BIO, EKO, cruelty free a další – co znamenají a zaručují?

BIO, EKO, CRUELTY FREE A DALŠÍ – CO ZNAMENAJÍ A ZARUČUJÍ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Obaly mnoha přípravků se dnes pyšní řadou značek a přívlastků. Zároveň stále větší procento lidí zajímá, za jakých okolností vznikají produkty, které si vybírají, a zda jsou šetrné k přírodě i pro ně samotné. Výrobci se proto často předhání v získávání různých certifikací a hrdě své produkty označují jako BIO, EKO, Vegan, GMO free nebo třeba Bez palmového oleje. Co ale skutečně tato označení zaručují? Připravili jsme pro vás praktický přehled označování produktů s jejich významy.

  • Těhotenství
  • Děti a maminky
  • Životní styl
  • Alergie
  • Ženy

5 minut čtení


Šetrné pro vás & ohleduplné k planetě Šetrné pro vás & ohleduplné k planetě

Co znamená BIO?

Přívlastek BIO označuje bio produkty neboli produkty z ekologického zemědělství. Označení Bio může nést potravina, ale také různé suroviny a výrobky z nich. Získání Bio značky má pevná pravidla ukotvená v zákonech a dodržování postupů ekologického zemědělství je kontrolováno.

Ekologické zemědělství stojí na postupech, které zabraňují znehodnocování půdy, krajiny a znečišťování vody v ní. Nevyužívá geneticky modifikované organismy (GMO) ani chemické pesticidy nebo umělá hnojiva. U zvířat chovaných v rámci živočišné výroby se v ekologickém zemědělství dbá na to, aby žila v co nejpřirozenějších podmínkách.

Bio produkty

Produkty získané ekologickým zemědělstvím se mohou označovat jako biologický (BIO) nebo ekologický (EKO). Bioprodukt z ČR poznáte podle zeleno-bílé pruhované značky tzv. biozebry nebo podle evropské značky (list tvořený z hvězd na zeleném pozadí). Evropskou značku mají i dovezené bioprodukty a biopotraviny, na kterých vždy najdete napsanou zemi původu výrobku.

Přestože v ČR Bio výrobky nejsou tak populární, jako například v sousedním Rakousku, jejich obliba roste. V Bio kvalitě tak dnes najdete již spoustu produktů například Bio oleje, Bio medy a sladidla nebo Bio nápoje a mnoho dalších. BIO doplňky stravy naleznete pod značkou Blendea. BIO může být také kosmetika, u nás mají široké zastoupení přípravky italské značky laSaponaria nebo třeba výrobce WoodenSpoon.

EKO

Známka EKO označuje ekologické produkty. Může jít o nejrůznější druhy výrobků. Při jejich výrobě je dbáno na snížení negativních dopadů na životní prostředí, odpovědné využívání energií a jiných přírodních zdrojů. Ekoznačku tak získají výrobky, u kterých se hledí na kvalitu a původ surovin včetně toho, aby neobsahovaly nebezpečné látky. Zásadní je i recyklovatelnost produktu, aby z něj nevznikalo velké množství nevyužitelného odpadu.

Stejně jako označování bioproduktů i přívlastek EKO mohou nést pouze certifikované produkty. Mezi ekologicky šetrné výrobky patří například ekologické pleny nebo EKO čistící prostředky. Vyzkoušejte například šetrné produkty od značek ATTITUDE, Endles by Econea, Claro, Mulieres, The ECO GANG. TIERRA VERDE, Frosch, FeelEco nebo Luba.

Článek o EKO úklidu domácnosti

Šetrné k pokožce i přírodě jsou produkty tradiční české značky Jelen, speciální certifikát sice nemají, ale svým složením na trhu vynikají.

Dalším přístupem k výběru produktů je také spravedlivý nebo férový obchod. Jde o hnutí prosazující vykupování surovin za spravedlivé ceny od producentů z rozvojových zemí. Tím je podporována ekonomická stabilita v těchto oblastech. Známou organizací v této oblasti je například Fair trade.

Organic

U produktů označených jako organické nejsou při výrobě používány syntetické pesticidy nebo geneticky modifikované organismy (GMO) podobně jako u ekologického zemědělství. Na rozdíl od EKO produktů nejsou u organických produktů tak široké a přesně definované požadavky, jejich kontrola a nejsou zakotveny v naší legislativě. Například v zahraničí pojem organic definuje americká FDA. Anglické “organic” pak je synonymem pro český pojem “ekologické”.

CPK - certifikovaná přírodní kosmetika

Setkali jste se už s logem CPK certifikovaná přírodní kosmetika? V tom případě jste narazili na produkt, který má českou certifikaci přírodní kosmetiky. Certifikační značka CPK se používá od roku 2007 a získají ji výrobci, kteří vyrábí kosmetické produkty způsobem šetrným k životnímu prostředí. Zároveň v CPK kosmetice nenajdete syntetické sloučeniny, geneticky modifikované složky, chemická barviva nebo konzervační látky. Máte také jistotu, že výrobek se značkou CPK nebyl testován na zvířatech. Výrobky s touto značkou najdete například mezi produkty Saloos nebo Annabis. Produkty vhodné i pro ty nejmenší děti naleznete pod značkou Kii-baa.

Narazit můžete také na značku bio kosmetiky CPK bio, která zaručuje, že alespoň pětina surovin na výrobu produktu pochází z ekologického zemědělství.

Cruelty free aneb netestováno na zvířatech

Cruelty free (tj. bez týrání) je označení pro produkty netestované na zvířatech. Se značkou Choose Cruelty Free (CCF) přišla původně australská nezisková organizace. Testovány na zvířatech nesmí být nejen kosmetické produkty, ale ani suroviny pro jejich výrobu. Své produkty netestuje na zvířatech například značka Garnier.

bio produkty

Když se chcete některým složkám vyhnout Když se chcete některým složkám vyhnout

Bez lepku

Celiakie je spojená se zánětlivými procesy ve střevech, za kterými stojí autoimunitní nesnášenlivost lepku neboli obilné bílkoviny. Celiaci musí lepek (gluten) ze svého jídelníčku vyřadit. Při výběru vhodných potravin bez lepku jim může přímo pomáhat označení Bez lepku, které najdete jen na potravinách, které obsahují méně než 20 mg lepku na kilo produktu. Tyto potraviny mohou také získat licenci a být označeny logem přeškrtnutého klasu.

Symbol přeškrtnutého klasu označující bezlepkové potraviny není používán na produktech, které lepek přirozeně neobsahují. Nenajdete je proto například na kukuřici, rýži, ořeších, mase, mléčných výrobcích, luštěninách, ovoci, zelenině a jiných přirozeně bezlepkových potravinách.

Bez laktózy

Laktóza je mléčný cukr. Intolerance laktózy patří mezi časté potravinové intolerance (nikoliv alergie). Vzniká sníženou funkcí enzymu laktáza, která mléčný cukr ve střevech rozkládá. Pokud je laktázy nedostatek, mléčný cukr se neštěpí, což vede k zažívacím obtížím.

Laktózová intolerance se může objevit i ve vyšším věku a může udeřit s různou intenzitou. Zatímco některým lidem nedělají problém mléčné výrobky s nižším obsahem laktózy např. zakysané mléčné produkty, jiní se musí laktóze vyhnout úplně. Orientovat se mohou podle označení “s nízkým obsahem laktózy”, které mohou nést mléčné výrobky s maximálně 1 g laktózy ve 100 g nebo 100 ml. Označení “bezlaktózový” je pak vyhrazeno potravinám s maximálním obsahem laktózy 0,01 g ve 100 g nebo 100 ml. Označení bez laktózy není uváděno u potravin, které laktózu přirozeně neobsahují například u rostlinných nápojů jako alternativ mléka.

Vegan

Veganství je podle své definice životní postoj, který odmítá využívání zvířat k jakémukoli účelu – v produktu, při jeho výrobě nebo testování. Nejde tedy jen o veganské potraviny z čistě rostlinných surovin, ale také o vegan kosmetiku a o všechny výrobky obecně. Veganské produkty mohou nést různé ochranné známky například žlutou V-label (má veganskou i vegetariánskou podobu) nebo zelenou známku Vegan se slunečnicí. Jde však o produktová označení neziskových organizací, která nejsou definovaná v legislativě a zpravidla je získávají produkty na základě licence.

Low carb

Nedokážete si představit, že byste vydrželi den bez jediné sladkosti? Nadměrný příjem jednoduchých cukrů neprospívá zdraví. Komplexní stravitelné sacharidy (škroby) jsou pak významným zdrojem energie. Výživový směr Low carb neboli nízkosacharidová dieta omezuje příjem jednoduchých cukrů i škrobů. Jídelníček při Low carb stravování se tak opírá o bílkoviny a kvalitní tuky. Bílkoviny dobře zasytí a tím pomáhají zbavit se chutí na sladké.

Low carb potraviny

Low carb potraviny obsahují nízké množství cukrů a hodí se do nízkosacharidového jídelníčku, pravidla pro používání značky však nejsou striktně definovaná. Evropský rejstřík výživových tvrzení pak definuje nízkosacharidové produkty (Low sugars) jako ty, které mají méně než 5 g sacharidů na 100 g výrobku nebo méně než 2,5 g sacharidů na 100 g nápoje. Ketogenní dieta je pak forma low carb stravování extrémně omezující příjem sacharidů.

Sugar free

Sugar free nebo také česky Bez cukru je výživové tvrzení, které mohou nést potraviny obsahující méně než 0,5 g cukrů ve 100 gramech produktu.

Setkat se můžete také s dalším výživovým tvrzením: “Bez přidaného cukru”. Toto tvrzení může být na obalech potravin vyrobených bez přídavku cukru (mono a disacharidů) a zároveň ze surovin, do kterých rovněž nebyly přidány žádné cukry pro jejich doslazení. V případě potravin přirozeně obsahujících cukr se pak můžete setkat s nápisem: “Obsahuje přirozeně se vyskytující cukry”

Dia potraviny

Potraviny vhodné i pro diabetiky mohou na obalu nést označení Dia. Dia potraviny mohou místo cukru, který je pro diabetiky nevhodný, obsahovat náhradní umělá sladidla. Pozor ale na to, že né všechna náhradní sladidla jsou bez kalorií a vhodná ke konzumaci v neomezeném množství. Například dia sladidla a sladkosti tak mohou ozvláštnit skladbu potravin, základem stravování lidí s cukrovkou ale přesto zůstává zdravý a vyvážený jídelníček.

GMO free potraviny

Geneticky modifikované organismy neboli GMO jsou takové plodiny, u nichž došlo zásahem do jejich genetické informace ke změně jejich vlastností. Toto “laboratorní šlechtění” má za cíl zlepšit odolnost plodin, jejich výnosy nebo kvalitu. Umělé šlechtění má ale i svá rizika (vznik odolného “superplevele”, změna nutriční hodnoty), proto je pěstování GMO plodin přísně regulováno. Pokud produkt obsahuje složku s obsahem GMO vyšším než 0,9 %, musí být obsah GMO uveden na jeho obalu. Známka Bez GMO (vyprodukováno bez genetické modifikace) zaručuje, že geneticky modifikované organismy nejsou součástí výrobku ani nebyly použity k jeho výrobě. Známka se získává na základě certifikace.

RAW

RAW (z anglického raw neboli syrový) nebo také živá strava je označením pro potraviny, které nebyly zpracovány při vyšších teplotách než 43 °C. Díky šetrnému zpracování si RAW potraviny zachovávají vysoký obsah termolabilních vitamínů např. kyseliny listové nebo vitamínu C, jejichž množství v potravinách kvůli tepelnému zpracování klesá. Nevýhodou RAW stravy je těžší stravitelnost některých makroživin např. bílkovin, zároveň bez tepelného zpracování nedochází ke zbavení potravin bakterií nebo parazitů, což je například problém nepasterizovaného mléka.

Bez palmového oleje

Palmový olej často vyvolává silné emoce. Z hlediska zdraví jde o vysoce nasycený tuk. Nasycené tuky jsou spojené s rizikem zvyšování hladiny cholesterolu, jeho příjem by proto měl být velmi nízký. Zároveň je způsob produkce palmového tuku nešetrný k životnímu prostředí, často kvůli němu dochází k ničení tropických lesů. Díky piktogramu Bez palmového oleje si můžete snadno vybírat nejen z potravin, ale také z kosmetických výrobků nebo třeba doplňků ty, které palmový olej neobsahují.

Bez parabenů

Výrobky bez parabenů ocení příznivci šetrné a přírodní kosmetiky i zdravého stravování. Parabeny jsou konzervační látky. Zajišťují, aby v přípravku nebo trvanlivé potravině nebujely bakterie. Citlivou pokožku mohou ale parabeny dráždit, díky označení bez parabenů se tomuto riziku snadno vyhnete. Používání parabenů v potravinách je regulováno legislativou a některé parabeny byly pro potravinářské účely zcela zakázány, protože se u nich ukázala estrogenní aktivita.

BPA free

Pod písmeny BPA se skrývá chemická látka bisfenol A. Jde o sloučeninu, která se používá při výrobě plastů. Bisfenol A se ale v těle může chovat jako endokrinní disruptor. To znamená, že napodobuje funkci některých hormonů. Znepokojující je například jeho možný vliv na plodnost. Vyhýbat by se mu měly těhotné ženy a malé děti. Zcela zakázaný je bisfenol A pro výrobu kojeneckých lahví

S ohledem na ty nejzranitelnější S ohledem na ty nejzranitelnější

Pro těhotné

Těhotenství je spojeno s krásným očekáváním miminka. Často ale nastávající maminky dostihnou obavy, zda je pro ni v tomto období určitý doplněk či bylinka vhodná. Výběr přípravku jim pak usnadní označení Pro těhotné. O pomoc s výběrem se nebojte také požádat přímé svého lékárníka nebo lékaře.

Pro kojící

Nejenom těhotné ženy, ale i kojící maminky mají své specifické potřeby. Pokud chtějí kromě zdravého a pestrého jídelníčku využít také doplňky stravy, vždy by se měly ujistit, zda je pro ně přípravek v tomto období vhodný. U přípravků, které výrobce doporučuje kojícím maminkám, se mohou řídit označením Pro kojící.

BIOpotravinyPřírodní kosmetikaNetoxická domácnost

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Nuxe Bio Organický 24h balzámový deodorant pro citlivou pokožku 50 g

  • Přírodní kosmetika
  • Péče o tělo

Nedostupné

369 Kč

ATTITUDE Prostředek na mytí nádobí bez vůně 700ml

  • Domácnost
  • Vše pro dítě
  • Akce
  • Sleva 11 %

Skladem na e‑shopu

129 Kč 115 Kč

Allnature Kyselina citronová 5kg

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

459 Kč

Organis Kokosový olej panenský BIO 1000ml

  • Potravina

Skladem na e‑shopu

219 Kč

WoodenSpoon Dětský sprchový gel a šampon 2v1 bez parfemace 300ml

  • Přírodní kosmetika
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

339 Kč

Claro Prášek do myčky All in 1 EKO 800g

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

179 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Imunita
    • Zažívání
    27. 06. 2022

    domácí test na laktózovou intoleranci a alergii na mléko

    Dobrý den, máte v nabídce nějaký domácí test na alergii na mléko a na necitlivost k laktóze? Děkuji

    Dobrý den,

    při podezření na laktózovou intoleranci se v prvním kroku přistupuje k bezlaktózové dietě, kdy by potíže měly odeznít. Případně lékař může provést alergologické testy na mléčnou bílkovinu. V případě laktózové intolerance lze udělat u lékaře testy z krve nebo vydechovaného vzduchu. Samy o sobě ale nestačí, je třeba také vyzkoušet, zda zaberou dietní opatření. 

    Jednoduchý domácí test na laktózovou intoleranci v současné době není. 

    Více v článku o rozdílu mezi laktózovou intolerancí a alergií na mléčnou bílkovinu.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    02. 10. 2022

    Proč je SLS (SDS) v produktu BIODERMA Atoderm Intensive Gel moussant?

    Dobrý den, 
    trochu mě zarazilo, že produkt výše zmíněný obsahuje složku sodium laureth sulfate. Produkt je určen pro atopiky a ekzematiky a zrovna SLS ekzémy, lupy atd. způsobuje či zhoršuje. Je pro to nějaké vysvětlení? Předem děkuji za objasnění. 

    Dobrý den.

    SLS je nejběžnější látka, která snižuje povrchové napětí. Používá se při tvorbě emulzí, tedy jako emulgátor a pokud je použita ve větším množství tak jako pěnidlo. A právě ono množství v produktu resp. jeho poměr vůči tuku v produktu je rozhodující, zda-li bude kůži odmašťovat či nikoliv. Obecně jakýkoliv emulgátor bude mít tendenci z kůže vychytávat tukové složky a tím narušovat její strukturu. SDS je jen nejvíce "profláknutý", protože je v podobné kosmetice díky svým vlastnostem a ceně asi nejpoužívanější. Pokud však emulgátor bude "zaměstnán" vázáním tukových částic v produktu, nebude vám nijak škodit :).

    Technicky nelze vytvořit produkt, který bude rozpustný ve vodě (,aby šel použít ve sprše) a bude dobře roztíratelným, bez obsahu nějakého emulgátoru.

    Pro atopiky nicméně doporučuji raději značku A-derma. V jejich "sprchovém gelu" se SDS nepoužívá, nicméně se používá velmi podobná látka Disodium Laureth Sulfosuccinate.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Zažívání
    27. 10. 2022

    Doplněk Orenzym Laktáza / Orenzym plus jaký je rozdíl?

    Dobrý den,

    jsou vhodné produkty Orenzym Laktáza / plus i pro osoby, které mají problém i s kaseinem, tedy nejen s laktózou? Nebo jsou vhodné pouze pro osoby, které mohou běžně konzumovat potraviny se s níženým obsahem laktózy?
    Jaký je rozdíl mezi Orenzym Laktáza a variantou plus?

    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den

    Dobrý den,

    doplněk stravy Orenzym Laktáza obsahuje enzym laktázu, která štěpí mléčný cukr - laktózu. Při alergii na mléčnou bílkovinu (kasein) nemá laktáza žádný vliv. 

    Doplněk stravy Orenzym Plus obsahuje enzym alfa-amylázu, který se podílí na štěpení sacharidů (škrobu) ve stravě. Amyláza napomáhá štěpit škrob v zažívacím traktu a tím pomáhá lidem s pomalým trávením, které se projevuje např. nadýmáním. Dále přípravek obsahuje zázvor.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.