Jak vybrat kojeneckou láhev

JAK VYBRAT KOJENECKOU LÁHEV

Pokud nemůžete z nějakého důvodu kojit nebo miminko přikrmujete, budou se vám hodit kojenecké láhve. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, velikost, váhu i tvar. Kromě samotné láhve budete potřebovat ještě několik saviček neboli dudlíků, které se našroubují na láhev.


Výběr kojenecké láhve Výběr kojenecké láhve


Pokud nemůžete ze zdravotních či jiných důvodů kojit, a budete miminko krmit výhradně z láhve, bude se vám hodit minimálně 6 kojeneckých láhviček.

Při výběru kojenecké láhve se zaměřte hlavně na materiál a tvar. Na trhu najdete skleněné, plastové a nerezové, široké i úzké. Každá má své plusy i mínusy, s nimiž vás seznámíme, abyste mohli vybrat tu pravou pro vaše miminko.

  • Plastové láhve jsou lehké, dětem se s nimi díky tomu lépe manipuluje. Jsou odolné proti rozbití. Jejich nevýhodou je kratší životnost. Pohlcují pachy i barviva, pokud dítěti dáváte do plastové láhvičky čaj, zabarví se. Na každý druh tekutiny byste měli mít jinou, aby se chutě a vůně nepřebíjely.  Před nákupem si pořádně přečtěte, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Některé složky jsou pro děti nebezpečné. Dejte si pozor na Bisfenol A (BPA), ftaláty a olovo.
  • Skleněné láhve jsou těžší a dětem se hůř drží. Snadno se po pádu, na tvrdou podlahu, rozbijí. Jejich výhodou je, že nepohlcují pachy, barvy ani chutě. 

Výběr savičky Výběr savičky


Savička nebo dudlík se většinou prodává spolu s láhví, ale vždycky se hodí mít saviček více. K jedné láhvi je dobré mít dvě až tři. Při výběru berte ohled na materiál, tvar, průtok a na velikost. 
 

Materiál savičky

  • Silikonové savičky jsou měkčí a příjemnější na omak, ale také méně odolné proti dětským zoubkům.
  • Latexové savičky jsou pevnější a odolnější, takže i déle vydrží. Děti je tak snadno neprokousnou, ale mohou na něj být alergické. Pro malá miminka může být právě ta jejich tvrdost nepříjemná. Ve srovnání s měkkou bradavkou pro ně není latexový dudlík žádná výhra.

Tvar savičky

  • Pro miminka je jednoznačně nejpřirozenější kruhový tvar, který připomíná bradavku.
  • Anatomicky tvarovaná savička podporuje správný vývoj zoubků i patra.
  • Antikolikové savičky jsou vhodné pro děti, které trápí nadýmání a kolika. Omezují polykání vzduchu při sání.

Rychlost průtoku 

Po otočení plné láhvičky, dnem vzhůru, by měla kapat 2-3 kapky za minutu. Pokud tekutina kape rychleji, mohlo by se miminko zalykat, pokud kape pomaleji, miminko se rychle unaví, a nezvládne sníst plnou dávku.

Jak sterilizovat kojenecké láhve Jak sterilizovat kojenecké láhve

Sterilizace kojeneckých láhví je důležitou součástí v péči o dítě. Než se vrhnete na samotou sterilizaci, láhvičku pořádně vypláchněte a umyjte ji od viditelných nečistot. Kojenecké láhve můžete sterilizovat třemi způsoby, každý z nich má svá pro i proti:

  • Elektrický sterilizátor je samostatný spotřebič, který je nákladnější na pořízení a zabere nějaké místo v kuchyni, ale ušetří vám spoustu času a láhve dokonale vyčistí a zbaví zápachu.  
  • Sterilizátor do mikrovlné trouby je levnější variantou elektrického sterilizátoru, ale pracuje na podobném principu. Dezinfikuje láhve vodní parou. Je to vlastně uzavřená nádobka, do níž nalijete vodu, vložíte láhve a podle přiloženého návodu nastavíte mikrovlnku, která za dodělá zbytek.
  • Sterilizace převařením v hrnci je stará dobrá klasika, kterou používaly už naše babičky. Láhvičky rozeberete, vložíte do čistého hrnce s pitnou vodou, přivedete k varu a na mírném ohni vaříte ještě dalších 10 minut. Tento způsob je nejpracnější ze všech, časté vyváření láhvičky i savičky také rychleji opotřebuje.

Teď už víte, jaké typy láhviček a saviček existují a také, jak je udržovat v čistotě. S klidným svědomím se můžete vrhnout do víru vybírání a nakupování té nejlepší výbavičky pro své miminko.

 

Kojenecké láhve      Sterilizátor


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.