Dna – když za bolestí kloubů stojí zvýšená hladina kyseliny močové

DNA – KDYŽ ZA BOLESTÍ KLOUBŮ STOJÍ ZVÝŠENÁ HLADINA KYSELINY MOČOVÉ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Ostrá bolest palce u nohy přicházející z ničeho nic v noci nebo brzy k ránu. Takto může vypadat první setkání se dnou neboli zánětlivým onemocněním kloubů vyvolaným vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Co spouští dnavý záchvat, jaké symptomy dnu provázejí a jaká opatření doprovází její léčbu?

 • Nemoci

5 minut čtení


Co je dna a jak souvisí s hyperurikémií Co je dna a jak souvisí s hyperurikémií

Za pojmem hyperurikémie se skrývá zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Kyselina močová vzniká metabolismem některých složek potravy. V krvi ji nacházíme zcela běžně a má zde dokonce svou funkci jako antioxidant. Problém nastává, pokud je hladina kyseliny močové v krvi dlouhodobě zvýšená. V takovém případě se začne v organismu ukládat v podobě miniaturních krystalků. Zpravidla tyto krystaly vznikají v kloubech a šlachách. Jejich shluky se nazývají také jako dnavé tofy. Podráždění okolní tkáně vyvolané těmito krystaly se pak projeví jako zánět. Toto je tedy princip, jak vzniká dna. Pokud se krystaly uloží v ledvinách, může dojít ke vzniku ledvinových kamenů.

Dnavá artritida patří mezi častá onemocnění. V západní společnosti její projevy postihují 1–2 % lidí. Největším rizikovým faktorem pro vznik dny je právě zvýšená hladina kyseliny močové, kterou má podle odhadu ještě několikanásobně větší počet osob. Na hladině kyseliny močové se podepisuje životní styl, souvisí se stravováním a často se vyskytuje společně s obezitou, diabetem mellitem 2. typu, zvýšeným cholesterolem nebo krevním tlakem. Riziko vzniku dny roste s věkem, častěji postihuje muže. Svou roli při rozvoji dny někdy sehrává i dědičnost, v případě predispozice pro rozvoj hyperurikémie může dojít k dřívějšímu projevení dny u mladých lidí.

Jak se pozná dna Jak se pozná dna

U dny příznaky přichází náhle, nejčastěji v noci jako dnavý záchvat. Jak vypadá záchvat dny? Projeví se jako silná bolest v oblasti kloubů nebo šlach. Nejčastěji postihuje palec u nohy, vzniká ale i na jiných místech například na rukou. Bolest je spojená s otokem, místo bývá začervenalé, kůže napnutá a někdy příznaky provází i zvýšená teplota. Diagnózu dny však musí stanovit lékař průkazem přítomnosti krystalů kyseliny močové a vyloučením jiných možných příčin bolesti.

Hladina kyseliny močové v krvi bývá zvýšená dlouho před 1. záchvatem dny. Po odeznění záchvatu je třeba pokračovat v léčbě její příčiny tedy zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi, aby se záchvaty neopakovaly a nedošlo až k poškození kloubů dnou, což označujeme jako chronickou tofózní dnu.

Co zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi? Co zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi?

Hyperurikémie vzniká ze 2 příčin. Příjem živin, ze kterých vzniká kyselina močová, je příliš vysoký nebo se kyselina močová méně vylučuje ledvinami. Snížená funkce ledvin s nedostatečným vylučováním kyseliny močové může být spojena s jejich onemocněním. A protože onemocnění ledvin mnohdy souvisí s cukrovkou 2. typu nebo hypertenzí, jde s nimi často hyperurikémie ruku v ruce. Méně častým důvodem rychlého zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi může být nádorové onemocnění.

V čem je kyselina močová

Kyselina močová vzniká z purinů. Velké množství těchto látek se nachází v červeném mase a masových vývarech, vnitřnostech, pivě, kvasnicích. Obsahuje je káva, kakao a černý čaj. Nepříznivý vliv má také konzumace sladkostí především těch doslazovaných fruktózou, kterou můžete najít také mezi sladidly pro diabetiky. Spouštěčem dnavého záchvatu bývá nedodržování diety, stres, alkohol nebo infekce.

