Chronická bolest a její příčiny

CHRONICKÁ BOLEST A JEJÍ PŘÍČINY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Bolest představuje ochranný reflex organismu: „To bolí, dej na to pozor!“ Když ale přejde bolest v chronickou, svůj účel ztrácí. Chronické bolesti devastují nejen fyzické, ale také psychické zdraví a sociální život trpícího pacienta. Co se považuje za chronickou bolest, jak a proč vzniká a jak se řeší?

  • Články o zdraví
  • Články o pohybu
  • Články o nemocech
  • Články o osobní péči

10 minut čtení


Co je chronická bolest Co je chronická bolest

Obecně bolest je definovaná jako nepříjemná smyslová a emoční zkušenost napojená na skutečné nebo potenciální poškození těla. Každý jedinec prožívá bolest odlišným způsobem, který ovlivňují například předchozí zkušenosti bolesti nebo dokonce geny. Za chronickou bolest je možné považovat takovou bolest, která trvá déle než 3 měsíce v kuse nebo se v tomto intervalu často opakovaně vrací. Chronické bolesti často přetrvávají i potom, co byla jejich původní příčina dávno odstraněna, a často mají tendenci se časem zhoršovat.

Chronická bolest se týká velké části populace. Odhaduje se, že jí v různé míře trpí až 20 % evropské populace, tedy každý 5. Evropan!

Chronickou bolest je možné vnímat jako symptom určité nemoci, často je však chronická bolest onemocněním sama o sobě tzv. syndrom chronické nenádorové bolesti. Nejčastější je chronická bolest zad (často jde o smíšenou bolest pohybového aparátu a neuropatickou bolest zad z útlaku nervových kořenů například v důsledku vyhřeznutí meziobratlové ploténky, označuje se jako kořenová bolest zad, kořenový syndrom nebo radikulární syndrom), za ní pak chronická bolest kloubů, chronická bolest za krkem a chronická bolest hlavy.

Průlomová bolest

V případě chronických nádorových bolestí může docházet k závažným komplikacím, kterými jsou průlomové bolesti. Průlomová bolest je krutý záchvat bolesti, který přichází i přes běžnou léčbu bolesti. Vznik průlomové bolesti je náhlý a její potlačení není snadné. Pro léčbu průlomové bolesti jsou nutná silná analgetika podávaná speciálními lékovými formami nebo systémy, protože nástup analgetického účinku musí být extrémně rychlý.

 

Přidružené potíže při chronických bolestech

Dlouhodobé bolesti se dříve či později promítnou do všech složek pacientovy osobnosti. Negativní emoce vyvolané prožíváním fyzického utrpení se podepíší na psychickém stavu pacienta i na jeho sociálních vztazích. V následujících bodech jsou uvedeny časté příklady potíží, které se ke chronické bolesti přidružují:

  • negativní emoce, podrážděnost, stres
  • neschopnost se soustředit
  • únava
  • snížená pracovní výkonnost
  • snížený fyzický výkon a mobilita
  • poruchy spánku
  • sociální izolace
  • oslabení imunitního systému
  • deprese, sebevražedné myšlenky
Fantomové bolesti

“Bolí tě prstík, tak to ho musíme uříznout, aby nebolel.” Tato rádoby útěšná věta, kterou někdy sdělují rodiče svým ratolestem, ve skutečnosti nemá pravdivý medicínský základ. Existuje totiž syndrom fantomové končetiny, kdy pacienti po podstoupení amputace končetiny, stále cítí bolesti jakoby v chybějící části těla. Jde o chybnou interpretaci nervových signálů mozkem, která se může objevovat i roky po zákroku. Bez ohledu na správné medicínské interpretace, je obvykle stejně lepší dítěti prstík pofoukat.

 

Typy chronické bolesti Typy chronické bolesti

  1. Nociceptivní bolest vzniká v důsledku aktivace receptorů bolesti při zánětu nebo zranění. Pokud jde o chronickou nociceptivní bolest, receptory pro bolest často vysílají signály i v případě, že zánět nebo poranění již pominuly.
  2. Neuropatická bolest se mezi ostatními bolestmi vymyká z hlediska vzniku i z hlediska terapie. Neuropatie totiž představuje poškození nervů, které může být následně vnímáno mozkem jako bolest.
  3. Idiopatická bolest je bolest bez jakékoliv zjevné příčiny.

