Přehled vitamínů důležitých před otěhotněním, pro těhotné a při kojení

PŘEHLED VITAMÍNŮ DŮLEŽITÝCH PŘED OTĚHOTNĚNÍM, PRO TĚHOTNÉ A PŘI KOJENÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Plánujete miminko? Očekávání potomka může být plné těšení na nové životní období. Někdy se ale dostavuje stres, když miminko hned nepřichází. V každém případě ale budoucí maminka chce být na těhotenství co nejlépe připravená a zajistit pro své děťátko to nejlepší. To se samozřejmě týká také výživy. Je obecně známo, že těhotná žena potřebuje více některých vitamínů, minerálů a jiných mikronutrientů. Které to jsou a proč jsou důležité, zjistíte v našem přehledu vitamínů pro těhotné.

  • Články o zdraví
  • Články o těhotenství
  • Články pro maminky
  • Články o osobní péči

10 minut čtení


Vitamíny před otěhotněním Vitamíny před otěhotněním

Ještě než začne být na nastávající mamince vidět těhotenské bříško a okolí se začne těšit na nového člena rodiny, tělo maminky prodělá spoustu změn. Zásadní body ve vývoji má dokonce budoucí miminko za sebou už v době, kdy žena teprve zjistí, že je těhotná. Proto by se měla na těhotenství už předem připravit.

Kyselina listová

Kyselina listová neboli vitamin B9 má zásadní roli pro zdravý vývoj miminka. Kyselina listová se totiž podílí na správném dělení buněk. Proto je důležitá pro růst zárodečných tkání embrya už od úplného začátku. Důležitá je také pro krvetvorbu.

Pokud plánujete rodinu, doporučuje se užívat kyselinu listovou už 3 měsíce nebo minimálně alespoň 4 týdny před tím, než se začnete snažit o miminko. V období před otěhotněním se užívá v dávce 400 mikrogramů denně.

Další vitamíny a minerály před otěhotněním Další vitamíny a minerály před otěhotněním

Zdrojem minerálů a vitamínů pro miminko je hlavně pestrá a vyvážená strava. Důvodem, proč se doporučuje některé mikronutrienty dodávat ve formě doplňků ještě před samotným otěhotněním je fakt, že statisticky vzato, některých minerálů a vitamínů máme nedostatek. Těhotenství navíc přinese specifické nároky na některé živiny například na příjem kyseliny listové. Také u vitamínu D a vitamínu B12 je někdy náročné, zajistit jejich dostatečný příjem stravou. Zapomínat se nemá ani na dostatečný příjem dalších vitamínů B.

Z minerálů bude nastávající maminka potřebovat železo, jód, vápník, hořčík, zinek nebo selen. Proto je vhodné myslet na doplnění zásoby vápníků a těchto stopových prvků ještě před otěhotněním. Proč jsou tyto minerály důležité se podrobněji dočtete dále.

Vitamíny a neplodnost

Samostatnou kapitolu tvoří minerály a vitamíny na podporu otěhotnění. Ženám i mužům se na podporu plodnosti doporučují vitamíny B8 neboli inositoly. Užívá se také vitamín B6 a antioxidanty vitamin C a betakaroten. Mezi vitamíny na otěhotnění bývá také kyselina listová. Na zrání spermií se podílí minerály zinek a selen. Nejenom jaké vitamíny mám jíst, když chci otěhotnět, ale i další doporučení a tipy shrnuje článek: Jak snadněji otěhotnět.

 

Vitamíny a minerály během těhotenství Vitamíny a minerály během těhotenství

 

vitamíny pro těhotné

Ani když budoucí maminka užívá nejlepší vitamíny pro těhotné, nesmí zapomínat na pestrou stravu a zdravý životní styl. Z jakých důvodů ale vitamíny a jiné nutrienty v těhotenství doplňovat, přestože se budoucí maminka stravuje zdravě?

