Jak vybrat kojeneckou výživu

JAK VYBRAT KOJENECKOU VÝŽIVU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Každá maminka chce dát svému dítěti to nejlepší. Od prvního dne jeho života ho zahrne láskou a tím nejlepším pro jeho růst a vývoj. A pokud příroda a všechny okolnosti zdraví miminka i matky dají, nejvhodnější volba výživy miminka je kojení. Tato cenná tekutina, ale bohužel v mnoha případech není miminkem přijímána, nebo jednoduše velkému jedlíkovi nestačí. Jak v těchto případech má maminka postupovat, aby její miminko prospívalo?

  • Články o zdraví
  • Děti a maminky

7 minut čtení


Proč je kojení nejvhodnější způsob výživy dítěte? Proč je kojení nejvhodnější způsob výživy dítěte?

Mateřské mléko přirozeně obsahuje 80 % vody, bílkoviny v rozdílném složení a množství, než u kravského mléka, 40 % laktózy, 50 % mastných kyselin / tuků, a široké spektrum minerálů a vitamínů. Při kojení se většina nutrientů dostává do mléka přímo ze stravy. Proto je nutné kvalitně jíst, aby se i vhodné látky dostaly do mateřského mléka. Některé se do mléka dostanou jen skrz kvalitní stravu matky, ale některé se dokáží vstřebat i přímo z těla matky. Pokud tedy nevstřebáte dostatek vápníku, železa, kyseliny listové, či zinku ze stravy, vaše tělo je do mléka dostane z vašich tkání. Myslete proto u skladby vašeho jídelníčku na pestrost a zajistěte si tak co nejmenší zatížení vašeho organismu. Není totiž výjimkou, že se na těle toto projevuje špatnou kvalitou pokožky, vypadáváním vlasů, ale i rozpadem a odumíráním zubů.

Pokud kojíte co nejdéle, snižujete pravděpodobnost onemocnění svého dítěte i sebe.

  • U dětí je prokázáno nižší procento infekcí, alergií, zápalu plic, zánětu střev, leukémie a nadváhy a s tím i související cukrovky.
  • U žen pak snížené procento výskytu rakoviny prsu, vaječníků a děložního hrdla a také osteoporózy.

Mateřské mléko a jeho vývoj v čase Mateřské mléko a jeho vývoj v čase

Během prvních 5 dnů po porodu se v mléčných žlázách matky tvoří takzvané kolostrum/mlezivo. Jde o žlutou a velice hustou tekutinu, která je doslova napěchovaná živinami, bílkovinami a imunitními látkami, které chrání miminko v prvních dnech života. S šestým dnem přichází na řadu přechodné mléko, které je také mírně nažloutlé. Po čtrnácti dnech kojení se začíná tvořit zralé mléko, které navíc v průběhu jednoho krmení mění svou konzistenci a barvu. První složka kojení je spíše vodnatá a namodralá. Ta uhasí žízeň a zásobí miminko cukry. Druhá složka mléka zasytí a dopřeje mu všechny potřebné živiny. Konzistencí je podobná smetaně – je bílá a hustá. Mateřské mléko je doposud ve svém širokém spektru obsažených látek neprobádané. Více než 100 složek mléka je stále záhadou i odborníkům a proto je vždy na prvním místě v při volbě výživy dítěte. Jelikož ho žádná náhradní výživa nedokáže stoprocentně nahradit.

Hlavní výhody kojení pro miminko

  • Správný vývoj a růst
  • Příprava dásní a ústní dutiny pro tvorbu zoubků
  • Snížené riziko nemocí a tvorba i získávání imunitních látek z těla matky
  • Dostatečný emoční a inteligenční vývoj
  • Podpora vztahu dítěte s matkou
  • Získání geneticky unikátních nutrientů, které dítě v dané chvíli vývoje potřebuje

Za všechno může laktační krize

Dítě vyžaduje kojení až 12x denně a každé vám zabere i hodinu a půl? To je 18 hodin času stráveného při kojení a není se čemu divit, že jste vyčerpaná. Dítě je v některých fázích růstu neklidné, plačtivé a zdá se, že žádné množství mléka ho zcela neuspokojí. V těchto obdobích není snadné mu vyhovět a sebrat sílu k dalšímu krmení. Má ale obrovský smysl tuto fázi přečkat, protože se jedná mnohdy o přechodnou skokovou fázi růstu neboli spurt. Věřte, že některé osvědčené tipy při laktační krizi jsou velkým přínosem pro pohodu miminka i vaši a přispějí vám i k tvorbě většího množství mléka, které miminko zasytí. Vyzkoušejte třeba:

  • Střídejte alespoň 4x prsy během kojení, podpoříte tak tvorbu mléka v obou mléčných žlázách.
  • Nezkracujte dobu kojení i pokud se vám zdá, že miminko saje už příliš dlouho. Naopak ji podporujte – tím i zvýšíte množství tvořeného mléka, které miminko v náročné růstové fázi potřebuje.
  • Neoddalujte další kojení i když se miminko k němu nehlásí. Jeho připomenutí může být tím spíš intenzivnější. Čím více budete kojit, tím vaše tělo bude reagovat i pravidelnou tvorbou mléka.
  • Přikládejte miminko i v noci. I když se vám to bude zdát nezvladatelné, kojení 2x za noc vám zaručí spokojené a syté bříško miminka a správnou tvorbu mléka.

Kdy je vhodné zvolit náhradní kojeneckou výživu Kdy je vhodné zvolit náhradní kojeneckou výživu

V některých případech se stává, že kojit své dítě nemůžete. Ať už je v tom špatná tvorba mateřského mléka či to, že se miminko nechce přisát, nebo jakýkoliv jiný důvod. V těchto situacích je třeba nedostatečnou výživu neprodleně řešit, aby dítě dobře prospívalo. Kojení je mnohdy provázeno stresem, nepohodou a bolestí. A když se komplikace propojí a zintenzivní do míry, když je to nesnesitelné pro vás a vaše miminko, které je v nepohodě a navíc správně neprospívá, je na řadě poradit se se svým pediatrem. Ten vám poradí i s vhodnou variantou výživy.

Když už kojení nepřipadá v úvahu

První kroky vás povedou k výběru správné kojenecké lahve. Ze startu jich koupíte asi více, než zjistíte jaká savička vašemu dítěti vyhovuje nejlépe, ale správný tvar a tvrdost je v tomto pro pohodlí miminka velmi důležitá. Na vás je poté vybrat si materiál lahve, ze které je vyrobená. Skleněná i plastová má své výhody i nevýhody. Sama si pak přijdete na to, jak vám vyhovuje jejich čištění a váha při krmení.

Pokud najdete vyhovující kombinaci savičky a lahve máte z půlky vyhráno. Teď ji stačí naplnit chutným a výživným mlékem. Věnujete dostatek času jeho výběru a konzultaci s pediatrem, který vám při výběru poradí. Důležité je dívat se na obsah. Zda mléko obsahuje látky prospěšné pro správný vývoj mozku, přirozený vývoj trávení apod. Mléko pro vaše dítě by mělo obsahovat probiotika, prebiotika, kvalitní mléčné, či rostlinné tuky bohaté na Omega 3- mastné kyseliny, dále laktózu a přírodní kultury mléčného kvašení, které podpoří přirozenou funkci trávení. Nezapomeňte zkontrolovat přítomnost vitamínů C, A, B1, B2, B6, B12 a E. Ve vhodném množství by neměl chybět ani jód, železo a vápník.

Tip BENU: Jste si jistí, že ve své lékárničce pro miminko máte skutečně vše?

Druhy kojeneckých mlék Druhy kojeneckých mlék

Náhradní kojenecká mléka rozdělujeme podle věku dítěte, které jím chceme krmit. Tak jako se běžně mateřské mléko v průběhu růstu dítěte mění, mělo by se přistupovat i ke krmení dětí náhradní kojeneckou výživou. Rozdělujeme proto 3 základní mléka:

  • Počáteční kojenecká mléka – Poznáme je jednoduše hned na přebalu díky číslici „1“. Krmit jím můžete miminko do jeho 6 měsíce prakticky od narození. Většina počátečních kojeneckých mlék má speciálně upravený poměr mezi syrovátkou a kaseinem kravského mléka na jeden ku jedné. To významně pomáhá ke snadnějšímu trávení mléka a dostatečné výživě dítěte. Dále obsahuje cukry, důležité tuky (až 50 % obsahu), dostatečné množství vitamínů a minerálů a nezbytné prebiotika, které slouží jako potrava střevním bakteriím, které budují imunitní systém miminka. Zároveň díky nim dítě lépe tráví a netrpí tolik střevními kolikami. Vyzkoušejte například počáteční mléčnou kojeneckou výživu Kendamil 1.
  • Pokračovací mléka – Navazují v šestém měsíci věku dítěte na počáteční mléka a většinou už neobsahují upravený poměr bílkoviny oproti syrovátce. Krmit jimi můžete až do jednoho roku věku a je vhodné kombinovat s prvními příkrmy. Hledejte je pod číslem „2“. Mohou navíc kromě laktózy obsahovat i sacharózu, která dělá mléko sladší a dětem více chutná. Ve složení se při výběru zaměřte na obsah vitamínů, jódu, železa a zinku. Důležitá jsou taktéž probiotika a prebiotika. V širokém spektru výrobců jako jediný nabízí silnou kombinaci probiotik a prebiotik HiPP 2 BIO Combiotik. A dokonce je v bio kvalitě a zajistí tak nejčistší a nejkvalitnější výživu bez starostí o původu vstupních látek sušeného mléka. kromě značky HIPP doporučujeme vyzkoušet značku Kendamil - v jejich nabídce naleznete vysoce kvalitní pokračovací mléka v běžné i BIO kvalitě (Kendamil pokračovací mléko 2 BIO)
  • Batolecí mléka – U batolecích mlék můžeme sáhnout do produktů označených číslem „3“. Obsahem jsou nejbližší mléku vhodnému pro batole v jednom roce věku. Většinou obsahují další a větší množství stopových prvků, minerálů a vitamínů, které jsou vhodné pro zdravý růst dítěte. Navíc si můžete vyzkoušet i ochucené varianty, jako je vanilkové, banánové. Oproti kravskému mléku se vyznačují stále sníženému množství bílkovin. U některých značek se můžete setkat s označením „4“, „5“ či „Junior“. Maminkám se při tomto značení nejčastěji vybaví HiPP 3 Junior Combiotik, Nestlé BEBA 3 PRO, Sunar Premium 4 a také Kendamil batolecí mléko BIO 3. Doplňkem k těmto mlékům by měl být i první příkrm ve formě jednodruhových zeleninových příkrmů, nebo nemléčné kaše.

Stále více populární jsou v tomto směru  například značky Kendamil, Bebivita a Loulouka.

 Kdy sáhnout po speciálním mléku Kdy sáhnout po speciálním mléku

Každé miminko je své a díky tomu může reagovat na specifické složky kojeneckých mlék různě. Není výjimkou, že i velmi malí drobečci mají od narození alergii na laktózu, sníženou schopnost štěpit mléčnou bílkovinu, či sacharózu. Nejčastější potíže s náhradními mléky ale vznikají i projevem nafouklého bříška, jeho bolestí a vznikem kolik či zácpy. To vše moderní vývoj náhradních kojeneckých mlék již dokáže řešit.

  • Mléka se sníženým obsahem laktózy – Některá miminka trápí při krmení náhradními mléky průjem, nadýmání, či neprospívání, za kterými mnohdy stojí dočasná či doživotní nesnášenlivost laktózy. Vhodnou dietní alternativou při těchto obtížích je Nutrilon 1 Lactose Free.
  • Hypoalergenní mléka – Mléka jednoduše poznáte označením „HA“. Doporučené je použití těchto mlék u dětí, které prokazatelně trpí alergií na mléčnou bílkovinu. Nebo jsou bezprostředně ohroženy rizikem vzniku této alergie, díky predispozici v úzkém kruhu rodiny. Obsahují už částečně rozštěpenou bílkovinu a snižují tím na ni pravděpodobnost reakce. Nejskloňovanějšími mléky v tomto druhu výživy jsou HiPP mléko HA Combiotik ve variantě 1 i 2 a Sunar Expert Allergy Care 2.
  • Antirefluxní mléka – Speciální mléka, která zabraňují svou zahuštěnou recepturou mohutnému ublinkávání dětí, které kvůli němu neprospívají. Zahuštění výrobci docílí přidáním bramborového či rýžového škrobu, nebo karubinu (vlákniny ze svatojánského chleba). Do antirefluxních mlék patří Nestlé Beba A.R. 2 při ublinkávání, Nutrilon 1 AR a Sunar Expert AR a Comfort 1.
  • Mléka vhodná pro zažívací potíže – Jde o mléka, které pomáhají při potížích se zažíváním – od tříměsíční koliky až po zdánlivě nevinné bolení bříška. Pokud toto aktuálně řešíte u svého miminka sáhněte po konzultaci s lékařem po Mléko HiPP Comfort speciální KV, Nutrilon 1 Colics ProExpert, nebo po Beba Sensitive.

