Jaké vitaminy děti potřebují

JAKÉ VITAMINY DĚTI POTŘEBUJÍ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Děti jsou na nedostatek vitaminů citlivé, proto by měl být jejich jídelníček sestaven opravdu pečlivě. Příčinou nedostatku vitaminů v organismu nemusí být jen špatně vyvážená strava dítěte, ale i zvýšená spotřeba vitaminů při fyzické a psychické zátěži. Projdeme si nejdůležitější vitaminy a ukážeme si, jak rozpoznat jejich nedostatek.

  • Články o zdraví
  • Imunita
  • Děti a maminky

10 minut čtení


Co to jsou vitaminy Co to jsou vitaminy


Název vitamin zavedl v roce 1911 polský chemik Kazimír Funk. Označil tak pro život (vita) důležité dusíkaté sloučeniny (amin). Ještě dříve, než se podařilo jednotlivé vitamíny chemicky identifikovat, rozdělil je do skupin podle nemocí, za jejichž původ byla považována nedostatečná výživa:

  • Vitamín A: šeroslepost (nyktalopie)
  • Vitamín B: beri-beri
  • Vitamín C: kurděje (skorbut, nemoc námořníků)
  • Vitamín D: křivice (rachitis)

Seznam vitamínů se nadále rozšiřoval v podobném duchu. Přibyl vitamín E, který byl sledován v souvislosti s reprodukčním zdravím, a tak dále. Vitamíny jsou látky organického původu, které slouží k zajištění správného průběhu mnoha biochemických reakcí v organismu. Dnes již víme, že jde o velmi pestrou směsici nejen dusíkatých látek. Mnohé vitamíny navíc skrývají celou skupinu látek. Jednoduše si to lze představit na vitamínu B, který zahrnuje vitamín B1 až vitamín B12.

Vyškrtnuté vitamíny B – které a proč?

V seznamu vitamínu od B1 po B12 některá čísla chybí. Jak totiž postupně přibývala fakta, která o vitamínech víme, došlo u některých z nich k přehodnocení, že definici vitamínu nenaplňují. Například se zjistilo, že si takový “vitamín” tělo dokáže také samo vyrábět, že není zcela nenahraditelný, anebo že se hojně vyskytuje v potravinách a jeho nedostatek tudíž zpravidla nehrozí. Že už ale tyto látky nejsou pravé vitamíny, nutně neznamená, že nejde o důležité biologicky aktivní sloučeniny. Kterých “béček” se toto týká?

Vitamín B4 – dusíkaté látky adenin nebo karnitin
Vitamín B8 – inositoly
Vitamín B10 – kyselina para-aminobenzoová (PABA)
• Vitamín B11 – směs látek odvozených od kyseliny listové (vitamín B9), v některých zemích je označení vitamín B11 pro kyselinu listovou stále používáno.

Pravými vitamíny nejsou ani další jako vitamín B17 – amygdalin nebo vitamín B13 – kyselina orotová.

 

Kdy děti potřebují doplňovat vitamíny? Kdy děti potřebují doplňovat vitamíny?

Dětský organismus, který roste a rychle se vyvíjí, přičemž současně zraje imunita a neustále se musí hojit nějaké boule a škrábance, potřebuje dostatečný příjem vitamínů neustále. Dostatek vitamínů dětem zajistí zdravá a pestrá strava. V některých případech se to však nemusí dobře dařit, anebo je poptávka po vitamínech zvýšená. Poté mohou pomoci dětské vitamínové doplňky. O jaké případy se může jednat?

  • Dítě je malý jedlík. Mnoho malých dětí trpí nechutenstvím nebo některé druhy potravin odmítá. Omezenou pestrost jídelníčku v takových případech doplňky mohou pomoci dorovnat. Avšak rodiče by ani tehdy neměli ztrácet trpělivost a svým ratolestem opakovaně nabízet potraviny alespoň ochutnat. Obzvláště menší děti totiž často automaticky odmítají nové a neznámé potraviny.
  • Děti s nevhodným jídelníčkem často zahrnující polotovary, fast-foody, sladkosti. Přestože v tomto případě by jako první opatření měla proběhnout náprava jídelníčku.
  • Děti, které jsou často nemocné. Imunita totiž pro své správné fungování potřebuje notnou dávku vitamínů.
  • Děti s chronickými zdravotními potížemi, obzvláště pokud potíže souvisejí s trávením. Typickým příkladem může být celiakie (nesnášenlivost lepku).
  • Děti, u kterých je výběr potravin omezen kvůli dietě. Může jít o dietu při alergii na mléčnou bílkovinu nebo alergii na vejce. Jde ale i o děti na vegetariánské nebo veganské stravě.
  • Sportující děti, které jsou často vystavené vysoké fyzické zátěži mají i zvýšenou spotřebu vitamínů důležitých pro jejich výkon i následnou regeneraci. Obdobně toto platí také pro děti s velkou psychickou zátěží.

