Jak vyléčit ječné zrno

JAK VYLÉČIT JEČNÉ ZRNO

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka, se kterým se potkala většina z nás. Jak ho poznáte? Typické příznaky - zčervenání, oteklé oko až nepříjemná bolest. S ječným zrnem se vypořádáte i sami doma. Poradíme vám, jak se ho zbavit.

  • Články o zdraví

Co je to ječné zrno? Co je to ječné zrno?

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie, které většinou žijí na povrchu očního víčka. Běžně tyto bakterie obtíže nezpůsobují. Jak ječné zrno poznáte? Na horním či dolním víčku objevíte bolestivou bulku, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět.

Jak ječné zrno vypadá - průběh onemocnění Jak ječné zrno vypadá - průběh onemocnění

Počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Příznaky onemocnění Příznaky onemocnění

Trable způsobené ječným zrnem poznáte s přicházející bolestí celého víčka. Poté se bolest přesouvá do jednoho místa, které je typické svým zčervenáním - zpravidla kolem 3. dne. Následně vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Někdy boule není tak patrná vzhledem k celkovému otoku oka. 

4 typycké projevy ječného zrna:

  • zčervenání, 
  • otok, 
  • zteplání, 
  • bolest.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomnosti hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Rizikové faktory ječného zrna

  • zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, 
  • mastná pokožka, 
  • chování - namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, 
  • vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Prevence ječného zrna Prevence ječného zrna

Pokud míváte ječné zrno častěji doporučujeme, abyste věnovali očím zvýšenou péči – toho dosáhnete především správným dodržováním hygieny. V optimálním případě dvakrát denně přejíždějte oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě.

Léčba ječného zrna Léčba ječného zrna

Ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, můžete ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní. Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud problém přetrvává déle než zhruba týden, doporučujeme vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu. V lékárnách je k dostání volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo použijte mastičku Opthalmo Azulen. 

Přírodní léčení Přírodní léčení

Úlevou od potíží s ječným zrnem a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Použijte vlhké bylinné obklady - kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody.

 

Vitamíny pro oči


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.