JAK NA KAŠEL U DĚTÍ
Dětský kašel je jedna z nejčastějších příčin vyhledání odborné pomoci rodiči. Znáte to, kašel a děti znamená kombinaci, při které toho moc nenaspíte. A vy chcete jediné – ulevit svému malinkému od kašle. Jak toho dosáhnout? A kdy je ten správný čas pro návštěvu lékaře?
7 minut čtení
Co je to kašel
Kašel je obranný reflex organismu. Dýchací cesty vašeho zlatíčka se díky kašli pročišťují. Zvýšená produkce hlenu nebo vdechnutí kousku potravy či jiného předmětu, bývá důvodem podráždění průdušek. Kvůli tomu dochází k zvýšené tvorbě hlenů a kašlání.
Vaše dítě může trápit několik druhů kašle
- suchý – neboli dráždivý či neproduktivní kašel
- vlhký – produktivní kašel doprovázený hlenem
- dávivý – označení pro pertusi (černý kašel)
- štěkavý – kašel podobný štěkavým nebo kokrhavým zvukům v důsledku zúžení dýchacích cest typický pro laryngitidu
- chronický – když kašel trvá déle než 3 měsíce a vrací se
Každý druh kašle si vyžaduje jiný typ léčby. Některé jsou více naléhavé, jiné méně. U suchého a vlhkého kašle se obvykle jedná o nachlazení a vy se o svého drobečka zvládnete postarat doma. V takovém případě Vám pomohou některé z léků na chřipku a nachlazení. V případě, kdy kašel neustává déle než týden nebo ho doprovází pískání, zvracení, malátnost či teploty, určitě navštivte lékaře.
Co vyvolává kašel u dětí?
Mezi příčiny dětského kašle se řadí:
- infekce dýchacích cest,
- alergie na sezónní alergeny (pyly), roztoče aj.
- zakouřené nebo znečištěné ovzduší,
- suchý vzduch,
- vdechnutí cizího předmětu.
Kašel bývá horší ráno nebo v noci. Jeho spouštěč je nutné rozpoznat a zcela se mu vyhnout.
Typy kašle u dětí
Základní druhy kašle jsou suchý a vlhký. Suchý je velmi dráždivý, proto dítko vyčerpává. Při suchém kašli nedochází k odstraňování hlenu z dýchacích cest a není tedy prospěšný. U vlhkého kašle naopak podpořte vykašlávání a uvolňování hlenu, pomáhá to plicím se vyčistit. Dopřejte svému dítěti tu správnou formu úlevy od kašle, kterou zrovna potřebuje.
Suchý kašel u dětí
Příznakem suchého kašle je dráždivost. Suchý kašel je pro dítě nesmírně vyčerpávající, protože se namáhají svaly břicha a hrudníku. Děťátko je nesmírně unavené a potřebuje si odpočinout, ale to mu dráždivý kašel neumožňuje. Proto je podrážděné, pláče a nenechá vás spát. Kašel je k večeru občas silnější a neustává a dítě nemůže usnout. Ulevte mu a použijte kapky nebo sirupy na kašel. Ty neproduktivní kašel zastaví a pomohou vašemu dítku nerušeně spinkat.
Vlhký kašel u dětí
Následuje většinou po suchém kašli. Pro vlhký kašel je příznačná tvorba hlenu. Kašel hlen vytlačuje směrem ven a dochází k jeho vykašlávání. V této fázi kašel u malého nepotlačujte, naopak podporujte odkašlávání sirupy na uvolnění hlenu a navýšením pitného režimu. Udělejte nemocnému dítěti třeba dětský bylinný čaj z lípy, heřmánku nebo třeba fenyklu.
Léky na vlhký kašel a vykašlávání
Kašel u miminka
Kašel někdy trápí i maličké děti a jejich rodiče, kteří nešťastně sledují, jak jejich dítko trápí. U těchto nejmenších dětí je spouštěčem kašle velmi často zadní rýma stékající do krku. Léčba rýmy u kojenců proto léčbu kašle musí nutně doprovázet. Nosánek dítku čistěte mořskou vodou, na hleny používejte nosní odsávačku.
