Nízký krevní tlak: příčiny, příznaky a léčba

NÍZKÝ KREVNÍ TLAK: PŘÍČINY, PŘÍZNAKY A LÉČBA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Nízký krevní tlak není pro cévy a srdce tak nebezpečný jako vysoký. Pociťujete ho při prudkém vstávání, dlouhém stání či při pobytu v místnosti s vydýchaným vzduchem. Existuje na nízký krevní tlak účinná léčba?

 • Články o zdraví
 • Krevní oběh

5 minut čtení


Jak poznat nízký tlak? Jak poznat nízký tlak?

Hodnoty optimálního krevního tlaku jsou 120/80 mmHg. Pokud si doma naměříte nižší hodnoty, dá se říct, že vás trápí nízký krevní tlak. Hodnoty nízkého tlaku jsou méně jak 100/70 mmHg. Nízký krevní tlak není nemoc, na rozdíl od vysokého tlaku, který škodí hlavně srdci, cévám a ledvinám.

Příznaky nízkého tlaku jsou:

 • závratě a motání hlavy,
 • únava a spavost,
 • mžitky před očima,
 • mdloby a studený pot,
 • poruchy soustředění,
 • hučení v uších,
 • bolest hlavy,
 • studené končetiny,
 • občasné ztráty vědomí.

Co způsobuje nízký tlak? Co způsobuje nízký tlak?

Naše srdce, životně důležitý orgán, funguje jako pumpa. Pravidelnými rytmickými kontrakcemi nasává okysličenou krev z plic a pumpuje ji dále, do cév a všech orgánů, až do poslední buňky. Cévy zase fungují jako pružné trubky, které se stahují a roztahují podle toho, jak je potřeba. Tlak, kterým krev působí na cévy, je krevní tlak. Při zvýšení tlaku se cévy roztahují a při nízkém naopak stahují, čím dokáží krevní tlak v těle regulovat. Pokud se cévy neumí dostatečně stahovat a roztahovat, vzniká špatný tlak.

10 nejčastějších příčiny nízkého tlaku 10 nejčastějších příčiny nízkého tlaku

 1. Srdce, které nedokáže pumpovat do cév dostatek krve. Patří sem i nízký tlak při infarktu.
 2. Nepružné cévy, co se projeví jako nízký diastolický tlak.
 3. Nesprávně zvolené léky na vysoký tlak.
 4. Rychlý růst, kterému se tělo nestihlo dostatečně přizpůsobit.
 5. Ztráta tělních tekutin, jako je krev při krvácení, plazma při popáleninách a voda při dehydrataci organizmu.
 6. Slabá fyzická kondice.
 7. Endokrinologické onemocnění.
 8. Nedostatek vitamínů a celkově živin v jídle.
 9. Prudká alergická reakce, tzv. anafylaktický šok.
 10.  Onemocnění mozku a míchy.

Nízky_tlak

Jaká jsou rizika nízkého tlaku? Jaká jsou rizika nízkého tlaku?

Zažíváte tyto nepříjemné situace a pořád hledáte, co na nízký tlak? Možná vás trochu uklidní, že nízký tlak sám o sobě není nebezpečný. Rizika nízkého tlaku spočívají nebezpečí pádu, když se vám zamotá hlava. Při dlouhém stání, slabém pitném režimu, navíc v horkém počasí nebo vydýchané místnosti, může dojít k náhlému poklesu krevního tlaku. Důsledkem je, že srdce a cévy nedokážou dopravit do mozku dostatek krve. Při tom cítíte nevolnost, bušení srdce, studený pot, mdloby a mžitky před očima. Na čas můžete i ztratit vědomí a upadnout. Podobné pocity zažíváte i při rychlém vstávání, čemu se říká ortostatická hypotenze.

Pozor na nízký tlak by si měli dát starší lidé, protože následky jejich pádu mohou mít vážné následky. Opatrné by měly být i těhotné ženy. Nízký tlak se u nich může vyskytnou i v případě, že s tlakem neměli žádné potíže. Krev se soustředí do oblasti bříška a navíc se budoucí maminka dělí o svou krev s rostoucím miminkem. Zbytek těla funguje tak trochu v úsporném režimu.

Jak okamžitě zvýšit krevní tlak? Jak okamžitě zvýšit krevní tlak?

Pokud míváte nízký tlak, tyto situace jste už určitě zažili. Při dlouhém stání vám alespoň částečně pomůže, když si budete střídavě přešlapovat a křížit si nohy. Poklesu krevního tlaku zabráníte i tak, že snížíte polohu hlavy zvednutím rukou nahoru nebo skloněním se. Pokud máte možnost se na chvíli posadit, dejte si hlavu mezi kolena, čímž se rychleji nahrne krev do mozku.

