Alergie na kočky, psy, roztoče a prach

ALERGIE NA KOČKY, PSY, ROZTOČE A PRACH

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Spousta lidí si svůj život bez čtyřnohého chlupáče po boku nedokáže a ani nechce představit. Pro někoho je zase taková představa skoro noční můrou. Né, že by snad pejsky nebo kočky neměl rád, ale protože je ně alergický. Alergizovat mohou ale i mnohem menší “zvířátka”. Někdo třeba miluje příběhy a tajemství starých domů, avšak už z pomyšlení na návštěvu takového místa skoro začne kýchat. Důvodem jsou malí pavoukovci – roztoči, anebo lépe řečeno jejich alergeny. Co všechno se může vířit ve vzduchu, kde se alergeny berou a jak se před nimi chránit?

  • Články o zdraví
  • Články o nemocech
  • Články o alergii

7 minut čtení


Co je vlastně alergie na prach Co je vlastně alergie na prach

Možná vás překvapí, že alergie na prach ve skutečnosti není samostatnou alergií. Prachové alergeny jsou velkou skupinou látek, které se mohou v domácím prachu vyskytnou a alergizovat. Nejvýznamnějšími prachovými alergeny jsou roztoči. Co všechno může v domácím prachu alergizovat?

  • roztoči
  • plísně
  • pyly
  • alergeny psů a jiných mazlíčků

Ukažme si podrobně, v čem jsou prachové alergeny zákeřné, jak se alergie na ně projeví a jak se správně zachovat, když u sebe příznaky alergie rozpoznáte.

​  Alergie na roztoče ​ Alergie na roztoče

Boj s nepřítelem, který není vidět. To je alergie na roztoče. Roztoči jsou mikroskopičtí členovci, kteří s námi doslova bydlí. Dobře se jim totiž daří ve tkaninách, polstrování, plyšových hračkách a především v naší posteli. Roztoči přímo milují teplo a vlhko, takže matrace a ložní prádlo jsou jejich rájem na zemi. V jednom gramu prachu v domácnosti jsou roztočů tisíce a prakticky je nelze zcela vyhubit.

Pokud jde o alergeny z roztočů, jedná se hlavně o výměšky těchto mikro zvířátek. Jeden roztoč žije asi 4 měsíce. Nejlépe se mu daří při teplotě okolo 25 °C a vzdušné vlhkosti 55 – 75 %. Jejich hlavní potravou jsou šupinky odlupující se lidské kůže. A protože se kůže obměňuje velmi rychle – dospělý člověk za den ztratí asi 1,5 g šupinek z pokožky – mají roztoči v domech a bytech doslova hody. Zároveň platí rovnice: čím víc lidí a domácích mazlíčků, tím víc potravy pro roztoče.

“Velcí” roztoči

Nejsou to jen okem neviditelní roztoči, kteří mohou ohrožovat naše zdraví. Mezi roztoče patří celá řada druhů (trochu paradoxně) nečlánkovaných členovců. Počítáme mezi ně třeba i klíšťata – notoricky známé přenašeče klíšťové encefalitidy nebo boreliózy. Neméně nepříjemným roztočem na kůži je zákožka svrabová, u které je už podle názvu patrné, že jde o původce svrabu.

Projevy alergie na roztoče a její diagnóza

Alergické projevy se při přecitlivělosti na roztoče mohou rozvinout v celé své kráse. Trápit vás mohou příznaky alergie v dýchacích cestách – ucpaný nos, vodnatá rýma či dušnost. Nezřídka mohou alergeny roztočů dráždit oči, vyvolat svědivou kopřivku nebo zhoršovat projevy atopie a atopického ekzému.

