OTEKLÉ NOHY NEBO PRSTY NA RUKOU – KDY JE TO “JEN” Z HORKA A KDY ZPOZORNĚT?
Nepříjemný pocit tíhy a těžkých nohou ještě nemusí provázet žádné viditelné příznaky, přesto už může jít o první projevy otoků nohou. Otok neboli edém je nadměrné nahromadění tekutiny v podkoží nebo tělních dutinách. Samy o sobě oteklé nohy ani jiné části těla nejsou nemocí, jde ale o příznak naznačující něco o tom, co probíhá uvnitř těla. Existují situace, kdy se může otok objevit i u zcela zdravého člověka. Vyplatí se ale vědět, kdy už oteklé kotníky, prsty na rukou nebo oční víčka nejsou normální a vyžadují podrobnější vyšetření.
10 minut čtení
Jak vznikají otoky
Při otoku jde jednoduše o nadměrné hromadění tkáňové tekutiny. Otoky mohou vznikat ve vnitřních orgánech (např. edém mozku, edém plic) nebo tělních dutinách (pobřišnici, pohrudnici, osrdečníku), nejčastěji se ale jedná o periferní otoky neboli otoky končetin. Otázkou by mohlo být, kde se bere v těle tolik tkáňového moku, že se vytvoří otok? Skutečnost je ale taková, že této tkáňové mezibuněčné tekutiny máme v těle víc než krve nebo lymfy. Na tkáňový mok připadá více než čtvrtina veškeré vody v těle!
Tekutiny musí být v těle v neustálém dynamickém pohybu. Srdce pumpuje krev tepnami do celého těla, tak se ke všem orgánům i do úplných konečků prstů může dostávat kyslík a výživa. V nejdrobnějších vlásečnicích se voda může dostat z cévního oběhu ven do tkáňového moku nebo pokračovat žilami zpět k srdci. Ve tkáňovém moku probíhá odevzdání dopravovaných živin buňkám. Nadbytečná tekutina naopak sbírá odpadní látky a vstupuje do lymfatického systému – tím se z ní stává lymfa neboli míza. Lymfatickými cévami pak postupuje až do horní části hrudníku, kde se těsně před srdcem vrací do žil. Tak se dostává zpět do krevního oběhu.
Nerovnováha v tomto křehkém systému může znamenat hromadění tekutiny na periferiích tedy hlavně nohách a rukách, což se projeví jako otok.
Příčiny otoků
Při zátěži na oběhový systém otok může vzniknout i u zdravého člověka, může jít ale o symptom závažné choroby. Těžké zdravotní stavy mohou vyústit až v celotělní neboli generalizované otoky (také označované ascites, anasarka, vodnatelnost). Co všechno tedy může otoky vyvolat?
- Horko všeho druhu
Problémy s otoky se často zhoršují v létě, Příčinou je teplé počasí. Na horko tělo reaguje rozšířením cév, více tekutin tak může uniknout z krevního oběhu do podkoží a na problém je tak zaděláno. Potíže ale nemusí dělat jen počasí, otoky dolních končetin může zhoršit i pravidelně příliš nahřáté podlahové vytápění. Pokud máte sklon ke tvorbě otoků, nebudou vám dělat dobře ani horké koupele nebo saunování. Sportovci při extrémní silové zátěži mohou někdy mít oteklé prsty na rukou nebo i nohou, protože hodně tepla vzniká prací svalů, výkonem je povzbuzená i činnost srdce a pro lepší zásobení svalů dochází i k rozšiřování cév.
- Dlouhé sezení nebo stání
Aby se nadbytečná tekutina z podkoží dostávala zpět k srdci, musí správně fungovat žilní a lymfatický systém. Žíly i lymfatické cévy v sobě mají chlopně, které působí jako „zpětné zarážky“. Stlačení cévy posune tekutinu o chlopeň blíž k srdci. Tak se pomalu sune a sune dál. Stlačovací silou, která žilnímu návratu a toku lymfy napomáhá, je práce svalů.
