Jak léčit zánět tlustého střeva

JAK LÉČIT ZÁNĚT TLUSTÉHO STŘEVA

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Příčiny vzniku zánětu tlustého střeva jsou nejasné. Průjmy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu se řadí mezi příznaky tohoto onemocnění. Čemu se v jídelníčku vyvarovat? Zjistěte, jakým způsobem probíhá léčba zánětu tlustého střeva. 

 • Články o zdraví
 • Zažívání
 • Nemoci

Co je to zánět tlustého střeva Co je to zánět tlustého střeva

Zánět tlustého střeva neboli ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické střevní záněty - to znamená, že příčiny zánětu nejsou zatím prokázané. Jedná se o onemocnění způsobující zánět sliznice tlustého střeva a konečníku. Označuje se jako vředový zánět tlustého střeva, protože ho často doprovází vznik vředů. Nemoc probíhá ve střídavých fázích - fáze bez příznaků a aktivační fáze onemocnění. Zánět tlustého střeva postihuje více ženy, pacienti jsou nejčastěji ve věku 20 až 40 let a později mezi 50 a 80 lety. 

Příčiny onemocnění Příčiny onemocnění

Konkrétní příčina vzniku zánětu tlustého střeva není známá. Za rizikové faktory se považují:

 • nevhodná strava,
 • kouření,
 • stres, napětí
 • dědičné dispozice,
 • oslabená imunita,
 • zátěž antibiotiky.

Příznaky zánětu tlustého střeva Příznaky zánětu tlustého střeva

Zánět se zpočátku projevuje lehčími příznaky jako průjem, ve kterém se objevuje krev a hlen. Projevy nemoci přicházejí zpravidla postupně. V některých případech je průběh nemoci bouřlivý. Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

 • průjem s příměsí krve a hlenu
 • bolest a krvácení z konečníku
 • křečové bolesti břicha
 • nevolnost
 • ztráta chuti k jídlu
 • zvýšená teplota
 • úbytek na váze

Příznaky zánětu mohou být i mimostřevní, mezi takové patří například zánět očí, zánět a otoky kloubů, afty, vyrážky a chudokrevnost

Prevence onemocnění Prevence onemocnění

Vzhledem k tomu, že příčiny zánětu nejsou známé, tak preventivní opatření mají spíše obecný charakter. K předejití nemoci dodržujte pravidla zdravého životního stylu a zdravé výživy. Obecně platí - posilujte svou obranyschopnost, stravujte se zdravě a omezte ve svém životě psychický stres

Diagnostika Diagnostika

Při podezření na zánět tlustého střeva vás lékař pošle na vyšetření: 

 • vyšetření stolice,
 • vyšetření krve,
 • kolonoskopie - lékař prohlédne celé tlusté střevo endoskopem, který se zavádí přes konečník,
 • RTG nebo CT břicha.

Léčba zánětu tlustého střeva Léčba zánětu tlustého střeva

Léčba zánětu tlustého střeva se zaměřuje na zmírnění projevů onemocnění. V těžších případech je nutný chirurgický zákrok, kde dochází k odstranění celého tlustého střeva nebo jeho části. 

Způsoby léčebných postupů:

 • dieta,
 • léčba medikamenty - užívají se protizánětlivé léky a léky na podporu imunity,
 • chirurgický zákrok.

Psychický stres negativně ovlivňuje průběh nemoci. Snažte se být, co nejvíce v klidu a odpočívejte. 

Dieta Dieta

Dodržujte dietní opatření, která si nastavíte s lékařem. Dieta je uzpůsobena tak, aby byla dobře stravitelná a nenadýmala vás. Důležitý je dostatečný přísun tekutin - popíjejte neperlivé minerální vody, silně zředěné ovocné šťávy a slabé čaje. Nevhodné je pití kávy, silného čaje a energetických nápojů. Vylučte ze svého jídelníčku laktózu. Zeleninu jezte pouze tepelně upravenou. Vynechejte dráždivá kořeněná jídla. Ovoce vždy zbavte slupek. Správná životospráva je základem pro to, aby vám bylo lépe.
Obnovte správnou funkci střevní mikroflóry pomocí probiotik. Podpořte svou obranyschopnost s doplňky stravy na imunitu

Pomoc pacientům Pomoc pacientům

Při podezření na zánět tlustého střeva, určitě neváhejte a navštivte svého lékaře. V České republice existuje od roku 2008 organizace Pacienti IBD z.s., která pomáhá, sdružuje a edukuje pacienty s idiopatickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou). Vydává odborné publikace a brožury, pořádá vzdělávací semináře, neformální setkání a konference. Zdarma nabízí pro pacienty s IBD odborné online poradny; právní, výživovou a gastroenterologickou. Provozuje online mapu veřejných toalet WC kompas a pacientům vydává tzv. WC kartu jejíž předložení jim pomůže s rychlejším zpřístupněním veřejných i neveřejných toalet.

