Zácpa u dětí a miminek z pohledu léčby i prevence

ZÁCPA U DĚTÍ A MIMINEK Z POHLEDU LÉČBY I PREVENCE

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Potíže se zácpou u dětí jsou někdy až překvapivě časté a mnohdy vznikají i u kojenců do 1 roku věku. Při akutní zácpě je třeba jednat a podat vhodné, šetrné projímadlo pro děti. Protože ale příznaky zácpy děti často trápí opakovaně, zbavit se jich vyžaduje mnohdy velké změny v jídelníčku, dennímu režimu i úsilí ze strany jejich rodičů. V našem článku se blíže podíváme na zácpu u miminek a dětí i to, v čem se typicky liší od zácpy u dospělých. Dozvíte se, jak dlouho nemusí dítě kakat a je to normální, kdy už naopak může jít o zácpu i co dělat, aby se dětská zácpa neopakovala.

  • Články o zdraví
  • Články pro maminky
  • Články o zažívání
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Zácpa u kojenců Zácpa u kojenců

Zácpa (obstipace) patří mezi nejčastější zažívací problémy a nevyhýbá se žádnému věku. Zácpu u úplně nejmenších dětí by rodiče měli vždy konzultovat s pediatrem. Jak ale mají poznat, že jde o zácpu? Frekvence stoličky u kojenců je velmi individuální. Třeba plně kojené dítě může mít normálně až 12 stolic denně, na druhou stranu jsou i miminka, která udělají nadělení do plenky je jednou za několik dní. A také to může být normální. Velká nepravidelnost ve vylučování je trochu paradoxně častější u plně kojených miminek, která i přes to na zácpu netrpí často. Mateřské mléko totiž před zácpou chrání tím, že stoličku změkčuje. Děti dostávající mléčnou kojeneckou výživu běžně mají stoličku nejvíc až 5x denně a nejméně 1x za 3 dny.

Příznaky zácpy u miminek

Projevy zácpy u miminka rodiče spíše než z frekvencí stolice zpozorují na její konzistenci. U nejmenších dětí se zácpou jde často o objemnou tuhou stolici. Silným varovným signálem je pak příměs krve ve stolici nebo pokud se miminko nemůže vykakat a odchází jen trochu vodnaté stoličky. Rodiče u dítka vypozorují i bolesti bříška. Dítě může neprospívat. Miminka do 6 měsíců často trápí i „nesprávná synchronizace“ mezi břišním tlakem a otevíráním svěračů. Odborně se hovoří o dyschezii, kdy miminko 10 nebo víc minut před defekací pláče a napíná se.

Příčiny miminkovské zácpy

S trochou nadsázky se dá říct, že zácpa je pro člověka zdravotním tématem hned od narození. Zdravotnický personál po porodu sleduje novorozence, zda do 48 hodin dojde k vyloučení smolky neboli první typicky tmavé stolice. Pokud by k tomu nedošlo, mohlo by jít o organickou zácpu, tedy zácpu, za kterou stojí porucha nějakého orgánu (například neprůchodnost střeva).

Organická zácpa je ale velmi vzácná. Obvykle totiž problém nevězí v defektu nějakého orgánu, ale jeho funkce. Proto se hovoří o funkční zácpě. Nejčastějšími příčinami zácpy v kojeneckém věku jsou přechod od plného kojení na umělé mléko nebo začátek zavádění příkrmů. K rozvoji zácpy může přispět nerovnováha ve střevní mikroflóře, kterou v miminkovském věku ovlivňuje třeba způsob porodu, zda je dítě kojené nebo jestli někdy bylo léčeno antibiotiky. Obzvláště v horkých letních měsících pak hrozí dehydratace, která je také častou příčinou zácpy.

Jak řešit zácpu u miminka? Jak řešit zácpu u miminka?