Jistě už tušíte, že dlouhé sezení nebo stání, kdy se velké svaly nohou pohybují jen minimálně, znamená pro velké žíly a lymfatické cévy nemalý problém. Tekutina se může v cévách městnat, neproudí dostatečně z končetin dál, a tak přichází potíže v podobě otoků. Kromě sedavého zaměstnání nebo dlouhého stání může být problém i upoutání pacienta na lůžko nebo znemožnění pohybu při cestování na dlouhé vzdálenosti. Určitým znemožněním pohybu v lýtkách je svým způsobem i nošení bot na podpatku, které mimo jiného ani z hlediska otékání kotníků není zdravé.
- Hormonální změny
Rozvoj edému může vzniknout i na základě hormonálních procesů. Specifickým otokem tzv. myxedémem se projevuje špatná funkce štítné žlázy. Výrazný vliv na zadržování vody v těle mají například ženské pohlavní hormony, což je jedním z důvodů, proč právě ženy na otoky trpí více. V průběhu menstruačního cyklu se náchylnost k oteklým nohám u kotníků, otokům rukou nebo prsů zvyšuje před nastávající menstruací. Během těhotenství výrazné otoky mohou trápit budoucí maminky hlavně v létě, kdy se k rozbouřeným hormonům přidá ještě působení horka. Tipy, jak přečkat léto v těhotenství, pro ně máme ve speciálním článku:
Přejít na článek: Jak přežít léto v těhotenství
- Onemocnění žil
Oslabení žilní stěny, její ztenčení a ztráta pružnosti jsou faktory usnadňující rozvoj potíží s otoky. Častěji hrozí starším lidem nebo lidem s nadváhou a obezitou, sklon k ní se také do jisté míry dědí. Zhoršená kondice cév je předstupněm vzniku metličkových žilek, křečových žil a jejich komplikací, mezi které kromě otoků patří například trombózy.
Žilní otoky nejčastěji postihují nohy, se vzrůstající závažností se otoky dostávají výše od bérců a kotníků a objevují se dříve po ránu. Přes noc nebo při odpočinku se potíže mírní. Edémy způsobené nedostatečnou funkcí žil nemají tendenci tuhnout, při zatlačení prstem na oteklé místo tak vznikne důlek, který se po uvolnění okamžitě nevyrovná.
- Lymfatické otoky (lymfedémy)
Lymfatické cévy sbírají v těle nadbytečnou tekutinu a odvádí ji zpět do žil. Cestou se míza proudící lymfatickým systémem filtruje v lymfatických uzlinách. Pokud něco toku lymfy brání, míza se začne hromadit ve tkáních. Může tak vzniknout lymfedém neboli lymfatický otok. Někdy za jeho rozvojem stojí už vrozená porucha, riziko představuje nadváha a nedostatek pohybu, někdy jde o následek chirurgického zákroku typicky odstranění mízních uzlin v souvislosti s léčbou nádorového onemocnění.
Lymfatické otoky jsou zpravidla asymetrické (např. otok pouze jedné nohy v prvotních stádiích mají měkkou konzistenci podobně jako otoky při poruše žilního odtoku. Postupem času se lymfedém může zhoršovat, pokožka okolo otoku je napnutější, po zatlačení v ní nezůstává důlek. Postupně může vést k zatuhlosti postižené končetiny a zvýšenému riziku infekcí. Základní rozdíly v projevech lymfatického a žilního otoku shrnuje následující tabulka:
Lymfatický otok | Žilní otok | |
Reakce na stlačení | kůže rychle vyrovná | kůže se vyrovnává pomalu |
Konzistence | z počátku krátce měkký, postupně má tendenci zatuhnout, kůže je napjatá | měkká konzistence |
Symetrie | obvykle asymetrický | symetrický |
- Zánět
Bolest, zarudnutí, zahřátí, začervenání a otok – společné hlavní příznaky zánětu jsou vyvolané histaminem a dalšími zánětlivými mediátory. Při společném výskytu této čtveřice symptomů je vždy vhodné zpozornět. Projevy zánětu mohou být signálem začínající infekce, ale také chronického zánětlivého onemocnění třeba artrózy kloubů, dnavé artritidy nebo zánětu šlach, vazů nebo žil.
