Škodlivé látky v kosmetice aneb čemu se v produktech vyhnout?

ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE ANEB ČEMU SE V PRODUKTECH VYHNOUT?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Pečující, vyživující a šetrná. Taková by měla být ideální kosmetika. Ale všechno není vždy ideální a to platí i o složení kosmetických přípravků. Spotřebitele dnes naštěstí chrání pravidla pro výrobu a označování kosmetiky. Přesto se stále mluví o škodlivých složkách v kosmetice. Které to jsou a jaké riziko hrozí?

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce
  • Články o životním stylu
  • Články o osobní péči

7 minut čtení


Kde se berou nebezpečné látky v kosmetické praxi Kde se berou nebezpečné látky v kosmetické praxi

Kosmetické přípravky – to je obrovské spektrum výrobků pro péči o tělo. Od sprchových gelů, šamponů a zubních past přes přípravky na péči o pleť a ochranu před UV zářením, dekorativní kosmetiku, antiperspiranty a deodoranty až k přípravkům pro intimní hygienu.

Od jakéhokoliv kosmetického přípravku čekáme důkladnou a šetrnou péči, dlouhou trvanlivost i příjemnou vůni. Tady už začínáme být na stopě důvodům, proč najdeme některé velmi sporné složky v kosmetice. Běžně si totiž člověk v cukrárně nepoloží otázku, proč by se máslový krém v dortíčku měl už za den, dva zkazit, když krém, který má doma v koupelně, používá už mnoho týdnů. Ve skutečnosti ale oba obsahují složky, které podléhají rychlé zkáze.

Chemie v kosmetice se tedy určitě neobjevuje jen z dlouhé chvíle jejích výrobců. Přídatné složky často vytvářejí strukturu přípravku, podílejí se na jeho vlastnostech nebo výrobek konzervují, aby se v něm nerostly bakterie a plísně škodlivé pro lidské zdraví. Naneštěstí právě tyto přídatné látky často mohou za podráždění a další nežádoucí reakce kosmetiky.

Aby kosmetika byla bezpečná Aby kosmetika byla bezpečná

Kdo chrání spotřebitele před potenciálně škodlivými složkami v kosmetice? Kosmetické přípravky vyrobené v Evropské unii podléhají jedné z nejpřísnějších kontrol na světě. Evropská komise vydává seznam zakázaných látek pro kosmetické výrobky, na kterém je přes 1700 sloučenin, které by při použití v kosmetice mohly negativně ovlivňovat zdraví.

Zakázané látky v kosmetice

Jako toxické látky v kosmetice Evropská komise označila a následně zakázala například fenol nebo kyselinu boritou, která se používala jako konzervant. Octan olovnatý dříve používaný pro zlepšení trvanlivosti, lesku a kvality barvy. Dále dioxan, který se do kosmetiky dostává v procesu výroby jiných surovin, nebo bisfenol A, který se do přípravku mohl uvolňovat z obalu a v těle působit jako endokrinní dysruptor.

Než se jakákoliv kosmetika dostala k vám do koupelny, muselo ji schválit Národní referenční centrum pro kosmetiku. Na obale všech přípravků pak najdete jejich celkové složení – INCI.

Složení kosmetiky neboli INCI

International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) je mezinárodní systém pro označování složek kosmetiky. Název určité složky je tak na každém přípravku uveden stejným názvem (obvykle anglicky). Jednotlivé suroviny jdou navíc postupně za sebou dle toho, jak moc jsou v přípravku zastoupené. První uvedené složky je v přípravku nejvíce. Pokud je některých složek v kosmetickém produktu méně než 1 %, uvádějí se na konci seznamu už bez ohledu jejich množství.

Kromě složení podléhají regulaci i další označení na obale výrobku jako paraben-free (bez parabenů), obsahující nanočástice [nano], přírodní kosmetika aj.