  • V těhotenství jsou nároky na příjem některých vitamínů a minerálu velmi vysoké
  • Kvůli těhotenské nevolnosti nemusí být příjem nutrientů dostatečný
  • V některých typech diet (vegetariánství, potravinové intolerance) mohou některé živiny chybět
  • Pokud ve stravě některá živina chybí například při nevyváženosti potravin v jídelníčku, doplněk ji může suplementovat


Jaké vitamíny brát v těhotenství? Podívejme se teď podrobněji nejen na vitamíny, ale i na minerály a další mikronutrienty, které jsou pro těhotnou ženu důležité.

Kyselina listová – vlajkový vitamin těhotenství

Kdy začít brát vitamíny v těhotenství? V případě kyseliny listové odpověď zní, ještě dříve, než otěhotníte. Proto jsme se kyselinou listovou (vitamínem B9) zabývali již v rámci vitamínů před otěhotněním. Ale také mezi vitamíny pro těhotné ženy jí právem patří 1. místo. Obzvláště v 1. trimestru je dostatečný příjem kyseliny listové velmi důležitý jako prevence vrozených vývojových vad a pro vývoj nervové soustavy miminka. Pro těhotnou ženu se doporučuje příjem 800 mikrogramů tohoto vitamínu denně. Někteří lidé mají geneticky podmíněnou nižší schopnost zpracování kyseliny listové v těle. Proto je výhodné užívat doplňky s kyselinou listovou v aktivní formě.

Kyselinu listovou najdete, jak už název napovídá, v listové zelenině, brokolici ale třeba i v celozrnném pečivu, kvasnicích, vejcích nebo ořeších.

Další vitamíny B

Vitamíny ze skupiny B nebo také B-komplex v těhotenství se podílí na správném fungování buněk. Jaké jsou doporučené dávky vitamínů B v těhotenství?

  • Vitamin B1 – thiamin
    Vitamin B1 se podílí na energetickém metabolismu. Jeho nedostatek může být spojen s nízkou porodní hmotností. Společně s vitamínem B6 se používá při těhotenské nevolnosti. Doporučená dávka vitamínu B1 v těhotenství je 1,1 mikrogramu denně. Zdrojem thiaminu jsou třeba kvasnice, luštěniny nebo vnitřnosti.
  • Vitamin B2 – riboflavin
    Riboflavin přispívá ke zdraví kůže a tvorbě červených krvinek. Doporučená dávka v těhotenství je 1,4 mikrogramů denně.
  • Vitamin B6 – pyridoxin
    Pyridoxin se podílí na krvetvorbě a metabolismu živin. Vitamin B6 pomáhá na těhotenské nevolnosti. Denní dávka vitamínu B6 v těhotenství je 2,2 mg, najdete ho v mase, kvasnicích, mléčných výrobcích, rýži, bramborách, ořeších nebo ovesných vločkách.
  • Vitamin B12 – kyanokobalamin
    Vitamin B12 se podílí na správném dělení buněk a krvetvorbě. V těhotenství se proto doporučuje přijímat 4,5 mikrogramů denně. Zdrojem vitamínu B12 jsou živočišné produkty jako játra, maso, vejce nebo mléko. Vitamin B12 je nutné suplementovat u maminek veganek.

Vitamin D prospěšný pro maminku i miminko

Vitamin D bude provázet miminko během těhotenství a po porodu až do 2 let věku. Jde totiž o vitamin důležitý pro správný vývoj kostí. Jeho nedostatek bývá ale spojován také s těhotenskou cukrovkou, oslabenou imunitou nebo nízkou porodní váhou dítěte. Těhotným ženám se doporučuje denní příjem 200 UI vitaminu D, může být ale doporučeno i více. Podle individuálních potřeb budoucí maminky dávku upravuje lékař.

Bohatým zdrojem vitamínu D jsou tučné ryby nebo vejce. Vitamín D se také vytváří v kůži, když je vystavená slunečnímu záření.

