Zásady při opalování a při výběru opalovacího prostředku

ZÁSADY PŘI OPALOVÁNÍ A PŘI VÝBĚRU OPALOVACÍHO PROSTŘEDKU


Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření a jejich poměr se mění během dne. Obsah UVA v slunečním záření je až 95 procent a je zodpovědné za vznik pigmentací, fototoxické a fotoalergické reakce. UVB je zodpovědné za zarudnutí kůže a novotvorbu pigmentu-melaninu a jeho obsah v slunečním záření je kolem 5 procent.

V našem zeměpisném pásmu rozlišujeme 4 druhy fototypu

Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, rezavými vlasy, velkým množství pih, modrýma očima a při pobytu na slunci se vždy spálí, kůže nezhnědne.

Fototyp 2 se vyznačuje světlou pletí, světlými vlasy a modrozelenýma očima. Opaluje se do červena a často se spálí.

Fototyp 3 se dobře opaluje a málokdy se spálí. Vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma očima a hnědými až tmavými vlasy.

Fototyp 4 se prakticky nikdy nespálí a má tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči.

Prevence spálení

  • Pravidelné mazání každé 2-3 hodiny
  • Vyhnout se opalování mezi 11-15 hodinou
  • Zvolit vhodný faktor dle odstínu kůže a délky pobytu na slunci
  • Opakovat natírání po koupání
  • Při koupaní používat voděodolné přípravky
  • Aplikovat krémy na opalování, oleje nebo spreje s chemickými filtry 20-30 minut před sluněním

Při volbě opalovacího prostředku je třeba věnovat pozornost údajům SPF. Označení SPF (sun protecting factor) se dá jednoduše vysvětlit jako násobek doby, po kterou můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. Čím je vaše pleť světlejší, tím vyšší faktor si pořiďte. Nezapomeňte se i po opalování namazat vhodnými přípravky.

Ochrana před sluncem je zajištěná různými druhy filtrů

  • Chemické absorbéry jsou to látky, které pohlcují UV záření. Do této skupiny patří Oxybenzon, Octinoxate. Nevýhodou je, že ochrana nastupuje až 20-30 min. po namazání.
  • Fyzikální blokátory jsou to látky, které rozptylují a odrážejí záření. Jejich účinnost je ovlivněna velikostí a rozptýlením jejich částic. Do této skupiny patří oxid titaničitý, oxid železnatý, talek a oxid zinečnatý. Tyto látky by neměly způsobovat alergie, nepenetrují do kůže, avšak při vyšší koncentraci mají bělavou barvu. Proto se k dosažení lepšího efektu v kosmetických přípravcích často kombinují s chemickými filtry. Výhodou je, že fotoprotektivní účinek nastupuje ihned po namazání.
  • Hybridní jsou to chemické filtry, které se chovají jako fyzikální, to znamená, že na místo pohlcování odrážejí záření. Ve snášenlivosti jsou porovnatelné s fyzikálními filtry. Do této skupiny patří Tinosorb S, Tinosorb M.

V našich kamenných lékárnách a internetové lékárně jsou dostupné a doporučujeme opalovací prostředky z řady AlgamarisBioderma Photoderm, La Roche - Posay Anthelios, Vichy Capital Soleil, Daylong. K hezkému a zdravému opálení mohou pomoci i vybrané vitamíny.

Opalovací krémy, mléka a spreje      Opalovací krémy pro kojence


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.