  Na co si dát pozor při užívání vitaminových doplňků Na co si dát pozor při užívání vitaminových doplňků


Vitaminové doplňky stravy pro děti mají podobu gumových bonbónů, cucacích pastilek, kapek nebo sirupů, aby dětem bylo jejich užívání co nejpříjemnější. Ale POZOR, nejsou to bonbóny. Dívejte se na vitaminy jako na doplňky stravy či léčivé přípravky a nedovolte dětem, aby je nekontrolovaně pojídaly. Čím více, tím lépe – tomto případě rozhodně neplatí.

posilněte dětskou imunitu

Jak vybírat vitamíny pro děti

Při výběru vhodných dětských vitamínů musíte myslet kromě vhodné formy přípravku i na to, zda pro vaše dítě výrobek nabízí vhodné dávkování. Zkontrolujte si proto, zda je výrobek určen pro:

  • Věk vašeho dítěte,
  • hmotnost dítěte,
  • naplňuje reálnou potřebu vitamínů pro dítě.

Na to, zda a kolik vitamínů potřebuje vaše dítě suplementovat, se nebojte zeptat odborníka – pediatra, nutričního terapeuta nebo třeba odborníka na sportovní výživu dětí. Nejlepší vitamíny pro děti na imunitu, zdravý vývoj nebo podporu při sportu budou ty, které splní jejich individuální potřeby.

U konkrétního vitamínu můžete volit i mezi kategoriemi léků s obsahem vitamínů nebo vitamínovými doplňky stravy:

  • Léčivý přípravek s obsahem vitamínů je stejně jako všechny léky podrobován přísné kontrole kvality a bezpečnosti. V příbalovém letáků se dozvíte také studiemi ověřené informace, na co je možné takový lék s vitamíny používat.
  • Doplněk stravy s vitamíny není lékem. Jde o koncentrovanou potravinu, která obsahuje látky, které organismus využívá pro svou správnou funkci.

Kvalita přípravku, který je podávaný dětem, je rovněž rozhodujícím faktorem pro výběr vitamínů. Při výběru můžete zohlednit například tato kritéria:

Vitamíny vyráběné střevními bakteriemi

Některé vitamíny v lidském těle vznikají, ale přesto si je nevyrábíme sami. Vitamíny totiž tvoří bakterie, které žijí uvnitř střev. Zdravá střevní mikroflóra produkuje v tucích rozpustný vitamín K, ale také některé vitamíny ze skupiny B.

 

Vitaminy pro novorozence a kojence Vitaminy pro novorozence a kojence

Kojení představuje pro dítě ideální výživu v prvních 6 měsících a obsahuje všechny potřebné vitaminy pro novorozence a kojence, ale i tak se miminkům uměle dodávají některé vitaminy.

  • V České republice se novorozencům a kojencům uměle dodává vitamin K jako prevence krvácivé choroby novorozenců. Podává se jednorázově po porodu do svalu. Pokud se vitamín K podává ústy, dávají rodiče jednu kapku týdně při výlučném kojení dítěte až do 12 týdne věku. To zabrání vzniku pozdní formy krvácivé choroby.
  • Vitamin D a především vitamin D3 (cholekalciferol) se nachází v např. v rybím oleji a také vzniká v kůži pod vlivem slunečního záření. Kromě něj existuje i vitamín D2 nacházející se v rostlinných zdrojích. Vitaminy ze skupiny D jsou pro kojence velmi důležité už v prvních měsících života pro správný vývoj kostí (prevence křivice), ale zapojují se i do mnoha dalších dějů v průběhu růstu, vývoje mozku a imunitního systému. Nedostatek vitamínu D u miminek může zapříčinit pomalé srůstání fontanely na hlavičce nebo pozdější klubání zoubků a jejich kazivost.

