Co jíst a co nejíst při kojení

CO JÍST A CO NEJÍST PŘI KOJENÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Mateřské mléko představuje pro novorozence nejlepší a nenahraditelný zdroj obživy. To stále platí i dnes, kdy máme k dispozici velký výběr kvalitních formulací náhradních výživ pro kojence. Plné kojení až do 6 měsíců miminka následované postupným zaváděním příkrmů spolu s kojením přibližně do 2 let dítěte je považováno za optimální scénář. Během laktace je stravování maminky a výživa miminka přirozeně úzce propojené. V našem článku se proto podíváme podrobněji na stravu pro kojící matky, nejčastěji diskutované vhodné a nevhodné potraviny při kojení a některé miminkovské obtíže, které mohou mít kořen až v jídelníčku maminky.

  • Články o zdraví
  • Články pro maminky
  • Články pro ženy

10 minut čtení


Proč je kojení nenahraditelné pro miminko i maminku? Proč je kojení nenahraditelné pro miminko i maminku?

V mateřském mléce dítě od maminky dostává všechno, co potřebuje. Tuhle větu dobře známe, přesto málokdo dokážeme opravdu do hloubky prohlédnou komplexnost tohoto děje. Složení a množství mateřského mléka se přizpůsobuje aktuálním potřebám miminka. Kromě živin skrze kojení matka předává svému dítěti také imunitní protilátky, kterého ho chrání před infekčními nemocemi, když je jeho vlastní imunita ještě nezralá.

Pro miminko představuje kojení mimo jiné i první krok jeho psychomotorického vývoje. Významně ale ovlivňuje i jeho život za mnoho let. Kojení se totiž spojuje se statisticky nižšími riziky rozvoje onemocnění jako alergie, cukrovka, obezita a Crohnova choroba. U kojených dětí je také nižší riziko rozvoje syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Kojení má výhody i pro maminku

Ženy při kojení musí někdy řešit mnohé potíže s bolavými bradavkami, ragádami nebo i zánětem prsní žlázy (mastitidou). Starosti kojící maminky ale rozhodně nejsou to jediné, co jí období laktace přinese. Jaké benefity má pro ženu kojení?

  • podpora zavinování dělohy
  • budování pouta mezi matkou a dítětem
  • prevence poporodní deprese
  • podpora přirozeného a zdravého hubnutí po porodu

Strava při kojení Strava při kojení

Jídelníček maminky bude po dobu výlučného kojení představovat zdroj výživy pro ni i pro její dítko. Hlavní zásadou pro výběr potravin při kojení by měla být pestrost. Různorodá strava přirozeně obsahuje široké spektrum živin, vitamínů i minerálů. Striktně vyřadit by kojící žena měla jen ty potraviny, na které je sama alergická.

U mnoha potravin je velmi individuální, zda je miminko bude dobře snášet. Kojící žena by se proto určitým typům potravin neměla vyhýbat čistě jen z preventivních důvodů. To se ale ani nevylučuje s tím, že jsou jídla, u kterých je na místě opatrnost.

Co jíst při kojení? Vhodné jsou například tyto potraviny:

  • Ovoce a zelenina a to hlavně čerstvé, v jídelníčku představují přirozený zdroj vitamínů, stopových prvků a taky často opomíjené vlákniny. Vhodné jsou třeba banány, jablka, borůvky mrkev, dýně, špenát, okurka nebo cuketa a není třeba se obávat ani špenátu při kojení.
  • Maso do jídelníčku by si maminka měla vybírat libové. Vhodné maso drůbeží, králík nebo i hovězí. Občas může do jídelníčku zařadit i libovější vepřové. Zato vnitřnosti, paštiky nebo trvanlivé salámy se za vhodné považovat nedají. Samozřejmě je důležitý i druh přípravy masa. Vhodné je dušení, vaření i pečení, zato smažení nebo grilování se příliš nedoporučuje.
  • Ryby tvoří u kojící maminek natolik důležitou položku jídelníčku, že si jistě zaslouží vlastní odrážku. Ryba má totiž v jídelníčku jedinečné postavení jako zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které jsou pro miminko a jeho vývoj velmi důležité. Proto by porci rybího masa měla kojící žena do jídelníčku zařazovat 2x týdně.
  • Mléčné výrobky jsou dalším důležitým zdrojem bílkovin a hlavně velmi dobrým zdrojem vápníku. V jídelníčku by se proto měly objevovat pravidelně.
  • Vejce jsou další zdrojem kvalitních bílkovin, obsahují také důležité vitamíny například vitamíny A, D a E a další mikronutrienty.
  • Brambory, rýže i těstoviny jsou dobrou volbou přílohy k jídlu i zdroje energie v podobě sacharidů.
  • Pečivo by na úplném začátku měla maminka volit ne úplně čerstvé a ideálně celozrnné.
  • Obiloviny, semínka a další třeba ovesné vločky, mák, amarant nebo pohanku může maminka do jídelníčku bez problémů zařadit.
Oběd pro kojící maminky