Vyrobeno “mimo EU”

“V kosmetice se používají jen povolené látky, proto je bezpečná.” Pozor! V takovém tvrzení může být háček. Velmi přísné standardy dodržované výrobci v evropských zemích nejsou samozřejmostí pro přípravky vyrobené za hranicemi Evropské unie. S kontrolou složení výrobku i v tomto případě pomůže INCI, kterým jsou všechny kosmetické přípravky prodávané v ČR povinně označeny.

Certifikovaná přírodní kosmetika

Známky Certifikovaná přírodní kosmetika CPK a CPK BIO jsou českými certifikáty pro kosmetická výrobky obsahující 85 % přírodních surovin, resp. v případě CPK BIO 90 % přírodních surovin a minimálně 20 % výrobku surovin produkovaných v rámci ekologického zemědělství. Kvůli těmto limitům v přírodní kosmetice najdete méně syntetických sloučenin upravujících vůni a barvu nebo méně konzervantů. Díky tomu má mnoho výrobků přírodní kosmetiky současně hypoalergenní složení.

Krémy a pleťová kosmetika Krémy a pleťová kosmetika

Přípravky na čištění pokožky patří mezi oplachované kosmetické přípravky. Častěji ale k péči o pokožku použijeme tzv. kosmetiku s prodlouženým kontaktem s kůží – jednoduše řečeno jde o přípravky, které se neoplachují. V obou případech, ale především u neoplachovaných kosmetických přípravků, je důležitá jejich nedráždivost.

Parabeny

Hydroxybenzoová kyselina je základem pro celou skupinu esterů – parabenů. V kosmetice používaný methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben a hexamidin paraben jsou velice účinné konzervanty chránící přípravky před mikroorganismy. Avšak mají také stinnou stránku. Prokázalo se u nich, že mohou pokožku alergizovat a podráždit, především pokud je kůže poškozená. Nejsou proto vhodnou volbou třeba pro atopiky.

Parabeny mají také slabou estrogenní aktivitu. Znamená to, že v těle mohou napodobovat účinky ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Během testů se ale neprokázala souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu ani vliv na mužskou plodnost.

Zakázané parabeny v kosmetice v EU: Isopropylparaben, Isobutylparaben, Phenylparaben, Benzylparaben, Pentylparaben.

Další nevhodné konzervanty

Vyhýbání se parabenům v kosmetice bude dávat smysl jen tehdy, pokud je nahradí šetrnější, nezávadné konzervanty. I mezi jinými konzervanty jsou totiž potencionálně dráždivé sloučeniny.

  • Methylisothiazolin

U methylisothiazolinu (MIT) se prokázal alergizující potenciál. Máte citlivou pleť? Pak se methylisothiazolinu rovněž vyhýbejte. U citlivé pleti může vyvolat podráždění a začervenání. Tento konzervant je proto možné používat jen v koncentraci do 0,0015 % a to v přípravcích, které se oplachují.

Toxický formaldehyd – je nadobro pryč?

Formaldehyd patřil mezi nejhorší látky v kosmetice. Prokázalo se u něj později dokonce karcinogenní působení. V kosmetických výrobcích je dnes zcela zakázán. Některé stále povolené konzervační látky ale malé množství formaldehydu uvolňují např. imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, benzylhemiformal nebo sodium hydroxmethyl glycinát. Jejich množství v kosmetickém přípravku je z tohoto důvodu omezováno. Kontroverzním konzervantem, který formaldehyd v některých případech nahrazuje, je bronopol. Bronopol má vysoký alergizující potenciál a nesmí být proto v přípravcích v koncentracích vyšších než 0,1 %.
  • Phenoxyethanol

Dráždivý potenciál má i další konzervant – phenoxyethanol. Část phenoxyethanolu se navíc pokožkou může vstřebávat. Jde o další látku, které stojí za to se vyhnout, pokud máte ekzém nebo citlivou pokožku. Dráždí také oční okolí. Není vhodný pro nejmenší děti do 3 let. Na tuto složku kosmetiky můžete být navíc alergičtí. Nepodceňujte proto radu, že každý nový kosmetický produkt je třeba před aplikací vyzkoušet na malém místě na pokožce! Maximální koncentrace phenoxyethanolu v kosmetice je 1 %.

