Divertikulitida střeva, její příčiny a prevence

DIVERTIKULITIDA STŘEVA, JEJÍ PŘÍČINY A PREVENCE

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Vznik divertiklů neboli výchlipek střevní sliznice bývá spojován s nezdravým životním stylem a západním způsobem stravování. Ve vyspělých zemích jde o velmi běžnou zdravotní záležitost. Podle odhadů se zde divertikulóza týká až třetiny lidí. Většina pacientů o svých divertiklech v tlustém střevě vůbec neví. U někoho se ale přihlásí zažívací problémy v podobě divertikulární nemoci tlustého střeva a někdy i velmi závažných komplikací. Jak a proč divertikly ve střevě vznikají i jak před nimi střevo chránit, prozrazuje náš další článek.

  • Články o zdraví
  • Články o zažívání
  • Články o nemocech

7 minut čtení


Příčiny vzniku divertiklů v tlustém střevě Příčiny vzniku divertiklů v tlustém střevě

Divertikl je vlastně výchlipka. Představit se dá jednoduše jako vyboulení sliznice gastrointestinálním traktu. I když divertikl může vzniknout prakticky v kterékoliv části zažívací trubice, nejčastěji se tvoří na konci tlustého střeva. Rozvoj divertiklů ve střevě je spojen s několika rizikovými faktory:

  • vyšší věk
  • kouření
  • nadváha a obezita
  • nedostatek vlákniny ve stravě
  • nedostatek pohybu
  • konzumace alkoholu
  • některé léky (opiáty, nadužívání nesteroidních antiflogistik)

Za jednoho z hlavních viníků vzniku divertiklů považujeme západní styl stravování. Dominují v něm totiž vysoce zpracované a trvanlivé potraviny, které bývají chudé na vlákninu. Navíc jsou často energeticky bohaté, což může přispívat k řibírání na váze. Nadváha je ale dalším rizikovým faktorem.

I když jsou u lidí před dovršením 40 let divertikly poměrně vzácné, kvůli nezdravému životnímu stylu a při kombinaci rizikových faktorů se vznik divertiklů posouvá i do mladšího věku. S věkem dále pravděpodobnost jejich rozvoje výrazně roste. Odhaduje se, že po padesátce má divertikly asi třetina lidí, častěji muži. Ve vyšším věku se ale poměr obrací a přibývá žen. Jednou z možných příčin je to, že rizikovým faktorem vzniku divertiklů u žen je dříve podstoupené těhotenství a vliv ženských pohlavních hormonů.

Jak vznikne divertikl

Vláknina na sebe váže velké množství vody. Zároveň je ale prakticky nestravitelná, zůstává proto ve střevě a voda, která se na ni váže, změkčuje střevní obsah. Při nedostatku vlákniny je stolice tvrdší a svaly střev se musí stahovat větší silou, aby ji dokázaly posouvat. S větší silou ale roste tlak uvnitř střeva, a tak se jeho stěna může vychlípit ven. A právě tato vychlípenina je divertikl.

Jak uzdravit tlusté střevo, a tedy jak se zbavit divertiklů? Sám od sebe bez operačního zákroku už jednou vzniklý divertikl nezmizí. Úpravou jídelníčku a životního stylu lze pouze předcházet komplikacím a tvorbě nových divertiklů. Proto je velmi důležitá jejich prevence. Když je na střevě divertiklů více, hovoří se o divertikulóze.

Kde máte kořeny a kde divertikly?

Některá onemocnění se ve svém průběhu liší mezi různými lidskými rasami. Divertikulóza také patří mezi ně. Zatímco u původních Evropanů lékaři najdou divertikly nejčastěji v koncové části tlustého střeva zvané esovitá klička, u asijské populace se divertikly tvoří častěji v prvním úseku tlustého střeva označovaném jako vzestupný tračník. Pokud se rozvinou symptomy divertikulitidy, bolest se u těchto různých ras promítá v jiné části břicha. Místo typické bolesti vlevo dole tak u lidí s asijskými kořeny může břicho bolet vpravo a výše, než je obvyklé. Pokud jsou bolesti intenzivní povahy, musí lékař dobře rozlišovat, zda se v tomto případě jedná o symptomatickou divertikulitidu nebo zda nemůže jít o zánět slepého střeva.

