HEMOROIDY
Hemoroidy - nepříjemné cévní onemocnění nacházející se v oblasti konečníku. Dělí se na vnější a vnitřní. Jaké jsou rizikové faktory vzniku hemoroidů a jak probíhá jejich léčba?
Co jsou to hemoroidy
Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.
Vnější hemoroidy
Vnější hemeroidy najdete především na povrchu konečníku, v okolí řitního otvoru, či trochu hlouběji. Jsou měkké, vlhké, nebolí a nekrvácí. Potíže s vnějšími hemeroidy spočívají ve chvíli, kdy se vytvoří krevní sraženina, ze které vzniká bolestivý uzlík. V takovém případě pociťujete tlak v anální oblasti a při prasknutí cítíte úlevu.
Vnitřní hemoroidy
Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu. Jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Dalším příznakem, který přichází obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemeroidy, je prolaps - vyhřeznutí hemoroidů. Žíly naplněné krví, která neodtéká, vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však musíte vracet do konečníku sami.
Rozdíl mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy
Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemeroidů je mnoho nervových zakončení, která vedou informaci o bolesti. V místě výskytu vnitřních hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.
Rizikové faktory hemoroidů
Mezi rizikové faktory hemeroidů patří:
- dědičnost
- tělesná stavba
- životní styl - sedavé zaměstnání
- strava (s nedostatkem vlákniny)
- malý příjem tekutin
- těhotenství
Jak léčit hemoroidy
Důležité je, abyste dodržovali dietní opatření, která ovlivňují konzistenci stolice. Upravte stravu - zvyšte příjem vlákniny, dodržujte pitný režim a hýbejte se.
Pro léčbu hemoroidů jsou vhodné:
- Sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry)
- Masti a krémy - účinné proti bolesti a svědění (např. Dobexil H, Faktu či Procto-glyvenol)
- Léky - při akutních i chronických potížích se užívají venotonika (Diozen)
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
09. 05. 2020
Co na hemoroidy v 10. týdnu těhotenství?
Dobrý den, mam prosbu, co byste doporučil/a na hemoroidy v těhotenství? Nikdy jsem na to netrpela, objevilo se mi to až včera, jsem v 10.tydnu těhotenství..děkuji moc. -
28. 04. 2020
Krvácející hemoroidy - je nutné jít k lékaři?
Dobrý den,
mám mírně krvácející hemoroidy, občas svědí. Bolí a podrážděné jsou jen někdy. Žádné jiné velké potíže s nimi nemám.
Nikdy jsem s tím u lékaře nebyla. Můj tatínek měl nádor na tlustém střevě. Myslíte, že bych kvůli krvácejícím hemeroidům měla navštívit lékaře, nebo stačí jen, když si kupuje volně prodejné masti?
Děkuji. -
20. 08. 2020
Jak řešit potíže s hemoroidy?
Dobrý den obracím se na vás s prosbou o pomoc. Jaký přípravek pomůže na hemoroidy. Nevím jak si ulevit od štípání a nepříjemného pocitu. Děkuji za pomoc. -
16. 10. 2020
Lactulosa na hemoroidy
Dobrý den, začala jsem brát Lactulosu po ošetření hemeroidů. Jak dlouho jí můžu užívat aniž bych si na ni zvykla. Kdy ji mám užívat, když na stolici chodím ráno?
Děkuji -
21. 10. 2020
Co mám dělat při krvácení v oblasti konečníku?
Dobrý den,mám na Vás dva dotazy.Pred několika lety se mi občas stávala že jsem po vyloučeni stolice našla toaletním papíru čerstvou červenou krev,to samé uvnitř wc. Obvodní doktorka mi řekla že to nic není a občas se to stane tak jsem to neřešila,několik let jsem měla pokoj a posledni dva týdny se mi to děje pokaždé když jdu na velkou.Četla jsem že by to mohli být nějaké anální trhliny způsobené tvrdou stolici ale nejsem si jistá,nevím zda pomůže změna stravy popřípadě nějaké vitamíny nebo je nutné zajít hned k lékaři.Dnes jsem byla normálně na wc bez stolice a tekla mi krev z konečníku i tak. Druhý dotaz se týká vitamínu C a jeho vstřebávání,beru Celaskon s postupným uvolňováním a nevím zda to má efet jen při nemoci nebo jako prevence.

Dobrý den,
Příčinou hemeroidů v těhotenství jsou jak hormonální změny tak zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tím, že je tato žíla stlačená, zpomaluje se prokrvování a tělo otéká. Z tohoto důvodu se hemoroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také až při porodu. Dobrou zprávou je, že pokud jste před těhotenstvím nikdy tímto problémem netrpěla a nemáte k němu dědičné předpoklady, má tendenci po porodu sám vymizet.
Další příčinou jejich vzniku v těhotenství jsou také častější zácpy doprovázející tento stav. Zácpa úzce souvisí se vznikem hemeroidů kvůli tlaku, který je vyvíjen při vyprazdňování a také tuhé stolici nadměrně dráždící vnitřní sliznici.
Pokud trpíte zácpou, doporučuji zvýšit příjem vlákniny - ovoce a zeleniny, více tekutin. Nesedět dlouho v jedné pozici, častěji vstávat a procházet se a netlačit při vyprazdňování příliš na toaletě. Po každé stolici se nejlépe osprchovat a konečník nedráždit suchým papírem - existuje vlhčený splachovatelný toaletní papír s výtažkem z dubové kůry , která na tyto problémy také pomáhá.
Konečník doporučuji ošetřovat mastičkou - gel z dubové kůry, nebo léčivou mastí Preparation H, která se dá i lehce zavádět, je vhodná pro těhotné ženy a máme s ní u pacientů dobré zkušenosti
V případě zhoršení potíží se určitě domluvte s lékařem , při závažnějších problémech je možné si nechat předepsat lék na lékařský předpis .
vlhčený splachovatelný toaletní papír
gel z dubové kůry
Preparation H
S pozdravem
Mgr. Nesrstová Kristýna
vedoucí lékárník BENU Šternberk