Zácpu u malých dětí do 1 roku věku vždy konzultujte s pediatrem, u starších batolat pak pokud se problémy opakují 2 týdny. Potíže s bříškem u miminek jsou časté. Zažívací trakt ještě v prvních týdnech po porodu nemusí být vyzrálý a i střevní mikrobiom se teprve rozvíjí. Proto kojenci často trpí i na koliky, ublinkávání a přijít může právě i zácpa. Lékař posoudí, zda miminko prospívá, a bude pátrat po příčině potíží. Vleklé zažívací potíže miminka mohou být někdy i projevem alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), která je u dětí do 3 let velmi častá a vyžaduje dietní opatření.

Pediatr vás kromě vyšetření vybaví instrukcemi, jak miminku se zácpou pomoci. Může jít třeba o tyto rady:

  • Cvičte s miminkem. Vhodné jsou pohyby nožičkama, jako kdyby miminko „jelo na kole“. Pohyby masírují bříško a podporují pohyb střev.
  • Jemně miminku masírujte bříško krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Tento směr kopíruje směr posouvání tráveniny tlustým střevem.
  • Nachystejte pro miminko teplou koupel. Působení tepla uvolňuje svaly, proto prohřátí bříška pomůže od bolestí spojených se zácpou a usnadní vykakání.
  • Pravidelně podávejte miminku probiotika pro nejmenší děti. Probiotické bakterie u miminka pomáhají budovat zdravé střevní prostředí.
  • V horkých měsících je někdy i v případě výhradního kojení třeba dávat miminku tekutiny navíc, protože je ztrácí zvýšeným pocením. Stačí miminku podat několik lžiček kojenecké vody nebo fenyklového či heřmánkového dětského čaje.

Zácpa u dětí předškolního a školního věku Zácpa u dětí předškolního a školního věku

Pro dětskou zácpu je typické, že dítě ze strachu z bolesti při vyprazdňování odmítá jít na stolici. Objemná a tuhá stolice u dětí, která zácpu provází, totiž při kakání „bolí.“ Tomu se dítě snaží vyhnout, začne stolici zadržovat a problém se zácpou se tak stále zhoršuje. Někdy kvůli zácpě dojde až k vytvoření řitní trhlinky (anální fisury), která je pro dítě opravdu velmi bolestivá.

Snahu zadržovat nutkání na stolici na dítěti rodiče zpravidla dokážou poznat podle toho, že dítě kříží nohy, zadržuje dech, nasadí urputný až skoro mračivý výraz nebo stahuje půlky. Další příznaky zácpy u dětí zahrnují nadýmání a větry, nevolnost, nechuť k jídlu a někdy i zvracení. Když jde dítě „na velkou“, je stolice opravdu velká, tvrdá a často i zapáchající, protože při zácpě může ve střevě docházet ke hnilobným procesům. Někdy může mít paradoxně i podobu malých a tuhých „králičích bobků.“ Jednoduchým vodítkem k posouzení zdravého nebo nezdravého vzhledu stolice je tzv. Bristolská stupnice stolice. Podle vzhledu rámcově rozčleňuje stolici do 7 typů od závažné zácpy přes normální stolici až po stolici průjmovitou:

Bristolská stupnice stolice

  • Typ 1: Závažná zácpa – stolice má podobu tvrdých hrudek. 
  • Typ 2: Zácpa – stolice má protáhlý a na povrchu hrudkovitý tvar.
  • Typ 3: Normální stolice – tvar je protáhlý a na povrchu rýhovaný.
  • Typ 4: Normální stolice – má protáhlý tvar s hladkým povrchem. 
  • Typ 5: Mírný průjem – stolici tvoří měkké hrudky s definovaným okrajem.
  • Typ 6: Průjem – stolici tvoří kašovité kousky.
  • Typ 7: Závažný průjem – stolice je tekutá, vodnatá. 

Dalším projevem, kterého si rodiče u dítěte často všimnou, je enkopréza neboli samovolný únik stolice. Když je totiž konečník přeplněný, může trocha tekuté stolice samovolně přetékat přes svěrače a zanechávat stopy na spodním prádle dítěte. Protože navíc naplnění střeva souvisí i s břišním tlakem, mohou se v důsledku zácpy děti začít i pomočovat, přestože u nich už k pomočování nedocházelo.

Kdy kvůli zácpě u dítěte vyhledat lékaře?

