JAK NA RÝMU A NACHLAZENÍ U KOJENCŮ
První rýma a nachlazení miminka může rodiče pořádně vylekat. Je to první zdravotní komplikace a hlavně rodiče prvního děťátka si nejsou jisti, co dělat. Imunitní systém novorozenců totiž ještě není dokonale vyvinutý a na setkání s prvními mikroby reaguje prvními příznaky nachlazení. Na léčbu kojenecké rýmy pomáhá vlhký a studený vzduch, správné oblečení, solný roztok a kapky do nosu.
8 minut čtení
Jak poznat nachlazení u miminka
Dospělý rýmu snadno zvládne a může s ní běžně fungovat, miminka ale docela potrápí. Novorozenci mají totiž úzké dýchací cesty a navíc umí dýchat pouze nosem. Ani při rýmě neumí dýchat ústy jako my dospělí. Navíc je frekvence dýchání rychlejší než u dospělého. Ucpaný nos komplikuje dvě základní životní funkce miminka, a to především krmení a spánek. Dítě je nepokojné,má potíže s usínáním, cítí úzkost a pláče.
Tyto příznaky nachlazení kojenců můžete pozorovat:
- ucpaný nos kvůli otoku sliznice a tvorbě hlenu,
- vodová rýma u miminka - tvoří se bublinky u nosu,
- zduřelá oční sliznice a slzení očí,
- potíže s dýcháním,
- únava a nespokojenost,
- potíže s usínáním kvůli neprůchodným dýchacím cestám,
- chrčení u miminka,
- kašel je povětšinou suchý,
- může a nemusí být zvýšená teplota až horečka,
- kýchání.
Kýchání novorozenců
Pokud miminko občas kýchne a jiné příznaky nepozorujete, nemusíte mít obavy. V tomto případě nejde o rýmu u novorozence. Novorozenci si tímto způsobem, podobně jako dospělí, čistí dýchací cesty. Po narození mají v dutinách ještě několik dnů zbytky plodové vody, které se tímto způsobem zbavují. Často se do nosánku dostane i mléko, které zaschlo a překáží ve volném dýchání.
Co dělat při kojeneckém nachlazení
Už při prvních náznacích nachlazení miminka zavolejte dětskému lékaři, pediatrovi, a vysvětlete mu zdravotní stav. Domluvíte se, zda je potřeba přímá návštěva ordinace nebo to zvládnete doma. Poradí vám, jak dlouho trvá rýma u kojence a kdy podat léky na nachlazení u miminka.
Návštěvu dítěte u lékaře určitě neodkládejte v případech, když:
- má horečku déle než 3 dny,
- silně kašle,
- hlen má žlutou až zelenou barvu,
- nechce pít a tahá se za ouška,
- odmítá kojení,
- rýma trvá déle než 7 dní.
Přípravky na posílení imunity jsou vhodné až pro děti od 1 roku. Pokud dítě kojíte, složení mateřského mléka se přizpůsobí nemocnému děťátku a obsahuje více přirozených látek podporující přirozenou imunitu. Podobné látky jsou také obsažené v umělé kojenecké výživě.
Vytvořte ideální podmínky pro dýchání
Aby se dítěti lépe dýchalo, udržujte v místnosti vlhký vzduch. Když zrovna v místnosti nespinká, vyvětrejte. Na zvlhčení vzduchu se dají použít různé pomůcky, jako jsou zvlhčovače a difuzéry, no postačí i stará dobrá metoda, mokrá plínka přehozená přes radiátor. Přetopený a suchý vzduch totiž vysušuje nosní sliznici ještě víc a zhoršuje průchodnost dýchacích cest. Nežli místnost nepřiměřeně vytopíte, raději miminko vhodně oblečte.
V postýlce i v kočárku vytvořte nakloněnou rovinu, aby byla hlavička na vyvýšeném místě.
Co mít doma na kojenecké nachlazení
Při náhlé kojenecké rýmě a kašli je dobré mít doma po ruce potřeby a léky, které pomocnou děťátku se z nemoci rychle dostat. Jak zbavit miminko hlenů?
Mořská voda
K čištění nosu použijte izotonický solný roztok, který čistí a zvlhčuje nosní sliznici. Při zahlenění a zadní rýmě u kojenců ředí hlen. Mořskou vodu můžete používat několikrát denně. Od 6. měsíců můžete při rýmě u kojenců použít hypertonický roztok soli, který zmírní otok a pocit ucpaného nosu.
