CO NA BOLEST UCHA
Otitida je poměrně časté zánětlivé onemocnění ucha. Projevuje se bolestí v uchu různé intenzity, bolest se obvykle stupňuje v noci. K dalším příznakům patří poruchy sluchu nebo čirý až žlutozelený výtok z ucha. Zánět může postihnout vnější zvukovod (otitis externa) nebo střední ucho (otitis media). Záněty uší postihují hlavně děti, nevyhnou se jim ale ani dospělí. Ohroženější jsou například diabetici nebo lidé s oslabenou imunitou.
5 minut čtení
Zánět vnějšího zvukovodu
Zánět vnějšího zvukovodu odborně nazýváme otitis externa. Příčinou bývá bakteriální infekce (patogeny jako Haemophilus influenzae, stafylokoky nebo streptokoky), virová infekce (virus chřipky nebo herpetické viry) nebo mykotické infekce (způsobené kvasinkami). Objevit se ale může i zánět neinfekčního původu.
Zpravidla se zánět rozvine v důsledku podráždění kůže ve vnějším zvukovodu třeba v důsledku pobytu v prašném prostředí, v místech s nadměrnou vlhkostí, drážděním ucha nevhodnou tělovou či vlasovou kosmetikou, častým vymýváním ucha a nesprávným čištěním vatovými tyčinkami.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha (otitis media) postihuje středoušní dutinu. Probíhat může akutně i chronicky.
Akutní zánět středního ucha
Náhlá, prudká bolest uvnitř ucha, která se objeví z ničeho nic – tak se projeví akutní zánět středního ucha. Ušní bubínek se vydouvá směrem ven, protože se uvnitř ucha hromadí exsudát a hnis. Nejčastěji se objevuje akutní zánět středního ucha u dětí, batolat nebo kojenců. S věkem riziko jeho vzniku klesá. Zdrojem akutního zánětu středního ucha a sluchové (Eustachovy) trubice bývá zánět hltanu nebo nosohltanu. Z nosohltanu původci infekce snadno proniknou přes sluchovou trubici až do středního ucha. Zánět středního ucha nejčastěji začíná jako virová nákaza, ke které se následně přidruží infekce bakteriemi.
Dle toho, co akutní zánět středouší vyvolalo, rozlišujeme hnisavý nebo nehnisavý akutní zánět středního ucha.
Nehnisavý zánět středouší
- Příčinou nehnisavého akutního zánětu středního ucha bývá alergická rýma, zvětšená nosní mandle, nosní polypy, zakřivení nosní přepážky nebo i nádory nosohltanu.
Hnisavý zánět středouší
- Hnisavé záněty středního ucha jsou nejčastějšími ušními záněty vůbec. Zdrojem zánětu je infekce, která se do středního ucha dostane přes Eustachovu trubici z nosohltanu. Kromě toho do ucha infekce může dostat přes perforovaný ušní bubínek nebo nitroušní tekutinou.
Chronický zánět středního ucha
Pro chronický zánět středouší je typické nahromadění exsudátu ve středním uchu trvající 3 a více měsíců od odeznění akutní infekce. Tekutina se může také objevovat opakovaně a způsobit ztrátu sluchu nebo další akutní infekci.
Jaké jsou hlavní příčiny zánětu ucha?
Záněty zvukovodu a středního ucha mají různé příčiny. Společným rizikovým faktorem obou je ale dětský věk.
Nejčastější faktory vzniku zánětu vnějšího zvukovodu:
- Kontaminovaná voda – ať už bakteriemi, viry nebo plísněmi – patří mezi nejčastější příčiny zánětu vnějšího ucha. Kontaminovaná voda se dostane do ucha při koupání v bazénech nebo na přírodních koupalištích. Počty zánětů zvukovodů proto rostou hlavně v období prázdninových koupaček a dovolených.
- Odřeniny uvnitř zvukovodu způsobené nesprávným čištěním uší pomocí vatových tyčinek – “uchošťourů”, neopatrném nasazování sluchátek, špuntů do uší, noiserů nebo naslouchadel.
- Nadměrné odstraňování ušního mazu nebo nedostatečná tvorba ušního mazu oslabuje přirozenou bariéru ucha, která brání průniku patogenů.
