Průběh těhotenství týden po týdnu – 2. trimestr

PRŮBĚH TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU – 2. TRIMESTR

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Všechny obávané strasti a strachy z první třetiny těhotenství máte za sebou a nyní si můžete vydechnout a začít si užívat požehnaného stavu. Od druhého trimestru byste se měla cítit po fyzické stránce mnohem lépe. A i když bouřlivější věci máte za sebou, vaše miminko čekají velké skoky v růstu i vývoji. Pojďme se podívat, co vás i miminko čeká a na co se můžete těšit.

 • Články o zdraví
 • Těhotenství

Buďte opatrná a pečujte o sebe Buďte opatrná a pečujte o sebe

Druhý trimestr jen pokvetete. Většinou s sebou nese zvýšení krevního oběhu, to aby se celé tělo i děloha správně prokrvila a děťátko mělo dostatek kyslíku. Proto na ostatní působíte pohodově a krásně a vaše pleť jen září. S druhým trimestrem přicházejí první větší změny na postavě. Přiberete kolem půl kilogramu za týden a vaše kůže se začne v ženských partiích napínat. Myslete hlavně na své pohodlí a na kvalitní a pestrou stravu plnou vlákniny, vitamínů i minerálů. Promazávejte si každý záhyb těla, zejména bříško, boky a stehna speciálními oleji a balzámy. Pomůžete kůži k elasticitě a vyhnete se nehezkým striím. I když bude těhotenství od 14. týdne pohodovější, s růstem hladiny hormonu progesteronu v krvi se ponese i zlenivění střev. Ty mají díky narůstající děloze méně a méně místa a můžete se tak potýkat se zácpou a hemeroidy. Zaměřte se proto na dostatečný příjem tekutin a vlákniny, a pokud není vaše těhotenství rizikové, nevyhýbejte se přiměřenému pohybu. Zmírnit nepříjemnou bolest při hemeroidech pomůže odvar z dubové kůry.

Sex a těhotenství není tabu Sex a těhotenství není tabu

Zvlášť ve druhém trimestru, kdy je vaše tělo extrémně prokrvené a máte za sebou prvotní únavu a nevolnosti. Intenzivnější chuť přichází tak nějak sama. Navíc už s vámi hormony tak bouřlivě necloumají, zato sexuální náruživost může být dokonce intenzivnější, než jakou jste zažila kdykoliv dřív. Pokud vám tedy doktor nedoporučí jinak, můžete se partnerským hrátkám a něžnostem věnovat bez omezení. Volte pouze polohy, které jsou vám příjemné a vyhněte se přehnaně hlubokému průniku. Škodil by nadměrným tlakem na rostoucí dělohu a zhoršoval tak prokrvení. Samotný styk však plod neohrozí, je dostatečně chráněn plodovou vodou, ale i hlenovou zátkou.

Zdravotní neduhy v druhém trimestru Zdravotní neduhy ve druhém trimestru

Věřte svému tělu a jeho signálům po celé těhotenství. Ačkoli je druhý trimestr poklidnějším obdobím, může se vyskytnout vinou nesprávného stravování, špatné životosprávy či nenadálých změn nějaký ten neduh či komplikace. Určitě byste měla dále řešit či konzultovat s lékařem, pokud máte:

 • zácpu, a z toho plynoucí hemoroidy,
 • křeče v chodidlech,
 • brnění a výrazné otékání končetin,
 • krvácení dásní a zvyšující se kazivost zubů,
 • podezření, že vám nepřirozeně tuhne bříško,
 • pocit závratě, který může být ukazatelem nedostatku hořčíku,
 • příznaky pálení žáhy.

Nic z toho nepodceňujte a raději se u svého lékaře ujistěte, že je vše v pořádku.

Tip BENU: Jste si jistí, že ve své lékárničce pro miminko máte skutečně vše? 

14. - 18. týden těhotenství 14. - 18. týden těhotenství

Miminko v tomto období doroste až do velikosti 18 cm. A i když se už hýbe, vy zatím nic necítíte. Vyvíjí se mu dokonale sluch, a proto slyší každé vaše slovo a vnímá všechny vjemy okolo včetně tepu vašeho srdce. Vyvíjí a prodlužují se mu končetiny a na prstících má první nehtíky. Hlavička už netvoří polovinu, ale spíše třetinu těla. V 16. týdnu těhotenství začíná miminko dělat téměř akrobatické kousky. Začíná kopat okolo, dělat kotrmelce a na ultrazvuku můžete zahlédnout i to, jak si cucá paleček. Postupně se na jeho drobném tělíčku s velmi jemnou kůží začíná tvořit první tuková vrstva. Největší růst a rozvoj zažívá i mozek a plíce. V 16. týdnu těhotenství vás čeká takzvaný triple test. Ten uzavře vstupní kolečko integrovaného screeningu a vyhodnocuje rizika vážnějších vývojových vad jako Downova syndromu a rozštěpů. 

