Co dělat při nespavosti

CO DĚLAT PŘI NESPAVOSTI

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Spíte dobře? Měli byste. Zdravý spánek je totiž nesmírně důležitý nejen pro zahnání únavy. Kvalita spánku se odrazí na psychické i fyzické výkonnosti, a dokonce hraje důležitou roli v prevenci nemocí. Problémy se spánkem se totiž dokážou podepsat na fungování imunity i riziku rozvoje chronických chorob. Přinášíme vám nahlédnutí pod pokličku fyziologie spánku a také praktické rady, jak zlepšit jeho kvalitu a řešit problémy s nespavostí.

  • Články o zdraví
  • Články o spánku a psychice

10 minut čtení


Co je to nespavost Co je to nespavost

Nespavost, odborně insomnie, je porucha spánku, při které je narušené usínání nebo průběh spánku. Vyznačuje se obtížným usínáním, probouzením v noci nebo nad ránem, po kterém už nemůžete znovu usnout. Nespavost způsobuje, že jste unavení, malátní, podráždění, máte zhoršenou koncentraci a špatnou náladu. Zhoršuje se i pracovní výkonnost. Při dlouhodobé nespavosti dochází k vážnějším problémům – psychickým poruchám a zdravotním komplikacím. Nenechejte problém s nespavostí zajít tak daleko!

Zdravotní rizika nekvalitního spánku

Únava a špatná nálada z toho, že je člověk nevyspaný, může při dlouhodobých potížích se spánkem přerůst až do zdravotních potíží.

  • Psychické potíže – špatná nálada a chronická únava z chronické nevyspalosti mohou přejít až za hranici nemoci a rozvinout se v depresi nebo úzkostnou poruchu.
  • Infekční onemocnění – aneb když nedostatek spánku oslabí imunitní systém, logickým důsledkem je náchylnost k infekcím.
  • Vysoký krevní tlak – nespavost z dlouhodobého hlediska zvyšuje stresovou zátěž na organismus. Důsledkem je vyšší riziko vzniku hypertenze a s ní souvisejících onemocnění srdce a cév.
  • Obezita – nevyspalost má vliv na naši energii. A kde ji tělo bude brát, pokud ji nezíská spánkem? Je dobře známé, že únava z nedostatku spánku vede k chutím na sladké nebo tučné pokrmy a ovlivňuje pocit hladu. Z dlouhodobého hlediska tak chronická insomnie přispívá k nárůstu hmotnosti a vzniku nadváhy nebo i obezity. To je ale naneštěstí krok k rozvoji mnoha civilizačních chorob včetně cukrovky a metabolického syndromu.
  • Hormonální nerovnováha – nedostatek spánku negativně ovlivňuje hladiny stresových hormonů. Jeho důsledky ale dopadají i na hladiny pohlavních hormonů – estrogenů a progesteronu u žen a testosteronu u mužů.
  • Neurodegenerativní onemocnění – předpokládá se, že nespavost zvyšuje riziko nemocí jako Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova nemoc. Nedostatek spánku totiž pravděpodobně zhoršuje průběh regeneračních procesů v mozku.

Typy nespavosti Typy nespavosti

Nespavost není jen o délce spánku. Pro to, zda se ráno vzbudíte vyspaní a s obnovenými silami, je rozhodující i kvalita spánku. Na insomnii se proto dá dívat hned pod několika úhly pohledu.

Jak dlouho spíte? Aneb krátkodobá a dlouhodobá nespavost

  1. Akutní insomnie nebo také krátkodobá nespavost či přechodná nespavost trvá zpravidla jen několik dní nebo týdnů. Většinou vznikne jako reakce na nějaké stresové období.
  2. Chronická nespavost jsou potíže se spánkem trvající minimálně měsíc. Chronická insomnie je pak diagnostikována přímo jako nemoc, pokud se nespavost objevuje 3x do týdne po dobu 3 měsíců.

Kdy máte potíže se spaním?

  • Problémy s usínáním lze odborně označit jako iniciální insomnii. Usnout se při ní člověku nedaří aspoň půl hodiny.
  • Noční problouzení patří mezi problémy s udržením spánku, když se v noci často budíte a dlouho se vám pak nedaří znova usnout.
  • Předčasné buzení v noci neboli terminální insomnie znamená probouzení o několik hodin dřív, než je zdrávo, a neschopnost znova zabrat.