Odhalení alergie na roztoče vyžaduje vyšetření alergologa i bedlivé sledování příznaků. Přestože se v některých obdobích alergické projevy při alergii na roztoče zhoršují (typicky se začátkem topné sezóny, kdy ve vnitřních prostorách vzroste prašnost), bývají symptomy přítomné celoročně. Příznaky alergie se zhoršují v prašném prostředí – v létě na chalupě, u dětí hrajících si v peřinách apod. Kvůli tomu, že postel je ideálním prostředím pro roztoče, jsou projevy alergií intenzivnější během noci a po ránu. Dlouhotrvající příznaky jako ucpaný nos v noci, tekoucí rýma nebo neustálý kašel u dětí proto nepodceňujte. Diagnózu alergie může lékař potvrdit pomocí tzv. Prick testů – testů na kůži, kdy je roztok alergenu nakapán na podrážděnou pokožku a současně se sleduje reakce imunitního systému. Lékař také vyloučí spojitost těchto příznaků s astmatem.

roztoči

Jak se zbavit roztočů

Snížit počet roztočů v domácnosti lze více či méně drastickými metodami. Někdo se uchyluje k častějšímu úklidu a praní lůžkovin. Jiní bez milosti odstraňují koberce a jiné bytové textilie. Jaké metody na roztoče platí?

  • Roztoči v posteli

Péřové duchny vyměňte za pratelné deky, na matrace dejte pratelné návleky. Lůžkoviny každý týden, návleky a deky 1 x do měsíce perte na 60 °C. Plyšové hračky a polštářky, které praní nesnesou vždy, když jdete měnit lůžkoviny, uložte na 24 hodin do mrazáku. Vedle mrazáku je alternativou nechat věci půl hodiny v zapnuté sušičce na 60 °C.

Zajímavou variantu pro alergiky představují protiroztočové povlaky. Jde o výrobky ze tkanin, které jsou speciálně vyrobené tak, že látka má vlákna tak hustě u sebe, že jimi roztoči nemohou prolézat. Díky tomu můžete mít hypoalergenní polštáře, deky či hypoalergenní matrace a chránit se před největším zdrojem roztočů. U protiroztočových lůžkovin je obvykle nutné, aby je měla všechna lůžka v pokoji, né jen lůžko alergika.

Pravidelné vysávání a utírání prachu je dobrý základ pro snížení množství roztočů v bytě. Aby se prach nevířil, pořiďte si kvalitní vysavač s HEPA filtrem. HEPA je zkratka anglického “high efficiency particulate air”, jde tedy o filtry účinně zachycující mikročástice (tedy i roztoče) ze vzduchu.

  • Zbavte se lapačů prachu

Těžké závěsy, koberečky, ozdobné dečky… To vše se může stát domovem pro roztoče. Pokud tedy doma máte alergika, budete si muset dát práci s jejich častým a důkladným praním na vysokou teplotu. Není-li to možné, ošetřujte je alespoň protiroztočovými (akaricidními) přípravky. Když ani to nepomůže, musíte se těchto dekorací vzdát.

  • Nenechávejte roztoče bydlet v ideálních podmínkách

Teplo a vlhko jsou přátelé roztočů. V domácnosti alergika by proto nikdy nemělo být zbytečně přetopeno. Pro snížení vlhkosti vzduchu často větrejte. Ráno vždy ustelte postel, aby se deky a matrace provzdušnily a rychleji vyschly.

Pokročilým pomocníkem pro snížení prašnosti je čistička vzduchu. Přístroj ze vzduchu odfiltrovává a zachycuje prachové částice a alergeny díky HEPA filtrům. Pokud je navíc čistička vzduchu vybavená ionizátorem, její efektivita se ještě zvýší. Prachové částice se díky ionizaci shlukují, těžknou a snadněji se usadí nebo zachytí. Systémy čističek mohou nabízet ionizaci vzduchu zápornými anionty. Pokročilejší systémy pracují s kladnými i zápornými ionty.

Útěk do hor

Roztoči jsou citliví na chlad a ultrafialové záření. Z těchto důvodů jim pobyt v horách nesvědčí a v nadmořské výšce nad 1 000 metrů se už roztoči vyskytují málo. Účinek chladu na roztoče se ale dá dobře využívat i v níže položených oblastech, stačí mít dost místa v mrazáku. Plyšové hračky nebo tkaniny, které nelze prát aspoň na 60 °C můžete roztočů zbavit tím, že je zabalíte do igelitového sáčku a uložíte do mrazáku na 24 hodin.

