JAK POZNAT ZÁNĚT SLEPÉHO STŘEVA
Trápí vás náhlá příchozí bolest v okolí pupku? Říkáte si - to nic není, to přejde. Je lepší mít jistotu a zajít za lékářem. I z malé bolesti se může vyklubat pořádný neřád. Takovým strašákem bývá právě zánět slepého střeva. Jak ho poznáte?
Co je zánět slepého střeva?
Apendicita - lidově označovaná jako zánět slepého střeva, přichází obvykle s bolestmi v oblasti pupku. Tato bolest postupně přechází do pravé části podbřišku, kde se slepé střevo nachází. Zánět se tvoří v červovitém výběžku - apendixu, který je zakončením slepého střeva. Takže když se bavíte o zánětu slepého střeva, jedná se ve skutečnosti o zánět jeho koncové části - apendixu.
„Jak poznám zánět slepého střeva?” ptáte se. Onemocnění, které postihuje lidi napříč věkem je častější u dětí a mladistvých. Jeho typickým projevem jsou náhlé bolesti břicha doprovázené pocity malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracením. Břicho je velmi citlivé na dotek, obzvlášť v pravé části podbřišku. Navíc vám dělá obtíže být ve vzpřímené poloze, proto se choulíte do různých méně bolestivých poloh.
Zánět apendixu dělíme na:
- Akutní - u tohoto typu se rozvíjí příznaky rychle, během několika dnů
- Chronický - typický dlouhodobými bolestmi břicha, únavou
Příčiny vzniku
Příčiny onemocnění souvisí se stravovacími návyky. K ucpání slepého střeva může dojít kusem stolice, cizím předmětem (např. ovocná pecka) nebo parazity (škrkavky). V rozvinutých zemích obsahuje strava nedostatek vlákniny. Kvůli tomu postupuje potrava trávícím traktem pomaleji, může dojít až k blokádám a následnému ucpaní apendixu. Pro lepší trávení můžete vyzkoušet některý doplněk stravy. Prevencí proti vzniku zánětu je zdravá strava s vysokým obsahem vlákniny. V některých částech Afriky a Asie toto onemocnění prakticky neexistuje, protože zde mají stravu bohatou na vlákninu.
Příznaky
Zánět apendixu provází často charakteristické příznaky spojené s tímto onemocněním:
- Bolesti kolem pupku,
- bolesti na pravé straně podbřišku,
- malátnost,
- zvýšená teplota,
- zrychlený tep,
- zvracení,
- průjem,
- nechutenství,
- zácpa.
Jak léčit?
V případě podezření na apendcitu, určitě navštivte lékaře. Lékař vás vyšetří a v případě, že máte zánět slepého střeva, dojde k hospitalizaci. V nemocnici už je na chirurgovi, zda zvolí konzervativní léčebnou metodu - tzv. ledování - nebo odstraní apendix operativně. V naprosté většině případů lékař volí metodu operativního odstranění červovitého výběžku. Není prokázáno, že by jeho odstranění mělo na lidský organismus negativní účinky.
Jak zánětu apendixu předejít? Vzhledem k náhlému a neočekávanému charakteru nemoci to není úplně možné. Doporučuje se jíst dostatek vlákniny a dodržovat vyváženou stravu.
Rizika
Při neléčení zánětu slepého střeva může dojít k jeho prasknutí - to je velmi nebezpečné. Hnis se poté vylije do podbřišnice, kde vyvolává zánět - peritonitidu. Neléčený zánět slepého střeva může vést až k úmrtí. Proto buďte opatrní a pokud na sobě zpozorujete příznaky doprovázející tuto nemoc, navštivte ihned lékaře. Je lepší mít jistotu.
Sdílejte tento článek

Hodnocení
2 zákaznící)
(Hodnotili-
Překvapilo mě, že v Africe a Asii je zánět slepého střeva ojedinělý. Nečekal jsem, že ta strava hraje takovou roli.
-
Mám takové příznaky bolí mě to u pupku ale nemyslím si že by to byl slepý střevo