Zánět nosohltanu - příčiny, příznaky a léčba

ZÁNĚT NOSOHLTANU - PŘÍČINY, PŘÍZNAKY A LÉČBA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Cítíte se nachlazení? Máte rýmu a ucpaný nos? Přidalo se škrábání v krku? Možná půjde o zánět nosohltanu, který patří mezi nejběžnější onemocnění horních dýchacích cest. Záněty nosohltanu vás potrápí v chladném a sychravém počasí. Často ale může jít i o onemocnění z klimatizace a suchého vzduchu nebo následek alergie. Podívejte se na to, jak zánětu nosohltanu předcházet a jak ho léčit.

 • Dýchání
 • Nemoci

7 minut čtení


Co způsobuje zánět nosohltanu? Co způsobuje zánět nosohltanu?

Nejčastějšími původci zánětu nosohltanu (nazofaryngitidy) bývají nejrůznější druhy virů – adenoviry, pikornaviry, paramyxoviry nebo také koronaviry. Na sliznici nosní dutiny se dostávají spolu s kapénkami ze vzduchu. Zde proniknu do buněk, chytí se své příležitosti a začnou se množit. V této fázi si s nimi často poradí vaše imunita, která hrozbu infekce zažehná už v jejím zárodku. Pokud jste ale oslabení, viry se na sliznici rozšíří a vzniká zde zánět.

Tělo na zánět reaguje zvýšenou tvorbou hlenů. Zánět může zasáhnout pouze nosní dutinu nebo se rozšířit až do nosohltanu. Nosohltan je část horních dýchacích cest propojující nosní dutinu a hltan, který se dále napojuje na průdušnici a jícen. V těchto místech se vzájemně kříží trávicí a dýchací cesty. Na konci nosohltanu se nacházejí nosní mandle.

​ ​ Jaké jsou příčiny zánětu nosohltanu? ​ ​ Jaké jsou příčiny zánětu nosohltanu?

Zánět nosohltanu je infekční onemocnění. Můžete se nakazit například na veřejných místech, kde se pohybuje velký počet osob. Zároveň jde o jeden z typů nachlazení, protože při prochladnutí se oslabuje imunita a pokud se setkáte s původcem onemocnění, snadněji mu podlehnete. Kromě oslabené imunity další rizikové faktory představují některá onemocnění jako alergie nebo cukrovka. Náchylnější k zánětu nosohltanu mohou být lidé, kteří často přechází mezi klimatizovanými prostory nebo pobývají v místnostech, kde je velmi suchý vzduch. Za zánětem nosohltanu může stát také znečištěné a prašné prostředí nebo kouření. U kuřáků a lidí, kteří se pohybují ve znečištěném prostředí nebo respirační onemocnění často přechází, se může rozvinout chronický zánět nosohltanu.

Jak poznat zánět nosohltanu? Jak poznat zánět nosohltanu?

Virová infekce spustí vodnatou rýmu, sliznice nosu je podrážděná, zarudlá a může otékat. Otok pocítíte jako ucpaný nos. V této fázi by mohlo pořád jít ,,jen’’ o obyčejnou rýmu. Pokud ale zánět zasáhne nejen nosní dutinu, nýbrž i nosohltan, začneme mluvit o nazofaringitidě neboli zánětu nosohltanu. Zánět nosohltanu poznáte podle zadní rýmy. Hlen tvořící se vzadu v nosohltanu totiž nejde snadno vysmrkat. Probíhající infekci provází i bolest nebo pálení nosohltanu.

Ještě méně příjemně se projevuje zánět nosohltanu u dětí. Kvůli zahleněnému nosohltanu zadní rýma stéká do trávicího traktu a dýchacích cest. Hleny v krku mohou dráždit a vyvolat kašel i nevolnost. Dospělí tento příznak vnímat nemusí, pro někoho však může být vodítkem k tomu, jak poznat zánět nosohltanu.

Průběh zánětu nosohltanu bývá obvykle mírný. Podobně jako u běžných nachlazení by jeho příznaky měly odeznít do 7-10 dní.

Jaké jsou běžné příznaky zánětu nosohltanu?

 • ucpaný nos
 • vodnatá rýma
 • bolest nosohltanu
 • pocit plného nosu a neschopnosti vysmrkat hlen
 • stékání hlenů do krku
 • kašel
 • podrážděná, začervenalá sliznice a bolest v krku
 • zvětšené mízní uzliny
 • zvýšená tělesná teplota
 • bolest hlavy
 • únava

Rizika spojená se zánětem nosohltanu Rizika spojená se zánětem nosohltanu

Riziko představuje následná bakteriální infekce. V naprosté většině případů zánět nosohltanu vyvolají viry. Na sliznici oslabenou virovou infekcí mohou velmi snadno nasedat bakterie, množit se a způsobit další infekci.

Jak poznáte, že u vás vznikl bakteriální zánět? Obvykle se změní charakter rýmy. Vodnatá nebo bezbarvá rýma se zbarví do sytě žluté a světle zelené. V takové situaci už není vhodné léčit zánět doma, raději se vypravte k lékaři.