  • Triclosan

Přestože kosmetické přípravky jsou určené pouze na vnější použití, některé jejich složky se mohou pokožkou vstřebat do těla. To platí i triclosanu. Pokud by šlo o větší množství, hrozí riziko ovlivnění štítné žlázy. Doporučuje se proto nepoužívat současně více produktů s tímto konzervantem. Obzvláště vhodné je toto pravidlo pro těhotné a kojící ženy. Pozor také na to, že triclosan kromě kosmetiky mohou obsahovat i čističe a dezinfekce pro domácnost.

Dalším problémem triclosanu je, že jeho časté používání může přispívat ke vzniku antibiotické rezistence. V kosmetice je triclosan povolený v mýdlech a sprchových gelech, zubních pastách, deodorantech nebo přípravcích na nehty v koncentraci do 0,3 %. V ústních vodách nesmí být víc než 0,2 % triclosanu.

Exematická pokožka je pro výběr kosmetiky výzva

Nejen nevhodné konzervanty. Atopická pokožka se sklonem k ekzému nesnese i další složky, přestože mnohé z nich nejsou pro zdravou pokožku nijak dráždivé. Pokud sami trpíte ekzémem nebo vybíráte kosmetiku pro atopika, vyhněte se rovněž sulfátům (vysušují pokožku), silikonům, parafinu a minerálním olejům (mohou ucpávat póry a zhoršit projevy onemocnění), umělým parfémům, barvivům, lanolinu nebo i kokosovému oleji (jde o potenciální alergeny) a také propylenglykolu (může podráždit citlivou pleť).
  • Iodopropynyl butylcarbamát (IPBC)

Konzervační látka obsahující ve své struktuře jód je iodopropynyl butylcarbamát. Jako konzervační látka má využití v širokém spektru kosmetických produktů. Dráždí však při vdechnutí. Kvůli obsahu jódu není navíc vhodná pro děti nebo do přípravků určených na ošetření velkých ploch na těle, kosmetiky používané na rty nebo pro ústní hygienu. V přípravcích, které se oplachují, může být iodopropynyl butylcarbamát v koncentraci 0,02%. V neoplachovaných přípravcích je povolena jen poloviční koncentrace, v deodorantech pak jen 0,0075 %.

Chemické UV filtry

Ochrana pokožky před slunečním zářením je extrémně důležitá. UV složky slunečního záření způsobují rychlejší stárnutí pleti. Letní slunce může pokožku spálit, na jaře je zase vyšší riziko vzniku slunečních alergií. Nejzávažnější je pak zvyšující se riziko vzniku rakoviny kůže – melanomu.

Chemické UV filtry fungují tak, že po vstřebání do pokožky dokáží UV záření absorbovat. Avšak u některých z nich se prokázaly na pokožce nežádoucí reakce – například místo ochrany před oxidativním poškozením pokožky naopak po v kombinaci s UV paprsky oxidační stres vyvolávaly nebo se ukázalo, že jde o endokrinní disruptory. Dnes proto existuje seznam UV filtrů, které jsou v Evropskou komisí povolené pro výrobu opalovacích přípravků. Přesto je vhodné se při výběru opalovacího přípravku zajímat o jeho složení. Některé UV filtry totiž stále mohou dráždit citlivou pokožku nebo způsobovat jiné nežádoucí reakce.

  • Oxybenzon

Oxybenzon má z chemických UV filtrů největší potenciál vyvolat alergickou reakci. Je také podezřelý z ovlivňování hormonálního systému u lidí, ale tento jeho účinek se u něj ve studiích neprokázal. V opalovacích přípravcích se používá v maximálně 6% koncentraci.