Pokud dítě chodí na stolici méně něž 3x do týdne i pokud ho při častějším vylučování trápí symptomy zácpy a tento stav trvá 2 týdny, je nutná návštěva lékaře. Lékaře je třeba vyhledat i v případě, že se dítě není schopné vyprázdnit nebo má při zácpě další závažné symptomy jako horečku, silné bolesti bříška nebo krev ve stolici. Trvají-li potíže 2 měsíce, jsou už považovány za chronickou zácpu u dětí. Důsledkem chronické zácpy může být poškození koncových částí střeva, proto je třeba ji dobře zaléčit.

Řitní trhlina je častou komplikací dětské zácpy

Řitní trhlinka (anální fisura) je velmi bolestivou komplikací zácpy, která se většinou dlouho a obtížně hojí. Pozná se podle toho, že má dítě při stolici velké bolesti (často pláče) a na povrchu stolice mohou rodiče vidět i stopy krve. Pro její vyléčení je nutné bojovat proti zácpě, udržovat okolí řitního otvoru v čistotě sprchováním po každé stolici, aplikovat hojivé přípravky nebo i čípky sloužící i k léčbě hemoroidů. Mast do konečníku a jeho okolí lze aplikovat také vždy před stolicí, aby se snížila bolestivost. Pokud dítě spolupracuje, může při aplikaci mastičky rodič provádět i jemnou masáž a roztažení svěračů konečníku.

Příčiny zácpy u dětí

Co vlastně zácpu u dětí způsobuje? Nejčastěji jde o nevhodné stravovací návyky, nedostatek pohybu a psychogenní faktory nebo jejich kombinaci. Do dětského jídelníčku se v dnešní době snadno vloudí cukrovinky a vysoce zpracované potraviny jako nejrůznější tyčinky, sušenky, čokoláda, chipsy, hranolky a mnohé další. Jejich společnou vlastností je vysoká koncentrace energie a žalostně nízký obsah vlákniny i dalších zásadních nutrientů jako vitamíny, minerály, bílkoviny nebo zdravé tuky. Konzumace těchto věcí dítěti vlastně nic nepřináší (snad kromě nadbytku energie, který ale také není vhodný kvůli riziku dětské obezity). Nepřináší také nic jejich zažívání a neprospívá dokonce ani střevnímu mikrobiomu, proto takové stravování může být příčinou vzniku tvrdé stolice u dětí a tedy i prvním spouštěčem zácpy. Vedle stravy je samozřejmě významný i pitný režim dítěte. Nedostatek tekutin se na rozvoji zácpy může podílet.

Důležitým hráčem zdravého zažívání je také pohyb. Fyzická aktivita přirozeně podporuje střevní motilitu. Když je dítě v pohybu, pohybují se i jeho střeva. Pokud ale celý den sedí (často před obrazovkou), jeho tělu pohyb chybí. Je-li pohyb střev moc pomalý, trávenina zůstává v tlustém střevě déle a organismus si z ní odebere více vody. Proto „líné“ střevo může vést ke vzniku příliš tuhé stolice a opět může jít o počátek potíží se zácpou.

Zažívání dokáže velmi zásadně ovlivnit také psychika. U dětí proto zácpa může vzniknout v návaznosti na nějakou zásadní změnu režimu, kterou může být třeba nástup do školy nebo školky. Dítě také citlivě vnímá atmosféru rodiny, proto se i stres rodičů (například v souvislosti s finančními potížemi nebo rozvodovým řízením) může stát vyvolávacím faktorem dětské zácpy. U mladších dětí může být krizovým období učení na nočník a jsou to také právě menší děti, u kterých zácpa někdy vznikne prostým pohlcením hrou, kdy nutkání na stolici zcela přebijí okolní podněty.

Co na změkčení stolice?

Tvrdá stolice vzniká v případě, kdy je pasáž střevem příliš pomalá, nebo když má dítě ve stravě málo nestravitelných látek poutajících vodu. Tuto funkci má ve stravě (mimo jiné) vláknina, které váže opravdu hodně vody a tím stolici jednak změkčuje, ale také zvětšuje její objem. Další způsob, jak změkčit příliš tuhou stolici, je konzumace látek, které do střeva “strhávají” vodu. Typickým příkladem mohou být cukerné alkoholy (například sorbitol), které přirozeně obsahují některé druhy ovoce jako třešně, švestky, jablka, meruňky nebo hrušky. Podobně fungují i některé minerální látky, proto i některé minerální vody mohou mít projímavý účinek.

