Jak přežít léto v těhotenství

JAK PŘEŽÍT LÉTO V TĚHOTENSTVÍ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Chlubení se bříškem v letních šatech, ale také oteklé kotníky, extrémní pocení, přehřívání a neustálý kolotoč – napít se, běžet na toaletu a zase dokola. Taková může být realita těhotenství v létě. Čeká vás to taky? Tyhle jednoduché rady a tipy vám pomohou letní vedra zvládnout.

  • Články o zdraví
  • Články pro maminky
  • Články o životním stylu
  • Články pro ženy

7 minut čtení


Ohrožují vedra těhotnou maminku? Ohrožují vedra těhotnou maminku?

Budoucí maminky snášejí letní vedra hůře než ostatní. Jak je to možné? Na těhotenství se tělo ženy adaptuje, vytváří si zásobu krve, mírně se rozšiřují cévy a také tělesná teplota je přirozeně o něco vyšší. Když se k těmto faktorům přidá ještě letní horko, je to už pořádná zátěž. Horko u těhotných žen zhoršuje otoky, vyvolává nadměrné pocení, únavu a často také pocit na omdlení. Současně jsou těhulky více ohrožené dehydratací.

Když se z horka zatočí hlava…

V letním horku to není jen problém komfortu maminky. Jeho následky jsou někdy pro ni i miminko nebezpečné. Například masivní otoky a dehydratace vedoucí ke mdlobám ohrožují těhotnou ženu pádem. Omdlévání často potká ženy v průběhu 2. trimestru, kdy běžně mají o něco nižší krevní tlak. Hlavním nebezpečím je pád ale ve 3. trimestru, kdy může dojít k mechanickému poškození placenty a předčasnému porodu.

Nebezpečí dehydratace v těhotenství

Dehydratace už byla zmíněná mezi příčinami mdlob u budoucích maminek. Nebezpečná může být ale i sama o sobě. Při dehydrataci u těhotné ženy mohou vznikat falešné stahy dělohy. Žena je na sobě pozná jako tvrdnutí břicha a poslíčky. V krajním případě se může spustit až předčasný porod.

​  9 tipů, jak zvládnout letní horka v těhotenství ​ 9 tipů, jak zvládnout letní horka v těhotenství

Schovávat se někde, kde je klimatizace, nejde celé těhotenství. Mnoho z našich chladivých tipů ale budete schopna velmi jednoduše využít v praxi každý horký letní den.

1. Držte se ve stínu

Přímé slunce nemusí člověku udělat dobře. Dvojnásob to platí v těhotenství. Snažte se proto během horkých dní držet co nejvíce ve stínu a ideálně v poledních hodinách vůbec nevycházejte. Nákupy, pochůzky a venkovní aktivity nejlépe naplánujte na ráno, kdy je ještě příjemná teplota, nebo je nechte naopak až na večer. S rozhodnutím, co kdy naplánovat, vám pomůže sledování biopředpovědi.

V horku se tělo chladí potem. Pocení v těhotenství bývá intenzivnější, než byla žena zvyklá. Na vině jsou hormony, ale i různé probíhající tělesné změny. Pomoci proti nadměrnému pocení si maminka může třeba přírodním deodorantem.

Přehřívání organismu nebo zvýšená tělesná teplota je nejnebezpečnější v 1. trimestru těhotenství (konkrétně mezi 6. a 8. týdnem). Během letních veder se může teplota nebo horečka objevit v souvislosti s úpalem nebo úžehem. Maminka by proto měla mít v lékárničce vždy lék na horečku na bázi paracetamolu, aby horečku mohla zavčas srazit.

2. Pitný režim je prostě potřeba dodržet

Úpal v těhotenství, dehydratace, malátnost, křeče v lýtkách. Všechny tyto potíže spojuje nedostatečný pitný režim. Dostatečný příjem tekutin prostě nesmíte zanedbat, přestože se s postupujícím těhotenstvím zvyšuje břišní tlak a zmenšuje kapacita močového měchýře, takže každou chvíli musíte hledat toaletu. Na začátku těhotenství hrozí dehydratace hlavně ženám, které trápí zvracení.

V těhotenství pijte hodně čisté vody, skvělé jsou i neslazené ovocné čaje a bylinkové čaje pro těhotné. Občas ale sáhněte po neperlivé minerálce nebo ředěné ovocné šťávě, abyste vedle tekutin doplnila vypocené minerální látky. Pro osvěžení nápoj klidně vychlaďte, ledově studenému pití se ale raději vyhněte!