Jak se projevuje divertikulóza? Jak se projevuje divertikulóza?

Přestože při divertikulóze je sliznice střeva postižena i velkým počtem výchlipek, často se žádné obtíže neprojevují. Divertikulózu tak může odhalit lékař naprosto náhodně třeba při preventivním screeningovém vyšetření kolorektálního karcinomu. Tato asymptomatická divertikulóza nevyžaduje žádnou léčbu. Lidé s divertikly by ale měli dbát na dvě důležitá režimová opatření – konzumaci dostatečného množství vlákniny a správný pitný režim.

Asi u čtvrtiny pacientů s divertikulózou ale střeva nejsou klidná. Tyto lidi trápí chronické zažívací potíže a někdy i závažnější komplikace. Důvodem je zánět v divertiklu, který se označkuje jako divertikulitida.

Divertikulární nemoc tlustého střeva

Divertikulitida Divertikulitida

Divertikulární choroba, divertikulární onemocnění tlustého střeva nebo jen krátce divertikulitida – všechna označení poukazují na jediné: V divertiklech na tlustém střevě se děje něco patologického. Střevní obsah se ve výchlipkách zadrhává, což vytváří příhodné prostředí pro přemnožení anaerobních bakterií. Jak byste jistě uhodli, důsledkem je zánět. K jakým projevům divertikulitidy vede?

Symptomy divertikulitidy mohou mít různou intenzitu. Vleklé neurčité zažívací potíže a bolesti břicha se někdy tváří jako syndrom dráždivého tračníku. Bolesti břicha se u divertikulitidy typicky ozývají nalevo dole. Poškození sliznice zánětem může vést ke skrytému krvácení, což při dlouhodobějším průběhu může vést až k nedostatku krvinek – anémii. Závažné riziko pak představuje rozšíření zánětu, vznik píštěle nebo protržení zánětem narušené střevní sliznice.

Diagnostika divertikulitidy

Divertikulární nemoc tlustého střeva někdy provází neurčité zažívací potíže. Typické mohou být bolesti břicha vlevo dole, tedy v místě uložení konce tlustého střeva, kde se divertikly vyskytují nejčastěji. Odhalit skutečnou příčinu a odlišit ji od nějaké potravinové intolerance nebo symptomů dráždivého tračníku není jednoduché. Lékaři k tomu využívají zobrazovací vyšetření jako ultrazvuk nebo CT, také zánětlivé markery jako CRP nebo počet leukocytů bývají při divertikulitidě zpravidla zvýšené nad normu.

Konzervativní léčba divertikulitidy

Na symptomatickou divertikulitidu doporučí lékař léčebný postup podle závažnosti příznaků. U nekomplikovaného průběhu s mírným zánětem lékař pacienta sleduje a řeší divertikulitidu konzervativně – pomocí léků a dietních opatření bez operačního zákroku. Pacient se zanícenými divertikly dostává antibiotika nebo střevní protizánětlivé léky (léčivá látka mesalazin) a případně léky tišící bolest. Současně se nějakou dobu musí stravovat dle pravidel šetřící diety.

Pravidla šetřící diety

Co nejíst při divertikulitidě? Odpověď může překvapit, protože pacient se zánětem střev se má vyhnout vláknině. Ano, vláknině, kterou by normálně měl kvůli divertiklům jíst ve velkém množství. Stejně jako u jiných střevních zánětlivých onemocnění jako Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy i u divertikulitidy dieta následuje pravidla tzv. šetřící diety.

