JAK LÉČIT ZÁNĚT DUTIN
Zánět dutin neboli sinusitida bývá většinou spojena se zánětem sliznice nosu a dává o sobě vědět tupou bolestí hlavy a obličeje, hlavně ve tvářích, na čele a v nadčelistních prostorech. V tomto článku si řekneme, jak léčit zánět dutin i jak mu předcházet.
Co způsobuje zánět dutin
Zánět vedlejších dutin je v podstatě zánět sliznic, které tvoří povrch dutin nacházejících se v lebce pro odlehčení hlavy. Nejčastější příčinou jsou viry. Naruší povrch sliznice, na ní se pak přemnoží nežádoucí bakterie a dutiny se začnou plnit hnisavým hlenem. Příčin, co způsobují zánět dutin, existuje mnohem víc:
- Virové onemocnění doprovázené rýmou.
- Infekce zubu v horní čelisti.
- Alergická rýma může způsobit ucpání.
- Úraz hlavy při němž dojde k poškození chrupavek, drobných kůstek, které ucpou průduch do nosní dutiny.
- Nadměrné užívání některých léků.
- Vrozené vady.
Co na zánět dutin
Co na zánět dutin platí? To nelze jednoznačně říct, před zahájením léčby je potřeba určit příčinu a podle ní nastavit léčbu. Na zánět virového původu platí klid a podpora imunity organismu, k tomu jsou vhodné i doplňky stravy a léky na posílení imunity. U zánětu bakteriálního původu volí lékaři antibiotika. Pokud dojde k ucpání dutin a hlen samovolně neodtéká, je nutné udělat punkci dutiny.
Jak na zánět dutin
Jak na zánět dutin doma? Léčbu podpoříte prohříváním paží až na 45 ˚C po dobu 30 minut nejlépe v předklonu. Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne rychleji uvolňovat. Přírodní léčba dutin spočívá v napařování, do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu esenciálního oleje (mátový, meduňkový), přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte. Jezte zdravě, do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny, dodržujte pravidelný spánkový režim. Z léků na zánět dutin je dobrou volbou Sinupret, který obsahuje bylinné extrakty.
Prevence zánětu dutin
Prevence zánětu dutin spočívá v minimalizaci nebezpečí ucpaní průchodů dutin. Nepodceňujte bolesti zubů, léčbu obyčejné rýmy a vyhýbejte se nadměrnému alergickému dráždění i divokým vodním radovánkám. Při kotrmelcích či stojkách v bazénu se může voda dostat do dutin a zánět je na světě. Pokud na záněty dutin trpíte, buďte na sebe opatrní.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
10. 05. 2020
Jak kombinovat léky na zánět dutin?
Dobrý den, od pondělí mám na chřipku antibiotika + erdomed. Mám i zánět dutin. Mám je pořád ucpané, málo vysmrkavam. Můžu k tomu nasadit sinupret prášek? Popř.ho vyměnit s erdomed? Děkuji -
28. 11. 2019
Zánět dutin
Dobry den,uz 6dni mam ucpany nos, vysmrakam takove zelene, nekdy i cervene s krvi, a caste bolesti hlavy (na celu) a kasel, a zalehle usi. piju jitrocelovy sirup, beru kapky na kase a Erdomed, a sumivy vitamin C. chtel bych se zeptat jaky druh leku si mam jeste koupit aby mi to zabralo, uz to trva dlouho... Dekuji za odpoved.

Související články

Dobrý den,
při léčbě dutin je Sinupret velmi dobrá volba. Sinupret vede k tvorbě čerstvého hlenu s protilátkami, které hojí sliznici a bojují proti zánětu. Můžete ho přidat ke stávající léčbě. Erdomed bych nevysazovala a hlídala bych si dostatečný příjem tekutin. Pokud byste chtěli podpořit vysmrkávání, aplikujte do nosu mořskou hypertonickou vodu, která bude promývat a uvolňovat dutiny (Quixx, Physiomer hypertonic atd).
S přáním pěkného dne
PharmDr. Martina Hnilová,
vedoucí lékárník Zlín.