Příznaky a léčba úpalu a úžehu

PŘÍZNAKY A LÉČBA ÚPALU A ÚŽEHU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Úpal a úžeh si často lidé pletou. A není se čemu divit, jejich názvy jsou matoucí, příznaky dost podobné a někdy se mohou dokonce prolínat. S příchodem léta vám tom uděláme jednou pro vždy jasno a seznámíme vás s příznaky a léčbou úpalu i úžehu. Pokud si nevíte s jejich léčbou i prevencí rady, začtěte se ještě před tím, než vyrazíte na slunce.

 • Články o zdraví
 • Cestování

Za úpal může velké horko Za úpal může velké horko

Znáte to, vydáte se na dovolenou do vlhkých tropů, nebo na jih kde je slunce dlouho na obzoru a vy na to nejste zdaleka připravení, jak jste si mysleli. Vysoké teploty a žár slunečních paprsků vás doslova rozpouští. K tomu abyste v takových podmínkách dostali úpal stačí jen vysoké teploty. K úpalu totiž nepotřebujete přímé slunce, stačí pořádné horko. Kvůli vysokým teplotám dojde k přehřátí organismu a vy po celém dni tušíte, že jste horko podcenili. Tělo vám hlásí, že je přehřáté a že se celý den nemohlo dostatečně ochlazovat pocením. Jeho termoregulace selhala. Ještě k tomu jste málo pili a proto se tělo nedokázalo dostatečně chránit pocením, tedy produkcí dostatečného množství potu, aby se ochladilo.

Za úžeh viňte slunce Za úžeh viňte slunce

Když je slunce na vrcholu sil a vám už poslední dochází a nevzali jste si ani pokrývku hlavy, měli byste zpozornit. Celým dnem v horku a na přímém slunci si totiž koledujete o pořádný problém – úžeh. Často jej provází velká únava, spálení pokožky na odhalených částech těla, ale i na hlavě, kterou jste si po celý den nechránili. I když vám velké horko zrovna nepomáhá věřte, že za úžeh mohou hlavně sluneční paprsky. 

Příznaky úpalu vs. úžehuÚpal či úžeh?

Příznaky úpalu 

Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku! Nenechte se ale zmást, protože pokožka může být paradoxně studená.

Příznaky úžehu

Doslova jste si na slunci přehřáli mozek. Příznaky jsou dost podobné jako při úpalu s tím rozdílem, že se příznaky mohou objevit se zpožděním i několika hodin třeba až v noci. Doprovodným jevem bývá spálená kůže od slunce.  Častá je vysoká horečka, kvůli které může nemocného paradoxně trápit u úžehu zimnice. Postižený může také upadat do mdlob. V takovém případě na nic nečekejte a dopravte postiženého k lékaři, protože hrozí poškození mozku.

První pomoc při úpalu První pomoc: léčba při úpalu

 • Pro začátek snižte teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo do chladné místnosti, kde ho pohodlně usaďte a nejlépe mu podložte nohy. Vyvarujte se ale neúměrně chladným místům s klimatizací a prostorám, kde je průvan, postižený by se v nich mohl dostat do šokového stavu. 
 • Zbavte ho přebytečných oděvů, které by mohly bránit v ochlazení. 
 • Pomůže i studená sprcha nebo kbelík se studenou vodu na nohy. 
 • Dobrým pomocníkem je i mokrý ručník na čelo. 
 • Po ochlazení připravte postiženému vlažný nápoj s minerály. Nejlepší jsou iontové nápoje, minerální vody nebo slazený čaj. Minerály a glukózu doplní i rehydratační roztok, který připravíte smícháním prášku s 200 ml pitné vody. Za žádných okolností postiženému nepodávejte příliš studené nápoje a nenuťte ho pít velké množství tekutiny naráz. Postačí doplňovat deficit po drobných doušcích.
 • Přesuňte postiženého do stínu nebo do chladné místnosti, zatáhněte žaluzie, kde ho pohodlně uložte a nechejte odpočívat

Jak dlouho trvá úpal a úžeh?