Kašel u kojenců by rodiče neměli podceňovat. Doporučuje se, aby kašel u dětí do 6 měsíců věku vždy vyšetřil lékař. Na suchý kašel u miminka existují léky, které je možné podávat už od 2 měsíců věku (například s léčivou látkou butamirát). Vždy je ale potřeba řešit příčinu kašle s lékařem. Kašel u batolat mezi 1. a 3. rokem věku mohou rodiče řešit samoléčbou, stále je však vhodné konzultovat potíže s pediatrem.
Jak dítěti ulevit od kašlání
Když už jste se svým malým nevyhnuli kašli. Pečujte o něj a poskytněte mu během nemoci tu nejlepší péči, jakou si zaslouží.
Výběr léku na dětský kašel
Léčba závisí na tom, o jaký typ kašle se jedná. Výběr léku na kašel se u malých dětí doporučuje konzultovat s pediatrem. U suchého kašle bez hlenů dávejte dítěti kapky nebo sirup s léčivou látkou butamirát, od 2 let i levodropropizin. Děti ale mnohem častěji trápí vlhký kašel, při kterém dochází k vykašlávání hlenu. Jak odkašlávání u dětí podpořit? Zkuste kapky a sirupy s obsahem léčiva ambroxolu nebo břečťanové kapky a sirupy a další bylinné léky na kašel s extrakty z tymiánu, pelargonie, jitrocele, fenyklu nebo mateřídoušky.
Praktické tipy pro zlepšení kašle
- Zvlhčujte vzduch v pokoji, obzvlášť v noci.
- Pravidelně větrejte.
- Zvedněte dítěti hlavičku pomocí polštáře, aby se mu snáze dýchalo.
- Udržujte průchodný nos.
- Zařiďte, ať má dítě dostatečný příjem tekutin.
- Využijte inhalaci mořské vody, která zvlhčí dýchací cesty a napomůže odkašlávání.
Nezapomínejte, že když je děťátko nemocné, tak je i nakažlivé. Proto ho neberte do prostředí, kde jsou další děti. Umožněte svému drobečkovi hlavně dostatek odpočinku a klidu. Místnost, kde bude děťátko ležet nesmí být přetopená. Zvlhčujte vzduch v prostoru a taky dostatečně větrejte (ne za přítomnosti miminka, aby se neprochladilo).
5 tipů na noční kašel u dětí
Noční kašel je vyčerpávající pro děti a trápí i rodiče. Dráždění v krku a na průduškách nutí děti si ulevit zakašláním a nemohou si tak pořádně odpočinout. Tady je 5 tipů, jak zastavit noční kašel:
- Nasaďte správnou léčbu. Pokud jde o vlhký kašel, podpořte přes den vykašlávání. Pokud jde o suchý kašel, zvolte tzv. antitusika – tedy léky na suchý kašel.
- Léky na usnadnění vykašlávání a rozpouštění hlenu podávejte do 17:00, podporují totiž čištění průdušek. Před spaním je můžete vyměnit za antitusika.
- Při spaní mírně podložte hlavu a krk. Ve vodorovné poloze dochází totiž k hromadění hlenu v krku, který spouští reflexy kašle a tím se dítě dostává do kolotoče kašlání.
- Dbejte na kvalitu ovzduší v pokoji. Suchý vzduch dráždí sliznice a vyvolává záchvaty kašle, proto zvlhčujte pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo difuzérů. Navíc přidejte pár kapek éterického oleje. Dráždění ke kašli spouští také smog, prach a roztoče a to hlavně u alergiků a astmatiků. V tom případě je skvělým pomocníkem čistička vzduchu.
- K lékům kašel přidejte v noci antihistaminika 1. generace (např. léčivá látka dimetinden) pro zklidnění a sedativní účinek. Pomůže v případě, kdy kašel vyvolává oteklá sliznice.
Prevence dětského kašle
Samozřejmě je ideální, když vašeho drobečka nic netrápí a vy můžete v noci klidně spát. Jak takového stavu dosáhnete? Udržujte a zvyšujte odolnost organismu svého dítěte pomocí prospěšných vitaminů a minerálů, pobytu na čerstvém vzduchu nebo třeba otužování!
Pár zásadních pravidel pro podporu přirozené obranyschopnosti vašeho dítěte
- Zajistěte, aby dítě dostávalo pestrou stravu – bohatou na ovoce, zeleninu a vlákninu.
- Oblékejte ho dostatečně teple, avšak stále přiměřeně teplotě.
- Udržujte dostatečný přísun (nedoslazovaných) tekutin.