Kromě nápojů do pitného režimu v těhotenství může náramně přispět třeba čerstvé ovoce – jahody, borůvky, broskve a spousta dalších. Určitě si dopřejte třeba osvěžení v podobě vodního melounu. Stejně tak skvělá je zelenina, připravte si třeba okurkový salát! Jako lehké jídlo se v horku také výborně hodí polévka nebo salát.

3. Pálení žáhy v těhotenství

U jídla ještě chvíli zůstaneme. Častou potíží budoucích maminek je totiž pálení žáhy. Během těhotenství se kvůli hormonálním změnám zpomaluje trávení. Také jak děťátko v bříšku postupně roste, můžou se příznaky pálení žáhy zhoršovat.

Jak kvůli samotnému pálení žáhy, tak i kvůli horku, by měly těhotné ženy preferovat lehká jídla. Ideální jsou třeba saláty (jen pozor na ty s majonézovou zálivkou, abyste nesnědla něco špatného). Vhodné je také omezit pikantní a silně kořeněná jídla, která kromě pálení žáhy a rizika podráždění žlučníku zhoršují už tak otravné pocení.

Ideální je jíst více malých porcí během dne. Poslední jídlo ale nenechávejte na později než 1–2 hodiny před ulehnutím. Pomáhat vám může také vyšší polštář. Vhodné je vyhýbat se kofeinu. Kávu proto omezte na minimum. Zdroje kofeinu jsou i pravý čaj, maté, nápoje s guaranou nebo vysokoprocentní čokoláda. V neposlední řadě pálení žáhy zhoršují sycené nápoje, sáhněte proto vždy raději po variantě bez bublinek.

4. Hodně odpočívejte

V těhotenství je důležité všechny aktivity přizpůsobit aktuálnímu stavu. V pokročilých stupních těhotenství jsou i běžné aktivity čím dál tím náročnější. Nezřídka si ženy stěžují na dušnost v těhotenství i při lehkých aktivitách. Rostoucí miminko totiž v bříšku zabírá víc a víc místa, posouvá bránici nahoru, takže dýchání je mělčí. Když je venku horko a vlhko, dýchá se hůře všem, u těhotných žen se ale tyto obtíže zvýrazňují. Obzvláště špatně to mohou nést ženy trpící vysokým tlakem v těhotenství.

Únava v těhotenství přirozeně vede ženu k častějšímu odpočinku. Pokud jste přes den schovaná doma před sálajícím sluncem, nic nebrání tomu, abyste si na chvíli zdřímla a nabrala nové síly. Pokud toho na vás už je v domácnosti moc nebo třeba zároveň během očekávání potomka pečujete ještě o jeho o pár let staršího sourozence, nebojte se požádat svou rodinu nebo přátele o pomoc.

Plavání v těhotenství

Přečkat vedra u vody není vůbec špatný nápad. Plavání je při zdravém průběhu těhotenství skvělý sport, který pomáhá ženě posílit tělo a zároveň ulevuje přetíženým kloubům. Takže pokud je vám koupání příjemné, určitě se vyrazte zchladit k vodě! Někdy se budoucí maminky obávají nemocí z vody. Kvasinková infekce v těhotenství nebo zánět močových cest rozhodně nejsou příjemné a neberou se na lehkou váhu. Pokud ale žena dodržuje zásady bezpečného koupání, tedy jde plavat jen tam, kde se kontroluje kvalita vody, dodržuje zásady intimní hygieny a nezůstává v mokrých plavkách, není zpravidla čeho se obávat. Pokud chce, může pro svoji ochranu použít také koupací, voděodpudivé tampony např. DH Senta Protect.

5. Nohy na stůl – v těhotenství povoleno!

Oteklé kotníky jsou u těhotných častou patálií. Otoky mají tendenci se zhoršovat ke konci těhotenství. Ženy, které čekají svého potomka koncem léta a začátkem podzimu, si otoků užijí víc než ostatní. Proč je tomu tak? Horko otoky zhoršuje. V teple se totiž rozšiřují cévy a zvyšuje prokrvení kůže, která se potí a ochlazuje. Na konci těhotenství do toho navíc tělo začne zadržovat vodu, zvětšuje se objem krve a rostoucí děloha může tlačit na břišní žíly.

