Zásady při opalování a při výběru opalovacího prostředku

ZÁSADY PŘI OPALOVÁNÍ A PŘI VÝBĚRU OPALOVACÍHO PROSTŘEDKU

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření a jejich poměr se mění během dne. Obsah UVA v slunečním záření je až 95 procent a je zodpovědné za vznik pigmentací, fototoxické a fotoalergické reakce. UVB je zodpovědné za zarudnutí kůže a novotvorbu pigmentu–melaninu a jeho obsah v slunečním záření je kolem 5 procent.

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce
  • Články o cestování

7 minut čtení


 

Jaký jste fototyp? Jaký jste fototyp?

Určitě se ptáte, jak je možné, že některé dámy jsou v létě krásně bronzově opálené a jiné po 15 minutách na slunci zrudnou? Na vině je množství kožního barviva – melaninu, které nám bylo geneticky dáno. Melanin určuje fototyp pleti. Jeho úkolem je chránit organismus před UV zářením. Naše pokožka se dokáže proti škodlivému záření chránit, ale pouze omezený čas. Proto ji musíme pomoct používáním opalovacího krému. V našem zeměpisném pásmu rozlišujeme 4 druhy fototypu.

Fototyp 1

Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, rezavými vlasy, velkým množství pih, modrýma očima. Lidi s fototypem pleti 1 mají citlivou kůži, při pobytu na slunci se vždy spálí a nezhnědnou. Mají tendenci spíše zrudnout. Vlastní ochrana pokožky vydrží pouze 5 – 10 minut. K ochraně pokožky před sluncem jsou pro ně vhodné přípravky s faktorem 25 – 50. K moři ale vždy musí brát 50 +.

Fototyp 2

Fototyp 2 se vyznačuje světlou pletí, blond až hnědými vlasy a modrozelenýma očima. Opaluje se do červena a často se spálí. Na slunci se pokožka bez spálení vydrží chránit 10 - 20 minut a platí podobné doporučení, jako pro fototyp 1, tedy přípravky s SPF 25 – 50. V ČR je tento fototyp velmi častý.

Fototyp 3

Fototyp 3 se v naší středoevropské populaci vyskytuje nejvíce. Vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma či šedýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Pokožka se snadno opaluje a málokdy se spálí. Proti UV se sama chrání 20 – 30 minut proto na ochranu před škodlivým UV zářením stačí používat krémy s SPF 15 a více. Na dovolenou se vyplatí vzít SPF 30.

Fototyp 4

Fototyp 4 má tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči. U fototypu 4 je pokožka odolná proti spálení po dobu 30 – 45 minut. I zde je potřeba myslet na ochranu před sluníčkem a snížit riziko rakoviny kůže pomocí přípravků s ochranným faktorem SPF 15 – 30.

dermokosmetické přípravky na opalování

Ochranný faktor Ochranný faktor

Toto slovní spojení se hodně skloňuje hlavně v létě, pojďme si proto vysvětlit, jaký je jeho význam. Ochranný faktor opalovacích krémů nás chrání před UV (ultraviolet) neviditelným světlem. Skládá se z vícera spekter o různých vlnových délkách. Z nich jsou pro naši pokožku škodlivé hlavně UVA a UVB záření.

UVB působí na vrchní vrstvy kůže, poškozuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Má však i pozitivní účinek. Tím je tvorba vitaminu D v kůži. UVA záření proniká hlouběji a má na svědomí stárnutí kůže. Když se na slunci spálíme, naše kožní buňky se do určité míry umí opravit a regenerovat samy. Pokud se ale tento proces děje opakovaně, buňky se opravují méně a méně. Z poškozené kožní buňky se stane nádorová – tzv. melanom.

Číslo na opalovacích krémech označované jako ochranný UV faktor, je ve skutečnosti SPF faktor (Sun Protect Factor). Udává, jaká část slunečního záření se při použití dostane do kůže a prodlouží tím dobu pobytu na slunci bez poškození kůže. Jako příklad se můžeme podívat na SPF 50, který propustí 1/50 záření do kůže a tudíž zachytí 98 % UVB záření. Zjednodušeně se dá říct, že když použijete opalovací krémy s SPF 50, můžete být na slunci 50krát déle bez toho, aby se pokožka spálila. Ochranu před UVA zářením udává číslo PPD a činí přibližně 1/3 čísla SPF.

Minerální UV filtry Minerální UV filtry

O minerálních filtrech se mluví také jako o anorganických filtrech nebo fyzikálních blokátorech. Jsou tvořeny částicemi, které na pokožce vytvoří ochranný film. Díky tomu opalovací krémy s minerálními filtry rozptylují a odrážejí sluneční záření. Nejčastěji jsou účinnými látkami minerálních opalovacích přípravků oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. V make-upech s SPF můžete najít i oxidy železa, které mají přirozené červené zbarvení.

Protože minerální opalovací krémy obsahují částice, jejich konzistence bývá tužší a mohou se hůře roztírat. Některé po natření na kůži zanechávají bílý povlak. U kvalitních výrobků jsou ale částice v krému velmi malé, což zlepšuje jejich efektivitu i eliminuje problém s bílou barvou krému. Na druhou stranu částice nesmí být tak malé, aby dosahovaly „nano“ rozměrů (tedy částice menší než 100 nm). Nanočástice by mohly pronikat kůží a představují zátěž pro životní prostředí.

Protože minerální filtry opalovacích krémů kůží nepronikají, ale vytváří ochranný štít na povrchu kůže, jsou perfektní volbou opalovacího krému pro děti (opalovací krémy pro miminka by měly být založené čistě na minerálních filtrech) a lidi s citlivou pokožkou. Stejně tak budou minerální přípravky vhodnými opalovacími krémy pro atopiky. Anorganický filtr, který kůží neproniká, totiž nealergizuje, je velmi šetrný a zároveň účinný (kromě šetrného filtru samozřejmě dbejte na hypoalergenní a přírodní složení opalovacího krému). Pokud budete studovat složení opalovacích přípravků s minerálními filtry podrobně, často zjistíte, že oxid titaničitý a zinečnatý jsou v nich použity v kombinaci. Zatímco totiž oxid titanu působí více jako UVB filtr, oxid zinečnatý pokrývá ochranu proti širšímu spektru UVA i UVB. Jejich fotoprotektivní účinky se proto dobře doplňují. Navíc další výhodou minerálních filtrů je, že před sluncem chrání hned po natření.

Chemické filtry UV filtry Chemické UV filtry

Látky, které jsou schopné absorbovat sluneční záření ve své struktuře, označujeme jako chemické filtry či chemické absorbéry a patří mezi organické UV filtry. Do této skupiny se řadí třeba iscotrinizol, mexoryl SX, octisalát nebo octyltriazon. Některé druhy chemických filtrů mohou v malém množství pronikat skrz kůži. Proto například u malých dětí preferujte opalovací krémy bez chemických filtrů (pro děti jsou nevhodné chemické UV filtry jako octocrylen, avobezon či oxybenzon).

Aby vás opalovací krém s chemickým UV filtrem mohl ochránit před slunečním zářením, musí se nejprve vstřebat do kůže. Je proto nutné se namazat už 20–30 minut před opalováním! Opalovací přípravky obvykle kombinují 2 a více UV filtrů současně, aby se zajistila dostatečná sluneční ochrana. Použitím více druhů filtrů v jednom přípravku se ale zvyšuje jeho alergenní potenciál.

Organické pigmenty Organické pigmenty

Skupina organických pigmentů je považována za hybridní UV filtry. Přestože jde o organické filtry (stejně jako v případě chemických filtrů), mají vlastnosti filtrů fyzikálních. Také svou snášenlivostí se podobají minerálním UV filtrům. Proto hybridní filtry jako Tinosorb A2B nebo Tinosorb M jsou bezpečnou součástí dětských opalovacích přípravků. Tinosorb obsahuje například AVENE Sun Minerální mléko.

Antioxidanty a betakaroten – jejich úloha při opalování

Mrkvově oranžová – taková je barva betakarotenu. Kromě mrkve jsou jeho zdroji i další druhy zeleniny a ovoce třeba meruňky, broskve, brokolice nebo špenát. Betakaroten je přírodní antioxidant. V těle se ukládá do kůže a podkožní tkáně. Díky svojí struktuře betakaroten nejen zháší volné radikály, ale dokáže fungovat i jako slabý UVA filtr.

Kromě betakarotenu mohou "fotoprotektivně" působit i jiné antioxidanty v potravinách – vitamíny C, E, resveratrol nebo flavonoidy. Antioxidanty chrání buňky kůže před oxidačním stresem, jehož vzniku může slunění přispívat. Přestože betakaroten a antioxidanty mohou působit podpůrně, samostatně takováto sluneční ochrana není dostatečná.

Opalovací krémy na obličej Opalovací krémy na obličej

Citlivá pokožka obličeje si zaslouží důslednou sluneční ochranu, která bude odpovídat specifickým potřebám různých typů pleti. Najdete mezi dermokosmetickými produkty na opalování ty, které vašemu typu pokožky sednou?

Opalování citlivé pokožky

Sluneční ochrana pokožky se sklonem k akné

Pokožka se sklonem ke vzniku pigmentových skvrn

  • Toužíte po rovnoměrném opálení? ESTHEDERM Photo regul strong sun sjednocuje odstín pleti, koriguje pigmentové skvrny a zároveň chrání před negativními účinky slunce na pokožku.
  • NEOSTRATA Enlighten Skin Brightener SPF35 snižuje výskyt pigmentací a rozjasňuje pokožku. Je každodenním pomocníkem pro pleť se sklonem k hyperpigmentaci.
  • EUCERIN SUN Pigment Control Emulze na opalovaní na obličej s depigmentačním účinkem a vysokou ochranou proti slunečnímu záření SPF50+ redukuje staré, brání vzniku nových i znovuobjevení starých pigmentových skvrn.
  • VICHY Capital Soleil Proti tmavým skvrnám s SPF 50 díky obsahu minerálních pigmentů okamžitě sjednocuje pleť.
  • Fotokorekční denní tónované krémy LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS pomáhají se sjednocením tónu pleti a korekcí hyperpigmentací.
  • Milovníci kosmetiky BIODERMA ocení jejich Photoderm M aktivně chránící pokožku před účinky modrého světla. Pleť rozjasňuje s sjednocuje její odstín a současně ji udržuje matnou. Který odstín bude sedět vám? Photoderm M světlý nebo Photoderm M tmavý gel-krém?

Prevence fotostárnutí a ochrana aktinické pokožky

Vrásky nestojí fotoprotekci v cestě

Prevence spálení Prevence spálení

  • Pravidelné mazání každé 2-3 hodiny
  • Vyhnout se opalování mezi 11-15 hodinou
  • Zvolit vhodný faktor dle odstínu kůže a délky pobytu na slunci
  • Opakovat natírání po koupání
  • Při koupaní používat voděodolné přípravky
  • Aplikovat krémy na opalování, oleje nebo spreje chemickými filtry 20-30 minut před sluněním
  • Dostatečné množství betakarotenu

Správné používání voděodolného opalovacího krému

Horké slunce nás dočista láká na koupaliště. Aby paprsky vaši pokožku nespálily ani ve vodě, namažte se před koupáním voděodolným opalovacím krémem. Přípravky označené jako odolné proti vodě (water–resistant) ručí za to, že sluneční ochrana při koupání neklesne 40 minut. 60 minutovou ochranu pak zaručují voděvzdorné (water–proof) přípravky. I když vás kvalitní krém ve vodě před spálením ochrání, po utření do ručníku se jeho vrstva setře, takže je nutné se na břehu znova namazat.

Jaký ochranný faktor k moři Jaký ochranný faktor k moři

Ochranný faktor vybírejte podle fototypu kůže, podle destinace kam se chystáte, i podle toho, kdo bude kosmetiku používat. Pamatujte, že plnou ochranu pokožce poskytuje jen dostatečné množství krému a čím je vrstva tenčí, tím se ochrana snižuje. Rázem je tak z krému s SPF 50 ochrana sotva SPF 25. Aby byla ochranná vrstva dostatečná, doporučuje se aplikovat na tělo průměrného dospělého člověka s váhou 70 kg, 50 centilitrů krému, tedy pořádného panáka. Pokud používáte raději spreje a mlhy, aplikujte 6 stříknutí na jednu část těla, ze vzdálenosti 20 cm.

Fototyp Délka pobytu na slunci bez spálení Ochranný faktor ve vnitrozemí Ochranný faktor u moře
Fototyp 1 5 - 10 minut 25 - 30 50 +
Fototyp 2 10 - 20 minut 25 - 30 30 - 50
Fototyp 3 20 - 30 minut 15 - 20 20 - 30
Fototyp 4 30 - 45 minut 10 - 15 15 - 20

 

V našich kamenných lékárnách a internetové lékárně jsou přípravky dostupné skladem. Doporučujeme opalovací prostředky z řady Bioderma Photoderm, La Roche - Posay Anthelios, Vichy Capital Soleil, Daylong, Dr. med. Christine Schrammek, WoodenSpoon, či naši privátní značku opalovacích přípravků Solero. Stále více populární jsou také opalovací másla. K hezkému a zdravému opálení mohou pomoci i vybrané vitamíny. Při výběru přípravků pro děti platí, že potřebují pořád tu nejvyšší ochranu bez ohledu na zeměpisnou šíři. Dětská pokožka je velice citlivá, každé spálení si ukládá do paměti a škodlivé účinky se projeví později v dospělosti.

Opalovací krémy, mléka a spreje Opalovací krémy pro kojence

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

BIODERMA Photoderm sprej SPF30 200ml

  • Sleva 300Kč nad 890Kč

Skladem na e‑shopu

599 Kč

EUCERIN SUN opalovací dětský sprej SPF50+ 200ml

  • Dermokosmetika
  • Vše pro dítě
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

719 Kč

ATTITUDE Ochranná minerální tyčinka na tělo s vůní Tropical SPF30 60g

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Nedostupné

569 Kč

LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS UVMUNE 400 tónovaný fluid SPF50+ 50 ml

  • Dermokosmetika
  • Sezóna
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

609 Kč

VIVACOsun opalovací máslo argan.olej SPF6 200ml

  • Kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

179 Kč

SOLERO Olej na opalování s vitaminem E sprej SPF30 150ml

  • Kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

249 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    10. 05. 2020

    Dovolená u rovníku, co na opalování?

    Dobrý den,
    sháním optimální krém na opalování založený ideálně na minerální bázi. Chystám se na dovolenou blíže k rovníku, proto počítám s vyšším faktorem (50+). Krém by měl být ideálně bez zbytečné chemie, šetrný na pokožku, voděodolný a dobře aplikovatelný (hustější krém se špatně roztírá na pánské pokožce). Cena není rozhodující, preferuji kvalitu na základě doporučení a zkušeností. Současně bych ocenil doporučení i na vhodný krém po opalování. Děkuji za odpověď.
    Hezký den

    Dobrý den,

    opalovací přípravek pro dospělé na minerální bázi splňuje řada Algamaris. Jádrem jedinečného programu je Alga-gorria®, extrakt z Gelidium sesquipedalis (červená řasa), který chrání pokožku před nepříznivými vlivy volných radikálů s okamžitým účinkem a v kombinaci UV ochrany z přírodních filtrů  efektivně chrání pokožku před spálením, stárnutím buněk a ztrátou přirozené obranyschopnosti. Dobře roztíralný bude spíše přípravek ve spreji. S ochranným faktorem 50 je pro Vás vhodný přípravek bio algamaris-sprej-na-opalovani-spf 50

    Po opalování můžete použit buď přípravek ze stejné řady nebo naši zákazníci si rádi kupují daylong-after-sun-repair, bioderma-photoderm-after-sun nebo Vichy Ideál Soleil po opalování.

    S přáním pěkné dovolené
    PharmDr.Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník Zlín

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Děti
    • Kůže
    13. 05. 2020

    Jaké jsou vhodné přípravky na opálení pro děti do 1 roku?

    Dobrý den, je přípravek Ladival OF 50 SPR vhodný pro desetiměsíční dítě? Děkuji

    Dobrý den,

    tento výrobce doporučuje své opalovací krémy až u batolat. Vychází z předpokladu, že děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření. Určitě není vhodné s miminkem chodit na sluníčko mezi 11-15 hodinou. Vhodnou ochranou je pokrývka hlavy a prodyšný oděv (existují i s UV ochranou). opalovací krémy nenanášejte v dostatečném množství cca 20 min před pobytem na slunci, vodě.

    Z opalovacích přípravků jsou pro citlivou pokožku miminka vhodné ty, které obsahují mechanické filtry. Doporučuji např. Biodermu mineral SPF 50 sprej, kterým lze mazat dítě od 6 měsíců. Dále můžete vyzkoušet např. Daylong baby SPF 30 a v neposlední řadě i Eucerin mikropigment, který je vhodný pro miminka od 3 měsíců.

    Přeji krásný slunný den.

    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

    Eucerin sun dětské mléko s mikropigmenty spf 30

    Daylong baby spf 30

    Bioderm photoderm mineral spf 50

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Kůže
    23. 06. 2020

    Který opalovací přípravek vybrat s rakovinou měkkých tkání?

    Dobrý den,
    jaký krém na opalování by jste doporučili pro dospělého s rakovinou měkkých tkáních k moři?
    Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    primárně doporučuji se s rakovinou měkkých tkání vůbec neopalovat! Při zahraniční dovolené je vhodné mít i oblečení s UV faktorem nebo alespoň preferovat modrou barvu, která nebezpečné záření nejvíce pohlcuje. Kosmetika určená přímo pro pacienty postižené rakovinou se jmenuje Actinica. Odkaz uvádím níže. Případně volte vždy kosmetiku s faktorem minimálně 50. Důležité je používat opalovací přípravek opakovaně podle návodu a zůstávat ve stínu.

    Actinica Lotion 80g 

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    07. 06. 2022

    Jaký přípravek na opalování používat při sluneční alergii?

    Dobrý den,
    prosím, jaký opalovací přípravek byste mi doporučili, když mám vyrážku ze sluníčka? Poletím k moři a nechci mít problém. Moc děkuji.

    Dobrý den, 

    opalovací přípravek speciálně vyvinutý pro pokožku citlivou na slunce je EUCERIN SUN Gel proti sluneční alergii SPF50 150 ml. Je to krémový gel, který lze použít na pokožku obličeje i těla a chrání ji jak před vznikem sluneční alergie, tak před jejím poškozením.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Dotaz na produkt
    • Kůže
    14. 04. 2023

    Voděodolnost opalovacího přípravku

    Dobrý den, je tento produkt: EUCERIN SUN Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF 30 50 ml vodeodolny? A odolný také proti mořské vodě?

    Dobrý den,

    tento přípravek je voděodolný i proti mořské vodě. Voděodolnost přípravku slouží k tomu, aby se kůže nespálila ve vodě. Nicméně po každém koupání nebo utření ručníkem je třeba znovu kůži namazat. Stejně je třeba mazat v průběhu dne v pravidelných intervalech. Podrobné informace si můžete přečíst v článku Zásady při opalování a při výběru opalovacího prostředku.

    S pozdravem
    Mgr. Marika Kučerová
    Lékárník BENU U Silnice

    šipka Marika Kučerová

    Na dotaz odpověděl Marika Kučerová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Zrzečka 16. 6. 2020 5

    Nevím jak vy, ale mě přijde, že většina opalovacích krémů, které mají být voděodolné stejně moc nevydrží. Když se opaluju, raději se mažu častěji. Lepší být mastná, než se připálit.