RŮSTOVÝ SPURT A RŮSTOVÉ BOLESTI U DĚTÍ
Roste jako z vody! Postesknete si také tak, když se koukáte na svoje dítě nebo vnoučátko? Rychlý růst během růstových spurtů někdy dokáže i rodiče docela zaskočit. Podívejte se spolu s námi na dětský růstový spurt, kdy přijde a na co se připravit. Stejně jako růstový spurt u miminek dokážou rodiče větších dětí zaskočit noční růstové bolesti. I v tomto případě se podíváme na to, jak je řešit, proč vznikají a jak s růstem souvisí, abyste období, kdy vám dítko roste před očima, hladce zvládli!
10 minut čtení
Co je to růstový spurt u dětí?
Malé děti velmi rychle rostou. Obzvláště v prvním roce života se dítko neuvěřitelně promění. Růst ale neprobíhá pořád stejnou rychlostí. Někdy je klid a pak najednou dítě během pár dnů a týdnů lidově řečeno „vytáhne.“ Právě tato období rychlého růstu se označují jako růstové spurty a do puberty jich dítě absolvuje mnoho. Velice intenzivně prožívá maminka růstové spurty s miminkem během prvního roku života, obzvláště do 6 měsíců, kdy je miminko plně kojené a tedy závislé na mamince.
Růstový spurt u kojence
Růstový spurt může novopečenou maminku překvapit docela záhy po porodu. První spurt se totiž může dostavit už 7.–10. den po narození. Další spurty se pak mohou objevovat velmi individuálně. Velmi často přicházejí opět:
- ve 2–3 týdnech věku,
- v 6 týdnech,
- ve 3. a ve 4. měsíci,
- v 6. měsíci,
- v 9. měsíci.
Jak se růstový spurt u miminka pozná?
- Miminko se častěji dožaduje kojení a to klidně po hodině i méně.
- Dítě se častěji budí ke kojení v noci a může mít horší spánkový rytmus.
- Kojení trvá déle.
- Během spurtu je někdy neklidné miminko při krmení a dokonce se i během kojení pouští prsu, pokud nedostává mateřské mléko tak rychle, jak by si přálo.
Co dělat, když se vaše dítě dostane do růstového spurtu?
Obzvláště pro maminku je spurtovací období extrémně náročné. Nejenže se nevyspí, neustále kojí, ale často ji trápí také otázky jako: „Mám pro svoje dítě dost mléka? “, „Není dítě nemocné? “, „Jak dlouho to potrvá?“
Důležité je si v takové chvíli uvědomit, že období růstových spurtů jsou úplně normální, a zachovat klid. Tím, že se kojenec začne častěji dožadovat krmení a přikládání k prsu, přirozeně stimuluje tvorbu mateřského mléka. Kojte ho proto tak často, jak to vyžaduje. Při kojení prsy střídejte, aby se co nejvíce podpořila tvorba mléka. Že je dítě při růstovém spurtu nevrlejší je normální a nutně to nesouvisí s tím, že by mu mateřské mléko nestačilo nebo ho dostatečně nezasytilo. Růstový spurt nikdy není důvodem přestat kojit! Je-li to nutné, je možné miminko přikrmovat umělým kojeneckým mlékem či mlékem odstříkaným do zásoby. Pozor ale, aby dokrmování neomezovalo frekvenci kojení, což by se mohlo negativně projevit snížením produkce mateřského mléka. Pití z kojenecké lahve může rovněž zhoršit techniku sání miminka, k variantě dokrmování proto nepřistupujte do půl roku dítka, není-li to skutečně nezbytné.
Během růstu miminka musí rodiče dát velký pozor na hlavičku kojence. Kosti lebky novorozence po porodu teprve začínají srůstat. Velká fontanela na hlavičce miminka se může zcela uzavřít až za déle než rok. Nejmenší miminka jsou proto náchylná k symetrickému nebo asymetrickému zploštění hlavičky při nerovnoměrném polohování (plagiocefalie), zploštění týlu při příliš častém uložení na záda (brachycefalie) nebo zúžení hlavičky u předčasně narozených dětí (skafocefalie či dolichocefalie). Tyto deformity vznikají na podkladě několika příčin. Hlavním důvodem je však právě špatné nebo nedostatečné polohování hlavičky miminka.