Při otocích nohou v těhotenství se vyhněte dlouhému stání i sezení. Pravidelně nohy v kotnících procvičujte. Práce svalů podporuje proudění krve v žilách. Stejně tak fungování žil podpoří sprchování nohou ve střídavě studené a teplé vodě. Rychlou úlevu během dne pak přináší nošení kompresních punčoch. 1–2 x denně lze také aplikovat žilní mazání. Používá se k masáži lýtek směrem od kotníků ke kolenům. Pro těhotné je vhodný například Cannaderm Venosil.

Na zavodnění v těhotenství se nedoporučují bylinné čaje na odvodnění ani extrakty z bylin. Otoky po porodu samy ustoupí. Pokud by byly otoky masivní nebo nesymetrické, musí stav zkontrolovat lékař.

6. Zchlaďte aspoň čelo

Je horko. Krémová točená zmrzlina pro vás ale na zchlazení v těhotenství není vhodná. Vždyť, co kdyby salmonela… Ani ledový nápoj jen tak ze stánku není 100% OK… Vždyť, co kdyby v ledu byly bakterie, nehledě na to, že s ledovým nápojem v takovém parnu si tak maximálně koledujete o angínu. Ale něco se s tím přece musí dát udělat! Když už vás sužuje úmorné vedro, mějte po ruce sprej s vodou a osvěžte si pokožku a obličej. Voda ve spreji vám vydrží déle chladná, když do ní dáte kostku ledu. Doma vám na ochlazení dobře poslouží mokrý obklad na čelo.

7. Opalovací přípravky vás chrání před pigmentovými skvrnami

Pokožka je během těhotenství citlivější a bohužel i náchylnější ke vzniku pigmentových skvrn. Sluneční ochrana je pro vás v průběhu těhotenství proto velmi důležitá a stejně tak i péče o bříško v těhotenství a další 2 roky po porodu, kvůli vysokému riziku vzniku strií a jejich pigmentaci vlivem UV záření

Přejít na článek o opalování v těhotenství

Zvýšená citlivost pokožky u těhotných žen se někdy může projevit také jako alergie na nový kosmetický produkt nebo alergie na slunce. Ideální proto je vybírat si v těhotenství kvalitní opalovací přípravky pro citlivou pokožku. Preferujte výrobky obsahující minerální UV filtry. Velmi dobře poslouží i přírodní opalovací krémy, které obsahují minimum chemických látek. Vybírejte přípravek s SPF 30 nebo vyšším.

8. Přizpůsobte oblečení

Letním teplotám přizpůsobte svoje oblečení jak materiálem, střihem, tak i barvou. Oceníte jistě vzdušné, volné kousky. Ideální jsou pro vás přírodní materiály, které výborně sají a odvádí pot, třeba bavlna nebo len. Sáhněte po světlých barvách, tmavé barvy méně odrážejí sluneční záření. Když doplníte ještě široký klobouk chránící vlasy, obličej i ramena před sluncem, nebude to mít chybu. :)

Stejně jako u oblečení mějte na zřeteli, jaké si na sebe berete spodní prádlo. Prodyšné kousky z přírodních materiálů jsou pro vás nejlepší. S postupujícím těhotenstvím budete pravděpodobně potřebovat pořídit větší velikost. Raději s tím počítejte už dopředu a těsnými kousky se netrapte.

9. Spánek opravdu potřebujete

Potřebujete se pořádně vyspat, abyste byla silná na porod a novou roli maminky, ale tak často to nejde! Tolik věcí s postupujícím těhotenstvím stále víc a více ruší spánek. Připadáte si stále nemotornější, spát máte jen na levém boku, miminko vás kope, několikrát za noc si musíte odskočit a k tomu je noční pocení v těhotenství během letních veder skoro nesnesitelné. Kvůli rostoucímu bříšku navíc těhotné často trpí spánkovými apnoe.

Nespavost v těhotenství je pro maminku vysilující někdy až do té míry, že se zvyšuje riziko rozvoje preeklampsie. Dbejte proto velmi důsledně na pravidelný spánkový režim a spánkové desatero. Zaujmout pohodlnou spací polohu vám pak pomůže kojící polštář, který použijete jako oporu pod bříško.

Vy to hravě zvládnete! Vy to hravě zvládnete!

