Jak na kašel u dětí

JAK NA KAŠEL U DĚTÍ

Matyáš Palan

Matyáš Palan

Dětský kašel je jedna z nejčastějších příčin vyhledání odborné pomoci rodiči. Znáte to, kašel a děti znamená kombinaci, při které toho moc nenaspíte. A vy chcete jediné – ulevit svému malinkému od kašle. Jak toho dosáhnout? A kdy je ten správný čas pro návštěvu lékaře?

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky
 • Dýchání

7 minut čtení


Co je to kašel Co je to kašel

Kašel je obranný reflex organismu. Dýchací cesty vašeho zlatíčka se díky kašli pročišťují. Zvýšená produkce hlenu nebo vdechnutí kousku potravy či jiného předmětu, bývá důvodem podráždění průdušek. Kvůli tomu dochází k zvýšené tvorbě hlenů a kašlání. 

Vaše dítě může trápit několik druhů kašle

 • suchý – neboli dráždivý či neproduktivní kašel
 • vlhký – produktivní kašel doprovázený hlenem
 • dávivý – označení pro pertusi (černý kašel
 • štěkavý – kašel podobný štěkavým nebo kokrhavým zvukům v důsledku zúžení dýchacích cest typický pro laryngitidu
 • chronický – když kašel trvá déle než 3 měsíce a vrací se

Každý druh kašle si vyžaduje jiný typ léčby. Některé jsou více naléhavé, jiné méně. U suchého a vlhkého kašle se obvykle jedná o nachlazení a vy se o svého drobečka zvládnete postarat doma. V takovém případě Vám pomohou některé z léků na chřipku a nachlazení. V případě, kdy kašel neustává déle než týden nebo ho doprovází pískání, zvracení, malátnost či teploty, určitě navštivte lékaře. 

Článek o nachlazení

Co vyvolává kašel?

Mezi příčiny dětského kašle se řadí:

 • infekce dýchacích cest,
 • alergie na sezónní alergeny (pyly), roztoče aj.
 • zakouřené nebo znečištěné ovzduší, 
 • suchý vzduch,
 • vdechnutí cizího předmětu.

Kašel bývá horší ráno nebo v noci. Jeho spouštěč je nutné rozpoznat a zcela se mu vyhnout.

posilněte dětskou imunitu

Typy kašle Typy kašle

Základní druhy kašle jsou suchý a vlhký. Suchý je velmi dráždivý, proto dítko vyčerpává. Při suchém kašli nedochází k odstraňování hlenu z dýchacích cest a není tedy prospěšný. U vlhkého kašle naopak podpořte vykašlávání a uvolňování hlenu, pomáhá to plicím se vyčistit. Dopřejte svému dítěti tu správnou formu úlevy od kašle, kterou zrovna potřebuje.

Suchý kašel u dětí

Příznakem suchého kašle je dráždivost. Suchý kašel je pro dítě nesmírně vyčerpávající, protože se namáhají svaly břicha a hrudníku. Děťátko je nesmírně unavené a potřebuje si odpočinout, ale to mu dráždivý kašel neumožňuje. Proto je podrážděné, pláče a nenechá vás spát. Kašel je k večeru občas silnější a neustává a dítě nemůže usnout. Ulevte mu a použijte kapky nebo sirupy na kašel.  Ty neproduktivní kašel zastaví a pomohou vašemu dítku nerušeně spinkat.

Léky na suchý kašel

Vlhký kašel u dětí

Následuje většinou po suchém kašli. Pro vlhký kašel je příznačná tvorba hlenu. Kašel hlen vytlačuje směrem ven a dochází k jeho vykašlávání. V této fázi kašel u malého nepotlačujte, naopak podporujte odkašlávání sirupy na uvolnění hlenu a navýšením pitného režimu. Udělejte nemocnému dítěti třeba dětský bylinný čaj z lípy, heřmánku nebo třeba fenyklu

Léky na vlhký kašel a vykašlávání

 

Kašel u miminka Kašel u miminka

Kašel někdy trápí i maličké děti a jejich rodiče, kteří nešťastně sledují, jak jejich dítko trápí. U těchto nejmenších dětí je spouštěčem kašle velmi často zadní rýma stékající do krku. Léčba rýmy u kojenců proto léčbu kašle musí nutně doprovázet. Nosánek dítku čistěte mořskou vodou, na hleny používejte nosní odsávačku

Kašel u kojenců by rodiče neměli podceňovat. Doporučuje se, aby kašel u dětí do 6 měsíců věku vždy vyšetřil lékař. Na suchý kašel u miminka existují léky, které je možné podávat už od 2 měsíců věku (například s léčivou látkou butamirát). Vždy je ale potřeba řešit příčinu kašle s lékařem.

