CO NA ZÁNĚT SPOJIVEK A JAK DLOUHO TRVÁ?
Spojivka je tenká, průhledná, vlhká a dobře prokrvená část sliznice, která pokrývá celý povrch oka a vnitřní stranu horního a spodního víčka. Prostor mezi okem a víčkem se nazývá spojivkový vak a bývá místem aplikace očních kapek a mastí, které pomáhají při zánětu spojivek. Jak ale vypadá typický zánět spojivek, co ho způsobuje a jak dlouho vás může trápit?
5 minut čtení
Co je to spojivka a jakou má funkci?
Spojivka má několik funkcí: umožňuje pohyb oční bulvy tím, že produkuje hlen, který je součástí slzného filmu. Také zde sídlí lokální lymfatický systém oka. Je bohatě protkaná cévami. Při podráždění zánětem, chemickou látkou, světlem, nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v oku cítíte bolest, svědění, řezání, slzení a pocit přítomnosti písku v oku. V takovém případě se cévy více prokrví a oko zrudne. Přitom se poruší zvlhčující funkce spojivky a nejen že je oko suché, ale i bolestivé a kvůli nedostatečné ochraně na povrchu oka zde vzniká menší či větší zánět.
Co způsobuje zánět spojivek?
Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Méně častou příčinou spojivkového zánětu může být i chronické onemocnění jako atopický ekzém nebo lupénka.
Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo. Proto můžete mít potřebu častého mrkání.
Jak postupovat při zánětu spojivek?
Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla, aby nedošlo k nákaze dalších členů domácnosti. Zánět spojivek je totiž velmi nakažlivý po celou dobu je ho trvání. Používejte proto výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby. Vyhněte se používání make-upu a šminek v okolí a na očích. Co se týče nošení kontaktních čoček, je pohodlnější a hygieničtější je v období léčby nenosit, především při zánětech způsobených bakteriemi a viry. Zanícené oko bývá také hodně citlivé na světlo, proto je na místě nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní.
Léčba zánětu spojivek
Na léčbu zánětu spojivek se používají oftalmologické neboli oční přípravky. Vyrábí se ve formě kapek, gelů a mastí, přičemž každá z lékové formy má svá pravidla aplikace. Před každou aplikací očního léku si pečlivě umyjte ruce, abyste předešli zanesení dalších nečistot.
Jak správně aplikovat oční kapky nebo masti:
- Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, tedy do prostoru mezi spodním víčkem a okem. Hlavu zakloňte dozadu a očima koukejte nahoru. Aby byla ruka, ve které držíte kapky, stabilnější, opřete si ji o nos nebo obočí. Druhou rukou mírně odhrňte spodní víčko a aplikujte kapku. Následně si oko zavřete a na koutek oka na 30 vteřin mírně zatlačte. Objem kapky je o něco větší, jako objem, který se vejde do oka, proto je přirozené, že malá část tekutiny vyteče z oka ven. V případě, že aplikujete oční kapky druhé osobě, je pohodlnější, když osoba sedí a vy stojíte nad ní. Hlavu by měla mít v záklonu a koukat směrem nahoru. Takto jí bez problémů kápnete kapku přímo do spojivkového vaku. Pokud vám lékař předepsal vícero druhů očních kapek, vyčkejte mezi jednotlivými aplikacemi kapek minimálně 5 minut, aby se účinná látka stihla vstřebat a nevyplavila se z oka ven.
- Oční mast a gel, mají způsob aplikace podobný jako u očních kapek. Po otevření nového balení oční masti je potřeba 1. centimetr masti vytlačit z tuby a vyhodit. Teprve pak se může mast aplikovat. Rozdíl v aplikaci od očních kapek je pouze v tom, že se mast nanáší od koutku oka směrem ven. Pak oko zavřete a hýbejte oční bulvou, aby se mast s účinnou látkou rozprostřela po celé spojivce. Po aplikaci oční masti musíte počítat s rozmazaným viděním, proto je bezpečnější aplikovat si ji večer nebo na noc.
