Jak poznat pálení žáhy?

JAK POZNAT PÁLENÍ ŽÁHY?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Pálení žáhy, neboli pyróza, přichází obvykle po mastném a těžkém jídle. Cítíte pálivou bolest a tlak za hrudní kostí, někdy můžete cítit i nepříjemnou hořkou chuť v ústech. Provází ho taky říhání a pocit na zvracení.

 • Články o zdraví
 • Zažívání

5 minut čtení


Proč k pálení žáhy dochází? Proč k pálení žáhy dochází?

Pyróza je způsobena návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, za což může uvolněný jícnový svěrač. Tento svěrač by se měl otevírat, jen pokud jde potrava do žaludku. Když se otevírá i v opačném směru, je to nemoc, které se říká reflux. Pálení žáhy se násobí při obezitě, nošení těsného oblečení, kouření, pití alkoholu nebo v poloze v leže, kvůli čemuž se zhoršuje pálení žáhy v noci. Dalším faktorem, co způsobuje pálení žáhy, je stres. Objevit nebo zhoršit se může pálení žáhy v těhotenství v důsledku zvýšeného tlaku na žaludek.

Jak se bránit pálivému pocitu v jícnu? Jak se bránit pálivému pocitu v jícnu?

Přípravky, které jsou určeny proti pálení žáhy, působí různými mechanismy: 

Jedním z nich je neutralizace kyselých žaludečních šťáv. Tyto léky se souborně nazývají antacida. Jsou to sloučeniny vápníku, hořčíku a hliníku, které mají zásadité pH. Vyrábí se ve formě žvýkacích tablet, které bývají i ochucené, nebo tekutých suspenzí, které účinkují okamžitě. Nevýhodou je jejich krátký a někdy nedostatečný účinek, proto jsou vhodné pouze jednou za čas. 

Součástí některých tablet je i kyselina alginová, která působí proti refluxu. O refluxu mluvíme tehdy, když kyselý obsah žaludku přechází do jícnu a tam poškozuje sliznici. Léky se užívají po jídle, přibližně 1-2 hodiny. V té době je totiž obsah žaludku nejkyselejší. 

Typické léky jsou:

Vhodným dočasným řešením se může zdát užívání sody bikarbony, která funguje na stejném principu. Pokud máte ale žaludeční vředy, může spíše uškodit.

Do mechanismu blokování tvorby kyseliny chlorovodíkové patří dva typy léku. Léky, které blokují histaminové receptory v žaludku a tím zabraňují tvorbě kyseliny chlorovodíkové, jsou vhodnější, pokud cítíte nevolnost, překyselení žaludku a pálení žáhy sporadicky nebo užíváte léky s účinnou látkou kyselinou salicylovou. Jejich účinek nastupuje přibližně po hodině. Nejlépe působí, když se užívají nalačno. Do této skupiny patří volně prodejný lék Famosan.

Mnohem účinnější jsou inhibitory protonové pumpy. Jsou také nejvíce používané. Dávkují se ráno – nalačno jedna tableta a účinek trvá celý den. Tyto léky jsou vhodné na dlouhodobé užívání a předepisují se při žaludečních vředech a nálezu bakterie Helicobacter pylori. Sem patří i volně prodejné léky Helicid, Apo-Ome, Nolpaza a Apo-Panto.

Z přírodních produktů pomáhá zázvor nebo bramborová šťáva. 

Nezbytná opatření při častém pálení žáhy Nezbytná opatření při častém pálení žáhy

 • Vyhýbejte se jídlům, které zhoršují pálení. U každého člověka to může být individuální. Obecně jsou to hodně kořeněná jídla, rajčata, luštěniny nebo mléčné výrobky a káva. Jezte raději menší porce vícekrát za den. Při jídle nespěchejte. 
 • Jezte poslední jídlo 4 hodiny před spaním či ulehnutím. Vhodné poloha ke spánku je na levém boku. 
 • Po jídle se nepředklánějte a nenoste těžké věci.
 • Noste volnější kalhoty.

Pokud vás trápí časté pálení žáhy nebo dokonce pálení žáhy po každém jídle a tyto projevy neustupují, vydejte se ke svému lékaři. Dlouhodobé pálení žáhy může vést k žaludečním vředům, podráždění jícnu, zánětu a dokonce jde o rizikový faktor pro vznik rakoviny!

 

Vše na pálení žáhyPřípravky na trávení

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  07. 05. 2020

  Co na reflux v těhotenství?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se může projevovat reflux. Jsem na konci těhotenství ( 39 TT) a mám pocit tlaku v krku jakoby v tom důlku. Občas pokaslavam, trápí mě trochu říhání, ale nejvíce mi vadí ten tlak v krku. Začalo to zhruba před 5 týdny . Občas mě pálí žáha, ale ten tlak přetrvává. Pokud by se jednalo o reflux co na to mohu brát. Mám zajít k lékaři a nebo počkat po porodu jestli to vymizí a bylo to jen způsobeno těhotenstvím.