Charakter chronické bolesti

Nejčastěji lze chronickou bolest popsat jako tupou bolest, která není jasně ohraničená a pacient má problém ji přesně lokalizovat. Může jít o hlubokou tělesnou bolest (somatickou bolest) i o útrobní bolest (viscerální bolest, bolest vnitřních orgánů). Méně často přechází do chronicity ostrá bolest, ale není to vyloučeno. Jako ostrá a dobře ohraničená se projevuje spíše krátkodobá akutní bolest, která je často popisovaná pacienty jako intenzivní lokalizovaná bolest nebo bodavá bolest. Akutní bolesti zpravidla doprovází další příznaky jako otok, zarudnutí a krvácení.

Dlouhodobá bolest pod pravým žebrem

Jako typický příklad viscerální bolesti mohou posloužit neurčité bolesti v pravém podžebří. Bolesti na pravé straně břicha často upozorňují na potíže se žlučníkem nebo játry. Náhlá bolest ve spodní části břicha vpravo ale může znamenat i zánět slepého střeva. Náhlé břišní příhody a kolikovité bolesti břicha není nikdy radno podcenit, proto je nutné v takových případech vyhledat lékařskou pomoc.

 

Neuropatická bolest může být popisována jako pálení i chlad, brnění a mravenčení nebo až pocit vnímání elektrických výbojů. Bolest může nemocný vnímat i jako svědění kůže nebo tupé bolesti. Pokud se neuropatické bolesti objevují na základě nějakého podnětu, často jde o vystřelující bolest.

Příčiny vzniku chronických bolestí Příčiny vzniku chronických bolestí

Chronická bolest může zůstat jako nežádaný následek úrazu nebo degenerativních změn tkání (typicky třeba kloubů).

Neuropatickou bolest vznikající na podkladě poškození nervů může způsobit například zánět, toxické poškození, útlak nervového vlákna (například syndrom karpálního tunelu) nebo i poškození nervů v centrální nervové soustavě po cévní mozkové příhodě (mrtvici) či jako následek roztroušené sklerózy. Neuropatické bolesti mohou přetrvat také po prodělání virového herpetického onemocnění jako postherpetické neuralgie. Velkým problémem je diabetická neuropatie, která se rozvíjí u diabetiků na základě poškození nervových buněk oxidačním stresem. Oxidační stres u pacientů s cukrovkou vyvolávají opakující se hyperglykémie. Neuropatie mohou postihovat až 50 % pacientů s diabetem a až 20 % diabetiků zažívá neuropatické bolesti!

Alkoholová neuropatie

V četnosti případů se za diabetickou neuropatii řadí na 2. místo neuropatie alkoholová. Dlouhodobé neurotoxické působení ethanolu u alkoholiků poškozuje nervy, což se začne projevovat specifickými defekty. Patří mezi ně ztráta citlivosti především na teplo, neuropatické bolesti jako pálení, mravenčení a píchavá bolest především v horních končetinách, svalové křeče, poruchy koordinace, potíže s trávením (inkontinence, zácpa), sexuální dysfunkce (erektilní dysfunkce) nebo vyhasínání reflexů.

Léčba chronické bolesti Léčba chronické bolesti

Nikdy se nesnažte léčit chronickou bolest doma nebo za pomoci babských rad. Léčba chronických bolestí spadá do kompetencí lékaře! Chronické bolesti jsou opravdu velký problém, odhalení jejich příčiny často vyžaduje náročné diagnostické testy. Přístup k léčbě musí být komplexní, a protože jde o dlouhodobou záležitost, také velmi šetrný.

Farmakoterapie chronické bolesti

Sáhnete při akutní, ostré bolesti po volně prodejných lécích na bolest? Pro léčbu chronických bolestí tento postup rozhodně není správný. Proč?