Šetřící nebo také bezezbytková dieta má jediný cíl – ulevit na nějakou dobu zažívacímu traktu od zbytečné zátěže, aby mohl zregenerovat. Při divertikulitidě jde jen o dočasné opatření. Šetřící dieta je co nejvíce bezezbytková, a proto by neměla obsahovat vlákninu (přestože jindy je vláknina pro prevenci divertikulózy důležitá). Složená by měla být z měkkých (případně mixovaných nebo strouhaných) a lehce stravitelných potravin s nižším obsahem tuků. Vhodné potraviny jsou například libové maso, ryby, zakysané mléčné výrobky, vejce, brambory, rýže, těstoviny, bílé pečivo, kompotované ovoce, čerstvé ovoce bez slupky (např. banán), mrkev, špenát. Zapomenout se nesmí ani na pitný režim, dostatečná hydratace je neodmyslitelnou součástí diety pro zklidnění střev.

Vhodným doplňkem diety jsou také probiotika. V divertiklech se trávenina často pohybuje pomaleji, což zde vede ke kvasným procesům a bujení anaerobních bakterií. Také časté užívání antibiotik na divertikulitidu střevní mikrobiom může narušit. Probiotické bakterie proto pomohou mikrobiální rovnováhu posunout k normálním hodnotám.

Nevhodné potraviny při šetřící dietě jsou všechny nadýmavé druhy zeleniny (zelí, kapusta, okurka), zdroje nerozpustné vlákniny (luštěniny, celozrnné produkty). Vynechat je třeba i smažené potraviny, tučná masa a mléčné produkty. Při šetřící dietě nepoužívejte ani ostré druhy koření. Samozřejmostí je vynechání alkoholu a kouření.

Pivo, káva a divertikulitida

U divertiklů hraje v prevenci i léčbě podstatnou roli hydratace organismu. Ne každý nápoj je ale vhodný. Například kofeinové nápoje nejsou při potížích doporučovány. Kofein má totiž slabý diuretický účinek, a proto může mírně odvodňovat, což není žádoucí. Kofein z kávy a dalších zdrojů ale může zhoršovat bolesti a křeče v břiše, protože jeho stimulační efekt platí i na střevní peristaltiku. Pivo a divertikulitida respektive jakýkoliv alkoholický nápoj jsou ještě méně kompatibilní dvojice. Alkohol velmi silně odvodňuje, a navíc dráždí zažívací trakt, je proto při divertikulitidě zcela nevhodný a i z hlediska prevence je vhodné ho zásadně omezovat.


Jak dlouho trvá divertikulitida? Doba trvání zánětu v divertiklech může být různá v závislosti na jejich velikosti, imunitním systému pacienta a na zdraví střevního jeho mikrobiomu. Vyléčení divertikulitidy spočívá v odstranění zánětu a jeho symptomů. Nejde tedy o to, jak vyléčit divertikly. Samotné divertikly tedy výchlipky ve střevě zůstávají, zažívání je ale klidné a pacient netrpí žádnými příznaky.

Operace divertikulitidy

Zažívací potíže vyvolané divertikulitidou mají často tendenci se opakovat. Divertikulitida tak může pacientovi velmi znepříjemňovat život. V takových případech, kdy konzervativní léčba dostatečně nezabírá nebo když by mohlo docházet kvůli divertiklům ke zdravotním komplikacím, může být vhodné chirurgické odstranění divertiklů respektive části střeva postižené divertikly. Plánovaný zákrok se provádí v období, kdy jsou divertikly klidné a pacient je bez potíží. Nejčastěji se volí endoskopická operace, aby byla pro pacienta co nejméně invazivní.

Pokud se objeví silné bolesti břicha, zimnice, horečka a schvácenost měl by se pacient rychle dostat do rukou lékařů. Takový stav je náhlá příhoda břišní. Vzniknout může při zánětu slepého střeva, zablokování průchodu střeva nebo také u prasklého divertiklu. Vždy jde o akutní stav vyžadující bezodkladnou operaci. Život zachraňujícím řešením v případě komplikací spojených s divertikulitidou je obvykle kolostomie. Stomie je vlastně vyústění střeva z břišní dutiny, které pomůže obejít nemocnou část střeva. Vývod střeva může být dočasný i trvalý. Životu se stomií a stomickým pomůckám se podrobněji věnujeme v samostatném článku:

Přejít na článek: Co je stomie – základní stomické pomůcky a péče o vývod střeva

Prevence divertikulózy a jak žít s divertikly Prevence divertikulózy a jak žít s divertikly

Předcházet vzniku divertiklů je možné zdravým životním stylem. Pokud už u vás vyšetření odhalilo divertikly, nemusíte klesat na mysli. Jde o velmi běžný nález a u většiny lidí zůstávají divertikly bez příznaků. Aby tomu tak bylo, divertikly se netvořily nebo nezvětšovaly a nedocházelo ke komplikacím, držte se těchto zásad:

  • Konzumujte dostatek vlákniny. Denně byste jí v jídelníčku měli mít alespoň 25–30 gramů, což je opravdu nemalé množství. Abyste tuto hodnotu naplnili, mělo by každé vaše jídlo obsahovat kousek zeleniny, ovoce nebo jiný zdroj vlákniny. Přidat vlákninu do jídelníčku můžete i doplňkem stravy. Oblíbené je třeba psyllium.
  • Nezanedbávejte pitný režim. Důležité je vypít za den dostatek tekutin. Celý den na pití zapomínat a večer to naráz dohnat, jak asi tušíte, také není dobrá varianta. Příjem tekutin rozložte do celého dne. Obzvláště pokud užíváte doplňky s vlákninou, dostatečně je vždy zapijte, vláknina na sebe totiž vodu váže a jen díky tomu skvěle funguje na změkčení střevního obsahu a prevenci zácpy.
  • Pečujte o svůj mikrobiom. Kromě dostatečného příjmu vlákniny je pro zdravé osídlení střeva prospěšnými bakteriemi důležité konzumovat přirozeně probiotické potraviny například kvašenou zeleninu nebo zakysané mléčné výrobky s bifidobakteriemi a laktobacily. Probiotika a divertikulóza jdou také dobře dohromady, protože probiotické doplňky stravy jsou koncentrovaným zdrojem prospěšných střevních bakterií.
  • Zanechejte kouření. Jde o prokázaný rizikový faktor vzniku divertiklů. Kouření navíc zahlcuje organismus volnými radikály a tím podporuje zánět v těle.
  • Udržujte si zdravou hmotnost a pravidelně se hýbejte.
  • Neužívejte volně prodejné protizánětlivé léky (ibuprofen, naproxen, diclofenak, ketoprofen apod.) déle, než je doporučeno v příbalovém letáku.

Onemocnění střev jako divertikulóza a dříve prodělaná divertikulitida vyžadují sledování u lékaře. U tlustého střeva bolest vycházející z divertiklů pocítíte hlavně v levém podbřišku. Pokud se objevuje tato bolest nebo se opakují zažívací potíže, obraťte se na svého lékaře.


ZDROJE

  • Bezezbytková dieta. Online. NZIP. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/518-bezezbytkova-dieta. [cit. 2024-11-13].
  • Diverticulitis. Online. 2023. Dostupné z: https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-diverticulitis-basics. [cit. 2024-11-13].
  • DIVERTIKULÁRNÍ NEMOC. Online. Fakultní nemocnice Brno. Dostupné z: https://www.fnbrno.cz/operace-pro-diverticulitidu-colon/f3986. [cit. 2024-11-13].
  • Divertikulární nemoc tlustého střeva. Online. WikiSkripta. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Divertikul%C3%A1rn%C3%AD_nemoc_tlust%C3%A9ho_st%C5%99eva. [cit. 2024-11-13].
  • RYSKA, Ondřej. Divertikulární choroba tlustého střeva –  nové trendy v léčbě. Online. Kardiologická revue. 2014. Dostupné z: https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2014-3/divertikularni-choroba-tlusteho-streva-nove-trendy-v-lecbe-49243. [cit. 2024-11-13].