Jak deformitám lebky předcházet? Střídejte polohy, do kterých miminko ukládáte. Nutné je měnit strany naklonění hlavičky při odpočinku, při krmení i při spaní na zádíčkách (spánek na zádech je doporučován z hlediska snížení rizika vzniku SIDS). Vhodné je také polohovat celou postýlku, kojenec se totiž brzy začne přirozeně natáčet za světlem. Doporučuje se rovněž omezit dobu, kdy má dítě hlavičku na tvrdém podkladu (například v dětské autosedačce).
Co při růstovém spurtu potřebuje maminka?
Hodně odpočívejte. Protože miminko může být večer víc nervózní a v noci se ono ani vy tolik nevyspíte, požádejte svou rodinu a partnera o pomoc s večerními povinnostmi. Během tohoto období také sama můžete mít častěji hlad. Produkce mateřského mléka je velice energeticky náročná a jeho zvýšená spotřeba je i u vás poznat. Rozhodně proto v tomto období nedržte žádné diety, naslouchejte svému tělu a dopřejte si dostatek kvalitní stravy. Pokud máte pocit, že by vám některé minerály nebo živiny mohly chybět, jídelníček obohatí doplňky stravy pro kojící maminky sestavované na míru jejich potřebám.
Přejít do kategorie: Vitamíny při kojení
Jak dlouho bude růstový spurt trvat?
Každé dítě je jiné, a přestože je i růstový spurt velmi individuální, za 2–5 dní obvykle odezní. Pokud nervozita u miminka trvá déle než týden, je vhodné zkusit zjistit, zda nemají potíže jinou příčinu. Mohlo by jít také o dětské koliky nebo se v průběhu růstového spurtu někdy spustí klubání dětských zoubků. Pokud vám ale příčina potíží není jasná, poraďte se s lékařem.
Růstové spurty u větších dětí
Spurty u větších dětí už rodina zpravidla neprožívá tak dramaticky. Je to z části díky tomu, že od půl roku s pokrytím výživových potřeb dítěte pomáhají dětské příkrmy. Kojenec tedy už není zcela závislý na mateřském mléce.
Období překotného růstu ale dítě potkávají dál. Výrazné jsou v období okolo 5. roku, a pak ještě v pubertě, kdy se završuje růst společně s pohlavním dozráváním. Růstu v těchto obdobích předchází něco, co se dá označit jako období přirozené dětské oblosti (tedy ve věku 2–4 roky a následně přibližně mezi 8–10 rokem). Baculaté tvary u dětí ale nemusejí znamenat dětskou obezitu. Naordinovat dítěti dietu před růstovým spurtem se může neblaze promítnout do nadcházejícího období. Zda u dítěte hmotnost přesahuje normu nejde poznat pomocí váhy, protože právě v závislosti na růstu se zdravá hmotnost u dítěte proměňuje. Existují proto růstové grafy, ve kterých je možné vhodnou hmotnost v závislost na věku, pohlaví a výšce dítěte odečíst. Růst dítěte i jeho hmotnost podle těchto grafů pravidelně kontroluje lékař při preventivních prohlídkách. Pokud se vám na růstu nebo váze vašeho dítěte něco nezdá, raději se s lékařem nejdříve poraďte, než přistoupíte ke konkrétním opatřením.
Co prozradí růstový spurt u větších dětí?
- Dítěti se mohou i velice dramaticky změnit chutě, které preferuje.
- Dítě nebo dospívající má celkově větší chuť k jídlu.
- Zvyšuje se potřeba spánku.
