Zásady při opalování a při výběru opalovacího prostředku

ZÁSADY PŘI OPALOVÁNÍ A PŘI VÝBĚRU OPALOVACÍHO PROSTŘEDKU

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Sluneční záření obsahuje kombinaci UVA a UVB záření a jejich poměr se mění během dne. Obsah UVA v slunečním záření je až 95 procent a je zodpovědné za vznik pigmentací, fototoxické a fotoalergické reakce. UVB je zodpovědné za zarudnutí kůže a novotvorbu pigmentu-melaninu a jeho obsah v slunečním záření je kolem 5 procent.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Cestování

5 minut čtení


 

Jaký jste fototyp? Jaký jste fototyp?

Určitě se ptáte, jak je možné, že některé dámy jsou v létě krásně bronzově opálené a jiné po 15 minutách na slunci zrudnou? Na vině je množství kožního barviva – melaninu, které nám bylo geneticky dáno. Melanin určuje fototyp pleti. Jeho úkolem je chránit organismus před UV zářením. Naše pokožka se dokáže proti škodlivému záření chránit, ale pouze omezený čas. Proto ji musíme pomoct používáním opalovacího krému. V našem zeměpisném pásmu rozlišujeme 4 druhy fototypu.

Fototyp 1

Fototyp 1 se vyznačuje světlou pletí, rezavými vlasy, velkým množství pih, modrýma očima. Lidi s fototypem pleti 1 mají citlivou kůži, při pobytu na slunci se vždy spálí a nezhnědnou. Mají tendenci spíše zrudnout. Vlastní ochrana pokožky vydrží pouze 5 – 10 minut. K ochraně pokožky před sluncem jsou pro ně vhodné přípravky s faktorem 50 +.

Fototyp 2

Fototyp 2 se vyznačuje světlou pletí, blond až hnědými vlasy a modrozelenýma očima. Opaluje se do červena a často se spálí. Na slunci se pokožka bez spálení vydrží chránit 10 - 20 minut a platí podobné doporučení, jako pro fototyp 1, tedy přípravky s SPF 30 - 50.

Fototyp 3

Fototyp 3 se v naší středoevropské populaci vyskytuje nejvíce. Vyznačuje se světle hnědou pletí, hnědýma či šedýma očima a hnědými až tmavými vlasy. Pokožka se snadno opaluje a málokdy se spálí. Proti UV se sama chrání 20 – 30 minut proto na ochranu před škodlivým UV zářením stačí používat krémy s SPF 30.

Fototyp 4

Fototyp 4 má tmavou pleť a velmi tmavé vlasy i oči. U fototypu 4 je pokožka odolná proti spálení po dobu 30 – 45 minut. I zde je potřeba myslet na ochranu před sluníčkem a snížit riziko rakoviny kůže pomocí přípravků s ochranným faktorem SPF 30.

Ochranný faktor Ochranný faktor

Toto slovní spojení se hodně skloňuje hlavně v létě, pojďme si proto vysvětlit, jaký je jeho význam. Ochranný faktor opalovacích krémů nás chrání před UV (ultraviolet) neviditelným světlem. Skládá se z vícera spekter o různých vlnových délkách. Z nich jsou pro naši pokožku škodlivé hlavně UVA a UVB záření.

UVB působí na vrchní vrstvy kůže, poškozuje DNA a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Má však i pozitivní účinek. Tím je tvorba vitaminu D v kůži. UVA záření proniká hlouběji a má na svědomí stárnutí kůže. Když se na slunci spálíme, naše kožní buňky se do určité míry umí opravit a regenerovat samy. Pokud se ale tento proces děje opakovaně, buňky se opravují méně a méně. Z poškozené kožní buňky se stane nádorová – tzv. melanom.

Číslo na opalovacích krémech označované jako ochranný UV faktor, je ve skutečnosti SPF faktor (Sun Protect Factor). Udává, jaká část slunečního záření se při použití dostane do kůže a prodlouží tím dobu pobytu na slunci bez poškození kůže. Jako příklad se můžeme podívat na SPF 50, který propustí 1/50 záření do kůže a tudíž zachytí 98 % UVB záření. Zjednodušeně se dá říct, že když použijete opalovací krémy s SPF 50, můžete být na slunci 50krát déle bez toho, aby se pokožka spálila. Ochranu před UVA zářením udává číslo PPD a činí přibližně 1/3 čísla SPF.

