Jak na zdravé opalování u dětí a miminek

JAK NA ZDRAVÉ OPALOVÁNÍ U DĚTÍ A MIMINEK

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Slunce ve většině z nás vyvolává pocit tepla a dobré nálady. Je potřebné pro tvorbu vitaminu D a také kožního barviva “melaninu”, díky kterému má naše pokožka v létě opálený vzhled. Nezapomínejme ale také na škodlivé UV záření, před kterým musíme chránit především jemnou pokožku dětí. Ochranu tvoří kromě oblečení také kosmetické přípravky s ochranným faktorem – tzv. SPF, který zabrání proniknutí záření do pokožky.

 • Články o zdraví
 • Těhotenství
 • Děti a maminky
 • Pleť a pokožka

6 minut čtení


 Děti a sluníčko Děti a sluníčko

Hedvábná pokožka v dětství se velmi liší od pokožky dospělých lidí. Kůže dětí až do 3 let věku stále vyvíjí – potní žlázy dětí ještě nefungují na 100 % a teprve se rozvíjí produkce pigmentu. Malé děti proto mají velice světlou pokožku, která je až 5 x tenčí než pokožka dospělých. Navíc spálení kůže u malých dětí je rizikovým faktorem pro rozvoj kožních nádorů v dospělosti. Kvůli všem těmto faktorům je třeba dětskou pokožku správně chránit před slunečním zářením! 

Od kdy může dítě na slunce? Od kdy může dítě na slunce?

Děti i dětská pokožka se rychle mění, proto jí přizpůsobte míru sluneční ochrany. 

Děti do 6 měsíců

U nejmenších dětí se slunci zcela vyhněte! Pamatujte proto a slunečník nebo stříšku tam, kde zrovna není přirozený stín stromů a budov. Zvolte také pro miminko správný oděv. Oblékejte mu prodyšné materiály! Termoregulace totiž u dětí není plně vyvinutá a mohli by mu vyskákat na kůži potničky.

Děti do 3 let a starší děti

Minimálně do 3 let věku nenechte děti, aby si hrály na přímém slunci, a to hlavně mezi 11–15 hodinou. Nezapomínejte ale, že i když je oblačno, dopadá na zem až 90 % UV záření. Proto sílu sluníčka nepodceňujte, ani když se zrovna schovalo za mraky. Batolata a malé děti chraňte proti slunci vhodným oděvem. Zvolte klobouček se širokým okrajem, aby stínil dítěti obličej. Tam, kde kůži nechrání oděv, použijte přípravek na opalování pro děti.

Děti od 3 let

Také u větších dětí dodržujte zásady zdravého dětského opalování: 

 1. Vyhýbejte se polednímu slunci.
 2. Chraňte dítě proti slunci vhodným oděvem.
 3. Kde pokožku nechrání oděv aplikujte opalovací přípravek.

Do 6 let věku používejte k ochraně pokožky dětí opalovací přípravky s vyšším ochranným faktorem –alespoň SPF 30. U ještě starších dětí vybírejte vhodnou sluneční ochranu podle fototypu jejich pleti. Dobrý pozor dejte na sluneční ochranu už při sílících jarních paprscích. Po zimně je v kůži málo pigmentu a je ke spálení náchylnější. V některých případech se při první opalování může také objevit alergie na slunce u dětí. 

Jak vybrat správný opalovací krém pro dítě Jak vybrat správný opalovací krém pro dítě

Chraňte dětskou pokožku pomocí vhodného opalovacího krému. Kontrolujte údaj na obalu, pro jak velké dítě je přípravek vhodný. Kromě výběru vhodného krému pro děti je třeba se držet i zásad správné aplikace přípravku. Nanášejte proto opalovací mléko v dostatečném množství. A klidně i opakovaně.

 Při výběru ochranného faktoru pro menší děti se řiďte pravidly, jako při fototypu I, tedy pravidly ochrany pro lidi s nejcitlivější pokožkou s minimálním množstvím kožního barviva.