Motá se vám hlava při prudkém vstávání? Zvykněte si vstávat pomalu a postupně. Z lehu se nejdříve posaďte, a počkejte pár vteřin, než do mozku doteče dostatek krve. Až poté opatrně vstaňte.

Byli jste svědkem toho, že někdo omdlel? Podložte mu nohy tak, aby byly zvednuté nad úroveň hlavy a krev tak mohla proudit z končetin do mozku. Pokud máte možnost, položte na čelo studený obklad.

Co pomáhá na nízký tlak? Co pomáhá na nízký tlak?

Cesta za normálním tlakem není jednoduchá. Nestačí vzít si tabletku na srovnání tlaku jako je tomu při vysokém tlaku. Co je tedy dobré na zvýšení krevního tlaku? Na nízký tlak je dobré v průběhu dne dostatečně pít, aby kolovalo v cévách dostatek tekutin a vytvářel se tak ten správný krevní tlak. Také si můžete dovolit vyšší příjem soli.

A co káva, pomáhá na nízký tlak? Káva obsahuje kofein, který je vyhledávaný pro své povzbudivé účinky. Ten přichází rychle a stejně rychle i odezní. Kofein povzbudí činnost srdce, ale zároveň i rozšíří cévy. Ke krátkému zvýšení tlaku může dojít, ale po chvíli je účinek pryč. Delší dobu působí tein, látka nacházející se v černém a zeleném čaji. Pravidelné popíjení může být způsob, jak zvýšit krevní tlak.

Spolehlivou metodou, jak na nízký tlak, je pravidelné cvičení a zvyšování fyzické odolnosti. Svaly, které si cvičením vybudujete jsou pevnější, mají vyšší svalový tonus a vytvářejí tak cévám lepší oporu. Nemusí jít o žádné silové sporty, právě naopak. Vhodné je plavání, jízda na kole či běhání.

Pružnost cév podpoříte i střídavou sprchou. Otužujte se střídáním studené a teplé vody ve sprše, čím podpoříte celý oběhový systém. Krevní tlak zvyšuje i malé množství alkoholu. I když krátkodobě se může zdát sklenička vína jako řešení, z dlouhodobého hlediska nadělá alkohol více škody než užitku.

Krevní tlak a cholesterolDoplňky stravy na srdce a krevní tlak


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Nežádoucí účinky
  03. 03. 2021

  Co způsobuje nízký tep?

  Dobrý den, je možné, aby lék concor (na arytmii) snižoval tep?
  Poslední dobou mám tep 50, někdy i o něco nižší.
  Díky

  Dobrý den,

  léčivo Concor patří do skupiny tzv Betablokátorů, které obsahuje látku Bisoprolol. Jedním z účinků Bisoprololu je právě snižování tepu, lék prosím nevysazujte bez konzultace s lékařem.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 12. 2020

  Samahan x vysoký tlak

  Dobrý den,
  kdo nesmí samahan užívat?

   Dobrý den,
  Samahan je bylinný přípravek určený pro dospělé. V případě vysokého krevního tlaku nedoporučuji jeho užívání. Lékořice krevní tlak významně zvyšuje a ostatní látky obsažené v tomto přípravku mohou také ovlivňovat účinky jiných léků.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  27. 01. 2021

  Clavin při vysokém tlaku a cukrovce

  Dobrý den,
  rozhodl jsem se pro používání Clavinu, na podporu erekce. Nikdy jsem nic podobného neužíval. Vůbec nevím jak podobné přípravky fungují. Mám obavy abych po jeho použití nemusel vyhledat lékařskou pomoc. Jak a za jak dlouho erekce odezní?. Mohu ho používat, když beru léky na vysoký tlak a slabou cukrovku?
  Děkuji za odpověď

  Dobrý den.

  Fungují tak, že se aminokyseliny v nich v těle zpracují a jako odpad vzniká oxid dusnatý. ten přímo působí na stěnu cév a vyvolá jejich roztažení. Do penisu se pak navalí krev a výsledek je na světě. Každý reaguje jinak, ale erekce musí odeznít v rozmezí 2-4h. Podobně jako léčiva, musí předem dojít k sexuální stimulaci, jinak k erekci nedojde. Rozhodně nebudete muset volat lékařskou pomoc. Stran vaší léčby a diagnóz to není problém. Krátkodobě v těle dojde k poklesu tlaku, neboť se rozšíří i cévy jinde v těle. Samotná činnost však povede k vzestupu tlaku a tak to nebude problém.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  17. 02. 2021

  Roiboos zvyšuje tlak?

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli můžu člověk s vysokým tlakem pít čaj rooibos

  Dobrý den.

  Není známo, že by roiboos jakkkoliv ovlivňoval tlak. Poavžuje se za bezpečný prakticky v jakékoliv situaci. Není důvod se ho obávat ani v těhotenství. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.