- Alergická reakce
Přecitlivělá imunitní reakce spustí v těle nadměrné uvolnění histaminu, který rozšiřuje cévy a vyvolá vznik otoku. Alergický otok neboli angioedém může mít lehkou podobu napuchnutí štípance po bodnutí hmyzem, ale také závažného plošného otoku celého těla vedoucího do anafylaktického šoku. Léčbu alergií jsme pro vás již dříve samostatně zpracovali:
Přejít na článek: Alergie a jejich léčba
- Úrazy
Jeden nešťastný krok a zvrtnutí kotníku nebo náraz při úrazu jsou časté příčiny akutních otoků. Poraněním dojde k poškození cév a vylití tekutiny do podkoží. První pomoc před tvorbou takovéto podlitiny je chladit a ledovat postižené místo. Chlad totiž stahuje cévy. Pomůže také dát končetinu do zvýšené polohy. Kromě akutních zranění otoky provází i pooperační stavy.
- Otoky při onemocnění srdce
Srdce jako pumpa dává v těle tekutiny do pohybu, srdeční nedostatečnost a chronické srdeční selhávání se brzy může projevit symetrickými otoky v oblasti bérců a kotníků, které v klidu během noci mohou ustoupit. Ráno po vstání z postele se ale brzy vracejí. Otoky se mohou tvořit i v oblasti krku, břicha a hrudníku. Nebezpečný je v souvislosti s nemocným srdcem vznik plicního edému, který může způsobovat potíže s dýcháním.
- Otoky provázející nemocné ledviny
Ledviny jsou hlavním vylučovacím orgánem. Pokud při jejich poruše neodchází z těla adekvátní množství tekutin, proto se začnou hromadit. Vzniknout mohou nejrůznější otoky na končetinách, ale i v obličeji nebo přímo otoky kolem očí.
- Otoky z nemocí jater
Játra vyrábějí mnoho důležitých látek. Jednou z nich je i bílkovina albumin, kterou máme v krvi a váže se na ni hodně vody. Díky tomu tekutiny nadměrně neunikají z cév. Co se ale stane, když játra nefungují a albumin nevyrábí? Snadno uhádnete, že se začnou tvořit otoky. Kromě nejčastěji postižených dolních končetin jsou typické i otoky břicha.
Neschopnost jater vyprodukovat nedostatek bílkoviny albuminu nemusí pramenit jen z jejich poruchy. Edém v oblasti břicha provází i závažné stavy podvýživy, kdy játra nemají z čeho brát stavební kameny pro tvorbu albuminu. Do očí bijící je tento symptom zejména u podvyživených dětí, která mají kvůli břišnímu otoku i přes zjevnou vyhublost typicky vypouklá bříška.
- Otok na plicích
Nemoci plic jdou často ruku v ruce se srdečními chorobami. Hromadění tekutiny v plicích, které takové stavy může doprovázet, představuje nebezpečí kvůli rozvoji dušnosti. Voda na plicích může být spojená s bušením srdce, tíží na hrudi, dráždivým kašlem a někdy i vykašláváním hlenů zbarvených do růžova krví.
- Také některé léky jsou rizikové pro vznik otoků
Na otoky mohou mít vliv všechna léčiva, která svým účinkem zasahují do hospodaření s vodou v těle. Jeden z faktorů rozvoje otoků mohou být i léky s obsahem ženských pohlavních hormonů typicky hormonální antikoncepce, ale také hormonální substituční terapie. Vznik otoků se může dostavit i jako nežádoucí účinek léčby vysokými dávkami kortikosteroidů. Také některé druhy léků na snížení vysokého krevního tlaku zvětšují průsvit cév a tím i zvyšují náchylnost k otokům.