Léčba alergie na roztoče

Projevy roztočové alergie jsou chronické, s příznaky se proto vypravte na vyšetření za lékařem. Při léčbě alergie se využívají 3 postupy.

1. Eliminace roztočů

V průběhu léčby je důležité odstraňování prachu a roztočů. Zároveň se vyhněte prašným místům nebo činnostem, při kterých byste se s větším množstvím alergenů dostali do kontaktu.

2. Potlačení symptomů alergie

Symptomy alergií jsou velmi rozličné. Pomocí léčiv je dokážete účinně potlačit. Pomohou léky na ucpaný nos nebo na zklidnění očí. Základem léčby alergií je pak především podávání antihistaminik. V případě silných alergií může být nutné přistoupit k podávání kortikosteroidů. Podrobnosti o léčbě alergií se dozvíte v článku: Alergie a jejich léčba

3. Alergenová imunoterapie

Lékař může v případě alergie přistoupit ke specifické alergenové imunoterapii. Jde o metodu, kdy se imunita postupným a řízeným vystavováním malým dávkám alergenu učí na tento podnět adekvátně reagovat. Tato terapie je vždy vedena lékařem.

Roztoči a akné

Roztoči tvoří také součást kožního mikrobiomu – například trudník mazový (Demodex brevis) nebo trudník tukový (Demodex folliculorum). Oslabením imunitního systému nebo jejich přemnožením se pak mohou rozvinout symptomy podobné projevům akné. Toto onemocnění kůže nazýváme demodikóza a k její léčbě jsou využívána antiparazitika a chemoterapeutika.

Alergie na srst zvířat Alergie na srst zvířat

Alergie na zvířata je velmi zákeřná z několika důvodů:

  1. Alergie se nemusí projevit při prvním kontaktu, ale může se rozvinout po až týdnech nebo měsících.
  2. Zvířecí alergeny zůstávají dlouho v prostředí, i když už jsou to týdny nebo dokonce měsíce, co zvíře místo opustilo. Alergeny zvířat totiž dokážou ulpívat na předmětech, oblečení a bytových textiliích nebo na prachových částicích.
  3. Alergenem nejsou chlupy, jak se často traduje. Alergizující molekuly jsou bílkoviny ze slin, mazových nebo potních žláz, moči či šupinek oloupané kůže. Samozřejmě se tyto částice obvykle vyskytují v přítomnosti chlupů. Ale alergici nevyzrají nad alergií tím, že si za domácí mazlíčky pořídí zvířata bez srsti.
  4. Alergizují i zvířátka, co už nějakou dobu neběhají. Třeba kožešiny, ovčí rouno a další “živočišné” prvky interiérů mohou alergikům dost znepříjemnit život.

Alergie na psy

Malý nebo velký, dlouhosrstý nebo krátkosrstý… Pro alergika není pes vhodným mazlíčkem. Alergeny nejsou primárně samotné chlupy, alergizují proto jak dlouhosrstá, tak i krátkosrstá plemena. Vhodným psem pro alergiky tedy nebude ani psí naháč.

Alergie na kočky

Kočičí alergeny patří mezi ty nejzákeřnější, nejvíce jich obsahují kočičí sliny a slzy. Mají ještě vyšší alergizující potenciál než alergeny psí a déle zůstávají v prachu, na předmětech nebo oblečení. Třeba při silné alergii dítěti úplně stačí jako zdroj alergenů spolužák, co má doma kočičího miláčka. Je zjevné, že kočka pro alergiky rozhodně není dobrý kamarád, a to ani kočka bez chlupů.