Úloha rodiče v období dětského růstu je nezastupitelná. Procesy spojené s růstem jsou pro dětské tělo velmi náročné z hlediska příjmu energie i dostatečného příjmu živin jako jsou bílkoviny, minerály (vápník, hořčík, železo) a všechny vitamíny. Právě rodiče tedy musí zajistit, aby se všechny tyto potřebné složky potravy dostávaly na talíř dítěte v dostatečném množství. Dítě je nutné vést ke zdravým stravovacím návykům. Vysoce průmyslově zpracované potraviny, fast-foody nebo sladkosti jsou totiž nutričně chudé a do dětského jídelníčku nepatří.
Jak s růstem souvisí růstové bolesti?
Tato otázka je mnohem zákeřnější, než se na první pohled zdá. Přesně se totiž neví, co růstové bolesti způsobuje. Zároveň není žádný důkaz, který by ukazoval, že samotný růst bolí. Pojmenování růstové bolesti se zažil historicky tím, že se tento typ bolestí objevuje zpravidla u dětí v období mezi 3–12 lety, kdy děti opravdu intenzivně rostou.
Jak vypadá růstová bolest?
Už výše uvádíme, že růstovými bolestmi trpí hlavně děti mezi 3. a 12. rokem. Výskyt růstových bolestí v tomto období má 2 vrcholy, kdy se objevují nejčastěji. První je u menších dětí mezi 3. a 5. rokem, druhý poté přibližně mezi 8 a 11 lety. Objevovat se tedy mohou růstové bolesti v pubertě, častěji ale ještě před ní. Co je pro tyto bolesti charakteristické?
- Růstové bolesti se objevují večer a hlavně v noci.
- Mohou mít různou intenzitu od mírných až po velmi silné bolesti, které dítě budí ze spánku.
- Dítě bolí nohy nejčastěji na přední straně. Jde tedy o bolest holení kosti v noci, bolest zepředu stehen, dále bolest na lýtkách a pod koleny.
- Bolest je lokalizovaná do svalů, nikoliv do kloubů.
- Bolest se objevuje symetricky – na obou nohách stejně.
Obzvláště menší děti mají problém růstovou bolest popsat. Zpravidla nedokážou bolest přesně lokalizovat a ve 4 nebo 5 letech ještě neumí slovně definovat její charakter. Hlavně v noci, když se dítě vzbudí bolestí, působí celá situace velice hrůzostrašně. U většiny dětí ale tyto růstové bolesti naštěstí trvají jen pár minut. Existují ale i výjimky.
Co vyvolává růstové bolesti?
Odhady, kolik dětí má růstové bolesti, zahrnují široké rozmezí od 3 do skoro 50 %. Jejich přesná příčina není známá. Že najednou děti bolí nožičky v noci způsobuje pravděpodobně několik okolností naráz.
- Vysoká fyzická zátěž přes den a následná únava a bolest nohou u dětí je považována za jednoho z hlavních viníků růstových bolestí. Jde o domněnku na základě jednoduché souvislosti, protože růstové bolesti nejčastěji přicházejí po dnech, kdy mělo dítě hodně pohybu.
- Pravděpodobnou možností vzniku bolestí z růstu je také chybné držení těla. V období růstu se dětské tělo proměňuje. Pokud má dítě špatné pohybové stereotypy například kvůli plochým nohám, může jít o faktor spouštějící růstovou bolest.
- Na pozadí vzniku růstové bolesti stojí pravděpodobně také psychologické příčiny. Děti, které na tento typ bolestí trpí, mají často snížený práh bolesti. Současně děti někdy popisují další symptomy jako bolest bříška nebo bolest hlavy, kterými se často projevují psychosomatické potíže.
- U vzniku růstové bolesti může být také nedostatek vitamínu D. Děti s růstovými bolestmi mohou mít oslabené kosti jako následek nízké hladiny tohoto vitamínu. Vitamín D je totiž nezbytný pro ukládání vápníku.