Chemický UV filtr z rodiny benzofenenů – oxybenzon se navíc prokázal jako škodlivý pro životní prostředí obzvláště pro vodní organismy především mořské korály. Na trh se proto budou v EU uvádět produkty s jeho obsahem jen do konce července 2023. Z podobných vlastností je podezřelý i další chemický UV filtr octocrylen. V některých přímořských státech jsou proto oxybenzon a octocrylen zakázány už dnes. 

  • Další chemické UV filtry s alergizujícím potenciálem

Také další chemické UV filtry mohou vyvolávat fotokontaktní dermatitidu (alergické podráždění pokožky po vystavení slunečnímu záření) například:

Chemický UV filtr (INCI)

Maximální koncentrace v přípravku

Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane)

5 %

Benzophenone-4, Benzophenone-5

5 %

Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)

8 %

Homosalate

7,34 %

Methylbenzylidene Camphor (4-MBC)

4 %

Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate)

10 %

Octocrylene

10 %

Solární kosmetika pro nejcitlivější pleť

Jaká je nejlepší solární kosmetika pro citlivou a dětskou pokožku? Nejcitlivější pokožku chraňte opalovacími přípravky obsahujícími fyzikální UV filtry, které UV záření odráží a nevstřebávají se do pokožky. Mohou to být jak opalovací mléka s minerálními UV filtry, tak třeba i opalovací přípravky s organickými pigmenty. Obojí kombinuje třeba AVENE Sun Minerální mléko SPF50+.


Za bezpečnější jsou považovány UV filtry:

Chemický UV filtr

INCI

Iscotrizinol

Diethylhexyl Butamido Triazone

Mexoryl SL

Benzylidene Camphor Sulfonic Acid

Mexoryl SX

Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid

Mexoryl XL (Tinosorb S)

Bis-Ethylhexylphenol Methoxyphenyl Triazine

Octisalate

Ethylhexyl Salicylate

Octyltriazone

Ethylhexyl Triazone

Usan

Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate

Uvinul A Plus

Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate

Aby opalovací přípravek chránil před celým spektrem UV záření, bývá nutné UV filtry vzájemně kombinovat. Při kombinaci více substancí ale může vznikat tzv. koktejlový efekt. Riziko projevu nežádoucí reakce u kombinace látek je v takovém případě vyšší, než kdyby látky působily samostatně.

Vlasová kosmetika Vlasová kosmetika

Stejně jako u pleťové kosmetiky, i přípravky pro péči o vlasy a vlasovou pokožku by měly obsahovat nedráždivé složky a konzervanty. V případě vlasové kosmetiky se zajímejte také o další látky:

Sulfáty

Sodium lauryl sulfát (SLS) a sodium laureth sulfát (SLES) jsou látky, které zajišťují krásnou pěnivost přípravků. Přestože jako povrchově aktivní látky jsou velmi účinnými “čističi”, vlasovou pokožku vysušují. Lidé s atopickým ekzémem, citlivou vlasovou pokožkou, lupénkou nebo prostě se suchými vlasy udělají nejlépe, porozhlédnou-li se po šamponu bez sulfátů. Sulfáty v šamponech mohou nahradit například šetrnější glykosidy, betainy nebo tenzidy jako Disodium Laureth Sulfosuccinát.

Nemoc letušek

Nadměrné užívání nešetrných pleťových přípravků – i to může být obviněno z kožních problémů, konkrétně ze vzniku periorální dermatitidy. Červené pupínky pod nosem, suchá pokožka v okolí úst zasahující někdy až k očím. To všechno jsou její nepříjemné projevy. Za jednu z příčin periorální dermatitidy se považuje to, že kosmetické produkty “přehydratují” spodnější vrstvy obličejové pokožky a ta se v důsledku toho stane propustnější, podrážděnou a náchylnou k infekci. Mezi jednu z možností léčby periorální dermatitidy proto patří tzv. “zero therapy.” Jednoduše zákaz používání všech pleťových produktů. Dalšími příčinami mohou být genetické faktory, atopie nebo hormonální vlivy.

