CO POMÁHÁ NA ALERGII NA SLUNCE
Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.
7 minut čtení
Co je to alergie na slunce?
Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní. Na tropickém slunci stačí strávit jeden či dva dny a už je rozhodnuto, zda si zbytek dovolené užijete, či spíše protrpíte. Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map. Nejvíce ohrožené tímto typem fotodermatózy jsou ženy mezi 20-40 lety se světlou a citlivou kůží.
Jak vypadají druhy sluneční alergie
U osob zasažených sluneční alergií probíhají funkční změny v procesech kůže. Až 90 % projevů alergie způsobuje UV záření, ale existují i jiné druhy nemocí, které vznikají za dalších komplikací při slunění a mají velice podobné příznaky.
- PLE – tedy Polymorfní světelná erupce vzniká na kůži vlivem silného UV záření a jeho vlivem vzniklých volných radikálů. Ty vytvářejí na kůži chemický proces, jehož výsledné látky napadají kožní buňky a způsobují oxidační stres. Lidé, kteří tímto projevem nejčastěji trpí řadíme do fototypu kůže č. 1. Jejich pokožka je velmi světlá a tenká a nezvládá tak odolávat volným radikálům ani běžnému slunečnímu záření s vyšší intenzitou.
- Malorka akné – v odborných kruzích známé jako Acne aestivalis, nezpůsobuje pouze UV záření, ale vždy se pojí s dalším vnějším faktorem. Objevuje se po působení některých látek obsažených v kosmetice jako jsou emulgátory či konzervanty. Nesnadno se jí vyhýbají osoby, které při dospívání trpěly silnými projevy akné.
- Fotoalergická reakce – je silná reakce pokožky na UV záření, kterou již dříve podráždila určitá látka. Takové látky mohou být buď rostlinného původu – fototoxické, nebo chemického původu – fotoalergenní. Rostlina která se nedoporučuje užívat vnitřně, ani v krémech a mastích je třezalka, bolševník, bršlice, pampeliška či sedmikráska. Mezi chemické látky, které reakci způsobují či komplikují řadíme parfémy, barviva, léky jako antibiotika, chemoterapeutika, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, hormonální antikoncepce a léky na snížení krevního tlaku. Dále masti a krémy, které obsahují keprofen nebo dexketoprofen.
Jak předejít vzniku sluneční alergie
- Přiměřené slunění je nejen přirozené, ale i důležité pro syntézu vitamínu D a ke správné imunizaci pokožky. Umírněné opalování a prohřívání organismu pozitivně ovlivňuje i riziko vzniku některých chorob, jako sklerózy či revmatické artritidy včetně sluneční alergie. Pravidelným a opatrným sluněním doslova otužujete pokožku paprsky. Doporučený denní pobyt na slunci je 15 až 20 minut, kdy tělo stihne zaznamenat přísun záření a začne syntetizovat vitamín D, ale paprsky nestihnou kůži spálit. Pokud strávíte na sluníčku času více, je nutné pokožku chránit opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem.
- Při delším vystavení kůže na přímém slunci se chraňte opalovacími krémy či gely s vhodnými faktory. Dospělé, kteří se dobře opalují a spadají tak do fototypu 3 a vyššího dostatečně ochrání faktor 25. U dětí se doporučuje mnohem vyšší faktor mezi 30 až 50 SPF (Systém hodnot ochranných slunečních faktorů), protože dětská pokožka je velice citlivá a mnohem tenčí než u dospělých.
- K prevenci alergie na slunce neodmyslitelně patří i zdravý pohyb a celková péče o tělo včetně zdravého stravování. To má přímý vliv na správnou funkci imunitního systému.
- Doplňky, které pomáhají zdravému opalování jsou i betakaroten, vitamín E, vitamín C a lykopen.
- U citlivých dětí dermatologové doporučují preventivní nahřívání a opalování pomocí UV lamp. Pod jejich dohledem a s přesně stanoveným časem působení UV paprsků děti získávají potřebnou imunitu i v zimě.
Preventivní opatření při alergii na slunce
Pokud už víte, že vás v nadcházející sluneční sezóně čekají nepříjemné příznaky alergie, měli byste se sluníčku vystavovat postupně. Nezapomeňte pobývat na slunci i v zimě. I když vy slunce přes mraky nevidíte, většina UV záření se dostane i skrz ně na vaši pokožku. Při prvních jarních dnech pobývejte na slunci jen chvíli a postupně vystavení paprskům navyšujte. Před dovolenou otužujte paprsky nejlépe celé tělo a samozřejmě vše za doprovodu speciálních opalovacích krémů jako je třeba Piz Buin New SPF15 Allergy Lotion. Ten svým složením mírní prvotní šok, odráží negativní vlivy záření a zároveň pokožku výrazně zklidňuje a hydratuje.
