Jak na ucpaný nos

JAK NA UCPANÝ NOS

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Rýma je běžný příznak nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Pokud pomineme, že kvůli ucpanému nosu nemůžete v noci spát a přes den pořádně dýchat, nejde o nic vážného. Problém vyřeší sprej do nosu a po týdnu léčby opět volně dýcháte. Co dělat v případě, že máte věčně ucpaný nos, tzv. chronickou rýmu? Běžné spreje na rýmu spíše uškodí než pomohou a proto přinášíme i další tipy na ošetření nosní sliznice. 

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Nemoci

5 minut čtení


4 stádia akutní rýmy, které je pro vás to nejhorší? 4 stádia akutní rýmy, které je pro vás to nejhorší?

Rýma, neboli odborně rhinitída, je zánět nosní sliznice. Na začátku ji způsobují viry, které kromě sliznice nosu působí i na sliznici nosních dutin. Oslabená sliznice je pak náchylnější na bakterie, což může vyústit až do infekční hnisavé rýmy. I když nejde o závažnou nemoc, dokáže vás vyvést z rovnováhy a proto již od prvních příznaků hledáte, co na ucpaný nos.

 1. stádium: pálení v nose bez rýmy. Na začátku nemoci cítíte, že sliznice nosu je suchá, pálí a štípe. Je podrážděná a vy neustále kýcháte.
 2. stádium: oteklá sliznice a tekoucí rýma. Toto stádium rýmy je přesně to, kdy hledáte způsoby, jak uvolnit ucpaný nos. Máte pocit překážky v nosu a nejraději byste pořád smrkali. Smrkání ale nepřináší úlevu a navíc vás trápí tekoucí vodnatý sekret.
 3. stádium: smrkání žlutých hlenů. Sliznice už není tak oteklá, ale pro rýmu v tomto stádiu je typický žlutý hlen z nosu. Po vysmrkání cítíte úlevu a lépe se vám dýchá. Někdy je hlen hustý a vazký a dostává se z dutin jen obtížně.
 4. stádiu: smrkání zelených hlenů: Když se k virům na sliznici přidají i bakterie, jde o tzv. bakteriální superinfekci. Na sliznici se může objevit hnis, který zbarví hlen do zelena. Zbavit se takové rýmy není jednoduché a mnohdy pomůže až návštěva lékaře a předepsaná antibiotika.

Jak na ucpaný nos? Jak na ucpaný nos?

Nejrychlejší způsob, jak se zbavit ucpaného nosu, jsou kapky nebo spreje s účinnou látkou. Léky na splasknutí nosní sliznice účinkují do několika minut a působí 6 - 8 hodin. Zní to jako ideální řešení, ale jen dočasně. Léky s účinnými látkami xylometazolin, tramazolin, oxymetazolin a nafazolin se doporučuje používat zpravidla jen týden. Při delším používání se sliznice stane na lécích závislá a bez nich se už ani nenadechnete. Závislost na sprejích do nosu vede k poškození nosní sliznice a proto je nejjistější striktně dodržovat doporučené dávkování. Pamatujte, i ty nejlepší kapky do nosu používejte jen týden.

Po nosním spreji nebo kapkách sáhněte v případě, že hledáte způsob jak uvolnit nos a také zastavit tekoucí rýmu. V prvním stádiu nemoci zatím nejsou potřeba. Jak se zbavit pálení v nosu? Také v tomto případě zvolte sprej do nosu, ale s obsahem mořské vody s dalšími látkami, jako jsou dexpanthenol, bylinné výtažky z aloe vera, máty nebo eukalyptu. Tyto přípravky tvoří na sliznici nosu bariéru, která brání dalšímu množení virů, inaktivuje je a tím zkrátí dobu léčby rýmy. 

Při zadní rýmě vyzkoušejte konvičku Při zadní rýmě vyzkoušejte konvičku

Při zadní rýmě je postižena nejen sliznice nosu, ale také nosohltanu a vedlejších nosních dutin. Jak poznáte, že máte zadní rýmu? Příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, s čím souvisí zalehlé uši a bolest hlavy. Skrze hustý hlen v nosohltanu se vám špatně dýchá a úlevu nepřináší ani smrkání. Chronickou zadní rýmu si uženete z neléčené rýmy nebo i při neléčené alergii.