Nemoc králů
Pravidelná konzumace masa nebo holdování alkoholu patřil v minulých dobách mezi výsady výše postavených lidí a šlechty. Naopak potraviny rizikové pro vznik dny nebyly tolik dostupné prostým lidem a z toho důvodu byla dna nemoc, která se jim spíše vyhýbala. Pravděpodobně odtud tedy pochází pojmenování dny jako nemoc králů. Dalším tradičním označením pro dnu je pakostnice.

Léčba dny Léčba dny

Léčení dny patří do rukou lékaře. Léčiva používaná na dnu působí proti bolesti, potlačují zánět a projevy dnavého záchvatu. Pokud se terapie zahájí včas, dnavého záchvatu se zbavíte rychleji, proto návštěvu u lékaře neodkládejte.

Aby se záchvaty dny neopakovaly a dna nepřešla do chronického stadia, může lékař indikovat léky snižující tvorbu nebo podporující vylučování kyseliny močové. Při chronické tofózní dně léčbu vhodně doplňuje fyzioterapie.

dna dieta

Dietní doporučení při hyperurikémii Dietní doporučení při hyperurikémii

V rámci režimových opatření je nutné dodržovat při dně dietu s nízkým obsahem purinů a jiných potravin, které zvyšují hladinu kyseliny močové. Co nejíst při dně?

 • Maso – kuřecí a telecí maso (obecně masa pocházející z mladých zvířat), zvěřina, vnitřnosti, mořské plody, uzeniny, smažená masa i silné masové vývary
 • Mléčné výrobky – zrající a plísňové sýry
 • Sladkosti – čokoládové a kakaové pochutiny, sladkosti obsahující fruktózu
 • Nápoje – zrnková káva, silný černý čaj
 • Pálivé koření – pepř, kari, chilli
 • Alkohol

Některé druhy alkoholu jako pivo obsahují velmi vysoké množství purinů a jsou proto zcela nevhodné. Alkohol navíc snižuje vylučování kyseliny močové, proto je během dnavého záchvatu nutná úplná abstinence.

Co jíst při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi

Obzvláště při probíhajícím dnavém záchvatu musí být dietní opatření striktně dodržována. Při jakékoliv dietě více dbejte na pestré složení jídelníčku, aby v něm nechyběly žádné živiny. Podívejme se proto i na potraviny, které jsou při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi vhodné.

Maso
Maso je důležitým zdrojem bílkovin a stopových prvků například železa. Pokud trpíte na dnu, konzumujte jen menší porce masa maximálně 1x za den. Preferujte drůbeží maso, v omezeném množství lze do jídelníčku zařadit také lososa, tuňáka nebo sladkovodní ryby. Červené maso můžete zařadit občas pro zpestření jídelníčku během období bez příznaků ale maximálně 90 g masa (v syrovém stavu) za den. Vhodnými způsoby úpravy masa jsou vaření a dušení v páře. Během záchvatů po omezenou dobu přejděte na úplně bezmasou stravu.

Mléčné výrobky
Mléko a kysané mléčné výrobky jsou dobrým doplňkem jídelníčku. Pomáhají doplnit bílkoviny při omezené konzumaci masa. Vhodné je preferovat varianty s nižším obsahem tuku. Omezte pouze konzumaci dlouho zrajících a plísňových sýrů.

Vejce
Stejně jako mléčné výrobky jsou i vejce konzumované v přiměřené míře dobrým doplňkem jídelníčku bohatým na bílkoviny a další stopové prvky.

Luštěniny
Luštěniny patří mezi potraviny, jejichž množství je vhodné při hyperurikémii omezit, především pokud jde o hrách nebo čočku. Díky vysoké nutriční hodnotě lze ostatní luštěniny v omezené míře do jídelníčku zařazovat.

Zelenina
Zeleniny byste si měli dopřát alespoň 3 porce denně. Výborným doplňkem jídelníčku jsou petržel a celer, které mají mírné močopudné účinky. Pozor si dávejte pouze na rebarboru, špenát, chřest nebo růžičkovou kapustu, které nejsou považovány za vhodné. Problémy v období záchvatů může způsobit také česnek.

