Jak na astma u dětí

JAK NA ASTMA U DĚTÍ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Možná to znáte: dítě pořád kašle a léky nezabírají, v noci špatně spí, někdy slyšíte pískání na hrudníku a při fyzické aktivitě se rychle unaví? Možná jde o příznaky astmatu. Úlevu přinesou léky na astma, které dokáží nemoc stabilizovat a přinést bezpříznakové období. 

 • Články o zdraví
 • Astma a CHOPN

5 minut čtení


Co je to astma? Co je to astma?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění, které je spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Většinou se projevuje pocitem tlaku na hrudi, obtížným výdechem, kašlem v noci nebo nad ránem a epizodami pískotu při výdechu.

Průdušky jsou postiženy neinfekčním, alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu. Takové zúžení průdušek vede ke ztíženému dýchaní výdechové dušnosti, sípaní, pocitům tíže na hrudi, suchému dráždivému kašli, který se objevuje zejména po námaze nebo v noci, a ruší tak spánek a omezuje fyzickou aktivitu. Kašel může byt vyvolán také kontaktem s alergenem (např. zvíře).

Popsané obtíže se mohou náhle objevovat v záchvatech a také náhle mizet samovolně nebo vlivem léčby, nebo přetrvávají dlouhodobě, pokud astma není správně léčeno. Všechny příznaky se nemusí objevovat současně, někdy dominuje pouze jediný. V obdobích klidu (mimo sezónu) mohou být obtíže sotva postřehnutelné.

Jak se projevuje astma? Jak se projevuje astma?

Charakteristickými rysy astmatu jsou dlouhodobě probíhající zánět, zvýšená dráždivost a přestavba průdušek. Ta se projevuje různým stupněm jejich zúžení, které je často vratné. Pacienti trpí opakovanými stavy hvízdavého dýchaní, kašlem, dušností a svíráním na hrudi. Na základe četnosti projevů je možné astma rozdělit na intermitentní (občasné záchvaty) a perzistující, které se dále dělí na lehké, středné těžké a těžké. Perzistující astma se vyznačuje častými a trvalými příznak.

  Léky na astma Léky na astma

Léky užívané v léčbě astmatu dělíme na preventivní (kontrolující) a úlevové. Hlavními preventivními léky s vysoce protizánětlivými účinky jsou v současné době kortikosteroidy, v případě astmatu se podařilo vyvinout jejich typy, které se dají podávat v inhalační formě. To je pro nemocné s astmatem obrovskou výhodou, protože se tak tyto léky mohou podávat v minimálních dávkách a přímo do průdušek. Je třeba je užívat dlouhodobě a každodenně k udržení klinické kontroly nad astmatem. Zúžení průdušek lze ovlivnit i podáním léků, které uvolní křeč svaloviny ve stěně průdušek a tím znovu zvětší průchodnost dýchacích cest. Tuto skupinu léků proto nazýváme jako léky „záchranné“, „úlevové“ nebo „uvolňující“. Cílem léčby astmatu je ale vždy dosažení a dlouhodobé udržení takového stavu, který označujeme jako „astma pod kontrolou“.

Astma neumíme vyléčit, pacient by, neměl mít žádné příznaky během dne (nejvýše dvakrát týdně), žádné omezení denních aktivit, žádné noční příznaky nebo probouzení kvůli astmatu, častou potřebu úlevových léku (nejvýše dvakrát týdně) a žádné opakovaní záchvatů dušnosti.

Astma u dětí Astma u dětí

Astma je jedno z nejčastějších chronických onemocnění u dětí. Prevalence astmatických symptomů u dětí kolísá mezi 1 až 30 procenty v různých populacích a narůstá ve většině zemí. Toto onemocnění se může projevit v jakémkoliv věku dítěte, obvykle se ale objevuje okolo pátého roku života. Proto je velice důležité znát projevy astmatu u dětí a v případě pochybností neprodleně navštívit svého lékaře.

Jak poznám, že mé dítě trpí astmatem? Příznaky, kterých byste si měli všímat:

 • Časté záchvaty kašle, které se objevují zejména během hry, v noci nebo při smíchu. Je důležité vědět, že samotný kašel, tedy bez dalších příznaků, může být projevem astmatu.
 • Méně energie během hry.
 • Zrychlené dýchání.
 • Stěžování si na bolest a tlak na hrudi.
 • Pískavé zvuky při nadechování nebo vydechování.
 • Dušnost.
 • Ztuhlé krční a hrudní svalstvo.
 • Slabost a vyčerpanost.

Pamatujte na to, že ne všechny děti mají stejné astmatické příznaky, ty se mohou velmi lišit dokonce i u jednoho dítěte. Zároveň ne všechno kašlání je astmatem. U dětí do pěti let je nejčastějším příčinou vzniku astmatu respirační onemocnění, jako je například obyčejné nachlazení. Pokud má vaše dítě problémy s dýcháním, jděte s ním, co nejdříve k lékaři na vyšetření.

Více informací o astmatu a jeho léčbě najdete na portálu astma-zero.cz

Zdrave-plice_950x280

CZ2011273698/11/2020
Zdravotnickydenik.cz
cpzp.cz

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.