Nespavost může být problémem sama o sobě, v tomto případě se mluví o primární insomnii. Někdy ale insomnie přichází jako symptom jiného onemocnění, v takovém případě jde o sekundární insomnii.

Zvláštní případ je ještě tzv. behaviorální insomnie čili “naučená” nespavost. K tomuto typu nespavosti se dopracujete, pokud nedbáte na pravidla spánkové hygieny. Častá je u dětí, kterým chybí zaběhlá spánková rutina.

Další poruchy spánku

Protiklad nespavosti představuje narkolepsie neboli nadměrná spavost. Jde o neurologickou poruchu, kterou provází náhlé usínání často bez předchozího “varování” v podobě únavy nebo ospalosti. Další projevy jsou náhlé ochabování svalů nebo spánková obrna. Naštěstí je ale tato porucha velmi vzácná.

Mnohem častější poruchou spánku je somnambulismus neboli náměsíčnost. Jde o nevědomé pohyby nebo činnosti v hluboké fázi spánku. Náměsíčný člověk tak může v noci chodit po bytě nebo nevědomě provádět některé běžné činnosti. Jde ale jen obtížně probudit a pokud se tak stane, bývá často zmatený a svoje jednání si nepamatuje. S náměsíčností se setká až okolo 15 % dětí, u dospělých je ale vzácná.

Ke spánkovým poruchám se řadí také syndrom neklidných nohou, bruxismus (skřípání zubů ze spaní) nebo chrápání, které může být varovným znakem syndromu spánkové apnoe (přerušovaným zástavám dechu v průběhu spánku).

Příčiny nespavosti Příčiny nespavosti

Nespavost je častým problémem současné populace. Souvisí s hektickou dobou a nadmírou stresu. Podle statistik chronická nespavost trápí až 10 % dospělých. O něco častěji insomnií trpí ženy než muži. Potíže s nespavostí více přicházejí ve vyšším věku. Co patří mezi nejčastější příčiny insomnie?

  • Stres – Psychická nepohoda nebo osobní problémy často spouští akutní potíže s nespavostí a usínáním. Stres může být také příčinou nočního probouzení a celkově si drží prvenství mezi příčinami potíží s nespavostí.
  • Chyby ve spánkové hygieně – Proč nemůžu spát? Často stačí srovnat nepravidelný spánkový režim a vytvořit klidné prostředí pro usínání.
  • Nevhodný životní styl – Z hlediska stravování, konzumace alkoholu nebo kouření lze na spánku napáchat velké škody. Pozor také na kofein, jehož nabuzující účinky přetrvávají několik hodin a nemusí vám dát večer spát. Svou roli může sehrát i nedostatek fyzické aktivity.
  • Bolest – Bolest představuje pro organismus varovný signál. Zejména pokud jde o chronickou bolest, může vést k závažným potížím se spaním.
  • Nemoci – Nespavost může být symptomem deprese, úzkosti, posttraumatické stresové poruchy (PTSD), Alzheimerovy nemoci, Parkinsonovy choroby i chorob dýchacího systému spojených s dušností jako astma. Kvalitu spánku zhoršuje také spánková apnoe, ale i akutní onemocnění, zažívací obtíže nebo potíže se zbytnělou prostatou u mužů. Často se objeví i nespavost v těhotenství ve 3. trimestru.
  • Některé léky – Nespavost patří mezi nežádoucí účinky některých léčiv na paměť, astma, antidepresiv, ADHD, hormonálních léků, některých typů antihypertenziv, ale i dekongestiv na léčbu ucpaného nosu aj.
  • Změna přirozeného cirkadiálního rytmu – Představuje ji například změna časového pásma (jet lag), práce na směny nebo jarní a podzimní posouvání času.
Má buzení v noci mezi 3. a 4. kořeny v naší historii?

Noční probouzení vnímáme jako škodlivý spánkový vzorec. Časné buzení v noci může pravděpodobně souviset se spánkovými cykly. V pozdějších fázích je totiž spánek lehčí a je tedy i snadnější se probudit. Po delším spánku vás proto může v tuto dobu vzbudit potřeba na toaletu nebo hluk zvenku.