Významné hmyzí alergie – méně exotické, než bychom si přáli

Nejběžnějšími vyvolávači alergií na zvířata u nás jsou kočky a psi. Z celosvětového hlediska se mezi nejvýznamnější aeroalergeny řadí alergeny švábů. Tento poměrně primitivní hmyz je po světě hojně rozšířený, proto alergii na šváby někdy řadíme mezi cestovatelské alergie. Švábí alergeny odolávají teplu i UV záření a v prostředí proto vydrží i roky. Švábům se daří hlavně v teplejších oblastech a v ČR žije jen několik druhů. Přesto se s použitím dokonalejších diagnostických nástrojů ukazuje, že i s “našimi” šváby by se mělo při posuzování alergických potíží počítat.

Co dělat při alergii na zvířata?

Projevy alergie na psa a další zvířata mají typické symptomy – zarudlé oči, ucpaný nos, vodnatou rýmu nebo svědivé vyrážky. Stejně jako u běžných alergií je naprosto nutné vyhnout se kontaktu s alergeny. Alergikovi byste proto neměli pořizovat domácího mazlíčka. Případně byste měli se zvířetem omezit kontakt, chovat ho venku, v žádném případě ho nepustit do ložnice nebo dětského pokoje. Větší pozornost věnujte důkladnému mytí rukou i častému úklidu. Abyste se zbavili alergenů, budete potřebovat kvalitní HEPA filtr ideálně třídy 12 a vyšší.

Množství alergenů sníží také pravidelné koupání zvířecího mazlíčka 1x do týdne, anebo alespoň aplikujte do srsti přípravek pro neutralizaci alergenů. Pokud se i přes všechnu snahu nepodaří alergické projevy eliminovat, je nutné potlačit je léky. Léčba i diagnostika je porovnatelná s přístupem k alergii na roztoče.

Co takhle vybrat pro alergika jiného domácího mazlíčka?

Jde o těžkou otázku, na kterou není dobrá odpověď. Alergie na morčata, křečky, zakrslé králíčky a další roztomilé domácí hlodavce by se co do agresivity dala zařadit hned do závěsu za kočičí alergie. Alergie na ptáky je výrazně vzácnější. Avšak ptačí klece, hnízda, peří nebo i péřové peřiny jsou doupata roztočů. Proto to, co se tváří jako alergie na peří, je často prostá alergie na roztoče. Vzácná ale velmi silná bývá také alergie na koně. Bezproblémové nejsou ani akvarijní rybičky. Přestože samy nealergizují, hlavně neudržované akvárium se stává zdrojem spor dráždících lidi s alergií na plísně. Mnoho alergenů si navíc budete domů nosit jako krmení pro rybičky. Ale dokonce ani pokud místo rybiček pořídíte dětem želvu, nemusíte nad alergeny vyhrát. Ano, existuje i alergie na želvy, při které citlivé lidi alergizují odlupující se šupinky z kůže želv.

Léčbu alergií nepodceňujte Léčbu alergií nepodceňujte

Vznik alergie na kočky a další zvířecí alergeny bývá postupný a opustit zvířecího miláčka není jednoduché. Rozvoj atopických onemocněníekzému, astmatu a zvířata resp. alergie na zvířata spolu úzce souvisí. Na pozadí alergických potíží totiž běží chronický zánět. Zanedbání léčby proto vede k rozvoji chronických zdravotních potíží.

Čističky vzduchuLéky na alergii

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Bio-Life odstraňovač alergenů Air Cleanse 250ml

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

549 Kč

Bio-Life odstraňovač alergenů Petal Cleanse/cat 350ml

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

499 Kč

Menforsan Antiparazitní pipety pro psy 2x1.5ml

  • Veterina

Skladem na e‑shopu

199 Kč

XADOS 20 MG TABLETY perorální neobalené tablety 10X20MG

  • Volně prodejný lék
  • Alergie

Skladem na e‑shopu

129 Kč

Panthenose nosní sprej s hořčíkem 20ml Dr.Müller

  • Zdravotnický prostředek
  • Oči, uši, ústa a nos

Skladem na e‑shopu

119 Kč

Winix Zero čistička vzduchu

  • Domácnost
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

5 999 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    14. 11. 2019

    Alergie na plíseň

    Dobrý den,
    synovi je 5 let a má věčné zadní rýmy s hustým hlenem, který nejde vysmrkat. Na alergologii byla zjištěna alergie na plíseň, ale žádný sirup atd jsme nedostali. Byl mu napsán akorát do nosu Avamys, ale ten moc nepomáhá. Můžu se zeptat, kde se vůbec ty plísně objevují? Doma žádné nepozoruji, mám akorát hodně květin. Můžete mi prosím poradit čím potlačit alergii nebo se zbavit zahlenění, syn měl antibiotika, která nezabrala. Děkuji