Vitaminy pro batolata Vitaminy pro batolata

Potřeba vitaminů u batolat je většinou kryta pestrou stravou:

  • mléčná výživa (vitaminy A, D, vápník, fosfor)
  • ryby a drůbeží maso (vitaminy skupiny B, kyselina listová, železo, zinek, jód, omega 3 kyseliny)
  • luštěniny (vitamin B, kyselina listová, hořčík, draslík, vápník a železo)
  • ovoce a zelenina 3–4 porce denně s důrazem na listovou zeleninu, (vitamin C, karotenoidy, draslík, vápník, hořčík, železo)
  • celozrnné pečivo a obiloviny (vitamin B1, B2, B6, železo, hořčík a zinek)

Vitaminy pro předškolní a školní období Vitaminy pro předškolní a školní období

Děti ve škole, hlavně během chřipkového období, snadno onemocní, takže je vhodné podpořit jejich obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitaminu D a C. Více některých vitamínů vyžadují i specifické situace:

  • zvýšená potřeba vitamínu A – při namáhání očí, při průjmech, při častých infekčních nemocech, při celiakii
  • zvýšená potřeba vitamínu B – při intenzivním růstu, po operacích, při velké fyzické námaze, při nadbytku sacharidů v jídelníčku, při učení, u novorozenců při novorozenecké žloutence léčené fototerapií
  • zvýšená potřeba vitamínu C – při intenzivním růstu, při zvýšené fyzické zátěži, při stresu, při alergiích, při opakujících se infekčních nemocech
  • zvýšená potřeba vitamínu D – při intenzivním růstu, při celiakii, u malých dětí, které není vhodné vystavovat přímému sluníčku
  • zvýšená potřeba vitamínu E – při poruše vstřebávání tuků nebo zvýšeném příjmu nenasycených mastných kyselin
  • zvýšená potřeba vitamínu K – při chronických průjmech, u celiaků, při užívání doplňků s vitamínem D a vápníkem

Vitaminy pro adolescenty Vitaminy pro adolescenty


Vzhledem k rychlému růstu, zvýšené fyzické i psychické zátěži ve škole je fyziologicky zvýšená spotřeba vitamínů C, B, A i D. Mladí dospělí už si tvoří svůj vlastní stravovací režim, do kterého rodič dokáže zasahovat jen omezeně. Na nápravu nevhodných stravovacích návyků je už často pozdě. Dítě už se stará o příjem minerálů a vitamínů samo, jak umí. Ještě více na příjem vitamínů musí dbát dospívající, kteří se stravují alternativně – vegetariánství, veganství.

Jaké vitamíny chybí vegetariánům

Vegetariánství je stále populárnější výživový směr. Pro pokrytí potřeby vitamínů, bílkovin a dalších nutrientů je při vegetariánském stravování nutný velmi pestrý a racionální jídelníček zkomponovaný ze vzájemně se doplňujících potravin. U dospívajících vegetariánů i při dobře sestaveném jídelníčku může být vhodné doplňování zejména minerálních látek vápníku a železa. Přestože rostlinná strava je na tyto prvky velmi bohatá, jejich vstřebatelnost a využitelnost pro organismus je nízká.

Co musí doplňovat vegani

Veganství je vyhraněný směr stravování, kdy jsou z jídelníčku vyřazené všechny živočišné produkty včetně medu. Pestré a kvalitní složení jídelníčku by v tomto případě kromě železa a vápníku měly doplňovat další složky:

  • Vitamín B12 – v čistě rostlinné stravě se vitamín B12 nachází jen v neaktivní formě. V případě tohoto vitamínu je tedy pravidelná suplementace nezbytná.
  • Vitamín D – při veganském způsobu stravování je vhodné doplňovat vitamín D celý rok. Zdroje vitamínu D3 v potravinách rostlinného původu jsou totiž velmi omezené a rostlinný vitamín D2 má nižší účinnost ve srovnání s D3.
  • Zinek – zinek se lépe vstřebává z živočišných zdrojů, kde je také zpravidla obsažen ve vyšších dávkách. Potřebný je pro fungování imunity, ale i během růstu a vývoje. Zinek hraje navíc zásadní roli při pohlavním dospívání zejména u chlapců.
  • Jód – běžnými zdroji jodu v potravinách jsou mléčné výrobky a ryby. U veganů tyto zdroje mohou nahradit minerální vody s obsahem jodu a používání jodizované soli.