  • Volně prodejné léky na bolest jsou vhodné jen pro krátkodobé podání, při dlouhodobém podávání se mohou rozvinout i závažné nežádoucí účinky jako podráždění žaludku až rozvoj žaludečních vředů, chronický zánět ledvin či přetížení jater!
  • U volně prodejných nesteroidních analgetik se nezvyšuje účinek na bolest ani kdybyste užívali vysoké dávky těchto léků. Pro úlevu od chronické bolesti jsou často nutná silnější analgetika, než ta dostupná bez receptu. Doktoři léčí chronickou bolest pomocí systému step-up, kdy postupně zvyšují sílu léků pomocí vhodných kombinací, až k dostatečnému analgetickému efektu.
  • Proč nezabírají léky na bolest? Například u neuropatické bolesti je odpověď snadná. Nemohou zabírat, protože pravou podstatou neuralgie není bolest, ale onemocnění nervů. Léky na neuropatickou bolest je proto nutné hledat mezi přípravky ovlivňujícími funkci nervů – antiepileptiky.
  • Pro účinnou léčbu chronické bolesti jsou často potřebná nejen analgetika, ale léčiva z jiných terapeutických skupin, která analgetický efekt podporují tzv. koanalgetika. Může jít například o antidepresiva, kortikosteroidy, léky na uvolnění svalových křečí (myorelaxancia a spasmolytika) nebo neurotropní vitamíny a další.
Bolest jako nežádoucí účinek léků

Při bolesti sáhneme po lécích. Někdy se ale situace může obrátit a bolest být naopak nežádoucím účinkem medikace. Typická je bolest svalů bez příčiny vyvolaná užíváním vysokých dávek léků na cholesterol ze skupiny statinů. Bolest kostí může doprovázet léčbu osteoporózy pomocí bisfosfonátů. Objevuje se i bolest hlavy například u léků rozšiřujících cévy či hormonální terapie.

 

Fyzikální terapie chronické bolesti

Pohyb, cvičení, fyzioterapie… vše přináší významný pozitivní efekt v léčbě dlouhodobé bolesti svalů i kloubů. Zkušený fyzioterapeut je schopný najít problém, který je často ve špatných pohybových stereotypech a přenáší se i do jiných částí těla. To, co se laikovi zdá jako dlouhodobá bolest kolene, se pak může ukázat jako problém s klenbou nohy nebo nevyrovnaností v souhře stehenních svalů. Ale správné cvičení prospívá nejen u bolestí pohybového aparátu. Například může pomoci i při dlouhodobé bolesti hlavy. Při bolestech se během pohybu nechte vést zkušeným fyzioterapeutem.

fyzioterapie fyzikální terapie bolesti

Fyzikální léčba bolestí využívá také nejrůznější procedury využívající elektrické (TENS transkutánní elektrická nervová stimulace) nebo magnetické pole, působení tepla a chladu nebo lasery.

Bolest nártu bez úrazu

Příčinou chronických bolestí jsou v dnešní době často dlouhé sezení a nedostatek fyzické aktivity. Avšak i opačný extrém (přetěžování a přetrénování) mohou způsobit potíže. Příkladem je vznik námahových zlomenin typických u kůstek nohy. Při pro tělo nečekaném fyzickém náporu, na který není organismus zvyklý, opakovaném provádění špatných cviků nebo v důsledku nedostatku regenerace, k těmto námahovým úrazům může docházet.

Bolest nártů může způsobit i špatná klenba nohy nebo se bolest může přenášet od vbočeného palce (hallux). Dlouhodobé potíže je nutné nechat vyšetřit lékařem.

Psychoterapie bolesti

Psychická bolest je pravidelnou průvodkyní bolesti chronické. V některých případech v řešení chronických bolestí může být velice nápomocná psychoterapie, která pacientovi pomáhá vypořádat se se zážitkem bolesti, vyrovnat se s obavami a strachem, které vyvolává.

Zdravý životní styl

Chronické bolesti představují pro organismus zátěž. O to důležitější je proto dávat tělu vše, co potřebuje v rámci zdravého jídelníčku i celkového životního stylu.

Sociální podpora

Chronická bolest roztáčí kolotoč nežádoucích dopadů na život nemocného člověka. Samotná bolest, ale i její psychické dopady ho často vedou ke stranění se společnosti, ztrátě sociálních kontaktů a vztahů. Podpora jeho nejbližšího okolí má zásadní dopad na jeho kvalitu života. Jak se dá pomáhat?

  • Buďte empatičtí a nabídněte porozumění. Prosté ujištění, že bolest svého blízkého vidíte a nezlehčujete, je silným výrazem podpory.
  • Buďte ochotní trpícího člověka vyslechnout bez posuzování a vnucování rychlých řešení.
  • Pokud můžete, nabídněte praktickou pomoc.
  • Povzbuzujte nemocného k péči o sebe a dbaní na lékařské kontroly. Pokud u svého blízkého vidíte nežádoucí dopady na psychické zdraví (depresivní myšlenky, úzkost), povzbuzujte ho k vyhledání odborné pomoci.

