Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?

CO NA ZÁNĚT SPOJIVEK A JAK DLOUHO TRVÁ?

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Spojivka je tenká, průhledná, vlhká a dobře prokrvená část sliznice, která pokrývá celý povrch oka a vnitřní stranu horního a spodního víčka. Prostor mezi okem a víčkem se nazývá spojivkový vak a  bývá místem aplikace očních kapek a mastí, které pomáhají při zánětu spojivek. Jak ale vypadá typický zánět spojivek, co ho způsobuje a jak dlouho vás může trápit?

 • Články o zdraví
 • Oči

Co je to spojivka a jakou má funkci? Co je to spojivka a jakou má funkci?

Spojivka má několik funkcí: umožňuje pohyb oční bulvy tím, že produkuje hlen, který je součástí slzného filmu. Také zde sídlí i lokální lymfatický systém oka. Je bohatě protkaná cévami. Při podráždění zánětem, chemickou látkou, světlem, nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v oku cítíte bolest, svědění, řezání, slzení a pocit přítomnosti písku v oku. V takovém případě se cévy více prokrví a oko zrudne. Přitom se poruší zvlhčující funkce spojivky a nejen že je oko suché, ale i bolestivé a kvůli nedostatečné ochraně na povrchu oka zde vzniká menší či větší zánět.

Co způsobuje zánět spojivek? Co způsobuje zánět spojivek?

Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo. Proto můžete mít potřebu častého mrkání.

Jak postupovat při zánětu spojivek? Jak postupovat při zánětu spojivek?

Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci dalších členů domácnosti. Používejte výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby. Vyhněte se používání make-upu a šminek v okolí a na očích. Co se týče nošení kontaktních čoček, je pohodlnější a hygieničtější je v období léčby nenosit, především při zánětech způsobených bakteriemi a viry. Zanícené oko bývá také hodně citlivé na světlo, proto je na místě nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní.

Léčba zánětu spojivek Léčba zánětu spojivek

Na léčbu zánětu spojivek se používají oční přípravky, takzvaně oftalmologické. Vyrábí se ve formě kapek, gelů a mastí, přičemž každá z lékové formy má svá pravidla aplikace. Před každou aplikací očního léku si pečlivě umyjte ruce, abyste předešli zanesení dalších nečistot. 

 • Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, tedy do prostoru mezi spodním víčkem a okem. Hlavu zakloňte dozadu a očima koukejte nahoru. Aby byla ruka, ve které držíte kapky, stabilnější, opřete si ji o nos nebo obočí. Druhou rukou mírně odhrňte spodní víčko a aplikujte kapku. Následně si oko zavřete a na koutek oka na 30 vteřin mírně zatlačte. Objem kapky je o něco větší, jako objem, který se vejde do oka, proto je přirozené, že malá část tekutiny vyteče z oka ven. V případě, že aplikujete oční kapky druhé osobě, je pohodlnější, když osoba sedí a vy stojíte nad ní. Hlavu by měla mít v záklonu a koukat směrem nahoru. Takto ji bez problémů kápnete kapku přímo do spojivkového vaku. Pokud vám lékař předepsal vícero druhů očních kapek, vyčkejte mezi jednotlivými aplikacemi kapek minimálně 5 minut, aby se účinná látka stihla vstřebat a nevyplavila se z oka ven. 
 • Oční mast a gel, mají způsob aplikace podobný jako u očních kapek. Po otevření nového balení oční masti je potřeba první centimetr masti vytlačit mimo oko a vyhodit. Teprve pak se může mast aplikovat. Rozdíl v aplikaci od očních kapek je pouze v tom, že se mast nanáší od koutku oka směrem ven. Pak oko zavřete a hýbejte oční bulvou, aby se mast s účinnou látkou rozprostřela po celé spojivce. Po aplikaci oční masti a musíte počítat s rozmazaným viděním, proto je bezpečnější aplikovat si ji večer nebo na noc. 

Každý oční přípravek může mít jiná pravidla uchovávání. Některé se uchovávají v lednici, jiné při pokojové teplotě. Tuto informaci naleznete vždy na obalu, v příbalovém letáku, nebo vás na způsob uchovávání upozorní lékárník. Pečlivě sledujte i dobu použitelnosti po otevření a dodržujte ji. I když může lék na první pohled vypadat nezávadně, může vám aplikace léku po uplynutí doby použitelnosti způsobit další zdravotní komplikace.

Bakteriální zánět spojivek Bakteriální zánět spojivek

Pro přítomnost bakterií v oku je typické mít ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka. Na začátku příznaků můžete aplikovat 5krát denně dezinfekční přípravek Ophthalmo Septonex kapky, nebo Ophthalmo Septonex mast, která se aplikuje 3-5krát denně. Při hnisání je na místě použít i oční kapky se světlíkem, jako jsou Ocuflash nebo pro nejmenší děti Omnisan. Bakteriální zánět oka obvykle odezní cca za týden. Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika. 

Virový zánět spojivek Virový zánět spojivek

Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý a v kolektivu může vyvolat epidemii. Přenášet se může vodou, kontaktem a kapénkami ve vzduchu, proto je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla. Příznaky jsou typické, zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost. Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny. Jako první pomoc je možné použít k výplachu očí borovou vodu nebo dezinfekční oční kapky Ophthalmo-septonex 5x denně. Po návštěvě lékaře odejdete s receptem na oční kapky nebo mast s obsahem antivirotika. 