Čekáte přírůstek a už se těšíte, až si do porodnice pojedete pro maminku a pro malé? Ale co pro ně připravit k obědu? Máme pro vás pár ověřených tipů.

Určitě by neměla chybět polévka, která je pro kojící ženu skvělým doplňkem pitného režimu. Výbornou volbou bude zeleninová polévka nebo i masový vývar. Jako hlavní jídlo můžete připravit pečeného lososa. Ryby jsou pro kojící ženy důležitým zdrojem omega 3 a měla by je zařazovat do jídelníčku 2x do týdne. Zvolit ale klidně můžete třeba i pečené či dušené kuřecí nebo krůtí maso. Z příloh vyberte klidně brambory, rýži nebo těstoviny, ne příliš vhodné jsou snad jen kynuté knedlíky. Rozhodně by ale na talíři neměla chybět zeleninová obloha, která je důležitým zdrojem vitamínů, antioxidantů, stopových prvků a vlákniny.


Jak zhubnout při kojení? Aneb přísná dieta při kojení není dobrý nápad

Po porodu se ženy obvykle chtějí vrátit ke své původní váze a zbavit se kil nabraných v průběhu těhotenství. Pokud ale maminka kojí, vydává ze sebe spoustu energie kvůli tvorbě mateřského mléka. Ani péče o malé miminko se rozhodně nedá počítat mezi nenáročné aktivity a žena jako matka prostě potřebuje dostatek energie, aby toto všechno zvládala.

Samozřejmě ale opačný extrém, že by při kojení měla maminka „jíst za dva“ není na místě. Kojící žena by oproti svému normálu měla navýšit příjem asi o 500 kalorií, což přibližně odpovídá jednomu lehčímu obědu. Důležité je ale i složení jídelníčku, protože by měla přijímat přibližně o 15 g bílkovin za den navíc. Kojící ženy po porodu obvykle jen díky kojení samotnému přirozeně a zdravě hubnou asi 0,5 kg za měsíc bez nutnosti držet dietu.

Chutě při kojení

Nevyvážený jídelníček s nedostatkem bílkovin, nevyspalost a únava. Toto všechno mohou být spouštěče chutí na sladké. Kojící maminka, která ve dne v noci pečuje o miminko a sama sebe pak často spíše odbíjí, je jejich snadným terčem. Vedle sladkostí mohou maminky honit také chutě na nepříliš zdravé vysoce zpracované potraviny, které často obsahují hodně nasycených tuků a rychlých cukrů, což slibuje rychlý a snadný příval energie, avšak v podobě prázdných kalorií.

Co sladkého jíst při kojení, když maminku začne honit mlsná? Skvělé je čerstvé i sušené ovoce. Pochutnat si může maminka ale i na oříšcích nebo si dát i kousek domácího moučníku z piškotového těsta.


Ale ani při přísné dietě nebo pokud nemá žena extrémní podvýživu, zpravidla nedochází k omezení tvorby mateřského mléka. Proč jsou tedy diety při kojení nebezpečné? Důvody jsou dva. Jednak jde o snížení kvality mateřského mléka, ve kterém kvůli omezené stravě matky mohou chybět zásadní nutrienty. Druhým důvodem je vyčerpávání zásob organismu ženy. Typickým příkladem zde může být příjem vápníku. Pokud totiž maminka ve stravě nekonzumuje dostatek vápníku, který je pro tvorbu mateřského mléka extrémně důležitý, začne se u ženy vyplavovat vápník z kostí. To má samozřejmě za následek oslabení kostí a s tím spojené zvyšování rizika rozvoje osteoporózy.