Neléčený zánět nosohltanu může způsobit závažnější zdravotní komplikace, obzvláště když se spojí s bakteriální infekcí, která se může šířit dále a hlouběji do dýchacích cest. Jaká onemocnění mohou vzniknout?

 • Zánět vedlejších nosních dutin
  Vedlejší nosní dutiny se drobnými otvory napojují na nosní dutinu. Není tedy divu, že bakterie se mohou dostat i sem. Největší dutiny se nachází v čelní kosti a v horní čelisti. Při zánětu (sinusitidě) se v dutinách tvoří hnis, který se odsud jen obtížně dostává. Ucpané dutiny provází silné bolesti hlavy a léčba může trvat delší dobu.
 • Zánět středního ucha
  Do nosohltanu vede z ucha Eustachova trubice, která slouží na vyrovnávání tlaků. Podél ní se ale do ucha mohou rozšířit přemnožené bakterie. Ostrou bolest uší proto nikdy nepodceňujte a vyhledejte lékaře, aby v důsledku zánětu nedošlo k prasknutí ušního bubínku.
 • Angína
  Angína je zánět krčních mandlí. Projevuje se horečkami, bolestmi při polykání, čepy na mandlích a únavou. K léčbě jsou potřeba antibiotika, proto při těchto potížích navštivte svého lékaře.
 • Zánět hltanu
  Hltan navazuje na nosohltan. Zánět hltanu (faryngitida) se projevuje bolestí a pálením v krku, které se zhoršuje při polykání. Co se týče dalších projevů, obvykle se neobejde zánět hltanu bez teploty a zduření krčních mandlí. Za to kašel u faryngitidy obvyklý nebývá, může se ale objevit, pokud se zánět rozšíří.
 • Zánět průdušek
  Při zánětu průdušek neboli bronchitidě se bakteriální infekce rozšířila až do dolních dýchacích cest. Neléčená bronchitida může vést k velmi nebezpečné zápalu plic!
 • Zánět spojivek
  Z dýchacích cest se může infekce velmi snadno přenést na oči a vzniknout zánět spojivek (konjunktivitida). Oči jsou velmi citlivý orgán, proto pokud se objeví hnisání nebo se ráno vzbudíte se zalepenýma očima, nic nepodceňujte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba zánětu nosohltanu Léčba zánětu nosohltanu

S virovým onemocněním si musí tělo poradit samo. Při léčbě zánětu nosohltanu proto co nejvíce podpořte svůj imunitní systém, dopřejte si dostatek spánku a odpočinku a nezapomínejte na dostatečný pitný režim.

Správné fungování imunity podpoříte dostatečným přísunem vitamínů a minerálů. Dbejte proto na pestrou stravu. Při nachlazení a oslabené imunitě navíc doplňte tyto látky vhodnými doplňky stravy. Na podporu imunity mají vliv vitamíny B, C a D a minerály zinek a selen.

Jako další léky na zánět nosohltanu použijte přípravky na jednotlivé symptomy onemocnění. Horečku snižujte léky na horečku, pokud překročí 38 °C. Ucpaný nos rychle uvolní nosní spreje s dekongescentem jako například Olynth, Nasivin, Muconasal nebo Otrivin. Jde o léčivé přípravky, nepoužívejte tyto spreje déle než týden a pozorně si přečtěte příbalovou informaci.

Ke zvlhčení a čištění nosní sliznice používejte hypertonickou mořskou vodu. Zkuste také výplach nosu pomocí konvičky Rhino Horn nebo Vincentka nasalis. Výplachy a čištění nosu mořskou vodou využívejte i preventivně, pokud se u vás respirační infekce často opakují. Protože za opakujícími se infekcemi horních dýchacích cest může stát příliš suchý vzduch, vyzkoušejte zvlhčovač vzduchu například TrueLife AIR Humidifier H5 Touch. Správná vlhkost vzduchu snižuje podráždění a podporuje správnou funkci dýchacích cest. zvlhčovač vzduchu

Aby se hlen lépe dostával z dýchacích cest, použijte léky ze skupiny mukolytik. Mukolytika dokáží hleny účinně ztekutit. Najdete je mezi přípravky určenými na vlhký kašel a vykašlávání. Podívejte se například na ACC, Ambrobene, Ambrosan, Mucosolvan, Bromhexin nebo Erdomed. Z přírodních produktů můžete použít také Hedelix, Prospan, Thymomel, Soledum nebo Sinupret.

Od škrábání a bolestí v krku pomohou kloktadla, spreje a pastilky s antiseptickým účinkem. Proti nepříjemnému podráždění působí pastilky s obsahem lišejníku islandského nebo slézový čaj, které zvlhčí ústa a krk. Dobrým tipem, jak uvolnit hltan, je také kloktání solí.

​ Kdy jít se zánětem nosohltanu k lékaři? ​Kdy jít se zánětem nosohltanu k lékaři?

