Diabetes melltius, česky zvaná úplavice cukrová, odtud pochází známější název cukrovka. Je to onemocnění látkové výměny, kdy v těle nedochází k dostatečné přeměně cukrů a k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. V tomto článku si projdeme nejdůležitější pojmy, které se s onemocněním pojí.
Když se řekne diabetik
Diabetes je celoživotní chronické onemocnění, pro které je charakteristická zvýšená hladina glukózy v krvi – hyperglykémie. Diabetik se nemůže zcela vyléčit, ale pomocí dobré životosprávy, vyvážené stravy a správné léčby může žít bez větších omezení plnohodnotný život. Pokud se však o sebe nestará tak, jak by měl, vznikají komplikace, které mu dokáží pořádně znepříjemnit život.
Glukóza
Je životně důležitá pro všechny buňky, kterým slouží jako rychlý zdroj energie při zvýšené fyzické námaze. Rovnováhu glukózy v krvi ovlivňují hormony glukagon a inzulin.
Inzulín
Inzulin produkují beta buňky neboli β buňky, umístěné v Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní (pankreatu). Jeho úkolem je snižovat hladinu cukru v krvi. Je to hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze přesun z krve do buněk, kde se cukry štěpí na jednodušší látky, čímž dochází k uvolnění energie nebo ukládání glukózy do rezerv v játrech a svalech ve formě glykogenu.
Cukrovka = nedostatek inzulinu
Příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo využívat hormon inzulin. Podle toho rozdělujeme diabetes na dva typy:
Diabetes typ 1 – organismus neprodukuje žádný vlastní inzulin.
Diabetes typ 2 – tělo inzulin sice produkuje, ale jeho účinek je nedostatečný, protože je ho málo, nebo citlivost organismu na jeho působení není dostatečná.
Příznakům jednotlivých typů diabetu jsme věnovali samostatný článek „Příznaky diabetu“.
Proč je důležitá léčba?
Neléčený diabetes vede k závažným komplikacím, které nemocného omezují v běžném životě, a v nejhorším případě mohou mít zcela fatální důsledky. Při léčbě cukrovky je důležitá pravidelná spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem a správná životospráva. Pokud je hladina glukózy dlouhodobě vysoká, dochází ke změnám malých cév, což může způsobit postižení srdce a cév jak v dolních končetinách, tak v mozku, kde může dojít k následným mozkovým příhodám. Cílem léčby je tedy udržení hladiny glukózy v normě, pomocí umělého doplňování inzulinu. Včasné odhalení diabetu je pro léčbu zásadní a lze ji odhalit změřením cukru v krvi.
Historie cukrovky
První zmínky pocházejí z poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem. Pojem diabetes se objevil na konci 1.o století našeho letopočtu a o několik desítek let později je popsán už i první způsob léčby.
V roce 1907 byly objeveny β buňky v Langerhansových ostrůvcích a v roce 1921 byl kanadskými lékaři Frederickem Bantingem a Charlesem Herbertem Bestem objeven inzulin. Od té doby můžeme diabetes úspěšně léčit.
Světová pandemie
Diabetes představuje ve 21. století vážnou nevyléčitelnou nemoc. V současnosti patří k jedné z nejčastějších neinfekčních nemocí na světě. Dlouhodobý a prudký nárůst pacientů po celém světě je způsoben životním stylem. V našem jídelníčku často převládá jídlo bohaté na sacharidy a nedostatek pohybu. Jak správně jíst se dozvíte v článku "Desatero zdravé stravy pro diabetiky 2. typu".
Úspěšná léčba diabetu stojí na 3 hlavních pilířích
Dietní opatření
Fyzická aktivita
Medikace
A v poslední době se stále častěji hovoří o čtvrtém pilíři, kterým je edukace.
Jak si změřit hodnotu cukru v krvi
Měření hodnoty glykémie patří mezi pravidelné testování krve v rámci preventivních vyšetření u praktického lékaře. Pojišťovny ji plně hradí od 30. roku věku. Bohužel diagnostika diabetu roste i u mnohem mladších pacientů. Rozhodli jsme se proto ve vybraných BENU lékárnách nabídnout screening diabetu pro držitele BENU lékové karty zdarma. Protože včasným záchytem vysoké glykémie a léčbou předejdete mnoha zdravotním komplikacím, které s sebou nese zvýšená hladina cukru v krvi.