Doplňky pro vegany

Kromě konkrétních složek stravy má vegan dbát i na dostatečný kalorický příjem a pokrytí všech aminokyselin vhodnými kombinacemi zdrojů bílkovin (příkladem vhodné kombinace jsou luštěniny a celozrnné obiloviny).

Nejsou zdroje omega 3 jako zdroje omega 3
Esenciální omega 3 mastné kyseliny se někdy označují jako vitamín F. Rostlinné tuky dokáží být bohatým zdrojem nenasycených omega 3 mastných kyselin. Přesto to může být málo. V případě rostlinných omega 3 se totiž jedná hlavně o omega 3 s krátkým řetězcem (kyselina linolenová). V malé míře si z ní tělo vyrábí omega 3 s dlouhým řetězcem (EPA a DHA), jejichž hlavním zdrojem je rybí olej. Omega 3 s dlouhými řetězci se podílejí na fungování nervových buněk, během vývoje mozku u dětí jsou proto velmi důležité. Suplementace je proto nezbytná u těhotných i kojících veganek. Zároveň jde o jeden z důvodů, proč je veganská strava nebezpečná pro děti do 2 let.

Jak poznáte nedostatek jednotlivých vitaminů Jak poznáte nedostatek jednotlivých vitaminů

1. Vitaminy rozpustné ve vodě

  • Vitamin B1: svalová únava, nechutenství, hubnutí a podrážděnost, výrazný nedostatek vitamínu B1 vyvolá megaloblastickou anémii (porucha tvorby červených krvinek), a poruchy funkce mozku.
  • Vitamin B2: snížená odolnost proti infekcím–záněty kůže, projevy akné, seboreická vyrážka, záněty sliznic v dutině ústní, na jazyku, záněty koutků úst, záněty spojivek a očních víček, chudokrevnost u dětí.
  • Vitamin B6: porucha tvorby červených krvinek, seboreické vyrážky v oblasti nosu, očí, četné neurologické projevy – zvýšená dráždivost, křeče (při závažném nedostatku zejména u novorozenců a kojenců), periferní záněty nervů.
  • Vitamin B9 (kyselina listová): porucha tvorby červených krvinek, brnění končetin (parestesie), slabost, únava, opakované záněty v dutině ústní.
  • Vitamin B12: porucha tvorby červených krvinek, snížené svalové napětí u kojených dětí matek se závažným nedostatkem vitaminu B12 (např. vegetariánek či matek s perniciózní anémií, Crohnovou chorobou nebo s porušenou produkcí tzv. vnitřního faktoru žaludeční sliznice).
  • Vitamin C (kyselina askorbová): únava, snížená odolnost proti infekcím, zpomalená rekonvalescence, zhoršené hojení ran, při velkém nedostatku záněty a krvácení dásní.

2. Vitaminy rozpustné v tucích

  • Vitamin A: nechutenství, vzácně i oční (šeroslepost) a kožní (olupování kůže) příznaky.
  • Vitamin E: porucha tvorby červených krvinek (hemolytická anémie), zejména u nedonošených dětí či dětí s poruchou vstřebávání tuků, poruchy plodnosti.
  • Vitamin D: u rostoucího dítěte vzniká porucha vývoje kostí–křivice (rachitis)–měkké záhlaví, zduření zápěstí a kotníků, ohnutí dlouhých rourovitých kostí, snížená svalová síla, snížená odolnost proti infekcím, alergie, cukrovka I. typu, obezita.
  • Vitamin K: poruchy srážlivosti krve (krvácení do CNS, zažívacího traktu, z nosu aj.).

