Atopický ekzém

ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém je jedno z nejčastějších kožních onemocnění u dětí. Střídají se období klidu, kdy je kůže lepší a období vzplanutí se silným výskytem ekzému. Zjistěte, jaké jsou příznaky atopického ekzému a jak vypadá jeho léčba.

 • Články o zdraví

Co je atopický ekzém Co je atopický ekzém

Atopický ekzém - odborně atopická dermatitida se řadí mezi onemocnění celoživotní. Střídají období klidu a období vzplanutí se silným výskytem ekzému. Jedná se o kožní zánět, který bývá většinou alergického původu. 

Příznaky atopického ekzému Příznaky atopického ekzému

Na kůži se objevují zarudlá šupinkatá ložiška, která svědí. Onemocnění se nejprve projevuje na obličeji, poté přechází na ruce a nohy. Atopický ekzém vzniká hlavně v ohybech kůže a zpočátku velmi svědí. Škrábáním se pak do kůže dostává infekce, a to ekzém ještě zhoršuje. Šupinkatá ložiska se odlupují. 

Atopická pokožka může mít různé podoby:

 • zánětlivé pupínky a puchýřky, 
 • mokvání,
 • stroupky, 
 • zhrubnutí, 
 • barevné změny,
 • olupující se plochy. 

Co ekzém provokuje

 • Potraviny - kravské mléko, vejce, sója, arašídy, ryby, ořechy, citrusy, kiwi, rajčata, kakao, čokoláda
 • Kosmetické a mycí prostředky – mýdla, saponáty, prací prostředky
 • Alergeny ve vzduchu – prach, pyly, roztoči, srst, cigaretový kouř
 • Zpocení
 • Stres
 • Slunění
 • Hormonální výkyvy – menstruace, těhotenství, puberta

Léčba atopického ekzému Léčba atopického ekzému

Hlavním cílem při léčbě ekzému je, abyste co nejrychleji zahojili zanícená místa a průběžně obnovovali přirozenou kožní bariéru. Toho dosáhnete neustálým promazáváním pokožky. Alergické projevy organismu utlumíte díky lékům, které vám předepíše lékař. 
Jedná se o léčbu symptomatickou - to znamená, že je namířena proti projevům onemocnění, ne jejich příčině. Pokud zjistíte, že by ekzém způsobila nějaká potravina, zahajte dietní opatření. Vhodné jsou také olejové koupele. Vyvarujte se používání parfémů a obyčejných mýdel. Na různé formy ekzému pak volíte různé typy přípravků – obecně platí: na mokré mokrým, na suché suchým.

Kortikoidy

V akutní fázi onemocnění se používají lokální kortikosteroidy. Jejich účinek nastupuje velice rychle. Používejte je krátkodobě - tak, abyste překonali kritické potíže a ošetřili především nejhůře postižená místa. Aplikujte je zpravidla večer po koupeli - před ošetřením kůže emolienciem. Po překonání nejhorší fáze nemoci kortikosteroidy postupně vysazujete a nahrazujete léčivy, která udržují onemocnění v klidovém stavu. Kortikosteroidy jsou léky dostupné na lékařský předpis. Z lokálních kortikosteroidů je pouze Hydrocortison Léčiva dostupný bez lékařského předpisu. Patří mezi slabě účinné kortikosteroidy.

Antihistaminika

K omezení svědění se používají léčivé přípravky ze skupiny antihistaminik. Sedativní antihistaminika neboli zklidňující protialergická léčiva se používají krátkodobě - 7-14 dní, zejména u dětí. Ulevují při narušeném spánku v případě silného svědění, nebo kopřivky např. Fenistil.
Nesedativní antihistaminika jako je Claritine či Zodac se podávají při atopickém ekzému doprovázeném silným svěděním nebo kopřivkou, nebo v případě, že současně trpíte respiračními alergiemi. 

Emoliencia

Emoliencia jsou hlavní součástí léčby atopického ekzému. Obnovují, zjemňují a hydratují pokožku. Emolienční přípravky nanášejte na pokožku celého těla, aplikujte nejméně dvakrát denně. Pokud kombinujte s kortikoidy použijte emoliencia přednostně. Urea je hydratující substance, která působí mírně proti svědění pokožky - je obsažena v kožních emulzích Excipial U Lipolotio. Přípravky s ureou mohou vyvolat i podráždění, rizikovou skupinou jsou hlavně kojenci, proto se používají u dětí až od 3 let.

Dermokosmetika a olejové přísady do koupele

Účinné jsou dermokosmetické přípravky s extraktem z bílého ovsa - A-DERMA Exomega emolienční mléko. Extrakt zmírňuje svědění, zarudnutí, působí protizánětlivě a má příznivý vliv na regeneraci pokožky. 

Olejové přísady do koupele (Balneum Hermal F je přísada do koupele) se používají k hygieně místo sprchového gelu a pěny do koupele. Přípravky kůži pořádně promašťují a vytváří na pokožce ochranný film, který brání jejímu vysoušení. Používejte každý druhý den, doba koupele je optimální v rozmezí 10 až 20 minut. Po koupel osušte pokožku pouze lehkým poklepem a  aplikujte emoliencia.

Ichtamol

Přípravky na bázi ichtamolu (např. Ichtoxyl) používejte k doléčení zánětu, po ukončení terapie kortikoidy. Ichtamol má protizánětlivý a protisvědivý účinek a jeho aplikace omezuje opětovné vzplanutí atopické dermatitidy po vysazení léčiv. 
 

Léky na ekzémy a vyrážky


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.