Léčba zácpy u dítěte Léčba zácpy u dítěte

Při akutní zácpě hrozí závažné komplikace, proto je nutné podat projímavý přípravek, který napomůže vyloučení stolice. Pokud má být terapie zácpy ale opravdu úspěšná, musí na tuto akutní léčbu navázat změna jídelníčku a režimu dítěte, která zabrání dalšímu opakování zácpy a vyřeší tento problém dlouhodobě.

Jak rychle uvolnit zácpu u dítěte?

Silným a zároveň šetrným přípravkem, který je možné podat při zácpě dítěti, je makrogol (jiným názvem také polyetilenglykol, PEG). Makrogol patří mezi osmotická laxativa. Jinými slovy jde o látku, která na sebe váže velké množství vody. Proto, jak makrogol prochází střevem, zvětšuje a změkčuje stolici. Obvykle jsou přípravky na bázi makrogolu vhodné už pro děti od 2 let, pod dozorem lékaře dokonce už od 6 měsíců. Makrogol je možné podat jednorázově k vyprázdnění. Pokud ale u dítěte přetrvává strach z bolestivé stolice, je možné makrogol podávat delší dobu až do úpravy zažívání a odeznění tohoto strachu. Přípravky s makrogolem mohou mít podobu prášku, který se před podáním rozpustí ve sklenici vody.

Další lékem na zácpu pro děti může být laktulóza ve formě sirupu, tu lze podávat už dětem od 1 roku. Jejím nežádoucím účinkem ale může být nadýmání. Doprovází-li zácpu větry a plynatost, bude lepší volbou spíše makrogol.

Jednorázově je možné také podat dětský glycerinový čípek zavedením do konečníku. Jeho výhodou je, že na rozdíl od sirupů a roztoků působí velmi rychle a to během několika minut. Pro snadné zavedení je vhodné čípek navlhčit. Po zavedení je ještě možné držet půlky dítěte chvíli u sebe, aby nedošlo k vypuzení čípku dřív, než se stihne rozpustit. Přestože jsou čípky rychlým a efektivním řešením, nepoužívejte je na zácpu pravidelně, aby střevo „nezlenivělo.“

Existují také tzv. dráždivá laxativa, která „dráždí“ tlusté střevo k větším pohybům. Už z názvu lze ale vytušit, že v případě dětské zácpy nepůjde o léky první volby. Patří sem například léčivá látka pikosulfát, kterou lze podat dítěti od 4 let jen na doporučení lékaře. Podobně působící bisakodyl může doporučit lékař dítěti od 2 let, pro samoléčbu může být podán ale až 10letému nebo staršímu dítěti, a to pouze krátkodobě. Také čaj ze senny působí jako dráždivé projímadlo a není vhodný pro dlouhodobé používání ani pro děti mladší 12 let.

Bez změny zácpa prostě neodejde

Po vyřešení akutní zácpy není ještě zdaleka vyhráno. Aby se zácpa neopakovala, musí rodiče revidovat výběr potravin pro své děti, dbát na jejich pitný režim a povzbuzovat je k fyzické aktivitě. Co bude třeba udělat?