Z historického hlediska se ale zdá, že buzení v noci mezi 2. a 3. nebo i 4. hodinou bylo považováno za přirozený rytmus spánku. Před začátkem využívání elektrického osvětlení lidé uléhali ke spánku dříve. Nad ránem se pak probudili už poměrně odpočatí a mohli se věnovat třeba domácím pracím. V noci šli zkontrolovat zvířata ve stáji, zadělat na chléb nebo přiložit do kamen. Poté se naši předci s klidem mohli zase uložit ke spánku až do ranního svítání.

Nespavost u dětí

Děti mají vyšší potřebu spánku než dospělí. I když často spí, jako když je do vody hodí, potíže s dětskou nespavostí nejsou žádnou vzácností. U miminek nějakou dobu trvá, než se spánkový režim ustálí. Osvědčenými radami na usínání u nejmenších dětí jsme se zabývali podrobně ve článku:

Přejít na článek: 7 tipů pro lepší spánek u miminek

Malé děti předškolního a školního věku mají často potíže s usínáním. Typicky jde o behaviorální insomnii. Dítě může testovat hranice svojí nezávislosti a zkoušet si na rodičích vydobýt, aby nemuselo jít spát včas. Dětem také často chybí večerní rutina, která by je zklidnila a navedla do postýlek. Usínání narušuje sledování pohádek v televizi nebo hraní na telefonu a dalších zařízeních, protože vyzařují modré světlo. Třeba hraní videoher kromě modrého světla může dětskou mysl zavalit množstvím stresujících vjemů, které mu nedají spát.

Častou potíží je u dětí úzkostná nespavost. Větší předškolní nebo školní děti mají někdy strach z dlouhého odloučení od rodičů během spánku a samoty. Na vině může být i zkušenost s nočními můrami. Řešení dětských úzkostí spojených se spaním je někdy náročné a pro rodiče představuje velkou výzvu. Obecným doporučením je pravidelně si během dne (nikoliv večer) vyhradit na dítě alespoň 15 minut času, kdy se bude učit mluvit o svém strachu. Tento “worry time” ho bude učit se se svými strachy vyrovnávat. Pokud večerní úzkosti spouští například zvuky z venku nebo nějaké jiné konkrétní podněty, může rodič dítěti úměrně věku vysvětlit původ těchto zvuků a za denního světla mu ukázat, že pro něj nepředstavují nebezpečí. Neodmyslitelným bodem pak je, aby byl rodič dítěti nablízku. Neznamená to, že musíte spát s dítětem v postýlce. Dítě by však mělo vědět, že pokud by se vzbudilo, najde vás v ložnici nebo v kuchyni, a proto nemusí mít strach.

Fáze spánku Fáze spánku

Jak by měl vlastně vypadat zdravý spánek? Dospělý člověk potřebuje spát denně 7–9 hodin. Aby byl spánek kvalitní, musí se v jeho průběhu vystřídat několik spánkových fází:

Non-REM spánek

Non-REM spánková fáze má 3 úrovně, které se liší hloubkou spánku. První je fáze usínání, která je velmi krátká, řádově jde o několik minut. Z té se přehoupne do druhé non-REM fáze spánku, kterou lze označit jako lehký spánek. V této fázi lehkého spánku člověk zpravidla stráví nejdelší část noci. Dochází v ní ke zklidnění mozkové aktivity, uvolnění svalů a poklesu tělesné teploty.

Po této fázi lehkého spánku přichází třetí fáze – hluboký spánek, podle mozkové aktivity vyznačující se delta vlnami se někdy dělí na hlubokou fázi 3 a fázi 4 non-REM spánku. Množství tohoto hlubokého spánku se liší u dětí a dospělých. Pro dospělé na fázi hlubokého spánku připadne okolo 25 % délky spánku, děti spí hlubokým spánkem déle. Během hlubokého spánku dochází k zásadním regeneračním procesům z hlediska obnovy tkání, růstu nebo imunitních procesů.

