Jak ulevit od křečových žil

JAK ULEVIT OD KŘEČOVÝCH ŽIL

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Odborně nazýváme křečové žíly – varixy. Varixy jsou zvětšené, zohýbané a vakovitě rozšířené povrchové žíly. Nejčastěji se tvoří na dolních končetinách, protože jsou vystavené ortostatickému tlaku, ale někdy jich můžeme pozorovat i jinde.

 • Články o zdraví
 • Krevní oběh

Důležitost žil v cévním systému Důležitost žil v cévním systému

Žíly jsou součástí cévního systému a jejich úlohou je přivádět odkysličenou krev do srdce, na rozdíl od tepen, ve kterých proudí krev okysličená a zásobuje buňky těla kyslíkem. Žíly máme povrchové, které najdeme po kůží, a pak hluboké, které jsou ukryté mezi svaly. Tok krve v žilách dolních končetin jde proti gravitaci a krev za pomoci několika mechanismů musí doputovat až k srdci. Pohyb krve v žilách podporují mechanismy jako je srdeční pumpa, díky které se přečerpá až 5 litrů krve za minutu. Druhým mechanismem je svalová pumpa dolních končetin, která vytváří na žíly tlak a posouvá krev směrem k srdci. Aby se krev nevracela ve směru gravitace nazpátek uvnitř žil jsou žíly vybaveny chlopněmi. V neposlední řadě proudění krve napomáhá i dýchání a pohyb bránice. 

Mechanismus vzniku křečových žil Mechanismus vzniku křečových žil

Když se oslabí pružnost žíly a její stěna není dostatečně pevná, krev neproudí plynule k srdci a hromadí se. Vlivem tlaku krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se bránit zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a krev se hromadí v končetinách, což neustále zvyšuje tlak na žilní stěnu. Mohou vznikat i krevní sraženiny. Tento stav se nazývá hluboká žilní nedostatečnost

Jak vypadají křečové žíly? Jak vypadají křečové žíly?

Na kůži mohou mít vzhled jemných metliček, tzv. metličkové žilky. Vážnější stav je, když žílu vidíme na povrchu kůže a tvoří modré bulky, uzly a nebo vinutý průběh žíly. Na počátku potíží se člověk setkává také s otokem končetin, svěděním kůže, brněním, pocitem těžkých nohou, křečemi, bolestí a snadnou únavností.  

Proč oddálit starosti s křečovými žilami Proč oddálit starosti s křečovými žilami

 • Vznik křečových žil je podmíněný jak geneticky, tak i životním stylem. Pokud se ve vaší rodině vyskytuje toto žilní onemocnění, můžete udělat pár věci pro prevenci. 
 • Pravidelně se hýbejte. Vyberte si fyzickou aktivitu, kterou dodržíte. Může to být cokoliv – chůze, běh, jízda na kole, jóga apod.
 • Neseďte se zkříženýma nohama. Zabraňujete tak ještě více průtoku krve.
 • Nenoste často vysoké podpatky.
 • Když je to možné, dávejte si nohy do zvýšené polohy. Gravitace pomůže chlopním s dopravou krve zpět k srdci.
 • Udržujte si správnou tělesnou hmotnost. 
 • Sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou, čímž podpoříte prokrvení.
 • Vyvarujte se příliš dlouhému stání nebo sezení, pokud to není možné, používejte kompresní punčochy.

Jak fungují kompresivní punčochy? Jak fungují kompresivní punčochy?

V léčbě varixů tvoří kompresivní punčochy základ a v mnoha případech je to již doživotní řešení. Vzniklé křečové žíly již nevyléčí, ale zabrání zhoršení stavu a uleví od potíží. Kompresní punčochy jsou vyráběné z pevných materiálů a jejich úloha v léčbě je fyzikální, tedy pomáhají vytvářet tlak na žíly a tím podporují návrat krve zpět k okysličení. Svým tlakem nahrazují pevnost žilní stěny. Chlopně díky nim drží na místě a mohou plnit svoji funkci bez větších obtíží. Kompresní punčochy se dělí do kompresních tříd.

Jak vybrat kompresní punčochy  Jak vybrat kompresní punčochy 

Punčochy by měly pokrýt celou plochu, kde se křečové žíly tvoří, proto se vyrábí lýtkové, polostehenní, stehenní a celé punčochové kalhoty. Kompresní třídu I a II si můžete koupit volně, kompresní třídu III a více volí lékař na předpis.

Velikost zjistíme změřením obvodu nohy v různých místech. Měření se provádí po ránu, protože během dne noha otéká a je tlustší. I když může být nošení kompresivních punčoch ze začátku nepříjemné, neulevujte si zvolením větší velikosti. Takové punčochy pak nejsou dostatečné stahující a nemají požadovaný efekt na žíly. Kompresní třída A je preventivní, používají se při dlouhé cestě nebo při výskytu lehkých forem. Velký výběr velikostí a barev nabízí značka kompresních punčoch Maxis, která pochází z České republiky a stará se o zdraví nohou a cévního systému už přes dvacet let.