Doporučený příjem minerálů a vitamínů pro kojící matky najdete v našem článku:

Přejít na: Přehled vitamínů důležitých před otěhotněním, pro těhotné a při kojení

Rizikové potraviny při kojení Rizikové potraviny při kojení

Stejně jako v těhotenství si i v období kojení musí maminka dávat pozor na některé potraviny. Především jde o to, aby nesnědla něco špatného a neonemocněla infekcí z jídla. S akutním průjmem nebo zvracením se jen těžko bude moct postarat o novorozeně. A hlavně by v důsledku těchto komplikací byla ohrožená dehydratací. Také je důležité, aby maminka nezkonzumovala něco, co přechází do mateřského mléka, a je nevhodné pro miminko. Podívejme se tedy, co nejíst při kojení a se kterými potravinami být na pozoru.

  • Nedostatečně tepelně upravené potraviny

Syrové maso nebo vejce je rizikové z hlediska nákazy salmonelou a jinými bakteriemi. Stejně jako v těhotenství je i nadále ženě zapovězen tatarák při kojení, ze stejného důvodu kvůli obsahu syrového rybího masa není vhodné konzumovat ani sushi při kojení. Pozor také na vajíčka při kojení, která musí být vždy důkladně tepelně zpracovaná. Jako taková jsou pro maminku cenným zdrojem bílkovin, vitamínů nebo třeba cholinu.

  • Nepasterizované mléko nebo plísňové sýry

Mléčné výrobky z nepasterizovaného mléka a tepelně neošetřené mléko rovněž vždy představuje jisté riziko bakteriální kontaminace. Strašákem jsou v tomto případě především listerie a listerióza a tedy i akutní zažívací potíže, které mohou maminku oslabit. Stejné pravidlo platí i pro hermelín při kojení a další plísňové sýry, které by měly být vyrobeny z ošetřeného, pasterizovaného mléka. Samotná ušlechtilá plísňová kultura ale pro maminku nepřináší žádné riziko, proto si klasický hermelín nebo nivu při kojení může bez obav dát, tyto výrobky z pasterizovaného mléka jsou pro ni bezpečné.

  • Dlouze nebo nesprávně skladované potraviny

Dbát na kvalitu potravin je pro kojící maminku velmi důležité. Nevhodně skladované potraviny nebo potraviny s překročenou minimální trvanlivostí mohou být rizikové z hlediska kontaminace plísněmi. A to i v případě, že potraviny nejeví známky zkaženosti.

  • Nedostatečně omyté ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina by měla být součástí každého jídla. Dobře je před konzumací umýt je základním hygienickým návykem, které nejen kojící maminku chrání před zažívacími problémy v důsledku bakteriální nákazy z jídla.

  • Zpracované potraviny s velkým množstvím umělých barviv a aditiv

Konzervanty, barviva, aromata, umělá sladidla. Na všechna aditiva se dá dívat jako na potenciální alergeny. Alergeny z jídelníčku matky se dostávají do mateřského mléka. Tento proces má své opodstatnění v budování imunitních reakcí dítěte, pokud jde například o ořechy při kojení. Avšak vystavování nepřirozeným složkám potravin není žádoucí. Maminka by proto měla preferovat čerstvé potraviny s minimem aditiv.

  • Sladkosti a průmyslově zpracované potraviny

Potraviny, které přinášejí do jídelníčku „prázdné kalorie“, nepatří do zdravého jídelníčku a stejně tak do jídelníčku kojící ženy. Tyto potraviny často obsahují i nadbytek soli, cukru a výše zmíněných aditiv. Může jít o nejrůznější sladkosti a pochutiny. Pokud maminku honí mlsná, může sáhnout po zdravějších alternativách, které představují třeba ořechy nebo sušené ovoce.

  • Ryby s vysokým obsahem rtuti

Na důležitost ryb v jídelníčku kojící maminky narážíme opakovaně. Při výběru ryby by ale měla sáhnout po těch druzích, které neobsahují příliš mnoho methylrtuti. Vhodné jsou například treska, losos, pstruh, krevety nebo sardinky. Zcela vyhnout by se ale měla dravým mořským rybám jako mečoun a žralok, omezit je vhodné i druhy jako makrela, tuňák nebo sladkovodní štika.