Správný výběr mléka podpořte správnou přípravou Správný výběr mléka podpořte správnou přípravou

  • Dodržujte postup uvedený na přebalu kojeneckého mléka.
  • Mléko nezalévejte vařící vodou, která by mohla zničit důležité nutrienty.
  • Nikdy nepřilepšujte miminku tak, že uhnete z doporučeného dávkování, pokud se tak nedohodnete s lékařem. Dítěti spíše uškodíte. Způsobíte mu pravděpodobně zácpu, či nepříjemné bolení bříška i koliku.
  • Po přípravě mléka si ověřte jeho teplotu na předloktí. Pokud vám teplota nebude vadit, nespálí se o něj ani citlivá ústa miminka.
  • Po každém krmení všechny komponenty (láhev, dudlík, savička) lahvičky důkladně omyjte a sterilizujte.
  • Přichystané mléko ihned spotřebujte. Nechystejte si ho dopředu ani když vyrážíte s miminkem ven. V takové situaci si vezměte termosku s horkou vodou s sebou a odměrku směsi promíchejte až těsně před krmením. Nedopité mléko ihned vylijte. Velice rychle se totiž kazí.

Všechna kojenecká mléka

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

BEBA COMFORT 2 HM-O 800g

  • Vše pro dítě
  • Výživa

Skladem na e‑shopu

469 Kč

BABYBIO Caprea 1 počáteční kozí kojenecké bio 800 g

Skladem na e‑shopu

799 Kč

Twistshake Kojenecká láhev Anti-Colic 260ml bílá

  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

109 Kč

Nutrilon Nutriton 135g

  • PZLÚ
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

339 Kč

HiPP 3 Junior Combiotik mléčná výživa 4x500g

  • Potravina
  • Vše pro dítě
  • Doprava zdarma

Nedostupné

1 499 Kč

LIVSANE Lactoactive Baby PROBIOTIKA kapky pro kojence 7.5 ml

  • Zažívání
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

199 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dětská výživa
    06. 05. 2020

    Jaký je rozdíl mezi mléky?

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaký je rozníl mezi Beba Optipro Comfort a Beba Sensitive. Děkuji

       Dobrý den,
     Beba Sensitive je určena pro děti od narození, které trpí trávícími potížemi - nadýmáním, průjmy nabo zácpou, bolestmi bříška a kolikami. Obsahuje speciální probiotickou bakterii Laktobacillus reuteri, která harmonizuje funkci trávícího systému a velmi účinně napomáhá v boji s kojeneckými kolikami.
     Beba Optipro Comfort je určena pro děti také již od narození, obsahuje také tuto speciální bakterii a složením je podobná, ale není určena přímo pro děti trpící trávícími potížemi. Je vyrobena tak, aby se co nejvíce složením podobala mateřskému mléku.

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dětská výživa
    07. 01. 2020

    Jaké číslo mléka pro 6 měsíční mimino?

    dobrý den, mám 6měsíční mimčo a kojím, ale asi přejdu na UM, protože je to už slabší. Dotaz, jaké číslo mléka koupit 1 či 2? Aby to nebylo slabé a nebo zase moc silné? Nebo když ještě budu kojit nějaký měsíc, vždy začít s číslem 1?

    Dobrý den, 

    od 6. měsíce života dávejte mléka s označením 2, jsou přímo od 6. měsíce. Jsou přizpůsobené složením pro miminko od půl roku, jsou více výživné a více miminko zasytí než jedničky. Dvojka je vhodná i když budete střídat umělé kojenecké mléko a pokračovací mléčnou kojenecnou výživu. V balení zkušebních malých vzorků existuje Nutrilon 2 anebo Hipp Bio Combiotik 2 Velice oblíbené je i mléko Kendamil pokračovací mléko 2, které se vyrábí v BIO kvalitě. 

