Jak léčit zánět dutin

JAK LÉČIT ZÁNĚT DUTIN

Zánět dutin neboli sinusitida bývá většinou spojena se zánětem sliznice nosu a dává o sobě vědět tupou bolestí hlavy a obličeje, hlavně ve tvářích, na čele a v nadčelistních prostorech. V tomto článku si řekneme, jak léčit zánět dutin i jak mu předcházet.

  • Články o zdraví
  • Dýchání
  • Nemoci

Co způsobuje zánět dutin Co způsobuje zánět dutin

Zánět vedlejších dutin je v podstatě zánět sliznic, které tvoří povrch dutin nacházejících se v lebce pro odlehčení hlavy. Nejčastější příčinou jsou viry. Naruší povrch sliznice, na ní se pak přemnoží nežádoucí bakterie a dutiny se začnou plnit hnisavým hlenem. Příčin, co způsobují zánět dutin, existuje mnohem víc:

  • Virové onemocnění doprovázené rýmou.
  • Infekce zubu v horní čelisti.
  • Alergická rýma může způsobit ucpání.
  • Úraz hlavy při němž dojde k poškození chrupavek, drobných kůstek, které ucpou průduch do nosní dutiny.
  • Nadměrné užívání některých léků.
  • Vrozené vady.

Co na zánět dutin Co na zánět dutin

Co na zánět dutin platí? To nelze jednoznačně říct, před zahájením léčby je potřeba určit příčinu a podle ní nastavit léčbu. Na zánět virového původu platí klid a podpora imunity organismu, k tomu jsou vhodné i doplňky stravy a léky na posílení imunity. U zánětu bakteriálního původu volí lékaři antibiotika. Pokud dojde k ucpání dutin a hlen samovolně neodtéká, je nutné udělat punkci dutiny. 

Jak na zánět dutin Jak na zánět dutin


Jak na zánět dutin doma? Léčbu podpoříte prohříváním paží až na 45 ˚C po dobu 30 minut nejlépe v předklonu. Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne rychleji uvolňovat. Přírodní léčba dutin spočívá v napařování, do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu esenciálního oleje (mátový, meduňkový), přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte. Jezte zdravě, do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny, dodržujte pravidelný spánkový režim. Z léků na zánět dutin je dobrou volbou Sinupret, který obsahuje bylinné extrakty. 

Prevence zánětu dutin Prevence zánětu dutin


Prevence zánětu dutin spočívá v minimalizaci nebezpečí ucpaní průchodů dutin. Nepodceňujte bolesti zubů, léčbu obyčejné rýmy a vyhýbejte se nadměrnému alergickému dráždění i divokým vodním radovánkám. Při kotrmelcích či stojkách v bazénu se může voda dostat do dutin a zánět je na světě. Pokud na záněty dutin trpíte, buďte na sebe opatrní.

Vitamíny      Léky na posílení imunity


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.