Mateřská znaménka: Proč je kontrolovat a jak na samovyšetření?

MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA: PROČ JE KONTROLOVAT A JAK NA SAMOVYŠETŘENÍ?

Mateřská znaménka jsou společně s pihami naším jedinečným doplňkem, který nás provází celý život. Aby se však nestaly nebezpečnými, je potřeba je pravidelně kontrolovat a starat se o ně. Tento článek vám prozradí více.

  • Pleť a pokožka
  • Péče

5 minut čtení


Co jsou mateřská znaménka Co jsou mateřská znaménka 

Mateřská znaménka jsou viditelnými barevnými útvary na kůži, které se vyskytují buď při narození, nebo se vyvinou těsně po narození. Mohou mít různou velikost a tvar a vznikají díky přítomnosti pigmentových buněk, které obsahují melanin. Časem se jejich podoba může měnit. 

co jsou mateřská znaménka

Podoby mateřských znamének Podoby mateřských znamének

Mateřská znaménka mohou mít mnoho různých barev, včetně hnědé, černé, světle modré, růžové, bílé, červené nebo fialové. Některá mateřská znaménka jsou pouze zbarvením povrchu kůže; jiné jsou vyvýšené nad povrch kůže nebo zasahují do tkání pod kůží.

Co ovlivňuje vznik mateřských znamének Co ovlivňuje vznik mateřských znamének

Vznik mateřských znamének a pih ovlivňují zejména dva faktory - geny a slunce. Pigmentace však může vzniknout i potom, co jsme se spálili, po zánětu kůže, po užívání antikoncepce, v důsledku hormonálního onemocnění nebo s přibývajícím věkem.

Dá se vzniku mateřských znamének předejít? Dá se vzniku mateřských znamének předejít?

Neexistuje žádný známý způsob, jak zabránit vzniku mateřských znamének. Ve většině případů však samotná mateřská znaménka není vůbec třeba léčit. Lidé s mateřskými znaménky by pouze měli věnovat pozornost jejich pravidelné kontrole a také by měli věnovat zvýšenou pozornost ochraně před slunečním zářením a při pobytu na slunci používat kvalitní opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším, aby se předešlo případným komplikacím.

Dá se vzniku mateřských znamének předejít

Kdy zpozornět Kdy zpozornět

Komplikací mohou být znaménka na citlivých místech, které mohou ovlivnit běžné fungování (např. na obličeji nebo na intimních partiích). Větší pozornost byste měli svým znaménkům věnovat tehdy, pokud máte na těle větší množství pih nebo pokud jste se za život (hlavně v dětství) vícekrát spálili. Ostatním stačí znaménka kontrolovat jednou za čas. Právě pravidelným pozorováním však lze předejít vzniku rakoviny kůže.

Pokud mateřská znaménka vyžadují léčbu, liší se tato léčba podle druhu mateřského znaménka a souvisejících podmínek.

Jak předejít vzniku melanomu Jak předejít vzniku melanomu

Opakovaná a chronická opalování s sebou nesou nepříjemné komplikace, mezi které patří aktinické stárnutí kůže, vznik kožních nádorů a ještě nebezpečnější maligní melanom, který ovšem až v polovině případů vzniká právě z mateřského znaménka. I proto je potřeba znaménka průběžně sledovat a pravidelně, nebo při podezření, absolvovat kontroly u odborníka. Včasně provedená diagnóza, i když nepříznivá, je základem budoucího úspěchu léčby, a mnohdy znamená pouze nutnost dalšího pravidelného a podrobnějšího sledování.

Typy vyšetření Typy vyšetření

Pravidelnou preventivní kontrolu můžete vyřešit pomocí samovyšetření z pohodlí domova. To je komfortní zejména pro ty, kteří musí kontrolu provádět pravidelněji, to jest i několikrát za rok. Odbornější kontrola - při prevenci 1x za rok, nebo okamžitě při podezření - probíhá u dermatologa a je bezbolestná. Odborník zkoumá stav znamének a posoudí, zda je jakékoliv z nich nutné dále vyšetřit.

​  Princip kontroly znamének: metoda ABCDE ​ Princip kontroly znamének: metoda ABCDE

Metoda ABCDE nám pomáhá odhalit, zda je s našimi znaménky něco v nepořádku a je tak třeba navštívit dermatologa, aby se předešlo vzniku melanomu. I díky ní zvládne samovyšetření každý sám. Samovyšetření provádějte v klidu, v kvalitně osvětlené místnosti, a se zrcadly, pokud vám s kontrolou na nedostupných místech nepomůže někdo další.

Zbystřete a navštivte odborníka, pokud Vaše znaménko splňuje jeden (nebo více) z bodů:

A - ASYMMETRY - ASYMETRIE

asymetrie

Normální mateřská znaménka nebo pihy jsou obvykle symetrické. Pokud bychom je rozpůlili, vznikly by typicky dvě symetrické poloviny.

Varovným signálem tedy je, pokud nebudou skvrny na obou stranách vypadat stejně. Tvar sám o sobě nenaznačuje zhoubný nádor, protože některá mateřská znaménka mají nepravidelný tvar, ale je jedním ze znaků, na které se odborníci zaměří.

B - BORDERS - OKRAJE

okraje

Mateřská znaménka nebo pihy jsou obvykle kulaté.

Ty s neostrým a/nebo zubatým okrajem mohou být známkou rakovinného nebo předrakovinného bujení.

C - COLOUR - BARVA

barva

Normální znaménka a další skvrny na kůži jsou obvykle jednobarevné.

Znaménko, které má více než jednu barvu, považujeme za podezřelé. Změny barvy mohou zahrnovat ztmavnutí skvrny (někdy až do tmavě fialové nebo černé) nebo její zesvětlení.

D - DIAMETER - PRŮMĚR 

průměr

Pokud je znaménko větší než 5 nebo 6 mm, musí ho kontrolovat lékař. To se týká i oblastí kůže, které nemají žádné jiné abnormality, pokud jde o barvu, ohraničení nebo asymetrii. Neznamená to však, že menší výrůstky nevyžadují žádné vyšetření.

E - EVOLUTION - VÝVOJ

vývoj

Mateřská znaménka se obvykle výrazně nemění.

Vývoj, u kterého musíme zpozornět znamená, že znaménko nebo výrůstek mění svou velikost, vzhled a strukturu.

F - FUNNY LOOKING - NEOBVYKLÝ VZHLED

neobvyklý vzhled

Pihy jsou si obvykle podobné a typické mateřské znaménko splňuje body výše - je symetrické, jedné barvy a časem se výrazněji nemění. Pokud si tedy všimnete odlišnosti od obvyklých nebo ostatních kožních znamének, je čas objednat se na kontrolu k dermatologovi.

Dalším varovným znakem je, pokud znaménko bolí, svědí nebo krvácí. V takovém případě navštivte odborníka okamžitě.

Prohlídka u odborníka Prohlídka u odborníka

Na pravidelné preventivní kontrole, nebo na kontrole, na kterou přijdete s podezřením, které jste získali při samovyšetření, vždy svého lékaře informujte o všech rizikových faktorech: kdy a jak jste se vystavovali slunečnímu záření, zda jste v poslední době využívali jiných forem opalování (solárium), o předchozí rakovině kůže nebo rodinné anamnéze a dalších zdravotních potížích.

Nezapomínejte na ochranu před sluncem Nezapomínejte na ochranu před sluncem

K dalším preventivním opatřením před vznikem melanomu patří fotoprotekce, tedy ochrana kůže při vystavení slunci. Volte kvalitní produkty, které pokožku chrání před širokým spektrem slunečního záření a zároveň o ni pečují.

ochrana před sluncem

Tento článek byl připraven ve spolupráci se společností Bioderma, která nabízí celou řadu produktů, které poskytují širokospektrální efektivní ochranu - 100% minerální MINERAL Fluid SPF 50+, který je šetrný k dětské, ale i atopické pokožce nebo BRONZ Olej SPF 50+, který zároveň chrání pokožku a podporuje její přirozené opálení. Produkty ochrání pokožku v každém věku - např. KID sprej SPF 50+ byl speciálně vyvinut pro dětskou pokožku a má hypoalergenní složení, antioxidační péče SPOT AGE 50+ naopak redukuje známky stárnutí pleti a pokožku regeneruje.

Celý sortiment značky BIODERMA

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

BIODERMA Photoderm KID mléko SPF50+ 100ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

399 Kč

BIODERMA Sensibio AR krém 40 ml, zklidňující krém pro citlivou a začervenalou pleť, růžovka

  • Péče o pleť
  • Dermokosmetika
  • Sleva 200Kč při koupi nad 690Kč

Nedostupné

499 Kč

BIODERMA Photoderm After sun gel-krém 200 ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna

Nedostupné

339 Kč


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.