Kašel u batolat mezi 1. a 3. rokem věku mohou rodiče řešit samoléčbou, stále je však vhodné konzultovat potíže s pediatrem. U suchého kašle bez hlenů dávejte dítěti kapky nebo sirup s léčivou látkou butamirát, od 2 let i levodropropizin. Děti ale mnohem častěji trápí vlhký kašel, při kterém dochází k vykašlávání hlenu. Jak odkašlávání u dětí podpořit? Zkuste kapky a sirupy s obsahem léčiva ambroxolu nebo břečťanové kapky a sirupy a další bylinné léky na kašel s extrakty z tymiánu, pelargonie, jitrocele, fenyklu nebo mateřídoušky.

Prevence dětského kašle Prevence dětského kašle

Samozřejmě je ideální, když vašeho drobečka nic netrápí a vy můžete v noci klidně spát. Jak  takového stavu dosáhnete? Udržujte a zvyšujte odolnost organismu svého dítěte pomocí prospěšných vitaminů a minerálů, pobytu na čerstvém vzduchu nebo třeba otužování!

Pár zásadních pravidel pro podporu přirozené obranyschopnosti vašeho dítěte 

 • Zajistěte, aby dítě dostávalo pestrou stravu – bohatou na ovoce, zeleninu a vlákninu.
 • Oblékejte ho dostatečně teple, avšak stále přiměřeně teplotě.
 • Udržujte dostatečný přísun (nedoslazovaných) tekutin.
 • Dopřejte mu pravidelný přísun čerstvého vzduchu (procházky, větrání v pokoji).
 • Podporujte svoje dítě v pohybových aktivitách. Ideální jsou sporty probíhající venku na čerstvém vzduchu. 
 • Pravidelně doplňujte vitaminy – stravu bohatou na čerstvou zeleninu a ovoce, ryby klidně doplňte vitaminovým Rakytníčkem, Vibovitem nebo Marťánky.  Hlavně v náročných obdobích (např. na jaře a na podzim) nastartujte imunitu betaglukany

Jak dítěti ulevit  Jak dítěti ulevit od kašlání 

Když už jste se svým malým nevyhnuli kašli. Pečujte o něj a poskytněte mu během nemoci tu nejlepší péči, jakou si zaslouží. 

Praktické tipy pro zlepšení kašle

 • Zvlhčujte vzduch v pokoji, obzvlášť v noci.
 • Pravidelně větrejte.
 • Zvedněte dítěti hlavičku pomocí polštáře, aby se mu snáze dýchalo.
 • Udržujte průchodný nos.
 • Zařiďte, ať má dítě dostatečný příjem tekutin.
 • Využijte inhalaci mořské vody, která zvlhčí dýchací cesty a napomůže odkašlávání. 

Nezapomínejte, že když je děťátko nemocné, tak je i nakažlivé. Proto ho neberte do prostředí, kde jsou další děti. Umožněte svému drobečkovi hlavně dostatek odpočinku a klidu. Místnost, kde bude děťátko ležet nesmí být přetopená. Zvlhčujte vzduch v prostoru a taky dostatečně větrejte (ne za přítomnosti miminka, aby se neprochladilo).

Léčba závisí na tom, o jaký typ kašle se jedná. Výběr léku na kašel se u malých dětí doporučuje konzultovat s pediatrem. 