Každé těhotenství je neopakovatelné a jedinečné. Přestože se může čekání potomka v létě zdát náročné, letní neduhy rozhodně nedostihnou všechny těhulky. Mnoho žen například na otoky i další zmíněné potíže vůbec netrpí. V létě si navíc můžete užívat volné oblečení a letní šaty, v zimě byste jen sháněly stále větší a větší kabát a na každém kroku po zmrzlém chodníku byste se musely mít na pozoru před uklouznutím. Nezaměřujte se proto na to negativní, ale raději se připravujte do porodnice a těšte se na svoje budoucí miminko.

Pomůcky pro těhotné Těhotenská kosmetika


 


ZDROJE

 

  • Zadržování vody v těhotenství. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/1551-0-Zadrzovani-vody-v-tehotenstvi.html
  • Pregnant This Summer? Beat the Heat. GrowbyWebMD [online]. 2003 [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.webmd.com/baby/features/summer-pregnancy
  • Pregnancy during summer. MEDICLINIC MIDDLE EAST [online]. [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.mediclinic.ae/en/corporate/health-knowledge/general-health-articles/pregnancy-during-summer.html
  • 7 Easy Pregnancy Care Tips for This Summer. North Atlanta Women's Care [online]. 2021 [cit. 2023-07-19]. Dostupné z: https://www.nawcare.com/blog/summer-pregnancy-tips
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

VICHY Capital Soleil Proti tmavým skvrnám SPF 50 50ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

609 Kč

Těhotenský pás Cellacare Materna Classic vel.uni

  • Zdravotnické potřeby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 049 Kč

Tampóny ochranné dámské Senta Protect 4ks

  • Intimita

Skladem na e‑shopu

89 Kč

Cannaderm Venosil konopné mazání 100ml

  • Kosmetika
  • Péče o tělo
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

259 Kč

AVENE Termální voda Avene ve spreji (ETA) 150ml

  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

269 Kč

Chytré miminko methylfolát 2 s DHA 60 tablet + 60 kapslí

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

669 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    17. 08. 2020

    Křečové žily po porodu

    Dobrý den, 3. Týden po porodu se mi objevila křečové žila na lytku. Dle lékaře mi bylo doporučeno zatím jen cviceni, vysetreni až po odstavení dítěte. Prosím jaká je vhodná kompresní punčocha ( stupeň komprese), případně nějaká mast/ doplňky stravy/ vitaminy? Plne kojim, jsem v sestinedeli ( 4 týden)

     Dále Jake je nyní pro mne nyní vhodně dávkování rybí olej dr mullers?

    Dekuji

    Dobrý den,

    pokusím se vám odpovědět na vaše dotazy.
    Předpokládám, že jste kojící matka, a tedy výběr přípravků je omezen.

    Pro vnitřní užití na podporu žilní stěny můžete užívat přípravek Venoruton forte.
    Používá se k léčbě příznaků a projevů chronické žilní nedostatečnosti (pocit unavených, těžkých, bolestivých nohou, křeče, otoky dolních končetin, pigmentace kůže na nohou, svědění a mravenčení v kůži nohou, pocit neklidných nohou).

    Pro zevní užití, k namazání lze doporučit Priessnitz Žíly a cévy.
    Obsahuje escin - proti zánětům a otokům,  ethanol a menthol -které  omezují únavu, urychlují vstřebávání účinných látek.

    Co se týče kompresivních punčoch, předpokládám, že možnost nošení jste řešila s lékařem.
    Existují jak lehce podpůrné punčochy, tak s vyšší kompresí, ale o vhodnosti a výběru správného typu ve vašem případě bych se nejprve poradila s lékařem.

    Dávkování omega mastných kyselin se řídí výrobcem, 5ml denně ideálně s jídlem.

    Priessnitz

    Venoruton

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

     

     

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    • Těhotenství a kojení
    05. 06. 2022

    Mohu použít Gyntima probiotica v těhotenství ?

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, zda mohu vaginální čípky Gyntima Probiotica Forte používat k prevenci kvasinkové infekce v posledních 2 týdnech těhotenství.
    S pozdravem,

    Dobrý den,

    vaginální čípky Gyntima Probiotica forte není vhodné používat v těhotenství. Obsažený tea tree oil má hormonální účinky a dokonce může vyvolat. předčasné kontrakce.