Zdroje vitamínů v potravinách

Zdroje vitamínů a minerálů v potravinách Zdroje vitamínů a minerálů v potravinách

Jídelníček bohatý na vitamíny dítě potřebuje, vitamíny ale samy o sobě nestačí. Spolu s nimi jsou při vývoji důležité také minerály pro děti, ale i na makronutrienty (bílkoviny, tuky a sacharidy) a antioxidanty. Pestrý jídelníček je pro dítě jedním ze základních pilířů zdraví. Máme proto pro vás malou inspiraci v podobě potravin, které patří mezi bohaté zdroje mikronutrientů – vitamínů i minerálů nejen pro děti:

  • Vitamín A – rybí olej, maso žloutek, mléko, rostlinný betakaroten (mrkev, červená paprika, rajče)
  • Vitamíny B – vitamíny B-komplexu se často vyskytují v potravinách společně například v kvasnicích, luštěninách nebo mase
  • Vitamín C – paprika, pomeranč, šípky, kiwi, jahody a další druhy ovoce, brokolice, růžičková kapusta
  • Vitamín D – rybí olej, losos, ořechy, žloutek
  • Vitamín E – rostlinné oleje a tučná semínka, obilné klíčky, luštěniny, vejce, vnitřnosti
  • Vitamín K – listová zelenina, mořské řasy, sója, vejce
Nevhodné a naopak výhodné kombinace vitamínů s minerály

Které vitamíny se nesmí užívat spolu? Nevýhodnou může být například kombinace několika vitamínů rozpustných v tucích (tedy vitamínů A, D, E, K) současně, protože to může snížit jejich vstřebávání. Zároveň je nutné v tucích rozpustné vitamíny podávat s jídlem, které obsahuje nějaké tuky. Vhodné je rozdělit od sebe také podávání vitamínu B12 a vitamínu C. Mnohem více se vzájemně omezují zdroje minerálů. Například vápník snižuje absorpci železa, proto není vhodné doplňovat železo a vápník dohromady.

 

Existují ale naopak výhodné kombinace vitamínů a minerálů. Například pokud je vápník podávány s vitamínem D a K, vitamín D řídí jeho vstřebávání a vitamín K směřuje jeho ukládání do kostí. Vitamín C pomáhá zvyšovat vstřebatelnost kyseliny listové (vitamín B9) nebo železa. Zinek zase pomáhá se vstřebáváním vitamínu A.

 

  • Vápník – mléko a mléčné výrobky, mák, tmavě zelené druhy zeleniny (kapusta, brokolice), luštěniny
  • Železo – maso (především hovězí a vnitřnosti), hrách, brambory, semínka, vaječný žloutek, luštěniny
  • Hořčík – mléko, ořechy, cereálie, avokádo, banány, minerální vody
  • Zinek – semínka, červené maso, luštěniny

ZDROJE

  • SLIMÁKOVÁ, Margit, et al. Jaké vitaminy dětem doporučit a kdy. Pediatrie pro praxi, 2014, 15.5: 303-307.
  • SVĚTNIČKA, Martin, et al. Rostlinna strava: od batoleciho věku po dospivani. Pediatrie pro praxi, 2020, 21.4.
  • FRÜHAUF, Pavel, et al. Alternativní výživa u dětí. Pediatrie pro praxi, 2010, 11.2: 110-114.
  • WATANABE, Fumio. Vitamin B12 sources and bioavailability. Experimental biology and medicine, 2007, 232.10: 1266-1274.

Vitamíny na imunitu pro dětiVitamíny pro děti

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

LIPO C ASKOR Junior tekutý lipozomální vitamin C 110ml

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

299 Kč

Marťánci s Imunactivem příchuť mix tbl.90

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

339 Kč

LIVSANE Vitamin D pro zdravý růst kapky 10ml

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

159 Kč

Železo Gummies 60 pektinových bonbónů

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Akce 2+1
  • Sleva 27 %

Skladem na e‑shopu

199 Kč 145 Kč

BABY IMUN sirup s hlívou a rakytníkem JABLKO 100ml

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

249 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Vitamíny a minerály
    01. 11. 2019

    Multivitamín pro malé děti

    Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký byste mi doporučili multivitamín pro 2 leté dítě. Děkuji Vám.

    Dobrý den,

    pro děti tohoto věku je stále vhodné užívat vitamíny v tekuté podobě, osvědčené mám v tomto ohledu dva přípravky - Multi-Sanostol a Walmark Marťánci. Multi-Sanostol má širší spektrum, dávkování pro děti od 1 do 5 let je 1 kávová lžička 2x denně. Walmark je více cílený vitamíny na růst a vývoj - dávka je 1x denně 5 ml (kávová lžička).