Jak spustit rýmu? Když cítíte tlak v dutinách a potřebujete uvolnit hlen, je na čase vyzkoušet osvědčené postupy. Léčba zadní rýmy spočívá v ředění hlenů a ošetření sliznice. Dobrou službu udělá solný roztok v izotonické koncentraci a nosní konvička, kterými spolehlivě propláchnete dutiny, naředíte hlen a zvlhčíte nosní sliznici. Pro ty, kteří mají obavu z používání nosní konvičky, poslouží i mořská voda ve spreji s izotonickou koncentrací.

To, jak dlouho trvá zadní rýma, je individuální, zpravidla se jí do dvou týdnů nadobro zbavíte. Při léčbě zadní rýmy pomohou i bylinky, a to nejen v tabletách ale i ve formě napařovací lázně. Smíchejte několik druhů bylinek, které vám příjemně voní, udělejte z nich zápar a inhalujte pod osuškou. Vhodná je třeba máta, heřmánek, prvosenka, meduňka, dobromysl či mateřídouška.

 Babské rady, jak na ucpaný nos Babské rady, jak na ucpaný nos

Kromě standardní léčby rýmy pomohou i tyto recepty našich babiček:

 • silný kuřecí nebo hovězí vývar,
 • teplá koupel s kapkou éterického oleje a solí do koupele,
 • podpora imunitního systému v podobě vitamínů,
 • bylinné čaje pro podporu normální funkce dýchacích cest,
 • dostatek tekutin, aby se hlen mohl naředit,
 • inhalování bylinných silic a vodní páry,
 • výplach nosu solným roztokem,
 • zvlhčování vzduchu vodou, kterou necháte odpařovat na topení.

Ucpaný nos celoročně? Pozor na chronickou rýmu!  Ucpaný nos celoročně? Pozor na chronickou rýmu! 

Chronickou rýmou můžete onemocnět nejen z nadměrného používání nosních kapek. Trvá déle než 3 měsíce a způsobit ji mohou alergeny, nedoléčená akutní rýma nebo polypy na nosní sliznici. Mnoho lidí také trpí na ucpaný nos v noci, kdy po ulehnutí nemohou dýchat a špatně se jim usíná.

Jak léčit rýmu, která se vleče několik měsíců? Její léčba patří do rukou lékaře. Říká se jí také senná rýma a spouští se při kontaktu s alergenem. Při alergii na pyly a kvetoucí byliny si od senné rýmy přes zimu odpočinete, naopak alergie na zvířecí srst nebo roztoče trápí alergiky celoročně. Alergická rýma se léčí pomocí antihistaminik, tedy léků na alergii a pomocí sprejů do nosu s obsahem kortikoidů. I když účinek kortikoidů v nosu nenastává okamžitě jako u klasických sprejů na rýmu, jsou pro nosní sliznici mnohem šetrnější. Navíc působí i na další alergické projevy jako je slzení a pálení očí.

Nosní polypy v praxi znamenají, že máte vychlípenou sliznici vedlejších dutin. Ten, kdo má nosní polypy, špatně dýchá nosem a musí mít neustále pootevřená ústa. Rovněž trpí přetrvávající suchou sliznicí nosu i úst a také má slabý čich. Polypy se dají léčit kortikoidy ve formě sprejů či tablet, řešením je také chirurgické odstranění.

Slyšeli jste o katarální rýmě?  Jde o typ rýmy, která se projevuje nejvíce v zimě, s nástupem topné sezóny. Nemocný má ucpanou jednu nosní dírku, protože je sliznice oteklá a překrvená. V noci dýchá ústy a často chrápe, přes den mu neustále teče z nosu vodnatý sekret.

Ucpaný nos přes noc, jak se ho zbavit? Ucpaný nos přes noc, jak se ho zbavit?

Ucpaný nos v noci je jedním z důvodů nespavosti. Přes den nemáte žádné příznaky rýmy, ale jakmile si lehnete, nemůžete dýchat. Nezbývá, než dýchat ústy, co ale dlouho nevydržíte, protože se vysušuje sliznice v ústech. Jistý způsob, jak se rychle zbavit rýmy přes noc, jsou spreje do nosu, ty se ale nesmí používat déle než týden. Z dlouhodobého hlediska je potřeba pátrat po příčinách chronické rýmy.

Pokud hledáte způsoby, jak se zbavit rýmy přes noc natrvalo, kombinujte vícero řešení:

 • vzduch v ložnici udržujte chladný a vlhký,
 • nosní sliznici proplachujte mořskou vodou nebo konvičkou se solným roztokem,
 • do difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu kápněte pár kapek máty nebo eukalyptu,
 • poraďte se s ORL lékařem, který vám vyšetří nosní dutiny a předepíše ty správné léky.

