Co je zánět pohrudnice

CO JE ZÁNĚT POHRUDNICE

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zánět pohrudnice se projevuje pícháním v hrudníku, kašlem a zhoršeným dýcháním. Jedná se o zánět tenké blány, která se nachází v dutině hrudní. Zánět mají nejčastěji na svědomí bakterie a viry. Máte-li takové příznaky, nepodceňujte je a zajděte ke svému lékaři.

  • Články o zdraví
  • Dýchání
  • Nemoci

3 minuty čtení


Kde je pohrudnice? Kde je pohrudnice?

Podle názvu už asi tušíte, kde je pohrudnice, a nemýlíte se, nachází se skutečně v hrudi. Pohrudnice je tenká blána, který vystýlá hrudní dutinu, její latinský název zní pleura parietalis. Funkcí pohrudnice je chránit plíce zvenku. Přímo na plicích pod pohrudnicí je pak ještě jedna ochranná blána – poplicnice. Ve štěrbině mezi těmito ochrannými vrstvami plic je nízký tlak. Díky němu drží plíce "nafouknuté". 

Pneumotorax
Slyšeli jste už pojem pneumotorax? Jde o úraz, kdy dojde k porušení ochranné funkce plicních obalů – pohrudnice a poplicnice. Pokud se například při poranění hrudníku poškodí pohrudnice a dostane se do prostoru mezi ní a poplicnící vzduch, nazýváme tento stav právě pneumotorax. Mezi příznaky pneumotoraxu patří bolest na hrudi, kašel a dušnost neboli pocit nedostatku kyslíku. 

Co je infekční zánět pohrudnice? Co je infekční zánět pohrudnice?

Co je infekční zánět pohrudnice? Je to zánět tenké blány, která se nachází v dutině hrudní. Původcem zánětu jsou nejčastěji bakterie a viry. Pleuritida může vzniknout, jako přidružené onemocnění, například při zápalu plic nebo tuberkulóze. 

Onemocnění může mít 2 formy – vlhkou pleuritidu a suchou pleuritidu. Při vlhkém zánětu pohrudnice může vzniknout tzv. výpotek. Jde o nahromadění tekutiny mezi pohrudnicí a poplicnicí, které může utlačovat plíce. U suché pleuritidy se tento výpotek nevytváří. I v tomto případě ale pacienta trápí příznaky pleuritidy. 

Co je neinfekční zánět pohrudnice? Co je neinfekční zánět pohrudnice?


Co je neinfekční zánět pohrudnice a kdy vzniká? Rozvoj zánětu může nastat i po infarktu myokardu, autoimunitních chorobách. Protože v těchto případech se nerozvíjí zánět pohrudnice na infekčním podkladu, označujeme tyto pleuritidy jako neinfekční. Taky můžou nastat při úrazech hrudníku nebo po chirurgických zákrocích. Onemocnění neinfekčního původu se vyskytují vzácněji.

​  Příznaky zánětu pohrudnice ​ Příznaky zánětu pohrudnice

Základní projevy jsou:

  • bolest na hrudi
  • zrychlené a povrchní dýchaní
  • dušnost
  • zvýšená teplota
  • bolest se zvětšuje při kašli, zívání a při hlubokém dýchaní

 

 Léčba zánětu pohrudnice Léčba zánětu pohrudnice


Diagnostika u lékaře probíhá na základě rentgenových snímků, a laboratorního vyšetření krve, kde se prokáže zvýšené množství bílých krvinek. Pokud jde o nekomplikovaný zánět, je léčba zánětu pohrudnice poměrně jednoduchá. Stačí klidový režim v kombinaci s vhodnými léky, které vám lékař nasadí podle příčiny.

Antibiotika – v případě, že jde o bakteriální infekci.
Kortikoidy – v případě, že jde o projev autoimunitní choroby.
Nesteroidní protizánětlivé léky – na tlumení symptomu, jako je bolest, zánět a teplota.

Vlhká pleuritida bývá také doprovázena hromaděním výpotku (tekutiny) v prostoru mezi pohrudnicí a poplicnicí. V tomto případě, je na místě punkce (odsátí). 

Vždy je v souvislosti s pleuritidou nutné hledat příčinu, která onemocnění způsobila. Jak bylo výše zmíněno, rozvoj zánětu pohrudnice může být spojen se závažnými plicními infekcemi. Za vznikem může stát také embolie nebo plicní karcinom. V těchto případech je nutné léčit původní onemocnění, které zánět pohrudnice způsobilo.

Pokud máte podezření, na zánět pohrudnice, moc neotálejte a vyhledejte lékaře. Nevysvětlitelná, silná bolest, která může být spojená i s potížemi s dýcháním, by měla být vždy bez zbytečného prodlení důkladně vyšetřena. 

 

Vitamíny      Léky na posílení imunity


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.