Atopický ekzém

ATOPICKÝ EKZÉM

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Atopický ekzém je jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí. Střídají se období klidu, kdy je kůže lepší a období vzplanutí se silným výskytem ekzému. Zjistěte, jaké jsou příznaky atopického ekzému a jak vypadá jeho léčba.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

Co je atopický ekzém Co je atopický ekzém

Atopický ekzém - odborně atopická dermatitida se řadí mezi onemocnění celoživotní. Střídají období klidu a období vzplanutí se silným výskytem ekzému. Jedná se o kožní zánět, který bývá většinou alergického původu. 

Příznaky atopického ekzému Příznaky atopického ekzému

Na kůži se objevují zarudlá šupinkatá ložiška, která svědí. Onemocnění se nejprve projevuje na obličeji, poté přechází na ruce a nohy. Atopický ekzém vzniká hlavně v ohybech kůže a zpočátku velmi svědí. Škrábáním se pak do kůže dostává infekce, a to ekzém ještě zhoršuje. Šupinkatá ložiska se odlupují. 

Atopická pokožka může mít různé podoby:

 • zánětlivé pupínky a puchýřky, 
 • mokvání,
 • stroupky, 
 • zhrubnutí, 
 • barevné změny,
 • olupující se plochy. 

Co ekzém provokuje

 • Potraviny - kravské mléko, vejce, sója, arašídy, ryby, ořechy, citrusy, kiwi, rajčata, kakao, čokoláda
 • Kosmetické a mycí prostředky – mýdla, saponáty, prací prostředky
 • Alergeny ve vzduchu – prach, pyly, roztoči, srst, cigaretový kouř
 • Zpocení
 • Stres
 • Slunění
 • Hormonální výkyvy – menstruace, těhotenství, puberta

Léčba atopického ekzému Léčba atopického ekzému

Hlavním cílem při léčbě ekzému je, abyste co nejrychleji zahojili zanícená místa a průběžně obnovovali přirozenou kožní bariéru. Toho dosáhnete neustálým promazáváním pokožky. Alergické projevy organismu utlumíte díky lékům, které vám předepíše lékař. 
Jedná se o léčbu symptomatickou - to znamená, že je namířena proti projevům onemocnění, ne jejich příčině. Pokud zjistíte, že by ekzém způsobila nějaká potravina, zahajte dietní opatření. Vhodné jsou také olejové koupele. Vyvarujte se používání parfémů a obyčejných mýdel. Na různé formy ekzému pak volíte různé typy přípravků – obecně platí: na mokré mokrým, na suché suchým.

Kortikoidy

V akutní fázi onemocnění se používají lokální kortikosteroidy. Jejich účinek nastupuje velice rychle. Používejte je krátkodobě - tak, abyste překonali kritické potíže a ošetřili především nejhůře postižená místa. Aplikujte je zpravidla večer po koupeli - před ošetřením kůže emolienciem. Po překonání nejhorší fáze nemoci kortikosteroidy postupně vysazujete a nahrazujete léčivy, která udržují onemocnění v klidovém stavu. Kortikosteroidy jsou léky dostupné na lékařský předpis. Z lokálních kortikosteroidů je pouze Hydrocortison Léčiva dostupný bez lékařského předpisu. Patří mezi slabě účinné kortikosteroidy.

Antihistaminika

K omezení svědění se používají léčivé přípravky ze skupiny antihistaminik. Sedativní antihistaminika neboli zklidňující protialergická léčiva se používají krátkodobě - 7-14 dní, zejména u dětí. Ulevují při narušeném spánku v případě silného svědění, nebo kopřivky např. Fenistil.
Nesedativní antihistaminika jako je Claritine či Zodac se podávají při atopickém ekzému doprovázeném silným svěděním nebo kopřivkou, nebo v případě, že současně trpíte respiračními alergiemi. 

Emoliencia

Emoliencia jsou hlavní součástí léčby atopického ekzému. Obnovují, zjemňují a hydratují pokožku. Emolienční přípravky nanášejte na pokožku celého těla, aplikujte nejméně dvakrát denně. Pokud kombinujte s kortikoidy použijte emoliencia přednostně. Urea je hydratující substance, která působí mírně proti svědění pokožky - je obsažena v kožních emulzích Excipial U Lipolotio. Přípravky s ureou mohou vyvolat i podráždění, rizikovou skupinou jsou hlavně kojenci, proto se používají u dětí až od 3 let.

Dermokosmetika a olejové přísady do koupele

Účinné jsou dermokosmetické přípravky s extraktem z bílého ovsa - A-DERMA Exomega emolienční mléko. Extrakt zmírňuje svědění, zarudnutí, působí protizánětlivě a má příznivý vliv na regeneraci pokožky. 

Olejové přísady do koupele (Balneum Hermal F je přísada do koupele) se používají k hygieně místo sprchového gelu a pěny do koupele. Přípravky kůži pořádně promašťují a vytváří na pokožce ochranný film, který brání jejímu vysoušení. Používejte každý druhý den, doba koupele je optimální v rozmezí 10 až 20 minut. Po koupel osušte pokožku pouze lehkým poklepem a  aplikujte emoliencia.

Ichtamol

Přípravky na bázi ichtamolu (např. Ichtoxyl) používejte k doléčení zánětu, po ukončení terapie kortikoidy. Ichtamol má protizánětlivý a protisvědivý účinek a jeho aplikace omezuje opětovné vzplanutí atopické dermatitidy po vysazení léčiv. 
 

Léky na ekzémy a vyrážky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Kůže
  09. 05. 2020

  Co na suchou kůži?

  Dobrý den,
  poslední dobou mne trápí atopický ekzém. Ten se projevuje nad pravým očním obloukem ( ustupuje po použití ophthalmo hydrocortisonu) ale především svěděním na penisu. Přes den se uhlídám, ale v noci asi ne a ono stačí parkrát "promnout" genitál ve spacím a ráno je ekzém na světe. Prozatím mažu Sudrocremem ale mám strach z přesušení (dost trpím na suchou kůži). Dovedl byste mi prosím poradit nějakou mast na tento problém? Další dvě doporučení by se týkala vhodného mýdla pro atopiky/ suchou kůži a rovněž vhodného pracího prostředku. Předem děkuji za odpověď

   

  Dobrý den,

  na trhu existuje mnoho přípravků k léčbě atopického ekzému. Máte možnost si vybrat  preparáty s obsahem konopí nebo bez obsahu konopí. Nejlepší bude něco zkusit a uvidíte jestli Vám to zabere dle Vašeho očekávání.

  Pokud nechcete užívat přípravky s obsahem kortikoidů, které se nemůžu užívat dlouhodobě, tak určitě zkuste něco s přípravků, které Vám níže doporučím. Při každém přípravku zasílám i odkaz na konkrétní přípravek pro přečtení specifikace přípravku. Co se týče kosmetiky značky BIODERMA, je moc oblíbená v lékárnách a na léčbu atopického ekzému se používá celá řada ATODERM,-  je už jen na Vás jakou lékovou formu si vyberete.

  Z přípravku s obsahem konopí můžete zkusit např.

  CutisHelp EKZÉM konopná mast noční 100ml 

  Cannaderm Robátko emoliens 75g 

   

  • Přípravky bez obsahu konopí, ale taktiež moc účinné při ošetření ekzému :

  EXCIPIAL U LIPOLOTIO 40MG/ML 

  EXCIPIAL MAST S MANDLOVÝM OLEJEM mast 100G

  BIODERMA Atoderm Intensive Baume 75 ml 

  BIODERMA Atoderm Nutritive 40ml 

  S pozdravem
  PharmDr. Matej Kováč
  BENU Lékárna Brandýs nad Labem

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Dermokosmetika
  • Děti
  07. 08. 2020

  Atopický ekzém u miminka

  Dobrý den, jakou mastičku byste doporučila pro 6 měsíční miminko na atopický ekzém?

  Dobrý den,

  na atopický ekzém doporučuji kosmetiku Bioderma řady Atoderm. Pro děti od narození je vhodný Bioderma Atoderm mycí olej, poté do 5 minut od koupele je kůže tzv. otevřená a velmi dobře se do ní vstřebá krém Bioderma Atoderm Intensive Baume. Pro akutní fáze, kdy ekzém hodně svědí a pálí je vhodný SOS sprej, který jen nastříkáte na postižené místo a dojde tak k okamžitému zklidnění kůže. Obecně používejte jemné prací prostředky, aviváž většinou není atopiky dobře tolerována.

  Bioderma Atoderm Intensive Baume 

  Bioderma SOS sprej

  Bioderma mycí olej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  02. 02. 2020

  Bepanthen SensiDaily krém a Bepanthen Sensiderm krém

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi výrobky Bepanthen SensiDaily krém a Bepanthen Sensiderm krém.  Kdy a na jaké projevy pro miminko dané krémy použít. Děkuji.

  Pěkný den,

  Bepanthen sensidaily je klinicky testovaný vhodný pro kojence těhotné ženy a kojící ženy. Používá se doplňkově na léčbu ekzému, nepoužívala bych samostatně, ale pouze jako doplňkovou terapii k léčbě např. lokálními kortikoidy. Krém obsahuje oleje a prebiotika k výživě pokožky a panthenol k hojení menších podráždění. Proto se používá spíše na doléčení, ne na akutní fáze jako první volba, ale pouze jako doplňkové promazávání a zklidnění.

  Bepanthen sensiderm se používá hlavně v akutní fázi u léčby ekzémů, obsahuje vysokou koncentraci dexpanthenolu, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Lze také používat u dětí a kojenců a to i dlouhodobě, je bez barviv, neobsahuje oleje.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Dotaz na produkt
  21. 04. 2020

  Který přípravek z řady Atoderm je vhodnější?

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na vhodný přípravek na exem pro miminko - necelé 2 roky.
  Používala jsem na její tělo výrobky od Dr. Konrad předepsané přímo od něj. Každopádně dcera má nyní exem na tvářích a chtěla bych se zeptat na biodermu atoderm. U první dcery zafungovala. Mám použít preventiv nebo intensive? Děkuji Vám

  Dobrý den,

  Bioderma Atoderm Preventive je výživný krém na suchou pokožku se sklonem k ekzémům. V tomto akutním případě bych raději volila Atoderm Intensive Baume, protože ten více zklidňuje kůži těla i obličeje. Tento balzám obnovuje ekzémem porušenou kožní bariéru a také výrazně snižuje pocit svědění. Je určen pro každodenní použití. Používejte ho i dvakrát denně. Pro umytí pokožky používejte z řady Bioderma Atoderm Intensive gel moussant.. Po vykoupání osušte pokožku lehce poklepem ručníku a co nejdříve namažte ošetřujícím krémem. Pokud ovšem suchost pokožky u dítěte přetrvává, tak konzujte potíže s dětským lékařem.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Bioderma Atoderm intensive gel moussant 1l

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Kůže
  13. 08. 2020

  Jaký pleťový krém použít na ekzém?

  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda mi muzete poradit nejaky pletovy krem na oblicej a krk, ktery bych mohla pravidelne pouzivat. Je mi 34 a mam atopicky ezkem. Pouzivam jen obycejnou klasickou Niveu, ostatni kremy obvykle nesnasim uplne dobre. Zaroven bych se chtela zeptat, zda by pro me byl vhodny i nejaky lehce vyhlazujici krem (pro moji vekovou skupinu) na prvni vrasky a kruhy pod ocima. Predem moc dekuji za odpoved. S pratelskym pozdravem

  Pěkný den,

  1. Produkt, který bych doporučila je Bioderma sensibio krém light, pro citlivou ekzematickou pokožku. Lze používat na obličej i krk, 2x denně, má lehkou texturu a dobře se vstřebává, pleť zklidňuje a zároveň vyživuje

  2. Produkt na první vrásky bych doporučila od značky Avene, která se soustředí také na citlivou pleť. Novinkou je krém A-oxitive denní vyhlazující a určený právě na první vrásky a ochranu pleti před negativními vlivy.

  AVENE A-OXITIVE

  BIODERMA SENSIBIO LIGHT

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  23. 11. 2020

  Nemastný krém na atopicky ekzem

  Trpím atopickým exémem, velmi často mám extrémně vysušenou a tím i poprakanou pokožku na rukou. Mimo zaměstnání používám mastné krémy a mastě, které jsou účinné. Ale v zaměstnání pracuji jako úředník se stálým kontaktem s klienty nemůžu mít mastné ruce. Jaký produkt by jste mi prosím doporučili? A podobný problém mám sice občas i s pokožkou obličeje, která sice nepraská, ale je zarudlá a svědivá.
  Děkuji.

  Dobrý den, 

  Na Vaše problémy by se mohl hodit krém Mediderm. Krém je zdravotnický prostředek vytvořený pro péči o nemocnou pokožku při lupénce, ekzému a atopické dermatitidě. Krém dlouhodobě hydratuje. Nezpůsobuje pocit mastnoty, Neobsahuje SLS, parfémy a barviva. Lze jej používat od prvního měsíce života. Je tedy vhodný i na obličej.  Druhou možností je přípravek Atopos, od značky Cannaderm. Má taky lehké složení, je osvěžující. Zkuste, uvidíte sám, který Vám bude víc vyhovovat.

  Mediderm Krém 100 g

  Cannaderm Atopos ošetřující krém 75g

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.