Ovoce
Ovoce i ovocné šťávy si během diety při zvýšené hladině kyseliny močové dopřejte. Doporučují se druhy bohaté na vitamin C a také konzumace třešní nebo višní, které obsahují také některé doplňky stravy.

Nápoje
Cesta, jak dostat kyselinu močovou z těla, povede vždy hlavně přes ledviny. Pro správné vylučování kyseliny močové je proto zásadní pitný režim. Pijte proto dostatečně a nápoje si rozložte rovnoměrně během celého dne. Vhodné nápoje jsou voda, minerální vody, ovocné čaje a šťávy. Velmi vhodné pro vás budou tako bylinné čaje s diuretickým efektem obsahující například kopřivu, list břízy, smetánku lékařskou nebo ibišek. Nezapomeňte, že bylinky není vhodné užívat dlouhodobě a měly by se střídat.

Přílohy
Těstoviny, brambory, cereálie a celozrnné potraviny jsou vhodné při hyperurikémii.

Další tipy
Vhodným doplňkem jídelníčku při dně pro vás mohou být například ořechy, které jsou dobrým zdrojem třeba rostlinných olejů. Celkově se doporučuje ve stravě omezit živočišné tuky a nahradit je rostlinnými. Při omezení živočišných produktů v jídelníčku je vhodné také doplňovat vitamin D3 a vitamin B12 nebo kolagen, které získáváme právě z živočišných zdrojů. Také omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž hlavním zdrojem jsou mořské ryby, jsou při dně doporučovány. Omega-3 kyseliny se zapojují do mnoha procesů v těle a mimo jiné mohou přispívat k redukci zánětu.

Je dna vyléčitelná? Je dna vyléčitelná?

Jak dlouho trvá dna se nedá posuzovat podle délky dnavého záchvatu. Dna přichází jako reakce na dlouhodobě zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Dnavý záchvat sice odeznívá za několik dní, ale záchvaty mají tendenci se opakovat. Proto i léčba a režimová opatření, která následují, musí být dlouhodobá. Navíc se hyperurikémie často vyskytuje společně s nadváhou a obezitou nebo civilizačními onemocněními jako diabetes 2. typu, hyperlipidemie nebo hypertenze. Proto se vyplatí nejen přijmout dietní opatření, ale postavit na nich svůj nový zdravý životní styl. Udržujte si také zdravou hmotnost. Pozor ale na drastické diety! Při rychlém hubnutí dochází k úbytku svalových a tukových buněk, což vede k vyplavení kyseliny močové. Během zdravého hubnutí nebývá úbytek hmotnosti větší než přibližně 0,5 kilogramu za týden.

Není to ale jen o dietě. Ke zdraví vašich kloubů přispěje také pravidelný pohyb. Pozor ale při akutním onemocnění, je důležitý klidový režim, uleví také chlazení gelovými polštářky. V období bez příznaků si dopřávejte pravidelné aerobní cvičení. Pokud s pohybem začínáte nebo máte více zdravotních obtíží, pomůže vám se správným nastavením fyzioterapeut.

BolestKlouby a kloubní výživa

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  06. 10. 2019

  Enzycol Dna - užívání

  Dobrý den, kupuji u vás Enzycol DNA, vypadá to, že pomáhá. Je možné jej užívat dlouhodobě, nebo je nutná nějaká pauza?

  Dobrý den,

  při potížích užívejte 2 tobolky ráno a 2 večer, po odeznění problémů se užívá 1 tobolka ráno a 1 večer, a to po dobu min. 2-3 měsíců. Pro lepší vstřebatelnost doporučuji užívat vždy min. 30 minut před jídlem a zapít sklenicí vody. Enzycol je možné užívat dlouhodobě, ale je vhodné udělat do roka 2x pauzu, tzn. po 5 měsících užívání následuje měsíc pauza. Pro zmírnění potíží s onemocněním dna se snažte omezit následující potraviny: vnitřnosti, zvěřina, tučné uzeniny, alkohol, sardinky, masové vývary, čokoláda. Naopak do jídelničku zařaďte dostatek ovoce, zeleniny, mléko a mléčné výrobky a dodržujte pitný režim, aby se kyselina močová mohla z těla vyloučit..