Vitamin C

Vitamin C je důležitý pro imunitní systém. Ale nejen to. Vitamin C se zapojuje do procesu krvetvorby a budování kostní hmoty. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proto pomáhá proti vzniku strií. Kolagen potřebuje také miminko. Vitamín C navíc pomáhá proti únavě a podporuje vstřebávání železa.

Doporučená dávka vitaminu C v těhotenství je maximálně 100 mg. Zdroji vitamínu C jsou například citrusy, paprika, brambory nebo zelí.

Houby v těhotenství
O tom že bohatými přirozenými zdroji vitamínů jsou ovoce a zelenina není pochyb. Bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu jsou ale také jedlé houby. Jak je to s konzumací hub v těhotenství? Obecně se dá zpestření těhotenského jídelníčku houbami jen doporučit. Kromě toho, že jsou houby bohatým zdrojem některých živin, obsahují také poměrně málo kalorií. Budoucí maminka by ale v souvislosti s nimi neměla zapomínat na několik zásad. Některé druhy hub jsou jedovaté, navíc houby sbírané v přírodě mají schopnost kumulovat těžké kovy, pokud vyrostly ve znečištěném prostředí. Těmto problémům se elegantně vyhnete, pokud si pořídíte houby z pěstírny. Před konzumací je vždy nutné houby dobře tepelně upravit. Pozor také na to, že jídla z hub mohou být poměrně těžká, a proto ne všem maminkám sednou.

Vápník

Vápník je důležitým stavebním kamenem pro kosti miminka. Budoucí maminky by proto měly mít dostatečný příjem tohoto minerálu, aby u nich nedocházelo k jeho vyplavování z kostí a tím k jejich oslabení. Doporučená denní dávka vápníku pro těhotné je 1 000 mg denně.

Zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, ryby, ořechy nebo mák.

Jód

Pro maminku je jód nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, která je v těhotenství nepostradatelná. Štítná žláza miminka se začíná vyvíjet od 12. týdne těhotenství. Nedostatek jódu v těhotenství se může projevit poškozením mozku. Denní dávka jódu pro těhotnou ženu je 250 mikrogramů.

Zdrojem jódu jsou mléčné výrobky a mořské ryby. Těhotná žena by si měla dopřát 2 porce mořských ryb týdně a každý den do jídelníčku zařazovat mléčné produkty. Zdrojem jódu jsou také vejce nebo jodem obohacená kuchyňská sůl.

Železo proti chudokrevnosti

Potřeba železa v těhotenství se zvyšuje prakticky o polovinu. Železo je totiž nutné pro krvetvorbu, krev pak zásobuje vyvíjející se plod kyslíkem.

Zdrojem železa je červené maso, potom také obilniny, luštěniny nebo sušené ovoce. Perorální příjem železa může jako nežádoucí účinek vyvolat zácpu, proto jeho suplementaci zpravidla řídí gynekolog. Pro správné využití železa je potřebný také stopový prvek měď. Potřebu mědi v těhotenství zpravidla pokryje strava nebo je v malém množství součástí komplexních doplňků.

Zinek v těhotenství

Zinek se v těle zapojuje do mnoha procesů spojených s metabolismem a imunitou. Těhotná žena má denně přijmout 10 mg zinku.

Zinek se nachází v mase, celozrnných potravinách, luštěninách, semínkách nebo ořeších.

Hořčík

Hořčík (magnézium) se v těle podílí na mnoha procesech, ať už jde o fungování svalů, imunity nebo nervů. V těhotenství je důležitý jako prevence preeklampsie nebo křečí, které by mohly vyvolat předčasné kontrakce. V těhotenství je doporučená denní dávka 350–400 mg hořčíku. Užívání magnézia pro těhotné doporučuje lékař podle aktuálních potřeb maminky a fáze těhotenství.

Hořčík najdete v potravinách jako banány, luštěniny, ořechy, datle nebo cereálie.