- Dopřejte mu pravidelný přísun čerstvého vzduchu (procházky, větrání v pokoji).
- Podporujte svoje dítě v pohybových aktivitách. Ideální jsou sporty probíhající venku na čerstvém vzduchu.
- Pravidelně doplňujte vitaminy – stravu bohatou na čerstvou zeleninu a ovoce, ryby klidně doplňte vitaminovým Rakytníčkem, Vibovitem nebo Marťánky. Hlavně v náročných obdobích (např. na jaře a na podzim) nastartujte imunitu betaglukany.
Kdy je čas navštívit lékaře
- Kašel trvá déle než 7-10 dní.
- Během dýchání dítěte je slyšet pískot nebo sípání.
- Kašel doprovází horečka nebo zvracení.
- Dítě trápí bolestivý až dusivý kašel.
- Dítě je mladší než půl roku.
- Dochází k vykašlávání krve nebo hnisavého žlutozeleného hlenu.
Chronický kašel, který se vrací bez zjevné příčiny, vůbec nemusí souviset s onemocněním dýchacích cest. Chronickou forma kašle totiž provází i jiná onemocnění jako třeba reflux (pálení žáhy). V takovém případě lékař musí příčinu kašle odhalit a léčbu zacílit na skutečný problém.
Babské rady na kašel u dětí
Vyzkoušejte osvědčené přírodní rady našich babiček a prababiček.
Zábal na kašel
Držet se v teple a odpočívat pomáhá imunitě bojovat s nemocí. Naše babičky moc dobře věděly, jak prohřát plíce. Používaly zábaly na průdušky. Různá domácí bylinková mazání s tymiánem, mateřídouškou, fenyklem nebo hřebíčkovou silicí jemně vmasírovaná do pokožky na hrudníku udělají divy. Dětský prsní balzám si dnes můžete pořídit v lékárně už připravený k použití. V tenké vrstvě ho natřete dítěti na hrudník a nejlépe šup šup do postýlky. Pokožka se pěkně prohřeje a vonící silice blahodárně působí na dýchací cesty.
Název, u kterého páníčky čtyřnohých chlupáčů trochu zamrazí, je mast psí sádlo. Už dopředu vás ale můžeme uklidnit, že mastička ve skutečnosti nic ze psa neobsahuje. Psí sádlo je tradiční mast obsahující 10 bylin, jejíž použití se rozšířilo až ze švýcarského podhůří. (Nejstarší receptury sádlo ze psů skutečně obsahovaly, bylinné obdoby se základem z včelího vosku ale tuto ingredienci brzy vytlačily). Psí sádlo se natírá na hrudník, záda, okolo nosu i na spánky. Bylinné silice vyvolají příjemné prohřátí kůže podporující uvolňování hlenů. Zároveň silice uvolňující se z psího sádla příjemně působí na dýchací cesty. Pozor ale na to, že u nejmenších dětí použití silic a aromaterapie včetně psího sádla není vhodné.
Sucho v krku? Zkuste sléz!
Vyschlá a podrážděná sliznice v krku může spouštět úporné záchvaty kašle. V takové situaci dokáže pomoci lišejník, který sliznici zvlhčí a díky lišejníkovým kyselinám i dezinfikuje. Zázrakem na zahrádkách našich babiček na zklidnění dráždění ke kašli je také sléz. Čaj z téhle košaté bylinky s růžovofialovými květy totiž obsahuje látky, které na sliznici zanechají ochranný zvlhčující film.