Koho trápí otoky nejčastěji?
Častěji si na zavodněné nohy stěžují ženy než muži. Důvodem mohou být hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu a těhotenství i to, že častěji trpí potížemi se sníženou funkcí štítné žlázy. Ohroženějšími skupinami jsou také starší lidé a lidé s nadváhou nebo obezitou. Otoky jsou také doprovodným projevem mnohých chronických onemocnění. V případě sekundárních lymfatických otoků jsou postiženými často pacienti podstupující onkologickou léčbu.
Není edém jako edém. V případě lipedému jsou otoky spojené s patologickým zmnožením tukových buněk, které se ukládají zejména v oblasti hýždí a paží. Za rozvojem tohoto stavu jsou pravděpodobně ženské pohlavní hormony, protože lipedém postihuje prakticky výhradně ženy. V nerovnoměrně rozložené tukové tkáni u nich pak může docházet ke tvorbě bolestivých otoků. Řešení spočívá v nošení kompresních pomůcek, udržování zdravé hmotnosti, aktivním pohybu a lymfodrenáži. Pokročilejší stádium vyžaduje už i chirurgické řešení.
Doprovodné příznaky otoků
Otoky trápí pro nepříjemné a bolestivé symptomy i pro svou nevzhlednost. Pacienti mohou mít problém obout svoje oblíbené boty, v pokročilých stádiích se mohou také potýkat s velmi nebezpečnými komplikacemi. Které symptomy se s otoky pojí?
- pocit napětí, tíhy
- brnění, pocit neklidných nohou
- viditelné zvětšení tkáně
- náchylnost ke vzniku křečí
- omezení hybnosti
- změna pigmentace pokožky
Příznaky doprovázející otoky se zpravidla zhoršují večer a při námaze, při odpočinku se naopak symptomy obvykle zmírní.
Bércový vřed jako komplikace žilních otoků
Těžké otoky způsobené žilní nedostatečností se mohou odrazit i zvenku na kůži. Kvůli stagnujícímu proudění krve může být pokožka suchá a ztenčená. Závažnější potíže provází i změna pigmentace – tedy oteklé nohy a červené fleky. Nebezpečné jsou tyto komplikovaně oteklé nohy u seniorů nebo chronicky nemocných osob například cukrovkářů 2. typu, mohou totiž postoupit až do vzniku bércového vředu.
Bércové vředy jsou velmi závažným typem rány, jen pomalu a obtížně se hojí, může se v nich rozvinout infekce. Rána může též mokvat a je velmi bolestivá. Vřed na kůži nikdy nepodceňujte, vyžaduje lékařské ošetření. Rovněž podezřelé změny na kůži, bolestivé otoky nebo červené nohy nad kotníky není radno podceňovat.
Jak urychlit splasknutí otoků a jak jim předcházet
- Předcházet vzniku otoků můžete chůzí. Dlouhé stání či sezení omezte na minimum. Pokud třeba v práci často stojíte nebo sedíte a nejde to jinak, pravidelně si zahýbejte nohama v kotnících a nohy protáhněte. Kromě chůze a protahování jsou velmi vhodnými typy pohybu také plavání nebo cyklistika.
- Odpočívejte s nohama nahoře. Ideální poloha pro odpočinek je taková, abyste měli nohy přibližně v úrovni srdce nebo ještě o 10 cm výš.
- Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim. Tělo při dehydrataci strádá a snaží se zadržovat vodu, dlouhodobě nadměrný příjem tekutin ale může zatěžovat vylučovací soustavu. Pro rovnováhu v těle je třeba adekvátní množství tekutin přijímat průběžně během dne.