  Dobrý den,

  refluxní choroba se nejčastěji projevuje tzv. pálením žáhy, což je bolest a pálení v oblasti za hrudní kostí. Dalšími příznaky bývají bolest při polykání, pocit cizího tělesa v krku či regurgitace (návrat potravy zpět do úst, avšak neplést se zvracením). Pokud trpíte refluxem, v těhotenství jako první volbu doporučuji Gaviscon. Obsahuje látku, která v žaludku nabobtná a vytvoří zátku, která brání návratu žaludečního obsahu do jícnu. Alternativně lze použít antacida (látky neutralizující kyselý obsah žaludku) jako je Rennie. Pokud předchozí dvě skupiny nezabraly, poslední možností bývá omeprazol v síle 10mg (např. Helicid), ale o užívání  v těhotenství se předem poraďte s lékařem.. Pokud to začalo před 5 týdny a jste v 39 týdnu těhotenství, je vysoce pravděpodobné, že Vaše obtíže způsobuje tlak dítěte na dutinu břišní a v ní uložené orgány. Prozatím bych využil výše uvedených přípravků na řešení problémů do porodu, pokud obtíže ani po porodu nevymizí, poté bych doporučil návštěvu lékaře.

  gaviscon-liquid-peppermint-peroralni-suspenze
  rennie-peroralni-zvykaci-tableta-24
  helicid-10-zentiva-peroralni-enterosolventni-tvrde-tobolky-

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  07. 05. 2020

  Přírodní lék na pálení žáhy

  Dobrý den,
  máte něco přírodního na pálení žáhy, jako je třeba Smecta na průjem?

  Předem díky za informaci.

  Dobrý den,

  pokud chcete užívat něco přírodního tak by ste mohl zkúsit čaje z těchto rosltin : mědunká lékařská, řebřiček obecný, heřmánek pravý, smetanka lékařská, puškvorec obecný nebo čaj ze zázvoru. Taky se dají koupit žaludeční kapky

  Kromě přírodní cesty léčby pálení žáhy je ještě možnost užívat antacid jako je třeba Rennie, Maalox, Gaviscon. 

  Tyto léky svojí podstatou působí téměř okamžitě a zmírňují obtíže, především právě pálení žáhy. Mohou ale zmírňovat i obtíže jiné, jako je nepříjemné tlačení v žaludku po obtížně stravitelném jídle atd. Nevýhodou antacid je jejich poměrně krátká účinnost (většinou působí pouze jednu hodinu). Tyto léky by se měly používat v těch případech, kdy se jedná o potíže akutní. Při déletrvajících potížích s překyselením žaludku a pocitem pálení žáhy (celé dny, opakovaně několikrát do týdne po více týdnů za sebou) je na místě vyhledat lékaře a o svých problémech mu říci. Je tak možno předejít možným vážnějším následkům vyvolaným chronickým drážděním jícnové sliznice kyselým žaludečním obsahem.

  Vzhledem k tomu, že se jedná o sloučeniny s různými ionty, při pravidelném vysokém přísunu antacid může docházet k výraznému zvýšení koncentrace těchto iontů v krvi a dle toho k různě vážným následkům. Některé jiné léky mohou být antacidy blokovány (jejich vstřebávání ze střeva). Jedná se například o antibiotika tetracyklinového typu. Proto pokud vám lékař takovéto léky předepíše, poraďte se s ním o užívání antacid.

   

  S pozdravem

  PharmDr. Matej Kováč
  vedoucí lékárny
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  07. 05. 2020

  Jak kombinovat Rennie a Omeprazol u GER?

  mám užívat současně oba léky při obtížích (pyrosis), nebo zvýšit Omeprazol z 20 na 40 mg?

  Dobrý den,

  podle mne všeho moc škodí a promyslel bych spíš změnu medikace z Omeprazolu na třeba užívání lepšího pantoprazolu (Nolpaza, Pantomyl...). Můžete zkúsit užívat Omeoprazol ráno a večer 1 tabletu a pri SOS potížích užít Rennie, ale obávam se, že po delší době by mohlo dojít k poruše trávení v žaludku pro nedostatek kyselin. 

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna  Roudnice nad Labem
  vedoucí lékárník

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  14. 08. 2020

  náhrada Anacidu

  Zdravím, můj lék ANACID 258MG/388MG perorální SUS 12X5ML zaměním za který lék, prosím? Tablety nesnesu.... Děkuji

    Dobrý den,
   Nově je na trhu přípravek Gastrotuss sirup sáčky, který je adekvátní náhradou přípravku Anacid sus. Sirup Gastrotuss pomáhá při procesech reepitelizace sliznice horního trávícího traktu a zkracuje dobu setrvání žaludečního obsahu v žaludku.
  Pokud lékař neurčí jinak, je doporučená dávka pro dospělé a děti od 12-ti let jeden sáček po hlavním jídle a před spaním, sáček přímo vymáčknout do úst.

  Gastrotuss sirup sáčky 

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.