Vyzbrojte se na EKO úklid domácími čisticími prostředky

VYZBROJTE SE NA EKO ÚKLID DOMÁCÍMI ČISTICÍMI PROSTŘEDKY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Běžné čisticí prostředky mohou být velmi efektivní v odstraňování nečistot. Často jde ale o agresivní přípravky nešetrné k citlivé pokožce nebo s nepříznivými dopady na životní prostředí. Stále více lidí proto bere EKO úklid jako výzvu. Řadíte se mezi ně také? Na cestě za vysněnou netoxickou domácností vám budou nápomocné nejrůznější ekologické čisticí prostředky a z nich vyrobené domácí čističe. Stálicemi na scéně ekologického úklidu jsou kyselina citronová, jedlá soda, bílý ocet, peroxid a sůl. Víte, jak je používat?

  • Články o zdraví
  • Články o životním stylu
  • Články pro ženy

7 minut čtení


Výhody EKO čisticích prostředků Výhody EKO čisticích prostředků

Rozhodli jste se zbavit čističů plných chemikálií? Při úklidu vám je vynahradí jejich jednoduché a levné EKO varianty. Snadným řešením jsou třeba čističe na bázi jedlé sody, kyseliny citronové nebo bílého octa.

Kyselina citronová v potravinářské kvalitě se hojně využívá k přípravě nápojů nebo trvanlivých potravin. Stejně tak jedlý ocet, který má nižší koncentraci než bílý ocet používaný na čištění, z kuchyně dobře znáte. Ani při používání soli a jedlé sody nemusíte mít obavy, že by po nich zůstávaly stopy dráždivých chemikálií v kuchyni nebo jinde ve vaší domácnosti. V případě peroxidu vodíku pak čistič rychle “vyšumí”. Jinými slovy se rozloží na neškodnou vodu a kyslík.

Že jsou čističe s octem nebo sodou netoxické neznamená, že při používání nebo výrobě vlastních domácích čisticích prostředků nemáte chránit svoje zdraví. Ocet i kyselina citronová jsou ze své podstaty kyselé látky, které by mohly při úklidu dráždit a vysušovat pokožku. Jedlá soda má naopak zásadité pH, které není pro pokožku zdravé. I při používání EKO prostředků na úklid proto používejte rukavice.

Kyselina citronová Kyselina citronová

Od kyseliny citronové by nikdo ani nic jiného nečekal, než že jde o přírodní kyselinu obsaženou v citrónech. Je ale součástí i mnoha dalších druhů ovoce i zeleniny. Kyselina citronová je přírodní konzervant působící proti bakteriím a plísním.

Důležitou vlastností citronové kyseliny je vázání (chelatace) kovových iontů. Díky téhle vlastnosti “pohlcování” kovů se přidává kyselina citronová do běžných čisticích prostředků a přípravků na změkčení vody.

Citrát = dobrá vstřebatelnost

Citrát hořečnatý nebo zinečnatý jsou dva příklady toho, kdy kyselina citronová tvoří organické soli s kovy. V těchto případech jde o formy minerálů, které mají pro organismus výbornou biologickou dostupnost. Proto jsou často součástí doplňků stravy s hořčíkem nebo se zinkem.

Použití kyseliny citronové na úklid

Jak vytěžit z účinků kyseliny citronové proti plísním, bakteriím a skvrnám co nejvíc? Roztok kyseliny citronové využijte jako víceúčelový čisticí prostředek v koupelně i v kuchyni! Zkuste třeba Allnature Kyselinu citronovou roztok nebo krystalickou Allnature Kyselinu citronovou.

  • Univerzální mycí prostředek

Úklid v kuchyni a koupelně, to je vlastně věčný boj s plísněmi, bakteriemi a skvrnami. Se všemi těmito nepříjemnostmi vám jako univerzální čistič pomůže roztok kyseliny citronové. Na běžné čištění stačí jen něco mezi 5-7% roztokem. Razantnějšího efektu dosáhnete s vyšší koncentrací okolo 10 %.

V kuchyni má kyselina citronová použití na dřez, troubu i umývání povrchů. V koupelně vyčistěte umyvadlo, dlaždice, vanu i sprchový kout. Velmi dobře vám pomůže zbavit se skvrn od zaschlých kapek i vodního kamene. I s usazenými zbytky mýdla, které často tvoří nerozpustné soli mýdla spolu s ionty z tvrdé vody, si kyselina citronová snadno poradí. Povrchy ošetřené čističem s kyselinou citronovou nakonec vždy opláchněte vodou nebo setřete vlhkým hadříkem.

  • Domácí čistič na vodní kámen

Co je vodní kámen? Nejčastěji jde o uhličitan vápenatý, který se usazuje z tvrdé vody. Šedá krusta vodního kamene dělá neplechu na dně rychlovarné konvice i v dalších domácích spotřebičích. Co ale s ním? Řešení už tušíte. Kyselina citronová díky svým vlastnostem slabé organické kyseliny dokáže nánosy vodního kamene rozpouštět. Vyvařením rychlovarné konvice se lžící kyseliny citronové se s vodním kamenem na dně lehce rozloučíte. Jestli máte odvahu trochu experimentovat, využijte roztok kyseliny citronové i k odvápňování kávovaru.

Dokážou slabé kyseliny jako ocet nebo právě kyselina citronovou vyčistit myčku nebo pračku? Zajisté ano. Výrobci kyseliny citronové doporučují na vyčištění těchto spotřebičů nechat proběhnout jeden mycí cyklus s 250 g prášku kyseliny citronové. Čištění pračky kyselinou citronovou ale zpravidla není postup doporučený výrobcem spotřebiče. Buďte proto opatrní, aby příliš časté nebo příliš intenzivní čištění nepoškodilo pryžové součástky zařízení.

  • Řešení ucpaného odpadu

Už zase se ucpává odpad? I tady pomůže kyselina citronová a to nejčastěji v kombinaci se sodou. Téhle čisticí směsi se budeme věnovat dále v článku.

Jak vyčistit WC kyselinou citronovou

Jak na nečistoty a usazeniny vodního kamene na záchodě? Vezměte kyselinu citronovou a posypejte jí mísu. S trochou úsilí se vám podaří kyselinou nečistoty vydrbat a díky kyselému pH se vodní kámen rozpustí. Lze na to jít ale i chytřeji, rozpustit kyselinu citronovou v horké vodě a nalít ji do záchodu. Poté chvíli čekejte a jen dočistěte neuvolněný vodní kámen. Pokud je nános vodního kamene příliš silný, klidně proces ještě jednou zopakujte.

Některé povrchy nemají kyselinu citronovou rády

I když slabá, svou podstatou je kyselina citronová stále kyselinou. Její působení proto nemusí dělat některým porézním materiálům dobře. Nepoužívejte čističe na bázi kyseliny citronové na obklady z přírodního kamene nebo mramoru. Povrch těchto materiálů by mohl časem zajít a ztratit svůj lesk. Podobně jsou na tom také dřevěné povrchy, hlavně ty ošetřené lakem nebo voskované. Vyhněte se i displejům a obrazovkám. Jelikož kyselina citronová dobře váže kovy, není vhodná ani na pozlacené povrchy.

Bílý ocet Bílý ocet

V repertoáru EKO čističů má kromě kyseliny citronové místo ještě další kyselina – bílý ocet. Jistě tušíte, že bílý ocet není nic jiného než 10% roztok kyseliny octové, který si sami před použitím naředíte dle potřeby – třeba Allnature Bílý ocet 10 % 1000 ml anebo přímo velké balení Allnature Bílý ocet 10% 5000 ml na čištění celé domácnosti i použití na zahradě.

  • Odstraňovač skvrn

Stejně jako kyselina citronová je i bílý ocet skvělým univerzálním čističem na bázi slabé kyseliny. V koupelně i v kuchyni má univerzální použití. Skvěle bude fungovat například na skvrny od zaschlé vody na skle u sprchového koutu nebo na oknech. Jak umýt okna octem? Jednoduše přidejte bílý ocet do vody na umývání oken nebo bílý ocet nařeďte a nastříkejte na okna rozprašovačem. Díky octu nebudou na skle šmouhy ani skvrny od vody. Poradí si taky s vodním kamenem. Zkuste například Luba Čisticí ubrousky s octem na různé povrchy 24 ks.

  • Pohlcovač pachů

Speciálně v kuchyni využijte sílu octa jakožto pohlcovače pachů. Nebojte se s ním vyčistit mikrovlnnou troubu ani ledničku. Také při čištění myčky ocet odvede dobrou práci. Že hlavně odpadkový koš nevoní? Pro bílý ocet úklid ani odstranění zápachu není žádný problém! Použijte třeba rozprašovací čistič Autentis Bílý ocet 10%.

Na co bílý ocet raději nepoužívat

Stejně jako kyselinu citronovou si ani ocet neberte na čištění mramoru, přírodního kamene, obrazovek nebo lakovaného dřeva.

domácí čisticí prostředky

Rozdíl mezi jedlou sodou a prací sodou Rozdíl mezi jedlou sodou a prací sodou

Soda jako protipól kyseliny citronové a octové má zásadité pH. Díky tomu nachází jedlá soda na úklid v domácnosti jiné použití. I když třeba také změkčuje vodu, odmašťuje ještě efektivněji než kyselina citronová. Proto má jedlá soda využití třeba na nádobí, usazené nečistoty nebo zapírání prádla.

Vedle jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný) najdete jako pomocníka na praní také tzv. prací sodu (uhličitan sodný). Prací soda se výborně hodí například na výrobu domácího pracího prášku ze sody a mýdlových vloček. Prozkoumejte třeba Allnature Prací soda 1000 g.

  • Odstraňovač mastnoty

Jedlá i prací soda jsou dobrými nástroji na boj s mastnotou. Použijte ji jako náhradu pískového čističe na připálené nádobí nebo na vyčištění myčky. V kuchyni vám soda pomůže i s usazeninami od kávy nebo čaje, na nádobí či čištění dřezu. Soda také dobře odstraňuje pachy, což se hodí například u čištění mikrovlnky.

Deodorant ze sody pro použití v domácnosti

Soda kromě jiného neutralizuje pachy. Pokud vám váš mazlíček nadělal doma nějakou neplechu, můžete ji kromě úklidu použít i na výrobu domácího deodorantu. Do malé misky s vodou dejte trochu sody a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje třeba Allnature Esenciální olej Levandule nebo Autentis Esenciální olej Pomeranč. Za chvíli už neucítíte nic jiného, než příjemnou vůni.
  • Pomocník na praní

Máte doma tvrdou vodu? Jedlá a prací soda se výborně hodí jako její změkčovač a díky tomu zefektivňuje praní. Přidejte proto sodu k pracímu prášku. Nebojte se ji použít i k odmáčení prádla.

  • Čištění odpadů sodou

Zase ten ucpaný odpad… Kombinovat zásaditou sodu s kyselinou citronovou nebo octovou obvykle není efektivní. Při čištění ucpaného odpadu ale můžete využít reakce mezi nimi, při které se začne uvolňovat oxid uhličitý. Sodu nebo směs sody se solí nasypejte do odpadu a zalijte teplým roztokem kyseliny citronové nebo octové. Až se odpad uvolní, prolejte ho ještě další dávkou teplé vody.

  • Čištění WC

Jak vyčistit WC jedlou sodou? I v tomto případě si pomozte reakcí sody. Práškovou sodu nejprve nasypte rovnoměrně do záchodové mísy a dobře ji rozetřete WC štětkou. Pak stačí rozprašovačem nastříkat na mísu ocet a nechat působit.

Kde soda není vhodná

I u použití sody je třeba dát pozor na některé povrchy. Sodou rozhodně nečistěte hliníkové nádobí. Není vhodná ani na mramor a přírodní kámen nebo lakované povrchy. Sodou nedrhněte ani sklokeramickou desku a nepoužívejte ji na sklo obecně, aby nedošlo k jeho poškrábání.

Mýdlové vločky Mýdlové vločky

Mýdlo je klasickou a ekologickou čisticí variantou, která se využívá hlavně na praní. Praní v mýdle je šetrné k citlivé i dětské pokožce. Přírodní mýdla jsou navíc biologicky odbouratelná. Znamená to, že se v odpadní vodě zcela rozloží a nejsou zátěží pro životní prostředí. Přesvědčte se třeba u Allnature Mýdlových vloček na praní 500 g.

Mýdlo nebo mýdlové vločky se hodí na praní v pračce i ruční praní při teplotách 40 °C a vyšších. Tvrdá voda snižuje prací účinnost mýdla a může být dokonce zodpovědná za zašednutí prádla. Mýdlo totiž s minerály ve vodě tvoří nerozpustné soli. Domácí prací prášky proto kombinují prací sodu na změkčení vody a mýdlové vločky v poměru 3:1, přičemž dle tvrdosti vody je možné poměr zvyšovat nebo snižovat. Je tvrdá voda váš případ? Pokud se nechcete pouštět do praní v mýdlových vločkách, nevadí. Nabídka kvalitních ekologických pracích prostředků je dnes už velmi široká a jistě v ní najdete EKO alternativu pracího gelu, která vám bude vyhovovat, jako například Herbow prací prostředky na různé barvy prádla, JELEN prací gel univerzální nebo Tierra Verde prací gel pomeranč.

Jak ekologicky provonět vyprané prádlo?

K vypranému prádlu patří i jeho svěží vůně. Provoňte oblečení vyprané v mýdlových vločkách v sušičce. Jak na to? Použijte vlněné koule. Stačí na ně dát pár kapek esenciálního oleje a vložit spolu s prádlem do sušičky. Oblečení bude krásně provoněné. Vlněné koule navíc pohlcují vlhkost, snižují statický náboj prádla a oblečení se vám bude snadno žehlit. Prozkoumejte třeba Allnature Vlněné koule do sušičky.

Jaké materiály neprat s mýdlovými vločkami:

  • vlnu
  • hedvábí
  • některé sportovní materiály
  • materiály, které nesnesou praní při teplotě alespoň 40 °C

Na rozdíl od prací sody nekombinujte s mýdlovými vločkami kyselinu citronovou nebo ocet. Kyseliny mýdlo rozkládají a uvolňují z něj mastné látky. Vyprané materiály by kvůli tomu mohly ztrácet savost nebo místo svěžího dojmu působit po vyprání mdle na dotek. Jak si s tímhle efektem dokázaly poradit naše prababičky, které praly jen v mýdle? Docela jednoduše. V dřívějších dobách se prádlo po vyprání muselo ještě vyvařit, tím se zbytků mýdla dobře zbavilo. Alternativou pak může být ještě použití máchadla jako Tierra Verde Máchadlo prádla citlivá pokožka.

Sůl Sůl

Sůl na skvrny od červeného vína nebo od krve je starý, dobrý a osvědčený recept. Hrubozrnnou sůl klidně využijte i jako abrazivní prášek na drhnutí přischlých nečistot. Co se týče dávání soli do myčky, raději se držte přímo soli určené k tomuto účelu a nezaměňujte ji za kuchyňskou sůl. Sůl do myčky jako třeba Claro Alpská sůl do myčky je určená k regeneraci iontoměničů zabudovaných uvnitř myčky, ze kterých odstraňuje ionty hořčíku a vápníku. Jedlá nebo mořská sůl ale na rozdíl od té určené do myčky, obsahuje i tyto další minerály, a proto její použití není tak efektivní. A pokud chcete umývání v myčce udělat ještě ekologičtější, prohlédněte si nabídku BIO a EKO tablet do myčky Mulieres, Frosch a Claro.

Peroxid vodíku Peroxid vodíku

Potřebujete doma něco ekologicky dezinfikovat? A máte 3% peroxid vodíku na uklízení jako třeba Allnature peroxid vodíku 3%? Jestli ano, máte vyhráno. Kromě dezinfikování při uklízení nebo dezinfekci nástrojů na manikúru ho využijete i jako čistič na povrchy, dřez i připálené nádobí. Pokud máte doma zvířecího miláčka, oceníte sílu tohoto čističe u skvrn od moči, zvratků nebo i od krve. Použít ho můžete rovněž v kombinaci se sodou na odstranění skvrn z koberce.

Kočky a peroxid nejdou dohromady

Kočkám může peroxid vodíku ublížit. A to nejen proto, že se rády vyvalují pro zrovna setřeném povrchu a peroxid vodíku jim tedy může dráždit pokožku. Pokud by se kočka dostala ke kbelíku s peroxidovým čističem a napila se, byl by to velký problém. Pro kočky je totiž toxičtější než pro jiné mazlíčky a vyvolá u nich zánět žaludku.

Pozor! Peroxid může poškodit barvy

Silný bělicí účinek a účinek na odstranění skvrn má i svou stinnou stránku. Peroxid vodíku totiž může poškodit povrch barevných lakovaných materiálů a barevný textil. Nevhodný je i pro mramorové povrchy.

S peroxidem zacházejte vždy opatrně, protože je dráždivý. Používejte proto při úklidu rukavice a rozprášený peroxid nevdechujte. Až budete s úklidem hotovi, uložte peroxidový čistič na tmavé a chladné místo. Slunce, vysoké teploty a vzduch totiž peroxid rozkládají.

Netoxická domácnost Drogerie

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Autentis Bílý ocet 10% 500ml

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

109 Kč

Allnature Jedlá soda 1000g

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

59 Kč

JELÍNEK mimi prací prášek Mateřídouška 3000g

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

299 Kč

Allnature Praní startovací sada

  • Domácnost
  • Novinka

Skladem na e‑shopu

509 Kč

Frosch WC gel Malina EKO 750ml

  • Domácnost
  • Akce
  • Sleva 16 %

Nedostupné

89 Kč 75 Kč

Allnature Kyselina citronová 5kg

  • Domácnost

Skladem na e‑shopu

499 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Kůže
    26. 03. 2020

    Alergie na dezinfekci

    Dobrý den,
    prosím mám zřejmě alergickou reakci na dezinfekci na ruce.
    Ruce mám suché,rudé a popraskané.
    Krémem si je mažu,ale moc to nepomáhá.... potřebuji prosím poradit jaký krém si pořídit..... děkuji

    Dobrý den, 

    doporučuji namazat ruce několikrát denně krémem A-Derma Dermalibour. Jedná se o krém bez parfemace, který má zklidňující účinek na podrážděnou zarudlou pokožku a vytvoří na rukou ochranný film. Ruce si nyní umývejte pouze klasickým tuhým mýdlem a snažte se je jemně osušit. Na mytí nádobí, nebo práci s chemickým prostředky používejte rukavice, dokud se stav kůže nezlepší. 

    A-derma Dermalibour

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    20. 03. 2022

    Mycí prostředek na kojenecké láhve

    Dobrý den, prosím čím ošetřit hrnek pro 1. doušky? Jaký doporučujeme použít čistící prostředek? Děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    všechny části tohoto hrnečku lze mýt v myčce. Pokud nemyjete nádobí v myčce, mohu doporučit NUK mycí prostředek na láhve. Obsahuje výhradně přírodní substance.

    NUK mycí prostředek

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    24. 02. 2023

    10% bílý ocet na vaření

    Dobrý den, je tento ocet destilovaný a může se používat jako potravina ?

    Dobrý den,

    Bílý ocet rozhodně není určený ke konzumaci! Má vyšší koncentraci kyseliny octové, než jaká je ve "stolním" octu, navíc obsahuje další látky jako pomerančové aroma. Bílý ocet je ekologický čisticí prostředek do kuchyně, do koupelny či na čištění povrchů v domácnosti.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    22. 05. 2023

    Jedlá soda a prací soda rozdíl

    Dobrý den,
    Jaký je rozdíl mezi jedou a prací shodou?
    Děkuji

    Dobrý den,

    jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný.

    jako prací soda se pak označuje uhličitan sodný

    Jde o dvě chemicky různé látky. Nicméně například na využití v domácnosti mají uplatnění oba dva typy sody: EKO čisticí prostředky

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    22. 08. 2023

    Ochrana před čistícími prostředky

    Dobrý den. Chtěla jsme se zeptat dost se mi koupou dlaně. Uklizim pokoje a dělám bez rukavic. Takze používám dost přípravku savo domestost….poradili by jste mi co na to ? Dekuji 

    Dobrý den.

    Nejlepší volbou by byly tzv. tekuté rukavice. Je to bariérový krém, který brání před průnikem škodlivých látek ke kůži.

    Dermaguard

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.