Jak se zbavit alergie?

JAK SE ZBAVIT ALERGIE?

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Alergie je jedním z nevítaných hostů od jara i celoročně u každého druhého člověka v České republice. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému, kdy člověk reaguje na látky, se kterými by se zdravý imunitní systém normálně neztrácel energii. Zdravý člověk běžně nereaguje na tyto alergeny, které bývají nejčastěji biologického původu. Pokud se alergik ocitne v blízkosti alergenu, jeho imunitní systém reaguje téměř vždy okamžitě nepřiměřenou a mnohdy i bouřlivou imunitní odpovědí.

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Alergie

Jak vypadá imunitní reakce na alergen v těle? Jak vypadá imunitní reakce na alergen v těle?

Odpověď na nežádoucí látku v těle prochází dvěma fázemi. Imunitní systém se nejprve připravuje na zásah alergenem tvorbou protilátek a poté na něj nepřiměřeně reaguje. 

Odpověď systému na alergen rozdělujeme na:

 

 • Senzibilizace – po prvním setkání s cizorodou látkou imunitní systém zvyšuje svou citlivost na alergen a přirozeně si vytváří množství protilátek, které naváže na některé buňky imunitního systému. Senzibilizaci neprovází žádná vnější reakce, ale lze jí dokázat klasickými alergickými testy
 • Alergická reakce – V druhé fázi se potká tělo s alergenem podruhé. S vytvořenými protilátkami už bojuje proti alergenu. Odpojí je z vazeb z imunitních buněk, které se tímto zaktivují a produkují látky typické pro imunitní reakci. V případě alergie jde nejčastěji histamin, který svým působením spouští v těle řadu nepříjemných projevů alergie.

Nejčastější projevy alergie Nejčastější projevy alergie

Každý projev, který se váže k nepřiměřené reakci imunitního systému zatěžuje celé tělo a působí na alergika nepříjemně z pohledu pohodlí, nedostatku energie, ale v horších případech ho ohrožuje i na životě. Reakce rozdělujeme na lokální a celkové.

Lokální alergická reakce

Do těchto projevů zařazujeme neduhy, které provází alergiky nejčastěji. Jde o rýmu, kýchání, slzení očí, otoky, vyrážky, škrábání v krku, kašlání a ztížené dýchání.

Celkové alergické reakce

U celkových alergických reakcí se bavíme hlavně o anafylaktickém šoku. Ten dokáže vyvolat alergen, jako je bodnutí hmyzem, či silný alergen v jídle. I když tato reakce není častá, je nutné, aby alergik u sebe neustále nosil lék – adrenalin, který tuto reakci v rychlosti potlačí. Anafylaktický šok se projevuje prudkým poklesem tlaku, otoku měkkých tkání včetně okolí dýchacích cest a tím i poruchám dýchání. Pokud by se včas zasaženému nepodal injekčně adrenalin, může ztratit vědomí a v krajním případě se i udusit.

Trpím alergií nebo jiným onemocněním? Trpím alergií nebo jiným onemocněním?

Rozlišit alergii od běžné nemoci je občas velmi obtížné. Příznaky se většinou překrývají a člověk je z nich podobně vyčerpaný, jako například u chřipky. Potenciálnímu alergikovi napoví sezónnost a opakování se výskytu příznaků. Důležité je zastavit se a zamyslet, zda vás trápí příznaky celý den, v místnostech, nebo se objevují spíše venku. Může se stát, že výraznější příznaky pocítíte i po jídle, či po pohlazení domácího mazlíčka. Ve všech případech, kdy si nejste jistí je vhodné navštívit odborníka – alergologa.

Rozdělení alergií podle alergenů Rozdělení alergií podle alergenů

Rozlišit, zda jste alergický na pyl, potravinu, či jinou látku je mnohdy velmi obtížné. V případě, kdy vás projevy trápí je vhodné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Nechat se alergií válcovat, je nejen nepříjemné, ale může to váš stav ještě více zhoršit.. A na co můžete být vlastně alergičtí?