​ ​ 5 tipů na noční kašel u dětí ​ ​ 5 tipů na noční kašel u dětí

Noční kašel je vyčerpávající pro děti a trápí i rodiče. Dráždění v krku a na průduškách nutí děti si ulevit zakašláním a nemohou si tak pořádně odpočinout. Tady je 5 tipů, jak zastavit noční kašel:

 1. Nasaďte správnou léčbu. Pokud jde o vlhký kašel, podpořte přes den vykašlávání. Pokud jde o suchý kašel, zvolte tzv. antitusika – tedy léky na suchý kašel.
 2. Léky na usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenu podávejte do 17:00, podporují totiž čištění průdušek. Před spaním je můžete vyměnit za antitusika. 
 3. Při spaní mírně podložte hlavu a krk. Ve vodorovné poloze dochází totiž k hromadění hlenu v krku, který spouští reflexy kašle a tím se dítě dostává do kolotoče kašlání.
 4. Dbejte na kvalitu ovzduší v pokoji. Suchý vzduch dráždí sliznice a vyvolává záchvaty kašle, proto zvlhčujte pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo difuzérů. Navíc přidejte pár kapek éterického oleje.  Dráždění ke kašli spouští také smog, prach a roztoče a to hlavně u alergiků a astmatiků. V tom případě je skvělým pomocníkem čistička vzduchu.
 5. K lékům kašel přidejte v noci antihistaminika 1. generace (např. léčivá látka dimetinden) pro zklidnění a sedativní účinek. Pomůže v případě, kdy kašel vyvolává oteklá sliznice.

 Kdy je čas navštívit lékaře  Kdy je čas navštívit lékaře

 • Kašel trvá déle než 7-10 dní.
 • Během dýchání dítěte je slyšet pískot nebo sípání.
 • Kašel doprovází horečka nebo zvracení.
 • Dítě trápí bolestivý až dusivý kašel.
 • Dítě je mladší než půl roku.
 • Dochází k vykašlávání krve nebo hnisavého žlutozeleného hlenu.

Chronický kašel, který se vrací bez zjevné příčiny, vůbec nemusí souviset s onemocněním dýchacích cest. Chronickou forma kašle totiž provází i jiná onemocnění jako třeba reflux (pálení žáhy). V takovém případě lékař musí příčinu kašle odhalit a léčbu zacílit na skutečný problém. 

Pár babských rad na závěr Babské rady na kašel u dětí

Vyzkoušejte osvědčené přírodní rady našich babiček a prababiček. 

Zábal na kašel

Držet se v teple a odpočívat pomáhá imunitě bojovat s nemocí. Naše babičky moc dobře věděly, jak prohřát plíce. Používaly zábaly na průdušky. Různá domácí bylinková mazání s tymiánem, mateřídouškou, fenyklem nebo hřebíčkovou silicí jemně vmasírovaná do pokožky na hrudníku udělají divy. Dětský prsní balzám si dnes můžete pořídit v lékárně už připravený k použití. V tenké vrstvě ho natřete dítěti na hrudník a nejlépe šup šup do postýlky. Pokožka se pěkně prohřeje a vonící silice blahodárně působí na dýchací cesty. 

Psí sádlo – v čem je zakopaný pes?
Název, u kterého páníčky čtyřnohých chlupáčů trochu zamrazí, je mast psí sádlo. Už dopředu vás ale můžeme uklidnit, že mastička ve skutečnosti nic ze psa neobsahuje. Psí sádlo je tradiční mast obsahující 10 bylin, jejíž použití se rozšířilo až ze švýcarského podhůří. (Nejstarší receptury sádlo ze psů skutečně obsahovaly, bylinné obdoby se základem z včelího vosku ale tuto ingredienci brzy vytlačily). Psí sádlo se natírá na hrudník, záda, okolo nosu i na spánky. Bylinné silice vyvolají příjemné prohřátí kůže podporující uvolňování hlenů. Zároveň silice uvolňující se z psího sádla příjemně působí na dýchací cesty. Pozor ale na to, že u nejmenších dětí použití silic a aromaterapie včetně psího sádla není vhodné.

Sucho v krku? Zkuste sléz!

Vyschlá a podrážděná sliznice v krku může spouštět úporné záchvaty kašle. V takové situaci dokáže pomoci lišejník, který sliznici zvlhčí a díky lišejníkovým kyselinám i dezinfikuje. Zázrakem na zahrádkách našich babiček na zklidnění dráždění ke kašli je také sléz. Čaj z téhle košaté bylinky s růžovofialovými květy totiž obsahuje látky, které na sliznici zanechají ochranný zvlhčující film. 