Ze startu otužování nezapomeňte na vhodné oblečení, které zakryje dostatek plochy těla, které pak můžete postupně také zvětšovat. Ruku v ruce s vnější ochranou dodržujte i zdravé stravování, dostatečný pohyb a nezapomeňte doplňovat dostatek antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům. U těžkých forem alergie doporučujeme podstoupení kúry pomocí UV lampy – formou fytoterapie. Tou za odborného dohledu docílíte řízeného otužování slunečními paprsky a zmírníte i první intenzivní projevy sluneční alergie.
Pokud při otužování sluncem používáte nespecializované opalovací krémy, vhlčené kapesníčky, deodoranty a parfémy, pravděpodobně si způsobíte komplikace nebo alergii rovnou spustíte.
Osvědčené přípravky pro speciální ochranu při sluneční alergii
Řada Eucerin obsahuje několik vhodných přípravků, které pokožku, ochrání a vyživí. Vybere si alergik se světlou i tmavší pletí a pro děti je i zábavnější forma ochrany formou spreje Eucerin Sun Dětský sprej, který se svou speciální technologií Advanced Spectral Technology chrání před silným UV zářením a neutralizuje vliv volných radikálů a mohou jej nanášet i samy. Dermokosmetická značka Bioderma skvěle kopíruje potřeby osob se závažnou přecitlivělostí na UV záření přípravky řady Photoderm, ze které skvěle využijete přípravek Bioderma Photoderm Sensitive na celé tělo a na citlivá místa jako jsou rty a znaménka sáhnete po Tyčince Bioderma Photoderm MAX SPF 50, která díky speciálnímu patentu zachovává obranyschopnost pokožky a integritu buněk tkáně kůže. Od dalších značek La Roche-Posay a Vichy se nebojte obrátit na specializované produkty jako La Roche-Posay Anthelios Krém SPF 50 plus ideální pro lidi s mastnou pletí či Vichy Capital Soleil UV-AGE Daily Tónovaný fluid bránící fotostárnutí. Zároveň tyto značky přináší širokospektrální a fotostabilní ochranou před UVA a UVB zářením. Všechny tyto přípravky vás nejen ochrání před slunečním zářením, ale také nedopustí, aby vaše citlivá pokožka podlehla vlivům větru, písku, soli či chlóru. Navíc jsou přirozenou prevencí proti vzniku pigmentových skvrn nejen v těhotenství. Po slunění nezapomeňte pokožku hydratovat a osvěžit péčí po opalování. Ideálními přípravky, které ošetří citlivou pleť a zmírní pálení, horkost i začervenání jsou Bioderma Photoderm After Sun i La Roche-Posay Posthélios zklidňující koncentrovaná gelová péče.
Chraňte své děti před UV zářením nejen na dovolené s přípravky Bioderma Photoderm.
První pomoc při sluneční alergii
- Vaše první kroky při náznaku sluneční alergie by měly směřovat k odborníkovi, tedy k alergologovi, či dermatologovi. Ten zjistí závažnost a razanci reakce kůže na záření.
- Pokud vám dermatolog potvrdí, že se jedná o sluneční alergii, jemně utlumte první nepříjemné projevy zásypy a tekutými pudry s protisvědivými účinky. Na menší plochy použijte Fenistil gel a pro těžké případy je dobré použít produkty s malým obsahem kortikoidů, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí ale sám dermatolog či lékárník.
- Pokud jsou příznaky nesnesitelné a trápí vás i bolestivé puchýře podpořte zklidnění i léky k vnitřnímu užití.
- Pokud puchýře díky tekutému pudru dobře zasychají, nebojte se dále postižená místa chladit studenými obklady, jogurtem, či tvarohem.
- V prvních fázích silné alergie je nutné dodržovat i zvýšený pitný režim (3l vody / denně) a doplňovat minerály a vitamíny k podpoře obnovy pokožky jako je vápník, selen a zinek, či antoxidanty – vitamín C, E a betakaroten. Po odeznění nejhorších příznaků použijte i hydratační a regenerační mléka po opalování pro citlivou pokožku.
- Nebezpečnost alergie u dětí a kojenců nemusíme jistě dlouho opisovat. Děti mají jemnější pleť a tedy i důsledky prvního projevu alergie mohou být závažné. Je tedy nutné postupovat v prevenci velmi podobně, jako u dospělých a při zjištěné alergii používat pouze hypoalergenní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem určené pro děti.
Vyzkoušejte detoxikaci proti sluneční alergii
Ještě než se první silné paprsky probojují na jaře k vaší pokožce vyzkoušejte detoxikaci organismu. Bylinky jako je smetanka lékařská, kopřiva, ostropestřec mariánský, aloe vera, zelený ječmen a strava prospěšná k obnovení střevního mikrobiomu vám pomůže nastartovat imunitní systém a podpořit přirozené reakce organismu. Do stravy je třeba při detoxikaci zařadit hodně vlákniny a potraviny, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu, jako je kvašené zelí a kvašené mléčné výrobky.