Přejít na kategorii: Vitamíny a minerály pro děti
- Teorií, kterou se jako příčinu růstových bolestí nepodařilo dokázat, je bolest na podkladě nerovnoměrného růstu svalů a kostí. Je sice pravda, že v kostní tkáni nejvíce reparačních a růstových procesů probíhá v noci, avšak její samotný růst není spojen s bolestí. Růstové bolesti se navíc nemusí časově překrývat s obdobím růstového spurtu.
- Růstové bolesti byly rovněž podezírány z toho, že jde o projev syndromu neklidných nohou u dětí. Ani tato domněnka se ale nepotvrdila.
Jak zastavit růstové bolesti
Přestože původ růstových bolestí není jasný, jako rodič máte několik možností, jak dítěti pomoci, když se objeví:
- Jemně dítěti nožky masírujte.
- Nahřívejte bolavé svaly. Posloužit vám k tomu může třeba obyčejný termofor nebo nahřívací polštářek. Nenechávejte je ale dítěti přes noc, pokud usne. Dlouhé působení horka může kůži dítěte podráždit nebo i popálit!
- Opatrně s dítětem bolavé svaly protahujte.
- Snažte se dítě uklidnit a nechte v jeho pokojíčku přítmí a ticho, aby dokázalo opět co nejdříve usnout.
- Růstová bolest přeci jen může být částečně psychologický problém. Buďte proto dítku nablízku a zkuste ho rozptýlit, aby svou pozornost zaměřilo jinam než k bolavým nožkám.
Když dítě v noci vzbudí růstové bolesti, mají rodiče plné právo být trochu vyděšení. Růstové bolesti ale nejčastěji odezní stejně rychle, jako se objevily. Mnohokrát se proto dítě zklidní dříve, než by rodič podal nějaké léky tlumící bolest. Přesto u některých dětí mohou být bolesti delší nebo intenzivnější. Pak je možné podat dětský přípravek na bolest s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.
Je možné růstovým bolestem předejít?
Neexistuje nějaký konkrétní způsobe prevence růstových bolestí. Pokud se ale opakují, mohou se rodiče zkusit zaměřit na pohybové aktivity, kterým se jejich ratolest věnuje přes den. V rámci zdravých pohybových návyků veďte děti k pravidelné fyzické aktivitě. Není vhodné naložit dítěti nárazově vysokou fyzickou zátěž. Během sportovních aktivit by se dítě mělo naučit dělat krátké pauzy a také se před a po sportu protahovat. Pro rovnoměrný rozvoj těla a síly má mít dítě pestré složení pohybových aktivit. Nehodí se, aby trénovalo jednostranně jeden druh sportu. Kromě zdravého pohybu četnost výskytu růstových bolestí může snížit večerní koupání v teplé vodě, které svaly prohřeje a uvolní.
Nesmírně důležité je u vyvíjejících se dětí dbát na dostatečný příjem vápníku a současně vitamínu D. Vitamín D totiž řídí ukládání vápníku do kostí. V období růstu kostí je poptávka těla po vápníku obzvláště vysoká. U dětí starších 9 let je dokonce denní doporučená dávka vápníku vyšší než u dospělých.
Kdy by se měl o bolestech dětského pohybového aparátu dozvědět lékař?
Někdy se to zdá až neskutečné, když dítě, které v noci brečelo kvůli bolavým nožkám, vyskočí ráno z postele, jako by se nic nedělo. U růstových bolestí je toto krátké trvání ale pravidlem. Jaké příznaky by ale už mohly znamenat vážnější problém?
- bolesti ráno neustupují
- bolest není symetrická – tedy jde o bolest jedné nohy u dětí, nikoliv obou zároveň
- dítě bolí na noze konkrétní místo
- bolest se objevuje v kloubech
- bolesti nutí dítě kulhat nebo kvůli nim omezuje pohyb
- bolesti se objevují často
- kromě bolesti se objevují další příznaky jako vyrážka, zarudnutí, otok, zvýšená teplota
V těchto případech navštivte s dítětem lékaře, který vyloučí, že by bolest nohou vyvolávalo nějaké jiné onemocnění. Třeba bolest paty u dětí může znamenat růstovou bolest, ale také nevhodnou obuv nebo dokonce potíže s patní ostruhou. Stejně tak bolest chodidel u dětí, která může mít zase souvislost s klenbou chodidla. U neobvyklých bolestí nohou u dětí do úvahy přicházejí i diagnózy jako záněty, poranění a další neduhy, které lékařské vyšetření odhalí.
