Jaké vitaminy děti potřebují

JAKÉ VITAMINY DĚTI POTŘEBUJÍ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Děti jsou na nedostatek vitaminů citlivé, proto by měl být jejich jídelníček sestaven opravdu pečlivě. Příčinou nedostatku vitaminů v organismu nemusí být jen špatně vyvážená strava dítěte, ale zvýšená spotřeba vitaminů při fyzické a psychické zátěži. Projdeme si nejdůležitější vitaminy a ukážeme si, jak rozpoznat jejich nedostatek.

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Děti a maminky

Co to jsou vitamíny Co to jsou vitaminy


Název vitamin zavedl v roce 1911 polský chemik Kazimír Funk. Označil tak pro život (vita) důležité dusíkaté sloučeniny (amin). Vitamíny jsou látky organického původu, které slouží k zajištění správného průběhu mnoha biochemických reakcí v organismu. 

 Na co si dát pozor při užívání vitaminových doplňků Na co si dát pozor při užívání vitaminových doplňků


Vitaminové doplňky stravy pro děti mají podobu gumových bonbónů, aby dětem bylo co nejpříjemnější jejich užívání, ale POZOR, nejsou to bonbóny. Dívejte se na vitaminy jako na doplňky stravy či léčivé přípravky a nedovolte dětem, aby je nekontrolovaně pojídaly. Čím více, tím lépe. V tomto případě rozhodně neplatí.

 Vitaminy pro novorozence a kojence Vitaminy pro novorozence a kojence

Kojení představuje pro dítě ideální výživu v prvních šesti měsících a obsahuje všechny potřebné vitaminy pro novorozence a kojence, ale i tak se miminkům uměle dodávají některé vitaminy.

 • V České republice se novorozencům a kojencům uměle dodává vitamin K jako prevence krvácivé choroby novorozenců. Podává se jednorázově po porodu do svalu. Vitamin K se podává ústy při výlučném kojení dítěte až do 12 týdne věku. To brání vzniku pozdní formy krvácivé choroby.
 • Vitamin D a především vitamin D2 (ergokalciferol), který se nachází v např. v rybím oleji a vitamin D3 (cholekalciferol), který vzniká v kůži pod vlivem slunečního záření. Vitaminy ze skupiny D jsou pro kojence velmi důležité v prvních měsících života.

 Vitaminy pro batolata Vitaminy pro batolata

 

Potřeba vitaminů u batolat je většinou kryta pestrou stravou: mléčná výživa (vitaminy A, D, vápník, fosfor), ryby a drůbeží maso (vitaminy skupiny B, kyselina listová, železo, zinek, jód, fluor), luštěniny (vitamin B, kyselina listová, hořčík, draslík, vápník a železo), ovoce a zelenina 3–4 porce denně s důrazem na listovou zeleninu, (vitamin C, karotenoidy, draslík, vápník, hořčík, železo), celozrnné pečivo a obiloviny (vitamin B1, B2, B6, železo, hořčík a zinek).

Vitaminy pro předškolní a školní období Vitaminy pro předškolní a školní období


Děti ve škole, hlavně během chřipkového období, snadno onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C. 

Vitaminy pro adolescenty Vitaminy pro adolescenty


Vzhledem k rychlému růstu, zvýšené fyzické i psychické zátěži ve škole je fyziologicky zvýšená spotřeba vitamínů C, B, A i D. Ještě větší množství potřebují děti, které se stravují alternativně – vegetariánství, veganství.

Jak poznáte nedostatek jednotlivých vitaminů Jak poznáte nedostatek jednotlivých vitaminů

1. Vitaminy rozpustné ve vodě

Vitamin B1: svalová únava, nechutenství, hubnutí a podrážděnost, výrazný nedostatek vitamínu B1 vyvolá megaloblastickou anémii (porucha tvorby červených krvinek), a poruchy funkce mozku.
Vitamin B2: snížená odolnost proti infekcím–záněty kůže, projevy akné, seboreická vyrážka, záněty sliznic v dutině ústní, na jazyku, záněty koutků úst, záněty spojivek a očních víček, anémie.
Vitamin B6: porucha tvorby červených krvinek, seboreické vyrážky v oblasti nosu, očí, četné neurologické projevy – zvýšená dráždivost, křeče (při závažném nedostatku zejména u novorozenců a kojenců), periferní záněty nervů.
Vitamin B9 (kyselina listová): porucha tvorby červených krvinek, brnění končetin (parestesie), slabost, únava, opakované záněty v dutině ústní.
Vitamin B12: porucha tvorby červených krvinek, snížené svalové napětí u kojených dětí matek se závažným nedostatkem vitaminu B12 (např. vegetariánek či matek s perniciózní anémií, Crohnovou chorobou nebo s porušenou produkcí tzv. vnitřního faktoru žaludeční sliznice).
Vitamin C (kyselina askorbová): únava, snížená odolnost proti infekcím, zpomalená rekonvalescence, zhoršené hojení ran, při velkém nedostatku záněty a krvácení dásní.

2. Vitaminy rozpustné v tucích

Vitamin A: nechutenství, vzácně i oční (šeroslepost) a kožní (olupování kůže) příznaky. 
Vitamin E: porucha tvorby červených krvinek (hemolytická anémie), zejména u nedonošených dětí či dětí s poruchou vstřebávání tuků.
Vitamin D: u rostoucího dítěte vzniká porucha vývoje kostí–křivice (rachitis)–měkké záhlaví, zduření zápěstí a kotníků, ohnutí dlouhých rourovitých kostí, snížená svalová síla, snížená odolnost proti infekcím, alergie, cukrovka I. typu, obezita...
Vitamin K: poruchy srážlivosti krve (krvácení do CNS, zažívacího traktu, z nosu aj.).

Vitamíny pro děti      Vitamíny pro děti

 

Související produkty

Související produkty


Související produkty

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  11. 05. 2020

  Multivitamin se železem

  Jaké multivitaminy s železem kromě nechutného Jamiesona a sirupů,pro děti?

  Dobrý den,


  dopřejte-li dětem každodenní vycházku venku, vyváženou stravu s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce a pravidelnou možnost fyzické aktivity, možná nebude potřeba používat pravidelně multivitamíny. Většina multivitamínů pro děti je bez obsahu železa. Nicméně pokud to bude pro děti starší 3 let, tak B vitamíny, vitamín C a železo naleznete třeba v doplňku stravy Salus Floradix, který je i v tabletách neutrální chuti.  


  Salus-floradix-tablety-84ks

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Vitamíny a minerály
  01. 11. 2019

  Multivitamín pro malé děti

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký byste mi doporučili multivitamín pro 2 leté dítě. Děkuji Vám.

  Dobrý den,

  pro děti tohoto věku je stále vhodné užívat vitamíny v tekuté podobě, osvědčené mám v tomto ohledu dva přípravky - Multi-Sanostol a Walmark Marťánci. Multi-Sanostol má širší spektrum, dávkování pro děti od 1 do 5 let je 1 kávová lžička 2x denně. Walmark je více cílený vitamíny na růst a vývoj - dávka je 1x denně 5 ml (kávová lžička).

  MULTI-SANOSTOL sirup 1X300G

  Walmark Marťánci Futura sirup 1+ 125ml

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.