Silikony

V pleťové kosmetice i na povrchu vlasů silikony rychle a efektivně zajistí vyhlazení povrchu, hebkost a zářivý lesk. Silikonové “pozlátko” ale ještě neznamená, že pleť či vlasy pod ní jsou zdravé. Silikony vlas obalují a zabraňují tak vstřebání výživných látek z ostatní vlasové kosmetiky. Navíc se silikony z vlasů jen velmi těžko odstraňují, jejich vymytí proto může trvat poměrně dlouho nebo speciální hloubkově čisticí šampony. Používání šamponu bez silikonu možná nepřinese tak zázračně okamžitý efekt. V dlouhodobém horizontu však budou vlasy zdravější a tím i krásnější.

Pokud pak jde o pleť, silikony na ní vytvářejí film, pod kterým je pleť suchá. Navíc mohou ucpávat póry, proto vyžadují velmi důkladné čištění. Nejběžněji používaným silikonem je dimetikon. Dimeticone v kosmetice ve složení (INCI) i další silikony poznáte dle koncovek -icone, -siloxane např. cyklopentasiloxan, -iconol např. dimethiconol.

Diethanolamin (DEA)

Ethanolaminy jsou regulátory pH a emulgátory. Nejznámějším zástupcem je diethanolamin, v přípravcích najdete ale i další jako: monoethanolamin nebo cocamide dea. Ethanolaminy jsou dráždivé látky. Diethanolamin se navíc částečně vstřebává do organismu. U zvířat působení diethanolaminu mělo souvislost se vznikem rakoviny jater, avšak ve vyšších koncentracích, než mohou být používány u lidí.

přírodní kosmetika

Antiperspiranty a deodoranty Antiperspiranty a deodoranty

Nadměrné pocení je nepříjemné pro člověka i pro jeho okolí. Antiperspiranty omezující pocení jsou proto dnes standardní výbavou mužů i žen. Deodoranty zase pach potu překrývají. Za zápach spojený s pocením jsou zodpovědné bakterie, které pot na pokožce rozkládají. Snížení pocení je proto jedním z logických kroků, které proti němu lze udělat.

Antiperspiranty

Účinnost antiperspirantů je založená na obsahu sloučenin obsahující aluminium (tj. soli hliníku). Hliník vytváří s potem gelovitou látku a navíc působí na keratin v potních žlázách. Vzniká tak jakási zátka, která brání vylučování potu. Hliník je kovový prvek, který se v těle nekumuluje, ale je vylučován ledvinami. Antiperspiranty mohou být rovněž založeny na sloučeninách zirkonia.

Přestože se u sloučenin hliníku v antiperspirantech neprokázala dlouho diskutovaná souvislost se vznikem rakoviny prsu, může se tu těchto přípravku objevit alergická reakce, obzvláště pokud jsou aplikovány na porušenou pokožku. Může dojít také k podráždění, za to mohou být zodpovědné také další složky antiperspirantů třeba parfémy a konzervanty.

Deodoranty

Deodoranty mohou obsahovat dráždivé látky jako již výše zmíněné konzervanty. Z hlediska ekotoxicity jsou diskutovaná jejich tlaková balení. Přestože se freony škodlivé pro ozonovou vrstvu již nepoužívají, ani organické plyny, které je nahradily nejsou zcela neškodné. Navíc jejich použití významně narostlo. Ale ani vonné látky v jejich složení nemusí být zcela v pořádku. Oblíbenou alternativou jsou proto přírodní deodoranty.

Parfémy Parfémy

Vůni spojujeme s určitými zážitky nebo emocemi. Důležitou roli hrají také v kosmetických přípravcích, ať už je “vonění” jejich primární funkce nebo parfemace dokresluje příjemný zážitek z použití přípravku. I mezi parfémy ale najdeme některé problematické sloučeniny.