K detoxikaci organismu je dále nezbytné postupovat z rozvahou a dodržovat pitný režim. Tedy vypít 3 litry tekutin denně při běžné zátěži organismu. Vhodné jsou pro tyto účely zapojit i půsty. Ty ale určitě konzultujte s výživovým poradcem. Vhodný je přerušovaný půst i nárazový půst, kdy vyčistíte celé tělo během 36 hodin a poté pozvolna zapojujete do stravy zeleninové a ovocné šťávy.
Pro detoxikaci můžete použít bylinky v jejich různých formách. Vhodné je použít tinktury, detoxikační směsi čajů, ale byliny v jejich čerstvé formě. Právě zjara jsou jejich mladé výhonky nejsilnější a procházka v lese při jejich hledání vám také udělá dobře. Pro podporu střevního mikrobiomu a podporu imunity zapojte do detoxikace i kravské kolostrum, které je plné blahodárných látek. Tyto životodárné látky pečují a aktivují imunitní systém a přirozeně tak bojují nejen proti alergii, ale i proti atopickému ekzému, revmatoidních chorobách, cukrovce, roztroušené skleróze a dalším nemocem, které jsou přímo i nepřímo spojené s trávicím ústrojím.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS opalovací mléko SPF50+ 250ml
- Dermokosmetika
- Sezóna
Skladem na e‑shopu
739 Kč
ANALERGIN NEO 5MG potahované tablety 20
- Volně prodejný lék
- Alergie
Skladem na e‑shopu
159 Kč
GS Betakaroten gold 15mg 80+40 kapslí
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
239 Kč
AVENE Sun Minerální fluid SPF50+ 40ml
Skladem na e‑shopu
629 Kč
SOLERO Hydratační sprej na opalování SPF50+ 200ml
- Kosmetika
- Sezóna
Skladem na e‑shopu
309 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
01. 07. 2019
Vyrazka ze slunicka
Dobry den, synovi se objevila na tele vyrazka ze slunicka, co na ni zabira? Synovi jsou 4 roky, tak nevim co je pro neho vhodne. Mam jeste jednu otazku, ktera se tyka opalovacich pripravku. Shanim nejaky pripravek, ktery ma vyssi ochranu nez spf 50+. Pouzivam biodermu kids s spf 50+,ale I tak je syn hodne opaleny, rekla bych ze az prilis, presto, ze syna mazu a snazime se vyhybat nejprudsimu slunicku. Dekuji
-
24. 04. 2020
Je vhodná bioderma after sun pro atopiky ?
Dobrý den.
Má 6 tiletá dcera je lehký atopik a má alergii na sluníčko.Chci se zeptat,zda je tento krém po opalování pro ni vhodný?Děkuji -
07. 06. 2022
Jaký přípravek na opalování používat při sluneční alergii?
Dobrý den,
prosím, jaký opalovací přípravek byste mi doporučili, když mám vyrážku ze sluníčka? Poletím k moři a nechci mít problém. Moc děkuji. -
21. 06. 2023
Jaký opalovací přípravek používat u dětí při sluneční alergii?
Dobrý den,
je EUCERIN SUN krém gel sluneční alergie SPF50+ 150 ml vhodný i pro děti? Dcera má sluneční alergii. Děkuji.
Dobrý den,
pokud je to poprvé, může jít i o jiný druh alergie. Když se bude vyrážka opakovat při pobytu na slunku, tak jde o solární kopřivku. Na akutní fázi zabírají antihistaminika, které se užívají vnitřně ( u menších dětí jsou vhodné kapky Zodac, Fenistil) a kombinují se s lokálními antihistaminiky (Fenistil gel, Dapis gel). Nezaberou-li gely, lze aplikovat i tekutý pudr. Ochranou jsou pak před sluníčkem vhodné oděvy a přípravky s vysokým UV faktorem. Zvláště u dětí se doporučují přípravky s minerálními filtry nebo mikropigmenty, které zůstavají na kůži a citlivou pokožku nezatěžují. Jedním z unikátních preparátů vhodných i pro malé děti je řada Alga maris. Jde o hypoalergenní, voděodolný a nebělící přípravek vyrobený z červené mořské řasy. Dětskou variantu dostanete nyní v kamenných BENU lékárnách. Jiné složení má přípravek od značky Eucerin, který obsahuje 100% minerální filtry konkrétně minerální mikropigmenty. Oba přípravky se hodí pro děti s ekzémem. Alga maris stačí nanést chvíli před pobytem na slunci. Eucerin aplikujte vždy 30 minut před sluněním.
S přáním pěkného dne
PharmDr. Martina Hnilová,
vedoucí lékárník, Zlín.
Eucerin sun dětský sprej SPF50+
Fenistil gel 30g
Dapis gel 40g