Zavádění příkrmů pro miminka

ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ PRO MIMINKA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

S příkrmy začněte nejdříve od ukončeného 4. měsíce. Přikrmujte (ne)mléčnou kaší na noc nebo zeleninovými příkrmy během dne. Dítě nikdy do jídla nenuťte, pouze nabízejte. Kojte nebo podávejte umělé mateřské mléko až do chvíle, kdy dítě sní na posezení 150 g v jedné dávce.

 

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

Kdy začít s příkrmy Kdy začít s příkrmy

S příkrmy začněte nejdříve od ukončeného 4. měsíce. Do té doby by mělo miminko znát jen mateřské či umělé mléko. Důležité je dítěti příkrm nenutit, ale jen nabízet. Jinak mu můžete jídlo na dlouhou dobu zprotivit tak, že nebude chtít jíst vůbec.
Většina dětí se zajímá o jídlo od 6. měsíce, kdy se nachází v tzv. senzitivní fázi. Pozoruje vás během jídla a naznačuje, že by taky rádo ochutnalo. To je přesně ta pravá chvíle, kdy můžete dítěti nabídnout první zeleninový příkrm nebo (ne)mléčnou kaši. 

S jakými příkrmy začít S jakými příkrmy začít


Při výběru prvního příkrmu se setkáte se dvěma přístupy. Jedni volí jednodruhové zeleninové příkrmy a druzí mléčné popř. nemléčné kaše, pokud je dítě alergické na laktózu. Nastíníme vám hlavní pro i proti obou variant, abyste se mohli sami rozhodnout, která varianta je pravá pro vaše dítko.

Jednodruhové zeleninové příkrmy 

Zeleninové příkrmy by se měly podávat během dne, ideálně k obědu, kdy není potřeba dítě zasytit na tak dlouho. Pro začátek volte raději jednodruhový zeleninový příkrm a zůstaňte u něj aspoň 3 dny pro případ, že by se u vašeho drobečka objevila potravinová alergie. Dětmi nejlépe přijímaná zelenina je mrkev, ale dobře poslouží i jiné druhy zeleniny, jako je třeba brambor, brokolice, cuketa, dýně, řepa, hrášek, fenykl nebo pastinák. Zkusit můžete příkrmy Hami, HiPP, Good Gout, Loulouka, Gerber nebo Babybio. Poslední zmíněná značka má produkty dokonce v BIO kvalitě.


Výhodou zeleninových příkrmů je, že si dítě hned zpočátku, kdy se s jídlem seznamuje, nezvykne na sladkou chuť. Z chuťově méně výrazných potravin se k těm zajímavějším přechází snáz než naopak.
Nevýhodou prvních zeleninových příkrmů je odlišná chuť od mateřského mléka, takže dětem trvá déle, než si na novou chuť zvyknou.

Mléčné a nemléčné kaše 

(Ne)mléčné kaše nabízejte dětem před spaním. Zasytí miminko na delší dobu než mateřské mléko, takže ho nebude v noci budit hlad a vydrží déle nerušeně spinkat.
Výhoda (ne)mléčné kaše spočívá v chuťové podobnosti s umělým/mateřským mlékem, takže přechod od kojení k příkrmům není tak divoký. Děti kaše přijímají přece jen o něco lépe než zeleninové příkrmy.
Nevýhodou (ne)mléčných kaší je sladká chuť, na kterou si dítě snadno zvykne, a odmítá pak jiné, chuťově méně atraktivní, potraviny. Obsah cukrů v jednotlivých kaších se u každého výrobce liší. Při výběru pečlivě čtěte složení. Tou správnou volbou jsou například kaše Kendamil.

Jak začít s příkrmy Jak začít s příkrmy

Abyste u svého drobečka položili správné základy stravovacích návyků, dodržujte následující pravidla:

 1. Jídlo dítěti nikdy nenuťte, jen nabízejte.
 2. Krmte lžičkou z misky, ne přes láhev.
 3. Lžičku, kterou krmíte, neolizujte. Mohli byste na dítě přenést nežádoucí bakterie či viry ze své ústní dutiny.
 4. Příkrm podávejte teplý, ale ne horký. Teplotu vyzkoušíte přiložením lžičky na horní ret.
 5. Příkrm ohřívejte po troškách, dítě zpočátku nesní víc než dvě lžičky.
 6. Jednou ohřátý příkrm znovu neohřívejte ani dále neskladujte.
 7. Jezte zároveň s dítětem.
 8. Krmení neprotahujte na déle než 30 minut.

Tip BENU: Jste si jistí, že ve své lékárničce pro miminko máte skutečně vše?