REM-spánek

Po fázi hlubokého spánku se vrací zpět lehký non REM spánek, který je vstupní branou do REM-fáze spánku. Zkratka REM značí Rapid Eye Movement neboli rychlé pohyby očí. V REM spánku k nim opravdu pod zavřenými víčky dochází. Jde o spánkovou fázi, kdy se vám zdá nejvíce snů. Aktivita mozku je při ní vysoká a dochází k důležitým procesům jako ukládání myšlenek do dlouhodobé paměti. Svaly jsou ale pořád relaxované.

Noční můry vs. noční děsy

Pamatujete si nějakou svou noční můru? Děsivé sny s často zmateným průběhem, které vyvolávají velké emoce a mohou se někdy zdát opakovaně, provázejí hlavně dětský věk okolo 4–6 let. Zažít je mohou ale i dospělí. Noční můra se zdá v REM fázi spánku. Zpravidla vede k probuzení, po kterém dokážete vyprávět, co se vám zdálo. Noční můra představuje vlastně úzkostný sen a někdy souvisí s reálnou stresovou situací, kterou člověk prochází. Pokud se vám noční můry zdají často a zhoršují kvalitu spánku, je třeba je řešit s psychoterapeutem.

Na rozdíl od noční můry se noční děsy zdají v jiné fázi spánku, konkrétně ve fázi hlubokého non-REM spánku. Noční děsy vedou k projevům hrůzy a strachu během spaní, ale někdy člověka ani zcela neprobudí. A i když se vzbudí, nedokáže si na obsah nočního děsu vzpomenout. Noční děsy jsou mnohem vzácnější než noční můry a z velké části jsou dědičné.

Spánkový cyklus

Během noci se fáze spánku opakují několikrát po sobě. Každé z těchto opakování představuje jeden spánkový cyklus. Obvyklá délka každého takového cyklu je okolo 90–120 minut, ale každý cyklus spánku je trochu jiný.

Třeba hluboký spánek je intenzivnější v prvních cyklech spánku. Oproti tomu první REM spánek bývá velmi krátký a delší REM fáze přichází až v pozdějších spánkových cyklech. Aby se člověk cítil ráno svěží, potřebuje za noc projít 3x fází hlubokého spánku. Nedostatek REM spánku má zase negativní vliv na myšlení, paměť a emoce.

Fáze spánku

​  Léčba nespavosti ​ Léčba nespavosti

Co mám dělat, když nemůžu spát? Řešení nespavosti má 3 stupně.

1. Zaměřte se na režimová opatření

Co na nespavost? Prvním krokem musí být hledání příčiny špatného spánku a její odstranění. Když nemůžete spát, zaměřte se na zásady spánkové hygieny. Mezi ně patří pravidelné uléhání a vstávání ve stejnou denní dobu, zajištění klidného, tichého a temného prostředí na spaní. Spěte v dobře vyvětrané místnosti a na kvalitní posteli. Důležitý je také správný výběr matrace. Večeře by měla být lehce stravitelná a už v pozdějších odpoledních hodinách se vyplatí vyhnout příjmu kofeinu.

Přes den by vám neměl chybět pohyb. Večer se vyhněte kouření a alkoholu, které spánek narušují. Co pomáhá na spánek je vlastní, uklidňující rituál – třeba četba knihy, poslech hudby nebo koupel. Využít k podpoře spánku můžete také různé bylinky třeba přírodní léky na spaní s výtažkem z kozlíku lékařského, mučenky, levandule nebo meduňky a také čajové směsi. 

Přejít na článek: Jak rychle usnout

2. Vyhledejte pomoc odborníka

V případě nespavosti příčiny pacient někdy nedokáže odstranit sám. Pokud jednoduchá pravidla nepomohou spánek zlepšit, vyhledejte odbornou pomoc. Moderní terapie nespavosti se opírá o psychoterapii. Konkrétně jsou využívány postupy kognitivně-behaviorální terapie (KBT).

Pokud by nespavost byla důsledkem jiného onemocnění jako deprese, posttraumatická stresová porucha nebo potíže provázené chronickou bolestí, váš praktický lékař dokáže tato onemocnění řešit nebo vás předá do rukou lékaře specialisty. Komplikovanější poruchy spánku, například spojené se spánkovou apnoe, lze řešit také s odborníkem na spánkovou medicínu a vyšetřením ve spánkové laboratoři.