  • Naučit dítě snídat. Snídaně je důležitá pro nastartování zažívání a jako zdroj energie pro aktivní den.
  • Jídelníček při zácpě u dítěte by se měl zbavit vysoce průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí, kakaových pochutinek nebo těstovin a pečiva z bílé mouky. Co by mělo dítě se zácpou jíst? Důležité je hlavně ovoce a zelenina. Nabízejte mu od každého pravidelně alespoň 2 porce denně. Z ovoce jsou obzvláště vhodné druhy bohaté na rozpustnou vlákninu a cukerné alkoholy jako švestky, hrušky, jablka, jahody nebo fíky. Ze zeleniny zkuste hrách, brokolici nebo zelí, vhodné jsou i brambory a čočka. Výrobky z bílé mouky mohou nahradit ty z celozrnné, skvělým zdrojem vlákniny jsou také ovesné vločky. Denní porce vlákniny by při potížích se zácpou měla být 10 g pro děti od 3 do 7 let, děti od 8 let by měly spořádat 15 g vlákniny. V neposlední řadě by se ve stravě měly objevit přirozeně probiotické potraviny například kefíry a další zakysané mléčné výrobky nebo kvašená zelenina.
  • Dostatečný pitný režim je v léčbě zácpy neméně důležitý. V kombinaci s příjmem vlákniny ve stravě jde o přirozený způsob, jak změkčit stolici. Vhodná je především čistá voda ale i nesycené minerálky, ovocné a bylinkové čaje, ovocné a zeleninové šťávy nebo mléko mohou nabídku nápojů zpestřit a vhodně doplnit. Naopak nevhodné jsou doslazované nápoje, kakaové nápoje nebo nápoje s obsahem kofeinu (zelený nebo černý čaj, kolové nápoje, káva, energetické nápoje apod.).
  • Rodiče mají důležitou úlohu povzbuzovat své děti k aktivnímu pohybu, který rozvíjí jejich motoriku a zdatnost, a proto má velký vliv na jejich vývoj a odolnost z fyzického, ale i z psychického hlediska. Dalším z mnoha benefitů pohybu je také prevence zácpy, protože když se dítě hýbe, přirozeně dochází k podpoře pohybů střev.
  • Vytvořit pro dítě klidné prostředí a chránit ho před stresovými faktory je vyřešení zácpy zásadní. Dítě by se nemělo být za zadržování stolice trestáno, protože to vede jen k prohloubení potíží. Není vhodné ho na záchodě ani nutit spěchat. Pro malé děti dejte na záchod stoličku pod nohy, aby si při sezení mohly opřít nohy.
  • Povzbuzovat dítě k osvojení pravidelného režimu z hlediska vylučování. Potlačené nutkání na stolici je možné znova nacvičit. Rodiče by proto měly dítě vést k tomu, aby zkusilo jít na velkou. Za 15 až 30 minut po snídani a po hlavním jídle by to dítě mělo jít na záchod aspoň zkusit. Pokud se po 5 až 10 minutách nepodaří, nevadí. Úspěch by ale rodič měl vždy něčím drobným odměnit.

Nedaří-li se ani přes všechna opatření potíže se zácpou překonat, je nutný zásah lékaře. Vyšetření někdy odhalí jako příčinu potravinovou intoleranci nebo alergii. Může ale jít i o sníženou pohyblivost střev, kterou mohou vyřešit léky ze skupiny prokinetik, která jsou vázaná na lékařský předpis.


ZDROJE

  • Constipation in Children. Online. JOHNS HOPKINS MEDICINE. Př. n. l. Dostupné z: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/constipation-in-children. [cit. 2024-09-13].
  • NEVORAL, Jiří. Chronická zácpa u dětí. Online. Pediatrie pro praxi. 2011. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/01/06.pdf. [cit. 2024-09-13].
  • SCHWARZ, Jan et al. ZÁCPA U DĚTÍ, PREVENCE A LÉČBA. Online. Pediatrie pro praxi. 2008. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/ped/2008/06/11.pdf. [cit. 2024-09-13].
  • ŠKÁBA, Richard. Anální fisura u dětí. Online. Https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/02/10.pdf. 2008. [cit. 2024-09-13].
  • VOLF, Vladimír. Zácpa u dětí. Online. Pediatrie pro praxi. 2012. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/05/08.pdf. [cit. 2024-09-13].
  • Zácpa u dětí. Online. NZIP. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/645-zacpa-u-deti. [cit. 2024-09-13].
  • Zácpa u kojenců. Online. Nutriklub. Dostupné z: https://www.nutriklub.cz/vsechny-clanky/clanek/zacpa-u-kojencu.html?srsltid=AfmBOorgMz9pyW_XpmA7AK5nlsXPRXExlX2gmE-Hk2gKXX8TQT2o-R3C. [cit. 2024-09-13].