Každý oční přípravek může mít jiná pravidla uchovávání. Některé se uchovávají v lednici, jiné při pokojové teplotě. Tuto informaci naleznete vždy na obalu, v příbalovém letáku, anebo vás na způsob uchovávání upozorní lékárník. Pečlivě sledujte i dobu použitelnosti po otevření a dodržujte ji. I když lék na první pohled vypadá nezávadně, může vám aplikace léku po uplynutí doby použitelnosti způsobit další zdravotní komplikace.
Bakteriální zánět spojivek
Při přítomnosti bakterií v oku jsou typické ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka. Na začátku příznaků můžete aplikovat až 5 x denně dezinfekční kapky nebo mast s obsahem kabehtopendecia (septonexu). Při hnisání je možné použít i oční kapky se světlíkem lékařským. Pro nejmenší děti mohou být vhodné třeba oční kapky bez konzervantů.
Zánět oka obvykle odezní cca za týden. Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika, která jsou určená přímo na bakteriální zánět oka.
Virový zánět spojivek
Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý a v kolektivu může vyvolat epidemii. Přenášet se může vodou, kontaktem a kapénkami ve vzduchu, proto je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla. Příznaky jsou typické – zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost. Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny. Jako první pomoc je možné použít k výplachu očí borovou vodu nebo dezinfekční septonexové oční kapky 5x denně zabraňující napadení oslabeného oka bakteriemi.
Zánět spojivek může provázet chřipková onemocnění, v takovém případě ustoupí zpravidla bez léčby. Úlevu můžou pacientovi přinést zvlhčující oční kapky. Původcem zánětu spojivek může být i herpetický virus způsobující i opary. Po návštěvě lékaře v tomto případě odejdete s receptem na oční kapky nebo mast s obsahem antivirotika.
Mezi virové nákazy, které mohou způsobit svědění a zarudnutí očí, se zařadil i koronavirus Covid-19. Konkrétně varianta Omicron XBB.1.16. neboli Arcturus, kterou se WHO rozhodla sledovat v březnu 2022. U této subvarianty koronaviru bylo u dětí, u kterých probíhalo onemocnění symptomaticky, opakovaně popisováno zarudnutí a svědění očí.
Alergický zánět spojivek
Zánětlivá alergická reakce spojivek se vyskytuje sezónně, spolu s alergickou rýmou, případně dalšími projevy alergie. Existuje také typ atopického zánětu spojivek, kdy tělo celoročně reaguje na zvířecí srst, prach, roztoče a podobně. Tady se už jedná o chronický zánět spojivek. Alergický zánět se projevuje svěděním, slzením, doprovázejí je také rýma s kýcháním. Na zmírnění podráždění očí je vhodný a hodně používaný tetryzolin, který krátkodobě stáhne cévy na spojivce a tím zmírní zčervenání a další průvodní reakce zánětu. Pro celodenně trvající efekt je třeba aplikovat tyto kapky 5 x denně.
Proti komplexnějším projevům alergické reakce se používají lokální antihistaminika. Z volně prodejných to jsou levokabastin nebo azelastin. Tyto účinné látky působí proti projevům jako jsou svědění, zarudnutí a otok oka a jsou vhodné i na chronické projevy alergie. Pokud není účinek dostatečný, mohou se kombinovat i s antihistaminiky podávanými orálně.
Článek o alergii na srst a roztoče
Oční chlamydie a zánět spojivek
Chlamydie v oku se diagnostikují poměrně těžko. Projevy začínají jako běžný bakteriální zánět s typickými příznaky. Většinou postihují jedno oko. Na lokální léčbu antibiotiky nereagují, proto se zdravotní stav může zlepšit jen nepatrně. Stává se poměrně často, že až po tom, co je obecná léčba zánětu spojivky neúspěšná, přistoupí lékař ke stěru z oka na diagnostiku chlamydií. K lokálním očním antibiotikům se musí přidat i antibiotika podávané ústně a to na několik týdnů.
Psům se záněty spojivek nevyhýbají. Naopak. Všetečný mazlíček, co všude strčí čumák, má oči plné prachu a nečistot. Pejsek se zánětem spojivek je často neklidný, oko tře packou nebo o různé předměty, oční bělmo má zarudlé a okolo oka se může objevovat hnis. Pejska se zánětem spojivek vezměte rovnou k veterináři. Aby se zánět spojivek nerozvinul, pečujte o oči psa pravidelným čištěním očního okolí a když pejsek zase někde proleze a napadá mu smetí do očí, propláchněte mu je veterinárními očními kapkami a bázi stříbra.
