Jak vyléčit ječné zrno

JAK VYLÉČIT JEČNÉ ZRNO

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka, se kterým se potkala většina z nás. Jak ho poznáte? Typické příznaky - zčervenání, oteklé oko až nepříjemná bolest. S ječným zrnem se vypořádáte i sami doma. Poradíme vám, jak se ho zbavit.

 • Články o zdraví
 • Oči

Co je to ječné zrno? Co je to ječné zrno?

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie, které většinou žijí na povrchu očního víčka. Běžně tyto bakterie obtíže nezpůsobují. Jak ječné zrno poznáte? Na horním či dolním víčku objevíte bolestivou bulku, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět.

Jak ječné zrno vypadá - průběh onemocnění Jak ječné zrno vypadá - průběh onemocnění

Počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Příznaky onemocnění Příznaky onemocnění

Trable způsobené ječným zrnem poznáte s přicházející bolestí celého víčka. Poté se bolest přesouvá do jednoho místa, které je typické svým zčervenáním - zpravidla kolem 3. dne. Následně vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Někdy boule není tak patrná vzhledem k celkovému otoku oka. 

4 typycké projevy ječného zrna:

 • zčervenání, 
 • otok, 
 • zteplání, 
 • bolest.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomnosti hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Rizikové faktory ječného zrna

 • zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, 
 • mastná pokožka, 
 • chování - namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, 
 • vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Prevence ječného zrna Prevence ječného zrna

Pokud míváte ječné zrno častěji doporučujeme, abyste věnovali očím zvýšenou péči – toho dosáhnete především správným dodržováním hygieny. V optimálním případě dvakrát denně přejíždějte oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě.

Léčba ječného zrna Léčba ječného zrna

Ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, můžete ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní. Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud problém přetrvává déle než zhruba týden, doporučujeme vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu. V lékárnách je k dostání volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo použijte mastičku Opthalmo Azulen. 

Přírodní léčení Přírodní léčení

Úlevou od potíží s ječným zrnem a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Použijte vlhké bylinné obklady - kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody.

 

Vitamíny pro oči

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  09. 05. 2020

  Vracející se ječné zrno

  Dobrý den,
  na základě konzultace ve vaší poradně užívám na vracejicí se vlčí zrno (nyní neaktivní, ale víčko stále lehce natéká /nezbarví se/, nicméně nekomfortní pocit při nošení k. čoček i bez nich přetrvává; u lékaře předcházela 3x atb + kortikoidy) tato homeopatika:
  Belladona 9ch + Staphydagria 9ch, oboje 3x denně 5 kuliček.
  Chtěla bych se v této souvislosti zeptat na následující:
  1/ Jak dlouho se homeopatika užívají? Je nějaká “minimální” a “maximální” délka užívání?
  2/ Po jak dlouhé době obvykle nastává zlepšení stavu?
  3/ Pokud by po nějaké době (jaké?) nedošlo ke zlepšení stavu, je prý možné nahradit Staphydagrii za Sulfur 9ch. V jakém množství a také v kombinaci s Belladonou?
  4/ Dále jsem dostala doporučení na užívání Euphrasie 9ch anebo 15ch. Ta se užívá samostatně či v kombinaci?
  5/ Na vlčí zrno prý je možné jako dezinfekci použít koloidní stříbro. Ve vaší lékárně jsem si jej zakoupila, je možné jej (tak, aby se nedostalo do oka) jím víčko potírat?

  Dobrý den,

  pokusím se vám odpovědět na vaše dotazy.
  1. délka užití homeopatik se odvíjí od daného stavu , podle akutnosti. Užívala bych do prasknutí nebo vymizení zrna. tedy lze i dlouhodobě, otázka zrna může být i několikaměsíční léčba.
  V případě hnisání lze přidat  lék SILICEA 15 C + HEPAR SULFUR 30 C – 5 granulí od každého léku 2x denně.
  2. zlepšení stavu - takto nemohu odpovědět , opravdu záleží na konkrétní situaci
  3.viz bod 1
  4.doporučila bych vám se obrátit na poradnu homeopatickou
  5.koloidní stříbro bych na okolí očí nedávala z důvodu bezpečnosti

  Na podporu léčby můžete použít hřejivou masku - jednoduché a účinné zahřátí očních víček při blefaritidě a poruše funkce Meibomových žláz. POSIFORLID oční maska je obzvláště vhodná při ošetření: zánětu očních víček, poruchy funkce žláz v očních víčkách, ječného a vlčího zrna. Teplo vycházející z masky: změkčuje krusty na okraji očních víček, zlepšuje přívod krve do očních víček a změkčuje sekreci v Meibomových žlázách.


  S pozdravem

  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Oči a Uši
  09. 05. 2020

  Co na ječné zrno?

  Dobrý den

  V poslední době jsem měl ječné zrno 3x chtěl bych se zeptat jak to je možné je pravda že pracuji ve Směnárne a jsem v kontaktu z penězi možno kvůli tomu jednou bylo na levém oku na vrchním a spodnim víčku a vyléčilo se v pořádku, ale teď jsme ho měl na práv oku na horním víčku a zůstal mi tam po něm takový menší váček, který nijak se mi přijde nezmencuje ale nijak mi nepřekáží dokážete mi prosím poradit co s tím je to nedolecene a nebo je to něco jiného.
  DĚKUJI

  Dobrý den,

  ječné zrno je ve většině případů viróza. Je třeba stimulovat imunitní systém. Např. glukany, nebo Preventanem.
  Z léčby  mohu doporučit homeopatii:
  Staphysagria 15CH 3-4x denně 5 granulek nechat rozplynout pod jazykem.
  Belladonna 9CH 3-4x denně 5 granulek.
  Nicméně doporučuji navštívit očního lékaře. Předpokládám, že navrhne doléčení antibiotickou mastí. V případě, že by vznikla zatvrdlina po ječném zrnu, asi by jste se nevyhnul drobnému chirurgickému zákroku.

  Preventan Clasic s příchutí tbl.90
  Imunoglukan P4H 30+10 kapslí

  STAPHYSAGRIA 15CH granule 4G
  Belladonna 9CH není momentálně na e-shopu dostupná, v kamenné lékárně jistě seženete, případně můžete nahradit za ředění 5CH.
  BELLADONNA 5CH granule 4G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  16. 05. 2021

  Ječné zrno v oku

  Prosím o radu co koupit na jecne zrno v oku v koutku (vypadá to jak bílé semínko) mast kapky název volně prodejně v lékárně dekuji

  Dobrý den.

  jediné co lze doporučit je ophthalmo-septonex. Ideálně kombinovat přes den kapky (co 1h kapku do očí) a na víčko 3xD (také večer) mast. Léčit by jste si sám měl jen zrnka v polovině oka směrem od nosu. Ty co jsou směrem k nosu (blízko slzného kanálku) by měl řešit lékař (praktický, oční) pomocí antibiotik. Jedná se totiž o infekční bakteriální zánět a hrozí zde prostoupení infekce do slzného kanálku. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 3 zákaznící)

 • Pepa Novotný 20. 12. 2020 5

  To si děláte srandu s těmi odpověďmi? Homeopatika nefungují, maximálně jako placebo. Když už je nutné léčit ječné zrno (a většinou není) tak homeopatiky určitě ne.

 • Radek 24. 4. 2020 5

  Vynikajici rady, stručné a jasné. Velmi dekuji Radek

 • Míla 16. 4. 2020 5

  Spokojen, dostačující seznámení.