Hemoroidy

HEMOROIDY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Hemoroidy - nepříjemné cévní onemocnění nacházející se v oblasti konečníku. Dělí se na vnější a vnitřní. Jaké jsou rizikové faktory vzniku hemoroidů a jak probíhá jejich léčba?

 • Články o zdraví
 • Krevní oběh

Co jsou to hemoroidy Co jsou to hemoroidy

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Vnější hemeroidy najdete především na povrchu konečníku, v okolí řitního otvoru, či trochu hlouběji. Jsou měkké, vlhké, nebolí a nekrvácí. Potíže s vnějšími hemeroidy spočívají ve chvíli, kdy se vytvoří krevní sraženina, ze které vzniká bolestivý uzlík. V takovém případě pociťujete tlak v anální oblasti a při prasknutí cítíte úlevu.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu. Jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Dalším příznakem, který přichází obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemeroidy, je prolaps - vyhřeznutí hemoroidů. Žíly naplněné krví, která neodtéká, vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však musíte vracet do konečníku sami.

Rozdíl mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemeroidů je mnoho nervových zakončení, která vedou informaci o bolesti. V místě výskytu vnitřních hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Rizikové faktory hemoroidů Rizikové faktory hemoroidů

Mezi rizikové faktory hemeroidů patří:

 • dědičnost 
 • tělesná stavba
 • životní styl - sedavé zaměstnání 
 • strava (s nedostatkem vlákniny)
 • malý příjem tekutin
 • těhotenství 

Jak léčit hemoroidy Jak léčit hemoroidy

Důležité je, abyste dodržovali dietní opatření, která ovlivňují konzistenci stolice. Upravte  stravu - zvyšte příjem vlákniny, dodržujte pitný režim a hýbejte se.
Pro léčbu hemoroidů jsou vhodné:

 • Sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry)
 • Masti a krémy - účinné proti bolesti a svědění (např. Dobexil H, Faktu či Procto-glyvenol)
 • Léky - při akutních i chronických potížích se užívají venotonika (Diozen)
   

Léky na hemoroidy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  09. 05. 2020

  Co na hemoroidy v 10. týdnu těhotenství?

  Dobrý den, mam prosbu, co byste doporučil/a na hemoroidy v těhotenství? Nikdy jsem na to netrpela, objevilo se mi to až včera, jsem v 10.tydnu těhotenství..děkuji moc.

   Dobrý den,
   příčinou hemeroidů v těhotenství jsou jak hormonální změny tak zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tím, že je tato žíla stlačená, zpomaluje se prokrvování a tělo otéká. Z tohoto důvodu se hemoroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také až při porodu. Dobrou zprávou je, že pokud jste před těhotenstvím nikdy tímto problémem netrpěla a nemáte k němu dědičné předpoklady, má tendenci po porodu sám vymizet.
  Další příčinou jejich vzniku v těhotenství jsou také častější zácpy doprovázející tento stav. Zácpa úzce souvisí se vznikem hemeroidů kvůli tlaku, který je vyvíjen při vyprazdňování a také tuhé stolici nadměrně dráždící vnitřní sliznici.
   Pokud trpíte zácpou, doporučuji zvýšit příjem vlákniny - ovoce a zeleniny, více tekutin. Nesedět dlouho v jedné pozici, častěji vstávat a procházet se a netlačit při vyprazdňování příliš na toaletě. Po každé stolici se nejlépe osprchovat a konečník nedráždit suchým papírem - existuje vlhčený splachovatelný toaletní papír s výtažkem z dubové kůry , která na tyto problémy také pomáhá.
   Konečník doporučuji ošetřovat mastičkou - gelem z dubové kůry.


   V případě zhoršení potíží se určitě poraďte s lékařem.

  vlhčený splachovatelný toaletní papír
  gel z dubové kůry
   

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Žíly a cévy
  28. 04. 2020

  Krvácející hemoroidy - je nutné jít k lékaři?

  Dobrý den,
  mám mírně krvácející hemoroidy, občas svědí. Bolí a podrážděné jsou jen někdy. Žádné jiné velké potíže s nimi nemám.
  Nikdy jsem s tím u lékaře nebyla. Můj tatínek měl nádor na tlustém střevě. Myslíte, že bych kvůli krvácejícím hemeroidům měla navštívit lékaře, nebo stačí jen, když si kupuje volně prodejné masti?
  Děkuji.

  Dobrý den,

  s mírně krvácejícími hemeroidy, které nejsou chronické, k lékaři nezbytně nemusíte a lze toto řešit čistě samoléčbou. Většinou volím kombinaci masti a tablet. Jako mast, pokud jsou přítomny bolesti a svědění, bych doporučil Faktu nebo Procto-glyvenol, které obsahují krom látek určených ke zpevnění cév i lokální anestetikum, které odstraní výše zmíněné příznaky. Aplikace v akutních fázích je 2x denně, pokud v krátkém časovém intervalu od aplikace (2-3 hodiny) dojde k vyprázdnění, je vhodné mast aplikovat ještě jednou. V rámvi prevence bych pak doporučil užívat Diozen, tzv venotonikum, lék, který napomáhá dlouhodobě zpevňovat žilní stěny a snižovat četnost případných akutních stavů. Tento lék se dávkuje 2 tobolky denně, buďto nárazově, či jedna ráno a jedna večer, ideálně vždy po jídle. K lékaři bych neprodleně zašel, pokud by se ve stolici objevily černé fleky či stopy, což by znamenalo krvácení výše ve střevě a tudíž případně rakovinu.

  FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

  PROCTO-GLYVENOL 50MG/G+20MG/G rektální CRM 1X30G

  DIOZEN 500MG potahované tablety 60

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Žíly a cévy
  20. 08. 2020

  Jak řešit potíže s hemoroidy?

  Dobrý den obracím se na vás s prosbou o pomoc. Jaký přípravek pomůže na hemoroidy. Nevím jak si ulevit od štípání a nepříjemného pocitu. Děkuji za pomoc.

  Dobrý den,

  existují preparáty, které fungují dvojím účinkem - jednak tlumí svědění, případně bolest, dále napomáhají posílení cévní stěny a odstranění příčíny těchto obtíží. Pro tyto specifické obtíže bych doporučil k užívání přípravky Procto-glyvenol nebo Faktu. V obou případech se jedná o kombinaci lokálního anestetika (znecitlivění) a venotonika (látky na zpevnění cévní stěny). Dále je třeba rozlišit, zda se jedná o hemoroidy vnitřní, či vnější - dle toho zvolíme buď krémovou variantu či čípky. Ve všech případech v akutních fázích se přípravky dávkují 2x denně do zlepšení, dále lze snížit na 1x denně. Před každou aplikací je vhodné okolí konečníku ošetřit, opláchnout teplou vodou, osušit a následně aplikovat. K prevenci opakování těchto obtíží doporučuji užívat perorální venotonika, jeden z vhodnějších přípravků je Diozen. Zde v rámci prevence doporučená dávka je 2 tobolky denně s jídlem.

  PROCTO-GLYVENOL 50MG/G+20MG/G rektální CRM 1X30G

  PROCTO-GLYVENOL 400MG/40MG čípek 10

  FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

  FAKTU 100MG/2,5MG čípek 20

  DIOZEN 500MG potahované tablety 60

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  16. 10. 2020

  Lactulosa na hemoroidy

  Dobrý den, začala jsem brát Lactulosu po ošetření hemeroidů. Jak dlouho jí můžu užívat aniž bych si na ni zvykla. Kdy ji mám užívat, když na stolici chodím ráno?
  Děkuji

  Dobrý den, 

  lactulóza působí jako jemné projímadlo. Je tak šetrná, že se může používat i preventivně, a je vhodná i pro malé děti. Užívá se 1-2x denně, 1 polévková lžíce. Změkčuje stolicu. Její užívání nemusí být načasováno. Stačí, když ji budete ze začátku užívat 2x denně, - ráno a večer, nezávlsle na jídle. Po zmírnění potíží je možné snížit na 1 lžíci denně, jako udržovací dávku. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  • Žíly a cévy
  21. 10. 2020

  Co mám dělat při krvácení v oblasti konečníku?

  Dobrý den,mám na Vás dva dotazy.Pred několika lety se mi občas stávala že jsem po vyloučeni stolice našla toaletním papíru čerstvou červenou krev,to samé uvnitř wc. Obvodní doktorka mi řekla že to nic není a občas se to stane tak jsem to neřešila,několik let jsem měla pokoj a posledni dva týdny se mi to děje pokaždé když jdu na velkou.Četla jsem že by to mohli být nějaké anální trhliny způsobené tvrdou stolici ale nejsem si jistá,nevím zda pomůže změna stravy popřípadě nějaké vitamíny nebo je nutné zajít hned k lékaři.Dnes jsem byla normálně na wc bez stolice a tekla mi krev z konečníku i tak. Druhý dotaz se týká vitamínu C a jeho vstřebávání,beru Celaskon s postupným uvolňováním a nevím zda to má efet jen při nemoci nebo jako prevence.

  Dobrý den,

  obvyklé doporučení je, že po 2-3 týdnech bez zlepšení stavu je potřeba důkladné vyšetření postižené oblasti. Pokud máte pravidelně krev ve stolici, a nyní krvácíte neustále, není to normální stav a s lékařem to určitě co nejdříve konzultujte. Situace je složitá, proto přikládám doporučený postup, než se k lékaři dostanete. Sama dodržujte pravidelnou hygienu konečníku, pijte více tekutin a případně pro změkčení stolice použijte Laktulózu. Dále zkuste použít v dávce 3x2 tablety léčivý přípravek Diozen na zpevnění žilních systémů. Také bych na postiženou oblast mazal například mastí Faktu 3x denně. Odkazy na přípravky a jejich příbalové informace naleznete níže. U všech je víceméně uvedeno, že dlouhodobé potíže se vždy řeší s lékařem!

  Celaskon Long Effect můžete použít jak preventivně, tak při projevech nedostatku vitamínu C. Vždy se dávkuje 1x denně.

  LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML

  FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

  DIOZEN 500MG potahované tablety 

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.