Selen

Stopový prvek selen plní v těle důležitou úlohu jako antioxidant a přispívá také ke správné funkci štítné žlázy. Jeho bohatým zdrojem jsou para ořechy, dále se nachází v mase, mořských plodech nebo česneku.

Med v těhotenství
V medu najdeme mnoho minerálních látek i vitamínů. Je ale med vhodný pro těhotné ženy? Odpověď zní ano, i když samozřejmě by si ho měly dopřávat v rozumné míře a jen v případě, že na včelí produkty nemají alergii. Jinak je to s doporučováním medu pro nejmenší děti. Do 1 roku věku miminku med nedávejte. Med totiž může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum. Zažívací trakt malých dětí ještě nemá zralou mikroflóru, neumí s nimi proto poradit a hrozí u nich rozvoj botulismu.

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Nenasycené mastné kyseliny nepatří mezi vitamíny nebo minerály. Přesto jsou důležité pro vývoj mozku u dětí a to včetně těch nenarozených. Doporučená denní dávka omega 3 kyselin (EPA a DHA) je alespoň 450–650 mg, z toho DHA 300 mg.

Zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin jsou především tučné mořské ryby.

Cholin

Další živinou, jejíž potřeba se během těhotenství zvyšuje, je cholin. Cholin je důležitý pro vývoj nervového systému. Částečně vzniká cholin v játrech, v potravinách se nachází v mléku, vejcích a mase. Těhotná žena by měla přijímat cholinu 450 mg denně.

Výběr vitamínů pro těhotné Výběr vitamínů pro těhotné

Nenechte se výčtem všech potřebných vitamínů a minerálů pro těhotné ženy vyděsit. Naopak, také psychická pohoda je pro zdravý průběh těhotenství důležitá. Aby budoucí maminky nemusely hlídat všechny potřebné těhotenské vitamíny a užívat mnoho doplňků zvlášť, existují pro ně komplexní vitamínové doplňky. Zpravidla tyto přípravky reflektují, jaké požadavky a dávkování mají vitamíny pro těhotné 1. trimestr, 2. trimestr a 3. trimestr se pak zpravidla neliší. Navíc díky komplexnímu složení zajistí vitamíny pro miminko i maminku, a proto dokáží pokrýt i potřebu dalších doplňků například vitamíny na vlasy pro těhotné.

Vitamíny při kojení Vitamíny při kojení

 

 

9 měsíců nakonec uteče jako voda a najednou už novopečená maminka drží svoje děťátko v náručí. Pokud jde vše dobře, začne oběma období kojení. To znamená, že prakticky ještě 6 měsíců bude miminko plně závislé na příjmu výživy od maminky z mateřského mléka. Maminka proto i nadále musí dbát o zdravý a pestrý jídelníček, který je základním zdrojem živin a vitamínů po porodu. Co se týče vitamínů na podporu laktace, potřeby maminky a miminka se hodně podobají těm v těhotenství.

vitamíny při kojení

Některých vitamínů a minerálů maminka potřebuje přijímat více, než tomu bylo v těhotenství. Vhodné je zvýšit příjem vitamínu C a B12. Co se týče toho, jak doplnit vápník při kojení, měla by si kojící maminka denně dopřávat mléčné výrobky. Tělo ale s vápníkem umí dobře hospodařit, jeho doporučený denní příjem se proto podobá tomu v těhotenství. Jiná situace nastává v případě vitamínu A. Suplementace vitamínu A se v těhotenství nedoporučuje, ale kojící maminka by měla přijímat dostatek vitamínu A nebo betakarotenu, ze kterého v těle vitamín A vzniká.

Kojení a péče o miminko klade na tělo maminky velké nároky. Často se dostaví únava a stres, některé ženy pociťují zhoršení kvality pleti a nehtů, zpravidla také zmiňují vypadávání vlasů po porodu. Jaké vitamíny můžu při kojení a jak doplnit minerály při kojení a jak vše uhlídat, aby z toho neměla novopečená maminka těžkou hlavu?