Nadýmavé potraviny při kojení Nadýmavé potraviny při kojení

Prdíky a dětské koliky trápí mnoho malých miminek. Důvodem je to, že zažívací systém kojenců je často ještě nezralý a stejně tak i střevní mikroflóra miminka. Dalším častým důvodem bývá nesprávná technika kojení. Více rad a tipů, jak řešit nadýmání u miminka najdete v našem článku:

Přejít na: Koliky u miminka – jaké jsou příčiny a řešení

Které potraviny mohou miminko nadýmat? Odpověď není tak jednoduchá. Mnoho nadýmavých látek se rozloží už v maminčině zažívacím traktu a nemohou tak dítě ovlivňovat. Snášenlivost potravin v jídelníčku maminky může být velmi individuální. Pro zachování pestrosti jídelníčku se proto nedoporučuje na období kojení preventivně zcela vyřadit určité potraviny.

Nicméně u některých potravin, na které děti reagují častěji, je doporučená opatrnost a zařazování těchto složek postupně, aby bylo možné případnou reakci na potravinu u dítěte vysledovat. Některá doporučení také uvádějí tyto potraviny jako seznam, co nejíst v šestinedělí, a jejich zařazení doporučují až později. Lépe snášené bývají tyto potraviny také tepelně zpracované ve srovnání s čerstvými.

  • luštěniny
  • brokolice a květák
  • cibule, pórek a česnek
  • zelí
  • hrušky

Jak už bylo uvedeno výše, citlivost kojenců na potraviny z hlediska nadýmání je značně individuální. Můžete se proto setkat i s dalšími seznamy potravin, které obsahují například ještě hřiby, kynuté pečivo nebo neoloupaná jablka aj. Pokud ale určitou z těchto potravin vyzkoušíte a miminko na ně nereaguje negativně, není důvod, aby houby při kojení nebo jablka a další potraviny byly v jídelníčku zapovězeny. Často jde o nutričně velice cenné potraviny.

S nadýmáním miminka může pomáhat podávání probiotik, která upravují dětskou střevní mikroflóru. Ke klidnému bříšku přispívá třeba i výtažek z kmínu, fenykl nebo anýz. Jak dlouho trvá, než se jídlo dostane do mléka a v jakém množství, je hodně závisle na vlastnostech konkrétních látek ve zkonzumovaných potravinách. Méně ale vystavíte dítě působení určité složky stravy tehdy, konzumujete-li potravinu brzy po kojení.

Maminčin výběr jídel mění chuť mateřského mléka

Výběr potravin u maminky má samozřejmě dopad na kvalitu mateřského mléka. Zajímavostí ale může být, že chuťově výrazné nebo aromatické potraviny, které matka zkonzumuje, mění i chuť jejího mateřského mléka. Chuť mléka je pravděpodobně jeden z faktorů, který přispívá k úspěšnému kojení. Předpokládá se totiž, že díky větší variabilitě kojenému dítěti “lépe chutná” a dokonce že bude lépe připravené na přijetí nových chutí, které přijdou se zaváděním příkrmů.

Časté alergeny a dráždivé potraviny Časté alergeny a dráždivé potraviny

Alergické reakce u kojenců vyvolávají téměř výhradně potravinové alergeny. Některé potraviny, které u miminek častěji vyvolávají jen mírnou přecitlivělost projevující se třeba kopřivkou. Alergie v kojeneckém věku i přecitlivělost na určitou potravinu bývají u nejmenších zpravidla dočasné. Které potraviny je třeba mít v hledáčku, jako vyvolávající přecitlivělost nebo dráždivé?

  • Jahody při kojení mohou dělat potíže, protože jde o častý alergen a navíc mohou působit histaminoliberačně.
  • Rajčata při kojení mohou být dráždivá, stejně jako jahody mohou působit jako histaminoliberátor a zvyšovat uvolňování histaminu, což způsobuje potíže při histaminové intoleranci.
  • Citrusy při kojení mohou být pro dítě dráždivé.
  • Tropické ovoce při kojení může působit jako alergen.
  • Celer při kojení je častým alergenem!
  • Paprika při kojení může být dráždivá, snášenlivost je ale individuální a mnoha maminkám a miminkům vůbec nevadí.
  • Čokoláda při kojení může být pro miminko alergen. I když ji dítě dobře snáší, pozor na množství, protože jde o „skrytý“ zdroj kofeinu a theobrominu, samozřejmě je třeba brát v úvahu i vysoký obsah tuku.
  • Ostrá koření a pálivé jídlo při kojení může být pro některé kojence dráždivé, proto ho raději zkoušejte opatrně, snášenlivost je opět velice individuální.