Speciální výživa pro nemocné Léky na zažívání

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ColonFit plus 180g TOPNATUR

  • PZLÚ
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

379 Kč

Medicol+ vláknina/enzymy/živé kultury 180g

  • Zažívání
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

319 Kč

MOVit Probiotika EXTRA STRONG cps.90

  • Zažívání
  • Doplněk stravy
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

379 Kč

Espumisan easy 14 sáčků

  • Zdravotnický prostředek
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

119 Kč

Prima Home test FOB 1ks

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

229 Kč

LIVSANE Psyllium přírodní rozpustná vláknina 200g

  • Zažívání
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

149 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    14. 12. 2021

    co jíst při divertikulóze

    Dobrý den vždy dobrá rada od vás ...nyní jdu s dotazem prosím před szhruba 2lety na kolonoskopii mi zjistili nějaké divertikuly ve střevech ted mě pobolívá asi týden v podbřišku a více na levé straně až do boku ,dnes jsem byla na chirurgii mám doporučení na gastroentologii na vyšetření jenže až 17.1.2022 malou radu poprosím abych přes ty vánoce nějak netrpěla co jíst v případě nejíst a co si koupit zatím.Díky za radu

    Dobrý den,

    základem stravování při divertikulóze je vyhnou se potravinám, které nadýmají (hrušky, švestky, kysané zelí) a pak potravinám s vysokým obsahem cukru a tuků, včetně smažených jídel. 

    Za prvé je nejdůležitější pravidelný a dostatečný pitný režim! Při akutních problémech (jak popisujete bolest vlevo v podbřišku) je vhodné jíst lehce stravitelná jídla - bílá rýže, brambory, drůbeží maso, bílé pečivo, těstoviny, vejce, jogurt. Jakmile se zažívání zklidní, je vhodné postupně zařazovat do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu - celozrnné produkty, zeleninu postupně také luštěniny... vysoký podíl vlákniny ve stravě a dostatečný příjem tekutin byste si pak měla dlouhodobě udržet. Vlákninu můžete také doplňovat například Psyllium nebo Jablečná vláknina

    Pokud by u Vás došlo ke zhoršení bolestí břicha, vyhledejte lékaře.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Těhotenství a kojení
    • Zažívání
    16. 01. 2022

    Psyllium těhotenství

    Dobrý den, mohou Psyllium Natural cps.100+25% ZDARMA užívat těhotné?
    Děkuji

    Dobrý den, 

    přípravek je vhodný i v těhotenství. Psylium se nevstřebává, pouze nabobtná v tekutinách, a tím zlepšuje zažívací funkce. 

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    17. 08. 2022

    Je dlouhodobé užívání probiotik na zácpu bezpečné?

    Dobrý den,
    chci se zeptat zda je v pořádku dlouhodobé užívání probiotik, případně s nějakou pauzou? Konkrétně mi dost vyhovují Probicus Premium cps.30 Generica (po jiných mě často bolela hlava a dočetla jsem se že je to možné kvůli některým konkrétním kmenům bakterií, které tyto neobsahují). Koupila jsem si je poprvé protože mám v podstatě on puberty problémy se zácpou, během užívání se mi trávení zlepšilo snad o 100%. Po dobrání se problémy sem tam vracejí, tak se chci zeptat, zda by bylo možné je užívat např. s dvoutýdenní pauzami dlouhodobě nebo to není bezpečné. Děkuju moc za odpověď.

    Dobrý den,

    dlouhodobé užívání probiotik je naprosto v pořádku a je bezpečné, není třeba dělat nějaké pauzy. 

    Více: Co jsou probiotika

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Zažívání
    23. 07. 2023

    divertikulóza, bolesti břicha

    Zdravím,
    už více než rok a po kolonoskopiích mám problémy s vyprazdňováním, budí mne hlavně v noci bolest břicha. Mám prý obrovské divertikly.
    Díky za radu.