Ochrana před sluncem je zajištěná různými druhy filtrů Ochrana před sluncem je zajištěná různými druhy filtrů

 • Chemické absorbéry jsou to látky, které pohlcují UV záření. Do této skupiny patří Oxybenzon a Octinoxate. Nevýhodou je, že ochrana nastupuje až 20-30 min. po namazání.
 • Fyzikální blokátory jsou to látky, které rozptylují a odrážejí záření. Jejich účinnost je ovlivněna velikostí a rozptýlením jejich částic. Do této skupiny patří oxid titaničitý, oxid železnatý, talek a oxid zinečnatý. Tyto látky by neměly způsobovat alergie, nepenetrují do kůže, avšak při vyšší koncentraci mají bělavou barvu. Proto se k dosažení lepšího efektu v kosmetických přípravcích často kombinují s chemickými filtry. Výhodou je, že fotoprotektivní účinek nastupuje ihned po namazání.
 • Hybridní jsou to chemické filtry, které se chovají jako fyzikální, to znamená, že na místo pohlcování odrážejí záření. Ve snášenlivosti jsou porovnatelné s fyzikálními filtry. Do této skupiny patří Tinosorb S, Tinosorb M.

Prevence spálení Prevence spálení

 • Pravidelné mazání každé 2-3 hodiny
 • Vyhnout se opalování mezi 11-15 hodinou
 • Zvolit vhodný faktor dle odstínu kůže a délky pobytu na slunci
 • Opakovat natírání po koupání
 • Při koupaní používat voděodolné přípravky
 • Aplikovat krémy na opalování, oleje nebo spreje s chemickými filtry 20-30 minut před sluněním
 • Dostatečné množství betakarotenu

Jaký ochranný faktor k moři Jaký ochranný faktor k moři

Ochranný faktor vybírejte podle fototypu kůže, podle destinace kam se chystáte, i podle toho, kdo bude kosmetiku používat. Pamatujte, že plnou ochranu pokožce poskytuje jen dostatečné množství krému a čím je vrstva tenčí, tím se ochrana snižuje. Rázem je tak z krému s SPF 50 ochrana sotva SPF 25. Aby byla ochranná vrstva dostatečná, doporučuje se aplikovat na tělo průměrného dospělého člověka s váhou 70 kg, 50 centilitrů krému, tedy pořádného panáka. Pokud používáte raději spreje a mlhy, aplikujte 6 stříknutí na jedno místo, ze vzdálenosti 20 cm.

Fototyp Délka pobytu na slunci bez spálení Ochranný faktor ve vnitrozemí Ochranný faktor u moře
Fototyp 1 5 - 10 minut 25 - 30 50 +
Fototyp 2 20 - 30 minut 25 - 30 30 - 50
Fototyp 3 20 - 30 minut 15 - 20 20 - 30
Fototyp 4 30 - 45 minut 10 - 15 15 - 20

 

V našich kamenných lékárnách a internetové lékárně jsou dostupné a doporučujeme opalovací prostředky z řady Bioderma Photoderm, La Roche - Posay Anthelios, Vichy Capital Soleil, Daylong. Stále více populární jsou také opalovací másla. K hezkému a zdravému opálení mohou pomoci i vybrané vitamíny. Při výběru přípravků pro děti platí, že potřebují pořád tu nejvyšší ochranu bez ohledu na zeměpisnou šíři. Dětská pokožka je velice citlivá, každé spálení si ukládá do paměti a škodlivé účinky se projeví později v dospělosti.

Opalovací krémy, mléka a spreje      Opalovací krémy pro kojence

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  10. 05. 2020

  Dovolená u rovníku, co na opalování?

  Dobrý den,
  sháním optimální krém na opalování založený ideálně na minerální bázi. Chystám se na dovolenou blíže k rovníku, proto počítám s vyšším faktorem (50+). Krém by měl být ideálně bez zbytečné chemie, šetrný na pokožku, voděodolný a dobře aplikovatelný (hustější krém se špatně roztírá na pánské pokožce). Cena není rozhodující, preferuji kvalitu na základě doporučení a zkušeností. Současně bych ocenil doporučení i na vhodný krém po opalování. Děkuji za odpověď.
  Hezký den

