CHŘIPKA A NACHLAZENÍ

CHŘIPKA A NACHLAZENÍ

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

 Nemoci z nachlazení a chřipka tvoří největší část krátkodobých pracovních neschopností a jsou výrazným socioekonomickým problémem, říká Doc. MUDr. Aleš Hahn, CSc., přednosta kliniky ORL, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 • Články o zdraví
 • Dýchání

6 minut čtení


 

Děti a onemocnění horních cest dýchacích Děti a onemocnění horních cest dýchacích

Právě děti jsou velmi náchylné na onemocnění horních cest dýchacích, protože jejich imunitní systém není ještě plně vytvořen. Nejčastěji je to akutní středoušní zánět, který přivádí rodiče s dětmi do čekáren našich ordinací. Děje se tak převážně v nočních hodinách, kdy dochází k překrvení sliznic ve spánku. Léčba v tomto případě je velmi jednoduchá: malým nářezem (paracentézou) se uvolní sekret, který se městná v prostorech středního ucha a způsobuje dítěti velké bolesti. Mnohdy praskne bubínek spontánně. Tento stav se může opakovat, a proto je nutné dítě kontrolovat u ORL lékaře. Často je příčinou zvětšená nosohltanová mandle, kterou je třeba operativně vyjmout.

Kdy zajít s dítětem k lékaři

Jak poznáme, kdy je ten správný čas na to jít s dítětem na ošetření? Není lepší počkat, než zbytečně vyvolávat večer nebo v noci poplach? Tedy v zásadě, když ouško bolí stále, malé dítě vám nepoví, co jej přesně trápí, dá se tak usuzovat při pláči, rýmě  a teplotě. "Je tomu tak proto, že v nosohltanu velmi často je zvětšená mandle a ta je příčinou toho, že dítě si vlastně z větší části smrká do ucha", říká Doc. MUDr. Aleš Hahn, CSc., přednosta kliniky ORL Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

K lékařskému ošetření bychom měli s dítětem jít raději dříve nežli později. Je typické, že většinou rodiče doprovází dítě v nočních či velmi ranních hodinách. Je tomu tak proto, že dítě vleže při pokusu o spánek má bubínek a dutinu bubínkovou více překrvenou, a proto dochází k eskalaci potíží a k dramatickému vyhledávání lékaře v nočních hodinách. Taktiku “nechat být” bych raději nedoporučoval (smích), dodává Doc. MUDr. Aleš Hahn, CSc., přednosta kliniky ORL.

Můžeme zvolit i pro ty nejmenší nějakou prevenci?

Prevencí je užívání dekongescenčních (kapky, které tlumí prosáknutí a překrvení sliznice) nosních kapek při počátku potíží, popř. i užití ušních kapek různých značek, které by mohly zabránit rozvoji příznaků. Ale to platí jen pro malou část dětí. Vždy co nejrychleji vyhledejte ušního specialistu.

Klasickou nemocí z nachlazení u dospělých je rýma

Ve svých počátcích je virového původu, v případě, že trvá dlouho, může dojít k bakteriální superinfekci a původně čirý a vodnatý sekret se mění v zažloutlý. Léčba a prevence je poměrně jednoduchá. Vhodná je aplikace léků na rýmu v podobě kapek, které způsobí oplasknutí zduřelé sliznice a tím se zlepší i nosní dýchání. Vhodné je též použití přírodních sprejů obsahujících výtažky z minerálních či mořských vod. Toto je důležitý moment nejen z hlediska dýchacího komfortu pacienta. Je potřeba pomyslet i na existenci vedlejších dutin nosních, kdy by při nedostatečné nosní ventilaci mohlo dojít ke stagnaci sekretu a k zánětu vedlejších nosních dutin. Je  to velmi nepříjemná komplikace akutní rýmy vyžadující podání antibiotik a eventuálně i další cílenou léčbu spočívající v odsávání atd. Celkově můžeme při rýmě rovněž podávat léky na chřipku a nachlazení, které zmírňují otoky sliznic dýchacích cest a způsobují tak lepší komfort pacienta. Inhalační léčba je vhodným a velmi důležitým doplňkem léčby akutních zánětů horních dýchacích cest.

Zánět hltanu/hrtanu Zánět hltanu/hrtanu

Zánět hltanu/hrtanu je dalším poměrně častým onemocněním, které způsobuje poměrně značné obtíže jako je například pálení a řezání v krku či velmi obtížné polykání. U zánětu hltanu/hrtanu je především důležitá lokální léčba: formou například již zmíněných inhalací, výplachu ústní dutiny heřmánkem, šalvějí, kloktání různých přípravků zklidňujících podrážděnou a zarudlou sliznici. Antibiotika nemají v těchto případech význam. U všech onemocnění platí, že jsou maximálně vyznačeny místní příznaky, k nimž patří ucpaný nos, dýchání ústy, bolest v krku, ev. zalehlé ucho. Teplota může být normální, anebo jen lehce zvýšená.

Chřipka - příznak a projevy Chřipka - příznak a projevy

Chřipka naproti tomu má velmi nepříjemné celkové příznaky. Nemocní mají bolesti hlavy, vysoké teploty (horečky) a jsou celkově schvácení. Na rozdíl od běžného nachlazení může chřipka přivodit postiženému značné komplikace. Vzniká zápal plic, může dojít i ke vzdáleným komplikacím, jakými je například zánět ledvin, zánět nitroblány srdeční, ale rovněž i postižení vnitřního ucha, které může v krajním případě skončit hluchotou.

Pár rad a tipů, aby Vás letos chřipka nedostihla!

Když se podíváme za okno, bohužel ve městě žádnou ladovskou zimu nevidíme, ale počasí přející chřipce a nachlazení! Pojďme s chřipkou společně zatočit nejen pomocí léků na chřipku a nachlazení, ale i prevencí.

Zkuste pár rad a BENU tipů Zkuste pár rad a BENU tipů

 • otužujte se
 • nevyhýbejte se pohybu venku
 • umývejte si správně ruce a používejte vhodná mýdla
 • dbejte na pitný režim
 • cigarety patří do koše

Všeobecně platí, že bychom v případě nemocí z nachlazení, ale rovněž u postižení chřipkou měli:

 • být v pracovní neschopnosti
 • dodržovat pitný režim
 • doplňovat vitamíny a minerály
 • dodržovat racionální příjem potravin
 • omezit fyzickou námahu
 • pít teplé bylinné čaje
 • dodržovat pobyt v teple
 • jíst hodně ovoce a zeleniny

NEPODCEŇUJTE UMÝVÁNÍ RUKOU

 

mytí rukou je důležitá prevence

Mytí rukou se zdá jednoduché až banální. Můžeme si mýt ruce i několikrát za den, ale pokud neznáme správnou metodiku, neznamená to předcházení infekčním nemocem.

Podle dlouhodobých průzkumů hygieniků si jen 67 % lidí myje ruce po použití WC a po kýchnutí či zakašlání si ruce neumyje dokonce 37 % lidí. K nemocem souvisejícím se špatnou hygienou rukou patří nejen hepatitida typu A, bakterie E coli (můžeme se ji nakazit i pouhým podáním ruky), která je vysoce infekční, ale i další virová či bakteriální onemocnění. Můžeme mluvit například i o virových průjmech.

Jak na správné mytí rukou

Na základě doporučení hygieniků se mají ruce umývat pod teplou tekoucí vodou. Ruce se nejprve zvlhčí, poté se mydlí alespoň deset sekund mimo již zmíněný proud vody. Mytí se dokončuje pod řádným proudem vody s použitím nejlépe silnějšího antibakteriálního mýdla. Třením dlaněmi o sebe mýdlo napěníme. Poté třeme pravou dlaní přes levý hřbet propletenými prsty a obráceně. Stejně umyjeme i dlaň o dlaň. Dále třeme hřbety prstů o druhou dlaň se zahnutými prsty. Nezapomeňme ještě umýt palec levé i pravé ruky. Na závěr umyjeme rotačním třením prstů dlaň a pořádně si ruce opláchneme. Nezapomeňte si umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbetu rukou. Často se chybuje při osušování rukou tím, že se lidé osuší do použitého ručníku na veřejných místech místo papírové osušky či kapesníčku. Nedoporučují se ani látkové osušky, protože se v nich mohou zdržovat bakterie.

 

 

 

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 05. 2020

  Prevence před chřipkou

  Dobrý den. Je mi 65 let. Chci se zeptat zda má význam ted při chřipkové epidemii uživat jako prevenci Oscillococcinum. Děkuji

  Dobrý den,

  nejúčinnější prevencí je očkování. Na to je, ale již pozdě. Oscillo zkusit můžete. Doporučuje se preventivně 1 tubička týdně. Jinak užívejte vitamín C.

  S pozdravem mgr. Naďa Spratková
  Vedoucí lékárník Benu lékárna OC Frýda

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Imunita
  10. 05. 2020

  Léčba nachlazení při kojení

  Dobrý den, mám rýmu a bolesti v krku, je možné užívat spreje do nosu a strepfen pastilky?

  Dobrý den,

  kombinace nosního spreje a pastilek na cucání je vhodná. U nosního spreje dodržte pravidlo maximálně týden v kuse, u pastilek po vycucání 20 minut nejezte nepijte aby účinná látka stihla dezinfikovat krk. doplňte klidně vitamínem C, který podpoří imunitu. Pokud kojíte sprej do nosu zvolte na rýmu Ryma stop a pastilky do krku Septilen, obojí můžete v době kojení. Strepfen je nehodný

  RYMA STOP

  GS vitamín C

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  12. 08. 2020

  Lek proti vysoke teplotě a bolesti hlavy

  Dobrý den, 
   Prosím , poraďte lek proti vysoke teploty a bolesti hlavy. Dekuju.

  Dobrý den,
   Horečka je příznakem onemocnění jako jsou různé záněty, chřipka, nachlazení, a infekční nemoci virového původu. Můžete pociťovat celkovou slabost a únavu, bolest svalů a hlavy, zimnici a zvracení. Doprovodné příznaky mohou být také kašel, ztížené dýchání a rýma. Tělesná teplota nad 42 °C je velice závažný stav, kdy může dojít k selhání organismu, řeč je v takové případě o hyperpyrexii. Na snížení horečky zabírají léky ze skupiny analgetik, antipyretik. Typické jsou ověřené značky jako Aspirin C výlučně pro dospělé, nebo Paralen, Panadol, Ibalgin a Nurofen ve formě sirupu a čípků pro děti každého věku.
   Z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit na bolest i teplotu rychle zabírající lék Panadol extra rapid. Jedná se o kombinaci paracetamolu a kofeinu, léčí mírné až střední bolesti - hlavy, zubů, svalů , kloubů atd. a současně snižuje i horečku. Jelikož je to rozpustná tableta, tak účinek nastupuje velmi rychle po vypití léku. Doporučená dávka pro dospělého nad 60 kg je 1 až 2 tbl po 4 až 6-ti hodinách maximálně 4x denně, dobře rozpustit ve sklenici vody a užívat krátkodobě, pozor na kontraindikace dle příbalového letáku.
   Dále doporučuji klidový režim a dostatečný přívod tekutin.

  PANADOL EXTRA RAPID

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  26. 09. 2020

  Nachlazení a imunita, co si vybrat ?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký zvolit nejlepší doplněk stravy pro podporu imunity a proti nachlazení, v době kdy řadí covid a ještě se blíží podzim.
  Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  jsem velkým zastáncem hub, jejichž účinky jsou opravdu prověřené. Jen je třeba je užívat dlouhodobě. Z naší nabídky mohu doporučit reishi, které působí protivirově. Případně coriolus, který v naší nabídce nenaleznete. Houby je třeba užívat dlouhodobě. Reishi alespoň 2x denně 1 tabletu. Také můžete imunitu podpořit homeopatií Oscillococcinum nebo Engystol. Oscillo se užívá preventivně 1 tuba týdně nechat rozplynout pod jazykem a Engystol cucat 2x denně 1 tabletku.

  Reishi Ganoderma Lucidum tbl.90
  Oscillococcinum peroralni granule-6x1gm
  Engystol peroralni neobalene-tablety-50

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  26. 09. 2020

  Kombinace léků Paralen, ACC a Stoptussin při nachlazení

  Dobrý den, můžu na nachlazení kombinovat paralen, ACC a Stoptussin? 

  Dobrý den,

  přípravky spolu vzájemně nereagují. Ovšem kombinovat ACC a Stotussin jde pouze za určitých okolností. Pokud máte vlhký kašel, užívejte ACC a Stoptussin přidejte pouze na noc jednorázovou dávku v případě, že Vás kašel v noci obtěžuje. Pokud nic nevykašláváte, jde o suchý dráždivý kašel, ACC vůbec neužívejte a užívejte pouze Stoptussin dle doporučeného dávkování. Začněte brát ACC až v okamžiku první produkce hlenů a Stoptussin vysaďte.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  23. 09. 2021

  Nachlazení u dětí, jak kombinovat léky na kašel?

  Dobrý  den,dcera má  rýmu  a kašel,bere ambrobene a sinupret akut.Může  k tomu přidat  kalobu nebo něco  jiného?
                         Předem  děkuji  za odpověď

  Dobrý den, 

  kalobu k přípravkům Ambrobene a Sinupret určitě přidat můžete. Je vhodná pro děti od jednoho roku. Je určena pro léčbu akutních zánětů dýchacích cest, podává se 3x denně. Doporučuje se užívat ještě několik dní po odeznění příznaků. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.