Léky na zácpu pro dětiProbiotika pro děti

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MacroBalans 20x6g

  • Zdravotnický prostředek
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

169 Kč

HYLAK FORTE 100ml perorální roztok

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání
  • Dárek k nákupu

Skladem na e‑shopu

229 Kč

Fructolax Ovoce&Vláknina sirup pro děti 3+r 250ml

  • Zažívání
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

259 Kč

Vláknina pro děti 100g Topnatur

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

139 Kč

Gerber Natural kapsička hruška švestka 90g 6M

  • Potravina
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

39 Kč

CAREFY Laxík mikroklystýr pro děti 6x3g

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

269 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    06. 04. 2020

    Zácpa u miminka

    Dobry den, mohli byste mi prosím doporučit nějaký přípravek na zácpu, které může 9ti měsíční miminko? Četla jsem, že maminky používají forlax, ale zde uvádíte, že je až od 8mi let. Easylax je nedostupný. Glycerinový čípky máme vyzkoušené, ale dá se použít i něco jiného?
    Předem děkuji za odpověď.

    S pozdravem

    Dobrý den,
    dětská verze Forlaxu 4g je regulována pouze na lékařský předpis. Můžete zkusit kontaktovat Vašeho pediatra, tak aby Vám ho předepsal. Volně prodejnou alternativou Easylaxu může být šetrné projímadlo obsahující laktulózu. Například Duphalac nebo Lactulose Al. V případě potřeby lze tyto sirupy kombinovat s čípky. Odkazy uvádím níže, kde také naleznete příbalové informace.
    DUPHALAC 667MG/ML perorální SOL 1X200ML IV
    LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X200ML

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    30. 10. 2020

    zácpa u dítěte - vláknina

    Dobrý den, dcera 2,5 roku chodí málo a obtížně na stolici. Myslíte, že by pomohlo, přidat ji v nějaké formě vlákninu?

    Dobrý den,

    léčba zácpy se zaměřuje na prevenci opětovné ho vzniku.
    Toto obvykle bývá spojeno s dietním opatřením, nácvikem vyprazdňování a režimovým opatřením.
    Je důležitý přiměřený příjem tekutin i bez pocitu žízně, zvýšený příjem nevstřebatelné vlákniny v potravě a dostatek pohybu.
    Je třeba omezit příjem sladkých nápojů, černého čaje a kakaa.
    Přirozeným zdrojem vlákniny jsou ovoce a zelenina , které by měly být podávány minimálně 2x denně.
    Nedoporučují se banány a borůvky.
    Vhodné je omezit konzumace bílého pečiva, rýže, těstovin, sladkých jídel a cukrovinek.

    Co se týče vlákniny, preferovala bych přirozenou stravu, Psyllium je určeno pro děti od 3 let.

    Na úpravu stolice je vhodné nasadit probiotika. 
    Velmi vhodná jsou v tekuté formě - Hylak.
    U dětí se v prvních dnech ( cca 3 dny) doporučuje užívat 3x denně 1 ml , po zlepšení se sníží dávka na 0,5ml 3x denně.
    Nemělo by se podávat s mlékem, mohlo by způsobit vysrážení obsahu.
    U dětí bych podávala s dětským čajem nebo vodou.
    Přípravek obsahuje opravdu živé organizmy, může změkčit stolici a tím pomáhá vyprázdnění.
    Délka závisí na typu a délce potíží, lze užívat i dlouhodobě.

    Hylak forte

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    04. 04. 2021

    Probiotika, vit. D a zácpa u miminka

    Dobrý den, máme 6 týdenní miminko a má potíž se vyprázdnit. Nejprve měl problém s prdíkama a stolici měl bez problémů (to jsme brali Biopron+) a nyní dáváme probiotika Biogaia a vitamín D od Terizie a trápení z prdíků přešlo na to, že sice prdí, ale nekadí. Neustále tlačí a pláče (celý den). Otázka zní, zda máme přejít na Biopron+ ať má "jen" problémy s prdíky pokud to tedy nebyla zrovna náhoda. A také mě zajímá, když beru já sama vitamíny pro kojící, který obsahují vitamín D,zda pak stačí miminku dávat probiotika s obsahem D a už D nedávat. Děkuji

    Dobrý den, 

    probiotika Biogaia či jiná samy o sobě miminku neuškodí, pokojne můžete podávat, mohli by pomoct odstranit prdíky. Pokud už probiotika vitamín D obsahují, další vitamín D už není nutný, zvlášť teď, když bude více sluníčka, a vitamín D se vytvoří i sám. Pokud by prdíky i přes probiotika přetrvávali, zkuste použít taky třeba Espumisan, nebo Entikon (zredukují prdíky). 