Melatonin – lék na jet lag

Posunutí spánkového rytmu je specifickým typem nespavosti. Typicky ho může vyvolat posun času spojený s cestováním napříč časovými pásmy. Jako lék se při této formě nespavosti využívá melatonin. Melatonin je náš přirozený spánkový hormon, který si vyrábí mozek v reakci na střídání dne a noci, respektive podle světla a tmy. Když posun času váš cirkadiánní rytmus rozhodí, krátkodobé podávání melatoninu před spaním pomáhá zaběhlý rytmus a skutečnou denní dobu znova sladit.

3. Využijte možnosti farmakoterapie

Pokud to jde, odborníci doporučují zvládnout nespavost bez léků. Léky na spaní – hypnotika – jsou vhodná jen jako krátkodobá pomoc při řešení přechodné insomnie. Spánek podpořený chemickými léčivy není stejný jako přirozený spánek. Zejména při užívání benzodiazepinů (diazepam, oxazepam, bromazepam, aprazolam aj.) nedochází ke všem stádiím spánkového cyklu, zkrácené jsou především fáze hlubokého spánku a spánek REM. Proto se člověk necítí po probuzení odpočatý a spánek není kvalitní. Nebenzodiazepinová hypnotika známá i jako Z-látky (zolpidem, zopiklon) strukturu spánku již výrazně nenarušují, hluboký non-REM spánek mohou mírně zkracovat. Ale ani tyto tablety na spaní není vhodné brát dlouhodobě. Jaký to má důvod? Na prášcích na spaní totiž často vzniká škodlivá závislost, ať už jde o benzodiazepiny nebo nebenzodiazepinová hypnotika. Závislost na zolpidemu nebo dalších Z-látkách se sice dříve považovala za méně pravděpodobnou, ale ukázalo se, že mají také vysoký potenciál pro vznik návyku, potřeby zvyšování dávky a vedou k rozvoji psychické i fyzické závislosti.

Ale i pro dlouhodobé potíže s nespavostí má medicína pomoc. Nevyužívá ale léky na usínání, ale například antidepresiva či jiná psychofarmaka se zklidňujícím působením, která nejsou riziková z hlediska návykovosti a lze je proto podávat dlouhodobě. I při užívání medikace na podporu spánku ale musí pacient hledat příčiny nespavosti a pracovat na utvrzení pravidel pro zdravý spánek.


ZDROJE

  • How anxiety disrupts children’s sleep. Online. Children´s Sleep Clinic. 2024. Dostupné z: https://millpondsleepclinic.com/anxiety-sleep/. [cit. 2024-10-11].
  • PRETL, Martin. Diagnostika nejvýznamnějších poruch spánku. Online. Psychiatrie pro praxi. 2020. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/psy/2021/01/15.pdf. [cit. 2024-10-11].
  • Sleep. Online. Cleveland Clinic. 2023. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/body/12148-sleep-basics. [cit. 2024-10-11].
  • Zdravý spánek. Online. IKEM. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/zdravy-spanek/a-2011/. [cit. 2024-10-11].

Přípravky na spaníLéky na spánek

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

NOVO-PASSIT 77,5MG/ML+40MG/ML perorální roztok 100ML

  • Energie a vitalita

Skladem na e‑shopu

119 Kč

Barnys HypnoX forte tbl.20

  • Spánek
  • Doplněk stravy
  • Akce
  • Sleva 13 %

Skladem na e‑shopu

159 Kč 139 Kč

KNEIPP Kozlík Plus 40 dražé

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

199 Kč

PERSEN FORTE tvrdé tobolky 40

  • Nervová soustava
  • Spánek

Skladem na e‑shopu

329 Kč

Puhdistamo Night Magnesium Hořčík cps.120

  • Spánek
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

439 Kč

Polštář mezi kolena s fixačním páskem 26x21x16cm

  • Zdravotnické potřeby
  • Pohybová soustava

Skladem na e‑shopu

549 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    16. 06. 2020

    Co na zmírnění únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti

    Dobrý den. Prosím o doporučení volně prodejného léku, potažmo doplňku.
    Týká se únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti. Na internetu přípravků mraky. Jistě ze zkušeností z prodeje to máte, lidově- vychytané. Děkuji. Hezký den s pozdravem

    Dobrý den,

    to je poněkud široký dotaz. Pokud se cítíte psychicky i fyzicky unavený a často nespíte, tak jde pravděpodobně o vliv stresu. Buď každodenního nebo následkem nějaké těžké životní situace. Odolnost vůči stresu je velmi individuální a hlavně nelze říci, do kdy jsme bez následků proti němu odolní. Proto by se člověk měl zaměřit na změnu a hledat příčinu svého zdravotního stavu. 