Tip BENU: Na některých krémech výrobci uvádějí, že jsou jejich produkty voděodolné, ale nenechte se tímto označením zmást. Voděodolný přípravek ochrání vaše dítě při hrách ve vodě, ale smývání vodou neodolá. Natírání krému nebo aplikaci spreje je pak třeba opakovat po koupání, osušení osuškou nebo po hraní v písku.

opalování dětí

Opalovací krém pro miminka Opalovací krém pro miminka

Od kdy mazat miminko opalovacím krémem? Mnoho přípravků je pro děti od 6 měsíců, existují ale i přípravky pro nejmenší děti. Opalovací krémy pro kojence a batolata obsahují minerální filtry, které se správně nazývají fyzikální. Látky, které tvoří UV ochranu a odrážejí UV paprsky fyzikálním mechanismem pocházejí z minerálů a jsou to na jemný prášek rozemletý oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Zůstávají na povrchu pokožky a jsou šetrné nejen pro citlivou pokožku ale také pro životní prostředí.

Najdete je v minerálních opalovacích krémech pro děti BIODERMA Photoderm a Eucerin SUN. S minerálnimi filtry a dokonce v BIO kvalitě je WELEDA Dětský krém na opalování SPF 50 sensitive pro děti od narození. Výlučně fyzikální filtry obsahuje také krém Daylong baby SPF 30. Přípravky s obsahem minerálních filtrů můžete zároveň použít také jako opalovací krém na atopický ekzém pro děti.

Opalovací krém pro děti Opalovací krém pro děti

Šetrné a hypoalergenní složení najdete i v dalších přípravcích pro děti. Oblíbený opalovací krém pro děti od 1 roku je Bioderma Photoderm KID mléko SPF 50+ s praktickým modrým zabarvením, které vám pomůže vidět, kam se krém ještě neaplikovat. Nemusíte se však obávat že dítě zůstane modré. Modrá barva po aplikaci rychle zmizí. V případě, že vaše děti nebaví natírání krémem, vyměňte ho za Bioderma Photoderm KID sprej SPF 50+.

Pokud patříte k příznivcům dermokosmetické značky LA ROCHE-POSAY opalovacích krémů pro děti, určitě si vyberete. Optimální ochranu před UVA i UVB záření miminku od 6 měsíce poskytuje ANTHELIOS DERMO-PEDIATRICS MLÉKO PRO MIMINKA SPF 50+/PPD 39. Složení respektuje citlivou pokožku miminek, je šetrné i k mořským živočichům a lehce se roztírá. Během pobytu u vody oceníte také gelovou strukturu přípravku LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS Dermo-pediatrics WET 50+. Nemusíte totiž čekat až dítě vyschne, gel můžete aplikovat na suchou i mokrou pokožku.

 Budoucí maminky a opalování v těhotenství Budoucí maminky a opalování v těhotenství

V těhotenství se samozřejmě můžete dopřát i pohyb venku když svítí sluníčko, ale všeho s mírou. Rozhodně se vyhněte cílenému slunění v těhotenství na přímém slunci. Pokud možno, zdržujte se více ve stínu, mějte zakryté bříško a chraňte se proti přehřátí.

Vlivem nerovnováhy hormonů je žena v těhotenství náchylnější na vznik pigmentových skvrn a proto by měla budoucí maminka dbát na fotoprotekci a to nejen těla, ale také pleti a rtů. Opalování během těhotenství nese s sebou tedy kromě zdravotních rizik i rizika estetická.

Péče po opalování Péče po opalování

Nejen UV záření, ale také voda v bazénech nebo v moři dává pokožce zabrat. Nadmíru se vysušuje a pak se začne rychle olupovat. Skvělým pomocníkem na spálenou kůži k vodě i na hory je Panthenol. Zklidní podrážděnou pokožku a podpoří regeneraci. Použít ho můžete odřeniny, popáleniny a opaření. Panthenol po opalování existuje ve formě pěny, která se nemusí roztírat, a jako snadno roztíratelné tělové mléko po opalování.

Krém po opalování použijte i v případě, že jste z dovolené už doma. Pokožka se totiž s opalováním vyrovnává ještě několik dnů. I když obnově vrchních vrstev pokožky nezabráníte, díky hydrataci vydrží bronzový letní nádech mnohem déle. Velké oblibě se těší také oleje po opalování, jako třeba mrkvový nebo arganový.

Opalovací krémy pro kojenceOpalování dětí

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Děti
  31. 07. 2020

  Poraďte mi opalovací krém pro kojence

  Dobry den, rada by jsem se zeptala, kterou znacku opalovaciho kreu by ste doporucil pro 3-mesicni miminko.
  Dekuji

  Dobrý den.