Pro kojící maminku rozhodně nejsou výše uvedené potraviny automaticky zakázané. Doporučení se týkají spíše opatrného zařazení do jídelníčku. Doporučována jsou 3 pravidla:

  1. Zařazovat do jídelníčku tyto potraviny jednotlivě
  2. Vhodnější je poprvé konzumovat tyto potraviny v tepelně upravené podobě.
  3. Po prvním konzumaci sledovat dítě, zda se neobjevily nějaké nežádoucí potíže.

Alergie u miminek

Už bylo zmíněno, že alergické reakce u miminek vyvolávají hlavně potravinové alergeny. Zatímco mírná kopřivka nebo nadýmání se u miminka čas od času objeví, když něco „nesedne“, projevy alergie jsou ve srovnání s tím výrazně závažnější.

Příznaky potravinové alergie u miminka:

  • závažné koliky
  • silné vyrážky až ekzematické projevy
  • zvracení
  • průjmy (často s příměsí hlenu, někdy až s příměsí krve ve stoličce)
  • neklid
  • výtok z nosu nebo z očiček
  • dušnost

Alergické projevy jsou v každém případě důvodem k návštěvě pediatra. Je nutné provést alergologické testy, které dají orientační přehled o vyvolávajících alergenech. Pro určení alergenu ale zůstává rozhodující vysledování příznaků tzv. reexpoziční test, jde i o metodu, jak poznat ABKM u kojence. Při tomto testu je třeba nejprve zcela vyřadit alergeny. Pokud se po zařazení malého množství podezřelé potraviny příznaky vrátí, jde o látku vyvolávající alergickou reakci.

Nejčastějšími alergeny u dětí bývají:

  • mléko
  • vejce
  • pšenice
  • sója
  • ryby
  • arašídy

Vzácně u dětí se silnou alergií může alergizovat také maso. Někdy může jít o společnou přecitlivělost na vejce a kuřecí maso, podobně také na mléko společně s hovězím. Zřídkavě se objevuje reakce i na maso vepřové.

​ ABKM alias alergie na bílkovinu kravského mléka ​ ABKM alias alergie na bílkovinu kravského mléka

Bílkoviny v kravském mléce jsou nejčastějším alergenem u malých dětí. Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka podle odhadů trápí až 5 % miminek a může jít o směs výše uvedených potíží od svědivých vyrážek, neklidu, nadýmání nebo průjmu, kdy je u ABKM stolic často s příměsí hlenu nebo nitek krve. Poprvé se ABKM projevuje nejčastěji okolo 3. měsíce věku dítěte. Dobrou zprávou pro rodiče dítka s ABKM může být aspoň to, že do 3 let věku u naprosté většiny dětí tato alergie vymizí.

Co dělat při projevech ABKM u kojeného miminka?

  • Nepřestávat kojit – kojení pro miminko stále představuje optimální zdroj výživy.
  • Držet bezmléčnou dietu – protože mléko a mléčné výrobky jsou důležitým zdrojem bílkovin, vápníku a vitamínu D, je vhodné tyto složky v jídelníčku doplňovat. Kravské mléko by neměla nahrazovat jiná živočišná mléka (snad kromě velbloudího mléka, které ale v našich končinách není dostupné), protože například kozí mléko má s kravským 94 % shodných bílkovin. Podobně je na tom ovčí mléko s 93 %. Rostlinné náhražky mléka pak nejsou adekvátní náhradou z hlediska nutričních hodnot. Mák při kojení může přispět k doplnění vápníku, protože ho obsahuje ve velkém množství. Vitamín D se nachází ve vaječném žloutku nebo rybím tuku. S dostatečný příjmem maminkám mohou pomoci také doplňky stravy pro kojící ženy. ABKM dieta by nikdy neměla maminku omezovat natolik, aby výrazně hubla nebo její dítě neprospívalo, s nastavením jídelníčku při kombinaci více alergií nebo nesnášených potravin může pomoci i výživový poradce.
  • Poradit se s lékařem – akutní vyrážky je vhodné zaléčit například pomocí antihistaminik. Diagnostikovaná ABKM je také spojená s vyšším rizikem jiných alergií v pozdějším věku.