Ftaláty

Ftaláty neboli deriváty kyseliny ftalové jsou organické látky používané pro měkčení plastů i jako látky stabilizující vůni. Ftaláty ale mohou narušovat hormonální rovnováhu. Napodobují účinky ženských pohlavních hormonů (estrogenů), proto jsou spojovány s reprodukční toxicitou nebo snížením plodnosti u mužů. Jako parfemační látky jsou používány například Diethylftalát (DEP), Diethylhexylftalát (DEHP) a Dibutylftalát (DBP). Kromě parfémů a deodorantů se ftaláty často používají třeba i v lacích na nehty.

Musk sloučeniny

Fixátory vůně nebo také syntetické analogy pižma mohou označovat skupinu látek známou jako musk sloučeniny. Přestože některé z těchto látek mohou alergizovat, znepokojující je také jejich dopad na životní prostředí. V přírodě se totiž jen těžko odbourávají, a proto dochází k jejich kumulaci. Od roku 2003 se proto jejich používání reguluje a bylo zakázáno například klasické syntetické xylenové pižmo. Zástupci těchto látek jsou třeba Galoxide nebo Musk Ambrette.

Přírodní kosmetika Kosmetika pro atopiky



ZDROJE

 

  • CosIng - Cosmetics - GROWTH - European Commission [online]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=ref_data.annexes_v2
  • VRANOVÁ, Vilma a Václava VALEŠOVÁ. Praktické aspekty fotoprotekce. Pediatrie pro praxi. 2019, 2019(20(3), 180-187.
  • Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?. LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-06-01]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/silikony-v-kosmetice.html
  • KUČEROVÁ, MUDr Renata, et al. Zdravotní aspekty antiperspirantů. Dermatologie pro praxi, 2015, 9.2: 70-72.
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ATTITUDE Šampón na lesk a objem 473ml

  • Přírodní kosmetika
  • Péče o vlasy
  • Akce
  • Sleva 18 %

Nedostupné

279 Kč 229 Kč

WELEDA Skin Food 75ml

  • Přírodní kosmetika
  • Péče o tělo
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

259 Kč

Saloos Bio přírodní deodorant Levandule 60g

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

199 Kč

BIOKAP Barva na vlasy 4.0 hnědá přirozená 140ml

  • Přírodní kosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

259 Kč

SOLERO Mléko po opalování proti začervenání 200ml

  • Kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

169 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    17. 01. 2023

    Jak se starat o atopickou pokožku?

    Dobrý den,
    kožní lékařka mi udělala stěr z pokožky a zjistila, že mám atopickou pokožku. Nikdy jsem to neměl, kde se to dalo chytnout? Co si mám koupit do sprchy a co na promazávání? Děkuji.

    Dobrý den,
    atopická pokožka či atopický ekzém se nedá chytnout jako rýma apod., příčina vzniku stále není jasná. 

    Na rozvoji se podílí celá řada faktorů:

    • genetika,
    • poškození kožní bariéry,
    • chyba v imunologické odpovědi,
    • vlivy životního prostředí,
    • patogeny (bakterie, viry, plísně, roztoči atd.).

     

    Může se proto projevit v kterémkoli věku a v jakékoli míře. Bohužel přetrvává dlouhodobě a prakticky nelze vyléčit. Pouze je možné prodloužit fázi chronickou nebo také klidovou oproti akutní, kdy dochází ke svědění a začervenání pokožky. Zhoršení stavu ovlivňují např. alergeny, hormonální i klimatické změny, stres a nezdravý životní styl (viz článek).

    Vhodnou formou přípravku do sprchy jsou oleje, které pokožku promašťují a tvoří na ní ochranný film proti vysoušení. Případně se nemusíte vyhýbat ani koupelím. Ty by měly probíhat obden v délce 10 až 20 minut a voda by měla být vlažná (ideálně okolo 35 °C). Po mytí je třeba osušit pokožku jen lehkým poklepem ručníku a do 3 minut ji promazat.