    V případě, že by zácpa pokračovala, můžete použít Laktulozu sirup. Je vhodá od nejmenších dětí, změkčí stolici, podpoří peristaltiku, a lze ji podávat i preventivně. Pro tak malé miminko by mohla stačit dávka 1-2 polévkové lžíce denně, po 3 dnech snížit na 1 lžíci. 

    LACTULOSA BIOMEDICA

    ESPUMISAN 100MG/ML perorální GTT EML

    Enticon 30 ml

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    06. 05. 2021

    Zacpa U DĚTÍ

    Dobry den,

    7 letou dceru trapi zacpa. Muzete mi prosim doporucit kvalitni probiotika a vlakninu? Z probiotik mame vyzkousenou BioGaiu, Biopron, Laktobacilky od Swissu. Z vlakniny Fructolax. Hledala jsem na internetu a kladne recenze byly na tablety Lactocare.

     Dobrý den,
     Na zácpu u dítěte bych Vám doporučila vyzkoušet vlákninu pro děti  Topnatur. Tato vláknina obsahuje i probiotika vhodná k úpravě střevní mikroflory. Tento přípravek je směsí rozpustné a nerozpustné vlákniny, která pomáhá v trávicím ústrojí vytvářet velmi jemný gel. Tím napomáhá udržovat nestrávené zbytky potravy vlhké a má tedy "čistící" účinek. V kombinaci s ostatními ingrediencemi výrobku vytváří jemný prášek, který se snadno rozmíchá ve vhodné tekutině a dítě jej tak může relativně snadno konzumovat. Užívá se kdykoliv během dne, ale většinou se užívá asi 20 minut před jídlem. Pro děti od 12 měsíců – 5 g 1-2x denně – rozmíchejte jednu odměrku se 100 ml vody nebo ovocné šťávy. Rozmíchejte a dejte dítěti vypít. K zapití této dávky podejte dítěti dalších 100 ml vody nebo ovocné šťávy. 

    Tablety Lactocare  můžete užívat také, jsou také vhodné k úpravě narušené střevní mikroflóry. Doporučená dávka je 1 žvýkací tableta denně. Ale hlavně doporučuji myslet na režimová opatření - změna stravovacích návyků a pohyb patří k zásadním opatřením. Přísun dostatečného množství tekutin a vlákniny v potravě je zajištěn zejména zeleninou, ovocem a zvýšeným příjmem čisté vody (bez bublinek a ochucení). Do jídelníčku by se navíc měly přidat potraviny jako jogurt s živými kulturami, celozrnné pečivo a ovesné vločky. Naopak vynechat by se měla čokoláda, sladkosti, uzeniny a produkty z bílé mouky. Z ovoce mají potom projímavé vlastnosti zejména švestky, fíky, jablka a hrušky. Dobré je také zařadit čaje, které napomáhají trávení, jako je heřmánkový, fenyklový a mátový čaj.

    TOPNATUR

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    03. 04. 2022

    Mohou děti vlákninu ?

    Dobry den, mohou tuto vlakninu uzivat i male deti, prosim? Dekuji

    Dobrý den,

    podle denního referenčního příjmu mohou děti vlákninu užívat a to v množství:

    věk 1-3 roky 19 g za den

    4-8 let 25 g za den

    Jedna čajová lžička vlákniny je 5g. Vlákninu můžete dítěti podat v jakékoliv potravě, nechte ji dostatečně zapít vodou, aby maximálně účinkovala.

    Více k tématu: Není vláknina jako vláknina

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.