  Nejde ani tak o značku. Většina značek má jeden přípravek vhodný pro ochranu kojenců. Limit je většinou od 6 měsíců. Tyto krémy zpravidla obsahují minerální filtry a mohou tak na kůži zanechat dočasně bílý povlak. Tento typ krému by se měl u zdravých dětí používat až do 3 let. Doporučený je faktor 50/50+ i do českých podmínek. Dobrým poměrem cena/množství/kvalita vyniká značka Ladival, která se v minulosti dobře umístila i v testech. Gel pro batolata mají v sortimentu teprve čerstvě. Vhodnou volbou je též německá značka Weleda, která je však oproti ostatním poměrně drahá. Značkou, která také nabízí dobrou kvalitu za rozumnou cenu je Sebamed.

  Photoderm mineral 50+

  Ladival

  Weleda

  Sebamed

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  12. 08. 2020

  Linola SPF 50 na obličej

  Dobrý den, je možné toto mléko Linola SPF50 používat na obličej a to každý den? Mám alergení , citlivou pleť. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den, 

  značka Linola je vhodná i pro citlivou pokožku miminek a malých dětí, která má speciální potřeby, a měla by proto vyhovovat i pokožce obličeje dospělého člověka. Obsahuje vyvážené a vysoce účinné UVA/UVB filtry. Má nízky obsah lipidů a minerálních pigmentů. Snadno se roztírá a rychle vstřebává a nezanechává lepivý film. Je vhodný pro velmi citlivou, suchou pokožku, se sklonem k atopii. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne
  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  04. 05. 2021

  Opalovací krém-dítě s ekzémem

  Dobrý den, jaký opalovací krém by byl vhodný pro dítě se sklonem k ekzémům? Děkuji za informaci.

  Dobrý den,

  téměř každá léčebná kosmetika prodávaná v lékárně nabízí opalovací přípravky vhodné pro děti s atopickým ekzémem.

  Dobré zkušenosti jsou např. Bioderma photoderm mineral SPF 50 (e-shop momentálně nemá, v některých našich  kamenných lékárnách dostupný)

  Ladival of 50 mléko pro děti

  Aderma protect krém spf 50

  Nezapomínejte na péči o pokožku i po opalování. zde bych zůstala u promazávadla, které běžně používáte.

  Přeji krásné slunné dny.
  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  17. 05. 2022

  Jaký opalovací přípravek ve formě spreje je vhodný pro miminko?

  Dobrý den,
  byl mi doporučen dětský opalovací krém SPF50 od značky Weleda na obzvlášť citlivou pokožku miminka. Mám 17. měsíční miminko a udělala se mu už piha na čelíčku a to jsem s ním nechodila na sluníčko, jen jsme byly ve stínu a na chráněném lehátku. Weleda je super, jen přemýšlím nad sprejem, je nějaký opravdu dobrý, kvalitní a prozkoušený? Zkrátka, co na citlivou pleť? Samozřejmě na přímém slunci malou nenechám, ale jde o koupaní v bazénku pod deštníkem, bude přecházet na zahradě i přes sluníčko, úplně se sluníčku nepůjde vyhnout. Malá už běhá a těžko ji uchráním. Přemýšlela jsem, že jí dám šatičky s dlouhým rukávem nebo i tričko a tepláčky tenké vzdušné. Děkuji.

  Dobrý den, 
  vznik pih či mateřských znamének je přirozená součást kůže a to už od dětského věku. S časem jich přibývá a jejich vznik neovlivňuje jen slunce, ale i geny. 

  Zmíněný sprej EUCERIN SUN Dětský sprej SPF50+ 200 ml je vhodný pro děti až od tří let. Opalovací přípravek, který lze použít ve formě spreje je BIODERMA Photoderm MINERAL SPF50+ 100 g, který obsahuje pouze minerální filtry, ale hůře se roztírá. Dále mohu doporučit EUCERIN SUN Dětské mléko na opalování Sensitive Protect SPF 50+ 150 ml nebo pak EUCERIN SUN Dětské mléko s mikropigmenty SPF 30 150 ml, ale obojí jsou texturou mléka.

  Co se týká oblečení, tak celá řada značek nabízí i oděvy s UV ochranou, které chrání a zároveň je příjemné na nošení. Údržba je jednoduchá, lze ho prát v pračce. Běžné oblečení totiž před sluncem dostatečně neochrání.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.