Vitamíny, minerály a další potřebné živiny v tomto období získá maminka z pestrého jídelníčku, který může doplňovat pomocí doplňků stravy určených kojícím ženám.

Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů v období laktace

 Kyselina listová   600 mcg 
 Vitamin A/betakaroten   1,5 mcg/9 mcg 
 Vitamin B1   1,4 mg 
 Vitamin B2   1,6 mg 
 Vitamin B6   1,9 mg 
 Vitamin B12   5 mcg 
 Vitamin C   150 mcg 
 Vitamin D   200 UI (5 mcg) 
 Vitamin E   17 mg 
 Vápník   1000-1200 mg 
 Hořčík   395 mg 
 Železo   20 mg 
 Zinek   12 mg 
 Jód   260 mcg 
 Selen   30-70 mcg 
 Měď   1 mcg 
 Omega 3 mastné kyseliny   450-650 mg 
 Cholin   450 mg 

Zdroje jednotlivých látek

  • Kyselina listová – Tmavá listová zelenina, chřest, brokolice, rajčata, celozrnné pečivo, kvasnice, vejce, ořechy, luštěniny, sója, brambory.
  • Vitamin A/betakaroten – Játra, vaječný žloutek, ryby / mrkev, rajčata, špenát, kapusta, zelené fazolky, brokolice.
  • Vitamin B1 – Maso, luštěniny, ovesné vločky, celozrnné obilniny, kvasnice.
  • Vitamin B2 – Mléko a mléčné výrobky, játra, maso, ryby, kvasnice.
  • Vitamin B6 – Maso, ryby, celozrnné pečivo, ovesné vločky, brambory, zelí, zelené fazolky, čočka, banány, ořechy, pšeničné klíčky, sója.
  • Vitamin B12 – Játra, maso, ryby, vejce, mléko.
  • Vitamin C – Ovoce a zelenina.
  • Vitamin D – Tučné ryby, vaječný žloutek.
  • Vitamin E – Rostlinné oleje, ořechy, pšeničné klíčky.
  • Vápník – Mléko, ryby, ořechy, mák.
  • Hořčík – Celozrnné pečivo, mléko, brambory, špenát, banány, borůvky, pomeranče, ořechy, semínka, ryby, maso.
  • Železo – Maso, játra, ryby, žloutek, hořká čokoláda, čočka, listová zelenina, sušené ovoce, obilniny.
  • Zinek – Maso, semínka, celozrnné potraviny, ořechy, luštěniny.
  • Jód – Mořské ryby, jodizovaná sůl, některé minerální vody.
  • Selen – Ořechy, maso, mořské plody, česnek.
  • Měď – Játra, vejce, obilniny, ořechy, čokoláda.
  • Omega 3 mastné kyseliny – Ryby.
  • Cholin – Vaječný žloutek, játra, kvasnice, luštěniny, arašídy, mléko.

Těhotenství - kosmetika, vitamíny, doplňkyVitamíny při kojení

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

FERTIPRONA Inositol a Metylfolát 30 sáčků

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

449 Kč

Femibion 1 Plánování a první týdny těhotenství tbl.28

  • Doplněk stravy

Nedostupné

369 Kč

GS Mamavit 2 Těhotenství a kojení, 30 tablet + 30 kapslí

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

459 Kč

Orthomol Natal 30 sáčků + tob.30+30

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Doprava zdarma

Nedostupné

1 589 Kč

Viridian Myo-Inositol&Folic Acid 120g

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

449 Kč

Sunar Gravimilk s příchutí vanilka 450g

  • Potravina

Skladem na e‑shopu

299 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    03. 03. 2020

    Vápník pro těhotné

    Dobrý den,
    potřebovala bych doporučit vápník vhodný pro těhotné. Jsem teď na začátku třetího trimestru.
    Děkuji

    Pěkný den,

    v těhotenství se doporučují dvě formy vápníku polykací a rozpustný. Polykací tablety, které  si můžete zakoupit se jmenují Calcii carbonici obsahují 500 mg vápníku - dávkovat budete

    jednu tabletu denně, rozpustné tablety obsahují také 500 mg vápníku rozpouštějí se ve sklenici vody jedenkrát denně.