    Dobrý den,

    potíže s vyprazdňováním jsou tedy pravděpodobně způsobeny přítomnými divertikly (předpokládám, že se jedná o divertikulózu tlustého střeva). Základem zmírnění příznaků a zažívacích potíží při divertikulóze je stravování, hlavně tedy dostatečný příjem tekutin (1,5 -2l tekutin denně) a vlákniny. Vyhýbejte se těžko stravitelným potravinám (ovoce - jablka, hrušky, švestky / zelenina - brokolice, kedlubna, kapusta, ředkvičky, papriky, rajčata / červené maso, potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků, včetně smažených jídel), zejména těm fermentovaným (kysané zelí, nakládané okurky, fazole, mléčné výrobky). Vhodná jsou naopak lehce stravitelná jídla jako rýže, bílé pečivo, brambory, bílé maso, vejce atd. Postupně zařazujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo ke stravě přidávejte plně rozpustnou vlákninu.

    Divertikulóza je onemocnění spojené s vyšším věkem, komplikací mohou být další přidružená chronická onemocnění (diabetes, hypertenze, zvýšený cholesterol atd.). Zejména diabetes je velkou komplikací z důvodu snížené imunity, což může vést k zánětu divertiklů, vedoucí k nutnosti zahájit neprodleně léčbu antibiotiky. Pokud by režimová opatření a úprava stravy nebyla dostatečná, doporučím přípravek PENOXAL. Tento přípravek podporuje imunitní systém a je vhodný při gastrointestinálních potížích, navíc napomáhá funkci trávicího traktu. Užívejte 2 kapsle denně, nejlépe půl hodiny před jídlem. V neposlední řadě je vhodné podávat (i dlouhodobě)  probiotika (laktobacily a bifidobakterie), které podporují správné osídlení střev bakteriemi a přispívají ke správné funkci střev a vyprazdňování. Pro zmírnění bolesti břicha můžete přikládat studené obklady do oblasti podbřišku.

    Více informací naleznete v článku CO JSOU PROBIOTIKA.

    Doplním, že pro zmírnění bolesti břicha můžete přikládat studené obklady do oblasti podbřišku.

     

    Přeji hezký den, 

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník tč. na MD

    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    24. 09. 2023

    Vláknina v tabletách

    Dobrý den, prosím můžete mi poradit jakou vlákninu koupit. Mám cukrovku a vysoký tlak, a mám málo vlákniny. Prosím můžete mi konkrétně doporučit tabletách ,co je hodně vlákniny Děkuji moc

    Dobrý den, 

    doporučuji Lepicol kapsle. Užívejte 4-8 kapslí jednou nebo dvakrát denně. Zapijte vodou nebo ovocnou šťávou (200-300 ml). Tip výrobce: začněte s nižší dávkou a postupně zvyšujte dle individuálních potřeb (maximálně 8 kapslí dvakrát denně). Popř. Dr. Popov Psyllium, Doporučená dávka je 2 - 3 kapsle dle potřeby 2 - 3x denně. Při užívání Psyllia Dr. Popova je velmi důležité dodržovat pitný režim. Maximální denní dávka vlákniny Psyllium Dr. Popova je 9 kapslí. Důkladně je zapijte vodou, bylinným čajem, ovocnou šťávou nebo jinou tekutinou.

    Oba uvedené přípravky je nutné užívat s odstupem minimálně 1 hodiny od ostatních léků a doplňků stravy, aby nedošlo k narušení jejich vstřebávání. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Dotaz na produkt
    • Zažívání
    29. 02. 2024

    Hiátová hernie a psylium

    Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu brát Psylium, když mám hiátovou hernii.Děkuji.

    Pěkný den,

    k dietním doporučením při onemocnění hiatovou hernií patří i doporučení konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny- psylia. Samotné psylium můžete konzumovat také, doporučila bych pouze jedenkrát denně kvůli jeho možným projímavým účinkům.

    Dále ještě shrnuji dietní opatření při hernii: Omezte mastná, tučná a smažená jídla, nadýmavé pokrmy a perlivé nápoje. Vyhněte se konzumaci alkoholu a kofeinu. Jídlo konzumujte víckrát denně v menších porcích, přičemž nejlepší je tepelná úprava dušením či vařením na vodní lázni.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec t.č. MD

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.