Pylová alergie

Až 2 miliony lidí z České republiky trpí alergií. Nejčastěji skloňovaná je přitom alergie na pyl. Nejdráždivější je pyl několika dobře známých bylinek, dřevin a travin. Pyly způsobují klasické reakce jako je alergická rýma, zánět spojivek, kýchání, dušnost, škrábání v krku i celková únava ze zátěže organismu. U těžších alergiků se často vyskytuje i špatně snášené sezónní astma. To dokáže odkrýt jedině alergolog speciálním spirometrickým měřením. Teprve pak se rozhoduje o nasazení léčby v podobě antihistaminik, inhalátorů s kortikoidy, či sprejů.

Potravinová alergie

Velmi nepříjemné je i zjištění potravinové alergie. Často se rozvíjí až v pokročilém věku, když už je člověk zvyklý danou potravinu jíst a tedy i reakce na ní jej může nepříjemně překvapit. Nejčastěji se vyskytují alergie na ořechy, lepek, mořské plody, laktózu, sóju, různé druhy ovoce, ale i zeleniny. V tomto případě je nasnadě danou potravinu buď úplně vyřadit z jídelníčku nebo ji něčím podobným nahradit. 

Ale jak zjistíte, že trpíte alergií na potraviny? Už při kousání potraviny vám dají první signály jazyk a ústní dutina. Většinou se objeví trnutí a škrábání na jazyku, škrábání v krku a dále nastupuje i kašlání, otok očí, ale i kopřivka a různé exémy. Velmi citlivý alergik může s velkým množstvím snězeného jídla dojít i k anafylaktickému šoku. Tito pacienti s sebou nosí speciální léky, či injekční stříkačku s adrenalinem, které prudkou reakci potlačí.

Alergie na zvířata

I když se takto označuje, nejedná se o alergii přímo na vašeho mazlíčka, ale na složky, které se běžně vyskytují v jeho srsti. Jde o bílkovinu z jejich potu, prach, který se mísí s jejich lupy, sliny či dokonce moč. Ty po pohlazení či pobytu na stejném místě ulpívají na vašich rukách či oblečení a reakce na sebe nenechává dlouho čekat. Pokud zjistíte, že vám tato alergie dělá velké problémy, zvažte, zda je vhodné si domácího mazlíčka pořizovat. Pokud už doma jednoho chlupáče máte a alergie se vám rozvinula, je třeba nastavit pro pobyt v jedné domácnosti jasná pravidla. Neměl by s vámi spát v jedné posteli a pobývat by měl jen ve vyhrazených místnostech. 

Důležitá pravidla pro soužití s mazlíčkem:

 • po mazlení nesahejte do očí a 
 • umyjte si ruce po každém pohlazení
 • mazlíčka vykoupejte dvakrát týdně

Alergie na srst psů a koček se projevuje velmi podobně jako ostatní alergie. Nevyhnete se u ní škrábání v krku, kýchání, slzení a otoku očí a dalších nepříjemností.

Alergie na plísně

Pokud žijete ve vlhkém domě, koledujete si o dýchací problémy ale i o rozvoj alergie na plísně. Běžně se ve vzduchu vyskytuje malé množství plísní i jejich spór. Když ale podceníme v domácnosti některý ze zdrojů vlhkosti, může se jejich množství zněkolikanásobit a problém je na světě. Plesnivou zahrádku si můžete vypěstovat aniž byste si toho všimli na plastových oknech, ve studených rozích bytu, pod kapajícím sifonem, pod netěsnící střechou, ale i v chladničce. Pokud na takový problém narazíte je nutné jej neprodleně řešit. Nejprve se zbavte viditelných projevů plísně pomocí fungicidního přípravku a poté se snažte odvlhčit prostor pomocí odvlhčovače vzduchu. Pokud je plíseň i na více místech je vhodné pořídit si i čističku vzduchu, která vám vzduch přefitruje a zbaví se tak nebezpečných spór. Tato alergie je často podceňovaná, ale bohužel kromě klasických projevů alergie způsobuje i chronické záněty dýchacích cest, ale i plísňové infekty na kůži a vyrážky. Pokud se příznaky neřeší dostatečně důrazně, může alergie společně s infektem přecházet i na jiné orgány. Běžně tak ze zánětu nosní sliznice může vzniknout i zánětlivé onemocnění plic.