Jste milovníkem kvalitní kávy? Dobrou zprávou pro vás určitě bude, že v souvislosti s otoky není třeba se tohoto nápoje vzdát. Káva obsahuje některé silné antioxidanty jako kyselinu ferulovou nebo kyselinu chlorogenovou. Samotný kofein obsažený v kávě má pak mírný diuretický (močopudný) efekt. Přiměřená konzumace kávy se proto z hlediska rizika rozvoje edémů považuje za zcela neškodnou.
- Stravujte se pestře. Do jídelníčku zařazujte pravidelně porce zeleniny a ovoce, které jsou zdrojem draslíku, který je důležitý pro rovnováhu minerálů v těle a stojí v opozici proti nadměrnému solení a příjmu sodíku. Ovoce a zelenina jsou navíc cenné zdroje vlákniny, která je důležitá pro zdravé vylučování. Zácpa patří mezi rizikové faktory žilních onemocnění.
- Udržujte si zdravou hmotnost.
- Vyhýbejte se nikotinu a alkoholu.
- Omezte solení. Sůl, nebo přesněji v ní obsažený sodík, přispívá k zadržování vody v těle. Tipy, jak snížit množství soli v jídelníčku pro vás máme na jednom místě ve článku:
Přejít na článek: Nadměrné solení a jeho rizika
Otoky vzniklé po úrazu není vhodné hned rozcvičovat, poranění musí zůstat v klidu do zhojení. Později během rehabilitace ale můžete s výhodou využít i výše doporučené postupy.
Přírodní látky na podporu cév
V přírodě existují látky s antioxidační aktivitou, které podporují vitalitu cévních kapilár (nejdrobnějších cév). Mnohé z nich se v dnešní době dokonce staly léčivými látkami.
Flavonoidy – žlutě zbarvené přírodní látky se silnou antioxidační aktivitou. Mnohé z nich jako například diosmin se dokonce využívají jako léčiva. Dalším flavonoidem je například hesperidin.
Escin alfa – přírodní látka z výtažku z koňského kaštanu. Jde o ingredienci tradičně známou svými protizánětlivými účinky a vlastnostmi podporujícími cirkulaci v krevních vlásečnicích.
Rutin – nebo také rutosid je dobře známý přírodní antioxidant. Bohatá je na něj pohanka. Věděli jste ale, že ho obsahují i jablečné slupky nebo černý rybíz? Samozřejmě také červené hrozny a další druhy červeně zbarvených plodů. Podle rutinu byl připraven i jeho derivát troxerutin pro získání ještě lepších vlastností.
Vitamín C – dobře známý vitamín na imunitu má v těle mnohem více funkcí, kromě jiného je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který nutně potřebují pro svoji pružnost nejenom naše cévy.
Mast na otoky
Otoky spojené s žilní nedostatečností i poúrazové podlitiny můžete ošetřovat také zevně. Přípravky s obsahem heparinových derivátů podporujících vstřebání otoků a krevních výronů. V místě aplikace mají rovněž protizánětlivé působení.
Spojit s& masáží lýtek můžete i používání nejrůznějších žilních mazání, chladivých gelů a masážních přípravků třeba s obsahem bylinných extraktů z konopí, kafru, arniky, kostivalu, měsíčku, máty nebo borovice. Masáž mazáním na otoky je vhodné provádět vždy ve směru od kotníků k srdci, aby se podpořil žilní návrat.
Bylinky na otoky
Při otocích lze sáhnout po nejedné tradičně užívané bylince. Vybírejte z takových, které podporují normální vylučování jako:
- kopřiva
- přeslička
- bříza
- pampeliška
- svízel přítula
- pýr
- lopuch
- tužebník
Bylinkou, které je lepší se v případě otoků obloukem vyhnout, je lékořice. Přestože má podmanivou nasládlou chuť a přispívá k normální funkci střev, pravidelná konzumace vede k zadržování vody v těle a dokonce až ke zvýšení krevního tlaku. Pokud vás zrovna netrápí nízký tlak, dopřejte si lékořici jen občas.