Při zánětu nosohltanu obvykle není nutné lékařské ošetření. Přesto pokud je překročena obvyklá doba, jak dlouho trvá zánět nosohltanu, nechte se od lékaře vyšetřit. Příčina dlouhotrvajícího nebo často se opakujícího nachlazení a zánětu nosohltanu může tkvět například v pokřivené nosní přepážce. Dlouhotrvající nachlazení může být zaměněno například s infekční mononukleózou. Také pokud na sobě pociťujete příznaky bakteriální infekce, lékaře vyhledejte. Pokud se bakteriální onemocnění potvrdí, budou potřeba antibiotika.

Dýchací soustavaLéky na kašel

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  16. 06. 2020

  Co na imunitu při neustálém nachlazení

  Dobrý den potřebovala bych poradit něco účinného co mi pomůže na imunitu jsem neustále nachlazená a nevím co už stim děkuju

  Dobrý den,

  na podporu imunity existuje celá řada přípravků. Začína to od vitamínu C v kombinácií se zinkem až po kombinované přípravku s obsahem hlívy ústričné, echinacei, rakytníku. 

  Ja bych osobně volil Imunoglukan P4H nebo bych zkusil Terezia Čaga+Reishi+Rakytník.

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

   

   

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs nad Labem, Zápy, OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  26. 09. 2020

  Kombinace léků Paralen, ACC a Stoptussin při nachlazení

  Dobrý den, můžu na nachlazení kombinovat paralen, ACC a Stoptussin? 

  Dobrý den,

  přípravky spolu vzájemně nereagují. Ovšem kombinovat ACC a Stotussin jde pouze za určitých okolností. Pokud máte vlhký kašel, užívejte ACC a Stoptussin přidejte pouze na noc jednorázovou dávku v případě, že Vás kašel v noci obtěžuje. Pokud nic nevykašláváte, jde o suchý dráždivý kašel, ACC vůbec neužívejte a užívejte pouze Stoptussin dle doporučeného dávkování. Začněte brát ACC až v okamžiku první produkce hlenů a Stoptussin vysaďte.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, Chlumecká, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Těhotenství a kojení
  04. 01. 2021

  Lék na nachlazení v těhotenství

  Dobrý den můžete mi doporučit něco při nachlazení, mám hlavně rýmu, lehce mě škrábe v krku a začínám pokašlávat. To nejdůležitější jsem těhotná, takže prosím něco šetrného.
  Děkuji

  Dobrý den,

  na rýmu a nachlazení v těhotenství Vám mohu doporučit přípravek HerbalMed hot drink. Je to přírodní, silný, rozpustný nápoj, který obsahuje 20 bylinných extraktů a je obohacen o vitamín C. Tento doplněk stravy je šetrný a mohou jej užívat i těhotné a kojící ženy. Na rýmu pro těhotné je vhodný RymaStop nosní sprej.

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  16. 03. 2021

  Co na zadní rýmu po nachlazení?

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak léčit zadní rýmu.S nachlazenim jsem ležela 10dní,ale rýma stále zůstává.Doprovázená bolesti hlavy a oblastí sliznic nosu.Nažloutlý hlen se špatně vysmrkává.Použila jsem kapky xylomax a mořskou vodu.
  Děkuji za radu.

  Dobrý den, 

  zadní rýma vzniká, když se hleny zaseknou ve vedlejších nosních dutinách - mnohdy jsou nažloutlé nebo nazelenalé, což je známnkou infekce, často je provázená i bolestí hlavy. Na uvolnění hlenů jsou vhodné přípravky Sinupret - ve formě kapek nebo tablet. Cca za 3 dny hleny uvolní.  Užívají se 3x denně, 1-2 tablety.  Dále doporučuju se dle možností napařovat - teplo také pomáhá hleny rozpustit. Pokud nepomůže, doporučuju navštívit lékaře - infekce se dá léčit kapky Pamycon, jsou ale vázány na předpis.  

  SINUPRET FORTE obalené tablety 20

  SINUPRET perorální GTT SOL 100ML

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, Vídeňská, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  28. 10. 2021

  Zadní rýma u 18ti měsíčního chlapečka

  Dobrý den, co by jste prosím doporučili při zadní rýmě u malého dítěte nebo podobný produkt jako je sinupret.Děkuji za radu,pěkný den.

  Dobrý den,

  při rýmě je samozřejmostí mořská voda do nosu. Čistí nos a odstraňuje nečistoty, hydratuje a obnovuje přirozenou vlhkost nosní sliznice. Dále uvolňuje nos při rýmě, chrání před komplikacemi rýmy. 
  Přestože má jiné složení než Sinupret, pro děti od 1 roku bych Vám doporučila sirup Stopkašel pro děti. STOPKAŠEL Medical sirup od 1 roku obsahuje účinné složení 5 bylinných extraktů, beta-glukanů a selenu. Jitrocelový sirup na kašel vytváří dočasnou ochrannou vrstvu na sliznici úst a hrdla, která podporuje přirozené regenerační a protizánětlivé procesy a přispívá k udržení vlhkosti a elasticity sliznice. Vzhledem k jeho obsahovým složkám a pozitivnímu vlivu na imunitu bych zkusila užívat i při zadní rýmě. 

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.