JAK POZNAT PÁLENÍ ŽÁHY?
Pálení žáhy, neboli pyróza, přichází obvykle po mastném a těžkém jídle. Cítíte pálivou bolest a tlak za hrudní kostí, někdy můžete cítit i nepříjemnou hořkou chuť v ústech. Provází ho taky říhání a pocit na zvracení.
Proč k pálení žáhy dochází?
Pyróza je způsobena návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, za což může uvolněný jícnový svěrač. Tento svěrač by se měl otevírat, jen pokud jde potrava do žaludku. Když se otevírá i v opačném směru, je to nemoc, které se říká reflux. Pálení žáhy se násobí při obezitě, nošení těsného oblečení, kouření, pití alkoholu a v poloze ležmo.
Jak se bránit pálivému pocitu v jícnu?
Přípravky, které jsou určeny proti pálení žáhy, působí různými mechanismy:
Jedním z nich je neutralizace kyselých žaludečních šťáv. Tyto léky se souborně nazývají antacida. Jsou to sloučeniny vápníku, hořčíku a hliníku, které mají zásadité pH. Vyrábí se ve formě žvýkacích tablet, které bývají i ochucené, nebo tekutých suspenzí, které účinkují okamžitě. Nevýhodou je jejich krátký a někdy nedostatečný účinek, proto jsou vhodné pouze jednou za čas.
Součástí některých tablet je i kyselina alginová, která působí proti refluxu. O refluxu mluvíme tehdy, když kyselý obsah žaludku přechází do jícnu a tam poškozuje sliznici. Léky se užívají po jídle, přibližně 1-2 hodiny. V té době je totiž obsah žaludku nejkyselejší.
Typické léky jsou:
Vhodným dočasným řešením se může zdát užívání sody bikarbony, která funguje na stejném principu. Pokud máte ale žaludeční vředy, může spíše uškodit.
Do mechanismu blokování tvorby kyseliny chlorovodíkové patří dva typy léku. Léky, které blokují histaminové receptory v žaludku, a tím zabraňují tvorbě kyseliny chlorovodíkové jsou vhodnější, pokud cítíte nevolnost, překyselení a pálení žáhy sporadicky. Jejich účinek nastupuje přibližně po hodině, ale zato působí delší dobu. Nejlépe účinkují, když se užívají nalačno. Do této skupiny patří volně prodejný lék Ranisan a Famosan.
Mnohem účinnější jsou inhibitory protonové pumpy. Jsou také nejvíce používané. Dávkují se ráno – nalačno jedna tableta a účinek trvá celý den. Tyto léky jsou vhodné na dlouhodobé užívání a předepisují se při žaludečních vředech a nálezu bakterie Helicobacter pylori. Sem patří i volně prodejné léky Helicid, Apo-Ome, Nolpaza a Apo-Panto. Z přírodních produktů je to především zázvor nebo bramborová šťáva.
Nezbytná opatření při častém pálení žáhy
- Vyhýbejte se jídlům, které zhoršují pálení. U každého člověka to může být individuální. Obecně jsou to rajčata, luštěniny nebo mléčné výrobky.
- Jezte poslední jídlo 4 hodiny před spaním či ulehnutím.
- Po jídle se nepředklánějte a nenoste těžké věci.
- Noste volnější kalhoty
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
07. 05. 2020
Co na reflux v těhotenství?
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se může projevovat reflux. Jsem na konci těhotenství ( 39 TT) a mám pocit tlaku v krku jakoby v tom důlku. Občas pokaslavam, trápí mě trochu říhání, ale nejvíce mi vadí ten tlak v krku. Začalo to zhruba před 5 týdny . Občas mě pálí žáha, ale ten tlak přetrvává. Pokud by se jednalo o reflux co na to mohu brát. Mám zajít k lékaři a nebo počkat po porodu jestli to vymizí a bylo to jen způsobeno těhotenstvím. -
07. 05. 2020
Přírodní lék na pálení žáhy
Dobrý den,
máte něco přírodního na pálení žáhy, jako je třeba Smecta na průjem?
Předem díky za informaci.
-
07. 05. 2020
Jak kombinovat Rennie a Omeprazol u GER?
mám užívat současně oba léky při obtížích (pyrosis), nebo zvýšit Omeprazol z 20 na 40 mg? -
14. 08. 2020
náhrada Anacidu
Zdravím, můj lék ANACID 258MG/388MG perorální SUS 12X5ML zaměním za který lék, prosím? Tablety nesnesu.... Děkuji

Dobrý den,
refluxní choroba se nejčastěji projevuje tzv. pálením žáhy, což je bolest a pálení v oblasti za hrudní kostí. Dalšími příznaky bývají bolest při polykání, pocit cizího tělesa v krku či regurgitace (návrat potravy zpět do úst, avšak neplést se zvracením). Pokud trpíte refluxem, v těhotenství jako první volbu doporučuji Gaviscon. Obsahuje látku, která v žaludku nabobtná a vytvoří zátku, která brání návratu žaludečního obsahu do jícnu. Alternativně lze použít antacida (látky neutralizující kyselý obsah žaludku) jako je Rennie. Pokud předchozí dvě skupiny nezabraly, poslední možností bývá omeprazol v síle 10mg (např. Helicid). Pokud to začalo před 5 týdny a jste v 39 týdnu těhotenství, je vysoce pravděpodobné, že Vaše obtíže způsobuje tlak dítěte na dutinu břišní a v ní uložené orgány. Prozatím bych využil výše uvedených přípravků na řešení problémů do porodu, pokud obtíže ani po porodu nevymizí, poté bych doporučil návštěvu lékaře.
gaviscon-liquid-peppermint-peroralni-suspenze
rennie-peroralni-zvykaci-tableta-24
helicid-10-zentiva-peroralni-enterosolventni-tvrde-tobolky-
S pozdravem,
Mgr. Radek Machan
lékárník BENU Děčín