    CALCII CARBONICI

    CALCIUM EFF PHARMAVIT

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    14. 01. 2021

    Správné dávkování vitaminu D3 při kojení

    Dobrý den, mohla bych požádat o radu, jaké balení vitaminu D3 na vašem webu vybrat, když mám skoro roční dítě a stále kojím? Děkuji za radu.
    S pozdravem

    Dobrý den.

    Předem se omlouvám za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

    Z mého pohledu by byly vhodné kapky naší vlastní značky Livsane.  Zejména je výhodou, že obsahují jen 200IU v kapce. Přísun vitamínu D u kojící ženy by neměl souhrnně přesáhnout 800IU. Samostatně tedy 4 kapky/den nejlépe po jídle. Při kojení nezapomeňte i na přísun vápníku.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    19. 08. 2022

    doplněk před otěhotněním bez jódu

    Dobrý den,mohli by jste mi prosím něco doporučit nějaké doplnky před otěhotněním?
    Sháním Femibion 1 bez jodu a nikde nemohu sehnat....Musím mít bez jodu..
    Děkuji moc za odpoved

    Dobrý den,

    přípravkem pro období plánování miminka bez jódu je například NosiFol Forte nebo INOFOLIC.

    NOSIFOL

    INOFOLIC

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    24. 02. 2023

    Rozdíl Chytré miminko Superfolin 1 a Superfolin 2

    Dobrý den, jaký je rozdíl mezi superfolin 1 a superfolin 2? Složení i množství jednotlivých prvků je stejný.

    Dobrý den,

    Chytré miminko 1 30 tablet jsou tablety s vitamíny a minerály.

    V případě Chytré miminko 2 30 + 30 tablet jsou v balení vždy tableta s vitamíny a minerály + tobolka s esenciálními omega 3 mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem, které potřebuje miminko například pro vývoj mozku. V případě Chytrého miminka 2 tedy každý den užíváte jednu tabletu a jednu tobolku.  

    CHYTRÉ MIMINKO

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zdraví ženy
    09. 04. 2024

    nižšie AMH, jak podpořit plodnost u žen?

    Dobrý deň. Aký doplnok stravy/vitamíny/bylinky, by ste odporučili pri nižšom AMH na podporu plodnosti? Namerali mi hodnotu 1,3 ng/ml. Viem, že sa to nedá výrazne ovplyvniť. Je možné užívať v takomto prípade inositol/myo-inositol? Vopred ďakujem. Príjemný deň.

    Dobrý den, 

    Není mnoho možností, jak zlepšit plodnost. Důležité je, pokud kouříte, přestat kouřit. Pokud máte nadváhu, pak zhubněte a pravidelně cvičte - to může zlepšit plodnost o 5-15 %. Vhodné je také mít dostatek vitaminu D, což běžně doplníte při pobytu na sluníčku zejména po ránu, nebo jeho suplementaci.

    Inositol je důležitý vitamin skupiny B a může ovlivňovat hladinu hormonů. Také pozitivně ovlivňuje menstruační cyklus spolu s ovulací, což souvisí s plánovaným těhotenstvím, takže ho rozhodně doporučuji.

    Vynikajícím produktem na bylinné bázi, který patří k alternativní a čínské medicíně, je také roztok Gynex. Má silné detoxikační, antioxidační a regenerační účinky. Zejména ovlivňuje a stabilizuje hormonální systém, což je v těhotenství klíčové. Jeho nevýhodou je podle uživatelů nepříjemná chuť. 

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.