Vitamín D a D3 Doplňky stravy na kosti
ZDROJE
- Growth Spurts & Baby Growth Spurts. Cleveland Clinic [online]. [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22070-growth-spurts
- HÁLEK, MUDr Jan. Růstové bolesti. Pediatrie pro praxi, 2007, 2: 77-78.
- Growing Pains. Cleveland Clinic [online]. 2021 [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13019-growing-pains
- Growing Pains: Are They Due to Growth Spurts? WebMD [online]. 2023 [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: https://www.webmd.com/children/growing-pains
- PLAGIOCEFALIE [online]. [cit. 2023-12-04]. Dostupné z: http://plagiocefalie.cz/deformity_lebky-typy_deformit.html
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
ProfiChondro Original JUNIOR tbl.60+tob.60
Skladem na e‑shopu
959 Kč
Viridian Viridikid Vitamín D Drops 400IU 30ml
- Vše pro dítě
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
249 Kč
219 Kč
Salus Floradix Kindervital Fruity 250ml
- Vše pro dítě
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
319 Kč
Biomin OVOVITAL 60 tob.
Skladem na e‑shopu
249 Kč
BioGaia Protectis probio.kapky s vitamínem D 10ml
- Zažívání
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
549 Kč
Mollers Omega 3 Můj první rybí olej 250ml
- Vše pro dítě
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
329 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
01. 12. 2023
něco na namožená lýtka pro dítě
Dobrý den,
potřebovala bych poradit, co mohu koupit v lékárně dceři (10 let), když si stěžuje na bolesti nohy v lýtku, asi namožený lýtkový sval po běžeckých závodech. Jestli nějaké tabletky nebo nějaký krém či gel, který pomůže a zároveň dítěti neublíží? Děkuji. -
31. 10. 2020
Jaký doporučíte Omega 3 a vitamín D?
Dobrý den,
Rada bych se orientovaná v produktech vitamín D a Omega 3. Jaký je rozdíl?
Jak užívat? Pouze buď Omegu nebo lze obojí najednou.
Jak aplikovat dětem a jak dospělým. -
30. 01. 2021
Jak správně užívat vitamin D?
DOBRÝ DEN, JE NĚJAKÉ PRAVIDLO KDY BRÁT VITAMÍN D-RÁNO ČI VEČER? A JAK HO KOMBINOVAT S PŘÍPRAVKEM CALTRATE? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
-
07. 12. 2022
Mast na pohmožděniny pro malé dítě
Dobrý den.
Obracím se na Vás se žádostí o radu. Dá se koupit pro děti nějaká podobná mast jako pro dospělé proti bolesti? Můj syn (je mu 8 let) spadl na hřišti z houpačky a asi si narazil nohu a říká, že ho dost bolí a já nevím, jak mu ulevit.
Děkuji za radu.
Dobrý den,
pokud to je opravdu namožený sval po závodech, je možné zkusit kombinaci farmakologické i nefarmakologické léčby. Tou nefarmakologickou je samozřejmě pokud možno klid (sval si potřebuje odpočinout) a doporučuje se i střídání teplé a studené sprchy z důvodu většího prokrvení a rychlejšího odvodu metabolických zplodin. Z té farmakologické můžete vyzkoušet mast s extraktem z kostivalu, která je výborná na podporu hojení a vhodná jak pro dospělé tak pro děti. Tu bych v tomto případě užíval 1-2x denně.
Rostlinná farmaka na bolest svalů
S pozdravem,
Mgr. Radek Machan
lékárník BENU Děčín