    MULTI-SANOSTOL sirup 1X300G

    Walmark Marťánci Futura sirup 1+ 125ml

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    18. 07. 2020

    Můžou dospělý vitamíny pro děti??

    Dobrý den, chci se zeptat jestli jako dospělá mohu užívat vitamíny pro děti, mám na mysli vitamíny Vibovit imunity jelly 50. Mám problém s polikáním jakýkoliv tablet tak jsem přemýšlela o variantě v podobě bonbonu. Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    ano můžete užívat vitamíny Vibotiv pro děti, dávku užívejte maximální 2 želé denně. Pokud mohu doporučit existují i želatinové vitamíny pro dospělé, které budou určitě vhodnější, protože mají obsah vitamínů a minerálů standardizovaný pro dospělou osobu. Vyzkoušejte značku Walmark přípravek Spektrum gummies imunita, vitamíny jsou želatinové, vyřeší Váš problém s polykáním. Dávkujte 1-2 želatinky denně.

    WALMARK SPEKTRUM GUMMIES

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Vitamíny a minerály
    19. 03. 2022

    Co na kašel a rýmu pro děti?

    Dobrý den, má dcerka 3roky měla před měsícem akutní bronchitidu, nyní opět nachlazená, má rýmu a kašel. V lednu nastoupila do školky a je nonstop nemocná. Přes den se mi zdá že již odkaslava, v noci se dusí. Moc jí nejde smrkání a tak nám byl od známé doporučen sinupret, mužem k němu dávat bronchipret nebo se nesmí tyto léky kombinovat. Popřípadě co podávat na vlhký kašel přes den, dusivý v noci?


    Děkuji moc .

    Dobrý den, 

    Bronchipret a Sinupret působí víceméně stejně. Oba přípravky způsobí, že se hleny naředí, rozvolní a snadněji se z dýchacích cest uvolní. Jejich současné podávání je tedy zbytečné. Doporučuji podávat Sinupret a k němu hodně tekutin, čím více toho dcerka vypije, tím lepší bude efekt léku. Sinupret podávejte přes den max. do 17hod, aby ji uvolněné hleny nenutily v noci ke kašli. Na noc se doporučuje podávat antihistaminikum (lék proti alergiím), tyto léky zmírňují dráždění ke kašli a otok sliznic, takže se poté lépe dýchá. Mezi takové léky patří např. Fenistil (může více uspávat), nebo Zyrtec. Na podporu imunity doporučuji pravidelné dávky vitamínu D (1 kapka denně) a omega 3 kyseliny (1 čajová lžička denně).

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Vitamíny a minerály
    24. 08. 2022

    Imunita vitamin C vhodný pro 9 leté dítě

    Dobrý den, mohu se zeptat potřebuji pro syna C který je nejlepší? Nechce jíst moc ovoce ani zeleninu. Syn má 9 let.

    Dobrý den,

    k doplnění vitamínu C bych doporučila doplněk stravy Lipo C Askor kapsle nebo tekutý. Přípravek obsahuje vitamin C v lipozomální formě, která má dobrou vstřebatelnost. 

    Pokud budete chtít dávat synovi vitamin C dlouhodobě, navrhuji poté přejít na některý vitamin C s obsahem vitamínu do 60 mg. Tato dávka je při dlouhodobém podávání dostačující. Klidně bych doporučila i některý doplněk stravy s více vitamíny např. Rakytníček, JAMIESON Multi Kids, Vibovit...

    Samozřejmě by bylo lepší, aby se syn naučil jíst zeleninu a ovoce. Věřím tomu, že byste postupně našli některé druhy, které by toleroval, a mohli jste je zařadit do jídelníčku. Vhodné jsou samozřejmě čerstvé ovoce i zelenina, dá se ale například využít i forma pasterizovaných ovocných kapsiček. Ovoce a zelenina jsou ve stravě důležité nejen z hlediska obsahu vitamínů, ale také minerálů a dalších mikronutrientů a také velmi důležité vlákniny. Nedostatek vlákniny u dětí může být spojený s problémy se zácpou a špatným trávením. 

    LIPO C ASCOR

    RAKYTNÍČEK

    JAMIESON

    VIBOVIT

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Radek V. 13. 8. 2020 5

    Když čtu ty příznaky nedostatku jednotlivých vitamínů, tak to vypadá že naše dcera má nedostatek snad všeho:-DDD