    Dobrou zkušenost mám se značkou Avene řadou XeraCalm A.D, která poskytuje okamžitou úlevu od svědění, zklidňuje podráždění, intenzivně vyživuje a obnovuje ochrannou kožní bariéru.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    07. 12. 2022

    Přírodní deodorant pro 10ti letého chlapce

    Dobrý den, prosím o radu. Synovi bude v březnu 10 let a má potvrzenou předčasnou pubertu. Roste mu v podpaží ochlupení a bohužel je i cítit. Hodně ho to trápí a stydí se mezi kamarádi. Existuje nějaký přírodní deodorant či sprej pro 10ti leté dítě? Nechci mu dávat klasický deodorant č sprej. Budu vám vděčná za odpověď. Děkuji,

    Dobrý den.

    Weleda vyrábí deodoranty na přírodní bázi.
    Existuje i doplněk stravy na zmírnění pocení.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Vlasy a Nehty
    28. 02. 2023

    Jaký šampon je šetrný k mytí vlasů i vlasové pokožky?

    Dobrý den,
    máte nějaké tipy na šampon, který by mi jakkoliv neškodil? Mám problémy s vypadáváním vlasů a přijde mi, že mi kofeinové šampony vysušují vlasovou pokožku. Takže nějaký přírodní, neškodlivý a šetrný šampon. Děkuji.

    Dobrý den,

    Váš dotaz předávám naší dermoporadkyni.

    S pozdravem
    Mgr. Marika Kučerová
    Lékárník BENU U Silnice

    Dobrý den, 

    pro šetrné mytí vlasů a vlasové pokožky bych doporučila šampon s ovsem od značky KLORANE. Výtažek z ovsa jemně myje vlasy a zároveň je zjemňuje, chrání a poskytuje jim pružnost. Složení obsahuje aktivní látky vyrobené z 87 % přírodního původu, které jsou navíc bioodbouratelné.  

    Šampon se dodává ve 100% recyklovatelném a recyklovaném plastovém flakonu a ve dvou velikostech balení (200 ml a 400 ml).

    Na vypadávání vlasů je pak určena řada pro obnovu jejich síly a vitality s chininem a protěží alpskou, která také zahrnuje přírodní přípravky.  

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Vlasy a Nehty
    30. 03. 2023

    Existuje přírodní šampon na lupénku?

    Dobrý den,
    existuje nějaký přírodní šampon na lupénku? Když masti nepomáhají. Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    Váš dotaz přeposílám naší dermoporadkyni.

    S pozdravem
    Mgr. Marika Kučerová
    Lékárník BENU U Silnice

    Dobrý den, 

    z přírodních přípravků na vlasy určených na lupénku mě napadá Annabis Bodycann přírodní šampon 250 ml

    Šampon je 100% přírodní a obsahuje arganový a konopný olej, panthenol, extrakt 19 bylin a olej ze santalového dřeva, levandule lékařské a cedru atlaského. Je vhodný pro každodenní péči.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Děti
    • Nežádoucí účinky
    28. 06. 2023

    Ekologické dětské mléko na opalování šetrné k oceánům

    Zdravím, prosím je tento produkt přivetivy ke korálům čili oceán friendly?? Díky!!

    Dobrý den,

    ve složení mléka Sebamed Dětské opalovací mléko OF30 je i UV filtr octocrylen, který patří mezi UV filtry podezřelé z poškozování mořských organismů. 

    Jako korály friendly opalovací mléka pro děti šetrná k oceánům se dají označit např.:

     WoodenSpoon SPF30 s výhradně minerálními non-nano UV filtry,
    ATTITUDE Dětská ochranná tyčinka,
    Nivea Sun Dětský sprej OF50+
    Bambo Nature Opalovací krém Kids SPF30
    Bioderma Photoderm PEDIATRICS řada 

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.