Na rychlosti odhalení příznaků a poskytnutí první pomoci závisí, jak dlouho trvá úžeh nebo úpal. Pokud se vám podaří zasáhnout včas, akutní příznaky odezní po několika málo hodinách. Vaše tělo ale dostalo zabrat a než se jeho termoregulace dostane zase do normálu, může to trvat asi 3 dny. Proto se vyhněte dalšímu pobytu na sluníčku a v horku. 

Vysoká teplota vede i k synkopě Vysoká teplota vede i k synkopě

Pokud jdou na dotyčného mdloby, může se dostat až do bezvědomí, neboli synkopy z horka. V tomto případě je nutné jednat rychle a bezodkladně zavolat odbornou pomoc nebo zajistit převoz k lékaři. Při mdlobách nejlépe zachytíme při pádu postiženého a ihned mu zvedáme dolní končetiny. Pokud ani mluvení a poplácání na tvář dotyčného neprobere, uložte jej do stabilizované polohy a před příjezdem pomoci kontrolujte jeho životní funkce, tedy dýchání a srdeční činnost pacienta. Při zástavě je nutná okamžitá první pomoc pro obnovení základních funkcí. Začněte neodkladně s umělým dýcháním a masáží srdce.

První pomoc při úžehu První pomoc: léčba při úžehu

Úžeh je vlastně úpal na druhou. Nejenže se jeho fyzické důsledky projeví bolestmi hlavy, slabostí, zvracením a malátností až později, ale jeho sílu pocítíte i na své spálené kůži. Úžeh proto ošetřujte podobně jako s úpal. Ale připravte si speciální přípravky, které zklidní a zchladí spálenou kůži pomocí kyseliny pantothenové neboli panthenolu. Ten pokožku hydratuje a podporuje hojení kůže. Postiženému také podávejte dostatečné množství vlažných tekutin. 

Ani s jedním ze stavů, kdy nás spalující letní paprsky nenechají vydechnout, není o co stát. Ve horku je nutné za všech okolností dbát na dostatečný přísun tekutin a ochranu před slunečním zářením, ať už ve formě opalovacích krémů nebo pokrývky hlavy. Pamatujte ale, že:

 • úpal je z přehřátí,
 • úžeh je z přímého slunce.

​ Úpal a úžeh u dětí ​ Úpal a úžeh u dětí

U dětí se úpal a úžeh rozvíjejí rychleji než u dospělých. Malé děti jsou totiž citlivější k dehydrataci i na přehřátí organismu, protože u nich nemusí být termoregulace plně vyvinutá. 

První pomoc je obdobná jako u dospělých. K ochlazování organismu však přistupujte šetrně. Studená sprcha není vhodný prostředek. Takto intenzivním chlazením dítě můžete z jednoho extrému přehřátí rychle přivést k prochladnutí. Vhodnější je potírat pokožku dítěte vlažnou vodou. Uložte dítě do chladné větrané místnosti, uvolněte mu oblečení a podávejte mu vlažné nápoje – nejlépe rehydratační roztok nebo iontový nápoj. 

V případě rozvoje závažných příznaků na nic nečekejte a zavolejte záchranku a to hlavně pokud se ani přes poskytnutí první pomoci příznaky úpalu nebo úžehu u dětí nelepší nebo pokud nedokážou přijímat tekutiny. Dalším závažným příznakem je dezorientace a zmatenost. 

Přípravky po opalování Panthenol na spálenou kůži

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  14. 07. 2020

  Lze opalovací krém Vichy 50 solier pro děti mužů namazat i 4 měsíčníku miminku?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda opalovací krém Vichy 50 solier pro děti mužů namazat i 4 měsíčníku miminku? Má docela citlivou pleť a nevím jaký krém na opalování bych měla používat. Miminko nosím v šátku a mám strach ze se mu spali pusinks. Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  opalovací řada značky Vichy není vhodná pro takto malé děti. Doporučuji:

  S pozdravem Mgr. Petra Rezková, lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  17. 06. 2019