    Zakupte si v lékárně  vaginální probiotika Fermalac, která lze v těhotenství použít. Probiotika nejsou dostupná na e-shopu, jelikož se jedná o přípravek, který je nutno uchovat v chladu.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Intimita
    • Těhotenství a kojení
    04. 12. 2022

    Weleda šalvějový deodorant při kojení

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přípravek od Weledy - šalvějový deodorant ve spreji. Kvůli obsažené šalvěji jsem ho raději nepoužívala v těhotenství. Jelikož je to můj nejoblíbenější deodorant, těšila jsem se, že ho po porodu budu znovu používat. Jenže jsem zjistila, že šalvěj staví laktaci. Chci se proto poradit, jestli je to opravdu kontraindikace kojení nebo jestli se v případě deodorantu nemusím bát?

    https://www.benu.cz/weleda-salvejovy-deodorant-100ml-1508540977

    Moc děkuji.

    Dobrý den,

    dle dostupných studií je předpoklad minimálního vstřebávání některých složek antiperspirantů do mateřského mléka, jedná se především o soli hliníku a linalool. Při kojení se také nedoporučují deodoranty, které obsahují barviva, parfémy a parabeny. Nežádoucí vliv v případě antiperspirantů zatím nebyl prokázán, přesto doporučuji v období kojení nepoužívat silné parfémy. Vzhledem k velmi citlivému čichu miminka může miminko při jejich používání prso odmítat a mohla byste ho tak od kojení odradit. Výrobce neuvádí obsah šalvěje v tomto přípravku a ačkoliv je šalvěj bylinkou nevhodnou při kojení, její zevní použití má na laktaci minimální vliv. WELEDA ŠALVĚJOVÝ DEODORANT neobsahuje žádné syntetické konzervanty, ftaláty, hlinité soli, antiperspiranty, barviva, parfemaci ani látky na bázi minerálních olejů vyráběných z ropy. Přesto doporučuji obrátit se, pro jistotu, přímo na výrobce této kosmetiky a konzultovat vhodnost používání během období kojení. 

    Kontakt na společnost WELEDA

     

    Přeji hezký den,

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník tč. na MD

    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    12. 03. 2023

    Dýňové tablety a kojení

    Dobrý den,

    je možné užívat dýňové tablety, když kojím? Současně užívám doplněk stravy s obsahem vitamínů při kojení.

    Předem děkuji

    Dobrý den,

    dýňové tablety není vhodné užívat během těhotenství ani při kojení. Prosím nasaďte tabletky až po ukončení kojení. Momentálně bych doporučila cviky na posílení pánevního dna.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Kůže
    31. 05. 2023

    sluneční alergie i přes SPF50

    Dobrý den,
    po pobytu na slunci, i když se mažu krémem s UV filtrem 50, mě svědí pokožka v oblasti krku a dekoltu. Můžu užívat tabletky preventivně každý den? Nebo můžete mi prosím doporučit jiný přípravek na sluneční alergii..
    Děkuji

    Dobrý den,

    doporučuji zkontrolovat i jaký máte opalovací krém a ideálně pořídit ochranný faktor 50+ s minerálními UV filtry (tedy bez chemických filtru), které jsou lépe snášené citlivou pokožkou a nealergizují. 

    Léčivé přípravky proti alergii s léčivou látkou loratadin  je možné užívat i dlouhodobě. Současně je ale vhodné pátrat po příčině potíží, abyste se co nejvíce vyhýbala vyvolávajícím podnětům alergie.

    Více informací ke sluneční alergii shrnuje článek: Alergie na slunce - co pomáhá?

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    • Zdraví ženy
    14. 07. 2023

    Prevence po koupání v přírodě u žen

    Dobry den,
    ráda bych se zeptala jestli jsou na trhu nějaké preparáty sloužící jako prevence vzniku zánětu (vaginálnich) po koupání v bazénech, přírodě.  Je možné si zakoupit napr gynimum a vzít si probiotikum před koupanim nebo se tento doplněk na toto standardně nepoužívá? 
    Dekuji 

    Dobrý den,

    Gynimun zaváděcí lze používat jako prevenci, jen bych doporučila aplikovat na noc, ne před koupáním, to by došlo k výplachu a účinnost by byla negativně ovlivněna. Další možností jsou boraxové globule, které jsou k dostání v kamenné lékárně. Gynimun je možné i polykat v tabletách.

    GYNIMUN

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.