Zánět spojivek u dětí
Dětský zánět spojivek má obdobné projevy jako u dospělých. Začervenání oka, oteklá víčka a hlavně po ránu oči slepené kvůli hlenovitému výtoku. Nepříjemně pálící a svědící oči si dítě často i velmi bolestivě mne rukama, což projevy ještě zhoršuje a mnohdy vede i k rozšíření zánětu do druhého oka (nebo i dál do dětského kolektivu).
Proč je v případě zánětu spojivek u dětí infekčnost tak vysoká?
Děti jsou pro rozvoj zánětu spojivek velmi náchylnou skupinou. Živé a všetečné ratolesti často zapomenou na správné mytí rukou, dotýkají se obličeje a mnou si oči, což v případě vysoce infekčního zánětu spojivek představuje velké riziko. V dětských kolektivech jsou také vystavené mnoha mikroorganismům a stále se vyvíjející dětská imunita dostává pořádně zabrat. Virózy a chřipky, které dítě v kolektivu chytí, pak může provázet i zánět spojivek. U dětí totiž často vzniká zánět spojivek z rýmy.
Při smrkání a utírání nosu dítko většinou neudrží takovou čistotu, jako dospělý. Posmrkaným kapesníkem často matlá kolem oček nebo si po vysmrkání začne oči třít a infekci přenese. Oko a nos jsou také propojeny nososlzným kanálkem, který je u dětí přirozeně kratší než u dospělých, takže i to je cesta, kterou může vznikat zánět spojivek u dětí z rýmy. Rodičům se proto doporučuje čistit dítěti nejen oči, ale i nos a bojovat proti rýmě.
Léčba spojivek u dětí
Co na zánět spojivek u dětí pomáhá? V případě zánětu spojivek u dětí léčba patří do rukou lékaře. Jako první pomoc můžete očistit dítěti oči a oční okolí septonexovými kapkami nebo očními kapkami s výtažky z heřmánku a světlíku lékařského (pozor, oční borová voda, která se používá k výplachu oka, není vhodná pro děti do 10 let). Vždy jde ale jen o první pomoc, než se dostanete k lékaři.
Je potřeba vyšetřit původ zánětu spojivek a začít ho adekvátně léčit. Některé typy zánětů spojivek sice spontánně odezní, u jiných je ale nutná antibiotická či antivirotická léčba. Neléčený nebo opakovaný zánět spojivek u dětí může v nejhorších případech vést k trvalému poškození zraku. Infekce se z očí může také rozšířit dál do organismu. V důsledku toho se jako opožděný příznak zánětu spojivek u dětí rozvíjí teplota.
Zánět spojivek u batolat
Častou příčinou zánětu spojivek, ke které dochází u malých dětí, je neprůchodnost slzných kanálků. Oko, které není čištěno slzami, se brzy zanítí. Infekce se obvykle snadno rozšíří i do druhého oka. Neprůchodnost slzných kanálků vyřeší lékař jejich propláchnutím nebo přímo zprůchodněním.
Zánět spojivek u novorozenců
Během porodu může lehce dojít k přenosu infekce od očí miminka, proto jsou novorozenci na vznik zánětu spojivek velmi náchylní. Infekci mohou vyvolat různé bakterie. V takovém případě se zánět spojivek u miminka projeví do 3 až 5 dnů. Infikovat se může miminko během porodu také herpetickým virem nebo chlamydiemi. V těchto případech zánět spojivek může vzniknout od 1. dne po porodu. K projevu chlamydiové infekce očí může ale dojít klidně až skoro měsíc po porodu.
Jak předcházet zánětu spojivek
- Zbytečně si oči nemněte a nesahejte si do nich.
- Používejte vlastní ručník a další hygienické potřeby denní potřeby.
- Nepůjčujte si make-up, řasenku ani jinou kosmetiku k ošetření pleti.
- Pokud musíte celou svou pracovní dobu sedět u počítače, obrazovce se po zbytek dne spíše vyhýbejte.
- Při plavání v bazénu i na přírodních vodních plochách si nezapomeňte vždy nasadit plavecké brýle.