  Spalena zada od slunce

  Dobry den v sobotu sem si hodne spalila zada od slunce uz 2 dny nemuzu spat je to rudy na dotyk silene bolestivy co by mi na to pomohlo dekuji

  Dobrý den,

  spálenou a zarudlou bolavou pokožku doporučuji mazat panthenolem, v tomto případě formou pěny, která sama o sobě má chladivý efekt. Intenzivní kůra znamená aspoň 5x denně nanášet na podporu hojení. Pokud máte citlivější pokožku, před delšími pobyty na slunci je určitě vhodné užívat opalovací krémy (30 až 50 ochranný faktor), popřípadě beta karoten, který se v těle mění na vitamín A a ten přispívá pro zdravou funkci kůže. Opalovací krémy je potřeba nanášet aspoň 30 minut před očekávaným pobytem na slunci, aby došlo k vytvoření ochraného filmu.

  Panthenol pěna 6 % 150ml Dr.Müller

  Panthenol 10% Sensit.chladivý sprej150ml od výrobce MedPharma

  LADIVAL SPORT OF30 sprej 150ml

  Walmark Beta karoten 6mg tob.90

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  01. 07. 2019

  Spálená kůže od sluníčka

  Dobrý den, dcera (27 let) se minulý víkend spálila na sluníčku. Dnes jsem s ní mluvila, od spálení je to už 10. den a říkala, že se jí během týdne spálená kůže postupně olupuje, ale na krku je to až skoro do krve. Na krk použila calcium pantothenicum, ale i na ramenech, kde se kůže postupně slupuje má pořád bolestivá místa. Na ramena si začala dávat krém panthenol. Má dál pokračovat v léčbě doma nebo raději jít k lékaři? Myslím, že je to dost dlouho od spálení a kůže už by se měla mnohem více hojit. Při kterých příznacích bychom měli hned vyhledat lékaře a kdy je možné pokračovat v léčbě doma? Děkuji

  Dobrý den,

  10 dnů je celkem dlouhá. Návštěva lékaře je vhodná při větším rozsahu, puchýřcích, horečce či svědivé vyrážce. Neléčí se dcera např. s cukrovkou, kde je hojení také pomalejší a návštěva lékaře je vhodná. 

  Doporučuji k přečtení: Co na spáleniny od slunce

  Místo panthenolu Vaší dceři doporučuji vyzkoušet např.  Hemagel (na něj dát mastný tyl a poté překrýt gázovým čtvercem) nebo Flamigel.
  Na dohojení lze použít Bepanthen krém nebo Infadolan mast.

  S pozdravem
  Mgr. Naďa Spratková
  Vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  25. 06. 2021

  Jak postupovat při spálení pokožky od slunce?

  Dobrý den,
  mám hodně spálená záda. Nedokážu ani kvůli bolesti a pálení spát. Nevím si rady s přípravkem, který si mám koupit. Co je tedy lepší: MedPharma Panthenol sprej nebo Panthenol Swiss Premium?
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  jak přípravek MedPharma Panthenol 10% Sensitive chladivý sprej, tak Panthenol 10% Swiss Premium lze použít, ale volila bych je pouze jako doplněk.

  Ve Vašem případě to chce něco účinnějšího. Nejdříve bych začala užívat nějaké antihistaminikum jako je např. Cetirizin, Levocetirizin nebo Loratadin. To bude zmírňovat příznaky zarudnutí, svědění, pálení a lehce Vás mohou tlumit, což by zlepšilo spánek. Dále bych aplikovala gelový krém po opalování od značky Eucerin, který díky svěží a chladivé textuře okamžitě zklidňuje a navíc jeho inovativní složení stimuluje pokožku k rychlejší obnově. K tomu podle potřeby používat termální vodu ve spreji, která také zklidňuje, hojí a regeneruje. Vyrábí ji spousta dermokosmetických firem, např. Avene Eau Thermale.

  A dále to vše případně kombinovat se zmíněnými přípravky obsahující panthenol.

  S přátelským pozdravem      

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.