5 tipů na problémy se zažíváním

5 TIPŮ NA PROBLÉMY SE ZAŽÍVÁNÍM

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Problémy se zažíváním rozdělujeme na dva základní typy: akutní a chronické. K těm akutním patří průjem na exotické dovolené, pálení žáhy po nedělním obědě nebo nadýmání po talíři fazolí. Horší variantou bývají chronické potíže, které nás provází v určitých situacích týdny, měsíce roky nebo i celý život. 

 • Články o zdraví
 • Zažívání

 Průjem Průjem

Za průjem označujeme vodnatou stolici, která se objeví častěji než 3x za den. Akutní forma průjmu nás může přepadnout bez varování. Sníme něco zkaženého nebo něco, co nám nesedne a máme zaděláno na problém. Na vině mohou být taky některé léky, jejichž užívání má projímavý účinek. Nebezpečí akutního průjmu tkví v dehydrataci a minerálovém rozvratu. Pokud vás přepadne průjem, hodně pijte. 

K léčbě průjmu slouží:

 • Antimolitika, která zpomalí pohyb střev. Hodí se zejména, když se potřebujete bezpečně vzdálit od záchodu např. při cestování. Patří sem například Imodium
 • Antisekretorika sníží střevní sekreci. Zástupcem této skupiny je např. Hidrasec.
 • Adsorbencia na sebe vážou škodlivé látky - toxiny. Např. aktivní černé uhlí.
 • Dezinficiencia se hodí v případě infekčního průjmu. Nejznámějším zástupcem je Endiaron.
 • Probiotiky můžete klasickou léčbu průjmu doplnit. Obnovují přirozenou mikroflóru ve střevě.

 Nadýmání a plynatost

Některá jídla nám umí pěkně zavařit. Určitě jste se s tím už někdy setkali. Nafouklé a bolavé břicho a křeče. Nic příjemného. Plyny v žaludku vznikají přirozeně. Denně jich vyprodukujeme až půl litru. Jejich vyprodukované množství značně zvyšuje např. konzumace některých jídel (luštěniny, zelenina), věk, hormonální nerovnováha, stres i spěch při jídle. Přípravky vhodné na nadýmání a plynatost jsou deflatulencia, k nimž patří třeba Espumisan a probiotika

 Problémy s trávením  Problémy s trávením

O problémech s trávením mluvíme tehdy, když máme pocit, že nám jídlo leží dlouho v žaludku a trpíme pocitem plnosti. Pomocnou ruku nám v tomto případě podají trávicí enzymy, které zlepšují rozklad potravy. Užíváme je během jídla nebo těsně po něm. Občas mohou pomoci i bylinky, které najdete ve vybraných čajích - takové například nabízí značka Leros.

 Pálení žáhy

O pálení žáhy mluvíme ve chvíli, kdy se nám žaludeční šťávy vrátí do jícnu a podráždí ho. V určitých situacích cítíme lehké pálení žáhy všichni třeba, když si lehneme po jídle, nebo když něco děláme v předklonu. Pokud se u vás pálení žáhy objevuje pravidelně, nepodceňujte to a raději navštivte svého lékaře, aby vás vyšetřil. K přípravkům na pálení žáhy patří:

 • Antacida, která neutralizují kyselé žaludeční šťávy. Patří k nim třeba přípravky Rennie
 • Algináty fungují tak, že na povrchu žaludku vytvoří ochrannou vrstvu. Do této skupiny patří Gaviscon.
 • Inhibitory protonové pumpy sníží tvorbu žaludečních kyselin např. Apo-Ome.

Co pomáhá na pálení žáhy Co pomáhá na pálení žáhy

Dá se říct, že na pálení žáhy pomáhá střídmější strava. Rozhodně byste se měli vyhýbat potravinám, které dráždí jícen. Odpusťte si tučné a sladké, čerstvé pečivo, cibuli a česnek, koření, kávu i alkoholické nápoje. Osvědčená první pomoc je jedlá soda.

 Zácpa  Zácpa

Zácpa se definuje velmi obtížně. Každý má své vnitřní pochody nastavené trochu jinak. Nejběžnější definice, se kterou se setkáte je: „Zácpa je stav, kdy dochází k vyprázdnění stolice v intervalu delším než 1× za tři dny a v množství menším než 80 g.“ Ale neberte to jako dogma. Za zácpu považujeme i vyprazdňování, které je namáhavé nebo nedostatečné. Zácpa se dá léčit pomocí jednoduchých cvičení, kdy procvičujete defekační reflex. Další možností jsou laxativa - projímavé léky. Neměly by se užívat dlouhodobě bez porady s lékařem. Mohly by váš problém ještě zhoršit. Méně invazivní možností jsou sirupy, tablety nebo žvýkací kostky s vlákninou, které zlepšují střevní pochody a změkčují stolici. 


 

Léky na zažívání      Doplňky stravy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  28. 10. 2019

  Trávení v těhotenství

  Dobrý den, je prosím nějaký přípravek, který v těhotenství pomáhá zlepšit trávení? Bývá mi po jídle zle, těžko... Děkuji.

  Dobrý den,

  v těhotenství na podporu trávení jsou nejbezpečnější trávicí enzymy, které napomáhají zpracování potravy v trávicí trubici. Ze začátku bych volil Pancreolan Forte, který lze užívat až 3x denně 2 tablety, nejlépe během jídla nebo po jídle. V případě, že by obtíže neustupovaly, doporučil bych domluvit se na dalším postupu s lékařem (můžete poté klidně dávkování navýšit, případně zvolit silnější přípravek Pangrol, nebo bude příčina těchto obtíží jiná a zvolíte tudíž tomu adekvátní řešení).

  PANCREOLAN FORTE 6000U enterosolventní tableta 30 

  PANGROL 20000IU enterosolventní tableta 20 II

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Zažívání
  10. 05. 2020

  Carbosorb,jak dlouho užívat?

  Dobrý den, mohu užívat Carbosorb tři nebo i čtyři dny?

  Dobrý den,

  Carbosorb můžete užívat více dní, pokud však nepociťujete zlepšení stavu, navštivte lékaře. Často dochází u pacientů k poddávkování tímto lékem, pro účinek je třeba užívat 4x denně 5 tablet, nejlépe rozkousat a zapít. Pokud užíváte pravidelně nějaké další léky, je důležité užít je v odstupu minimálně 2 hodin od Carbosorbu, aby nebylo narušeno jejich vstřebávání. Do kombinace doporučuji Tasectan, který se užívá pouze 3x denně  po 1 tobolce, průjem zastaví rychle a neovlivňuje vstřebání dalších léků. Na doplnění pitného režimu při průjmu je vhodný Tormentan čaj.

  Tasectan

  Tormentan

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  26. 05. 2020

  Jak řešit bolesti břicha?

  Dobrý den, každé ráno když vstávám do školy, tak cítím, že mě bude bolet břicho a na záchod si dojít nemůžu - nejde to. Jakmile opustím domov, tak vždycky během 10 minut začnou bolesti břicha a potřeba si dojít na záchod a teď si někam odskočte, když jedete do školy... Tyto problémy mám velice často a to několikrát do týdne, jím málo vlákniny. Ještě pozoruji zajímavou věc, že pokud ráno vstávám a nemířím do školy, ale např. do práce nebo kamkoliv jinam, tak bolesti břicha většinou nemívám. Chtěl bych se tedy zeptat, zda byste mi mohli doporučit nějaké vhodné léčivo, díky kterému bych si mohl pravidelně každé ráno dojít na velkou a nemusel mít bolesti břicha po zbytek dne? Děkuji Vám.

  Pěkný den,

  popisované příznaky značí tzv. psychosomatické onemocnění - vaše psychické rozpoložení ovlivňuje trávicí systém. Stres, který máte z návštěvy ve škole se přenáší do zažívacích obtíží. Doporučila bych navštívit lékaře a zvážit nasazení léků na ovlivnění psychiky. Na úpravu trávení vám mohu doporučit probiotika- živé bakterie, které ovlivňují mikroflóru ve střevech a upravují trávení. Vyzkoušejte Apo-lactobacillus, který budete užívat 1x denně ráno ve stejnou dobu nezávisle na jídle, po 1 měsíci užívání by se zažívání mohlo upravit. V případě křečí užijte kapičky Cholagol, ale neužívejte je preventivně pouze když máte obtíže, odstraní nepříjemné křečovité sevření.

  APO-LACTOBACILLUS

  CHOLAGOL

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.