Špunty do uší - lze je mít 24 hodin?

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Oči a Uši
    20. 12. 2024

    Dobrý den, na spaní používám Moldex Chránič sluchu zátk.Spark Plugs 7812. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu stavebnímu ruchu v blízkém okolí (jsem neustále doma) už bych potřebovala špunty nejen v noci, ale prakticky téměř 24 hod. denně. Nebylo by to zdraví škodlivé?

    Dobrý den,

    pokud dodržujete správnou hygienu, nemělo by být ucho při spaní ohroženo. U jednorázových špuntů do uší je doporučeno je vyměnit nejpozději po pěti použitích.

    Co se týče užívání jich celý den - myslím, že dřív nebo později by se mohlo stát, že Vás ucho začne svědit, eventuálně bolet z toho, že je v něm neustále něco vložené. Ucho se také samo čistí - během dne pohybujeme několikrát čelistí a tím posunujeme vzniklý ušní maz dopředu směrem ven ze zvukovodu. Tím, že v něm budete mít po celý den vložený špunt ucho o tuhle schopnost přijde. Přerušované nošení uchu nevadí, ale nosit špunty celých 24 hodin bych Vám nedoporučovala.

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    18. 06. 2020

    Jak udržovat čisté uši?

    Dobrý den, kvůli percepční nedoslýchavosti nosím trvale naslouchátko. Několikrát mi koncovka uvízla ve zvukovodu z důvodu nadměrné tvorby ušního mazu a byla odstraněna až lékařem na ORL. Prosím o radu, jak těmto komplikacím předcházet. Děkuji.
    Důvod:nadměrná tvorba ušního

    Dobrý den,

    jako dobrou prevenci bych doporučila ošetřovat uši Aurecon ušními kapkami. Pravidelné používání zlepšuje průchodnost zvukovodu a snižuje přilnutí ušního mazu. Užívat můžete dlouhodobě.

    AURECON DROPS

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    23. 06. 2020

    Co s vatičkou, která zůstala v uchu?

    Dobry den, dneska rano jsem cistila ucho vatovou tycinkou, koukam na jedne strane tycinky vata nikde, zustala v uchu, citila jsem jak sem ji spolkla, nic me neboli, ani vatu v uchu necitim, co mam delat. Dekuji.

    Dobrý den,

    s tímto problémem se prosím obraťte na ORL lékaře, tak aby zkontroloval, že vatička nezůstala v uchu. Nedokážu si vysvětlit jakým fyziologickým mechanismem by mohlo dojít ke spolknutí vatičky z ucha. Snad jedině, kdyby byl perforovaný bubínek tak teoreticky přes eustachovu trubici. Pokud by došlo k perforaci bubínku tak tím spíš lékaře vyhledejte. Potíž není spolknutá vatička, ale to, že by Vám zůstala v uchu.

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    18. 07. 2021

    Co použít na zalehlé uši ?

    Dobrý den,

    Mám zalehle obě uši, zřejmě od čištění vatovymi tycinkami, zkoušel jsem sprej Akustone, ale nepomohlo to. Prosím o radu.

    Děkuji.

    Dobrý den,

    Akustone obsahuje oleje, které by měly rozpustit ušní maz, který může vytvořit zátku. Musí se použít minimálně 3-5x denně po dobu minimálně 2 dnů. Pokud zátka nepovolí, zkuste vykapat ucho několikrát denně malým množstvím 3% peroxidu vodíku. Při neúspěchu doporučuji návštěvu ORL specialisty, který provádí speciální ušní výplach.

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    04. 01. 2022

    Čištění uší

    Dobrý den


    Pomocí vatové tyčinky do uší jsem vyčistil uší od ušního mazu, ale přes noc mě trochu zalehlo pravé, a trošičku tam asi zůstal ušní maz. Důležité je ucho nebolí a není žádný zanět, jenom je trochu zalehle.

    Měl bych dotaz
    Prosím můžete mi doporučit nějaké kapky nebo spraj do uší proti ušnímu mazu, aby ta trošičku je pomocí toho zbavila, tak abych nemusel jít k lékaři?

    Dobrý den.