Alergie na bílkovinu kravského mléka není alergie na laktózu. Rozdíl mezi laktózou intoleranci a alergií na mléčné bílkoviny vysvětluje článek:

Přejít na: Alergie na mléko x laktózová nesnášenlivost

Co pít při kojení Co pít při kojení

Pitný režim při kojení hraje samozřejmě velmi důležitou roli. Maminka musí nahradit tekutiny vydané na tvorbu mateřského mléka, proto by měla pít alespoň 2 litry tekutin za den. Kromě čisté vody jsou vhodnými nápoji při kojení ovocné čaje, bylinkové čaje pro kojící maminky a třeba i fenyklový čaj, meduňkový čaj nebo heřmánkový čaj. Vhodné je také mléko ať už čerstvé nebo v nějaké své zakysané podobě (výjimkou jsou jenom ženy s laktózovou intolerancí nebo pokud se u miminka projeví ABKM). Velmi oblíbené jsou mezi kojícími ženami také nápoje z čekanky jako melta ať už k popíjení nebo jako náhražka kávy.

Nevhodné nápoje pro kojící ženy

Proč nesmí kojící ženy kávu? A vlastně proč by si v malé míře kávu při kojení dát nemohly? Problémem kávy je, že obsahuje kofein a může mírně odvodňovat. Kofein se dostává do mateřského mléka, pokud ale nebude pít žena víc než 1–2 šálky slabší kávy denně, nebude to mít na její dítě žádný vliv. Pozor ale na pravé černé a zelené čaje nebo maté a dokonce čokoládu, které kofein také obsahují. Pokud by kofeinu kojící maminka zkonzumovala příliš mnoho, mohlo by být miminko neklidné a špatně usínat, protože dětský organismus ještě neumí kofein odbourávat tak rychle, jako metabolismus dospělého člověka.

Kolový nápoj při kojení a stejně tak energetické nápoje nejsou pro ženu a její miminko vhodné. Kromě už zmíněného kofeinu ve velké dávce obsahují také mnoho umělých aditiv. Tonic při kojení je zase nevhodný kvůli obsahu chininu. Obecně se při kojení příliš nedoporučují ani perlivé minerálky.

Zázvor při kojení nebo zázvorové čaje jsou často doporučovány s opatrností, že by ale měl nějaký vliv na kojení se ale neprokázalo. V některých kulturách je dokonce naopak považován za bylinu, co má vliv na tvorbu mateřského mléka a podporuje jeho množství. Ani v tomto případě ale není o jeho účincích dostatek vědeckých důkazů, jde spíše o tradiční použití. Pokud jde ale o bylinky, co snižují tvorbu mateřského mléka, jako šalvěj nebo pravidelné popíjení mátového čaje, ty by raději neměly mít v pitném režimu kojící maminky místo.

Zcela zapovězeným nápojem pro kojící je samozřejmě alkohol. Ethanol se dostává do mateřského mléka přibližně v koncentraci, jaká je u ženy v krvi. Malé děti ho ale odbourávají až o polovinu pomaleji než dospělí, a proto je pro ně i vzhledem k neurotoxickým a dalším škodlivým účinkům nebezpečný. V případě nealko piva při kojení se při umírněné konzumaci neprokázal negativní efekt na kojené dítě, protože nealkoholické varianty obsahují jen velmi malé zbytkové množství alkoholu. Maminka by si ale měla dát pozor na to, že právě pivo může některým miminkům způsobovat potíže s nadýmáním.

I když je pro kojící ženu pitný režim opravdu důležitý, neznamená to, že čím více tím lépe. Nadměrný příjem tekutin nebude mít vliv na zvyšování tvorby mateřského mléka, ale bude zbytečně zatěžovat organismus maminky, především ledviny.


ZDROJE

  • AUWÄRTER, Volker. Ethanol Concentration in Breastmilk After the Consumption of Non-alcoholic Beer. Online. ResearchGate. 2013. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/236040999_ Ethanol_Concentration_in_Breastmilk_After _the_ Consumption_of _Non-alcoholic_Beer. [cit. 2024-08-21].
  • BĚLOHLÁVKOVÁ, Simona. Alergie na bílkoviny kravského mléka – léčba. Online. Solen. 2019. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/ 2019/03/14.pdf. [cit. 2024-08-21].
  • Breastfeeding and diet. Online. 2022. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/breastfeeding-and-lifestyle/diet/. [cit. 2024-08-21].
  • Co by (ne)měla dělat kojící matka. Online. NZIP. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/807-co-by-mela-delat-kojici-matka. [cit. 2024-08-21].
  • Dietní omezení u kojících žen. Online. Kojení.cz. 2021. Dostupné z: https://www.kojeni.cz/rady-navody/dietni-omezeni-u-kojicich-zen/. [cit. 2024-08-21].
  • Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle. Online. ProAlergiky. Dostupné z: https://www.proalergiky.cz/clanky/dil-5-hledejte-alergeny-v-jidle#clanky. [cit. 2024-08-21].
  • Strava při kojení. Online. Dostupné z: https://www.nutriklub.cz/vsechny-clanky/clanek/strava-pri-kojeni.html. [cit. 2024-08-21].
  • Stravování při kojení. Online. Nemocnice AGEL Šternberk. Dostupné z: https://nemocnicesternberk.agel.cz/pracoviste/oddeleni /gynekologicko-porodnicke/tipy-pro-maminky/stravovani-pri-kojeni.html. [cit. 2024-08-21].
  • Will my breastfed baby get gas if I eat certain foods? Online. Babycenter. 2022. Dostupné z: https://www.babycenter.com/baby/breastfeeding/will-my-breastfed-baby-get-gas-if-i-eat-certain-foods_9233. [cit. 2024-08-21].

Kojení – pomůcky a potřeby Vitamíny při kojení

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Sunar Gravimilk s příchutí vanilka 450g

  • Potravina
  • Akce
  • Sleva 20 %

Skladem na e‑shopu

299 Kč 239 Kč

Verra Komplex po porodu 90 kapslí

  • Doplněk stravy
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

820 Kč

Femibion 3 Kojení tbl.28 + tob.28

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

609 Kč

Optibac For Woman cps.30

  • Močové cesty
  • Doplněk stravy
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

479 Kč

Allnature Kojící maminky bylinný čaj BIO 20x1.5g

  • Čaje

Skladem na e‑shopu

59 Kč

BabyCalm doplněk stravy 15ml koncentrátu

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

199 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Těhotenství a kojení
    28. 07. 2020

    Jaká probiotika volit při kojení?

    Dobrý den.

    Před 2 týdny jsem měla po porodu kopřivku, kdy jsem musela omezit jídelníček, a proto bych chtěla začít brát probiotika na podporu trávení (zácpa, nadýmání). Plně kojím. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by byla vhodná při kojení.
    Děkuji.

    Dobrý den,

    probiotika budou v této chvíli pro Vás určitě dobrou volbou. Mohla byste téměř všechny probiotika, ale studie na užívání probiotik v těhotenství má jen pár přípravků. Jeden z nich je od firmy Swiss Naturevia, který má komplex 5 vybraných kmenů laktobacilů a bifidobakterií. V 1 kapsli je 15 miliard životaschopných organismů. Swiss NatureVia Laktobacily 5 mají navíc speciální technologii, která zvyšuje životaschopnost, odolnost a stabilitu kultur. Kromě toho zlepšený průchod plně aktivních bakterií až do střev zajistí i výběr kmenů, odolných proti žaludečním kyselinám, a speciální ochranná vrstva kapslí. Doporučená dávka je 1-2 kapsle denně, nejlépe s jídlem. Dalším přípravkem je Walmark Biopron 9 Premium, který obsahuje kombinaci 9 probiotických kmenů v maximální koncentraci 20 miliard v denní dávce. Užívá se jedna tobolka 1 až 2krát denně, také během jídla. Je dlouhodobě vyzkoušený pacienty. Organismus po porodu je oslabený a kopřivka mohla vzniknout z řady podnětů. Tyto přípravky obsahují z alergenů sóju a laktózu.

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník, Zlín.

    Swiss NatureVia Laktobacily 5 40cps
    Walmark Biopron 9 premium 30tob

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Těhotenství a kojení
    31. 10. 2020

    Jaké bylinky nejsou vhodné pro kojící?

    Dobrý den,

    chci se zeptat, zda kojící ženy mohou veškeré bylinné čaje? Zajímá mě třeba jestli je vhodný čaj krk a mandle?