Nosní odsávačka
Odsávačka hlenů je dobrý pomocník na akutní stavy, když hleny brání v dýchání. Použijte ji, pokud si už nevíte rady a miminko nemůže kvůli ucpanému nosu pít ani spinkat. Vodovou rýmu u miminka není potřeba odsávat. Existují manuální odsávačky, s pohonem na baterky nebo na vysavač. Ať už zvolíte kteroukoliv, buďte opatrní a s odsáváním to nepřehánějte. Na neopatrné a často zbytečné odsávání reaguje sliznice nosu dalším zduřením, otokem a tvorbou hlenu a vy se tak ocitnete v bludném kruhu.
Odsávejte 1 - 2 krát denně a před samotným použitím odsávačky použijte mořskou vodu. Při manipulaci buďte opatrní a odsávačku přikládejte jen na okraj nosní dírky. Odsávání nosu u novorozence není až taková věda, ale pokud si nejste jistí, zda to děláte správně, určitě vám poradí lékař nebo dětská zdravotní sestra.
Léky na rýmu u miminek
Novorozencům a kojencům jsou určené na uvolnění ucpaného nosu kapky Nasivin 0,01 %. Existuje ve dvou variantách, s klasickým kapátkem nebo Nasivin Sensitive 0,01 % s mechanismem podobným rozprašovači. Ve skutečnosti nejde o sprej, ale o dávkovač tzv. skákající kapky. Kapky do nosu použijte, pokud je nosánek vyčištěný, hleny odsáté, a i přesto nemůže miminko dýchat.
Můžete je použít při rýmě v šestinedělí, do 4 týdne věku stačí jedna kapka, od 5. týdne věku 1 - 2 kapky aplikujte do každé nosní dírky a to maximálně 3 krát denně. Kapky do nosu aplikujte na okraj nosní dírky a na pár vteřin přitlačte křídlo nosní dírky, aby se účinná látka rozprostřela na sliznici nosu a nestékala do krku.
Sirupy a čípky na teplotu
Přípravky určené tomuto účelu používejte až při zvýšené teplotě nad 38°C nebo při bolesti. Dobrým příkladem, kdy při bolesti sáhnout po "úlevě" je prořezávání zoubků. Pozor však, tyto léky podávejte dětem starším 3 měsíců nebo těžším než 5 kilogramů. Jestliže se horečka objeví u menšího dítěte, raději kontaktujte lékaře a domluvte se s ním na ideálním postupu. Pro větší děti jsou vhodné dvě účinné látky - paracetamol a ibuprofen. Oba na trhu objevíte v podobě sladkého sirupu nebo čípků pro novorozence. Ze zkušeností doporučujeme mít doma připravené obě formy. V případě horečky spojené s průjmem sáhněte po sirupu. Pokud vám miminko zvrací, zaberou lépe čípky.
Paracetamol (Paralen, Panadol) - je vhodný při bolestech a chřipce. Ideální denní dávku léku snadno zjistíte dle hmotnosti dítěte, kterou následně pohodlně odměříte pomocí odměrek. Ty jsou k produktům přiloženy od výrobce. Mezi jednotlivými dávkami udržuje přibližně 6 hodinový rozestup.
Ibuprofen (Ibalgin,Nurofen, Ibudolor, Brufen) - působí proti zánětu, horečce a bolesti. Přesnou doporučenou dávku opět spočítáte podle věku a ještě přesněji dle hmotnosti dítěte. Sirup odměříte pomocí odměrky. Mezi dávkami ibuprofenu dodržujte odstup 6 - 8 hodin.
Střídání léků na horečku: v případě, že horečka neklesá nebo se po pár hodinách opět zvýší, je možné střídat tyto dvě účinné látky po 4 hodinách.
Co na kašel u miminek
K rýmě a nachlazení se může přidružit také kašel. Kašel by měl trvat nejvíce 5 - 10 dní. Ze začátku nachlazení se objeví suchý neproduktivní kašel, který postupně přechází do vlhkého kašle. Kromě kašlání slyšíte také při dýchání chrčivý zvuk. Jak zbavit miminko chrčení? V případě nekomplikovaného kašle můžete na doporučení lékaře zakoupit v lékárně sirup nebo kapky na kašel pro novorozence.
