Co na spáleniny od slunce

CO NA SPÁLENINY OD SLUNCE

Léto, sluníčko a vy jste se zrovna zapomněli natřít opalovacím krémem. Spálená kůže dokáže pěkně znepříjemnit život. Sluncem podrážděná pokožka potřebuje především klid a úlevu. Jak na spáleniny od slunce?


 Jak se spálenina od slunce projevuje Jak se spálenina od slunce projevuje

Celý den jste na sluníčku, užíváte si letních radovánek a sluníčko vás přitom pálí do zad. Spálení od slunce vznikne velmi snadno a rychle - především ve vodě, kde se odráží sluneční paprsky. Buďte obezřetní a mazejte pokožku opalovacími prostředky s dostatečným SPF faktorem. Když už se ale nedá nic dělat a vaše kůže je spálená, tak jí věnujte patřičnou péči. 

Mezi typické projevy spálení od slunce patří:

  • zarudlá pokožka, 
  • bolestivá místa v oblasti spálenin,
  • mírný otok,
  • vznik puchýřů,
  • bolest hlavy, únava, horečka.

  Jak ošetřit spálenou kůži Jak ošetřit spálenou kůži

Co na spálenou kůži od sluníčka? Nejdřív pokožku pořádně zchlaďte. Dejte si třeba studenou sprchu nebo vyzkoušejte chladivé obklady - stačí ručník namočený ve studené vodě. Po spálení kůže potřebuje pořádnou, dávku hydratace, tak jí to dopřejte. Následně namažte tělo přípravky po opalování. Pokožka pak déle udrží svou vlhkost. Na zchlazení a regeneraci pokožky je vhodné aloe vera, obsažené např. v Aloe Vera chladivém gelu

Oblasti spálené kůže mažte několikrát denně zklidňujícími přípravky. Panthenol regeneruje a přináší vaší pokožce okamžitou úlevu. Zajistěte, aby byl tento přípravek vždy součastí základní výbavy vaší lékárničky. 

Spálenou pokožku znovu nevystavujte slunci. 

Puchýře - druhý stupeň popálenin

Pokud objevíte na těle puchýřky, je to známka vyššího stupně spálení. Puchýřky nemačkejte ani nepropichujte - nechejte je jen tak v klidu. Urychlíte tak hojení a zabráníte infekci.  

  Pijte více než obvykle Pijte více než obvykle

Spálení od slunce vyžaduje od těla hodně vody. Proto pijte dostatečné množství tekutin a dodávejte tělu to, co potřebuje. Nestačí dodržovat pitný režim - pijte více než obvykle. 
V případě nedostatečného přísunu vody může dojít k dehydrataci, která se zpočátku projevuje bolestí hlavy

  Co na spáleniny od slunce Co na spáleniny od slunce

Rychlou úlevu od spálenin máte blíž než si myslíte. Máte po ruce okurku, bílý jogurt nebo tvaroh? Tak je použijte. Tyhle drobnosti, které najdete v ledničce, spálenou kůži příjemně ochladí a hydratují. Další možností úlevy je tělo potírat odvarem ze zeleného či heřmánkového čaje.  

  Návštěva lékaře Návštěva lékaře

Ve většině případů si se spáleninou poradíte sami. Ale v jakých případech už je lepší se spálenou kůží zajít k lékaři? 
Když jsou spáleniny rozsáhlé a tvoří se na nich puchýře. 
V případě dalších doprovodných příznaků jako vyrážka, horečka či pocity svědění. 

Každé spálení urychluje stárnutí pokožky. Když se spálíte, tak zvyšujete riziko vzniku rakoviny kůže. Nevíte, jak se správně opalovat? Prečtěte si článek o zásadách při opalování

Neberte spálení na lehkou váhu. A dopřejte své pokožce dostatečné ošetření a péči. Teď už víte, co na spáleniny platí. 

Péče o pleť


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.