 • Třída komprese lehká: prevence, léčba mírných forem, v těhotenství
 • Třída komprese střední: po chirurgických zákrocích a skerotizaci, při léčbě žilních zánětu, pocity únavy, těžkých nohou, napětí
 • Třída komprese silná: těžké stádia žilní nedostatečnosti, otoky, posttrombotický syndrom, prodělaný bércový vřed
 • Třída komprese velmi silná: léčba lymfatických otoků

Jak ulevit od křečových žil Jak ulevit od křečových žil

Jako doplněk pro kompresní léčbu se může použít i léčba farmakologická. Existují různé přípravky ve formě topických přípravků, gelů a krémů. Účinné jsou gely a krémy s obsahem heparinu (Heparoid, Lioton 100 000), které uleví od pocitu těžkých nohou, otoků a nevznikají díky jejich účinné látce krevní sraženiny. Vyberte si z nabídky léků na křečové žíly.

Na pružnost cévní stěny mají pozitivní vliv venofarmaka. Jsou látky přírodního původu nebo semisyntetické, které patří do skupiny flavonoidů. Působí na zvýšení žilního tonu, chrání mikrocirkulaci. Jsou to účinné látky tribenosid, troxerutin, diosmin a hesperidin, nebo výtažek z pakaštanu – aescin. Účinná je i synteticky vyráběná látka dobesilát, která má navíc i protizánětlivé účinky. Najdeme ho v léku Dobica

Pokud nestačí léčba farmakologická a kompresivní punčochy, přechází se ke tzv. sklerotizaci žil. Postup je takový, že malými vpichy do stěny žíly se aplikuje roztok, který ji naruší a následně slepí. Postupně tkáň přerůstá a žíla se uzavře. Po zákroku je pak třeba dodržovat jistá opatření, která vždy vysvětlí lékař. Co nejdelší dobu je nutné nosit kompresivní punčochy, aby se předešlo komplikacím, jinak si zákrok nevyžaduje delší práce neschopnost. 
 

Léky na otoky končetin Kompresivní punčochy a ponožky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Žíly
  06. 05. 2020

  Jak na léčbu křečových žil?

  Dobrý den přeji.

  chtela bych se zeptat, zda máte něco účinného na křečové žíly v podobě mastí. Boule mám na nohách dost velké , jsou až do modra a při vyšší námaze , nebo delší chuzi , nohy pořádně bolí. Operace dle ultrazvuku není vhodná, myslím tím laisrem , klasická operace již dva krát proběhla, ale křečové žíly se opět objevily. Mám to genetické po své babičče. Mě by vyhovala nějaká mast, která by zmírnila pocit těžkých a oteklách nohou. Děkuji za Váš čas a radu.

  Dobrý den,

  léčba a starostlivost o křečové žíly by měla být komplexní. Doporučuje se kombinovat mazání pro lokální aplikaci s tabletami, které pomáhají zlepšovat celkový stav cévního systému. Ve formě gelu se v léčbě uplatňuje Lioton , který zabraňuje srážení krve v žilách a vzniku otoků. Nanáší se 1-3x denně, nesmí ale do otevřené rány. Taky se používají přípravky s obsahem aescínu . Je vhodný při pocitu těžkých nohou. Při aplikaci se pouze lehce vtírá zespodu nahoru, nemasíruje tlakem. Pro zlepšení celkového stavu cév a zlepšení cirkulace v končetinách doporučuji užívat doplňky stravy s obsahem rostlinných flavonoidů. V případe, že se symptomy zhoršují delší chůzí nebo stáním, můžete zvážit nošení kompresních punčoch, samozřejmě vhodné velikosti. Na výběr jsou na trhu podle barvy, lýtkové, stehenní nebo celé, s uzavřenou nebo otevřenou špičkou.

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lékárník Benu Fr. Křížka

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  11. 07. 2019

  (Kompresní) punčochy

  Dobrý den, jaké punčochy, nejspíše kompresní, byste doporučili prosím? Mám sedavé zaměstnání, metličkové žilky na nohou (křečové žíly zatím ne). Výrobků je tu mnoho a nevím podle čeho vybírat. Děkuji.

  Dobrý den,

  s tímto dotazem bych Vás odeslala do zdravotnických potřeb/pomůcek. Důležité je správně změřit míry a podle toho vybrat vhodné punčochy. Každá firma má jiný rozsah a nelze jednoznačně doporučit určitý výrobek. Pokud chcete pouze podporu, stačila by I.TK, ale asi bych spíše volila již II. TK. Já mám osobně dobré zkušenosti se značkou Aries, kterou nemáme v sortimentu. Ve zdravotnických potřebách si zkusíte pevnost a vyberete i z materiálů. Předem se rozhodněte, zda budete preferovat volnou špičku (prsty koukají ven), nebo celé punčochy. Vybírat můžete od podkolenek, přes punčochy končící protismykovou gumou v horní části stehna, po celkové punčochové kalhoty.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.