Při pití bylinkových čajů nezapomeňte na to, že je vhodné byliny střídat.
ZDROJE
- MUSIL, Dalibor.Otoky dolních končetin. Online. Farmakoterapie pro praxi. 2006. Dostupné z: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf. [cit. 2024-04-29].
- Lipedém. Online. medi expert. Dostupné z: https://www.medi-expert.cz/zdravi/komprese/diagnoza-terapie/lipedem. [cit. 2024-04-29].
- Lymfedém: diagnóza a léčba. Online. nzip. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/940-lymfedem-diagnoza-a-lecba. [cit. 2024-04-29].
- Otoky nohou při onemocnění žilního systému a jejich léčba. Online. Žilní PORADNA. 2022. Dostupné z: https://zilniporadna.cz/magazin/otoky-nohou-pri-onemocneni-zilniho-systemu-a-jejich-lecba. [cit. 2024-04-29].
- Zatočte s otoky. Online. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/4771-0-Zatocte-s-otoky.html. [cit. 2024-04-29].
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
DIOZEN FORTE 1000MG potahované tablety 60
- Cévní soustava
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
379 Kč
Lioton gel 100G
- Cévní soustava
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
399 Kč
MAXIS BRILLANT kompresní punčochy stehenní s krajkou se špičkou vel.4N
- Zdravotnický prostředek
- Krevní oběh
Skladem na e‑shopu
769 Kč
Forfemina odvodnění těla 30 kapslí
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
299 Kč
Priessnitz Žilní a cévní výživa FORTE 60tob+mazání
- Doplněk stravy
- Krevní oběh
Skladem na e‑shopu
449 Kč
Přístroj pro lymfatickou masáž Beurer FM 150
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
3 079 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
27. 04. 2020
Použití přípravku Forfemina na odvodnění těla i v době těhotenství
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu používat přípravek Forfemina na odvodnění těla i v době těhotenství? Tuto informaci jsem nikde nezjistila. Proto prosím o Vaši radu. Děkuji moc za odpověď. Hezký den.
-
15. 06. 2020
Co použít na otok a podlitinu?
Dobrý den, byla jsem na zubním chirurg. zákroku a udělala se mi podlitina s hematomem pod okem. chtěla bych se zeptat, co by jste mi doporučili, aby se mi podlitina co nejdříve ztratila. Přes den místo leduji, ale do rána se otok zhorší. Děkuji za odpověď.
-
14. 08. 2020
Je něco na odvodnění u muže?
Dobrý den, je produkt Kneipp 3 bylinky na odvodnění vhodný i pro muže? Případně je nějaká alternativa? Díky moc.
-
21. 10. 2021
Lymfatický otok ruky
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu užívat ,Ryor lymfadren bylinný čaj ,když beru kortikoidy na CHOPN s astmatem
Děkuji za odpověď -
24. 08. 2023
Otoky kotníků
Dobrý den,v těchto vedrech mám dost oteklé kotníky. Gel teď moc nepomáhá . Děkuji za odpověď.
-
11. 04. 2024
Doplněk na odvodnění při nízkém krevním tlaku
Dobrý den moje Dr mi řekla že jsem určitě zavodněná ,ale že tyhle různé doplňky prý snižují tlak.trpim annemii beru železo a nízkým tlakem.jaky byste mi prosím doporučila přírodní na odvodnění.Mam prý vyzkoušet.děkuji
Dobrý den,
Forfemina obsahuje kopřivu, jejíž užití v těhotenství je omezené. Má povzbuzující účinek na dělohu, což může způsobit některé komplikace při vývoji plodu. Na začátku těhotenství se někdy pití kopřivového čaje v rozumném množství doporučuje, pak už raději ne. Proto bych tento přípravek v těhotenství vynechala.
S přáním pěkného dne
PharmDr.Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.