Tip 1: Pečujte s jemností o své sedací partie

 • K úlevě od hemoroidů si udělejte vlažnou sedací koupel z dubové kůry.
 • Přikládejte následně chladicí obklady nebo polštářky, které utiší bolest.

Tip 2: Podpořte elasticitu pokožky bříška i celého těla pomocí

19. - 23. týden těhotenství 19. - 23. týden těhotenství

V těchto týdnech se vám bude nadále zvětšovat bříško a zvyšování vaší váhy i váhy miminka vám dá zabrat zejména v bedrech. Bolesti můžete pociťovat i v podbřišku. Vaše vazy, svaly i pokožka se totiž natahuje a různé pohyby mohou být proto nepříjemné i bolestivé. Pokud to jde, lehávejte jen na levém boku a při každé volné chvíli si podkládejte nohy, nebo je položte do zvýšené polohy. Průtok krve žilami zpět k srdíčku je kvůli zvýšenému průtoku krve obtížný, a snížíte tak pravděpodobnost vzniku křečových žil. Pokud vám to lékař doporučí, nebojte se sáhnout i po kompresních punčochách. Ve 20. týdnu vás čeká velký ultrazvuk miminka a jeho vývoje. Jste v půlce těhotenství a užívejte si klidu. Vaše miminko si mezitím vybudovalo vlastní denní a noční biorytmus. Ve dne, kdy jej díky pohybu příjemně kolíbáte, většinou spí a v noci se pak hlásí o pozornost. Plod ve 23. týdnu váží i 450 gramů a měří asi 28 centimetrů. 

Tip 1: Začněte s cviky na posílení pánevního dna

 • Ležte na zádech, pokrčte nohy v kolenou a opřete je o chodidla do vzdálenosti, v jaké máte ramena. S nádechem stáhněte hýždě, podsaďte pánev a zatáhněte svaly pánevního dna včetně konečníku. Podsazenou pánev vytáhněte vzhůru. Při pokládání pánve na podložku všechny svaly uvolněte a opakujte 12krát.
 • Zařaďte do denního režimu tzv. Kogelovy cviky. Nejprve se naučte bezpečně stahovat svaly pánevního dna vleže, jako byste chtěla přerušit močení. Ležte s rukama podél těla a nohy překřižte v kotnících. Cviky postupně přesouvejte i do stoje či sedu a opakujte po deseti vteřinách uvolnění – stažení na 2 vteřiny.

Tip 2: Využijte energie a začněte připravovat vše pro miminko

 • Vytipujte si ten správný kočárek a sedačku do auta.
 • Kontaktujte rodinu a známé, zda by vám něco ze základní výbavy půjčili, nebo věnovali. Ze startu si nachystejte monitor dechu, postýlku, zavinovačku do porodnice, kojicí podprsenku a oblečení pro miminko.

23. - 27. týden těhotenství 23. - 27. týden těhotenství

Vaše bříško se neustále zvětšuje a vy pomalu přibíráte, což je velmi důležité. Dostatečně odpočívejte, získáte tak pořádnou zásobu energie na dobu, kdy ji budete potřebovat nejvíce – při porodu a v období kojení. Změna šatníku už je nevyhnutelná a přírůstek vaší váhy je zhruba 7 kilogramů. V 24. týdnu je čas i na tolik neoblíbený test na cukrovku. S rostoucím bříškem se stává obtížnější i běžný pohyb a dost často se zadýcháte. Smiřte se s tím, že nebudete mít perfektně uklizeno a raději odpočívejte, kdykoliv můžete. Spěte při únavě i přes den a poslouchejte rytmus a impulsy svého těla. V této fázi si často říká o více železa, které je nezbytné pro miminko i pro vás. Miminko už váží něco přes kilogram a jeho pohyby cítíte intenzivně.

Tip 1: Je čas na důležitá rozhodnutí

 • Porozhlédněte se s partnerem po předporodních kurzech a zvažte, zda je chcete absolvovat společně. Načerpejte inspiraci a ujasněte si, jak a jestli by vám měl být partner oporou i při porodu. Reálná situace pravděpodobně může být jiná, ale příprava v každé situaci prospěje.
 • Prohlédněte si svou budoucí porodnici a vyhledejte člověka, který by vám její chod přiblížil. Zvažte, zda by vám mohla být nápomocná i porodní asistentka či dula. Ta vás může zbavit zbytečných obav, mnohé vysvětlit a provést vás nejen přicházejícím porodem, ale i prvotní péčí o miminko a kojením. 