    Nejdůležitější je odpočinek, nejen spánek, ale i aktivní varianta odpočinku. Zaměřte se na to, co Vám dělá radost a dobíjí Vám "baterky". Věnujte více času i stravě a volte lehčí a obsahově bohaté suroviny na přípravu jídel.  

    Z přípravků z lékárny bych doporučila  hlavně bylinné přípravky a minerály. Při jakékoliv zátěži chybí organismu hořčík a pomáhají mu vitamin C a vitamíny skupiny B. Dají se užívat jednotlivě nebo v kombinaci s dalšími látkami. Z vitamínových a minerálních přípravků bych vybrala například Pharmaton nebo Supradyn Q10 Energy.

    Pharmaton Geriavit obsahuje  extrakt z jednoho z nejsilnějších adaptogenů a to z ženšenu pravého (Panax ginseng). Ženšen pomáhá při stresu, posiluje imunitu, dodává energii a zvyšuje psychickou i fyzickou kondici. Bere se jedna tableta denně se snídaní a lepší výsledky pocítíte po tříměsíční kůře.

    Supradyn COQ10 Energy obsahuje odlišnou látku. Jde o koenzym Q10, látku kterou potřebuje pro tvorbu energie každá buňka v našem těle a kterou si s věkem přestáváme sami tvořit. Připravek stačí brát jednou denně, raději ráno, a existuje i v šumivých  tabletách. Podobný účinek jako ženšen má i rostlina Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), která zlepšuje celkově psychický i fyzický stav organismu. Tablety se berou jednou až dvakrát denně. Jen opatrnost při  současném užívání léků..

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník, Zlín.


    Glenmark Magnesium B-komplex 60tbl
    Pharmaton Geriavit Vitality
    Supradyn COQ10 Energy 60tbl
    Rhodila BIO Essense 60cps

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    09. 05. 2020

    Jak účinkuje melatonin?

    Dobrý den, na dnešní noc jsem poprvé začala užívat melatonin forte - 1/4 tablety. Chtěla bych se Vás zeptat, kolikátou noc tento doplněk stravy začne mít účinky a zda je v pořádku, že první noc mi zatím nepomohl, a opět jsem dvě hodiny čekala na usnutí ? Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    doba nástupu účinku melatoninu nelze s přesností určit. U každého to je jinak. Záleží, jakou máte vlastní hladinu tohoto hormonu. Pokud nespavost způsobuje jiná příčina než nedostatečná syntéza melatoninu, nemusí se účinek projevit. Melatonin užívejte pravidelně a to 1-2 hodiny před ulehnutím na lůžko. Důležté je i dodržovat tzv.spánkovou hygienu. I pouze svým počínáním můžete ovlivnit vlastní spánek.

    https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spankova-hygiena/a-1997/

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    29. 01. 2022

    Noční můry - jak jim předcházet?

    Dobrý den,
    již delší dobu (cca 3-4 týdny) se mi v noci zdají sny. Jsou to až noční můry, nejsou příjemné, někdy dokonce i křičím ze spaní. Probouzím se neodpočatá, vyčerpaná a nepříjemný pocit ze sna mě provází ještě celé dopoledne. Je nějaký doplněk stravy či čaj, který by mi od potíží pomohl?
    Chci jen doplnit, že problémy s usínáním nemám, usínám rychle (do čtvrt hodiny) a spím celou noc bez přerušování. Potřebovala bych jen, aby se mi nic nezdálo.
    Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den.