Alergický zánět spojivek Alergický zánět spojivek

Zánětlivá alergická reakce spojivek se vyskytuje sezónně, spolu s alergickou rýmou, případně dalšími projevy alergie. Existuje také typ atopického zánětu spojivek, kdy tělo celoročně reaguje na zvířecí srst, prach, roztoče a podobně. Tady se už jedná o chronický zánět spojivek. Alergický zánět se projevuje svěděním, slzením, doprovázejí je také rýma s kýcháním. Na zmírnění podráždění očí je vhodný a hodně používaný Visine Classic, který krátkodobě stáhne cévy na spojivce a tím zmírní zčervenání a další průvodní reakce zánětu. Pro celodenně trvající efekt je třeba aplikovat tyto kapky 5krát denně. Proti komplexnějším projevům alergické reakce se používají lokální antihistaminika. Z volně prodejných to jsou Livostin nebo Allergodil. Účinné látky v těchto kapkách působí proti projevům jako jsou svědění, zarudnutí a otok oka a jsou vhodné i na chronické projevy alergie. Pokud není účinek dostatečný, mohou se kombinovat i s antihistaminiky podávanými orálně

Oční chlamydie a zánět spojivek Oční chlamydie a zánět spojivek

Chlamydie v oku se diagnostikují poměrně těžko. Projevy začínají jako běžný bakteriální zánět s typickými příznaky. Většinou postihují jedno oko. Na lokální léčbu antibiotiky nereagují, proto se zdravotní stav může zlepšit jen nepatrně. Stává se poměrně často, že až po tom, co je obecná léčba zánětu spojivky neúspěšná, přistoupí lékař ke stěru z oka na diagnostiku chlamydií. K lokálním očním antibiotikům se musí přidat i antibiotika podávané ústně a to na několik týdnů. 

Jak předcházet zánětu spojivek Jak předcházet zánětu spojivek

 • Zbytečně si oči nemněte a nesahejte si do nich.
 • Používejte vlastní ručník a další hygienické potřeby denní potřeby.
 • Nepůjčujte si make-up, řasenku ani jinou kosmetiku k ošetření pleti.
 • Pokud musíte celou svou pracovní dobu sedět u počítače, obrazovce se po zbytek dne spíše vyhýbejte.
 • Při plavání v bazénu i na přírodních vodních plochách si nezapomeňte vždy nasadit plavecké brýle.
 • Když nemusíte, nepohybujte se v prašném prostředí. Když to vyžaduje vaše profese, použijte vždy ochranné brýle.
 • Nevystavujte se přehnaně slunečnímu záření a používajte vhodné sluneční brýle se silným UV faktorem.
 • Neseďte po celý den v průvanu, či u foukající klimatizace.
 • Čočky noste pouze po doporučenou dobu a při jejich manipulaci dodržujte maximálně hygienická pravidla. Při nasazování i údržbě čoček a příslušenství, nádobky na kontaktní čočky i roztoku, mějte vždy pečlivě umyté ruce.

Vše na problémy s očima

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  06. 05. 2020

  Jaký je rozdíl mezi kapkami?

  Dobrý den. Chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi očními kapkami Ophtalmo-Septonex a Ophtalmo Evercil. Děkuji.

  Dobrý den,

  rozdíl mezi těmito dvěma kapkami je hlavně ve složení.

  OPHTHALMO-EVERCIL - se používá k léčbě vleklých nebakteriálních zánětů spojivek, především alergického původu. Zároveň působí při podráždění spojivek větrem, prachem, kouřem, případně jinými dráždivými vlivy z vnějšího prostředí a při podráždění spojivek způsobeném kontaktními čočkami. Omezuje překrvení oční spojivky a otok sliznice, zmírňuje podráždění oka, příznivě ovlivňuje zvýšenou cévní propustnost a lomivost krevních kapilár a používá se jako ochranná látka proti účinkům světelného záření.

  OPHTHALMO-SEPTONEX - se používají k léčbě akutních a chronických nehnisavých zánětů spojivek, očních víček a nehnisavých povrchových zánětů rohovky. Pri alergickom podráždení oka nepůsobí jako Evercil.

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

   

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n.L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Oči a Uši
  06. 05. 2020

  Co na výplach očí?

  Dobrý den,
  mohli byste mi prosím poradit, co použít pro výplach očí při vniknutí cizích tělísek?
  Dríve jsme používali Ophtal a OCUFlah, ale minule mi bylo řečeno, že je nemáte a nejspíš do budoucna už nebudete mít.
  Děkuji.

  Dobrý den,

  Ophtal se stále nevyrábí a není v lékárnách dostupný. Ocuflash je dostupný a použitelný, ale vyžaduje častější dávkování. Do lékárničky bych Vám doporučila zdravotnický prostředek Phyteneo Occusept aqua. Balení obsahuje 2 lahvičky a vaničku pro případný výplach. Vhodné pro výplachy očí při zasažení dráždivými látkami a pro odstranění cizích těles. Případně je dostupný Ophthalmo-septonec ve formě očních kapek. Vhodný pro záněty spojivek.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Phyteneo Occusept aqua 2x20ml
  Ophthalmo septonex oční kapky 10ml

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Drahoš H. 09. 7. 2020 5

  Nejhorší je, když se přihodí zánět oka a ještě do toho běžná alergie. Trpím na to skoro každé pozdní jaro a je to peklo. Naštěstí existují kapky, ale to by je člověk nesměl pořád někde zapomínat, že:-)