ZDROJE

  • Chronická bolest. NEURAXPHARM [online]. [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.neuraxpharm.com/cz/poruchy/chronicka-bolest
  • VONDRÁČKOVÁ, Dana, et al. Chronická bolest–patofyziologie a léčba. Neurologie pro praxi, 2004, 6: 337-344.
  • LÉČBA BOLESTI. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře [online]. 2021 [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Bolest.pdf
  • Chronická bolest a deprese. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2023-12-29]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/2731-0-Chronicka-bolest-a-deprese.html

Léky obsahující neurotropní vitamíny Přístroje pro osobní péči

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MILGAMMA N 40MG/90MG/0,25MG měkké tobolky 100

  • Nervová soustava
  • Volně prodejný lék
  • Akce
  • Sleva 11 %

Skladem na e‑shopu

659 Kč 589 Kč

Kapsaicinová hřejivá náplast 12x18cm 1ks CAPSICOLLE

  • Kosmetika
  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

49 Kč

Biomin MOVE 120 tobolek

Skladem na e‑shopu

589 Kč

NAIPO Masážní pistole černá MGG-2103

  • Zdravotnické potřeby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

2 799 Kč

Rehabiq bederní opěrka válec měkká 28x12.5cm

Skladem na e‑shopu

799 Kč

ATARALGIN 325MG/130MG/70MG neobalené tablety 20

  • Volně prodejný lék
  • Bolest
  • Akce
  • Sleva 16 %

Skladem na e‑shopu

129 Kč 109 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    20. 07. 2020

    Co dělat při bolesti krční páteře?

    Dobrý den chci se zeptat manžela boli za krkem a nemůže se otočit

    Dobrý den,

    pravděpodobně má zablokovanou krční páteř. Pokud chcete zkusit samoléčbu pak mu můžete podávat 3x denně 1 tabletu guajfenesinu spolu s přípravkem na bolest a zánět např. s diklofenakem nebo s jiným analgetikem. Tato kombinace uvolní svalové napětí a bude účinkovat proti bolesti. Dále je vhodné místo lokálně natírat analgetickým gelem či mastí nebo na místo nalepit hřejivou náplast. Určitě by se měl udržovat v klid, nedělat prudké pohyby, nepředklánět se a pokud to jde, nic těžkého netahat. Tělo si musí poradit samo. Pokud to nedokáže, je potřeba specialistu neurologa, který pomůže potíže řešit. Problémy se zablokovanými zády většinou souvisí s nějakým nevhodným návykem či přetížením dané oblasti páteře. Pokud příčinu neodstraníte popřípadě neposílíte svalovou skupinu zad, tak se velmi pravděpodobně budou problémy opakovat. Další informace i cviky naleznete v odkaze níže. Před použitím vždy přečtěte příbalové informace, s guajfenesinem se například nemá řídit. 

    Článek: Co na bolest zad
    HŘEJIVÉ A CHLADIVÉ NÁPLASTI

    Bolest zad

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Dotaz na produkt
    07. 11. 2020

    Co je nejlepší na neuropatii?

    Dobrý den chtěl bych se zeptat a nechad si od vás poradit .co je lepší na neuropatií dolních končetin revitanerv? nebo milgama a ? A chtěl bych se zeptat jsou více druhů toho léků milgama nebo můžete mý doporučit ňaky volně prodejný lék na neuropatií a ještě bych se chtěl zeptat da se uvas koupit mást fisionerv? Nebo da se koupit i jiná mást.

    Dobrý den,

    na neuropatii dolních končetin bych určitě doporučila užívat lék Milgamma N, je zapotřebí dodržovat doporučené dávkování 3x denně jedna tableta. Milgamma N je léčivo (má zkoušky na bezpečnost podávání, účinnost léku a má samozřejmě i spoustu klinických studií, které potvrzují právě pozitivní účinek tohoto léku na neuropatie). Rozdíl mezi lékem Milgamma a Milgamma N je v obsahu vitamínů skupiny B. ( Milgamma bez N se doporučuje užívat u diabetiků a těhotných žen).

    Revitanerv je pouze doplněk stravy.