  Dobrý den,

  opalovací přípravek pro dospělé na minerální bázi splňuje řada Algamaris. Jádrem jedinečného programu je Alga-gorria®, extrakt z Gelidium sesquipedalis (červená řasa), který chrání pokožku před nepříznivými vlivy volných radikálů s okamžitým účinkem a v kombinaci UV ochrany z přírodních filtrů  efektivně chrání pokožku před spálením, stárnutím buněk a ztrátou přirozené obranyschopnosti. Dobře roztíralný bude spíše přípravek ve spreji. S ochranným faktorem 50 je pro Vás vhodný přípravek bio algamaris-sprej-na-opalovani-spf 50

  Po opalování můžete použit buď přípravek ze stejné řady nebo naši zákazníci si rádi kupují daylong-after-sun-repair, bioderma-photoderm-after-sun nebo Vichy Ideál Soleil po opalování.

  S přáním pěkné dovolené
  PharmDr.Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Děti
  • Kůže
  13. 05. 2020

  Jaké jsou vhodné přípravky na opálení pro děti do 1 roku?

  Dobrý den, je přípravek Ladival OF 50 SPR vhodný pro desetiměsíční dítě? Děkuji

  Dobrý den,

  tento výrobce doporučuje své opalovací krémy až u batolat. Vychází z předpokladu, že děti do 1 roku by se neměly vystavovat slunečnímu záření. Určitě není vhodné s miminkem chodit na sluníčko mezi 11-15 hodinou. Vhodnou ochranou je pokrývka hlavy a prodyšný oděv (existují i s UV ochranou). opalovací krémy nenanášejte v dostatečném množství cca 20 min před pobytem na slunci, vodě.

  Z opalovacích přípravků jsou pro citlivou pokožku miminka vhodné ty, které obsahují mechanické filtry. Doporučuji např. Biodermu mineral SPF 50 sprej, kterým lze mazat dítě od 6 měsíců. Dále můžete vyzkoušet např. Daylong baby SPF 30 a v neposlední řadě i Eucerin mikropigment, který je vhodný pro miminka od 3 měsíců.

  Přeji krásný slunný den.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  Eucerin sun dětské mléko s mikropigmenty spf 30

  Daylong baby spf 30

  Bioderm photoderm mineral spf 50

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, Na Příkopě, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  31. 07. 2020

  Opalovací krém Bioderma pro novorozence

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je tento opalovací krém Bioderma photoderm kid spray vhodný pro novorozence.
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Bioderma photoderm kid spray není vhodný pro novorozence. Od Biodermy bych doporučila Photoderm mineral. Další možností je La roche anthelios bebe.

  BIODERMA Photoderm MINERAL SPF 50+ 100 g
  A ROCHE-POSAY ANTHELIOS DERMO PEDIATRICS BEBE 50 ML

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, Chlumecká, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Kůže
  23. 06. 2020

  Který opalovací přípravek vybrat s rakovinou měkkých tkání?

  Dobrý den,
  jaký krém na opalování by jste doporučili pro dospělého s rakovinou měkkých tkáních k moři?
  Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  primárně doporučuji se s rakovinou měkkých tkání vůbec neopalovat! Při zahraniční dovolené je vhodné mít i oblečení s UV faktorem nebo alespoň preferovat modrou barvu, která nebezpečné záření nejvíce pohlcuje. Kosmetika určená přímo pro pacienty postižené rakovinou se jmenuje Actinica. Odkaz uvádím níže. Případně volte vždy kosmetiku s faktorem minimálně 50. Důležité je používat opalovací přípravek opakovaně podle návodu a zůstávat ve stínu.

  Actinica Lotion 80g 

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  07. 06. 2022

  Jaký přípravek na opalování používat při sluneční alergii?

  Dobrý den,
  prosím, jaký opalovací přípravek byste mi doporučili, když mám vyrážku ze sluníčka? Poletím k moři a nechci mít problém. Moc děkuji.

  Dobrý den, 

  opalovací přípravek speciálně vyvinutý pro pokožku citlivou na slunce je EUCERIN SUN Gel proti sluneční alergii SPF50 150 ml. Je to krémový gel, který lze použít na pokožku obličeje i těla a chrání ji jak před vznikem sluneční alergie, tak před jejím poškozením.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Zrzečka 16. 6. 2020 5

  Nevím jak vy, ale mě přijde, že většina opalovacích krémů, které mají být voděodolné stejně moc nevydrží. Když se opaluju, raději se mažu častěji. Lepší být mastná, než se připálit.