Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?

CO NA ZÁNĚT SPOJIVEK A JAK DLOUHO TRVÁ?

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Spojivka je tenká, průhledná, vlhká a dobře prokrvená část sliznice, která pokrývá celý povrch oka a vnitřní stranu horního a spodního víčka. Prostor mezi okem a víčkem se nazývá spojivkový vak a  bývá místem aplikace očních kapek a mastí, které pomáhají při zánětu spojivek. Jak ale vypadá typický zánět spojivek, co ho způsobuje a jak dlouho vás může trápit?

 • Články o zdraví
 • Oči

5 minut čtení


Co je to spojivka a jakou má funkci? Co je to spojivka a jakou má funkci?

Spojivka má několik funkcí: umožňuje pohyb oční bulvy tím, že produkuje hlen, který je součástí slzného filmu. Také zde sídlí i lokální lymfatický systém oka. Je bohatě protkaná cévami. Při podráždění zánětem, chemickou látkou, světlem, nebo v důsledku přítomnosti cizího tělesa v oku cítíte bolest, svědění, řezání, slzení a pocit přítomnosti písku v oku. V takovém případě se cévy více prokrví a oko zrudne. Přitom se poruší zvlhčující funkce spojivky a nejen že je oko suché, ale i bolestivé a kvůli nedostatečné ochraně na povrchu oka zde vzniká menší či větší zánět.

Co způsobuje zánět spojivek? Co způsobuje zánět spojivek?

Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo. Proto můžete mít potřebu častého mrkání.

Jak postupovat při zánětu spojivek? Jak postupovat při zánětu spojivek?

Při zánětu oka je nutné dodržovat určitá hygienická pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci dalších členů domácnosti. Používejte výhradně svůj ručník a vlastní hygienické potřeby. Vyhněte se používání make-upu a šminek v okolí a na očích. Co se týče nošení kontaktních čoček, je pohodlnější a hygieničtější je v období léčby nenosit, především při zánětech způsobených bakteriemi a viry. Zanícené oko bývá také hodně citlivé na světlo, proto je na místě nosit tmavé brýle, které podráždění světlem zmírní.

Léčba zánětu spojivek Léčba zánětu spojivek

Na léčbu zánětu spojivek se používají oční přípravky, takzvaně oftalmologické. Vyrábí se ve formě kapek, gelů a mastí, přičemž každá z lékové formy má svá pravidla aplikace. Před každou aplikací očního léku si pečlivě umyjte ruce, abyste předešli zanesení dalších nečistot. 

 • Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, tedy do prostoru mezi spodním víčkem a okem. Hlavu zakloňte dozadu a očima koukejte nahoru. Aby byla ruka, ve které držíte kapky, stabilnější, opřete si ji o nos nebo obočí. Druhou rukou mírně odhrňte spodní víčko a aplikujte kapku. Následně si oko zavřete a na koutek oka na 30 vteřin mírně zatlačte. Objem kapky je o něco větší, jako objem, který se vejde do oka, proto je přirozené, že malá část tekutiny vyteče z oka ven. V případě, že aplikujete oční kapky druhé osobě, je pohodlnější, když osoba sedí a vy stojíte nad ní. Hlavu by měla mít v záklonu a koukat směrem nahoru. Takto ji bez problémů kápnete kapku přímo do spojivkového vaku. Pokud vám lékař předepsal vícero druhů očních kapek, vyčkejte mezi jednotlivými aplikacemi kapek minimálně 5 minut, aby se účinná látka stihla vstřebat a nevyplavila se z oka ven. 
 • Oční mast a gel, mají způsob aplikace podobný jako u očních kapek. Po otevření nového balení oční masti je potřeba první centimetr masti vytlačit mimo oko a vyhodit. Teprve pak se může mast aplikovat. Rozdíl v aplikaci od očních kapek je pouze v tom, že se mast nanáší od koutku oka směrem ven. Pak oko zavřete a hýbejte oční bulvou, aby se mast s účinnou látkou rozprostřela po celé spojivce. Po aplikaci oční masti a musíte počítat s rozmazaným viděním, proto je bezpečnější aplikovat si ji večer nebo na noc. 