Kojení a příkrmy Kojení a příkrmy

Zpočátku kojte nebo podávejte umělé mateřské mléko tak, jak jste byli doposud zvyklí. Příkrmy nabízejte jednou denně v době oběda nebo večer podle zvoleného typu, když vám miminko spořádá 2 lžičky, bude to úspěch, pak ho dokojte. Chvíli potrvá, než zvládne sníst na posezení plnou dávku zhruba 150 g. 

Kdy zavést další příkrmy Kdy zavést další příkrmy

Zvládne vaše miminko sníst bez problémů aspoň 50 g, hezky otevírá pusinku, neplive a nedělá při krmení velké cavyky? Výborně. Můžete mu obohatit jídelníček o další druh příkrmu. První dvojici příkrmů by měla tvořit (ne)mléčná kaše na večer na zeleninový příkrm během dne, podle toho čím jste začali, doplňte dítěti jídelníček o druhý chod. 

Postup je stejný jako při zavádění prvního příkrmu. Rozestup mezi dvěma jídly by měl být aspoň 3 hodiny. Pokud dokrmujte dvakrát denně a jinak kojíte nemusíte dítěti podávat žádné další tekutiny.

Když už dítě zvládá kaši i zeleninové a zeleninovo-masové příkrmy, můžete zařadit i ovocné příkrmy. Kvůli odhalení případných alergií zase začínejte postupně s jednodruhovými variantami po dobu tří dnů.

Problémy se zaváděním dětských příkrmů Problémy se zaváděním dětských příkrmů

Ne vždy to jde úplně hladce, ale buďte trpěliví, některým miminkům trvá déle, než si zvyknou na změnu.

 • Zácpa. Chvíli potrvá, než si střeva dítěte zvyknou na novou stravu a miminko se naučí tlačit pevnou stolici (proto pečlivě volte správnou velikost plenek - najdete u nás značky PAMPERS, Huggies a další)
 • Odmítání kojení. Některé děti jsou dychtivé po novém jídle a začnou odmítat kojení, což je škoda. Nabízejte prso ráno a večer, kdy je dítě ještě unavená a snadněji ho „přemluvíte“.
 • Odmítání příkrmu. Pokud miminko nejeví o příkrmy zájem, nenuťte ho a klidně to o měsíc odložte. 
 • Odmítání hrudkovité stravy. Jakmile se v jídle objeví kousíček něčeho, co vyžaduje žvýkání, dítě to vyplivuje? Nevadí, zkuste to později. 

Teď už znáte hlavní výhody i nevýhody (ne)mléčných kaší i zeleninových příkrmů. Víte, jak postupovat při zavádění, takže si už stačí vybrat ten pravý příkrm a můžete začít s krmením. Každá maminka určitě chce dávat svému drobečkovi jen to nejlepší. Při výběru se řiďte složením i kvalitou zpracování surovin. Při zavádění příkrmů je potřeba zkoušet, co dítěti vyhovuje a co naopak jíst nechce. Produktů tedy klidně vyzkoušejte více.
Velmi dobrou volbou jsou například příkrmy Salvest, které vznikají ve spolupráci s uznávanými pediatry. A jsou v BIO kvalitě.

Kojenecká mlékaDětské příkrmy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  11. 05. 2020

  Kterou kaši vybrat jako vhodný příkrm?

  Dobrý den,
  začala jsem malé dávat příkrmy. Dávám jí se zeleninou i masem. Chtěla bych jí začít i dávat kaše, ale nevím jestli mléčnou nebo nemléčnou kaši? Malou kojím a nevím o nikom z rodiny, kdo by byl alergický na kravské mléko.
  Děkuji Vám.

  Dobrý den,

  pokud není dítě alergik nebo v rodině není alergie na kravské mléko, tak nevidím důvod, proč nedávat mléčnou kaši.
  Příprava nemléčné kaše je pomocí mléka , protože neobsahuje žádné sušené mléko. Lze užít  jak umělé , tak mateřské .
  Většina maminek kojených dětí  kupuje kaši mléčnou a ředí ji vodou.

  S pozdravem

  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dětská výživa
  07. 01. 2020

  Co na tuhou stolici u batolete?

  Dobrý den,

  máme 6 měsíční batole a má tuhou stolici. Občas bohuje jí dostat ven. Co by jste doporučil? Děkuji

    Dobrý den,
   Při těchto potížích je důležité dávat dítěti dostatek tekutin, ovoce a zeleninu. Jablka obsahují dostatek vlákniny a dají se dávat jako příkrmy k mléčné stravě.
  Také existují dětské nápoje od firmy Hipp, které  pomáhají regulovat stolici u malých dětí, jsou bez přidaného cukru, bezlepkové a vhodné již od čtvrtého měsíce věku dítěte.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.