RýmaLéky na rýmu

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  18. 03. 2018

  Dobrý den, mohu použít Stérimar na ucpaný nos 50, a zároveň používat Olynth se zvhčujícím učinkem?
  Děkuji za odpověď

  Dobrý den,
  ano můžete. Dokonce je tato kombinace i doporučována. Mořskou vodou nos vždy vypláchněte a vyčistěte právě před použitím Olynthu, tak aby mohl mít co největší účinek přímo na sliznici. Olynth aplikujte maximálně třikrát denně nejdéle týden v kuse přesně podle příbalové informace. Četnost použití mořské vody omezena není.

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník Benu Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  10. 06. 2019

  Rýma

  Jaké kapky do nosu použít pro 2 měsíční miminko? Děkuji

  Dobrý den,

  pokud máte na mysli kapky na ucpaný nos, moc toho pro takto malé dítě na výběr nemáme. Doporučil bych používat Nasivin Sensitive, který je možno používat již od narození. Ačkoliv vypadají jako sprej, jedná se opravdu o kapičky, kdy jedno stlačení nadávkuje přesně jednu kapku. Dávkování u ucpaného nosu je až 3x denně, maximálně však týden v kuse. Vhodné je též před aplikací kapek vyčistit nosní sliznici mořskou vodou, pro takto malé děti je skvělý Stérimar Baby, jelikož na očištěné sliznici se kapky lépe vstřebávají a tím i lépe fungují. 

  Stérimar Baby Hygiena 100 ml

  NASIVIN SENSITIVE 0,01 % 0,1MG/ML nosní podání

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  27. 08. 2020

  Ucpaný nos z klimatizace

  Dobrý den. Máme v práce klimatezace a myslím že mám bakterie v nosu. Nemůžu dýchat. Co poradíte. Jaki kapky mi pomůže?

  Dobrý den,

  na ucpaný nos doporučuji Olynth nebo Nasivin. Zároveň zkrátí dobu léčby. Preferujete-li nosní kapky s mentolem, zakupte Sinex vicks. U všech kapek je doporučené dávkování 2-3x denně 1-2 stisky do každé nosní dírky. K léčbě přidejte ještě Preventan akut, který cucejte 2x denně.

  OLYNTH HA 1MG/ML nosní podání SPR SOL 10ML
  NASIVIN SENSITIVE 0,5MG/ML nosní podání SPR SOL 10ML
  SINEX VICKS ALOE A EUKALYPTUS 0,5MG/ML nosní podání SPR SOL 1X15ML
  Preventan Akut tbl.30

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  27. 10. 2020

  Chronická rýma a její příčina?

  Dobrý den,
  Delší dobu mě trápí zadní tekoucí ryma do krku, která je chronická. Na ORL mi pouze předepíší sprej do nosu s kortikoidy a jiné doporučení nemají. Muzete poradit s čím tato rýma může souviset? Dočetla jsem se, že to může souviset např. s nějakým alergenem?
  Děkuji za radu a doporučení

  Dobrý den,

  obvykle tato rýma souvisí s neléčenou nebo neodhalenou alergickou rýmou ale někdy i s chronickou zánětlivou reakcí v dutinách nebo životem v prašném prostředí. Odhalení konkrétního alergenu je vždy v rukou lékaře, kdy Vás ORL lékař odkáže na péči alergologa. Kromě správného doporučení používání kortikoidních sprejů můžete dlouhodobě používat nosní výplachy, snažit se vyhýbat prašnému prostředí a přechodně podávat bylinné léky jako je Sinupret a případně antihistaminika - léky na alergii. K nosnímu výplachu lze využít konvičku, kterou po naředění roztoku vypláchnete dutiny a tím je očistíte od hlenů a sekretů. Toto je možné opakovat i několikrát denně. Pravidelné použití často vede k jisté úlevě. Jestli je příčinou alergen, tak řešením je pouze jeho úplné odstranění a na tom je potřeba spolupráce s alergologem. Níže naleznete odkaz na článek věnující se tématu.

  JAK NA ZADNÍ RÝMU

  Rhino Horn Konvička na výplach nosu - červená

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  04. 11. 2020

  Nosní spreje dlouhodobé užívání

  Dobrý den,

  už 10 den mám ucpaný nos a používám nosní sprej olynth, ale jelikož se nesmí brát dlouho,beru teď otrivin nosni sprej asi 3 den, prosím o radu, co brát dlouhodobě, aby se mě nepoškodily nosní sliznice.
  Bez spreju nemůžu vůbec dýchat.