Každý oční přípravek může mít jiná pravidla uchovávání. Některé se uchovávají v lednici, jiné při pokojové teplotě. Tuto informaci naleznete vždy na obalu, v příbalovém letáku, nebo vás na způsob uchovávání upozorní lékárník. Pečlivě sledujte i dobu použitelnosti po otevření a dodržujte ji. I když může lék na první pohled vypadat nezávadně, může vám aplikace léku po uplynutí doby použitelnosti způsobit další zdravotní komplikace.

Bakteriální zánět spojivek Bakteriální zánět spojivek

Pro přítomnost bakterií v oku je typické mít ráno po probuzení slepené oči. Kromě toho se objevují další příznaky jako pocit přítomnosti písku v oku, zarudnutí a slzení, někdy i otok víčka. Na začátku příznaků můžete aplikovat 5krát denně dezinfekční přípravek Ophthalmo Septonex kapky, nebo Ophthalmo Septonex mast, která se aplikuje 3-5krát denně. Při hnisání je na místě použít i oční kapky se světlíkem, jako jsou Ocuflash nebo pro nejmenší děti Omnisan. Bakteriální zánět oka obvykle odezní cca za týden. Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika. 

Virový zánět spojivek Virový zánět spojivek

Tento typ zánětu je vysoce nakažlivý a v kolektivu může vyvolat epidemii. Přenášet se může vodou, kontaktem a kapénkami ve vzduchu, proto je nutné dodržovat přísná hygienická pravidla. Příznaky jsou typické, zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost. Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny. Jako první pomoc je možné použít k výplachu očí borovou vodu nebo dezinfekční oční kapky Ophthalmo-septonex 5x denně. Po návštěvě lékaře odejdete s receptem na oční kapky nebo mast s obsahem antivirotika. 

Alergický zánět spojivek Alergický zánět spojivek

Zánětlivá alergická reakce spojivek se vyskytuje sezónně, spolu s alergickou rýmou, případně dalšími projevy alergie. Existuje také typ atopického zánětu spojivek, kdy tělo celoročně reaguje na zvířecí srst, prach, roztoče a podobně. Tady se už jedná o chronický zánět spojivek. Alergický zánět se projevuje svěděním, slzením, doprovázejí je také rýma s kýcháním. Na zmírnění podráždění očí je vhodný a hodně používaný Visine Classic, který krátkodobě stáhne cévy na spojivce a tím zmírní zčervenání a další průvodní reakce zánětu. Pro celodenně trvající efekt je třeba aplikovat tyto kapky 5krát denně. Proti komplexnějším projevům alergické reakce se používají lokální antihistaminika. Z volně prodejných to jsou Livostin nebo Allergodil. Účinné látky v těchto kapkách působí proti projevům jako jsou svědění, zarudnutí a otok oka a jsou vhodné i na chronické projevy alergie. Pokud není účinek dostatečný, mohou se kombinovat i s antihistaminiky podávanými orálně

Oční chlamydie a zánět spojivek Oční chlamydie a zánět spojivek

Chlamydie v oku se diagnostikují poměrně těžko. Projevy začínají jako běžný bakteriální zánět s typickými příznaky. Většinou postihují jedno oko. Na lokální léčbu antibiotiky nereagují, proto se zdravotní stav může zlepšit jen nepatrně. Stává se poměrně často, že až po tom, co je obecná léčba zánětu spojivky neúspěšná, přistoupí lékař ke stěru z oka na diagnostiku chlamydií. K lokálním očním antibiotikům se musí přidat i antibiotika podávané ústně a to na několik týdnů. 

Jak předcházet zánětu spojivek Jak předcházet zánětu spojivek

 • Zbytečně si oči nemněte a nesahejte si do nich.
 • Používejte vlastní ručník a další hygienické potřeby denní potřeby.
 • Nepůjčujte si make-up, řasenku ani jinou kosmetiku k ošetření pleti.
 • Pokud musíte celou svou pracovní dobu sedět u počítače, obrazovce se po zbytek dne spíše vyhýbejte.
 • Při plavání v bazénu i na přírodních vodních plochách si nezapomeňte vždy nasadit plavecké brýle.
 • Když nemusíte, nepohybujte se v prašném prostředí. Když to vyžaduje vaše profese, použijte vždy ochranné brýle.
 • Nevystavujte se přehnaně slunečnímu záření a používejte vhodné sluneční brýle se silným UV faktorem.
 • Neseďte po celý den v průvanu, či u foukající klimatizace. Místo klimatizace vám pomůže ochladit prostor ventilátor, ochlazovač nebo zvlhčovač vzduchu.
 • Čočky noste pouze po doporučenou dobu a při jejich manipulaci dodržujte maximálně hygienická pravidla. Při nasazování i údržbě čoček a příslušenství, nádobky na kontaktní čočky i roztoku, mějte vždy pečlivě umyté ruce.