- Nahromadění ztvrdlého ušního mazu, který se čisticími tyčinkami zatlačuje hluboko do zvukovodu a dráždí bubínek.
- Prašné prostředí například při práci na stavbách, v dolech nebo třeba při úklidu ve sklepě.
- Vrozené vady jako zúžení vnějšího zvukovodu.
- Onemocnění – respirační infekce, cukrovka.
- Dětský věk, protože děti mají přirozeně užší zvukovod ve srovnání s dospělými.
- Podráždění pokožky ucha při sprchování nebo nevhodnou tělovou a vlasovou kosmetikou.
- Svědící vyrážka v uchu a nadměrná tvorba ušního mazu, které nutí k nadměrnému používání vatových tyčinek.
Nejčastější faktory vzniku zánětu středního ucha:
- Záněty nosu, nosních dutin a nosohltanu nejčastěji předchází zánětu středního ucha. Původce infekce – ať už vir nebo bakterie – pronikne přes nosohltan do Eustachovy trubice nebo až do středního ucha.
- Dětský věk – záněty středouší u dětí se nejčastěji objevují mezi 6. měsícem a 2. rokem věku. Malé děti mají totiž krátkou a poměrně širokou Eustachovu trubici, a proto přes ni patogeny z nosohltanu snadno proniknou do ucha. Záněty středního ucha se nejčastěji vyskytují v obdobích nachlazení a chřipek.
- Zúžení Eustachovy trubice kvůli zduřelé nosní mandli, alergické rýmě, nosním polypům nebo nádoru v nosohltanu. Důsledkem je totiž vznik podtlaku, který vyvolává hromadění tekutiny. Tak zde vzniká ideální prostředí pro množení bakterií.
Jaké jsou typické projevy ušních zánětů?
Zánět vnějšího zvukovodu:
- otok zvukovodu
- boule za uchem
- ucho je teplé a začervenalé
- intenzivní bolest v uchu zvyšující se při manipulaci s ušním boltcem
- praskání v uchu
- pocit zalehlého ucha
- svědění
- výtok z ucha (čirý nebo až žlutozelený s příměsí hnisu nebo krve)
- lehká porucha sluchu
Zánět Eustachovy trubice:
- zalehlé ucho
- bolest v uchu při polykání nebo smrkání
- otok sliznice
- nedoslýchavost
Zánět středního ucha:
- pulzující bolest uší (především vleže)
- nedoslýchavost
- ztráta rovnováhy
- horečka
- výtok ze zvukovodu
- u dětí je průběh zánětu středního ucha bouřlivější než u dospělých, často jsou z něj podrážděné a plačtivé
Chronický zánět středního ucha:
- poruchy sluchu
- zapáchající výtok z ucha
- pocit vody v uchu
- závratě
- není přítomná horečka a obvykle ani bolest
Jak poznat zánět uší u malých dětí?
Děti do 2 let často ještě neumí dobře vyjádřit, co je bolí. Přitom právě u nich jsou ušní záněty nejčastější. Jako rodiče proto musíte rozpoznat signály, které na projevy zánětu ucha poukazují:
- Dítě se drží za ucho nebo za ně mírně tahá.
- Dítě pláče, pokud se někdo ucha dotkne.
- Dítě je podrážděné, v noci se budí.
- Naměříte mu vysokou teplotu.
- Zpozorujete výtok z jednoho nebo obou oušek.
- Dítě nemá chuť k jídlu nebo ho bolí hlava.
Léčba zánětu vnějšího zvukovodu
Nekomplikovaný neinfekční zánět vnějšího zvukovodu zvládnete vhodnou samoléčbou. Pomohou vám volně prodejné ušní kapky, které tlumí otok a bolest. Použít se dají při mírnějších projevech zánětu zvukovodu. Ucho očistěte a do zvukovodu vložte gázu navlhčenou v roztoku. Každé 2–3 hodiny gázu vyměňujte.
Pokud zánět zvukovodu vyvolají plísně, lékař doporučí lokální antimykotikum. Každý den pak budete zvukovod vyplachovat. Antimykotický přípravek je důležité aplikovat ještě 10 – 14 dní po odeznění příznaků, aby se infekce nevracela. U zánětu zvukovodu vyvolaného herpes virem jsou podávána antivirotika v kombinaci s vitamíny B.
