Co je laryngitida a jak ji léčit?

CO JE LARYNGITIDA A JAK JI LÉČIT?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Ten kdo ji sám jako dítě neprožil si v dětství ušetřil velmi nepříjemné onemocnění. O to větším šokem je, když se s laryngitidou setkáte u svého dítěte. Provází ji totiž děsivé příznaky, ale není tak nebezpečná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde ji ale předcházet a jak ji bezpečně poznat a zaléčit?

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky
 • Nemoci

Laryngitida ovlivní dýchání, hlas i polykání Laryngitida ovlivní dýchání, hlas i polykání

Laryngitida je odborný název pro zánět hrtanu, z latinského slova laryng. Hrtan je trubice, pomocí které nám proudí vzduch z nosu nebo úst dále do průdušek a plic. Vstup do hrtanu je chráněný příklopkou, která se při polykání jídla a tekutin reflexně uzavře a tím zabraňuje vdechnutí potravy. Díky tomuto mechanismu se nedostane potrava do dolních dýchacích cest. V blízkosti hrtanu jsou taky hlasivkové vazy, které nám svým chvění při průchodu vzduchu zajišťují hlas a vydávání zvuků. Funkce hrtanu jsou proto tvorba hlasu, dýchání, kašel a polykání. Při zánětu mohou být právě tyto funkce oslabené a narušené

Co stojí za zánětem hrtanu a jak ho poznáte Co stojí za zánětem hrtanu a jak ho poznáte

Původcem laryngitidy jsou viry influenze nebo parainfluenze. Postihuje především děti, ale nevyhne se ani dospělým. Zatímco dospělý pociťuje lehkou nemoc a zvládne léčbu doma, u dětí je průběh nemoci hrozivější. Zánět hrtanu se vyskytuje poměrně často, dokonce je nejčastější příčinou hospitalizace dětí předškolního věku v nemocnici. U dětí nemoc přichází náhle v noci, i když se večer mohlo zdát zcela zdravé nebo jen trochu chraptělo. Virus vyvolá zánět v místech hrtanu a průdušky.

Příznakem zánětu hrtanu je:

 • otok, 
 • zarudnutí, 
 • a porušená funkce. 

Většinou je nemoc bez horečky ale může být i s horečkou. Typický je štěkavý kašel, sípání a potíže s dýcháním, především při nadechování. V noci se tedy dítě probouzí s pocitem, že se mu špatně dýchá, lapá po dechu a sípe. Při otoku průdušky a hrtanu se u dospělého člověka prostor zúží jen o 20 % a pociťuje drobné potíže, u dítěte se při stejném otoku zmenší vnitřní prostor až o 70 %. To je důvod, proč je pro děti tato nemoc mnohem nebezpečnější, než pro dospělého člověka.

První pomoc doma a léčba První pomoc doma a léčba

Dítěti nejvíc ulevíte, když bude pobývat v prostorách s chladným a vlhkým vzduchem. V zimních měsících je nejlepší otevřené okno v pokoji, případně může v akutní situaci pomoci i otevřená lednice a obklady hrdla. Důležité je taky udržet dítě v klidu, protože pláč otok jen zhoršuje. Pomalu podávejte i studenou tekutinu a udržte dítě v poloze sedu.

Co by k léčbě doporučil lékař Co by k léčbě doporučil lékař

Při léčbě se nepodávají antibiotika, protože jde o nemoc způsobenou virovým původcem. Také nejsou nijak prospěšné léky na kašel, a to ani na vykašlávání, ani léky na tlumení suchého kašle. Na horečku samozřejmě podejte svůj osvědčený lék ze skupiny NSAID, jako je Nurofen, Panadol nebo Ibalgin. Částečně pomůže zklidnit kašel a zmírnit otok antihistaminikum, které jsou pro nejmenší děti i v kapkách (Fenistil, Zodac). V případě, že se záchvaty opakují častěji, požádejte pediatra o předpis na čípky pro děti s kortikoidy. Připravují se v lékárně po předložení receptu a uchovávají se v lednici. Tyto čípky zabírají na otok hrtanu relativně rychle, je potřeba s nimi zacházet opatrně a nepodávat hned při prvním zakašlání. 

Když domácí péče nestačí – je třeba konat Když domácí péče nestačí – je třeba konat

Pokud se stav dítěte nezlepšuje, nemůže dýchat a vy vidíte, že modrají rty a ušní boltce, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc, nebojte se volat i rychlou službu – linku 155, nebo 112. Stejně tak i případě, že máte batole nebo kojence. V tomto věku je potřeba převoz do nemocnice a okamžitá léčba, několikadenní hospitalizace a následné pozorování. 

Jak předcházet laryngitidě Jak předcházet laryngitidě

Vzhledem k tomu, že jde o virové onemocnění, nelze jasně doporučit, jak se onemocnění vyhnout. Existuje ale pár opatření, při kterých riziko laryngitidy klesá. Pokud se sípavému onemocnění chcete vyhýbat velkým obloukem, pamatujte na tyto body:

 • Pravidelně větrejte.
 • Zvlhčujte vzduch, podle svých možností. Nejlepší je však čistička vzduchu se zvlhčovačem.
 • Nekuřte v přítomnosti dětí.
 • Pobývejte s dítětem co nejvíce na čerstvém vzduchu.
 • V pokojíčku udržujte čistotu, zbavujte se prachu a věcí, ve kterých se nejčastěji drží, jako v plyšácích, dekách a jiných tkaninách. Nejoblíbenější kousky často perte.
 • Na podlaze pokojíčku nemějte po celé ploše koberec a často vysávejte.
 • Pokud už laryngitida přichází pravidelně, buďte připraveni. V lékárničce mějte po poradě s lékařem antihistaminika, dithiaden (lék dostupný pouze na lékařský předpis a vhodný až od 2 let dítěte) pro zklidnění a popřípadě i již zmíněné čípky). Při častém opakování onemocnění se poraďte s lékařem a navštivte s dítětem specializovaného ORL lékaře, alergologa či imunologa.

Vše na podporu imunity

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 2 zákaznící)

 • Nofran 13. 12. 2020 5

  Ano, je to velmi nepříjemná nemoc,kterou jsem měl rozvinutou chronicky a zlikvidoval ji teprve po desítkách let tím co lékařská věda zakazuje a přitom na to nic nemá a nedokáže vůbec pomocí..Nyní jsem velice šťastný,že mám pokoj..Stačila v noci ve spánku slina do průdušek a málem jsem se udusil..

 • Klárka V. 09. 7. 2020 5

  Jo a nejlepší je naše obvoďačka, která na vše dá širokospektrální antibiotika a řekne, přijďte za týden. Vůbec neřeší, jestli je to virového nebo jiného původu. Takto jsem si vlastně na laryngitidu u dcery musela vlastně přijít sama.