Při produktivním vlhkém kašli u kojenců zvolte tzv. expektorancia. Jsou to léky, které pomohou vazký hlen v průduškách zkapalnit a usnadní tak vykašlávání. Jsou to Ambrobene, Ambrosan či Mucosolvan sirup na kašel u miminek od narození nebo Solmucol 100 sáčky vhodné od 6. měsíce.
Při suchém kašli na začátku nemoci zvolte tzv. antitusika. Jsou to kapky na kašel u kojence Sinecod a Tussin. oboje vhodné od 2 měsíců, Ditustat kapky pak od 6. měsíce. Pro snížení dráždivosti průdušek (hlavně při laryngitidě) se někdy používají antihistaminika Fenistil kapky.
Z přírodních léků můžete od narození podávat sirup Hedelix a Prospan.
I přes všechny snahy někdy kašel u kojenců trvá více než 3 - 4 týdny. V takovém případě mluvíme o chronickém kašli. Určitě se svěřte s tímto problémem lékaři, který odhalí příčinu neutichajícího kašle. Chronický kašel může mít souvislost také s refluxem potravy nebo tzv. syndromem zadní rýmy.
Pitný režim v podobě čaje
Když vaše miminko sténá a v průduškách slyšíte chrčení, ředění hlenů podpoříte také pitným režimem v podobě čaje. Od 1. týdne můžete podávat Apotheke Dětský čaj BIO heřmánkový nebo HiPP ČAJ SÁČEK.BIO Heřmánkový čaj.
Miminko vhodně oblečte
Novorozenci nemají ještě dostatečně vyvinutou termoregulaci. Když je jim zima, nespustí se u nich svalový třes, který tvoří teplo, tak jako u větších dětí a dospělých. Mají také málo podkožní tukové tkáně. Ideální teplota vzduchu pro nahého novorozence je 32 - 34 °C. Při rýmě se ale lépe dýchá, když je vzduch chladnější a proto je potřeba zvolit správné oblečení. Vsaďte na vrstvení a kvalitní kojenecké oblečení. První vrstva je nejdůležitější a měla by být funkční. Žádné umělé materiály. Zvolte bavlnu, která odvede i případnou vlhkost. Další vrstva oblečení by měla být teplejší a děťátko zahřívat.
Jak poznat, že je miminku teplo nebo zima? Na signál studených rukou raději nespoléhejte. Krevní oběh totiž primárně zásobuje především orgány, na ručičky a nožičky přichází řada až později. Mohou být tedy studené, i když se děťátko cítí příjemně. Indikátorem je zátylek: pokud je vlhký, miminku je teplo a potí se. Pak už jen stačí, že prcka ofoukne a je zaděláno na nachlazení.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
13. 09. 2018
Dobrý den, dá se tato odsávačka - Nosátko odsávačka nosních hlenů plast - sada - použít i bez vysavače, pouze na ústní " použití? Nebo mohli byste mi doporučit prosím jiný typ na ústní odsávání?
S pozdravem
-
10. 05. 2020
Jak léčit zadní rýmu?
Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit co na rýmu u čtyřměsíčního dítěte? přijde mi že má zadní rýmu a nemůžem se jí zbavit zvlhčuje mořskou vodou ,odsáváme a pořád né a né se jí zbavit.
Děkuji
S pozdravem
-
10. 05. 2020
Který inhalátor je dobrý pro dítě?
Dobrý den, prosím o doporučení inhalátoru pro syna 6 měsíců? Pro léčbu zadní rýmy a kašle.
Děkuji
-
11. 11. 2020
Nosní odsávačka s napojením na vysavač
Dobrý den,
Ktere odsavačka nosu se da napojit na vysavač?
Dekujem -
20. 11. 2019
Nachlazení kojence
Dobrý den co byste mi poradil na rýmu a kašel u 2 měsíčního kojence a s váhou 4,5kg. Předem děkuji za odpověď

Související články

Dobrý den,
nevím jestli budete schopná ústy vytvořit dostatečný podtlak vzhledem k tvarování odsávačky pro vysavač. Lepší bude přímo ústní dětská odsávačka (ty mají i nádobku na zachytávání hlenů) nebo balónková odsávačka.
https://www.benu.cz/marimer-detska-nosni-odsavacka
https://www.benu.cz/nuk-odsavacka-nosnich-hlenu-256065
Zdraví,
PharmDr. Matyáš Palan
lékárník BENU Beroun