Alergie na roztoče

Roztoči – tedy mikroskopický hmyz dokáže zavařit nejednomu alergikovi. Najdeme jej běžně v domácnosti na místech, kde byste spolubydlící nejméně vítali. Tito drobečkové obývají naše koberce, peřiny, polštáře, matrace, ale i závěsy a textilie, které se často neperou, či jinak nečistí. 

Mezi hlavními příznaky alergie na roztoče je vodnatá rýma, svědění a pálení očí, vyrážky, ale i dušnost, která se v neléčeném stavu může překlenout i do astmatu. Od těchto příznaků vám nejlépe pomohou antihistaminika. Zbavit se roztočů zcela nejde. Ale můžete si pomoci pravidelným vysáváním a utíráním prachu. Pomozte si i menším množstvím textilních doplňků a nepřetápěním interiéru.

Alergie na hmyzí bodnutí

Velký strach vzbudzuje mezi lidmi alergie na hmyzí bodnutí. Dost na tom, že samotné bodnutí není příjemným zážitkem, ale u alergiků je vážným důvodem vyhledat odbornou pomoc. Reakci může vyvolat bodnutí vosou, včelou a sršněm.
Běžnými příznaky této alergie je otok v místě bodnutí, kopřivka, malátnost, návaly horka a v horších případech se přidává zrychlené bušení srdce. Při takových reakcích je běžná i dušnost, kdy se pacient nemůže pořádně nadechnout a sípá. Tyto vážné příznaky mohou být předzvěstí i životu ohrožujícího anafylaktického šoku. V těchto situacích je nutné být připraven, mít u sebe injekci s adrenalinem a nejlépe i viditelný text, kde se případní zachránci dozví, že je daný pacient silným alergikem.

Alergie na léky

Stejně jako ostatní alergeny, dokáží i léky, či jejich složky způsobovat alergickou reakci. Projevuje se klasickým podrážděním očí, pokožky, dýchacími obtížemi a zvýšením srdečního tepu. Druh alergenu v lécích se velice špatně diagnostikuje. Ještě hůře se pak nachází vhodná alternativa léku, pokud jde o lék, který alergik užívá kvůli dalšímu zdravotnímu problému.

Nejčastější alergeny mezi léky jsou:

 • penicilin a druhy antibiotik s jeho obsahem,
 • léky proti bolesti a horečce,
 • místně znecitlivující léky,
 • kyselina acetylsalicylová,
 • preparáty proti křečím,
 • monoklonální protilátky,
 • a některé druhy chemoterapie.

Méně obvyklé alergie Méně obvyklé alergie

Když se řekne alergie na slunce či na chlad mnozí z nás jen nevěřícně kroutí hlavou. Jenže tyto druhy alergie už nejsou jen raritou. 

Sluneční alergie 

V posledních letech neustále roste množství alergických reakcí na sluníčko. Nejčastěji se tyto reakce vyskytují u žen mezi 20. a 40. rokem věku, ale postihnout může defacto každého. Nejčastějšími projevy alergie na slunce je kopřivka, zarudnutí kůže, zhoršené akné až vyrážka typu polymorfních mokvajících pupínků, které se slévají do velkých zarudlých map. Sluneční alergii způsobuje zatím neodhalená složka slunečního UV záření. Nejjednodušší prevencí proti vzniku projevů je vyhýbání se slunečnímu záření a zakrývání pokožky oblečením. Ale to lze v horkých dnech jen velice těžko. Proto je na trhu několik opalovacích krémů pro dospělé i pro děti, které při sluneční alergii nezpůsobují další komplikace, ale pomáhají. Jedním z nich je Eucerin Sun Gel proti sluneční alergii SPF50. Velkým pomocníkem jsou i přípravky značky Bioderma z řady Photoderm. Nejosvědčenějším opalovacím krémem pro alergiky je Bioderma Photoderm MINERAL SPF 50+. Léčba alergie je důležitá i u rtů a citlivých míst na tváři a pokožce. Zejména pak na lehce zasažitelných znamínkách. V tomto případě se můžete s důvěrou obrátit na tuhý přípravek v tyčince Bioderma Photoderm MAX SPF 50.