Med
Pro med naše babičky měly univerzální použití v kuchyni i v lékárničce. Jak je med zdraví prospěšný? Obsahuje spoustu stopových prvků a vitamínů. Při nachlazení podporuje odkašlávání. Pro tento účel můžete med smíchat také s tymiánem nebo využít tradiční bylinný léčivý sirup, který tuto kombinaci obsahuje. Skvěle bude fungovat i čaj s medem a citronem nebo med smíchaný s cibulovou šťávou.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
MUCOSOLVAN JUNIOR 15MG/5ML sirup 100ML
Skladem na e‑shopu
139 Kč
BROMHEXIN KM 12MG/ML perorální kapky, roztok 30ML
- Volně prodejný lék
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
129 Kč
HEDELIX sirup 100 ml
- Volně prodejný lék
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
189 Kč
STOPKAŠEL Medical sirup OD 1 ROKU 200+100ml NAVÍC
- Zdravotnický prostředek
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
239 Kč
KALOBA 20 MG/7,5 ML SIRUP sirup 100ML
- Volně prodejný lék
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
209 Kč
ROBITUSSIN JUNIOR, SIRUP RPO DĚTI NA SUCHÝ DRÁŽDIVÝ KAŠEL 3,75MG/5ML sirup 100ML
- Kašel
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
209 Kč
169 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
16. 06. 2019
Kašel a imunita
Dobrý den prosím o odkaz nebo název na opravdu účinné léky na suchý kašel. A něco na opravdu účinný prostředek na posílení imunity. Děkuji moc předem za odpověď. S pozdravem
-
26. 12. 2019
Lék na kašel pro dítě
Dobrý den,
dcera (2roky a 8 měsíců) má rýmu hustší ,která ji samozřejmě steka do krku hlavně v noci když spí ,takže ráno se probouzí zahlenena a kašle přes den zakasle občas někdy suše někdy se snaží vykašlat hleny.Davala jsem kalobu ,ale ta se může dávat jen nějakou dobu.Chci se zeptat na nějaký sirup ,který by byl pro ni vhodný.
Lékařka teď neordinuje .
Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď -
20. 01. 2020
Sirup na kašel pro děti do 1 roku
Dobrý den je nějaky sirup na kašel pro děti od šesti měsíců? Děkuji
-
01. 03. 2022
Co na kašel a zahlenění u dítěte
Dobrý den, potřebovala bych poradit, syn má rýmu, potřebovala bych mu ulevit. Používám nosní sprej vincentku, ale chtěla bych něco, co mi víc pomůže k uvolnění a dýchání, hlavně večer, aby mohl pře spaním se pořádně vysmrkat a večer dýchat a sopel ho nedráždil ke kašli. Jsou mu čtyři.
-
19. 03. 2022
Co na kašel a rýmu pro děti?
Dobrý den, má dcerka 3roky měla před měsícem akutní bronchitidu, nyní opět nachlazená, má rýmu a kašel. V lednu nastoupila do školky a je nonstop nemocná. Přes den se mi zdá že již odkaslava, v noci se dusí. Moc jí nejde smrkání a tak nám byl od známé doporučen sinupret, mužem k němu dávat bronchipret nebo se nesmí tyto léky kombinovat. Popřípadě co podávat na vlhký kašel přes den, dusivý v noci?
Děkuji moc .
Další články o zdraví
Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Vždy když náš malý (6 roků) začne kašlat a nemůže se toho zbavit, je mi ho děsně líto. Takový ten pocit, že když ho cpete tím, co vám doktorka předepíše, tak nic nezabere hned a stejně se bude chvíli trápit. To mě vždy úplně trhá srdce...
Dobrý den,
kašel může mít až 30 příčin vzniku. Bylo by dobré, nejdříve zjistit, co je příčinou kašle. Pokud máte kašel opakovaně a dlouhodobě, poradila bych se s lékařem. Nejčastějšími důvody bývá chřipková infekce, reflux, alergie nebo léky. Podle toho také vypadá léčba.
Otázka imunity je také velmi široká. Mezi nejúčinnější přípravky považuji preparáty s betaglukany, nukleotidy, probiotiky a látku colostrum. Betaglukan je jedinečný komplexní polysacharid přírodního původu ( hlíva, shitake, kvasinky, obilí) a dokáže podporovat spoustu obraných reakcí organizmu. Jeho účinek zvýší vitamín C. K normální funkci imunitního systém a především slizniční imunitě pomohou přípravky s nukleotidy. Výhodou je rychlý účinek a potřeba malé dávky. Dlouhodobé používání probiotik s širokým spektrem kmenů doplněné prebiotiky Vám upraví případné problémy se střevním trávením, ale také zvýší imunitu střeva a tím i celého organismu. Opět je výhodou přírodní původ. Látka colostrum, obsažené v mléce matky, která kojí dítě, obsahuje imunoglobuliny IgC a chrání organismus proti virům, bakteriím a virům. Důležitá je u těchto přípravků kvalita, denní dávka a většinou i dlouhodobé několikaměsíční užívání.
S přáním pěkného dne
PharmDr. Martina Hnilová,
vedoucí lékárník, Zlín.
Hlíva ústřičná 50cps
Preventan akut s vit.C 30tbl
Biopron 9 60tob
Colostrum cps 60