    Volně prodejný účinný přípravek není. Určitě by pomohly léky na spaní, které navozují nepřirozený spánek bez snů (např. i nejčastější zolpidem (Stilnox)). Bohužel jsou návykové. Ideálně se domluvte s psychiatrem, nebo se objednejte na vyšetření do spánkové laboratoře. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Dotaz do lékárny
    • Nežádoucí účinky
    • Spánek a stres
    22. 05. 2023

    Melatonin nefunguje - co dělám špatně?

    Dobrý den, slečna v Benu lékárně mi na přerušovaný spánek a velmi časné buzení doporučila Melatonin forte. Mám pocit, že se snad budím ještě dříve. Prosím o radu...3,5 až 6 hodin spánku je málo... Děkuji!

    Dobrý den,

    melatonin je přirozený hormon, který v organismu vzniká ve večerních hodinách a připravuje tělo na spánek. Pokud u Vás nefunguje, je možné, že příčina nespavosti je prostě jiná a tohoto mechanismu se netýká. 

    Pokud Vám melatonin nevyhovuje, doporučila bych doplněk založený na bylinných extraktech podporujících zdravý spánek Lunestil. Lunestil je speciálně upravený, aby uvolňoval bylinné extrakty v průběhu noci a takto normalizovaly na problémy s nočním probouzením. 

    Současně doporučuji dbát na režimová opatření pro zdravý spánek. Shrnutá jsou například v tzv. Spánkovém desateru viz Co dělat při nespavosti V případě dlouhotrvajících, závažných potíží se spánkem je na místě podstoupit lékařské vyšetření. 

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Dotaz do lékárny
    • Dotaz na produkt
    • Spánek a stres
    09. 09. 2024

    Nespavost, co doporučíte?

    Dobrý den,
    manžel má problémy se spánkem. Téměř celou noc nespí. Užíval léky předepsané lékařem. Po nich spal, ale nebyl schopný vstát do práce a byl pořád unavený. Napadlo mě zkusit něco přírodního. Co byste, prosím doporučili?
    Děkuji

    Dobrý den,

    doporučila bych nejprve vyzkoušet doplňky stravy jedná se o převážně bylinkové preparáty či přípravky s obsahem melatoninu. Jedná se o přirozeně se vyskytující hormon, který se vyplavuje na základě denní doby. V případě, že by se Vám zdálo, že jsou tyto přípravky slabé je možnost šáhnout po volně prodejných lécích, které také obsahují bylinky, ale mají schválené indikace i klinické studie na účinnost přípravku. Určitě bych doplnila doplnit i hořčík, který připívá ke snížení míry únavy, vyčerpání a normální psychické činnosti. 

    Posílám zajímavé články k přečtení Co dělat, když nemůžu spát? či Úzkostná nespavost.

    S pozdravem
    PharmDr. Eva Ťupová
    vedoucí lékárník BENU, Ostrava Poruba

    šipka Eva Ťupová

    Na dotaz odpověděl Eva Ťupová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    09. 10. 2024

    Spánek - noční buzení

    Dobrý den,

    v souvislosti s mým nočním probouzením (budím se každou noc v cca v 1 - 2 hodiny) jsem na radu lékárnice koupil Melatonin forte. Je to lepší, ale cítím, že by to chtělo asi zvýšit dávku na půl tabletky. Mohu toto provést bez rizika? Doporučená dávka je 1/4 tabletky. Děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    nemyslím si, že by nespavost mělo dlouhodobě řešit užívání melatoninu. Jde o hormon, tudíž tímto zasahujete do vnitřního řízení organismu a dlouhodobým užíváním si můžete zcela narušit přirozenou tvorbu melatoninu v organismu. Daleko bezpečnější je užívání tryptofanu. Zastávám názor, že melatonin řeší potíže s narušeným cirkadiálním rytmem, a to pouze v krátkodobém užívání. Léčba melatoninem v dlouhodobém horizontu by měla spadat do rukou lékaře.
    Každonoční bunzení kolem jedné hodiny mohou mít i na svědomí přetížená játra (největší aktivita jater je mezi 1-3hodinou ranní). Doporučuji udělat jaterní detox, upravit stravu a zkusit se měsíc zcela vyvarovat alkoholu a všemu, co zatěžuje játra. I to může mít pozitivní vliv.

    Therapill L-Tryptofan cps.60 
    ADVANCE Liverax cps.60

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.