    Fisionerv mast na neuropatie je momentálně ve výrobním výpadku, o naskladnění se informujte na zákaznickém servisu.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Dotaz na produkt
    25. 11. 2020

    Co na skřípnutý nerv

    Dobrý den, hodí se kaprona na uskřípnutý nerv pod lopatkou?

    Dobrý den, 

    náplast kapronu můžete zkusit. Uvolňuje svalstvo, a mohla by Vám uvolnit sval, který tlačí na nerv a způsobuje bolest. K tomu můžete zkusit tablety Guajacuran. Užijte 2 tablety na noc, podpoří uvolnujici učinek. 

    GUAJACURAN 200MG obalené tablety 30

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    12. 04. 2022

    Dlouhotrvající bolest krční páteře

    Dobrý den,mam na vás velkou prosbu.Již cca rok mě trápí bolesti krční páteře,dělám převážně noční a jsem neustale v pohybu,ale jak prijdu domu nemohu najit polohu kde mi me krcni pater nebolela,po vyspání,je to v celku stejne občas bolest občas ne,další problem je sezeni u PC,vdržím tak hodinu než se mi z bolesti krcni patere zacne delat spatne.Občas uz vazne nevim co s tim nechci se pumpovat praskama,takze bych asi zkusil fyzioterapeuta a obednal jsem ortopedicky posltar,jeste mam v planu novou matraci,obcas uz neni vychodisko a musim si s toupnout ke stene abych stal uplne rovne a bolest prestane ,uz je to neunosne dekuji za radu

    Dobrý den,

    ortopedické vyšetření a fyzioterapie je ve Vašem případě určitě vhodné řešení. Volně prodejné léky proti bolesti jsou určené pouze pro krátkodobé použití.

    Bolesti krční páteře mohou spouštět migrény. Tomu by odpovídaly příznaky nevolnosti a bolestí, které popisujete. 

    Než se krční páteř napraví, bude to nějakou dobu trvat a bude to vyžadovat pravidelné cvičení - minimálně ze začátku pod vedením fyzioterapeuta. Pokud jsou bolesti hlavy takové, že potřebujete užívat léky, doporučím Vám navštívit ještě lékaře. Lékař vyšetří, zda jde o migrénu. Pokud ano, může Vám předepsat vhodnější léky na migrenózní bolesti hlavy, které jsou vázané na lékařský předpis. Léky by Vám mohly pomoci překonat období, než se podaří bolesti od krční páteře odbourat pomocí fyzioterapie. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Těhotenství a kojení
    15. 06. 2023

    Jaké léky na bolest lze použít při kojení?

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 3 měsíční miminko a  zda občas mohu užívat na bolest hlavy ibuprofen? Paracetamol mi na hlavu nezabírá a u ibuprofenu vím že zabere.
    Popřípadě jak dlouho mám čekat, než bych znovu kojila? Předem děkuji 

    Dobrý den.

    Dobře, že se ptáte. Dle odborného článku níže lze použít:


    léky volby:
    Paracetamol (standardní dávka 500-1000mg jednorázově až 4xD po 4h, max týden)

    Ibuprofen (800-1600mg/den, tedy 2-4 tbl; většina výrobců však bez dohledu lékaře povoluje jen 3/den,; jedná se tedy zase o standardní dávku; max. týden)


    další možnosti:
    Diklofenak (max 150mg/den, krátkodobě; v ČR lze bez dohledu lékaře podat max 75mg/den)


    Jiné volně prodejné jsou kontraindikovány (nelze je použít). Vhodné léky se pak dávkují takto:

    Žena užívající léky s poločasem do 2 hod, může užít lék ihned po kojení a většina léku při příštím kojení už není v těle přítomna. Obecně se doporučuje 3 hodiny po podání farmaka nekojit, mléko odstříknout a zlikvidovat. Pokračovat v kojení za další 3 hodin

    Poločas do 2h má paracetamol a ibuprofen.

    NOSKOVÁ, Pavlína. Léčba bolesti během gravidity a laktace. Medicína pro praxi [online]. 2011, 30. 6. 2011, 2011(8(9), 370-373 [cit. 2023-05-31]. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/06.pdf

    Ještě pro jistotu doplním, že ibuprofen lze použít včetně verze rapidcaps, rapid, měkké tobolky... které rychle uvolní léčivou látku a rychle tedy zabírají. Nevhodné je podat kombinované přípravky, tedy kde je nejen ibuprofen, ale i další léčiva.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.