Alergie na chlad

I alergii na chlad není radno podceňovat. Projevuje se nejčastěji kopřivkou a otokem zasažených míst na těle. Pokud tedy vystavíte některé části těla nízkým teplotám a nepříznivému počasí, můžete očekávat rychlou reakci. Nevyhnete se jí ani při otužování, či ochlazení studenou vodou v parném létě. Nebezpečným projevem alergie na chlad je v případě konzumace studených nápojů a zmrzlin otok sliznice ústní dutiny. Nejlepší je se těmto podmínkám a studeným pokrmům vyhýbat, ale ne vždy je to možné. Proto by se každý alergik měl předzásobit předepsanými léky ve formě antihistaminik či kortikoidů, které příznaky této alergie zvládají potlačit.

Najděte si svůj hlavní pylový alergen Najděte si svůj hlavní pylový alergen

Nejsilnější pylové alergeny najdete v našem pylovém kalendáři. Od března až do října si můžete hlídat své alergeny a kdy jejich projevy čekat nejsilnější a kdy naopak můžete v klidu vyrazit do přírody bez preventivního řešení léky.

klikněte na obrázek pro zvětšení

Jak se zbavit alergie Jak se zbavit alergie

Alergie se dle dnešních poznatků vyléčit zcela nedá. Pokud trpíte jen mírnými příznaky, lze je korigovat i svépomocí díky úlevovým lékům – antihistaminikům. V každém případě je vhodné navštívit lékaře, který pomocí jednoduchého testu odhalí přesné alergeny a doporučí vám tak i vhodně silný lék a poradí i s jeho dávkováním. Nejběžněji užívanými ,,prášky na alergii'' jsou Claritine, Zodac a Zyrtec. Mezi nejsilnějšími přípravky k potlačení příznaků alergie patří Aerius a Xyzal, které fungují na jiném principu něž běžná antihistaminika. S vážnějšími případy, které se projevují otoky, dýchacími obtížemi je nutné kontaktovat odborníka, který vám poradí s dalším postupem. Návštěvy u alergologa by měly být pravidelné a neustále by měly pracovat s aktuálními projevy alergie. Nezapomeňte informovat svého lékaře s jakýmkoliv výkyvem příznaků, může vám totiž úpravou medikace výrazně ulevit.

Osvobození od alergie s imunoterapií Osvobození od alergie s imunoterapií

Dosova zábleskem naděje je pro alergiky metoda imunoterapie, která se díky svým účinkům chlubí vysokým procentem dlouhodobého odbourání příznaků alergie – bojem s jejími příčinami. Funguje na principu očkování, kdy se pacientovi podává injekčně postupně vyšší a vyšší množství alergenu v pravidelných dávkách. Tímto se zvyšuje množství protilátek na alergen v jeho těle a přecitlivělost na něj mizí. Tělo si tak na alergen v horizontu několika měsíců dokáže zvyknout a pacient se nemusí trápit i rizikem vzniku dalších komplikací jako je astma či zánětlivá onemocnění sliznic a dýchacích cest.

Vše na alergii Vše na ekzém a vyrážky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  29. 01. 2020

  Probiotika při alergii na mléčnou bílkovinu

  Dobrý den,
  máme 3,5 měsíční miminko alergické na bílkovinu kravského mléka, tak bych se chtěla zeptat obsahuje biogaia mléčné cukry? Přijde mi, že co jsme ji nasadili, tak se začala o dost víc kroutit a plakat. Případně jaká probiotika byste doporučili? Malá se narodila o měsíc dříve. Koukala jsem i na Enterol, ale nevím, zda by se mohl sypat do mléka?

  Dobrý den,

  BioGaia neobsahuje ve složení mléčné cukry. Každému miminku však vyhovují jiná probiotika a proto je vhodné vyzkoušet různé přípravky, dokud nenarazíte na ten pravý pro Vaše miminko. Vhodnými probiotiky bez mléčných bílkovin jsou Swiss NatureVia Laktobacílky Baby. Podávejte 1x denně 1 sáček, do mléka jej přidat můžete. Pro zachování životaschopnosti probiotik je však nedávejte do příliš teplých nebo studených nápojů. Enterol podávat také můžete, užívání je shodné jako u Laktobacílků. V příbalovém letáku je však upozornění, že dětem mladším než 4 roky se přípravek podává pouze po poradě s lékařem (jedná se spíše o legislativní překážku). Dále můžete vyzkoušet v kapkách Biopron Baby.

  Enterol

  NatureVia Laktobacílky Baby

  Biopron Baby

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Kůže
  26. 03. 2020

  Alergie na dezinfekci

  Dobrý den,
  prosím mám zřejmě alergickou reakci na dezinfekci na ruce.
  Ruce mám suché,rudé a popraskané.
  Krémem si je mažu,ale moc to nepomáhá.... potřebuji prosím poradit jaký krém si pořídit..... děkuji

  Dobrý den, 

  doporučuji namazat ruce několikrát denně krémem A-Derma Dermalibour. Jedná se o krém bez parfemace, který má zklidňující účinek na podrážděnou zarudlou pokožku a vytvoří na rukou ochranný film. Ruce si nyní umývejte pouze klasickým tuhým mýdlem a snažte se je jemně osušit. Na mytí nádobí, nebo práci s chemickým prostředky používejte rukavice, dokud se stav kůže nezlepší. 

  A-derma Dermalibour

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  06. 05. 2020

  Co na alergii na pyly?

  Dobrý den,

  asi se u mě projevila alergie na pyly stromů. Oči mě pálí a hodně slzí.
  Můžete mi prosím poradit, co si na to mám koupit?

  Předem děkuji za odpověď  Dobrý den,

  na sezónní pylové alergie určitě zkombinujte tablety snižující celkovou alergickou reakci a oční kapky určené na alergii. Z tablet si zakupte Zodac tablety, dávkujte jednu tabletu denně ráno po dobu alergických projevů. Oční kapky zakupte Allergodil, kapejte 5x denně jednu kapičku obě oči, před aplikací si vždy umyjte ruce a kapátkem se nedotýkejte oka, kapičky uchovávejte na pokojové teplotě.

  ALLERGODIL GTT

  ZODAC TBL

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  15. 04. 2020

  Alergie

  Dobrý den, můžete mi doporučit nejvhodnější oční kapky a nosní spray na alergii na pyl a trávy bez vedlejších příznaků, jelikož se současně léčím na lehčí astma, zvýšený krevní tlak,potíže s močovými cestami.
  Děkuji.

  Dobrý den, 

  velmi dobré oční kapky na alergii jsou Vividrin Ectoin. Můžete je aplikovat několikrát denně v případě potřeby. Neobsahují žádné konzervační látky a díky speciální lahvičce Vám vydrží půl roku po otevření. Obecně každý lék má i vedlejší příznaky, záleží jen na citlivosti pacienta, zda se u něj projeví. Vhodným sprejem do nosu je Allergodil, nebo Flixonase. Allergodil působí pouze lokálně v nose, aplikuje se 2x denně 1 vstřik do každé nosní dírky. Na silnější alergii doporučuji Flixonase, který dokáže zmírnit celkové příznaky alergie. Dávkují se 2 vstřiky do každé nosní dírky ráno. Na oplach nosní sliznice od pylů je vhodná mořská voda, kterou můžete aplikovat několikrát denně podle potřeby. 

  Vividrin Ectoin

  Allergodil nosní kapky

  Flixonase

  Livsane mořská voda

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  • Těhotenství a kojení
  11. 04. 2021

  Mohu FYTOS Kapky při celoročním kýchání v těhotenství ?

  Dobrý den, jsem v 6. týdnu těhotenství, mohu prosím používat tyto kapky. Jsem silný alergik na pyly. Děkuji

  Dobrý den,

  kapky Fytos při celoročním kýchání obsahují extrakt z Ostropestřece mariánského, který se nedoporučuje užívat během celého těhotenství. Jeho detoxikační a pročišťující účinky by mohly mít negativní vliv na vývoj plodu. Vyzkoušejte nosní kapičky Euphorbium, které výborně účinkují na alergické rýmy a jsou bezpečné k užívání  v těhotenství. Dále doplňte užívání homeopatiky v tabletkách POUMON HISTAMINE 15C (dávkování: 2x až 4x denně 5 granulí dle příznaků), toto homeopatikum zcela zastavuje alergickou pylovou reakci.

  EUPHORBIUM 

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.