Hemoroidy

HEMOROIDY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Hemoroidy - nepříjemné cévní onemocnění nacházející se v oblasti konečníku. Dělí se na vnější a vnitřní. Jaké jsou rizikové faktory vzniku hemoroidů a jak probíhá jejich léčba?

 • Články o zdraví
 • Krevní oběh

Co jsou to hemoroidy Co jsou to hemoroidy

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Vnější hemeroidy najdete především na povrchu konečníku, v okolí řitního otvoru, či trochu hlouběji. Jsou měkké, vlhké, nebolí a nekrvácí. Potíže s vnějšími hemeroidy spočívají ve chvíli, kdy se vytvoří krevní sraženina, ze které vzniká bolestivý uzlík. V takovém případě pociťujete tlak v anální oblasti a při prasknutí cítíte úlevu.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu. Jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice. Dalším příznakem, který přichází obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění hemeroidy, je prolaps - vyhřeznutí hemoroidů. Žíly naplněné krví, která neodtéká, vyhřeznou. V počátečních stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však musíte vracet do konečníku sami.

Rozdíl mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemeroidů je mnoho nervových zakončení, která vedou informaci o bolesti. V místě výskytu vnitřních hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Rizikové faktory hemoroidů Rizikové faktory hemoroidů

Mezi rizikové faktory hemeroidů patří:

 • dědičnost 
 • tělesná stavba
 • životní styl - sedavé zaměstnání 
 • strava (s nedostatkem vlákniny)
 • malý příjem tekutin
 • těhotenství 

Jak léčit hemoroidy Jak léčit hemoroidy

Důležité je, abyste dodržovali dietní opatření, která ovlivňují konzistenci stolice. Upravte  stravu - zvyšte příjem vlákniny, dodržujte pitný režim a hýbejte se.
Pro léčbu hemoroidů jsou vhodné:

 • Sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry)
 • Masti a krémy - účinné proti bolesti a svědění (např. Dobexil H, Faktu či Procto-glyvenol)
 • Léky - při akutních i chronických potížích se užívají venotonika (Diozen)
   

Léky na hemoroidy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  09. 05. 2020

  Co na hemoroidy v 10. týdnu těhotenství?

  Dobrý den, mam prosbu, co byste doporučil/a na hemoroidy v těhotenství? Nikdy jsem na to netrpela, objevilo se mi to až včera, jsem v 10.tydnu těhotenství..děkuji moc.

   Dobrý den,
   Příčinou hemeroidů v těhotenství jsou jak hormonální změny tak zvětšující se plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tím, že je tato žíla stlačená, zpomaluje se prokrvování a tělo otéká. Z tohoto důvodu se hemoroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také až při porodu. Dobrou zprávou je, že pokud jste před těhotenstvím nikdy tímto problémem netrpěla a nemáte k němu dědičné předpoklady, má tendenci po porodu sám vymizet.
   Další příčinou jejich vzniku v těhotenství jsou také častější zácpy doprovázející tento stav. Zácpa úzce souvisí se vznikem hemeroidů kvůli tlaku, který je vyvíjen při vyprazdňování a také tuhé stolici nadměrně dráždící vnitřní sliznici.
   Pokud trpíte zácpou, doporučuji zvýšit příjem vlákniny - ovoce a zeleniny, více tekutin. Nesedět dlouho v jedné pozici, častěji vstávat a procházet se a netlačit při vyprazdňování příliš na toaletě. Po každé stolici se nejlépe osprchovat a konečník nedráždit suchým papírem - existuje vlhčený splachovatelný toaletní papír s výtažkem z dubové kůry , která na tyto problémy také pomáhá.
   Konečník doporučuji ošetřovat mastičkou - gel z dubové kůry, nebo léčivou mastí Preparation H, která se dá i lehce zavádět, je vhodná pro těhotné ženy a máme s ní u pacientů dobré zkušenosti
   V případě zhoršení potíží se určitě domluvte s lékařem , při závažnějších problémech je možné si nechat předepsat lék na lékařský předpis .

  vlhčený splachovatelný toaletní papír
  gel z dubové kůry
  Preparation H

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Žíly
  28. 04. 2020

  Krvácející hemoroidy - je nutné jít k lékaři?

  Dobrý den,
  mám mírně krvácející hemoroidy, občas svědí. Bolí a podrážděné jsou jen někdy. Žádné jiné velké potíže s nimi nemám.
  Nikdy jsem s tím u lékaře nebyla. Můj tatínek měl nádor na tlustém střevě. Myslíte, že bych kvůli krvácejícím hemeroidům měla navštívit lékaře, nebo stačí jen, když si kupuje volně prodejné masti?
  Děkuji.

  Dobrý den,

  s mírně krvácejícími hemeroidy, které nejsou chronické, k lékaři nezbytně nemusíte a lze toto řešit čistě samoléčbou. Většinou volím kombinaci masti a tablet. Jako mast, pokud jsou přítomny bolesti a svědění, bych doporučil Faktu nebo Procto-glyvenol, které obsahují krom látek určených ke zpevnění cév i lokální anestetikum, které odstraní výše zmíněné příznaky. Aplikace v akutních fázích je 2x denně, pokud v krátkém časovém intervalu od aplikace (2-3 hodiny) dojde k vyprázdnění, je vhodné mast aplikovat ještě jednou. V rámvi prevence bych pak doporučil užívat Diozen, tzv venotonikum, lék, který napomáhá dlouhodobě zpevňovat žilní stěny a snižovat četnost případných akutních stavů. Tento lék se dávkuje 2 tobolky denně, buďto nárazově, či jedna ráno a jedna večer, ideálně vždy po jídle. K lékaři bych neprodleně zašel, pokud by se ve stolici objevily černé fleky či stopy, což by znamenalo krvácení výše ve střevě a tudíž případně rakovinu.

  FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

  PROCTO-GLYVENOL 50MG/G+20MG/G rektální CRM 1X30G

  DIOZEN 500MG potahované tablety 60

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.