    Dobrý den, 

    při kojení je lepší vyhnout se následujícím bylinkám: reveň lékařská, aloe vera, šalvěj lékařská, medvědice lékařská, yerba maté, kostival lékařský, máta peprná, pelyněk lékařský, lékořice, oregáno, ginkgo biloba, koniklec obecný, podběl lékařský. Apotheke čaj na krk a mandle je možné užívat při kojení. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    01. 11. 2020

    Vitaminy porod a kojení

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaké vitaminy v době kojení by byly pro mě vhodné. Začaly mi vlivem hormonů padat vlasy a chtěla bych začít brát nějaké vitamíny. Jestli zvolit např. Multivitamin centrum pro ženy, který dodá všechny vitaminy nebo kombinaci vápník+hořčík+zinek. Děkuji.

    Dobrý den, 

    padání vlasů po porodu je u žen velmi časté, a může trvat až 6 měsíců po porodu, než se hladiny hormonů ustálí.  Můžete brát i Vámi spomínané Centrum pro ženy. Máte tam komplex všech minerálů a vitamínů, přizpůsobených potřebám ženského těla. K tomu doporučuju i pestrou a kvalitní stravu. 

    Druhou možností je užívat přípravky určeny přímo pro kojící ženy, kde je obsah špecifičtější a reaguje i na potřeby miminka a tvorbu mléka.  Doporučuju třeba Femibion 3, nebo GS Mamavit Prefolin. Všechny se užívají 1xdenně, u prípravků 30+30 nebo 28+28 jsou 2 typy tablet, se užívá z každého typu tablet 1ks denně. 

    GS Mamavit Prefolin+DHA+EPA tbl/cps.30+30 2016

    Femibion 3 Kojení tbl.28 + tob.28

    GS Mamavit tbl.30

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dětská výživa
    • Zažívání
    10. 01. 2021

    Co na prdíky pro děti?

    Dobrý den, máme doma 9 týdenní holčičku a čtyři dny jí trápí křeče v břiše, jedná se o křeče, které trvají cca 3 hodiny někdy i déle a intenzivně se objeví 2x denně. Tyto křeče měla už před přibližně 2 týdny (to jsme byli i na pohotovosti a tam nám bylo řečeno, že to jsou prdiky a dostali jsme probiotika), ale trápilo jí to dva dny a pak byla zase spokojené miminko. Dle toho co jsem se dočetla by se mohlo jednat o koliky, ale překvapuje mě, že se ji to objeví jen někdy a teď ještě k tomu nemá takovou chuť k jídlu jako předtím. Jak ji to začalo trápit, tak jsme ještě byli na Nutrilonu 1 a následně jsme přešli na Hipp combiotik. Chtěla bych se zeptat, zda s tím máte nějakou zkušenost? Popřípadě jak víc ji pomoct, máme hrejivý polštářek, hrejivý krém, masirujeme bříško, cvičíme, dáváme jí do různých úlevovych poloh ale kolikrát se ani nevyprdi, pak když se uklidní, tak jí dám mléko a klidně usne a vyprdi se až po spanku cca za 1,5 hodiny.

    Dobrý den, 

    koliky (=prdíky) jsou v prvních 3 měsících věku poměrně častým problémem. Podle toho, co popisujete, děláte maximum - úlevové polohy, nahřívání atd. Je možné, že ji nevyhovuje nějaká složka umělého mléka, to však musíte vyzkoušet metodou pokus - omyl, každé miminko je individuální a nelze tedy stanovit jednu účinnou metodu/výživu. Doporučuji do každé lahvičky s mlékem přidat 10 kapek Espumisanu, tyto kapky pomohou spojit malé bublinky ve střevech ve větší a tím usnadnit jejich odvod. Navíc Espumisan působí pouze lokálně ve střevech na fyzikálním principu, nijak se do těla nevstřebává. Probiotika také určitě podávejte. Dobrou zkušenost mám s BioGaia kapkami, podávejte 1x denně 5 kapek. Koliky většinou ustávají po 3 měsících věku, kdy se miminko začne více hýbat. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    17. 02. 2021

    Vápník při kojení bez mléčné bílkoviny

    Dobrý den, jsem na dietě ABKM a plně kojím, můžu používat tento přípravek na doplnění vápníku, popřípadě můžete mi doporučit jiný. Děkuji

    Dobrý den.

    Prakticky jakýkoliv přípravek s vápníkem je pro vás vhodný. Vápník zde bývá většinou v minerální formě a nezískává se z mléčných výrobků. Znám jedinou řadu přípravků, kde je získáván z živočišného zdroje (skořápky) a tou je Biomin.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.