Tip 2: Druhý trimestr využijte k dovolené

 • Druhý trimestr je nejklidnějším obdobím, které si maminky spíše užívají, a je ideálním obdobím i na dovolenou. Ve třetím trimestru už se létat a cestovat do velkých dálek nedoporučuje. Proto vyberte destinaci, nalaďte se na vlnu relaxace a užijte si posledních pár dnů jen s partnerem. Cesta vás jistě ještě více spojí, a připraví tak na další náročnější dny.

Vybrat potřeby pro kojence Vybrat výživu a vitamíny pro 2. trimestr

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  11. 05. 2020

  Jak se liší doplňky stravy pro těhotné?

  Z vitamínů pro plánování až po kojení mi jsou sympatické produkty Chytré miminko, všimla jsem si, že jich nabízíte mnoho druhu. Je mezi nimi nějaký rozdíl?

  Děkuji

  Dobrý den,

  Fertiprona je přípravek určený v období plánování těhotenství. Dále je chytré miminko rozděleno na 1 a 2. Varianta 1 se užívá v době plánování a 1. trimestr, varianta 2 ve 2. a 3. trimestru a při kojení. v Chytrém miminku je obsažen folát v menším množství oproti Superfolinu, kde je navíc folát modernější 4. generace. Dále už řešíte pouze velikost balení.
  V odkaze pomocí testu vyberete ten nejvhodnější pro Vás.


  http://www.chytre-miminko.cz/produkty/vyber-produktu/
  http://www.chytre-miminko.cz/produkty/

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková lékárník BENU
  Praha 9 OC ČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  11. 05. 2020

  Bolest v krku v těhotenství

  Dobrý den, jsem v 9 týdnu tehotenství a ráda bych se poradila co mohu na bolest v krku?
  Predem děkuji

   Dobrý den,
   V těhotenství můžete na bolest v krku používat homeopatika  Homeogene, polykomponentní přípravek na bolest v krku a zánět hrtanu. Doporučené dávkování je každou hodinu rozpustit jednu tabletu v ústech a s postupujícím zlepšením prodlužovat interval. Dále z běžných léků můžete použít Septilen pastilky , dávkování je 3-4x denně pastilku rozpustit v ústech, chvíli potom nejíst a nepít aby účinná látka mohla déle působit.
   Na pití doporučuji teplé tekutiny a bylinné čaje slazené medem, který také působí antibakteriálně.

   Homeogene
   Septilen

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  26. 09. 2020

  Vitamíny pro těhotné, když nejím zeleninu

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jaký doplněk stravy by byl pro mne vhodný. Momentálně jsem v 19. týdnu těhotenství. Po nevolnostech v 1. trimestru, které už odezněly, mi zůstalo nechutenství, je pro mne těžké dodržovat nějakou vyváženou stravu, například zeleninu do sebe nedostanu vůbec. Tak myslím, že by bylo dobré tělo nějak podpořit obzvlášť teď na podzim v období zvýšených nároků i na imunitu a podobně. Před těhotenstvím a v prvních měsících jsem brala jen kyselinu listovou.
  Děkuji za radu.

  Dobrý den,

  vyzkoušet můžete některý z těhotenských vitamínů. Oblíbené jsou např. Femibion 2 či GS Mamavit. Uvedené doplňky stravy obsahují kapsli s obsahem nenasycených mastných kyselin - např. pro správný vývoj mozku a tablety, kde ve složení najdete vitamíny a minerály pro správný průběh těhotenství. Vhodné je užívání během hlavního jídla. 

  Na posílení imunity se také na trhu najde několik přípravků, které se dají užívat i během těhotenství např. vitamín C - bezpečné je dávkování 250 mg až 500 mg denně. Doporučovaná bývá i hlíva ústřičná.

  Přeji příjemné dny s miminkem v bříšku.

  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Femibion 2

  GS mamavit prefolin+DHA

  Celaskon 250 tbl

  Hlíva ústřičná+laktobacily kapsle

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  26. 09. 2020

  Vápník během druhého trimestru těhotenství

  Dobrý den, jsem těhotná ve druhém trimestru a já užívám femibion ​​2, chci užívat vápník .. Můžete mi doporučit vápník, který mohu užívat společně s femibionem 2.
  Děkuji.

  Dobrý den.

  Nejlepší je zvolit léčivo a tím je calcii carbonici. Doporučená denní dávka u těhotných žen je 1000mg tedy 2 tbl. Je vhodné jej kombinovat s vitamínem D. U kapek naší značky by jste dávala 4 kapky/den (400IU). Bez vitaminu D se vápník špatně vstřebává a ukládá.

  Calcii carbonici

  Livsane vitamin D kapky

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Darina O. 09. 7. 2020 5

  Pro mě byl II. trimestr jak na horské dráze. Jeden den obrovské těšení na mimčo, druhý den pomalu hysterický záchvat, že to nezvládnu. Naštěstí manžel byl chápavý, takž dokázal podržet. teď ve třetím to je už úplně na pohodu.