Med 

Pro med naše babičky měly univerzální použití v kuchyni i v lékárničce. Jak je med zdraví prospěšný? Obsahuje spoustu stopových prvků a vitamínů. Při nachlazení podporuje odkašlávání. Pro tento účel můžete med smíchat také s tymiánem nebo využít tradiční bylinný léčivý sirup, který tuto kombinaci obsahuje. Skvěle bude fungovat i čaj s medem a citronem nebo med smíchaný s cibulovou šťávou. 

Dětské teploměry Na bolest v krku Léky na kašel

 

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MUCOSOLVAN JUNIOR 15MG/5ML sirup 100ML

Skladem na e‑shopu

169 Kč

BROMHEXIN KM 12MG/ML perorální kapky, roztok 30ML

 • Volně prodejný lék
 • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

129 Kč

HEDELIX sirup 100 ml

 • Volně prodejný lék
 • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

189 Kč

STOPKAŠEL Medical sirup OD 1 ROKU 200+100ml NAVÍC

 • Zdravotnický prostředek
 • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

239 Kč

KALOBA 20 MG/7,5 ML SIRUP sirup 100ML

 • Volně prodejný lék
 • Dýchací cesty
 • Znáte z TV

Skladem na e‑shopu

209 Kč

ROBITUSSIN JUNIOR, SIRUP RPO DĚTI NA SUCHÝ DRÁŽDIVÝ KAŠEL 3,75MG/5ML sirup 100ML

 • Kašel
 • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

209 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  16. 06. 2019

  Kašel a imunita

  Dobrý den prosím o odkaz nebo název na opravdu účinné léky na suchý kašel. A něco na opravdu účinný prostředek na posílení imunity. Děkuji moc předem za odpověď. S pozdravem

  Dobrý den,

  kašel může mít až 30 příčin vzniku. Bylo by dobré, nejdříve zjistit, co je příčinou kašle. Pokud máte kašel opakovaně a dlouhodobě, poradila bych se s lékařem. Nejčastějšími důvody bývá chřipková infekce, reflux, alergie nebo léky. Podle toho také vypadá léčba.

  Otázka imunity je také velmi široká. Mezi nejúčinnější přípravky považuji preparáty s betaglukany, nukleotidy, probiotiky a látku colostrum.  Betaglukan je jedinečný komplexní polysacharid přírodního původu ( hlíva, shitake, kvasinky, obilí) a dokáže podporovat spoustu obraných reakcí organizmu. Jeho účinek zvýší vitamín C. K normální funkci imunitního systém a především slizniční imunitě pomohou přípravky s nukleotidy. Výhodou je rychlý účinek a potřeba malé dávky. Dlouhodobé používání probiotik s širokým spektrem kmenů doplněné prebiotiky Vám upraví případné problémy se střevním trávením, ale také zvýší imunitu střeva a tím i celého organismu. Opět je výhodou přírodní původ. Látka colostrum, obsažené v mléce matky, která kojí dítě, obsahuje imunoglobuliny IgC a chrání organismus proti virům, bakteriím a virům. Důležitá je u těchto přípravků kvalita, denní dávka a většinou i dlouhodobé několikaměsíční užívání.

  S přáním pěkného dne

  PharmDr. Martina Hnilová,

  vedoucí lékárník, Zlín.

  Hlíva ústřičná 50cps

  Preventan akut s vit.C 30tbl

  Biopron 9 60tob

  Colostrum cps 60

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  • Oči a Uši
  26. 12. 2019

  Lék na kašel pro dítě

  Dobrý den,
  dcera (2roky a 8 měsíců) má rýmu hustší ,která ji samozřejmě steka do krku hlavně v noci když spí ,takže ráno se probouzí zahlenena a kašle přes den zakasle občas někdy suše někdy se snaží vykašlat hleny.Davala jsem kalobu ,ale ta se může dávat jen nějakou dobu.Chci se zeptat na nějaký sirup ,který by byl pro ni vhodný.
  Lékařka teď neordinuje .
  Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď

  Pěkný den,

  na kašel zakupte ACC v sirupu, dovede hlen rozředit a zároveň posunout hlen v dýchacích cestách ven. Dávkujte přes den, poslední dávku dejte v 17 hodin odpoledne. Na noc na tišení kašle dávkujte Fenistil v kapkách. Na rýmu používejte nosní kapky (ne sprej) lépe vypláchnou středouší a zabrání vrážení rýmy do oušek a do dutin.