Vyvolaly zánět zvukovodu bakterie? Lékem volby budou v tomto případě antibiotika (gentamicin nebo kombinace neomycinu a bacitracinu) v podobě ušních kapek nebo masti a to samostatně nebo v kombinaci s kortikoidy. Léčba běžně trvá 7 – 10 dní. Délku používání antibiotik v masti (případně v tabletách nebo sirupu) dodržte i v případě, že už projevy zánětu ustoupily. Kortikoidy mírní v uchu otok. Používají se při otitidách, propuknutí ekzému ve zvukovodu i zánětech ušního boltce. Kortikosteroidy ale představují i podpůrnou léčbu zánětů středního ucha, pokud se kombinují s antibiotiky.
V případě bolesti lze podat léky na s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.
Léky do uší aplikujte dle dávkování stanoveného lékařem. Před samotnou aplikací do ucha musí být přípravek zahřátý na tělesnou teplotu (to platí i pro kapky, které jinak musíte skladovat v ledničce). Léky aplikujte kapátkem přímo do očištěného zvukovodu a to ideálně vleže na boku. Po aplikaci je vhodné zůstat ležet na boku ještě 1 – 2 minutky.
Léčba zánětu středního ucha
Léčbu zánětu středního ucha přenechejte lékaři. Ten nejdřív vyšetří ucho a bubínek otoskopem a určí druh zánětu.
Léčba nehnisavého zánětu středního ucha
Nehnisavý zánět středouší vyžaduje potlačení rýmy, otoku sliznice a zánětu dutin, hltanu a nosohltanu. Kromě léčby antibiotickými ušními kapkami lékař doporučí také dekongestiva (léky na uvolnění nosu) a mukolytika (léky na rozpouštění hlenu).
Léčba akutního hnisavého zánětu středního ucha
Léčba akutního zánětu středního ucha závisí na stádiu nemoci i na celkovém zdravotním stavu pacienta. Pokud se zachytí zánět na začátku, podávají se dekongestiva na snížení otoku sliznice a mukolytika na naředění hlenu v bubínkové dutině. Teplota a bolest se tlumí léky na horečku. Ulevit pomohou i chladné obklady.
Když už zánět postupuje a v bubínkové dutině se začne hromadit tekutina je nutné podstoupit lékařský zákrok – paracentézu neboli propíchnutí ušního bubínku. Propíchnutí bubínku umožní hromadící tekutine odtéct z ucha. Po píchnutí uší (a také pokud bubínek spontánně praskl) léčba pokračuje podle zabarvení odcházejícího výtoku. Pokud odchází žlutozelená hnisavá tekutina budou k léčbě nutná antibiotika. Pokud je exsudát čirý nebudou antibiotika nutná. Když se záněty středouší často opakují, přistoupí se k alergologickému vyšetření a nastaví se imunostimulační léčba.
Léčba chronického zánětu středního ucha
Chronický zánět středního ucha patří do rukou odborníka – otologa. Podávají se antibiotické kapky (jiného druhu než pro léčbu zánětu zvukovodu). Když se objeví komplikace, pacient musí ihned navštívit lékaře. Agresivní formy onemocnění vyžadují i chirurgický zákrok.
Kdy se se zánětem ucha vypravit k lékaři?
- Silná bolest ucha přetrvává víc jak 24 hodin.
- Pacientem je malé dítě.
- Z ucha vytéká tekutina, hnis nebo výtok s příměsí krve.
- Objevil se otok hlavy, tváří nebo krku.
- Jsou zvětšené lymfatické uzliny.
Neléčený zánět ucha
Úplné neléčení nebo nedostatečné zaléčení infekce ucha může způsobit velmi závažné komplikace:
- ohraničený zánět (absces),
- prasknutí bubínku,
- zhoršení sluchu až hluchotu,
- rozšíření zánětu z ucha do okolních kostí a chrupavek.
Jak účinně předcházet zánětům uší?