   Enzycol

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Klouby
  01. 12. 2020

  Je vhodný Enzycol DNA na artrózu 3.-4. stupně?

  dobrý den-zajímá mne zda je tento produkt vhodný i na artrozu kolene č.3-4 Pomůže to ještě vůbec tam kde není chrupavk a jak to pomáhá na co...?i na bolest nebo zánět?,... v popisu jsem nic jsem nenašla

  Dobrý den,

  Enzycol DNA je doplněk stravy, který má pomáhat upravovat hladinu kyseliny močové. Jako doplněk stravy ani nesmí obsahovat tvrzení, že by léčil. Zkuste pozornost zaměřit spíše na léky Condrosulf či Bayflex. Tyto léčivé přípravky se používají pro ovlivnění projevů osteoartrózy mírného a středního stupně. Ve vysokém stupni, který uvádíte mohou mít snad pomocný efekt například na snížení bolestivosti či zlepšení hybnosti, ale nečekejte, že Vám obnoví chrupavku. Určitě užívání léků konzultujte s Vaším lékařem, který osteoartrózu léčí. V posledních fázích je pak jedinou účinnou léčbou náhrada postiženého kloubu. Odkazy na příbalové informace zmiňovaných léků naleznete níže.

  CONDROSULF 400MG tvrdé tobolky 180(3X60)

  BAYFLEX 1178MG potahované tablety 90

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Klouby
  • Vitamíny a minerály
  23. 09. 2021

  Jak podpořit eliminaci kyseliny močové v krvi

  Dobrý den. Manžel má zvýšenou kyselinu močovou v krvi. Má nařízenou dietu ale chci se zeptat jestli existují nějaké podpůrné vitamíny na tuhle problematiku. Je vhodné něco užívat? Děkuji za rady.

  Dobrý den, 

  z přípravků, kterými můžete podpořit snižování kyseliny močové v krvi, je ENZYCOL. Obsahuje přírodní výtěžky, které podporují vylučování kyseliny močové močí, a tím snižují její obsah v krvi. Užívá se 2x denně, nejlépe nalačno, po dobu alespoň  2-3 měsíce. 

  Je důležitý i stravovací režim, kde jepotřeba snížit konzumaci masa, kakaa, luštěnin. Tyto potraviny se totiž metabolizují na tzv. puríny, ze kerých pak vzniká kyselina močová a časem se ukládá do kloubů, kde způsobuje bolest. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  30. 10. 2021

  Čaj na dnu

  Dobrý den, mám DNU a cholesterol. Kromě prášků bych měl mít i nějaký čaj na vyplaveni kyseliny močové, ale žádný jsem na vašich stránkách nenašel. Nabízí mě to jen na ledviny. Máte nějaký přímo na vyplaveni kyseliny močové? Děkuji

  Dobrý den.

  Z čajů určených jako pomoc při dně znám Rednal, dále také Apotheke. Ten se dříve jmenoval DNA a revma, ale z legislativních důvodů byl přejmenován. Použít by se dal i čaj bylináře

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  • Klouby
  03. 08. 2022

  Dna jak snížím kyselinu močovou

  Mám kyselinu mocovou 403. Existuje něco kromě prášku.
  Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  při zvýšené kyselině močové je vhodné pít 2-2,5l tekutin denně, aby se kyselina močová dobře vylučovala z organismu. Pacienti si chválí i Enzycol DNA. Jde o bylinný preparát, který podporuje metabolismus kyseliny močové a snižuje její hladinu v těle. Prospěšná na snížení kyseliny může být kůra s Aloe vera, která čistí organismus i od uložených škodlivých látek. Čistí je navíc z kapilár, kde se právě malé krystalky kyseliny močové ukládají.

   S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  lékárník, Zlín.

  Enzycol Dna 100+40 tob
  Fytofontána Aloe vera extrakt forte 500ml
  Barnys Activ aloe 2x500ml

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.