  Dobrý den,

  bohužel z vašeho dotazu nevyplývá, zda se jedná o akutní problém pouze v současné době, nebo trpíte na ucpaný nos častěji.
  Také z dotazu nevyplývá, zda po celou dobu ucpaného nosu aplikujete nosní spreje s účinnou látkou.

  Obecně se doporučuje u dospělé osoby symptomatická léčba –  zmírňující příznaky -  dekongestivy po dobu maximálně 7 dní.
  Jejich nadužívání vede ke vzniku chronické rýmy , která se projevuje suchostí v nose, zhoršením nosní průchodnosti a otokem. Může dojít až k odumření sliznice.

  Pro dlouhodobé užívání a u lehčích forem rýmy volíme k pročištění nosní dutiny mořskou vodu. Na trhu jsou roztoky s obsahem solí hypertonické ( s vyšším obsahem soli) nebo izotonické , které se užívají k výplachům a inhalaci. Izotonické zvlhčují sliznici a ředí hlen, hypertonické navíc uvolňují oteklou nosní sliznici.

  Také je vhodné v době ucpaného nosu zvýšit příjem tekutin, zvlhčovat vzduch v místnosti a větrat i z důvodu snížení alergenů v místnosti.

  Mořská voda izotonická

  Mořská voda hypertonická

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  16. 02. 2021

  Ucpaný nos a délka používání nosních sprejů

  Dobrý den,
  mám dotaz, vím, že v příbalovém letáku je u nosních kapek uvedena délka používání max. 7 dní.
  Mám již týden ucpaný nos tak, že nemůžu dýchat. Stříkám si kapky Nasivin sensitive 0,025% (pro děti 1-6 let) a to 1x za 24h - vždy před spaním, protože bych neusnula. V tomto režimu, jak dlouho mohu používat kapky do nosu? Přip. jaká je minim. délka přestávky, než budu moct použít kapky znovu?
  Nos si proplachuji i slanou vodou, ale efekt to nemá žádný.
  Děkuji za Vaší radu.

   

  Dobrý večer,

  obecně se nedoporučuje používat kapky s obsahem účinných látek způsobujících oplasknutí sliznic déle než týden z důvodu, že může dojít ke vzniku návyku. Zjednodušeně řečeno se po čase bez jejich aplikace již neobejdete. Ve Vašem případě je sice riziko menší (používáte jen na noc a v nižších koncentracích), ale situaci bych i tak nepodceňovala. Určitě znáte hlášku o trvání rýmy: "léčená týden, neléčená sedm dní". Příznaky by tedy měly pomalu odeznívat. Pokud budete mít i nadále potřebu aplikovat Nasivin a jemu podobné spreje, abyste se vyspala, doporučuji postupovat následovně. Večer do jedné dírky aplikujte Nasivin a do druhé pouze hypertonický roztok mořské vody. Následující večer dírky prostřídejte. Takto se pokuste postupně usínat už jen s mořskou vodou.
  Další možností je alergie. Na roztoče, prach, aviváž atp. Ta bývá charakterizována vodnatou rýmou, štípáním/svěděním a ucpaným nosem. V takové případě doporučuji vyzkoušet sprej Allergodil, který se aplikuje 2x denně do obou nosních dírek a maximální délka léčby bez porady s lékařem by neměla překročit 6 týdnů.

   

  S pozdravem
  Mgr. Simona Mrázková
  Vedoucí lékárník, Benu- Horní Počernice

  šipka Mgr. Simona Mrázková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Simona Mrázková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  04. 04. 2021

  Jaký je rozdíl mezi Nasivin a Nasivin sensitive

  Dobrý den , jaký je prosím rozdíl mezi Nasivinem 0,01 a Nasivinem Sensitive 0,01 ? U obou popisů mi přijdou stejné, takže nevím ,které mám objednat ????(pro 6 týdenní miminko). Předem moc děkuji za vysvětlení a popřípadě za radu. 

  Dobrý den, 

  oba přípravky mají stejnou koncentraci účinné látky, vhodné jsou tedy oba.  Jsou určeny pro kojence do 1 roku. Obyčejný nasivin ještě obsahuje konzervant benzalkonium chlorid, typ nasivin sensitive tuto látku neobsahuje, a je k nosní sliznici šetrnější.  Podává se 2-3x denně, u dětí stačí maximálně po dobu 5 dní, než se nosní sliznice zklidní. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.