- Když nemusíte, nepohybujte se v prašném prostředí. Když to vyžaduje vaše profese, použijte vždy ochranné brýle.
- Nevystavujte se přehnaně slunečnímu záření a používejte vhodné sluneční brýle se silným UV filtrem. Další zásady ochrany očí před škodlivým vlivem slunečních paprsků pro vás máme v samostatném článku: Vliv slunečního záření na zdraví očí
- Neseďte po celý den v průvanu, či u foukající klimatizace. Místo klimatizace vám pomůže ochladit prostor ventilátor, ochlazovač nebo zvlhčovač vzduchu.
- Čočky noste pouze po doporučenou dobu a při jejich manipulaci dodržujte maximálně hygienická pravidla. Při nasazování i údržbě čoček a příslušenství, nádobky na kontaktní čočky i roztoku, mějte vždy pečlivě umyté ruce.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
OPHTHALMO-SEPTONEX 1MG/G oční podání mast 5G
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
179 Kč
LIVOSTIN 0,5MG/ML oční podání kapky, suspenze 1X4ML
Skladem na e‑shopu
259 Kč
OCUflash blue oční kapky 1x10ml
- Zdravotnický prostředek
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
149 Kč
Occusept oční kapky 2x20ml ENEO
- Oči
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
209 Kč
ZUMA - Oční kapky se světlíkem lékařským 10ml
- Oči, uši, ústa a nos
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
129 Kč
Hylo Parin 10ml
- Zdravotnický prostředek
- Oči, uši, ústa a nos
Skladem na e‑shopu
379 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
23. 06. 2022
Chronický zánět spojivek
Dobrý den, mám chronický zánět spojivek a zajímalo by mě které doplňky stravy, které vitamíny mohou být napomocné při léčbě. Četl jsem že pupalka nebo lutein....?
Děkuji
-
26. 10. 2020
Co použít na zánět spojivek ve formě kapek ?
Dobry den,
prodavate neco na zanet spojivek? Mam oko cervene zarudle. Nejake kapky. -
25. 11. 2021
umele slzy bez konzervantů
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda umělé slzy Hypromeloza obsahují konzervační látky a pokud ano máte nějaké bez nich.
Děkuji -
01. 12. 2021
Oči při práci na PC
Dobrý den mám dotaz ohledně zboží zn.ocutein senzitiv plus který jsou mimo jiné stavěny i pro lidi co dělají v práci na pc. Jeden 8hod. a druhý člověk 12hodin tak jestli jsou ještě nějaké účinnější kapky předem děkuji za odpověď
Další články o zdraví
Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Nejhorší je, když se přihodí zánět oka a ještě do toho běžná alergie. Trpím na to skoro každé pozdní jaro a je to peklo. Naštěstí existují kapky, ale to by je člověk nesměl pořád někde zapomínat, že:-)
Dobrý den.
Na to není jednoduchá odpověď. Máme chronický zánět v oku. Ten může být septický nebo aseptický.
U septického zánětu snad podávat něco co podpoří imunitu, tedy např. kolostrum, tbl. s hlívou ústřičnou, probiotika.... ale nejspíš by jste skončil na chronické aplikace protiinfekčních mastí/kapek. To ale není vhodné, protože to oko příliš vysušuje a hrozí rozrůstání necitlivých bakteriálních kmenů.
U aseptického zánětu může být příčinou nějaké cizí těleso (třeba i zapadlý pyl), nepoznaná alergie, nedostatek vitamínu A, výrazné namáhání očí bez odpočinku či třeba diabetes. Tak či tak by to chtělo řešit příčinu, třeba i vylučovací metodou (diferenciální diagnostika). Pomoct může zmiňovaný vitamín A či betakaroten. Kapaní do očí kapek se světlíkem (ocuflash, Occusept). Ale nejlepší by bylo to řešit s lékařem, aby se našla zmiňovaná příčina. Lékař může předepsat oční kapky s protizánětlivým účinkem. Nejsou však určené na dlouhodobé podávání.
Lutein je určen proti degradaci zraku věkem, pupalkový olej snad jen jako zdroj oněch vitamínů.
Ocuflash
Occusept
Vitamin A
Více informací se dozvíte i z našeho článku Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov