Jak poznat astma

JAK POZNAT ASTMA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Průduškové astma trápí čím dále tím více lidí. I když se nedá úplně vyléčit, pomocí vhodných léků a správné inhalační techniky může být i bezpříznakové. Velkou roli v léčbě hraje i vyhýbání se spouštěčům záchvatu a duševní pohoda.

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Alergie
 • Astma a CHOPN

8 minut čtení


Co je to astma? Co je to astma?

Astma bronchiale neboli průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění, které je spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Průdušky jsou postiženy neinfekčním, alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu.

Spouštěčem příznaků astmatu jsou znečištěné ovzduší, infekce dýchacích cest, chemické látky, silné emoce, stres, kouření a v neposlední řadě hraje roli také dědičnost. Při alergickém astmatu je kašel vyvolán kontaktem s alergenem, jako jsou zvířata, prach, pyly, roztoče, plísně a jiné méně časté alergeny. Popsané obtíže se mohou náhle objevovat v záchvatech a také náhle mizet samovolně nebo vlivem léčby, nebo přetrvávají dlouhodobě, pokud astma není správně léčeno.

Všechny příznaky se nemusí objevovat současně, někdy dominuje pouze jediný. V obdobích klidu (mimo sezónu) mohou být obtíže sotva postřehnutelné.

Pojmenování astma se hovorově používá pro bronchiálního astma, ale existuje ještě astma cardinale, neboli srdeční astma. Jde o srdeční selhání, kdy levá srdeční komora není schopna odčerpávat krev z plic a zde se hromadí. Pacient má nejčastěji problémy s dýcháním, trápí ho dušnost, bolest na hrudi a otoky.

Příznaky astmatu Příznaky astmatu

Charakteristickými příznaky astmatu jsou dlouhodobě probíhající zánět, zvýšená dráždivost a zúžení průdušek. Pacienti trpí opakovanými stavy hvízdavého dýchání, kašlem, dušností a svíráním na hrudi.

Astmatici typicky trpí:

 1. dráždivým kašlem v noci nebo nad ránem,
 2. tlakem nebo svíravým pocitem na hrudi,
 3. dušností,
 4. obtížným vydechováním,
 5. hvízdáním nebo pískáním při dýchání.

Na základě toho, jak často se astma projevuje, je možné astma rozdělit na intermitentní (občasné záchvaty) a perzistující, které se dále dělí na lehké, středně těžké a těžké. Perzistující astma se vyznačuje častými a trvalými příznaky.

jak poznat astma

Léčba astmatu

Astma neumíme vyléčit, ale díky správné léčbě můžete mít nemoc plně pod kontrolou. Pokud je léčba správná, nemáte žádné příznaky během dne (nejvýše dvakrát týdně), žádné omezení denních aktivit, žádné noční příznaky nebo probouzení kvůli astma, častou potřebu úlevových léků (nejvýše dvakrát týdně) a žádné opakování záchvatů dušnosti.

Podle závažnosti onemocnění lékař předepíše léky na astma:

 1. léky úlevové, které slouží k zastavení astmatického záchvatu. Účinek nastupuje rychle a většina má krátkou dobu působení. Nejsou určeny k užívání pravidelně a dlouhodobě.
   
 2. léky kontrolující astma - užívají se dlouhodobě každý den. I v době, kdy pacient nepociťuje žádné příznaky astmatu. Léčí zánět probíhající v průduškách, a tak brání vzniku a opakování záchvatů dušnosti a sípání.

Ani kategorie úlevových léků ani v kategorie kontrolujících léků nejsou volně prodejné léky na astma. Léčbu astmatu vede a léky předepisuje lékař.

Co pomáhá na astma Co pomáhá na astma

Typickou lékovou formou je inhalátor na astma a s tím souvisí i správná inhalační technika. Při inhalaci se vdechují léčiva přímo do plic pomocí inhalátoru a zajišťují léčbu nejen vysoce účinnou, ale také s minimem nežádoucích účinků a lékových interakcí. Při správné inhalaci dostanete do plic potřebnou dávku léčiva, bude mít více času se v plicích usadit a tím i lépe účinkovat.

Trochu složitější může být léčba astmatu u dětí, protože neumí správně inhalovat. Proto existují inhalační nástavce. Skládá se z masky přiléhající na tvář a komory, kam se aplikuje léčivo. Inhalační nástavec umožňuje dítěti přirozeně dýchat a vdechovat léčivo bez toho,aby se muselo učit správnou inhalační techniku daného inhalačního systému.

Tip BENU: Zeptejte se svého lékárníka, jak správně inhalovat. Více informací ZDE: Zdravé plíce

Když lékař předepíše na perzistující astma kortikoidy, mnoho pacientů se obává nežádoucích účinků. Při inhalačním podání jsou nežádoucí účinky minimální a jejich přínos v léčbě astmatu mnohonásobně převyšuje jejich rizika.

I když v některých případech se léčba astmatu bez léků neobejde, přinášíme vám několik tipů, jak na astma bez léků:

 • zdržujte se v místech, kde je čisté ovzduší,
 • jednoznačně skoncujte s kouřením a vyhýbejte se zakouřeným prostorám,
 • omezte používání různých aromatických osvěžovačů, parfémů a dráždivých vůní,
 • udržujte se v klidu a v pohodě, bez stresu,
 • odstraňte ze svého obydlí nepotřebné textilie jako jsou závěsy, záclony a koberce,
 • pravidelný úklid by měl být samozřejmostí a to i včetně vytírání prachu vlhkým hadrem,
 • v pylové sezoně omezte pohyb venku nebo noste roušku,
 • na zlepšení kvality ovzduší doma vyzkoušejte čističku vzduchu.

ASTMA_ZERO_CZ

Více informací o astmatu a jeho léčbě najdete na portálu Astma-zero.cz

Inhalátory a nástavce

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  19. 07. 2021

  Odhlenění při astma

  dobrý den,
  moje přítelkyně je astmatik a posledně se ji těžko dýcha v noci jak říká má jako kdyby závaží na hrudní kosti, co je těží při dýchaní a v noci ani nespí. chci se zeptat jestli existuje sprej co by ji ty hleny na plících rozpustil a mohla je pohodlně vykašlat?
  děkuji,

  Dobrý den, bohužel nevím o žádným spreji, ale existuje sirup, který je přímo na zředění hlenu například Mucosolvan. Pomáhá hlen zředit a lépe ho vykašlat, je však potřeba užívat přes den, ne noc a pít hodně tekutin, aby se hlen líp zředil. 


  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  12. 02. 2020

  Sprej na astma

  Moje dcera trpí občasnými astmatickými záchvaty. Praktický lékař ji doporučil návštěvu alergologa s tím, že si jej musí sama vyhledat. Při návštěvě ordinace jí bylo řečeno, že má plnou kapacitu, i když čekárna byla prázdná. Existuje úlevový sprej na astma, který není na předpis?

  Dobrý den,

  bohužel, volně prodejný sprej/inhalátor, který by uvolňoval a rozšiřoval dýchací cesty v naší republice není registrován. Pokud alergolog, u kterého jste žádali o přijmutí nemá kapacitu, zažádejte pojišťovnu s pomocí a vyhledáním lékaře, který stále nabírá pacienty. 

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 08. 2020

  Působí analergin také na astma?

  Dobrý den
  Analergin je na alergii je i na astma .DĚKUJI

  Dobrý den,

  ano, Analergin je lék, který se používá primárně na alergické projevy či potíže, nicméně jeho využití sahá i do podpůrné léčby astmatu v případě, kdy je astma založeno na alergickém podkladu. Není to však lék první volby, jen doplňková léčba. Základem léčby jsou inhalační prostředky na rozšíření dýchacích cest, toto jsou však léky vázané lékařským předpisem.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  08. 02. 2021

  užívání vitamínu při astma popřípadě CHOPN

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jaké vitamíny bych měla pravidelně brát při CHOPN.je mi 70 let a ještě beru euthyrox na štítnou žlázu a denně si Foukám flutiform a respivu. Nedávno jsem dostala jako dárek multivitamín GS extra strong A zajímal by mě váš názor jestli je lepší brát jednotlivé vitamíny nebo multivitamín . předtím jsem brala samostatně vitamín C ,omega 3 , B komplex, někdy hořčík. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  vitamíny je vhodné brát v období zvýšené potřeby, když jsme nemocní, v zimních období, při nechutenství apod. A přikláněla bych se spíše  k multivitamínům s minerály.  Udělejte si 2-3 měsíční kůru. A pak doplňujte vitamíny podle toho, co Vám bude chybět. Nenasycené mastné kyseliny (omega 3) můžete užívat dlouhodobě a souběžně s vitamíny. Během roku, pokud budete mít křeče, tak můžete přidávat hořčík a b komplex. Je vhodné přípravky střídat a nezapomínat na zdravou stravu, která je základem.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.