    S pozdravem
    Mgr. Ľubica Sobčáková,
    Lékárník BENU K Pérovně

    šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dětská výživa
    27. 04. 2020

    Plnotučné mléko pro děti

    Dobrý den, chtěl bych dítěti pořídit mléko kendamil. Je v něm ale plnotučné mléko. nemůže dítě přibrat víc, než je potřeba?

    Dobrý den,

    Kendamil mléko je kojenecká mléčná výživa, která splňuje požadavky pro kvalitní výživu dítěte.
    Vždy je třeba se řídit dávkou doporučenou výrobcem a vybírat produkt odpovídající věku kojence.

    Výhodou tohoto mléka je poměr tuků a bílkovin, které mají optimální vyvážení.
    Plnotučné mléko obsahuje 26% tuku a 74% bílkovin.
    Bylo prokázáno , že odtučněné mléko složené z 1% tuku a 99% bílkovin , naopak vede  k riziku nadváhy a k obezitě v pozdějším životě.
    Nemusíte se tedy obávat vlivu na hmotnost dítěte.

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

     

     

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    18. 06. 2020

    Rozdíl mezi Hipp a Hipp pre?

    Dobrý den,

    mohu se zeptat, jaký je rozdíl mezi mléky Hipp a Hipp pre? Nyní máme Hipp Ha1 (prášek) a zajímalo by mě, jaký je právě rozdíl v tom Hipp pre Ha1 (tekutá forma). Zda je případně možné používat obojí nebo to "pre" má speciální význam.

    Děkuji


    Pěkný den,

    mléko HIPP HA prášek je mléko vyvinuté speciálně pro děti se sklonem k alergiím, a vyrábí se i v tekuté formě nazývané HIPP HA1 pre, která je vhodná například na cestování. Můžete používat i tekutou formu na složení je adekvátní k Vašemu mléku. V jednom dni můžete zkombinovat jak tekutou či práškovou formu.
     

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dětská výživa
    28. 11. 2020

    Náhrada Neocate syneo

    Dobrý den,
    chci se zeptat na kojenecké mléko, mám měsíc a půl starého chlapečka je na umělém mléku nyní máme neocate syneo a byl nám doporučen nyní nutrilon, malý má koliky a stolici po třech dnech za pomoci maminky, já osobně bych se raději přiklonila k sunaru premium, můžete mi prosím poradit kterým mlékem je nejlepší navázat po neocate syneo? Předem moc děkuji za odpověď

    Dobrý den.

    Neocate je určen při alergii na kravskou bílkovinu, nebo při kombinované alergii. Pokud tedy máte tento problém, měli by jste podávat přinejmenším Nutrilon allergy care. Pokud vyloženě není prokázaná alergie na kravskou bílkovinu, doporučil bych vzhledem k zažívacím potížím nutrilon omneo comfort, připadně anti-colic.

    Všechny výživy v plechovce jsou hypoantigenní, takže mají nízký obsah alergenů. Co se výrobce týká není to až tak stěžejní. Nutricia má ale nejširší spektrum výživ a je zároveň výrobcem Neocate.

    Omneo comfort

    Anti colic

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Těhotenství a kojení
    08. 09. 2022

    Jak uchovávat mateřské mléko

    Dobrý den, můžu mléko v odsavačce nechat a uchovat v lednici, nebo musím přelít do jiné nádoby.

    Dobrý den,

    odsáté mléko můžete ponechat v lednici. Může být uchováváno přímo v lahvičce, která je součástí odsávačky, je ale nutné dbát na její čistotu. 

    K uchovávání mléka případně k jeho zmrazení se Vám mohou hodit také sterilní sáčky na uchovávání mateřského mléka.

    Uchovávání mateřského mléka

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Dotaz na produkt
    • Zažívání
    19. 02. 2023

    Zelená stolice po Nutrilonu HA 2?

    Dobry den,rada bych se zeptala zda je mozne,ze po Nutrilonu HA 2 je stolice zelena.

    Dobrý den, 

    ano, zelená stolička se při podávání mléka s částečně naštěpenou bílkovinou může objevit, je to poměrně časté. 

    Je to dáno částečným naštěpením mléčné bílkoviny. Následně se toto mléko v zažívacím traktu zpracovává trochu jinak než běžné neupravované receptury, a proto barva stoličky mívá odlišnou barvu. 

    V průběhu podávání mléka tohoto typu obvykle zelená stolička u dětiček přetrvává, někdy se zabarví více dožluta.

    Kojenecká a batolecí mléka

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.