Vše na problémy s očima

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  23. 06. 2022

  Chronický zánět spojivek

  Dobrý den, mám chronický zánět spojivek a zajímalo by mě které doplňky stravy, které vitamíny mohou být napomocné při léčbě. Četl jsem že pupalka nebo lutein....?
  Děkuji

  Dobrý den.

  Na to není jednoduchá odpověď. Máme chronický zánět v oku. Ten může být septický nebo aseptický. 

  U septického zánětu snad podávat něco co podpoří imunitu, tedy např. kolostrum, tbl. s hlívou ústřičnou, probiotika....  ale nejspíš by jste skončil na chronické aplikace protiinfekčních mastí/kapek. To ale není vhodné, protože to oko příliš vysušuje a hrozí rozrůstání necitlivých bakteriálních kmenů.

  U aseptického zánětu může být příčinou nějaké cizí těleso (třeba i zapadlý pyl), nepoznaná alergie, nedostatek vitamínu A, výrazné namáhání očí bez odpočinku či třeba diabetes. Tak či tak by to chtělo řešit příčinu, třeba i vylučovací metodou (diferenciální diagnostika). Pomoct může zmiňovaný vitamín A či betakaroten. Kapaní do očí kapek se světlíkem (ocuflash, Occusept). Ale nejlepší by bylo to řešit s lékařem, aby se našla zmiňovaná příčina. Lékař může předepsat oční kapky s protizánětlivým účinkem. Nejsou však určené na dlouhodobé podávání.

  Lutein je určen proti degradaci zraku věkem, pupalkový olej snad jen jako zdroj oněch vitamínů.

  Ocuflash

  Occusept

  Vitamin A

  Více informací se dozvíte i z našeho článku Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  26. 10. 2020

  Co použít na zánět spojivek ve formě kapek ?

  Dobry den,

  prodavate neco na zanet spojivek? Mam oko cervene zarudle. Nejake kapky.

  Dobrý den,

  z volně prodejných kapiček si můžete zakoupit Ophtalmo- septonex, kapičky používejte 5x denně, pokud se stav oka do 24 hodin nezlepší, navštivte lékaře za účelem předepsání antibiotik v kapkách.

  OPHTALMO- SEPTONEX

  Více informací se dozvíte i z našeho článku Co na zánět spojivek a jak dlouho trvá?

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  25. 11. 2021

  umele slzy bez konzervantů

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda umělé slzy Hypromeloza obsahují konzervační látky a pokud ano máte nějaké bez nich.
  Děkuji

  Dobrý den,

  Hypromelóza obsahuje konzervační látku benzalkonium chlorid. Oční kapky bez konzervačních přísad musí mít speciální obal, který zabrání kontaminaci kapek např:

  HYLO COMOD
  Hyal-Drop multi
   

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  01. 12. 2021

  Oči při práci na PC

  Dobrý den mám dotaz ohledně zboží zn.ocutein senzitiv plus který jsou mimo jiné stavěny i pro lidi co dělají v práci na pc. Jeden 8hod. a druhý člověk 12hodin tak jestli jsou ještě nějaké účinnější kapky předem děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  v odkazech uvádím tipy na osvědčené oční kapky, které mohou zmírnit Vaše obtíže při dlouhodobé práci na počítači.

  Uvedené oční kapky jsou bez konzervačních látek a lze je používat 3 měsíce (Hyabak) až 6 měsíců po otevření (Hylo-fresh a Hyal-drop).

  Ve volném čase co nejvíce choďte do přírody. Zvolte kvalitní monitor. Dále doporučuji užívat antioxidanty, které zmírňují vliv toxických látek na organismus. Paří mezi ně např. vitamín C, selen, zinek...

  Přeji krásný den.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  Hyabak

  Hylo-fresh

  Hyal-drop

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Drahoš H. 09. 7. 2020 5

  Nejhorší je, když se přihodí zánět oka a ještě do toho běžná alergie. Trpím na to skoro každé pozdní jaro a je to peklo. Naštěstí existují kapky, ale to by je člověk nesměl pořád někde zapomínat, že:-)