Příznaky a léčba úpalu a úžehu

PŘÍZNAKY A LÉČBA ÚPALU A ÚŽEHU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Úpal a úžeh si často lidé pletou. A není se čemu divit, jejich názvy jsou matoucí, příznaky dost podobné a někdy se mohou dokonce prolínat. S příchodem léta vám tom uděláme jednou pro vždy jasno a seznámíme vás s příznaky a léčbou úpalu i úžehu. Pokud si nevíte s jejich léčbou i prevencí rady, začtěte se ještě před tím, než vyrazíte na slunce.

 • Články o zdraví
 • Cestování

Za úpal může velké horko Za úpal může velké horko

Znáte to, vydáte se na dovolenou do vlhkých tropů, nebo na jih kde je slunce dlouho na obzoru a vy na to nejste zdaleka připravení, jak jste si mysleli. Vysoké teploty a žár slunečních paprsků vás doslova rozpouští. K tomu abyste v takových podmínkách dostali úpal stačí jen vysoké teploty. K úpalu totiž nepotřebujete přímé slunce, stačí pořádné horko. Kvůli vysokým teplotám dojde k přehřátí organismu a vy po celém dni tušíte, že jste horko podcenili. Tělo vám hlásí, že je přehřáté a že se celý den nemohlo dostatečně ochlazovat pocením. Jeho termoregulace selhala. Ještě k tomu jste málo pili a proto se tělo nedokázalo dostatečně chránit pocením, tedy produkcí dostatečného množství potu, aby se ochladilo.

Za úžeh viňte slunce Za úžeh viňte slunce

Když je slunce na vrcholu sil a vám už poslední dochází a nevzali jste si ani pokrývku hlavy, měli byste zpozornit. Celým dnem v horku a na přímém slunci si totiž koledujete o pořádný problém – úžeh. Často jej provází velká únava, spálení pokožky na odhalených částech těla, ale i na hlavě, kterou jste si po celý den nechránili. I když vám velké horko zrovna nepomáhá věřte, že za úžeh mohou hlavně sluneční paprsky. 

Příznaky úpalu vs. úžehu Příznaky úpalu vs. úžehu

 • Když jde o úpal – projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech teplota vašeho těla překročí i 40 °C a můžete ztrácet i vědomí. Pokud se s takovými stavy setkáte, na nic nečekejte a dopravte postiženého k lékaři.
 • Když jde o úžeh – přehřáli jste si na slunci doslova mozek. Příznaky jsou dost podobné jako při úpalu s tím rozdílem, že se příznaky mohou objevit se zpožděním i několika hodin třeba až v noci. Doprovodným jevem bývá spálená kůže od slunce.

První pomoc při úpalu První pomoc při úpalu

 • Pro začátek snižte teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo do chladné místnosti, kde ho pohodlně usaďte a nejlépe mu podložte nohy. Vyvarujte se ale neúměrně chladným místům s klimatizací a prostorám, kde je průvan, postižený by se v nich mohl dostat do šokového stavu. 
 • Zbavte ho přebytečných oděvů, které by mohly bránit v ochlazení. 
 • Pomůže i studená sprcha nebo kbelík se studenou vodu na nohy. 
 • Dobrým pomocníkem je i mokrý ručník na čelo. 
 • Po ochlazení připravte postiženému vlažný nápoj s minerály. Nejlepší jsou iontové nápoje, minerální vody nebo slazený čaj. Minerály a glukózu doplní i rehydratační roztok, který připravíte smícháním prášku s 200 ml pitné vody. Za žádných okolností postiženému nepodávejte příliš studené nápoje a nenuťte ho pít velké množství tekutiny naráz. Postačí doplňovat deficit po drobných doušcích.

Vysoká teplota vede i k synkopě Vysoká teplota vede i k synkopě

Pokud jdou na dotyčného mdloby, může se dostat až do bezvědomí, neboli synkopy z horka. V tomto případě je nutné jednat rychle a bezodkladně zavolat odbornou pomoc nebo zajistit převoz k lékaři. Při mdlobách nejlépe zachytíme při pádu postiženého a ihned mu zvedáme dolní končetiny. Pokud ani mluvení a poplácání na tvář dotyčného neprobere, uložte jej do stabilizované polohy a před příjezdem pomoci kontrolujte jeho životní funkce, tedy dýchání a srdeční činnost pacienta. Při zástavě je nutná okamžitá první pomoc pro obnovení základních funkcí. Začněte neodkladně s umělým dýcháním a masáží srdce.

První pomoc při úžehu První pomoc při úžehu

Úžeh je vlastně úpal na druhou. Nejenže se jeho fyzické důsledky projeví bolestmi hlavy, slabostí, zvracením a malátností až později, ale jeho sílu pocítíte i na své spálené kůži. Úžeh proto ošetřujte podobně jako s úpal. Ale připravte si speciální přípravky, které zklidní a zchladí spálenou kůži pomocí kyseliny pantothenové neboli panthenolu. Ten pokožku hydratuje a podporuje hojení kůže. Postiženému také podávejte dostatečné množství vlažných tekutin. 

Ani s jedním ze stavů, kdy nás spalující letní paprsky nenechají vydechnout, není o co stát. Ve horku je nutné za všech okolností dbát na dostatečný přísun tekutin a ochranu před slunečním zářením, ať už ve formě opalovacích krémů nebo pokrývky hlavy. Pamatujte ale, že:

 • úpal je z přehřátí,
 • úžeh je z přímého slunce.

Vše pro opalování Panthenol na spálenou kůži

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.