Zdravá výživa


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  05. 01. 2020

  Pročištění střev

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu ohledne pročıštění střev. Dlouhodobě mám potíže s trávením a i když jsem používala již hodně preparátů na zažívání, tak vše působí jen pár dní a pak zase nastanou obtíže. Napadlo mne, zda by mi nepomohlo udělat si 1x měsíčně vyčištění střev. Vím, že se před kolonoskopií pije nějaký roztok. Je volně dostupný? Děkuji.

  Dobrý den, 

  léky na vyprázdnění střev před kolonoskopií jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Nevím, jestli se Vaše potíže s trávením týkají spíše zácpy, průjmů, nebo se tyto dva problémy střídají. Pochybuji, že by vyčištění střev pomohlo, zbavila byste se tím i bakterií, které jsou pro naše trávení důležité. Vím, že jste pravděpodobně zkoušela i různé typy probiotik, nicméně bych doporučila tyto, a to ať na průjem, nebo zácpu. Prvním je Hylak forte, jedná se o roztok, užívejte 3x denně 2 ml, před a po užití přípravku se vyvarujte mléčných výrobků po dobu 1-2 hodin. Pokud preferujete spíše tobolky, doporučuji Apo-lactobacillus, užívejte 1 tobolku denně. Pokud se máte střídající zácpu s průjmem, silné nutkání jít na stolici ihned po jídle, nebo hned ráno, co vstanete, mohlo by se jednat o tzv. syndrom dráždivého tračníku. Tuto diagnózu stanovuje lékař na základě řady vyšetření.

  Hylak forte

  Apo-lactobacillus

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  02. 02. 2021

  Nadměrné nadýmání po stresu i jídle

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda existuje přírodní lék na nadýmání. Asi dva měsíce, po nadměrném stresu, po jakýmkoliv jídle mě trápí nadýmání, držím bezlepkovou dietu, intolerancí na laktózu mi nezjistili. Obávám se, zda nemohu mít problém se střevy. Již několik dní jím drcený plod ostropestře mariánského. Problém s vyprázdněním nemám.
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  problém s nadýmáním může být způsobem nerovnováhou bakterií, které osidlují naše střevo. Tento problém bych řešil dvěma způsoby (a nebojte, jedná se o přírodní varianty). Na okamžité odstranění pocitu nafouknutí je výborný čaj z fenyklu, který pomáhá plyny rozpouštět a tím dojde k úlevě. Za den lze vypít dva šálky tohoto odvaru. Z dlouhodobějšího hlediska bych zvážil užívání probiotik, která napomáhají urovnání střevní mikroflóry a odstranění pravděpodobné příčiny vašich potíží. Výborný v tomto ohledu je Biopron9, jehož složení a množství bakterií je pro tento případ optimální. Dávka probiotik postačuje 1x denně, nezávisle na jídle či denní době.

  Apotheke Fenykl obecný čaj 20x2g

  Walmark Biopron9 tob.30+10

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  • Zažívání
  21. 03. 2021

  Co doporučíte na imunitu střeva?

  Dobrý den,prosím o doporučení produktu na imunitu střev,děkuji.

  Dobrý den, 

  na posílení imunity a správné funkce střev mohu doporučit třeba Probiolact, který kromě laktobacilů také obsahuje fruktooligosacharidy (prebiotika - látky, které podporují růst zdravých bakrérií), užívá se 1-2 tablety denně před jídlem. 

  Druhou možností je třeba Hylak forte.   Dokončuje proces trávení, brání množení choroboplodných zárodků, upravuje bakteriální mikrofloru, a taky působí prebioticky. Užívá se 3x denně 1-2ml, je možné ho zaímíchat i do pití. 

  Favea ProbioLact tob.30

  HYLAK FORTE perorální SOL 100ML

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.