Jste vy nebo vaši blízcí náchylní ke vzniku zánětu ucha? Pomůže vám dodržování některých preventivních opatření, které toto riziko snižují:
- Na čištění uší používejte ušní spreje nebo oleje, které rozpouští nadbytečný ušní maz.
- Zbavte se závislosti na používání vatových tyčinek na čištění uší!
- Před vstupem do sprchy nebo do bazénu používejte chrániče sluchu, které brání zatečení vody do ucha.
- Po sprchování nebo plavání vždy osušte uši ručníkem.
- Milujete přírodní koupaliště? I zde používejte chránič sluchu nebo koupací čepici.
- Nestrkejte do uší nic, co tam nepatří.
- Podporujte imunitu, která vás chrání před chřipkou a nachlazením.
Autor: PharmDr. Lenka Balážová
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
LIVSANE Ušní sprej Natural 10ml
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
119 Kč
DOLORgit med ušní kapky 10ml
- Zdravotnický prostředek
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
169 Kč
Fytofontana Aurecon ušní svíčky Plus 2ks
- Zdravotnický prostředek
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
189 Kč
NORMISON ušní sprej 10ml
- Zdravotnický prostředek
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
179 Kč
LIVSANE Vatové tyčinky papírové pro děti 72ks
- Vše pro dítě
- Oči, uši, ústa a nos
Nedostupné
39 Kč
Silans hp silicon chránič sluchu AQUA 1pár
- Uši
Skladem na e‑shopu
29 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
21. 07. 2019
Prevence zánětu uší po plavání
Dobrý den,
poprvé a doufám, že i naposledy, jsem prožila nehezký zánět uší způsobený nejspíš špatnou péčí o uši po plavání.
Doporučíte mi prosím nějaké kapky, které vysušují uši po plavání? Neexistuje například nějaká mast, která by se do uší dala před plaváním, aby se zabránilo vniknutí vody do uší?
Špunty do uší používám, ale nikdy nejsou stoprocentní.
-
13. 08. 2020
Zalehlé ucho
Dobrý den, celý týden mám rýmu a k tomu mi zalehlo pravé ucho. Rýma ustupuje, ale ucho je pořád zalehlé a šumí v něm. Obvodní lékařka mi řekla, že to samo odezní, ale mám to už týden a je to nepříjemné. Žvýkání, zacpání nosu a vydechnutí a podobné triky nezabírají. Kapu do nosu Vincentku. Poradíte mi prosím nějaké kapky do ucha nebo něco, co by mi ulevilo od zalehlého ucha? Předem moc děkuji za odbornou radu.
-
23. 06. 2020
Co s vatičkou, která zůstala v uchu?
Dobry den, dneska rano jsem cistila ucho vatovou tycinkou, koukam na jedne strane tycinky vata nikde, zustala v uchu, citila jsem jak sem ji spolkla, nic me neboli, ani vatu v uchu necitim, co mam delat. Dekuji.
-
07. 01. 2023
Šum v uchu
Dobrý večer,
dnes dopoledne jsem měla tlak v hlavě a obou uších.Přes poledne tlak trochu ustoupil,ale celé odpoledne mě šumí v levém uchu jako bych poslouchala lasturu z moře.Poradíte mi co s tím.Děkuji. -
18. 07. 2023
Mazová zátka v uchu
Dobrý den,mam problém už 4.den čistila jsem si s ušní vatičkou uši a na jenou jsem moc neslyšela na levo uchu cítím to jako uspaní nevím si rady .
-
09. 08. 2023
Čištění uší u kojence
Dobry den. Prosim muzete mi poradit ktery sprej nebo kapky jsou vhodne na preventivni cisteni usi u kojence. Dekuji mockrat
Dobrý den,
mast do ucha, která by bránila vniknutí bohužel neexistuje. Po každém plavání bych doporučila použít protizánětlivé kapky Dolorgit, které by měly zabránit rozvoji infekce a zánětu. Důsledně provádějte ušní hygienu ušním sprejem např. značka Aurecon dry a pouze vchod do ucha vytírejte ručníkem. Tento sprej je určen k vysušení ucha od vody. Nepoužívejte tyčinky do uší, ty dráždí sliznici ucha a podporují rozvoj zánětu.
DOLORGIT
AURECON DRY SPREJ
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník Avicena Liberec