  ACC SIRUP

  FENISTIL KAPKY

  NASIVIN KAPKY

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  20. 01. 2020

  Sirup na kašel pro děti do 1 roku

  Dobrý den je nějaky sirup na kašel pro děti od šesti měsíců? Děkuji

  Dobrý den,

  můžete zkusit Prospan sirup. Je od narození. Užívá se 2krát denně 2,5 ml. Pokud se stav miminka nebude do 3 dnů lepšit bude vhodná návštěva lékaře. Zvlhčujte vzduch. Od 6 měsíců lze vyzkoušet  i čajíčky - viz odkaz níže.

  Přeji hezké odpoledne.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Prospan sirup

  Megafyt dětský čaj dýchací cesty

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  01. 03. 2022

  Co na kašel a zahlenění u dítěte

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, syn má rýmu, potřebovala bych mu ulevit. Používám nosní sprej vincentku, ale chtěla bych něco, co mi víc pomůže k uvolnění a dýchání, hlavně večer, aby mohl pře spaním se pořádně vysmrkat a večer dýchat a sopel ho nedráždil ke kašli. Jsou mu čtyři.

  Dobrý den, 

  Nos uvolníte klasickými nosními spreji s účinnými látkami, pro děti 1-8 let je vhodný třeba Nasivin pro děti (davkovani 3x denně, max. 5 dní vkuse), Pro děti od 6 let je vhodný i MUCONASAL PLUS, nebo OLYNTH PLUS. Hleny, které se v nosu vytvoří, přirozeně stékají do průdušek tzv. zadní rýma. Ty se musí vykašlat ven, jinak by tam mohl vzniknout zánět. K podpoře vykašlávání můžete použít ROBITUSSIN EXPECTORANS, může se podávat každé 4hodiny, a užívá se přes den. Na večer a na moc, aby si syn odpočinul a vyspal se, můžete dát SINECOD 1,5MG/ML sirup 200ML - utlumí dráždění na kašel.  

  Léky na rýmu – pro děti

  Více také v článku: Jak na kašel u dětí

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárník, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Vitamíny a minerály
  19. 03. 2022

  Co na kašel a rýmu pro děti?

  Dobrý den, má dcerka 3roky měla před měsícem akutní bronchitidu, nyní opět nachlazená, má rýmu a kašel. V lednu nastoupila do školky a je nonstop nemocná. Přes den se mi zdá že již odkaslava, v noci se dusí. Moc jí nejde smrkání a tak nám byl od známé doporučen sinupret, mužem k němu dávat bronchipret nebo se nesmí tyto léky kombinovat. Popřípadě co podávat na vlhký kašel přes den, dusivý v noci?


  Děkuji moc .

  Dobrý den, 

  Bronchipret a Sinupret působí víceméně stejně. Oba přípravky způsobí, že se hleny naředí, rozvolní a snadněji se z dýchacích cest uvolní. Jejich současné podávání je tedy zbytečné. Doporučuji podávat Sinupret a k němu hodně tekutin, čím více toho dcerka vypije, tím lepší bude efekt léku. Sinupret podávejte přes den max. do 17hod, aby ji uvolněné hleny nenutily v noci ke kašli. Na noc se doporučuje podávat antihistaminikum (lék proti alergiím), tyto léky zmírňují dráždění ke kašli a otok sliznic, takže se poté lépe dýchá. Mezi takové léky patří např. Fenistil (může více uspávat), nebo Zyrtec. Na podporu imunity doporučuji pravidelné dávky vitamínu D (1 kapka denně) a omega 3 kyseliny (1 čajová lžička denně).

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Vlaďka R. 13. 8. 2020 5

  Vždy když náš malý (6 roků) začne kašlat a nemůže se toho zbavit, je mi ho děsně líto. Takový ten pocit, že když ho cpete tím, co vám doktorka předepíše, tak nic nezabere hned a stejně se bude chvíli trápit. To mě vždy úplně trhá srdce...