    Dobrý den,

    plísně se mohou skrývat téměř ve všem, nemusí být ani viditelné a přesto se nacházejí prakticky v každé domácnosti. Obecně se jim daří ve vlhku (Vámi zmiňované květiny) nebo např. v koupelně, ale i v lůžkovinách. Pokud má Váš syn potvrzenou alergii na plísně, bylo by vhodnější požádat o léky na alergii ošetřujícího lékaře, než potlačovat alergii volně prodejnými léky. Na zadní rýmu velmi dobře zabírá Sinupret, synovi podávejte 3x denně 15 kapek. Během léčby je dobré zvýšit příjem tekutin a poslední dávku podat nejpozději do 17hod, aby se Vám v noci nebudil s vlhkým kašlem. Pokud chcete vyzkoušet volně prodejné léky na alergii, byly by vhodné Zodac kapky, kde se podává 2x denně 5 kapek.

    Sinupret kapky

    Zodac

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Veterina
    19. 08. 2020

    Jaký je rozdíl mezi antiparazitikami pro kočky?

    prosím jaký je rozdíl mezi Fipron a Forprist, případně Forprist forte?
    Nebo jde jen o jiného výrobce?
    Dále jaké je doporučení pro aplikaci- do podzima?Děkuji

    Dobrý den, 

    Fipron a Fypryst působí proti napadení blechami, klíšťaty a všenkami. V tomto případě se jedná pouze o dva různé výrobce. Účinné látky v obou přípravcích jsou stejné. Fypryst Combo působí navíc ještě na všechna další vývojová stádia blech (nejen tedy na dospělce). Pipeta se aplikuje mezi lopatky cca každých 5 týdnů (minimální interval mezi aplikacemi jsou 4 týdny).

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    21. 08. 2021

    Mohu užívat propolis, jsem-li alergická na pyl ?

    Dobrý den. Môžem užívať propolis keď som alergická na pyl? Ďakujem za odpoved

    Dobrý den,

    propolis obsahuje okolo 5% pylu a dalších včelích produktů. Nelze však jednoznačně tvrdit, že osoby alergické na pyl nesmí užívat propolis. Mnoho pylových alergiků snáší propolisové produkty bez obtíží. Doporučuji pod dozorem malé množství propolisu vyzkoušet.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Děti
    21. 06. 2022

    Suchý kašel z alergie

    Dobrý den,chci se zeptat co pomáhá na sucho v krku a suchý kašel (sem tam hlavně po ránu a večer) z alergie (alergicka rýma)?Alergii trpím já i má 5 letá dcera (a podle doktorky i můj 2 letý syn).Alergie na prach a hlavně pyly.

    Dobrý den,

    vzhledem k tomu, že potíže jsou alergického původu, doporučila bych Vám užívat antihistaminika. Pokud by Vám stačil nosní sprej např. Livostin nebo Allergodil, pokud ne tak můžete užívat tablety například Zodac nebo Xyzal... Při dráždění v krku lze na zvlhčení sliznice použít lišejníkové pastilky například LIVSANE Proti kašli. Pro děti existuje lišejníkový sirup.

    Děti na suchý kašel večer mohou užívat kapky Fenistil

    Dále bych Vám doporučila domů zvlhčovač vzduchu, vhodné je také preventivní použití sprejů s mořskou vodou případně Sterimar s manganem proti alergii, který je vhodný i pro děti. 

    ALLERTODIL
    LIVOSTIN
    ZODAC
    LIVSANE PASTILKY PROTI KAŠLI
    LIVSANE Sirup proti kašli pro děti
    STERIMAR MN ALERGIE

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.