    Tyčinky nepoužívejte. Vhodný je např. sprej Aurisclean na bázi peroxidu. nechte pak rozpuštěný maz volně vytéct a je otřete vnitřní boltec ubrouskem. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    07. 01. 2023

    Šum v uchu

    Dobrý večer,
    dnes dopoledne jsem měla tlak v hlavě a obou uších.Přes poledne tlak trochu ustoupil,ale celé odpoledne mě šumí v levém uchu jako bych poslouchala lasturu z moře.Poradíte mi co s tím.Děkuji.

    Dobrý den,

    šumění, hučení či pískání v uchu se odborně nazývá tinnitus. Šumění může vzniknout v důsledku sevření svalů vyvolávajících kliknutí či prasknutí ve středním uchu. Možnými příčinami vzniku tinnitu mohou být např. ucpaný zvukovod, virové infekce, poranění ucha, nádory, chronický zánět středního ucha, stařecká nedoslýchavost, Meniérova nemoc (vyznačuje se nevolností, závratěmi a sluchovými šelesty), ale také dlouhodobý stres. Nemoc se může objevit i při poškození krční páteře nebo u pacientů s roztroušenou sklerózou. Vliv na intenzitu šumu může mít i krevní pulz, jelikož výkyvy krevního tlaku, zejména jeho zvýšení - momentální (např. fyzická námaha) nebo chronické (hypertenze) - může šumění umocnit.

    Zpravidla je tinnitus nejvíce vnímaný v klidu a tichu, nejčastěji večer při usínání, což může negativně ovlivnit kvalitu spánku, následnou únavu vedoucí až k potížím s koncentrací a pamětí. Tinnitus sám o sobě není nemoc, ale příznak vyvolaný řadou příčin, proto je nutné před zahájením léčby podstoupit vyšetření v ORL ordinaci. Pro symptomatickou úlevu se podávají látky zlepšující prokrvení - vasodilatační léky, přípravky obsahující extrakt z jinanu dvoulaločného (gingko biloba). Vhodné je vyhýbat se hlasitým vjemům, kofeinu, nikotinu a soli

    Přeji hezký den, 

    Mgr. Michaela Velecká
    vedoucí lékárník 
    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    03. 02. 2023

    Mírné hučení v pravém uchu

    Dobrý den,
    Prosím o doporučení nějakých ušních kapek proti hučení,jestli teda nějaké existují a pomáhají. Problém mám měsíc dva,jen v klidu a tichu to slyším,ale i přes to usínám v pohodě. Případně prosím o doporučení jiné varianty.

    Děkuji

    Dobrý den,

    proti hučení v uších volně dostupné kapky nejsou. Existují kapky na čištění uší, které mají i mírný protizánětlivý účinek. Je možné, že se po vyčištění ucha vaše potíže zmírní. Na doporučení lékaře je možné užívat tablety s obsahem extraktu jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), který má účinek vazodilatační (cévy rozšiřující) v tepenné oblasti a reologický (zlepšuje průtokové vlastnosti krve). Na doporučení lékaře je indikován při smyslových poruchách cévního původu, jako je závrať a ušní šelest (tinitus). 

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Ústa a zuby
    09. 08. 2023

    Čištění uší u kojence

    Dobry den. Prosim muzete mi poradit ktery sprej nebo kapky jsou vhodne na preventivni cisteni usi u kojence. Dekuji mockrat

    Dobrý den,

    u nejmenších dětí se čištění oušek pomocí sprejů nedoporučuje. Novorozenci je třeba čistit ouška jen zvenku vlhkou gázou, podobně u kojenců (asi do 1 roku věku) stačí odstraňovat maz zvenku okolo zvukovodu třeba žínkou, vlhkým kapesníkem nebo po koupání pomocí speciálních dětských vatových tyčinek. Poznáte je podle toho, že jsou široké např. Vatové tyčinky papírové pro děti. Rozšíření vatové tyčinky slouží k tomu, aby se nešlo tyčinkou dostat příliš hluboko do ucha a ouško poranit.

    Ušní spreje a kapky je možné na čištění uší používat přibližně od 3 let. Uši mají opravdu velkou samočistící schopnost. Čistit je stačí obvykle 1 x týdně. Vhodné je snažit se, aby do uší zbytečně nenatekla voda při koupání. Pokud se ušní maz netvoří nadměrně a čištění uší kapkami nedoporučí přímo pediatr, kapky nepoužívejte. 

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy