Jak se zbavit syndromu suchého oka

JAK SE ZBAVIT SYNDROMU SUCHÉHO OKA

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Když se řekne suché oko, znamená to, že člověk má málo slz nebo jejich složení není takové, aby dokázali plnit svou funkci: oko zvlhčují, chrání, čistí a zajišťují dobré vidění. Porucha může souviset s dlouhým koukáním do počítače, hormonálními změnami nebo také se závažným onemocněním. Řešení poskytují oční kapky a gely, takzvané umělé slzy.

 • Články o zdraví
 • Oči
 • Péče

5 minut čtení


Syndrom suchého oka Syndrom suchého oka

Odborně se dá syndrom suchého oka definovat jako onemocnění slz a povrchu oka, které vede v příznakům jako je diskomfort, nestabilita slzného filmu, narušené vidění a potenciální poškození povrchu oka.

Slzy se tvoří ve slzních žlázách a děje se tak automaticky na základě reflexů při mrkaní, bez toho abychom si to uvědomovali nebo nějakým způsobem ovlivňovali. Odtok slz zajišťuje systém slzného kanálku, slzného vaku a slzovodu a za normálních podmínek je tvorba slz a jejich odtok v rovnováze. Slzy tvoří na povrchu oka tzv. slzní film, který se skládá ze tří vrstev. Díky spodní vrstvě, mucínové, slzní film přilne na povrch oka. Střední vrstva, vodní, je ta největší a jejím úkolem je zvlhčovat a vyživovat rohovku. Nejsvrchnější vrstvu tvoří lipidy a jsou tam na ochranu vodní vrstvy, brání totiž odpařování. Slzní film se nám tvoří kvůli čištění oka, zvlhčování, které potřebujeme na ostré vidění, výživě rohovky a také tvoří prvotní antibakteriální ochranu oka.

Příznaky suchých očí Příznaky suchých očí

Když pociťujete při práci na počítači potíže se zrakem, možná vás ani nenapadne, že by mohlo jít o syndrom suchého oka a jeho příznaky. Typické projevy jsou řezání a pálení oka, pocit cizího předmětu, svědění oka, únava očí a zarudnutí. Také můžete mít pocit, že máte problém zaostřit. Paradoxně suché oči hodně slzí a to hlavně při pobytu v klimatizované nebo zakouřené místnosti, větrnosti na horách, při dlouhém čtení, koukání na obrazovku a s přibývajícím věkem. Úleva přichází, když zavřete oči a necháte je odpočinout. Při zhoršení příznaků, kdy se netvoří absolutně žádné slzy nebo je slzní film úplně nefunkční, mluvíme o těžkém syndromu suchého oka. Člověk pociťuje světloplachost, zhoršené vidění a při dlouhodobé únavě očí při syndromu suchého oka i bolest hlavy.

Příčiny, proč slzní film nechrání oko:

1) Poškozená vodní nebo lipidová vrstva slzného filmu: jak je rozeznat? Lidi s narušenou lipidovou vrstvou pociťují největší potíže hlavně ráno na rozdíl od lidí s narušenou vodní vrstvou, kterým se příznaky zhoršují večer.

2) Nošení kontaktních čoček: i když je v některých situacích pohodlné mít kontaktní čočky místo brýlí, čočky brání toku slz a rozprostření slzného filmu po celém povrchu oka. Naštěstí existují kapky do očí, které jsou bez konzervantů a mohou se používat i při nošení kontaktních čoček.

3) Pobyt v místnosti, kde je klimatizace, topení, smog, cigaretový kouř může slzní film narušit a zvýšit odpařování vodní vrstvy.

4) Dlouhé koukání na obrazovku: tato příčina syndromu suchého oka je typická nejen pro lidi pracujících s počítačem ale také pro každého, kdo kráčí s dobou a využívá technologie jako mobilní telefon, tablet, elektronické knihy, monitor, televize a další. Nejen že vyzařují modré světlo ve větší nebo menší míře, ale také při čtení a soustředění zapomínáme mrkat. Tím se zvyšuje odpařování slz a snižuje jejich tvorba. Mrkání je banalita, kterou si ani neuvědomuje, ale je nezbytná pro rozprostření slzného filmu, odtok slz a obnovu molekul, které zajišťují vidění.

5) Snížená tvorba slz věkem: suché oko je typické pro vyšší věk a časem se příznaky prohlubují. Jde o věkovou skupinu starší 40 let, kdy začíná klesat tvorba pohlavních hormonů, jak u žen tak i u mužů.

6) Užívání některých léků: i léky, které na první pohled se zrakem nesouvisí, mohou ovlivňovat tvorbu slz a složení slzného filmu. Jde o některé léky na vysoký krevní tlak, léky na deprese a úzkost, léky na alergii také konzervační látky při dlouhodobém používání některých očních kapek.

7) Onemocnění oka a chirurgické zákroky: porucha tvorby slz se vyskytují při poruchách mrkání, různých typech zánětů a virové infekce, souvislost má také syndrom suchého oka a laserová operace. Po operaci je tedy nezbytné aplikovat umělé slzy a vyčkat, až se oko úplně zregeneruje.

8) Celkové onemocnění: suché oko a nedostatečná kvalita slzného filmu se může objevit při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce, alkoholismu, a různých autoimunitní onemocnění.

Test na suché oko Test na suché oko

Pokud se vám syndrom suchého oka nedaří dostat pod kontrolu, je vhodné navštívit očního lékaře. Nejdříve mu popíšete příznaky a pak vám může udělat i diagnostický test na suché oko, Schirmerův test. Ten se provádí pomocí malého proužku filtračního papíru, zasunutého pod víčko. Hodnotí se tím kvalita vodní vrstvy a také reflexní tvorba slz podle počtu milimetrů zvlhčeného papíru.

Další test se provádí tzv. štěrbinovou lampou, speciálním mikroskopem, která sleduje stabilitu slzného filmu.

Na základě vyšetření vám doporučí i vhodné oční kapky.

Léčba suchého oka spočívá v aplikaci očních kapek Léčba suchého oka spočívá v aplikaci očních kapek

Když pociťujete oční diskomfort, řešením je aplikace očních kapek se zvlhčujícím účinkem. Na trhu jich je nepřeberné množství a někdy trvá i delší dobu, než objevíte ty pravé, nejvíce vyhovující. Jak si tedy vybrat ty správné kapky na syndrom suchého oka?

1) S konzervanty nebo bez konzervantů: konzervační látky prodlužují trvanlivost kapek a tím i dobu použití. Na opačnou stranu, při častém používání syndrom suchého oka mohou zhoršovat. Kapky s konzervanty jsou vhodné pro toho, kdo používá kapky jednou za čas a nechce si každý měsíc kupovat nové balení. Pokud potřebujete použít kapky několikrát denně, zvolte variantu bez konzervantů. Aby i kapky bez konzervantů vydrželi 6 měsíců po otevření, balí se do jednorázových obalů alebo speciálních obalů bez přístupu vzduchu.

2) Viskózní nebo méně viskózní: nízká viskozita vyžaduje kapání někdy i po hodinách, ale nemají vliv na vidění. Naopak viskóznější (hustší) kapky stačí aplikovat 4x denně. Nejvíce viskózní jsou oční gely, které stačí použít jednou denně ale s tím, že po aplikaci je vidění chvíli rozostřené. Z toho důvodu se oční gely aplikují na noc.

3) Možnost používat při nošení kontaktních čoček: některé oční kapky obsahují již zmíněné konzervanty, které nejsou vhodné pro povrch kontaktních čoček. Pro nositele se proto doporučuji oční kapky bez konzervantů. Vhodné jsou kapky s nízkou nebo střední viskozitou.

4) Stádium syndromu suchého oka, které vám diagnostikuje lékař:

 • I. stádium (mírné): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu.
 • II stádium (střední): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu, bez obsahu konzervačních látek.
 • III stádium (pokročilé): kapky vyšší viskozity, které obsahují hypromelózu nebo karbomer (gelové formy umělých slz), deriváty kyseliny hyalurónové, s nízkou koncentrací konzervačních látek.
 • IV. stádium (těžké): vysoko viskózní kapky, karbomery ve formě očního gelu, kombinace karbomerů a PVP, PVA bez konzervačních látek.

 

Kromě očních přípravků, tzv. oftalmologik, je stejně důležité vyhýbat se přetopeným místům, místnostem s cigaretovým kouřem nebo prašném prostředí. K zlepšení potíží pomáhá také úprava návyků. Dbejte tedy na dostatečný spánek, rozumné nošení kontaktních čoček a celém dni stráveném za počítačem nechte večer oči odpočinout a místo televize vyražte raději na procházku.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  07. 08. 2020

  Ocuflash s kontaktními čočkami

  Prosim, muzu Ocuflash aplikovat do oci s kontaktnimi cockami nebo pred jejich aplikaci? Dekuji.

  Dobrý den,

  nedoporučuje se současně s používáním přípravku OCUflash® nosit měkké ani tvrdé kontaktní čočky. Nelze-li jinak, je vhodné, aby si před aplikací přípravku OCUflash® pacient kontaktní čočky z oka vyjmul a nasadil si je zpět nejdříve 20 minut po nakapání přípravku do oka. 

  S pozdravem,
  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  07. 08. 2020

  oční kapky umělé slzy bez konzervantu

  Dobrý den, potřebuji oční kapky na zvlhčení.

  Dobrý den.

  takových kapek je vícero:

  6měíční expirace:
  Hyal-Drop multi
  Hylo (nejčastěji Comod)
  Systane (Ultra, Balance)
  Optive
  3měsíční expirace:
  Ocuflash blue
  Systane (Gel, Hydration)

  Je třeba si je odzkoušet na vlastních očích, které tzv. sednou, nebo si je nechat doporučit od lékaře po vyšetření. S testováním bych začal od nejlevnějších (Hyal-Drop, Ocuflash)

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Oči a Uši
  11. 07. 2020

  Co použít na suché oko u dětí ?

  Prosím o doporučení kapiček na suché podrážděně oko syn 8 let. K lékaři jdeme za měsíc. Děkuji

   

  Pěkný den,

  pro Všeho syna bych doporučila oční kapičky Ocutein sensitive care. Používají se na suché podrážděné oči a zklidňují okamžitě. Používejte je několikrát denně, vždy jednu kapičku do každého oka. Dodržujte dobu otevření, uchovejte prosím na pokojové teplotě, před aplikací kapiček si vždy myjte ruce a kapátkem se nedotýkejte oka.

  OCUTEIN SENSITIVE

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  29. 07. 2020

  Jak používat oční kapky kapky Thealoz Duo.

  Jak používat oční kapky Thealoz Duo ? Děkuji za radu.

  Pěkný den,

  kapičky uchovejte na pokojové teplotě a od otevření spotřebujte do 3 měsíců. Každý den vkápněte 1 kapku 4-6x denně do každého oka.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  20. 05. 2021

  Umělé slzy s lipidovou složkou pro silný syndrom suchého oka

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda není nějaká novinka očních kapek - umělých slz s lipidovou složkou, bez konzervantních látek. Už skoro 6 let trpím těžkým syndromem suchého oka a mám vyzkoušené snad všechny druhy těchto umělých slz, co byly. Teď kapu Hylo dual intense a Tearfid, což mi vyhovuje. Ale ráda bych vyzkoušela ještě nějaké kapky s lipidy, abych je mohla střídat.
  Tak Vás chci poprosit o radu, zda není nějaká novinka nebo jestli nevíte o nějakých jiných kapkách, co by byly super a mohla bych je vyzkoušet.

  Moc Vám děkuji.

  Dobrý den,

  zvlhčující kapky s lipidickou složkou jsou na našem trhu volně prodejné pouze jedny a to Artelac TripleAction.

  Artelac TripleAction oční kapky 10ml

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.